Panasonic LUMIX DC-GH5S - Uživa pod slabim svjetlo

poruka: 16
|
čitano: 5.681
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Panasonic LUMIX DC-GH5S - Uživa pod slabim svjetlo".
Panasonic LUMIX DC-GH5S - Uživa pod slabim svjetlo

A kakva vam je to recenzija bez testnih fotografija? Tko još na početku recenzije čita tekstove o fotoaparatu? Prvo što se napravi jest pogledaju fotke, možda koji video, i tako.

 

Uglavnom morao sam otići guglati pa na druge portale da vidim kako fotografije izgledaju. 

Pri dnevnom svjetlu izgledaju spektakularno dobro (s obzirom na cijenu uređaja manje nisam niti očekivao).

 

 

Pri noćnoj fotografiji ne izgledaju puno bolje od nekog premium Smartphonea.

 

Just my 2 cents.

Moj PC  
4 0 hvala 2
12 godina
offline
Panasonic LUMIX DC-GH5S - Uživa pod slabim svjetlo

Sve recenzije fotoaparata svode vam se na snimanje videa. Slažem se sa Zoranom da je recenzija fotoaparata manjkava bez primjera fotografije (i to za svaki primjer RAW i JPEG) i videa. Na tim primjerima trebaju biti kadrovi po kojima će čitatelj znati da je recenziju pisao onaj ko je primjere snimio (Zagreb, redakcija Bug-a...)

Ovako recenziju može napisati (prepisati) i netko ko nikad nije ni vidio predmet recenzije niti se razumije u tematiku.

 

Također, mislim kako bi na forumu trebala biti tema "recenzije" koja će biti podijeljena na fotoaparate, grafičke kartice, periferiju, hi-fi, laptopi... jer kad je sve gurnuto po "komentari članaka na bug.hr teško je doći do onoga što tražiš. Možete vi ove svakodnevne članke strpati u jednu temu no mislim kako recenzije zaslužuju posebnu.

 
2 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Panasonic LUMIX DC-GH5S - Uživa pod slabim svj
BlueMax kaže...

Sve recenzije fotoaparata svode vam se na snimanje videa. Slažem se sa Zoranom da je recenzija fotoaparata manjkava bez primjera fotografije (i to za svaki primjer RAW i JPEG) i videa. Na tim primjerima trebaju biti kadrovi po kojima će čitatelj znati da je recenziju pisao onaj ko je primjere snimio (Zagreb, redakcija Bug-a...)

Ovako recenziju može napisati (prepisati) i netko ko nikad nije ni vidio predmet recenzije niti se razumije u tematiku.

 

Također, mislim kako bi na forumu trebala biti tema "recenzije" koja će biti podijeljena na fotoaparate, grafičke kartice, periferiju, hi-fi, laptopi... jer kad je sve gurnuto po "komentari članaka na bug.hr teško je doći do onoga što tražiš. Možete vi ove svakodnevne članke strpati u jednu temu no mislim kako recenzije zaslužuju posebnu.

 E pa meni je recenzija zakon.

12 godina
offline
Re: Panasonic LUMIX DC-GH5S - Uživa pod slabim svj
FeelTheFear kaže...

 E pa meni je recenzija zakon.

 Misliš da je bolja ovako nego da ima primjere videa i fotografije?

7 godina
protjeran
offline
Panasonic LUMIX DC-GH5S - Uživa pod slabim svjetlo

Da i usporedba videa sa A6500 bi bila korisna. 4K60fps je fino i to je definitvno prednost nad Sonyem, samo nije navedno da li AF radi pri toj rezoluciji.

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Panasonic LUMIX DC-GH5S - Uživa pod slabim svjetlo

meni je u mraku najteže pogoditi gumb za "okidanje". 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
4 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Panasonic LUMIX DC-GH5S - Uživa pod slabim svjetlo
ZovemseZoranidolazimizRijeke kaže...

A kakva vam je to recenzija bez testnih fotografija? Tko još na početku recenzije čita tekstove o fotoaparatu? Prvo što se napravi jest pogledaju fotke, možda koji video, i tako.

GH5S je u osnovi videokamera u tijelu fotoaparata. Nitko taj aparat neće kupovati za fotografiranje, pa ni za fotografiranje u slabim svjetlosnim uvjetima, jer u pogledu fotografija ne može prešišati veće senzore po količini šuma i ima samo 10 megapiksela, što je u današnje vrijeme premalo za ozbiljnije primjene. Tko ovaj fotoaparat gleda radi fotografija, promašio je ceo fudbal.

 

Stavljanje fotaka - OK, može biti zgodno za podići vizualnost recenzije, no čemu bi takve fotografije doista služile? Čitatelj tu onda više ocjenuje umješnost fotografa i ljepotu scene, umjesto sirove kvalitete fotografije. Milijardu je tu faktora. Uključujući i vrijeme. Recimo da sam vam dao fotke snimljene kad je aparat bio kod mene, po groznom zimskom vremenu - tmurno, slab kontrast, prigušene boje. Koji biste zaključak donijeli u usporedbi s fotkama snimljenim nekim drugim fotoaparatom u proljeće, po sunčanom, bistrom vremenu, pod kakvim će boje jednostavno iskakati i fotke imati dubinu zbog sjena kojim god fotoaparatom slikali? Jako škakljiva situacija.

 

Kod mene osobno je još jedan faktor u pitanju, a to je da ne živim u Zagrebu nego u selendri gdje nema mnogo toga atraktivnog za fotkati, a rokovi uvijek stežu. Pa sad ti važi - odradi fotografiranje i snimanje videa koje ti treba da stekneš dojam o uređaju ili radi fotke (i video) koji će lijepo izgledati na stranici časopisa ili weba. Oboje ne stignem obaviti. Jednog dana se stvari možda promijene, ali sad je tako kako jest.

 

Fotografije (RAW i JPEG) iz strogo kontroliranih, studijskih uvjeta inače imate na DPReviewu, pod Sample Images > Studio scene comparison tool. Bilo bi suludo da radimo to isto.

 

BlueMax kaže...

Sve recenzije fotoaparata svode vam se na snimanje videa.

Što se tiče mojih recenzija fotoaparata, ako se dobro sjećam, napisao sam ih tri u zadnjih godinu dana - dvije su relativno balansirane, a recenzija GH5S je gotovo u potpunosti posvećena snimanju videa jer je to primarna namjena tog uređaja, kao i svake druge videokamere. I još sam odradio test uređaja za snimanje videa za YouTube. Pa je kao čudno što su opisi u tom testu usmjereni primarno na video. Tako da ne razumijem tvoj prigovor. Govoriš li o nečijim tuđim recenzijama? Ako su posrijedi tuđe recenzije, obrati se uredniku. Ako su moje, ne razumijem na što se žališ.

 

BlueMax kaže...

Na tim primjerima trebaju biti kadrovi po kojima će čitatelj znati da je recenziju pisao onaj ko je primjere snimio (Zagreb, redakcija Bug-a...)

Ovako recenziju može napisati (prepisati) i netko ko nikad nije ni vidio predmet recenzije niti se razumije u tematiku.

Stvarno? Ovo što si napisao je u najmanju ruku bezobrazno. U tekstu sam ti dao hrpu detalja koje nećeš pronaći NIGDJE drugdje, a ti insinuiraš da je to prepisana recenzija.

 

Ako nikad nisam vidio predmet recenzije, daj lijepo reci što je to na ovoj slici u mom dvorištu, na mom stativu, pored mojeg aparata Sony A6500? Bit će da sam predmet recenzije fotošopirao u sliku, ne? 

 

O_O_O kaže...

4K60fps je fino i to je definitvno prednost nad Sonyem, samo nije navedno da li AF radi pri toj rezoluciji.

Radi.

 
3 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Panasonic LUMIX DC-GH5S - Uživa pod slabim svjetlo

zasto imam dojam da sony i panasonic prave slične ili čak bolje fotoaparate od nikona i canona, a nemogu im prismrdit po prodajnim rezultatima?

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Panasonic LUMIX DC-GH5S - Uživa pod slabim svj
mbaksa kaže...

 

BlueMax kaže...

Na tim primjerima trebaju biti kadrovi po kojima će čitatelj znati da je recenziju pisao onaj ko je primjere snimio (Zagreb, redakcija Bug-a...)

Ovako recenziju može napisati (prepisati) i netko ko nikad nije ni vidio predmet recenzije niti se razumije u tematiku.

Stvarno? Ovo što si napisao je u najmanju ruku bezobrazno. U tekstu sam ti dao hrpu detalja koje nećeš pronaći NIGDJE drugdje, a ti insinuiraš da je to prepisana recenzija.

 

Ako nikad nisam vidio predmet recenzije, daj lijepo reci što je to na ovoj slici u mom dvorištu, na mom stativu, pored mojeg aparata Sony A6500? Bit će da sam predmet recenzije fotošopirao u sliku, ne? 

 

 Ni najmanja namjera mi nije bila insinuirati da je recenzija prepisana nego mislim da primjeri fotografije i videa recenziji daju dozu autentičnosti i informaciju koja se ne može prenijeti riječima.

12 godina
offline
Re: Panasonic LUMIX DC-GH5S - Uživa pod slabim svj
tomko kaže...

zasto imam dojam da sony i panasonic prave slične ili čak bolje fotoaparate od nikona i canona, a nemogu im prismrdit po prodajnim rezultatima?

 Zato jer se ne drže standarda. Kvalitetna optika im je dosta skuplja nego kod Canona i Nikona. Ljudi imaju kolelciju stakala a polovna se mogu naći za kikiriki. Osobno mi ni jedan m4/3 ili APS-C mirrorless ne sjedi u ruci ko veliki DSLR. Vrijedi i za Olympus i Fuji. I stalno nešto mantaju sa stabilizacijom. Na jednom modelu je u tijelu, pa na dva nije, pa opet je...

Canon na papiru ima najgore specifikacije u cjenovnom rangu a opet se s njim doma vratim s najboljim fotografijama. Kod nekoga je to možda stvar navike, kod mene ne. Iako mislim da su za svakodnevnu neprofesionalnu uporabu ovi mali aparatići bolja opcija, a high end kompakti najbolja.

16 godina
moderator
offline
Re: Panasonic LUMIX DC-GH5S - Uživa pod slabim svj
BlueMax kaže... 

 Ni najmanja namjera mi nije bila insinuirati da je recenzija prepisana nego mislim da primjeri fotografije i videa recenziji daju dozu autentičnosti i informaciju koja se ne može prenijeti riječima.

 

Možda ti nije bila namjera, ali tako je ispalo. Razmišljao sam da interveniram još jučer, potencijalno i obrišem post, ali odlučio sam pričekati da se Baksa javi sam. Potpuno je promašeno spominjati riječ "prepisano" u istoj rečenici s njegovim recenzijama, jer čovjek vadi mast svakom uređaju koji mu dođe u ruke te radi najbolje, najdetaljnije i najinformativnije opise fotoopreme koji se trenutno mogu pročitati u Hrvatskoj.

 

Ovo da bismo trebali slikati ulazna vrata od redakcije i Miru kako maše iz kancelarije - pa kome još danas trebamo "dokazivati" da zbilja imamo u rukama sve o čemu pišemo? Po meni su to potezi za kakvima moraju posezati tek male i marginalne redakcije. Znam da povremeno pogledaš hard-report i da si ziher uočio 700 kutija kojima smo okruženi. Ne misliš valjda da su prazne? 

Never put Dolby on snake detectors, that's what we must remember.
15 godina
offline
Re: Panasonic LUMIX DC-GH5S - Uživa pod slabim svj

Jedan je uvrijeđen tuđmanosvski gorko, drugi bi cenzurirao postove ...

Dajte, molim vas, pa kakve ste vi "cvećke" ?

 

Primjedbe BlueMaxa su sasvim na mjestu, nikakvog vrijeđanja nema, zašto brisati post?

 

Recenzija je sasvim ok i logično je da se autor više orijentirao na video, ali isto tako je sasvim opravdano da stavi koju sliku/video i pokaže o čemu govori i na temelju čega iznosi svoje zaključke.

 

Kao što kaže Lidija Bačić, glazba je vizualni medij, pa kud to ne bi bila web-recenzija uređaja kojem je jedina funkcija stvarati sliku?

A to pridonosi, očigledno, i doživljaju autentičnosti recenzije.

 

Autor se izgleda srami staviti svoje slike/video jer se boji ošrih kritika na račun svog foto-video umijeća.

 

No to je takav posao, jedno je pisati javnu recenziju, a drugo blebetati iza anonimnog profila kao što ja sada radim.

Recenzija je dobra, mladiću: pronađi yaya, obajvljuj slike/video i zagrizi metak (često obijesnog) javnog foto-kriticizma.

To je život.

 

12 godina
offline
Panasonic LUMIX DC-GH5S - Uživa pod slabim svjetlo

Danas sam na poslu napisao kobasicu od posta i na kraju zaboravio poslati. Sad ću to pokušati sažeti.

Trebate razlikovati kritiku od vrijeđanja provociranja i sl. Kritiziram vas zato što ste dobri a ne zato što ste loši. Da ste loši ne bi kupovao bug i pratio bug online od njihovih početaka, niti bi trošio vrijeme na ovakve stvari.

Da, recenzija je dobra no bila bi puno bolja uz par primjera fotografije i videa. Iza toga stojim. Fotografija je područje u kojem se upravo sampleovima čitatelju može najbolje približiti proizvod. Netko ko recenzira automobile, hardware, TV/monitore, audio opremu, veš mašine... nema tu mogućnost i jedino mu ostaje izlistavanje specifikacija i poneki osobni dojam.

 

Kad se želim informirati o nekom proizvodu, ili biram što ću kupiti, čitam recenzije. Ako je u pitanju foto oprema preskačem sve one koje nemaju .raw sampleove snimljene od strane recenzenta. Tako doznam što taj aparat i ja možemo napraviti. Ono što plasira proizvođač me ne zanima. Ovu recenziju bi zbog toga preskočio, a preskočio bi je i zato jer me konkretno ovaj model aparata ne zanima. A nisam je preskočio upravo zbog toga na kojem se portalu nalazi i tko je autor. Svjestan sam i da je izbor opreme koja se recenzira vezana uz autorove afinitete, koji su različiti od mojih, ali i uz činjenicu da ne možeš recenzirati sve što bi htio nego ono što dobiješ od proizvođača ili trgovca i da trebaš biti oprezan kako bi ti i drugi put nešto ustupili.

 

A sad dio o autentičnosti recenzije. Ne trebate vi meni dokazivati autentičnost ili autorstvo recenzije. Dovoljno dugo sam tu da znam kako stvari stoje.

Možda trebate nekome drugome. Zašto to govorim možda će najbolje objasniti jedan moj primjer.

Dakle, kad sam odlučio kupiti novi smartphone počeo sam čitati recenzije. Net je pun klonova tih recenzija jer se sve svodi na isto. Ne mogu dva čovjeka koja se razumiju u tematiku puno toga različitog napisati o istom uređaju. I tako listajući recenzije naletio sam na jednu domaćeg autora s domaćeg portala. Ono što me privuklo čitanju bile su fotografije HNK, Ilice i još nekih poznatih mjesta. Em znam otprilike u kakvim su uvjetima snimljene, em mi daju do znanja da je autor zaista testirao mobitel. Zato sam pročitao cijelu recenziju. Ne samo to nego sam pročitao skoro sve recenzije dotičnog autora i postao redoviti posjetitelj portala na kojem se objavljuju. Tako netko možda u potrazi za informacijom o nekom aparatu naiđe na ovaj portal i kvalitetna recenzija s nekoliko sampleova (kojih kvalitetna recenzija mora imati :)) u različitm uvjetima i postavkama, bude razlog da češće dođe tu.

 
3 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Panasonic LUMIX DC-GH5S - Uživa pod slabim svj
uuY kaže...

 

 

Autor se izgleda srami staviti svoje slike/video jer se boji ošrih kritika na račun svog foto-video umijeća.

 

 

 Svaka čast na postu.

 

A što se citiranog tiče, upravo da ne bi došlo do miješanja umjetničkog s tehničkim aspektom fotografije koriste se isti kadrovi za svu opremu. Tako čitatelj izvuče najviše informacija o aparatu a ne dolazi u napast komentirati fotografa koji je u cijeloj priči nebitan.

 

Još jednom, kapa dolje za uvrštavanje Lidije Bačić i njene izjave u ozbiljnu i smislenu rečenicu. 

10 godina
offline
Panasonic LUMIX DC-GH5S - Uživa pod slabim svjetlo

Ovak' ljudi, glete...Baksa vam je objasnio u kakvim okolnostima je napisao tekst o ovom fotiću...

 

Ovaj tekst i svi ostali koje Baksa piše za nas čitatelje su prava riznica znanja, jer je Baksa hodajuća enciklopedija kompjuteraškog znanja.

Sve detaljno opiše, te Vam ne treba slika kada čitate njegove tekstove kao dokaz da je nešto tako kako jest.

Zato što Baksa toliko dobro piše u svojim tekstovima da čitatelj može i iz samo opisnog objašanja dobiti pravu informaciju i bez vizualnog dojma.

 

Bugovci prepisuju? Ajte ljudi budite ozbiljni i dostojastveni. 

Bugovci nikada nisu bili fejk, te ne misle nikada to ni postati.

BUG-ova priča traje sada već preko četvrt stoljeća, te ne misli stati, nego još samo rokati još više, bolje i žešće...Danas BUg organizira događajem godine samo tako, kao od šale, danas se bugovi mogu gledati i na TV-u, danas BUG otkriva talente koji se uz njihovu pomoć plasiraju na svjetsku scenu(A. Gajšak primjer)....da, ne pišem što je BUG značio i znači nama kompjuterašima...Bez BUG naši životi bi bili puno siromašniji....

E, da su bugovci samo  i jedan promil bil fejk ili pak nešto prepisivali, ne bi danas mi sudjelovali na njihovom forumu, te raspravljali.....

 

Netko je napisao da je Baksa anoniman??? Hm, pa svaki svoj tekst potpiše imenom i prezimenom, tako da o nekoj anonimnosti nema ni govora.

 

 

Ljudi ne dirajte BUG i moje bugovce, te nemojte ga klevatati, jer je BUG jedna predivna priča koja iz mjeseca u mjesec potvrđuje ono što živi....

BUG, rula nadmoćno!

Panzerkampfwagen.Dinamo Zagreb.Matija.Leaving or dead, always ahead...
Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Panasonic LUMIX DC-GH5S - Uživa pod slabim svj
Davor kaže...

Možda ti nije bila namjera, ali tako je ispalo.

Iako se možda ne čini uvijek, svjestan sam koliko recenzije oduzimaju vremena i koliko truda je potrebno te iz tog razloga to i cijenim.

Međutim, upućena kontruktivna kritika posebno ako je dobro argumentirana nije nešto što diskreditira taj rad, već upravo suprotno.

U očima čitatelja je kako kritiku doživljavaju, nekom ispada kao diskreditacija rada dok drugima predstavlja konstruktivnu ideju kako taj rad učiniti boljim. Tako je ispalo, ispalo je različito u različitim očima promatrača.

 

 

 

 

 

 

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice