PR veći od života

poruka: 20
|
čitano: 5.022
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "PR veći od života".
15 godina
neaktivan
offline
PR veći od života

Pomenuti Andrija Kačić Miošić, u Razgovoru ugodnom naroda Slovinskoga pominje moje pretke i na tom mu jedno VELIKO HVALA. Preporučio bih svatkom da pročita. Ako ništa zbog mojih hrabrih predaka. 

pa ko voli neka čita.

 

Pisma najposlidnja od slavne Bosne Prikazana ocu poštovanomu fra Boni Beniću, štiocu bogoslovcu i kustosu rečene provincije, od starca Milovana

Probudi se, Bosno, zemljo slavna, kojano si zaspala odavna, ter mi kaži bosanske junake,

na oružju vitezove jake, neka mogu i njih zapjevati, čast i diku slavnoj Bosni dati!

Ali Bosna lipo odgovara, Milovana ter žestoko kara:

»Jer si, brižan starče, poludio, putujući pamet izgubio?

Kad si pjevâ pjesme od junakâ, najveće si pjevâ od Bošnjakâ.

Ko je bio Marko Kraljeviću, ko li vitez Miloš Kobiliću?

Ko bijaše Relja Bošnjanine, Omućević junak od starine?

Ko je bio Brankoviću Vuče, ko l' starinom Kastriotić Jure, ko li junak Zrinoviću bane, ko l' delija Kosarić Stjepane nego mladi starinom Bošnjaci, ol Bošnjaci oli Hercegovci, koji bihu bosanska gospoda od slavnoga mojega naroda?

Otklem biše Senjanin Ivane i delija Makar kapetane, otklem li je Novak i Radivoj i delija Tomiću Mijate već od Bosne i Hercegovine, Kosarića stare banovine? I ostali uskoci junaci svi su, starče, starinom Bošnjaci.

Ko bijaše Janko Mitroviću i Ilija serdar Smiljaniću, ko li biše Surić don Stipane i kavalir Janković Stojane već uskoci starinom Bošnjaci, ol Bošnjaci oli Hercegovci, - i ostali kotarski serdari, kapetani, alaj-barjaktari?

Otklem biše starina Nakića, Sinobada i mlada Radnića, već od Bosne i Hercegovine! Viruj meni, starče, doistine. Otkolem je Vučkoviću Zeče i kavalir Grčić dom Ivane, otklem li su ostali serdari i na glasu cetinski glavari neg od Bosne i Hercegovine, vitezovi zvani od starine? Ko je bio Marko Sinovčiću, silni vitez Petre Kulišiću neg Bošnjaci, starinom junaci, Hercegovci ol mladi Ungarci? Otkolem je Deli-Markoviću, silni junak Rade Miletiću neg uskoci mladi Hercegovci, a starinom svi jesu Bošnjaci! Ko bijaše Nikoliću Bajo, ko li vitez Ivanović Marko nego mladi starinom Bošnjaci, ol Bošnjaci oli Hercegovci! Što li pjevaš Posavce junake, to ti pjevaš starinom Bošnjake. Otkuda su Domazetovići, ljute zmije kano Jankovići, već starinom od Bosne knezovi, na oružju silni vitezovi, kojino su svuda vojevali, još i turske glave odsicali od Kandije rata žestokoga pod barjakom cesara bečkoga? A kamo ti paše Atlagići, Atlagići i Kulinovići? Di su tebi Duratbegovići, Duagići i Sokolovići? Kamo tebi sile Bakotići, Kosarići i Filipovići? Di su tebi Kopčići junaci, Ljubovići di su Hercegovci, Sulagići i Mesiovići, Lopužići i Vazlinovići i ostali poizbor junaci Hercegovci ol silni Bošnjaci, Dalmaciju koji porobiše, na stotine glava odsicaše? Kamo tebi Kuna Asan-aga, koji mnogo odnese mejdana? Di je junak Poprženoviću, na oružju Marko Kraljeviću? Kamo li ti Babiću Asane, di li ti je Lopužić Ćemane? Kamo tebi Cukarinovići, Nožinović i Nadžakovići? Di je tebi Firdusović beže, Topalović di ti je viteže? Kamo li ti Zlojić Omer-aga, di li ti je Šarić dizdar-aga? Di su sile Tataranovići, Duratović i Tabakovići, koji svuda čete četovaše, na stotine glava odsicaše? Svi su ovo starinom Bošnjaci, ol Bošnjaci oli Hercegovci, kojino se tada isturčiše, kada Bosnu Turci osvojiše, - i ostali bez broja junaci, vitezovi starinom Bošnjaci, koji vlaške odsicaše glave veće neg je u Primorju trave. I da si mi zdravo, Milovane! Boga moli, ostavi mejdane; sve je ništa, sve će u prah poći, grihe plači, valja k Bogu doći.

 

Čovik je lipo pobrojao sve junake bez obzira na to da li su katolici, pravoslavni ili muslimani. Osim toga pisao je zajedničkim jezikom ikavskom štokavicom koja nasilno ukinuta raznoraznim jezičkim reformama i konvencijama čiji je jedini cilj bio homogenizacija nacija oko religija. Možda nije tema i izvinjavam se svima ali u duši sam ikavac 

Voda tece a vrijeme prolazi ...
Poruka je uređivana zadnji put sri 1.11.2017 8:29 (ned).
 
6 2 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: PR veći od života

Od svega najviše mi se sviđa zaključak.

9 godina
offline
Re: PR veći od života

@ned Zasto bi ga citali kad je u kolumni objasnjeno da pise neistine.

Poruka je uređivana zadnji put sri 1.11.2017 9:16 (Barab4).
8 godina
offline
Re: PR veći od života
Nedžaković?
13 godina
offline
PR veći od života

Koga zanima vise o samoj bitci klik na emisiju HRTa, TREĆA POVIJEST: Bitka kod Lepanta

 

https://hrti.hrt.hr/video/show/2250156/treca-povijest-bitka-kod-lepanta

 

Treća povijest: Bitka kod Lepanta

Da nije bilo Don Juana od Austrije, nezakonitog sina cara Svetog Rimskog Carstva Karla V, Sredozemno bi more u drugoj polovici 16. stoljeća postalo osmansko, tursko, jezero. Don Juan je bio glavni admiral u bitci koja je 1571. okupila 209 ratnih galija i stotinjak drugih plovila Svete lige, nasuprot osmanskim snagama od 270 brodova. Bitka je završila tako da je u nekoliko sati uništeno 85% turske pomorske sile i prekinut strah da bi Osmanlije mogle uspostaviti svoju talasokraciju na Sredozemlju. U bitci je ruku izgubio i poručnik španjolske mornarice Miguel de Cervantes, a poginulo je nekoliko desetaka tisuća ljudi, uključujući i posade dalmatinskih i istarskih komuna. Bitka kod Lepanta 1571. tema je Treće povijesti.
Gost u studiju profesora Tvrtka Jakovine je dr. sc. Tonči Tadić, znanstvenik iz Instituta Ruđer Bošković u Zagrebu.

 

 

Zanimljiva tema

 

 

!B
 
6 0 hvala 0
8 godina
offline
PR veći od života

malo sam razočaran ovom kolumnom. obično moram razmisliti o tome što je napisao, koji put ponovo pročitati ključnu rečenicu dok je ovaj put potrošio 90% prostora na opis bitke i u jednoj rečenici skočio na zaključak koji ne slijedi, odnosno trivijalan je. Ionako su pobijedili, tko si je prisvojio manje ili više zasluga uopće nije bitno; to je tako otkad postoji govor.

 

i da se vratim na premisu s početka olegovog teksta - mislim da je turska u to doba napravila proboj ne zbog nesloge konkurencije i susjeda već prije svega zbog superiorne tehnologije - topova za razbijanje utvrda koji su promijenili povijest

Ja rekoh
Moj PC  
1 1 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: PR veći od života
ned kaže...

Pomenuti Andrija Kačić Miošić, u Razgovoru ugodnom naroda Slovinskoga pominje moje pretke i na tom mu jedno VELIKO HVALA. Preporučio bih svatkom da pročita. Ako ništa zbog mojih hrabrih predaka. 

pa ko voli neka čita.

 

Pisma najposlidnja od slavne Bosne Prikazana ocu poštovanomu fra Boni Beniću, štiocu bogoslovcu i kustosu rečene provincije, od starca Milovana

Probudi se, Bosno, zemljo slavna, kojano si zaspala odavna, ter mi kaži bosanske junake,

na oružju vitezove jake, neka mogu i njih zapjevati, čast i diku slavnoj Bosni dati!

Ali Bosna lipo odgovara, Milovana ter žestoko kara:

»Jer si, brižan starče, poludio, putujući pamet izgubio?

Kad si pjevâ pjesme od junakâ, najveće si pjevâ od Bošnjakâ.

Ko je bio Marko Kraljeviću, ko li vitez Miloš Kobiliću?

Ko bijaše Relja Bošnjanine, Omućević junak od starine?

Ko je bio Brankoviću Vuče, ko l' starinom Kastriotić Jure, ko li junak Zrinoviću bane, ko l' delija Kosarić Stjepane nego mladi starinom Bošnjaci, ol Bošnjaci oli Hercegovci, koji bihu bosanska gospoda od slavnoga mojega naroda?

Otklem biše Senjanin Ivane i delija Makar kapetane, otklem li je Novak i Radivoj i delija Tomiću Mijate već od Bosne i Hercegovine, Kosarića stare banovine? I ostali uskoci junaci svi su, starče, starinom Bošnjaci.

Ko bijaše Janko Mitroviću i Ilija serdar Smiljaniću, ko li biše Surić don Stipane i kavalir Janković Stojane već uskoci starinom Bošnjaci, ol Bošnjaci oli Hercegovci, - i ostali kotarski serdari, kapetani, alaj-barjaktari?

Otklem biše starina Nakića, Sinobada i mlada Radnića, već od Bosne i Hercegovine! Viruj meni, starče, doistine. Otkolem je Vučkoviću Zeče i kavalir Grčić dom Ivane, otklem li su ostali serdari i na glasu cetinski glavari neg od Bosne i Hercegovine, vitezovi zvani od starine? Ko je bio Marko Sinovčiću, silni vitez Petre Kulišiću neg Bošnjaci, starinom junaci, Hercegovci ol mladi Ungarci? Otkolem je Deli-Markoviću, silni junak Rade Miletiću neg uskoci mladi Hercegovci, a starinom svi jesu Bošnjaci! Ko bijaše Nikoliću Bajo, ko li vitez Ivanović Marko nego mladi starinom Bošnjaci, ol Bošnjaci oli Hercegovci! Što li pjevaš Posavce junake, to ti pjevaš starinom Bošnjake. Otkuda su Domazetovići, ljute zmije kano Jankovići, već starinom od Bosne knezovi, na oružju silni vitezovi, kojino su svuda vojevali, još i turske glave odsicali od Kandije rata žestokoga pod barjakom cesara bečkoga? A kamo ti paše Atlagići, Atlagići i Kulinovići? Di su tebi Duratbegovići, Duagići i Sokolovići? Kamo tebi sile Bakotići, Kosarići i Filipovići? Di su tebi Kopčići junaci, Ljubovići di su Hercegovci, Sulagići i Mesiovići, Lopužići i Vazlinovići i ostali poizbor junaci Hercegovci ol silni Bošnjaci, Dalmaciju koji porobiše, na stotine glava odsicaše? Kamo tebi Kuna Asan-aga, koji mnogo odnese mejdana? Di je junak Poprženoviću, na oružju Marko Kraljeviću? Kamo li ti Babiću Asane, di li ti je Lopužić Ćemane? Kamo tebi Cukarinovići, Nožinović i Nadžakovići? Di je tebi Firdusović beže, Topalović di ti je viteže? Kamo li ti Zlojić Omer-aga, di li ti je Šarić dizdar-aga? Di su sile Tataranovići, Duratović i Tabakovići, koji svuda čete četovaše, na stotine glava odsicaše? Svi su ovo starinom Bošnjaci, ol Bošnjaci oli Hercegovci, kojino se tada isturčiše, kada Bosnu Turci osvojiše, - i ostali bez broja junaci, vitezovi starinom Bošnjaci, koji vlaške odsicaše glave veće neg je u Primorju trave. I da si mi zdravo, Milovane! Boga moli, ostavi mejdane; sve je ništa, sve će u prah poći, grihe plači, valja k Bogu doći.

 

Čovik je lipo pobrojao sve junake bez obzira na to da li su katolici, pravoslavni ili muslimani. Osim toga pisao je zajedničkim jezikom ikavskom štokavicom koja nasilno ukinuta raznoraznim jezičkim reformama i konvencijama čiji je jedini cilj bio homogenizacija nacija oko religija. Možda nije tema i izvinjavam se svima ali u duši sam ikavac 

Loš ti je PR, niti su ikavica niti štokavica "govori" ili narječja koja su "normalna i uhu ugodna" za hrvatski živalj. Radi se o dijalektu zetanske tromeđe, tamo gdje stoluju kamen, kača i makija, intelektualno i civilizacijski vrlo "usporen" kraj što se - između ostalog - i može čuti iz naglaska kojime bi trebali ispravno izgovarati "štokavštinu". Imaš dizertaciju o štokavštini, pa se pobliže upoznaj. A zetanska tromeđa također nikada nije po ničemu bila bliska hrvatskom življu, štoviše zaobilažena je u širokom luku. Jedini izvorni i uhu ugodni dijalekti hrvatskog življa su kajkavština i čakavština, dok se slavonsku ikavicu primjerice ne smije miješati sa ikavicom zetanske tromeđe, radi se samo o istom nazivu posve različitih naglasaka i govora.

 

A o spominjanju nekoga ili nečega, postoji kratka i pametna izreka: "Nomina sunt odiosa".

15 godina
offline
Re: PR veći od života
I?
 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
PR veći od života

doktori medicine se razumiju u politiku i ekonomiju,informatičari u povijest itd,ajmo mi povijest i ostale znanosti ostaviti ljudima koji su išli u školu za to

nije važno sudjelovati važno je pobijediti
Poruka je uređivana zadnji put sri 1.11.2017 17:58 (blackalbum).
Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: PR veći od života
U koju školu?
I mene zanima istorija ovog poluotoka Balkanskog pa ako ima tko kakve knjige da preporuči, neka napiše ovdje.
Because anything Korea does, Japan does it better.
14 godina
offline
PR veći od života

Nisam očekivao ovu temu na BOL-u, ali mi je drago bilo pročitati. Budući da ovaj portal već odavna ide daleko u širinu, i predaleko, rekao bih, neka onda u svojoj popularizaciji znanosti i neznanosti pođe i u povijest.

 

Oduvijek mi se sviđala Maštrukova izravnost i stil pisanja, ali bih upozorio na njegova slaba mjesta: prevelika impresioniranost i slaba strukturna povezanost dijelova. Teza da je Venecija "najbolja država ikad" (ako sam dobro citirao) slaba je, neosnovana i izvan kategorizacije povijesnih znanosti. Mislim također da je zaključak predaleko od teme teksta i da se za vrijeme pisanja pogubilo u povezivanju točaka. Međutim, slažem se načelno da je povijest potrebno reinterpretirati (znam da će me radi ovoga optužiti za povijesni revizionizam) jer se dosad, po mome dubokom uvjerenju, povijest redovito pisala i čitala iz perspektive pobjednika. Dakle, jako bih volio znati što se stvarno dogodilo, a ne što je netko želio da se vjeruje da se dogodilo. Ako će u tome pomoći pojedinci iz drugih struka, zanesenjaci i zaljubljenici u povijest, dobro došli su.

 
1 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: PR veći od života
TripperNX kaže...

Loš ti je PR, niti su ikavica niti štokavica "govori" ili narječja koja su "normalna i uhu ugodna" za hrvatski živalj. Radi se o dijalektu zetanske tromeđe, tamo gdje stoluju kamen, kača i makija, intelektualno i civilizacijski vrlo "usporen" kraj što se - između ostalog - i može čuti iz naglaska kojime bi trebali ispravno izgovarati "štokavštinu". Imaš dizertaciju o štokavštini, pa se pobliže upoznaj. A zetanska tromeđa također nikada nije po ničemu bila bliska hrvatskom življu, štoviše zaobilažena je u širokom luku. Jedini izvorni i uhu ugodni dijalekti hrvatskog življa su kajkavština i čakavština, dok se slavonsku ikavicu primjerice ne smije miješati sa ikavicom zetanske tromeđe, radi se samo o istom nazivu posve različitih naglasaka i govora.

 

A o spominjanju nekoga ili nečega, postoji kratka i pametna izreka: "Nomina sunt odiosa".

 Tvoj je još gori.

 

Tamo gdje stoluju kamen, kača i makija je civilizacijski i intelektualno vrlo usporen kraj?

 

Sad lijepo literaturu u ruke i sastavi listu najpoznatijih Hrvatskih književnika, umjetnika, znanstvenika... kroz 16, 17, 18... 21 stoljeće i definiraj što većina njih ima zajedničko.

15 godina
neaktivan
offline
Re: PR veći od života
Halo#Bing kaže...

Koga zanima vise o samoj bitci klik na emisiju HRTa, TREĆA POVIJEST: Bitka kod Lepanta

 

https://hrti.hrt.hr/video/show/2250156/treca-povijest-bitka-kod-lepanta

 

Treća povijest: Bitka kod Lepanta

Da nije bilo Don Juana od Austrije, nezakonitog sina cara Svetog Rimskog Carstva Karla V, Sredozemno bi more u drugoj polovici 16. stoljeća postalo osmansko, tursko, jezero. Don Juan je bio glavni admiral u bitci koja je 1571. okupila 209 ratnih galija i stotinjak drugih plovila Svete lige, nasuprot osmanskim snagama od 270 brodova. Bitka je završila tako da je u nekoliko sati uništeno 85% turske pomorske sile i prekinut strah da bi Osmanlije mogle uspostaviti svoju talasokraciju na Sredozemlju. U bitci je ruku izgubio i poručnik španjolske mornarice Miguel de Cervantes, a poginulo je nekoliko desetaka tisuća ljudi, uključujući i posade dalmatinskih i istarskih komuna. Bitka kod Lepanta 1571. tema je Treće povijesti.
Gost u studiju profesora Tvrtka Jakovine je dr. sc. Tonči Tadić, znanstvenik iz Instituta Ruđer Bošković u Zagrebu.

 

 

Zanimljiva tema

 

 

 Tema možda jest zanimljiva, ali kad vidim tko je voditelj (jugonostalgičar Jakovina), nekako me prođe volja za gledanjem.

Why so serious?
6 godina
protjeran
offline
PR veći od života

negdi san procita da bi venecija uskoro tribala potonit, kroz 50-100 godina....veselim se tom danu...

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: PR veći od života

Možda su imena mrska, no ne postoji dalmatinska ili slavnoska ikavica, postoje ćakavska i štokavska ikavica. Ova potonja nije slavnoska nego su je u Slavoniju donijeli katolici koji su u Slavoniju i a i u današnju Vojvodinu pobjegli iz BiH i sa sobom donijeli svoj jezik i običaje (Šokci i Bunjevci), koji se usitinu toliko razlikovao od jezika, onog što se u  to doba zvala Hrvatska da im je trebao prevoditelj da se razumiju. 

Voda tece a vrijeme prolazi ...
11 godina
offline
Re: PR veći od života
BarbaVeli kaže...

... povijest redovito pisala i čitala iz perspektive pobjednika. ...

Kao da bi povjest iz perspektive pobjeđenih bila istinitija. Oni ne bi lagali i iskrivljivali činjenice i pokušavli sebe i svoj poraz prikazat u boljem svjetlu? Možda ćak reći da su u stvari oni pobjedili, ali eto sreća ih nije htjela.

 

Ustvari, pobjednici su vjerodostojniji izvor. Oni su ipak pobjedili pa se ne moraju toliko trudit oko laganja. Istina im je prihvatljivija nego pobjeđenima. 

8 godina
offline
Re: PR veći od života
Kakvo postavljanje teze...
8 godina
offline
Re: PR veći od života
Cesc kaže...
Halo#Bing kaže...

Koga zanima vise o samoj bitci klik na emisiju HRTa, TREĆA POVIJEST: Bitka kod Lepanta

 

https://hrti.hrt.hr/video/show/2250156/treca-povijest-bitka-kod-lepanta

 

Treća povijest: Bitka kod Lepanta

(snip)
Gost u studiju profesora Tvrtka Jakovine je dr. sc. Tonči Tadić, znanstvenik iz Instituta Ruđer Bošković u Zagrebu.

 

Zanimljiva tema

 Tema možda jest zanimljiva, ali kad vidim tko je voditelj (jugonostalgičar Jakovina), nekako me prođe volja za gledanjem.

 Ali kad vidiš profesore Karamarka i HasanAdolfa, gledaš 24/7. Tadić ti isto mjeri kukuruze, nema da brigaš, ne brine ni Jakovina.

15 godina
neaktivan
offline
PR veći od života

Klasičan primjer jugonostalgičara: ako nisi sa nama, onda si protiv nas. Možda je to novi primjer ljevičarske tolerancije.  Ajd još reci da je Tito naša ljubičica bijela i da je prije sve bilo bolje 

Why so serious?
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
PR veći od života

Dobar tekst, al uvjek se izgubim u tim opisima, da ima neka slika koja pokazuje što se dešavalo, bilo bi lakše pratiti tok događaja. 

 

Svejedno ljepo osvježenje od tehnologije

S budalama se ne isplati svađati.Prvo te spuste na svoj nivo,a onda te dotuku s iskustvom ! ! !
Moj PC  
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice