RNK iz dječje sline pomaže u ranoj detekciji autiz

poruka: 6
|
čitano: 426
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug Onlinea. U nastavku se nalaze komentari na "RNK iz dječje sline pomaže u ranoj detekciji autiz".
4 mjeseca

Evo ga na, još će ispasti da cjepljenje nema ništa s autizmom  ;)

Pis on ju, tu :P
Moj PC  
2 0 hvala 0
10 godina
Re: RNK iz dječje sline pomaže u ranoj detekciji a
Antiseptik kaže...

Evo ga na, još će ispasti da cjepljenje nema ništa s autizmom  ;)

Dođavola :)

So if God has existed forever, you know, what did he do in his spare time? Like, before he made the Earth and everything?
5 godina

Na stranu sad što uzrokuje autizam, kako tumačiti onu tablicu o postotku djece sa autizmom na 10000? 

Oni su sada obavili testiranje na 400 djece i dobili brojku od 25%? Pisem sa mobitela i neda mi se sad vracat nazad na clanak..

If you can handle it by your self and not go mad, then you are on the right path to become insane.
Moj PC  
0 0 hvala 0
6 godina

Fascinantno! Ovakve cutting edge vijesti iz medicine su svaki put poslastica za citanje!

Izuzetno me iznenadila teorija da mikrobiomi imaju ulogu u nastanku ASD-a. Ukoliko se to pokaze tocnim, pretpostavljam da bi se moglo preventivno djelovati kod rizicnih skupina. Vrlo vjerojatno bi se RNK analiz mogla uvrstiti u skupinu prenatalnog testiranje (koje je btw drasticno napredovalo zadnjih godina) u svrhu otkrivanja rizika. Ovo spominjem zato sto bi ultimativni cilj trebao biti sprijeciti pojavu autizma, a ne samo ublazavanje jacine.

2 0 hvala 0
3 godine
Ovo s analizom RNK (bolje: RNA) nije mi baš jasno. Obično se dijagnosticira prema DNA (genski markeri), koja se u tu svrhu sekvencira. RNA je kopija gena i ukazuje na njihovu aktivnost, točnije na sintezu karakterističnih proteina. A uzimanje sline nije neka novost. U slini se nalaze leukociti kao najpristupačnije somatske stanice, pa se često koristi za DNA-analizu. Molim autora bliže pojašnjenje.

0 0 hvala 0
8 mjeseci
Re: RNK iz dječje sline pomaže u ranoj detekciji a
danen kaže...
Ovo s analizom RNK (bolje: RNA) nije mi baš jasno. Obično se dijagnosticira prema DNA (genski markeri), koja se u tu svrhu sekvencira. RNA je kopija gena i ukazuje na njihovu aktivnost, točnije na sintezu karakterističnih proteina. A uzimanje sline nije neka novost. U slini se nalaze leukociti kao najpristupačnije somatske stanice, pa se često koristi za DNA-analizu. Molim autora bliže pojašnjenje.

O domaćoj nomenklaturi (RNK/RNA i DNK/DNA) se lome znanstvena i ligvističko-gramatičko-pravopisna koplja vjerojatno od dana kada se taj acid (kiselina) uopće pojavio/pojavila kao pojam u znanosti.
I jedan i drugi oblik imaju gomile argumenata za i protiv, te podjednak broj onih koji ih zastupaju s obje strane. Službenog, dogmatskog pravila međutim - nema. Osim da se u istom tekstu koristi dosljedno samo jedan od dva oblika. Ja preferiram kiselinu ispred acida.

Glede autorovog pojašnjenja - nisam u ovako kratkom vremenu uspio stupiti u kontakt s autorom (autorima), no pretpostavljam da je za bliže pojašnjenje dovoljno detaljnije proučiti znanstveni tekst kojega je objavio (su objavili) na https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fgene.2018.00534/full - s posebim naglaskom na odjeljak "RNA Collection, Processing, and Quantification".

Ili jesmo, ili nismo! Ili ono treće...
Poruka je uređivana zadnji put čet 6.12.2018 14:34 (Doc Berecki).
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:

vrh stranice