Preminuo je astronom, astrofizičar i pionir potrag

poruka: 14
|
čitano: 14.090
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Preminuo je astronom, astrofizičar i pionir potrag".
6 godina
offline
Preminuo je astronom, astrofizičar i pionir potrag

Velikani odlaze u sijeni...udarne vijesti o rasprodanom stadionu Maksimir

mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Moj PC  
11 0 hvala 0
16 godina
offline
Preminuo je astronom, astrofizičar i pionir potrag

Ljudi su banalna i trivijalna bića i zato vole čitati takve medijske tekstove.

 
3 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Preminuo je astronom, astrofizičar i pionir po
RIP Mr. Drake.

Problem s Drakeovom formulom je što za većinu faktora ne znamo (i teško da ćemo ikad znati) vrijednosti, pa se rezultati mogu razvući kako je kome drago.
Načelno je formula OK jer obuhvaća sve važne čimbenike za otkrivanje vanzemaljaca (odnosno komunikaciju s njima). No, u praktičnom smislu je skoro beskorisna, na žalost.
Life is jazz. Play it cool.
Poruka je uređivana zadnji put ned 4.9.2022 21:03 (Macumba).
Moj PC  
5 0 hvala 0
8 godina
offline
Preminuo je astronom, astrofizičar i pionir potrag

Drakeova formula nije "nažalost" beskorisna. Evo, Descartes je u knjizi "Upute za dobru upotrebu razuma" naveo jasno pravilo koje treba slijediti u znanstvenom radu, a to je da ako imamo veliki problem, veliko pitanje, treba ga rastaviti na mnogo manjih i onda svako od njih zasebno rješavati. Upravo nam takav pristup nudi Drakeova formula. Već smo na putu da odgovorimo na pitanje o udjelu zvijezda oko koje kruže planeti, te koliki je udio planeta sličnih Zemlji. O tome se u Drakeovo vrijeme nije ništa znalo, tek se sumnjalo da oko jedne zvijezde kruži planet. Mnogo više znamo i o postanku života, dobrim dijelom zahvaljujući istraživanjima planeta. Znanost napreduje malim koracima, pa čak i kad se dogodi znanstvena revolucija, nju je prethodilo dugo pripremno razdoblje u kojem su se prikupljali podaci i postavljale bizarne teorije.  

 
7 0 hvala 2
2 godine
offline
Re: Preminuo je astronom, astrofizičar i pionir po
danen kaže...

 Već smo na putu da odgovorimo na pitanje o udjelu zvijezda oko koje kruže planeti, te koliki je udio planeta sličnih Zemlji.  

Sličnih Zemlji ?

Po čemu ? 

Idealnoj udaljenosti od njihove zvijezde do planeta, ili što ?

Ako je udaljenost ista, veličina njihovoga "sunca" ista .... ne znači da se je razvio život ...

 

Kada čovjek pogleda znanstveni domukentarac... što se je sve moralo poklopiti da se stvori abiogeneza kao na Zemlji, naježim se.

Nije dovoljno samo imati "sunce" na odgovarajućoj udaljenosti...

Du bist eines meiner kleinen Schweinchen !
Poruka je uređivana zadnji put pon 5.9.2022 8:06 (Zaporožac).
8 godina
offline
Preminuo je astronom, astrofizičar i pionir potrag

Nemojte gledati dokumentarce, počnite čitati knjige. Ja ovo područje pratim već pola stoljeća (o čemu sam napisao i knjigu, "Daleki svejetovi"), pa vidim koliko se napredovalo. A nema sumnje da će se još više napredovati. Prije svega zahvaljujući razvoju znanstvene instrumentacije, teleskopa u svemiru i sl. U znanosti treba biti strpljiv. Znanstvenici ulože čitavu karijeru da riješe jedan znanstveni problem. Evo, u kemiji. Kad sam se počeo baviti 80-tih godina teorijskom kemijom, svi su frkali nosom jer "teorija" ne može u kemiji ništa predvidjeti. Danas čitam znanstvene radove. Teorijske metode su postale standardne metode u kemiji. Molekule se projektraju kao kuće, sve se o njima zna prije nego se pojave u epruveti.  

 
10 0 hvala 3
2 godine
offline
Preminuo je astronom, astrofizičar i pionir potrag

Kod znanstvenog dokumentarca, uvijek na kraju piše koji znanstvenici su sudjelovali u realizaciji dokumentarnoga filma, i to su sve etablirarana svjetska imena iz područja astrofizike, matematike, biologije itd..

Nisu savjetnici bili pekari.

Du bist eines meiner kleinen Schweinchen !
 
0 1 hvala 0
6 godina
offline
Re: Preminuo je astronom, astrofizičar i pionir po
Naš problem je što očekujemo inteligentni život...svjestan svog postojanja...tehnološki iznad nas...međutim kad malo dublje razmisliš...teže je ostvariti razvoj tehnologije nego inteligentni život koji bi je koristio...bez kopna nema ni tehnologije:(
mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Preminuo je astronom, astrofizičar i pionir potrag

Da odgovorim Zaporošcu. Ne kažem da su znanstvenici koji govore u dokumentarcu pekari, ne kažem da dokumentarac (nužno) plasira lažne informacije, nego samo to da daje vrlo malo informacija, a kad imate malo informacije onda iz njih možete lako izvući krive zaključke. Knjige su druga stvar. Imate, prvo, više informacija, a sama mogućnost čitanja daje vam priliku da ih kritički razmotrite. Ovako, u dokumentarcu, ostaje sve na prvom dojmu. A dojam je izvanredan alat za izvrtanje istine (spin). Kad bih vam samo rekao kakve sam gluposti vidio na svim tim znanstveno-popularnim dokumentarcima, pa još dorađenim lošim prijevodima. Recimo, nitko još nije riješio problem gračke vatre - a oni jesu. Uspjeli su napraviti nemoguću kemijsku reakciju! 

 
3 0 hvala 1
2 godine
offline
Preminuo je astronom, astrofizičar i pionir potrag

Ma, slažem se da autori tih dokumentaraca imaju obitelji, treba djecu hraniti, pa malo posole dokumentarac da sve bude pitkije za prosječnog gledatelja, i da se gleda-proda što bolje.

Svi smo mi krvavi ispod kože.

 

Shvaćam vaš dobronamjeran prijedlog o čitanju knjiga, no kad čovjek završi npr. magisterij psihologije, ima obitelj, djecu, nema vremena opširno proučavati kemiju, biologiju, fiziku, astrofiziku itd.

 

Mislim da prirodoznanstveni dokumentarci tomu i služe...ubrzani tečaj "svega".

 

Vama će normalno pojedine stvari biti glupaste jer vjerojatni za vas nema tajni u kemiji, možda i fizici....pa vama ne mogu podvaliti nešto, za što znate daje nemoguće. Inače, gledao sam dokumentarac sličan ovome (ovo je nekakva stara verzija) kojega ću staviti s you Tube-a

 

 

.... koji lijepo opisuje kako su u suštini male mogućnosti da se razvije život na nekom planetu, koliko je tu slučajnosti, potrebitih raznih senzacija u točno određenom vremenu/situaciji, usw.

Du bist eines meiner kleinen Schweinchen !
 
1 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Preminuo je astronom, astrofizičar i pionir po
Zaporožac kaže...

Ma, slažem se da autori tih dokumentaraca imaju obitelji, treba djecu hraniti, pa malo posole dokumentarac da sve bude pitkije za prosječnog gledatelja, i da se gleda-proda što bolje.

Svi smo mi krvavi ispod kože.

 

Shvaćam vaš dobronamjeran prijedlog o čitanju knjiga, no kad čovjek završi npr. magisterij psihologije, ima obitelj, djecu, nema vremena opširno proučavati kemiju, biologiju, fiziku, astrofiziku itd.

 

Mislim da prirodoznanstveni dokumentarci tomu i služe...ubrzani tečaj "svega".

 

Vama će normalno pojedine stvari biti glupaste jer vjerojatni za vas nema tajni u kemiji, možda i fizici....pa vama ne mogu podvaliti nešto, za što znate daje nemoguće. Inače, gledao sam dokumentarac sličan ovome (ovo je nekakva stara verzija) kojega ću staviti s you Tube-a

 

 

.... koji lijepo opisuje kako su u suštini male mogućnosti da se razvije život na nekom planetu, koliko je tu slučajnosti, potrebitih raznih senzacija u točno određenom vremenu/situaciji, usw.

 Pa ne mora biti život na bazi tekuće vode i DNK. Zašto bi bilo moguće samo tako?

2 godine
offline
Re: Preminuo je astronom, astrofizičar i pionir po
EricCartman kaže...
 Pa ne mora biti život na bazi tekuće vode i DNK. Zašto bi bilo moguće samo tako?

Kada previše čitaš službenu znanstvenu literaturu, ili što bi neki rekli "knjige", drukčije ne može. 

Du bist eines meiner kleinen Schweinchen !
15 godina
offline
Preminuo je astronom, astrofizičar i pionir potrag

od svega navedenoga bio sam samo (zakleti) pionir. marljivo sam učio i radio, bio dobar i vjeran drug, slijedio put starijih ... bla. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
2 0 hvala 0
8 godina
offline
Preminuo je astronom, astrofizičar i pionir potrag

Zaporožac, Zaporožac! Ne postoji "službena znanost", nego postoji znanstvena metoda. Nitko nikome ne brani da pokaže i dokaže kako postoji život koji se ne temelji na organskim spojevima. No, znanost je, kako reče Szent Gorgy, otkrivač vitamina C, djelatnost koja "pretvara ono što može biti u ono što jest". 

 
1 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice