Pripravnici u Foxconnu sastavljali iPhone X izvan

poruka: 13
|
čitano: 4.078
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Pripravnici u Foxconnu sastavljali iPhone X izvan ".
16 godina
neaktivan
offline
Pripravnici u Foxconnu sastavljali iPhone X izvan

A 10.000 djece u Holivudu rade po cijeli dan i kad završe sa njima oni često postaju narkomani, a mnogi se i ubiju. Mislim da se javnost treba i ovim pozabaviti. 

 
1 0 hvala 0
8 godina
offline
Pripravnici u Foxconnu sastavljali iPhone X izvan

Ne kupujem proizvode ove kompanije. Otkako sam vidio mreze protiv skakaca sa zgrade na spavaonama radnika u Foxconnu, donio sam odluku da to necu financirati.

 
1 2 hvala 0
7 godina
offline
Re: Pripravnici u Foxconnu sastavljali iPhone X iz
Gebirgs kaže...

Ne kupujem proizvode ove kompanije. Otkako sam vidio mreze protiv skakaca sa zgrade na spavaonama radnika u Foxconnu, donio sam odluku da to necu financirati.

 onda ces se morati puno toga odreci jer Foxconnovi dijelovi su pa skoro u svakome uredaju koji se ukljucuje u struju

15 godina
odjavljen
offline
Re: Pripravnici u Foxconnu sastavljali iPhone X iz
Gebirgs kaže...

Ne kupujem proizvode ove kompanije. Otkako sam vidio mreze protiv skakaca sa zgrade na spavaonama radnika u Foxconnu, donio sam odluku da to necu financirati.

 Tako je... Ni ja ne financiran mreže... Nek padaju na asfalt ko pravi macho ljudi.

steam: skank666 origin:IhrvojeI
15 godina
offline
Pripravnici u Foxconnu sastavljali iPhone X izvan

što je, je l'te, u nas nepoznanica (iskorištavanje student-servisa, neplaćen rad itd.). rugala se sova sjenici ...  

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
10 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Pripravnici u Foxconnu sastavljali iPhone X iz
Gebirgs kaže...

Ne kupujem proizvode ove kompanije. Otkako sam vidio mreze protiv skakaca sa zgrade na spavaonama radnika u Foxconnu, donio sam odluku da to necu financirati.

Svugdje bi trebale bit mreze protiv skakaca (i to ne samo sa zgrada). Ovdje u DE se svako malo netko baci pod vlak, a omiljeni termin im je petak pred kraj radnog vremena, valjda zele da ih se svi sjete. Zena mi je tako gledala kako se po stanici kotrljaju ruka i glava jednog pametnog. U Bangkoku i Kuala Lumpur (vjerujem i u ostalim Azijskim deravama) su to jako dobro rijesili stavljanjem polikarbonatnih blokada pa ako se netko zeli ubiti neka se baci u neku kaljuzu, barem ce ribe imati sto za jesti.

 

 

Ako netko ne moze izdrzati pritisak na poslu neka ode, nitko te ne sili da radis tamo gdje te izrabljuju. Sjecam se kada sam ja kao student radio i po 14h jer sam htio vise zaraditi i mogao sam to izdrzati, a danas uz sve regulacije te nitko ne pita mozes li i zelis li.

8 godina
offline
Pripravnici u Foxconnu sastavljali iPhone X izvan

Ali nitko nema komentar na ovo da srednjoškolci sastavljaju iPhone X, 11h rada - do 1200 dnevno?

Preko 100 uređaja na sat; 1,8 iPhonea na minutu - i tako 11 sati? (malo je ovo nerealno btw)

Kako to može biti "premium quality" da opravda toliko previsoku cijenu uređaja?

iPhone košta 1000-1200 $ u startu; sa dodatnom opremom koja iskorištava bar dio kupljenog za paprenu cijenu - brzi punjač, induktivno punjenje, bežične sluše... cijena se brzo penje na 1500$.

Za 1-1,5K$ po uređaju Apple si može dozvoliti skupo plaćene profesionalce za sastavljanje (npr 100€/day: 0,2€/iPhone @ 500 iPhone/day).

Poruka je uređivana zadnji put čet 23.11.2017 11:53 (Zechina).
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Pripravnici u Foxconnu sastavljali iPhone X iz
Zechina kaže...

Ali nitko nema komentar na ovo da srednjoškolci sastavljaju iPhone X, 11h rada - do 1200 dnevno?

Preko 100 uređaja na sat; 1,8 iPhonea na minutu - i tako 11 sati? (malo je ovo nerealno btw)

..

 - već par stoljeća, manufaktura->traka, jedna operacija i podižeš produktivnost za red veličina.. tj, prevedeno, npr staviti plastičnu masku ili dodati upute, staviti plastičnu navlaku i sl., operacija ispod 30 sec komad.. pa du-d-math. :)

 

nepotrebna vijest, .. ili 'daj Bože.. i nama' da radnik ima previše posla, da i praktikanti imaju što za raditi.. osim sladoleda, kojeg u jednakim količinama može isti praktant/radnik upakirati, s razlikom, neće biti ni približno-adekvatno plaćen. (praktikanti nigdje nemaju odgovoran, hi-tech job, pogotovo kad je proizvod relativno skup, prerizično za proizvodnju).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
8 godina
offline
Re: Pripravnici u Foxconnu sastavljali iPhone X iz
ihush kaže...
Zechina kaže...

Ali nitko nema komentar na ovo da srednjoškolci sastavljaju iPhone X, 11h rada - do 1200 dnevno?

Preko 100 uređaja na sat; 1,8 iPhonea na minutu - i tako 11 sati? (malo je ovo nerealno btw)

..

 - već par stoljeća, manufaktura->traka, jedna operacija i podižeš produktivnost za red veličina.. tj, prevedeno, npr staviti plastičnu masku ili dodati upute, staviti plastičnu navlaku i sl., operacija ispod 30 sec komad.. pa du-d-math. :)

 

nepotrebna vijest, .. ili 'daj Bože.. i nama' da radnik ima previše posla, da i praktikanti imaju što za raditi.. osim sladoleda, kojeg u jednakim količinama može isti praktant/radnik upakirati, s razlikom, neće biti ni približno-adekvatno plaćen. (praktikanti nigdje nemaju odgovoran, hi-tech job, pogotovo kad je proizvod relativno skup, prerizično za proizvodnju).

 

Ma gle, da 11h u komadu kopaš nos, pogriješit ćeš :-)

Ovo što si rekao stajalo bi (maske, upute itd) da nije izrijekom rečeno "ponekad uključivalo i rad na sastavljanju iPhone X-a po 11 sati dnevno".

"Ponekad" je olakotna okolnost. Ali ja ne bih htio biti "poneki" koji pljune 1200$ i dobije "poneki" uređaj sa green line of death.

Ne znam kako je implementirana kontrola kvalitete i koliko je taj rizik doista u konačnici isplativ Appleu (vjerojatno je, mislim da je riječ o promišljenosti a ne o propustu. Vjerojatno Foxconn garantira i plaća popravke tih uređaja, a stopa grešaka je vjerojatno mizerna - win-win kombinacija za Apple-Foxconn, obzirom da cijena kontrole kvalitete raste eksponencijalno po stupnju kontrole, a posljedično diže cijenu uređaja u nebesa).

Ono što me brine u čitavoj priči jest Appleovo prebacivanje odgovornosti sa "dodatni rad (je) bio isključivo volonterski te adekvatno plaćen". Na stranu to što je ovo nespretno formulirano/prevedeno; smisao izrečenog je "ako je netko htio raditi izvan pravila&zakona i vlastitih mogućnosti, bilo mu je dopušteno". Ako izbacimo "eksploataciju maloljetnika" i umjesto toga u formulu ubacimo "kvalitetu proizvedenog", stvar postaje apsurdna imho.  

15 godina
offline
Re: Pripravnici u Foxconnu sastavljali iPhone X iz

-nepotrebna dramaturgija :)) .. its a biz. Rezultati, ne teorija je ono što je bitno u bizu. Ako usput poštuju etičke/ekološke i ostale (upitne?) norme, super.. ako ne, its a biz, alternativa je što?

-više mora zabrinjavati izbjegavanje poreza kroz oaze za zakve multinac.kompanije, luxemburg, irska, sejšel.. i jurisdikcije usa-eu-treći, ako se išta želi regulirati, pravno. Bez tog je kao njurganje o drogi, kriminalu itd, .. kiša pada, suša, vruće-hladno.. ljudi su preživjeli i ono što mamuti nisu, preživjet će i neoliberalni kapitalizam, kao i robovlasništvo. Hoće li pri tome raditi piramide ili ajfone je sporedno. Danas nitko ne moralizira faraonima oko robova, nego se dive piramidama, ne spominje se napoleon kao krivac za ratove, nego ujedinitelj EU.. jedanko sutra kad stigne the borg i asimilira me cjevčicom u shipku-malommozgu... :))) bit će novac-interes ono što je bitno, ljudi, djeca, kvaliteta proizvoda ili opravdanost cijene ne baš.

-ili, zašto bi boca vina koštala 500€ kad može i 5kn.. razlika je samo u etiketi, ne u sadržaju do 99%.. to je ajfon, filmovi-glazba, zabava-hype. To je biz, kao i droga, tu je i ostat će. Prilagodi se ili ...

 

edit: dok upalim vremeplov.. i vratim se npr u viktorijansku englesku, djeca i rad, uobičajeno od zore do predvečer. Sad su globalna velesila kapitala i patenata, koja izvozi licence npr za supertalent... a naša djeca postižu 'megauspjeh' drmajući dupetom.. kad tako gledam, dalekoistočnjaci su prošli bolje, rade-posao (pošten, radno mjesto, proizvode.. rukama, ne dupetom i ostalim spolnim organima), dok to vlasnici licenci rade mozgom. Po toj organskoj raspodjeli, nama je ostao.. 'q'. Lesmizerablesi 21stoljeća. Prodajemo nogometaše kao plemenite konje, prodajemo šume, vode, umjesto da prodajemo pamet pa i po cijenu da iskorištavamo nekog trećeg. Alanfordovski-oportuno, ali, its a life. Tigar pojede bambija, ne obrnuto.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put čet 23.11.2017 13:25 (ihush).
8 godina
offline
Re: Pripravnici u Foxconnu sastavljali iPhone X iz

Uopće ne ulazim u taj šatro moralni aspekt.

Samo biznis model me i zanima.

Ako je već Apple sam sebe zacementirao u top-models-only, preriskantno mi zvuči dopuštati si potencijalne gafove popout ovog.

Nije da nemaju para i da ne ulažu, grade npr čitav novi grad, da smanje production-cost (tako bar vele). Ne shvaćam neravnotežu između opsesije smanjenja proizvodnih troškova i zadovoljavanja sa rizikom kvalitete poput ovog gore. Po meni, glupo i nepotrebno.

Ovo je vrlo vjerojatno previše napuhana priča, ok. S druge strane, i najmanji istiniti dio u toj priči je luđački nepotreban.

Ima još nešto: poznavajući Apple brigu oko PR, siguran sam pravno ne bi dopustili ni slova više od onog što je napisano. Što sugerira da je dobar dio toga istina. I opet isti zaključak.

Media damage control oko npr. problema sa napuhavanjem baterija ili raznih sa ekranom sugerira da su fokusirani na to (umanjivanje štete). Možda je to u Apple politici fiksni i neizbježan trošak, ali se ne mogu oteti dojmu da bi bilo i jeftinije i poštenije (i u konačnici pametnije) ispočetka se isprsiti malo više kod sastavljanja uređaja i kontrole kvalitete, nego li naknadno gasiti požar.

Ali činjenično, stoji ono što si rekao: oni sigurno znaju što rade. Hm, valjda.

15 godina
offline
Re: Pripravnici u Foxconnu sastavljali iPhone X iz
Zechina kaže...

..

Ovo je vrlo vjerojatno previše napuhana priča,..

- pa kad netko/novinar pita klinca, jel previše radi.. (ne samo klinca, radnik generalno, neradnik pogotovo..) :)) jednak odgovor je kad klinca pitam za zadaću i bilo što što 'mora'.. a gejmanje mu npr ne pada tak teško, to može satima i još plaća(m) za to. go figure.. :))

- klasični hype/klik/aplle-nešto .. jer nešto se pisati mora.

- mene malo pecka, to što je 'slično' s preporukama npr dijete, pretilost.. i puštanje tih letaka-reklama po npr centralnoj africi gdje se gladuje, takav feeling texta, onih koji rade, imaju the facrtory i mi koji imamo 'guzice' za drmati u licenciranom tv showu.. dok sve krene nekim 'zapadnjačkim' novinarskim hypsterom ili hypeom, kao plitkomoralni ili reklamni pamflet.

 

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
8 godina
offline
Re: Pripravnici u Foxconnu sastavljali iPhone X iz

OK, ali nije riječ o dnevno-hr već o Financial Times. Meni to čak više zvuči kao reket nego li senzacionalizam. I izgleda da je upalilo, evo friško:

Apple’s main iPhone supplier takes action after exposure of working practice

 

Ne treba sumnjati da je ova promptnost potez Apple pr stručnjaka.

Ono što meni ovdje zvuči Monty Pythonovski nadrealno je to da su klinci išli na (citiram) "work experience", kako bi drugim klincima pružili "user experience". 

Smiješno mi je i s toga što znam klinku koja je ovo ljeto 2 mjeseca crnčila ko konj kako bi si kupila iPhone. Bitno je da je Apple experience.

Sad, je li ovo sa work e. zločesto ubačeno od FT ili Apple koristi svoj provjereno funkcionirajući "experience" pr, teško je reći.

Ubacivanje Ivanke Trump u čitavu priču (makar smisleno ima veze) mi je također nategnuto.

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice