Otežane komunikacije nakon razornog potresa u Hrva

poruka: 52
|
čitano: 11.510
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Otežane komunikacije nakon razornog potresa u Hrva".
9 godina
neaktivan
offline
Otežane komunikacije nakon razornog potresa u Hrva

Kako je moguce da tako moderna mreza uspije pasti u roku od 5sek od kada je poceo potres??? Sto bi bilo da je potres bio u ZG, ili da je neka veca katastrofa?

 

Zar je moguce da su nasi telekomi nesposobni podnijeti pozive od 4mil stanovnika??? Pa koje smece se to onda nama prodaje pod zadnji krik tehnologije??

 

Sutra da zaista bide vece sranje, tko god je na Vipu ili T-comu moze se pomirit od telefona i signala...

Moj PC  
10 29 hvala 0
12 godina
odjavljen
offline
Re: Otežane komunikacije nakon razornog potresa u
Zato jer infrastruktura nije dizajnirana za to.

@tele2 radi normalno.
Vjerojatno najgori član ove zajednice 🤷‍♂️
Re: Otežane komunikacije nakon razornog potresa u

Zato što se mreža automatski gasi kako bi se minimizirala šteta. Što da padne toranj dok je pod naponom? Što da se nešto sruši na one ogromne pretvarače struje dok su upaljeni?

 

Telefoni su vraćeni u funkciju 10 minuta nakon potresa, ako ne i manje. Internet je cijelo vrijeme normalno radio.

 

Zbog istog razloga je dio Zagreba i okolice ostao bez struje i vode. Automatski ugašeno kako bi se izbjegla veća šteta. Sad sve radi onima koji nisu pretrpjeli veću štetu.

15 godina
offline
Otežane komunikacije nakon razornog potresa u Hrva

obične "fiksne" linije su radile ali ne i s bežičnim telefonima. i susjedi koja se još grije usporedno na ložu i drva je bilo toplo. mi s etažnim plinskim ispušismo do maloprije. eto čemu služi tehnozaostavština: kad zapapri ... 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
11 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Otežane komunikacije nakon razornog potresa u
imsonotgonnatellyoumyname kaže...

Zato što se mreža automatski gasi kako bi se minimizirala šteta. Što da padne toranj dok je pod naponom? Što da se nešto sruši na one ogromne pretvarače struje dok su upaljeni?

 

Telefoni su vraćeni u funkciju 10 minuta nakon potresa, ako ne i manje. Internet je cijelo vrijeme normalno radio.

 

Zbog istog razloga je dio Zagreba i okolice ostao bez struje i vode. Automatski ugašeno kako bi se izbjegla veća šteta. Sad sve radi onima koji nisu pretrpjeli veću štetu.

 sorry, ali ne drzi ti ta prica vodu... mobilni internet je normalno radio, prije bi bilo da se radi o preopterecenju mreže zbog nedovoljnih kapaciteta.

9 godina
offline
Otežane komunikacije nakon razornog potresa u Hrva

Par minuta mi nije radio net, ali bilo bi glupo nekoga optuživati. To je ipak malo jači potres koji nije baš česta pojava kod nas tako da očekivat da sad imamo infrastrukturu kao npr. Japan gdje trese svaki dan, nije realno.

Moj PC  
5 1 hvala 2
13 godina
offline
Otežane komunikacije nakon razornog potresa u Hrva

Tele2 normalno radi cijelo vrijeme. A1 fiksni internet (optika) također radi bez ikakvih problema...

 
1 0 hvala 2
12 godina
odjavljen
offline
Re: Otežane komunikacije nakon razornog potresa u
Ako padne, znači bez napona je. Mobilni net radi, a pozivi i SMS ne. Znači, do opterećenja je
Vjerojatno najgori član ove zajednice 🤷‍♂️
12 godina
odjavljen
offline
Re: Otežane komunikacije nakon razornog potresa u
Nije, ali kad ti treba najviše onda ga nema. Može bit potres, može bit poplava, isto je.
Vjerojatno najgori član ove zajednice 🤷‍♂️
11 godina
offline
Re: Otežane komunikacije nakon razornog potresa u
tomislav_oxy kaže...

Kako je moguce da tako moderna mreza uspije pasti u roku od 5sek od kada je poceo potres??? Sto bi bilo da je potres bio u ZG, ili da je neka veca katastrofa?

 

Zar je moguce da su nasi telekomi nesposobni podnijeti pozive od 4mil stanovnika??? Pa koje smece se to onda nama prodaje pod zadnji krik tehnologije??

 

Sutra da zaista bide vece sranje, tko god je na Vipu ili T-comu moze se pomirit od telefona i signala...

 

Zato jer se ne isplati i nema smisla gradit inftrastrukturu koja podnosi 4 mil poziva odjenput zbog 15 minuta svake 3. godine kad se dogodi takva situacija.

15 godina
offline
Re: Otežane komunikacije nakon razornog potresa u
imsonotgonnatellyoumyname kaže...

Zato što se mreža automatski gasi kako bi se minimizirala šteta. Što da padne toranj dok je pod naponom? Što da se nešto sruši na one ogromne pretvarače struje dok su upaljeni?

 

Telefoni su vraćeni u funkciju 10 minuta nakon potresa, ako ne i manje. Internet je cijelo vrijeme normalno radio.

 

Zbog istog razloga je dio Zagreba i okolice ostao bez struje i vode. Automatski ugašeno kako bi se izbjegla veća šteta. Sad sve radi onima koji nisu pretrpjeli veću štetu.

 

Ma preopterecenje. Sva oprema je pod akumulatorima i sumnjam da stavljaju senzore za potres.

Linux, Arch Linux.
14 godina
offline
Re: Otežane komunikacije nakon razornog potresa u
tomislav_oxy kaže...

Kako je moguce da tako moderna mreza uspije pasti u roku od 5sek od kada je poceo potres??? Sto bi bilo da je potres bio u ZG, ili da je neka veca katastrofa?

 

Zar je moguce da su nasi telekomi nesposobni podnijeti pozive od 4mil stanovnika??? Pa koje smece se to onda nama prodaje pod zadnji krik tehnologije??

 

Sutra da zaista bide vece sranje, tko god je na Vipu ili T-comu moze se pomirit od telefona i signala...

 

Zar je moguće da netko tko je na Bugovom forumu pita ovakva pitanje nakon potresa od 6,2 koji je dobro prodrmao Zagreb u kojem je većina centralne opreme i kad vidiš na ulici sve ljude kako pokušavaju telefonirati.

Poruka je uređivana zadnji put uto 29.12.2020 15:31 (CroDexter).
7 godina
offline
Otežane komunikacije nakon razornog potresa u Hrva

Da smo država sutra bi svi telekomi ostali bez koncesije !

 

 
1 4 hvala 0
12 godina
odjavljen
offline
Re: Otežane komunikacije nakon razornog potresa u
CrniPero kaže...

Da smo država sutra bi svi telekomi ostali bez koncesije !

 

 

Ne, to bi samo goru stvar napravilo.

Da smo država kako treba već bi ih stisnuli da naprave infrastrukturu kako treba(od nedavno kad se nije moglo dibiti hitne službe).

Vjerojatno najgori član ove zajednice 🤷‍♂️
4 godine
protjeran
offline
Otežane komunikacije nakon razornog potresa u Hrva

Ostecena je trafostanica u mraclinu tako da ekipa oko

podrucja velike gorice je do daljnjeg bez struje.

Moj PC  
0 0 hvala 1
15 godina
offline
Re: Otežane komunikacije nakon razornog potresa u
Dragi ljudi, nadam se da ste svi dobro. Pozdrav i najbolje želje iz BiH.

Što se tiče telekomunikacija, jako je važno da u kriznim situacijama rade, no ne bih cjepidlačio oko toga. Sve se to veoma brzo riješi i osposobi, no životi su nenadoknadivi.
morrisoN
 
23 0 hvala 1
13 godina
offline
Otežane komunikacije nakon razornog potresa u Hrva

Anyway, dosta ljudi me gledalo čudno kada sam im rekao da kod kupovine novog mobitela gledam da ima FM radio. Možda se čini bezazleno, ali vrlo, vrlo korisno u ovakvim situacijama. 22. ožujka dio Zagreba je ostao bez struje, interneta i mobilne mreže; jedini način na koji si se mogao informirati bio je upravo FM radio.

 

Stoga, možda se čini bezazleno, ali ustvari nešto jako važno u hitnim situacijama.

 
15 0 hvala 2
12 godina
odjavljen
offline
Re: Otežane komunikacije nakon razornog potresa u

Što nema svaki mob to(sa slušalicama)?

Vjerojatno najgori član ove zajednice 🤷‍♂️
13 godina
offline
Re: Otežane komunikacije nakon razornog potresa u

Po novom, nema. Dosta ih u zadnje vrijeme nema. iPhone nikada nije dolazio s aplikacijom za slušanje, ali je dolazio s uključenim čipom. To je otkrila ekipa i napravila NextRadio aplikaciju koja je omogućavala slušanje FM radija. Međutim, kada je to Apple vidio, odmah od iduće generacije iPhonea isključili su čip i samim time onemogućili rad aplikacije.

Poruka je uređivana zadnji put uto 29.12.2020 19:33 (Marko :D).
15 godina
offline
Re: Otežane komunikacije nakon razornog potresa u
Marko :D kaže...

Anyway, dosta ljudi me gledalo čudno kada sam im rekao da kod kupovine novog mobitela gledam da ima FM radio. Možda se čini bezazleno, ali vrlo, vrlo korisno u ovakvim situacijama. 22. ožujka dio Zagreba je ostao bez struje, interneta i mobilne mreže; jedini način na koji si se mogao informirati bio je upravo FM radio.

 

Stoga, možda se čini bezazleno, ali ustvari nešto jako važno u hitnim situacijama.

 Mogu to potvrditi, jedan od uvjeta za mobitel je oduvijek FM Radio i utor za slušalice kako bi FM Radio mogao raditi. Danas je pomoglo da čujem prve vijesti jer su sve stranice štekale uključujući i Lastquake (nažalost). 

https://idzan.eu
13 godina
offline
Otežane komunikacije nakon razornog potresa u Hrva

Dakle, kada se potres dogodi ni u ludilu ne pokušavajte otvoriti aplikaciju ili otići na web stranicu. Umjesto toga, odite na twitter.com/LastQuake jer tamo iz EMSC-a objavljuju u realnom vremenu kao na stranici. Tako i kada stranica padne, uvijek imate najnovije informacije.

 

Ali rekli su da su u tijeku promijene na cloud infrastrukturu da ne bude padova. 

 
4 0 hvala 1
11 godina
offline
Otežane komunikacije nakon razornog potresa u Hrva

Radilo je kurac sve

 

Tomato od pola 1 do pola 4 nije bilo neta

 
2 0 hvala 0
6 godina
protjeran
offline
Re: Otežane komunikacije nakon razornog potresa u
Marko :D kaže...

Tele2 normalno radi cijelo vrijeme. A1 fiksni internet (optika) također radi bez ikakvih problema...

u Slavonskom Brodu tele2 nije radio, a simpa i a1 su šljakali

13 godina
offline
Re: Otežane komunikacije nakon razornog potresa u

Ovisi kako gdje. Kod mene je Tele2 radio internet i sve, ali HT i A1 su malo štekali pri pozivima (nisu se mogli uspostaviti).

11 godina
offline
Otežane komunikacije nakon razornog potresa u Hrva

"Stare" (PSTN) telefonske linije imale su napajanje i u slucaju kada bi cijeli kvartovi ostali bez napajanja elektricnom energijom.
Srecom je dosao napredak, pa su prebacili vecinu toga na IP telefoniju.
Kada nestane 'lektrike, cak i ako je centrala i dalje u pogonu, svi spojeni na nju ako nemaju UPS su odsjeceni i bez komunikacija.
U ekstremnim situacijama kada padnu i mobilne komunikacije, hitnu mozes dobiti kako? Dimnim signalima?

Koliko god radioamateri izgledali kao cudaci, kada se dogodi havarija, oni su jedina brza linija komunikacije prema van sve dok se ne uspostave civilne komunikacije, ili dok ne dodje vojska sa svojom komunikacijskom mrezom.

 
4 0 hvala 1
9 godina
offline
Otežane komunikacije nakon razornog potresa u Hrva

Poštovani kolege,

 

dajte molim malo razmišljajte, neki od vas su tehnički dovoljno potkovani znanjem da znaju i umiju objasniti da niti jedna bazna stanica bilo kojeg teleoperatera nema neograničen kapacitet. U trenutku bilo kakve izvanredne situacije dolazi do normalnog zagušenja mobilnih linija. Isto tako dolazi do prekida interneta i fiksne telefonije ukoliko se tumba cijela server sala, cijela telefonska centrala skupa sa UPS-ovima i svom ostalom opremom i usput nestane struje. Računajte da nismo u Japanu (jer bismo tada ostali bez svih ministara koliko bi već puta slušali o harakiriju). Jasmo mi je da biste svi htjeli da sva infrastruktura nesmetano funkcionira ali ne zove se izvanredna situacija bez veze IZVANREDNA.

 
9 2 hvala 1
12 godina
odjavljen
offline
Re: Otežane komunikacije nakon razornog potresa u
Sjeti se zašto je internet dizajniran. Koja svrha nečega kad ti ne radi onda kad najviše trebaš?
Od sad uzgajam goluba pisonaša i nosim signalne rakete.
Vjerojatno najgori član ove zajednice 🤷‍♂️
3 godine
neaktivan
offline
Otežane komunikacije nakon razornog potresa u Hrva

Ja na A1.

 

Pola sata nakon potresa došlo je čini mi se ovima na Tele2 i HT.

 

Meni mreža down i skoro sat vremena nakon, i internet i pozivi.

Nabijem i njih i njihov novi oblik života.

Poruka je uređivana zadnji put uto 29.12.2020 21:28 (plimp).
 
3 0 hvala 0
16 godina
offline
Otežane komunikacije nakon razornog potresa u Hrva

u gorici je odmah nakon drmiguza nestalo struje i vode. dakako i interno kotlovnica na plin je prestala sljakati.

pozivi nisu bili moguci jedno 2 sata, ali za divno cudo - internet je radio - za messengere sasvim dovoljno.

 

kad je "dosla struja", nakon pola sata je bio dostupan i TComov internet.

 

onda vidis vijesti i onda ove trivije postanu totalno besmislene.

 

 

 

 

 
4 0 hvala 0
3 godine
neaktivan
offline
Re: Otežane komunikacije nakon razornog potresa u
Novi oblik života--offline--
I dalje ne rade. HT radi ali A1 ne. Sreća pa imam dvije kartice inače bi bio cjeli dan bez mreže.
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice