Posljednji prelazak na zimsko računanje vremena, k

poruka: 52
|
čitano: 11.937
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Posljednji prelazak na zimsko računanje vremena, k".
16 godina
odjavljen
offline
Posljednji prelazak na zimsko računanje vremena, k

Ako ostane samo zimsko, ovdje malo sjevernije ce ljeti svitati u 3:15 u noci. Ako ostane ljetno sunce ce zimi izlaziti u pola 10 ujutro. Ni jedna od te dvije krajnosti nemaju bas smisla.

Freak Show Inc.
Poruka je uređivana zadnji put ned 28.10.2018 2:24 (Friday).
 
12 7 hvala 0
12 godina
odjavljen
offline
Re: Posljednji prelazak na zimsko računanje vremen
Po čemu ne bi imalo smisla?
16 godina
odjavljen
offline
Re: Posljednji prelazak na zimsko računanje vremen
Dex.pwn kaže...
Po čemu ne bi imalo smisla?

 

Pa jbt zamisli da je u 9 ujutro mrak a nisi na sjevernom polu

Freak Show Inc.
15 godina
neaktivan
offline
Re: Posljednji prelazak na zimsko računanje vremen
Meni je sve jedno bitno je da se ukine stresna situacija za naše organizme. Naume prije dvije u pol godine promjena računanja vremena bila je okidač srčanom udaru kod mene. Svaki out treba mi mjesec dana da se priviknem pogotovo što radim dva posla pa mi taj sat mnogo znaci
Voda tece a vrijeme prolazi ...
 
0 7 hvala 0
15 godina
offline
Posljednji prelazak na zimsko računanje vremena, k

Ostaviti ono što je normalno (kažu to je ono što mi nazivamo "zimsko vrijeme") i ne petljati se previše u prirodne tokove radeći sulude stvari poput "pomijeranja vremena".

Know your world.
 
3 10 hvala 0
12 godina
offline
Posljednji prelazak na zimsko računanje vremena, k

Uh, kome prestavlja problem ta promjena između ljetno i zimskog računjanja.

 

Neka mi kaže kako onda podnosi, rad u dvije smjene ili još bolje ako radi tri mjene, ili pak taj ima sreće pa ide na posao u 9 sati, i još radi samo jednu smjenu.

 Na žalost ja takve zaposlenike ne poznajem, koji rade od 9 sati, najkasnije počinju u 8 sati raditi.

 

I kakva im šok prestavlja obilježavanje rođendana i Božiča i Nove godine, kada se ipak malo više pobrka bioritam dnevni :D

 

Ljetno računanje vremena nikako mi ne odgovara preko zime, kada jedva čekam da vidim dnevno svijetlo na poslu, i da dočekam izlazak sunca :)

Najbolje da pomaknu za pola sata i to je idealna sredina :D, je ljeti ća malo radije zalaziti sunce oko 20 i 30 , ali to se da preživjeti :D

 

Sada će biti kaos, jer svaka država će za sebe odlučivati.

Tako da bi bilo bolje da smo na ekvatoru pa bi imali 12 sati dan i 12 sati noć milina :D

 

 

Lp.

Poruka je uređivana zadnji put ned 28.10.2018 7:10 (opetzajebancija).
Moj PC  
8 2 hvala 0
6 godina
protjeran
offline
Re: Posljednji prelazak na zimsko računanje vremen
Friday kaže...

Ako ostane samo zimsko, ovdje malo sjevernije ce ljeti svitati u 3:15 u noci. Ako ostane ljetno sunce ce zimi izlaziti u pola 10 ujutro. Ni jedna od te dvije krajnosti nemaju bas smisla.

 Gdje to "malo sjevernije " ?

Svakoj državi ako si pod sjevernije mislio na državu je ostavljen izbor da sama odredi hoće li mijenjati u budućnosti sat ili neće tako da .....

Zašto bi nekome "svitalo" u 3:15 ako može i u 4:15..

Nama se odavno "smrklo" pa nam je svejedno "jer svitanja" nema na vidiku... 

O nama će pričat ka i mi o Atlantidi, a možda i neće, ma jebo nas nemamo sreće
14 godina
offline
Re: Posljednji prelazak na zimsko računanje vremen
Mene je taj sat danas skroz poremetio. Odma sam ujutro morao tri piva i dva pelina. Sad je ok
Nebi te jebo ni za bjdo kajameja
Moj PC  
32 0 hvala 4
15 godina
offline
Posljednji prelazak na zimsko računanje vremena, k

tko rano rani, sam u nju pada. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
16 0 hvala 0
9 godina
neaktivan
offline
Re: Posljednji prelazak na zimsko računanje vremen
ned kaže...
Meni je sve jedno bitno je da se ukine stresna situacija za naše organizme. Naume prije dvije u pol godine promjena računanja vremena bila je okidač srčanom udaru kod mene. Svaki out treba mi mjesec dana da se priviknem pogotovo što radim dva posla pa mi taj sat mnogo znaci

 Mozda je zbog 2 posla i stresa a ne fakin racunanja vremena. 

6 godina
protjeran
offline
Re: Posljednji prelazak na zimsko računanje vremen
Kill Frenzy kaže...
Mene je taj sat danas skroz poremetio. Odma sam ujutro morao tri piva i dva pelina. Sad je ok

 Nije tebe poremetio sat već si se sinoć razbio pa si išao u jutro popravljati.

Ne muljaj muljatora... 

O nama će pričat ka i mi o Atlantidi, a možda i neće, ma jebo nas nemamo sreće
10 godina
neaktivan
offline
Re: Posljednji prelazak na zimsko računanje vremen
Zanimljiv je slucaj Spanjolske.
Do prije 80 godina imali su zapadno europsko vrijeme kao Portugal, Britanija i Irska (te 3 drzave su jedine clanice EU u zapadnoj europskoj zoni) sto je sasvim logicno s obzirom koliko je Spanjolska smjestena zapadno. 1940. Spanjolska je dobrovoljno odlukom Francisca Franca, tada saveznik Njemacke, i okupirane Francuska, Belgija i Nizozemska su odlukom okupacijskih vlasti presle na "njemacko racunanje vremena" odnosno srednjoeuropsku vremensku zonu, i do danas je tako ostalo. Nije vise mjenjano nakon rata.
U Spanjolskoj koja je nazapadnije to je znacilo kasne zalaske i kasne izlaske. I tome je prilagođeno spanjolsko drustvo, na veceru se ide oko 22-23 sata, a ujutro trgovine otvaraju oko 10-11 sati. Npr. u zapadnom spanjolskom gradu Vigu zalazak sunca je u 22.15 po srednjoeuropskom ljetnom vremenu.
Atlantsko otocje Kanari je jedini dio spanjolske koji je na zapadno-europskom vremenu.

Island (koji je u zapadnoj europskoj zoni) ni Rusija i Bjelorusija (koje su na moskovskom vremenu) ne pomicu kazaljke. Turska je također u moskovskoj vremenskoj zoni.

Na istocno-euro vremenskoj zoni su od EU drzava Grcka, Bugarska, Rumunjska, Finska i 3 balticke drzave. U toj zoni je i Ukrajina, i ruska enklava Kalinjingrad, samo sto ta ruska enklava ne pomice kazaljke kao ni ostatak Rusije (Putin ukinuo).

Hrvatska je sasvim prirodno u srednjoeuropskoj zoni. S obzirom da smo dosta juzno u Europi zimsko racunanje vremena je za nas prirodno vrijeme. To je najbolje rjesenje, iako idealnog rjesenja nema.
Sigurna trazilica: https://www.startpage.com/ Sigurna e-posta: https://protonmail.com/
 
0 1 hvala 0
14 godina
offline
Posljednji prelazak na zimsko računanje vremena, k

Eto, ja se sjećam vremena kad se sat nije pomicao, pa bih prenio svoje iskustvo. Nikome nije bio bad što je sunce ljeti izlazilo ranije ujutro, jer je to NORMALNO. Na plaži se ostajalo dokle si se osjećao ugodno. Kome je trebalo iskoristiti jutarnju svježinu za rad, taj se ustajao ranije. Uglavnom, sve je bilo normalno. Samo ove lijenčine što spavaju do kasno žele da im je dan duži. Ne, gospodo, ustanite ranije.

 
9 3 hvala 0
6 godina
neaktivan
offline
Posljednji prelazak na zimsko računanje vremena, k

Mislim da će se tek nakon par godina ne-micanja satova vidjeti kakva je glupost napravljena. Pa i pretpostavljam da će se za par godina uvesti zimsko i ljetno radno vrijeme. Pa ćemo doći na isto ali se ljudi neće žaliti jer se "satovi ne miču". Također, pitanje svima vama koji kažete da vas ubije micanje sata, što vi nikad, ama baš nikad u životu niste otišli sat vremena kasnije spavat ili se sat vremena ranije dignuli? Znači vi spavate točno 8 sati baš svaki dan i ništa vas ne remeti? Što bi onda rekli za ljude sa malim bebama, oni izgube tisuće sati sna dok im djeca odrastu...

 
15 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Posljednji prelazak na zimsko računanje vremen
U to vrijeme kad je zadnji puta bilo samo zimsko vrijeme radilo se od 6 h i ustajalo u 5 h. To je velika razlika od ovog danas.
Poruka je uređivana zadnji put ned 28.10.2018 11:02 (BMT).
14 godina
moderator
offline
Re: Posljednji prelazak na zimsko računanje vremen
BMT kaže...
U to vrijeme kad je zadnji puta bilo samo zimsko vrijeme radilo se od 6 h i ustajalo u 5 h. To je velika razlika od ovog danas.

 

To sam i naveo u svom komentaru... Ne smeta mi zimsko računanje vremena, ali ako se radni sati kompletno pomaknu da radni dan počne u 6 ili 7 h, a ne u 8,30 ili 9. Ranije se radilo od 6 do 14 h i sve je bilo prirodnije ljudskom organizmu. A mi pomičemo svoje dnevne poslove sve kasnije i kasnije.

 

Veli netko "ljenčine, ustajte se ranije". A što da radim sat i pol vremena ujutro prije nego idem na posao? Mogu samo prošetati kućnog ljubimca kojeg nemam.

Vinko Krištić | BUG Marketing
12 godina
offline
Posljednji prelazak na zimsko računanje vremena, k

Ukinuti računanje vremena.

Anarhija!

Battlelog: [G] CyberDemonVZ
Moj PC  
7 0 hvala 0
15 godina
offline
Posljednji prelazak na zimsko računanje vremena, k

- mi smo u svojoj 'normalnoj' vremenskoj zoni, 'normalno' je zimsko računanje, dok je ljetno izmišljotina koja je nekad imama i razloge postojanja (uvođenja), tj tad je takvo BILO radno vrijeme radnika/firmi.. -danas nije.

-države koje su istočnije-zapadnije (kao španjolska-ukrajna..) biraju po svom interesu što im je zgodnije-važnije, biti u istoj vremenskoj zoni s ostatkom EU ili prirodnoj. Dok mi za tako nešto nemamo razlog. Sve ostalo je kemijanje, bez smisla.. ili da svaki pojedinac ima vrijeme po svojoj želji.. ''ja bi da mi sunce dođe na prozor u 7.. ja u 8.. a treći bi u 9:14:22.. '' jednako tako za strah od mraka, mraka se boje dječica, ne ljudi i neovisno što piše na zidu (zidni sat) nekad se djecu nakon crtića poslalo u krevet, nekad su crtići bili u 19:15.. nekad je bilo nekad, više nije. Radno vrijeme je promjenjeno kao i sami poslovi (industija-usluge..) dok crtića više nema nego kabelska koja radi 24sata.. a djecu više ne zovemo (mamimo) crtićem nego su doma i sjede za kompom dok ih pokušavamo potjerati van da trče i igraju skrivača..

 

-kemijanje, zbog kemijanja samog. Možemo jednako sad promijeniti datum, reći da je danas 1.1. .. i što?

-polarni krug je polarni krug.. još manje logike po njima uspoređivati i rihtati sat, pola godine dan-noć i njima sat služi da bi koliko toliko normalno živjeli-spavali. Sat +- .. je nevažno, kemijanje besmisleno jer je izgubilo početni smisao-razlog.

-ukinuti i svaka zemalja odluči koja zona, dok mi po tome nemamo ni što odlučivati osim ista kao do sad, svaka druga bi bila kao da odaberemo hawajsko vrijeme.. Španjolska ima konkretan razlog, eu-kontinent (fr-it-ger..) joj je važniji + šengen. Koji bi mi imali razlog biti u zoni npr s moldavijom? :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
 
1 0 hvala 0
16 godina
offline
Posljednji prelazak na zimsko računanje vremena, k

"ovo malo sjeverno"..

slika 1 - slikano u 22:15, 21.6.

slika 2 - slikano u 03:40, 23.6.

 

iskreno ne znam kaj bi bilo bolje, zimi se tak i tak dizem po mraku, po bilo kojem vremenu..

najbolje je odseliti se juznije B-)

1 1
2 (oj Buže, zasto rotiras slike) 2 (oj Buže, zasto rotiras slike)
Demokracija je, također, kada dva vuka i jedna ovca glasuju što će biti za večeru.
Poruka je uređivana zadnji put ned 28.10.2018 18:21 (nixass).
Moj PC  
1 0 hvala 0
10 godina
neaktivan
offline
Re: Posljednji prelazak na zimsko računanje vremen
Mi smo sretni sto smo u prirodnoj srednje europskoj vremenskoj zoni i tu nemamo sto oko toga vise.
Jedina rasprava je da li trajno zimsko prirodno, ili trajno ljetno pomaknuto 1 sat.
Posljedica trajnog zimskog je da ce ljeti sunce zalazit vec iza 8 navece.
Posljedica trajnog ljetnog je da ce zimi sunce izlazit tek blizu 9 ujutro.

To sto europska unija ukida pomicanje sata je u redu, ali pritom svakoj drzavi daje slobodu da odluci koje vrijeme ce zadrzati je necuvena glupost. Na kraju EU moze imati vise vremenskih zona od Rusije.
Kad japanskom turistu kazete da od Zagreba do Splita putovanje vlakom traje 9 sati, on misli da je Hrvatska veca od Kine.
Sto ce tek mislit kad kroz EU bude mjenjao vremensku zonu nekoliko puta?
Sigurna trazilica: https://www.startpage.com/ Sigurna e-posta: https://protonmail.com/
 
5 0 hvala 0
10 godina
offline
Posljednji prelazak na zimsko računanje vremena, k

Privatno, radim, vježbam, odmaram i po danu i po noći, tako da tih sata vremena ne utječe previše na mene.

 

Problem je naprimjer u prometu, kada netko vozi šepediciju, pa će morati čekati ili krenuti ranije na svoju rutu...kako sa putničkm prometom??

Well, tu bi nastali dodatni problemi. Stoga, ako se đora vrijeme moramlo bi biti na razini cijele Unije ili pak većeg dijela Unije.

 

Mada sve te rasprave, pro & contra mi se čine kao beskorisno gubljenje vremena i energije. 

Čekajte da se sabornici uhvate tih rapsdrava...

Panzerkampfwagen.Dinamo Zagreb.Matija.Leaving or dead, always ahead...
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Posljednji prelazak na zimsko računanje vremen
Da vidimo, gotovo svi se slažu da bi ljeti voljeli da je dan duži, a zimi da ne ustajemo po mraku. Kako pomiriti ta dva zahtjeva? Možda tako da pomičemo satove?

Koji je zapravo argument za ukidanje pomicanja? Nema ekonomske koristi - nema je ni kod fiksnog računanja. Zdravstveni problemi - oni se poništavaju, kod pomicanja ukupno gledajući nema više srčanih udara i prometnih nesreća.
Ostaje osobna nelagoda dva puta godišnje, što je na razini jednog burnijeg vikenda ili dužeg leta, nasuprot nelagodi cijelu sezonu ljetnu ili zimsku, ovisno koje računanje odaberemo.

Onima koji kažu 'ljenčine dižite se ranije', ja kažem 'mimoze preživite to pomicanje satova, posljedice kraće traju'. A 'prirodno vrijeme' je još gluplji argument.
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
 
3 1 hvala 0
6 godina
protjeran
offline
Re: Posljednji prelazak na zimsko računanje vremen
Friday kaže...
Dex.pwn kaže...
Po čemu ne bi imalo smisla?

 

Pa jbt zamisli da je u 9 ujutro mrak a nisi na sjevernom polu

 A zamisli mrak danas u 16:40 ili koju minutu kasnije u Hrvatskoj. Pa nisam kokoš da idem spavati sa zalaskom sunca.

 

Turistička smo zemlja i zimsko vrijeme nam baš ne paše. Nema ljepše situacije nego krajem lipnja uživati u danu do 20:30h (sunce službeno zalazi oko 20h ali još ima svjetla nakon toga). Ujutro jednako tako sunce izlazi malo nakon 4h. Super dugi dan.

 

Sada (po današenjm zimskom računanju vremena) sunce izlazi oko 6:45 ili zalazi oko 16:40. Izlazak sunca je koliko toliko ok, ali ovaj zalazak ubija sve do travnja kada sunce izlazi oko 5:30h i kada je i zalazak kasniji.

 

I sad će netko opet pisati o prirodnom vremenu, zenitu sunca i sl. Ma dajte...

15 godina
offline
Re: Posljednji prelazak na zimsko računanje vremen
Zaustavite Zemlju, riješite sve probleme!
morrisoN
 
4 0 hvala 0
6 godina
protjeran
offline
Re: Posljednji prelazak na zimsko računanje vremen
ihush kaže...

- mi smo u svojoj 'normalnoj' vremenskoj zoni, 'normalno' je zimsko računanje, dok je ljetno izmišljotina koja je nekad imama i razloge postojanja (uvođenja), tj tad je takvo BILO radno vrijeme radnika/firmi.. -danas nije.

-države koje su istočnije-zapadnije (kao španjolska-ukrajna..) biraju po svom interesu što im je zgodnije-važnije, biti u istoj vremenskoj zoni s ostatkom EU ili prirodnoj. Dok mi za tako nešto nemamo razlog. Sve ostalo je kemijanje, bez smisla.. ili da svaki pojedinac ima vrijeme po svojoj želji.. ''ja bi da mi sunce dođe na prozor u 7.. ja u 8.. a treći bi u 9:14:22.. '' jednako tako za strah od mraka, mraka se boje dječica, ne ljudi i neovisno što piše na zidu (zidni sat) nekad se djecu nakon crtića poslalo u krevet, nekad su crtići bili u 19:15.. nekad je bilo nekad, više nije. Radno vrijeme je promjenjeno kao i sami poslovi (industija-usluge..) dok crtića više nema nego kabelska koja radi 24sata.. a djecu više ne zovemo (mamimo) crtićem nego su doma i sjede za kompom dok ih pokušavamo potjerati van da trče i igraju skrivača..

 

-kemijanje, zbog kemijanja samog. Možemo jednako sad promijeniti datum, reći da je danas 1.1. .. i što?

-polarni krug je polarni krug.. još manje logike po njima uspoređivati i rihtati sat, pola godine dan-noć i njima sat služi da bi koliko toliko normalno živjeli-spavali. Sat +- .. je nevažno, kemijanje besmisleno jer je izgubilo početni smisao-razlog.

-ukinuti i svaka zemalja odluči koja zona, dok mi po tome nemamo ni što odlučivati osim ista kao do sad, svaka druga bi bila kao da odaberemo hawajsko vrijeme.. Španjolska ima konkretan razlog, eu-kontinent (fr-it-ger..) joj je važniji + šengen. Koji bi mi imali razlog biti u zoni npr s moldavijom? :)

 - i sada ima utjecaja na radno vrijeme i radno vrijeme ima utjecaja na ljude ("Problem je što u Helsinkiju, najsjevernijoj prijestolnici u Uniji, krajem prosinca ima manje od šest sati dnevnog svjetla. Finski političari tvrde da pomicanje sata naprijed ili natrag u ožujku ili listopadu narušava spavanje i rad te može izazvati dugoročne zdravstvene probleme"). Šest sati dana!!! nemoj pisati o globalnom tržištu i sl. jer to nije točno. da jeste, i burze bi radile 0-24h, a kao što znamo, ne rade i svi pozitivni i negativni učinci se osjete onog trenutka kada se otvore burze od istoka do zapada. postoje različiti poslovi koji ovise o računanju vremena. turistička smo zemlja i meni nema ljepše situacije ljeti nego biti na plaži do 20:30h, a nekada sam kao klinac uživao vani do 21h u lipnju. što je prirodno u tome da dan završi malo nakon 16h zimi?

- postoje mediteranske zemlje poput Španjolske ili još bolje Grčke koje imaju i pauzu u poslovanju usred dana, pa posao nastavljaju poslijepodne kada sunce malo popusti. daj odi njima reci "Radno vrijeme je promjenjeno kao i sami poslovi (industija-usluge..) ". nasmijat će ti se u brk.

- polarni krug - nije to dan, sunce je za horizontom ali još nekoliko sati imaš svjetla kao u sumrak.

- mi uvijek imamo svoj razlog. najpametniji smo na planetu i sve znamo.

8 godina
neaktivan
offline
Posljednji prelazak na zimsko računanje vremena, k

Neka se svaki mjesec po 10 minuta pomice sat.

Od ekvinocija do ekvinocija prvo u jednom smjeru, onda u drugom smjeru

 
0 0 hvala 0
6 godina
protjeran
offline
Re: Posljednji prelazak na zimsko računanje vremen
BaklavaMetal kaže...

Neka se svaki mjesec po 10 minuta pomice sat.

Od ekvinocija do ekvinocija prvo u jednom smjeru, onda u drugom smjeru

 Problem je u tome da dnevni pomaci vremena koji i inače postoje (vrijeme izlaska i zalaska sunca) ne idu ravnomjerno prema sinusoidi. Tako da bi nekada taj pomak trebao biti 8 minuta, a nekada 13 itd.

12 godina
odjavljen
offline
Re: Posljednji prelazak na zimsko računanje vremen
A šta bi se vrijeme trebalo ravnati kad sunce izlazi?
16 godina
offline
Re: Posljednji prelazak na zimsko računanje vremen
ned kaže...
Meni je sve jedno bitno je da se ukine stresna situacija za naše organizme. Naume prije dvije u pol godine promjena računanja vremena bila je okidač srčanom udaru kod mene. Svaki out treba mi mjesec dana da se priviknem pogotovo što radim dva posla pa mi taj sat mnogo znaci

je da... promjena sata 2x godišnje ti je uništila krvožilni sustav... 

 

možda ti je to bio okidač, ali da nije bilo tog okidača strefio bi te infakrt u narednih par dana... 

16 godina
neaktivan
offline
Re: Posljednji prelazak na zimsko računanje vremen
ridealong kaže...
BaklavaMetal kaže...

Neka se svaki mjesec po 10 minuta pomice sat.

Od ekvinocija do ekvinocija prvo u jednom smjeru, onda u drugom smjeru

 Problem je u tome da dnevni pomaci vremena koji i inače postoje (vrijeme izlaska i zalaska sunca) ne idu ravnomjerno prema sinusoidi. Tako da bi nekada taj pomak trebao biti 8 minuta, a nekada 13 itd.

 Odnosno, ne idu ravnomjerno - idu prema sinusoidi (sinusoida nije linearna).

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice