Pretilost zvijezda – debljina je trend

poruka: 15
|
čitano: 5.797
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Pretilost zvijezda – debljina je trend".
16 godina
neaktivan
offline
Pretilost zvijezda – debljina je trend

Zadnja recenica je  dijagnoza danasnjeg drustva. Nauka ide gigantskim koracima naprijed, a sve manje ljudi je razumije, sve vise ljudi u njoj vidi nesto nerazumljivo, nepotrebno i zastrasujuce.

 
11 0 hvala 0
15 godina
offline
Pretilost zvijezda – debljina je trend

(oj!) žače hudeče je debela zvijezda. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
neaktivan
offline
Pretilost zvijezda – debljina je trend

Prasci su tu kod mene u Zagroju uvijek u trendu. Hoćeš pečenjaru, čvarke ili u rolu, sve je trendy.

 
1 0 hvala 0
7 godina
offline
Pretilost zvijezda – debljina je trend

kolika bi onda bila najveća teoretska masa main sequence zvijezde a da se instantno ne pretvori u nešto egzotično, jel' se to da izračunati?

ravna zemlja i šupalj mjesec
 
1 0 hvala 0
8 godina
neaktivan
offline
Re: Pretilost zvijezda – debljina je trend
Odlicnoo, a ono sto je jos bolje dolazi nam novi clan koji ce pisati za Bug :) radujem seeeeee
 
1 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Pretilost zvijezda – debljina je trend

Kao dodatan komentar na dio u članku o rodilištu zvijezda, koji govori da svaka velika zvijezda veća od 15 masi Sunca na kraju svog života eksplodira kao supernova:

Baš je nedavno izašao zanimljiv članak koji pokazuje da postoji određena vjerojatnost da se velike zvijezde uruše u crnu rupu bez eksplozije supernove. Time se zapravo, prema članku, olakšava objašnjenje kako su nastale supermasivne crne rupe u središtima galaksija budući da supernovom zvijezda gubi veliki dio svoje mase, dok urušavanjem crna rupa zadrži kompletnu masu zvijezde.

Naime, snimljena je zvijezda koja je jednostavno iščeznula s neba.

 

Origin: F4stReload ----- | ----- Nema na čemu! ----- | ----- Google is your friend !
Moj PC  
1 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Pretilost zvijezda – debljina je trend
ludizao kaže...
Zura kaže...

...budući da supernovom zvijezda gubi veliki dio svoje mase

Zar ne izgubi svu masu i prestane postojati kao zvijezda?

 Evo jedan dobar tekst o tipovima supernova. Uglavnom može izgubiti svu masu, te može ostati neutronska zvijezda ili crna rupa.

Moj PC  
2 0 hvala 0
15 godina
offline
Pretilost zvijezda – debljina je trend

zvijezde nisu debele. samo su premale za svoju masu. i imaju teške kosti. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
9 0 hvala 0
12 godina
offline
Pretilost zvijezda – debljina je trend

Ova zadnja recenica je vrh. Ne mozes bolje opisat stanje nacije.

 
2 0 hvala 0
14 godina
offline
Pretilost zvijezda – debljina je trend

Dobro to, a što je sa zvijezdama starijim od svemira?  https://www.space.com/20112-oldest-known-star-universe.html

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Pretilost zvijezda – debljina je trend
Ako se ne varam, mislim da je autor o tome već ranije pisao, u nekom od ranijih članaka.
9 godina
neaktivan
offline
Pretilost zvijezda – debljina je trend

"Prema podacima koje smo dosad imali, ispadalo je da zvijezda može imati masu od najviše 150 masa Sunca. Sad je gornja granica pomaknuta na 200."

 

Je li to onda znači da su podaci o masi ove zvijezde pogrešni?

https://en.wikipedia.org/wiki/R136a1

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Pretilost zvijezda – debljina je trend

Hvala, Dario, opet super info. Samo, mislim da ovakav dogmatski pristup negdje u znanstvenom tekstu može i biti izostavljen: "...baš kao i ljudi. Ta je rečenica, naravno, čisti antropomorfizam (pripisivanje ljudskih karakteristika neživim objektima). Preciznije bi bilo reći da zvijezde nastaju, mijenjaju se s vremenom i nestaju, to jest pretvaraju se u nešto drugo." Za znanstvenika je precizno da kaže da SVE pojave u svemiru nastaju, mijenjaju se i nestaju, pa tako i ljudi koji od nečeg negdje nastaju, mijenjaju se i nestaju. Za autore uvjetovane kulturom i dogmama je normalno da kažu da ih je Bog stvorio ili da se rađaju i umiru, kao da smo nešto specijalno u odnosu na svemir. A nismo. 

Let go of any expectations and look to generate curiosity in the process, rather than expectation in the result. ~Andy Puddicombe
 
1 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Pretilost zvijezda – debljina je trend
Zeljko B kaže...

Hvala, Dario, opet super info. Samo, mislim da ovakav dogmatski pristup negdje u znanstvenom tekstu može i biti izostavljen: "...baš kao i ljudi. Ta je rečenica, naravno, čisti antropomorfizam (pripisivanje ljudskih karakteristika neživim objektima). Preciznije bi bilo reći da zvijezde nastaju, mijenjaju se s vremenom i nestaju, to jest pretvaraju se u nešto drugo." Za znanstvenika je precizno da kaže da SVE pojave u svemiru nastaju, mijenjaju se i nestaju, pa tako i ljudi koji od nečeg negdje nastaju, mijenjaju se i nestaju. Za autore uvjetovane kulturom i dogmama je normalno da kažu da ih je Bog stvorio ili da se rađaju i umiru, kao da smo nešto specijalno u odnosu na svemir. A nismo. 

U jednu ruku i jesmo: dok se ne pronađe drugi, za sada smo jedini inteligentni oblik života. S druge strane, neodvojivi smo dio svemira, postali iz esplozija supernove, sudarima neutronskih zvijezda, za našu evoluciju su zaslužni fenomeni kvantne fizike.........Ipak smo specijalni.

16 godina
neaktivan
offline
Re: Pretilost zvijezda – debljina je trend
phoenix2003 kaže...
za sada smo jedini inteligentni oblik života.Ipak smo specijalni.

Naravno. No, moj osvrt je bio na onu dogmatsku "posebnost" u koju upadaju čak i znanstvenici, kao ovo spominjanje rađanja i umiranja, pa onda ispričavanje da to nije isto kod zvijezda i ljudi. Što je samo izbor riječi. Mi smo proces. Proces, kao i sve oduvijek i zauvijek. Pa i ljudski korteks i svijest i inteligencija su sastavni dio procesa, nastao u ovom istom svemiru s istim zakonitostima za sve.

Let go of any expectations and look to generate curiosity in the process, rather than expectation in the result. ~Andy Puddicombe
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice