SpaceX osmislio "suncobrane" za Starlink satelite

poruka: 27
|
čitano: 6.254
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "SpaceX osmislio "suncobrane" za Starlink satelite ".
15 godina
neaktivan
offline
SpaceX osmislio "suncobrane" za Starlink satelite

Pitanje je vremena kad će i Rusi, Kinezi i ostali poželjeti svoj "starlink", kao što je to bio slučaj i sa GPS-om.

scientia est potentia
 
8 0 hvala 0
7 godina
offline
SpaceX osmislio "suncobrane" za Starlink satelite

jedva cekam da budu svi gori pa da igre pocmu xD

Moj PC  
12 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: SpaceX osmislio "suncobrane" za Starlink satel
Jedino sta mene u cijeloj ovoj proci brine, je to sto za nas amatere astronome biti ce problema.
Poruka je uređivana zadnji put ned 3.5.2020 9:46 (Endymon).
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: SpaceX osmislio "suncobrane" za Starlink satel
Sve više svemirskog smeća oko Zemlje kruži...
16 godina
offline
SpaceX osmislio "suncobrane" za Starlink satelite

Nimalo mi se ne sviđa ovo - tek ih je 422 (od 12000) lansirano a već vidim vlakiće po nebu, a govori se čak i o kasnijem povećanju sa 12000 na 42000.

Da ne govorim da bar još jedna američka kompanija planira slično.. a kud još ostali..

Svemir.
 
6 0 hvala 0
16 godina
odjavljen
offline
SpaceX osmislio "suncobrane" za Starlink satelite

Koliko su ti sateliti uopce veliki?

Freak Show Inc.
 
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: SpaceX osmislio "suncobrane" za Starlink satel
Nisu oni nesto veliki. Ali kada malo razmislis, zamisli preko 40 000 tih govana po nebu. Imat cemo kako je kolega gore rekao, vlakice 0/24h.
4 godine
offline
Re: SpaceX osmislio "suncobrane" za Starlink satel
Endymon kaže...
Nisu oni nesto veliki. Ali kada malo razmislis, zamisli preko 40 000 tih govana po nebu. Imat cemo kako je kolega gore rekao, vlakice 0/24h.

 

Tad zvijezda padalica nece bit nista posebno :D 

11 godina
offline
SpaceX osmislio "suncobrane" za Starlink satelite

Svakako da je dobro uloziti malo truda pa da sateliti manje "zagadjuju" nebo svijetlom ali osobno ne vidim pre velikog problema u tome.

 

Isto se pricalo u proslim vremenima kada se uvodilo nocno osvijetljernje petrolejkama, pa kasnije el. energija, pa kasnije cijepljenje pa kasnije 5G, sve su to osobna stajalista pojedinaca koja su nevazna s obzirom na velika dostignuca i pozitivne utijecaje na sveobuhvatno drustvo.

Starlink je, srecom, samo pocetak velike internet revolucije... koja nema kraja :D

 
1 11 hvala 1
14 godina
offline
Re: SpaceX osmislio "suncobrane" za Starlink satel
PaleRider kaže...

 tek ih je 422 (od 12000) lansirano a već vidim vlakiće po nebu

 Da, vec sam ih par puta vidio sasvim slucajno bez da sam gledao na kojoj su poziciji, sto mi govori da cemo ih kad lansiraju sve vidati stalno... trenutno izgleda fora, ali bi moglo brzo dosaditi

15 godina
odjavljen
offline
Re: SpaceX osmislio "suncobrane" za Starlink satel
LudaRajcica kaže...

Isto se pricalo u proslim vremenima kada se uvodilo nocno osvijetljernje petrolejkama, pa kasnije el. energija, pa kasnije cijepljenje pa kasnije 5G, sve su to osobna stajalista pojedinaca koja su nevazna s obzirom na velika dostignuca i pozitivne utijecaje na sveobuhvatno drustvo.

Starlink je, srecom, samo pocetak velike internet revolucije... koja nema kraja :D

Za petrolejke nisam našao ništa o protivljenju, a za električne je glavna kritika bila da će nestati radna mjesta jer ih ne treba ići ručno paliti. To jest validna kritika, ali nedovoljna da opravda ostanak na petrolejkama i plinskim svjetiljkama.

 

Kasnije se pojavila i kritika zbog svjetlosnog onečišćenja koja je validna kritika i svatko tko se bavi astronomijom zna za taj problem. Situacija je toliko izmakla kontroli da su '94. tijekom blackouta u L.A. ljudi zvali 911 zbog čudnih svjetala na nebu - do tog trenutka nisu vidjeli zvijezde ni Mliječnu stazu. Naravno, to nije argument za gašenje javne rasvjete, ali jest za ograničavanje.

 

Tu također imaš vidljive tragove - hrpu uništenih astrofotografija. Netko će reći "neš ti amaterskih fotografija prema benefitu starlinka", međutim, koliki je taj benefit? Ni mobilni ni satelitski net neće nikad biti stabilni i brzi poput fiksnog, latencije satelitskog su uvijek veće jer opet mora izaći preko zemaljskog čvora prema ostatku mreže. Najveća prednost je što pruža net u nerazvijenim zemljama (pitanje je može li se jednostavnije i efikasnije riješiti to na Zemlji), te zaobilazi cenzuru (zemlja koja ima cenzuru Interneta će lako drakonskim kaznama zabraniti upotrebu takvog providera). S druge strane, to je opet pod kontrolom privatne firme, a sutra će druga, treća, četvrta firma doći na istu ideju. Već sad smo imali situacije da su postojeći sateliti morali izbjegavati sudar sa starlink satelitom, zamisli tek kad bude kaos kakav planiraju gore. Jednostavno je neodrživo da u orbiti svako može raditi što hoće, već bi trebalo napraviti neki globalni konsenzus oko korištenja orbitalnog prostora, kao što u svakoj uređenoj zemlji postoji konsenzus što se smije, a što ne i pod kojim uvjetima na javnoj površini. Osim toga, sateliti nisu smetnja samo amaterskim astrofotografima, već i ozbiljnim istraživanjima svemira zahvaljujući kojima su ovi uopće i uspjeli lansirati satelite.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
16 godina
neaktivan
offline
Re: SpaceX osmislio "suncobrane" za Starlink satel
LudaRajcica kaže...

 

Isto se pricalo u proslim vremenima kada se uvodilo nocno osvijetljernje petrolejkama, pa kasnije el. energija, pa kasnije cijepljenje pa kasnije 5G, sve su to osobna stajalista pojedinaca koja su nevazna s obzirom na velika dostignuca i pozitivne utijecaje na sveobuhvatno drustvo.

 Za javnu rasvjetu se nije pričalo, a nažalost i dan danas kod nas ne postoji svijest o svjetlosnom zagađenju i postavljaju se rasvjetna tijela koja potpuno nepotrebno isijavaju prema gore.

 

 

Na moru, gdje su se relativno nedavno moglo uživati u zvjezdanom nebu, sada se zvijezde jedva vide. Zvjezdano nebo je jedinstvena prirodna ljepota i treba ga očuvati maksimalno koliko je moguće. Naravno da je rasvjeta potrebna (kao i sateliti), ali ako postoji način koji više šteti i onaj koji manje šteti, jasno je koji treba odabrati. Nove tehnologije se ne mogu uvoditi bez obaziranja na utjecaj na okoliš.

 

Trpanje cijepljenja i 5G u ovu priču je besmislica.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
16 godina
offline
Re: SpaceX osmislio "suncobrane" za Starlink satel
LudaRajcica kaže...

Isto se pricalo u proslim vremenima kada se uvodilo nocno osvijetljernje petrolejkama, pa kasnije el. energija, pa kasnije cijepljenje pa kasnije 5G, sve su to osobna stajalista pojedinaca koja su nevazna s obzirom na velika dostignuca i pozitivne utijecaje na sveobuhvatno drustvo.

Starlink je, srecom, samo pocetak velike internet revolucije... koja nema kraja :D

Pa nocno osvjetljenje jest problem za astronome, životinje i svakog tko voli uživat u noćnom nebu, tako da, ako se govorilo za to, dobro se govorilo..

Stav da pojedinac treba stisnut zube i prihvatit sve šta mu se servira je stav nametnut od strane politike i industrije i dugoročno je neodrživ koliko god društvo napredovalo do trenutka kolapsa.

Jeben je to napredak ako će doć do toga da ćeš većinu života provest u kući zbog straha od bolesti i činjenice da će ti za izlazak trebati svemirsko odijelo, a ako i izađeš van nemaš što vidjeti osim gomile smeća - po zemlji, zraku i nebu.

A zašto će doći do toga - upravo zbog parole napretka pod svaku cijenu. Nisam protiv napretka, ali silovanje prirode nije napredak nego deluzija koja neće dugo trajati.

S druge strane, ako sam u manjini s takvim mišljenjem, onda je za svemir i bolje da se čovječanstvo istrijebi - pa samo naprijed.. uživajte dok traje.

Svemir.
15 godina
offline
SpaceX osmislio "suncobrane" za Starlink satelite

nadahnuto inspiracijom: 

 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
2 0 hvala 0
6 godina
neaktivan
offline
Re: SpaceX osmislio "suncobrane" za Starlink satel
Visak kaže...

Na moru, gdje se relativno nedavno moglo uživati u zvjezdanom nebu, sada se zvijezde jedva vide. 

 Tužna istina; zadnjih 5-6 godina gotovo da i nema zvjezdanog neba, kao da je ostala samo uspomena na to.

12 godina
odjavljen
offline
Re: SpaceX osmislio "suncobrane" za Starlink satel
Pušku uruke i skidat jedan po jedan
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: SpaceX osmislio "suncobrane" za Starlink satel
Dex.pwn kaže...
Pušku uruke i skidat jedan po jedan

Ovo se baš i ja nešto mislim...

Ako bilo tko ima oravo postaviti gore što god želi, onda valjda bilo tko ima pravo to neštoii skinuti? Zna li itko nekakav pravni okvir u tom smislu?

Znači astronomi naprave kickstarter kampanju i financiraju nekakav efikasan i jeftin način skidanja iz orbite svega što im možda smeta. Može li ih netko tužiti (oke, naravno da ih može tužiti (iako je pitanje i na kojem sudu), ali ima li temelja za dobivanje tužbe)? 

Gledam te!
8 godina
offline
Re: SpaceX osmislio "suncobrane" za Starlink satel
Dex.pwn kaže...
Pušku uruke i skidat jedan po jedan

Visina na kojoj su smješteni sateliti su 340km, 550km i 1150km koji se gibaju s velikom brzinom, teško je to pogoditi s zemlje. Kad bi koristili meteorološki balon možemo doći do 30-35km, još uvijek je premalo da bi išta napravili satelitu, ali svaki satelit se može hakirati sa zemlje. Kako točno ide ne znam nisam nikad probao. Morao bi biti i jako brz, jer te preleti u par sekundi. Ako bi ga htio spustiti na zemlju uništio tj. izgorio bi se spuštanjem kroz zemljinu atmosferu :)
Prednost ovog interneta je u velikim brzinama bilo gdje na zemlji i u zraku tj. avionu možda i pod vodom u podmorici, ali to je malo teže testirati :P

7 godina
offline
Re: SpaceX osmislio "suncobrane" za Starlink satel
pod vodom zaboravi bilo kakav internet bez žice
14 godina
offline
Re: SpaceX osmislio "suncobrane" za Starlink satel
Festus kaže...

 Tužna istina; zadnjih 5-6 godina gotovo da i nema zvjezdanog neba, kao da je ostala samo uspomena na to.

 Koliko znam u New Yorku kad je nestalo struje ljudi su prijavljivali čudne objekte na nebu, a bile su samo zvijezde.

12 godina
odjavljen
offline
Re: SpaceX osmislio "suncobrane" za Starlink satel
Vidili su druge galaksije, tako sam pročitao. Za opalit od smijeha
12 godina
odjavljen
offline
Re: SpaceX osmislio "suncobrane" za Starlink satel
Nisko frekventni valovi jedva probiju koji metar u vodu. Visoko frekventni još manje. Za brzi net ti treba velika frekvencija, tako da ništa od livea iz podmornice.

Podmornice ti izbace antenu malo na površinu vode da uhvate GPS, onda zarone i dalje koriste akcelerometar da bi pratili poziciju. Nakon 2-3 dana opet ponove jer im pozicija krene bježati sve više.
16 godina
neaktivan
offline
Re: SpaceX osmislio "suncobrane" za Starlink satel
Treba definitivno ograniciti da svaki klosar poput Muska moze neki svoj djecacki san ispucavati na ustrb svih stanovnika zemlje. Niti je "nebo" njegovo vlasnistvo niti ima pravo samo tako pobacati hrpu smeca gore.

“From the naturalistic point of view, all men are equal. There are only two exceptions to this rule of naturalistic equality: geniuses and idiots.”
Moj PC  
1 1 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: SpaceX osmislio "suncobrane" za Starlink satel
Dex.pwn kaže...

Podmornice ti izbace antenu malo na površinu vode da uhvate GPS,

 Ne samo za GPS, nego i za komunikaciju s bazom preko satelita. S time da su antene plutače, pa podmornica može ostati relativno duboko.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
16 godina
offline
Re: SpaceX osmislio "suncobrane" za Starlink satel
Jedva čekam Ruse da poskidaju ove Muskove satelite "greškom" testirajući one nove projektile protiv satelita :)

Ove pizdarije definitivno treba ograničiti, što ti u Sahari treba 5G?
 
0 1 hvala 0
14 godina
offline
Re: SpaceX osmislio "suncobrane" za Starlink satel
Endymon kaže...
Jedino sta mene u cijeloj ovoj proci brine, je to sto za nas amatere astronome biti ce problema.

 I ne samo problema nas astronoma amatera, još više problema će imati astronomi profesionalci.

dolazim odmah - Godot
12 godina
neaktivan
offline
SpaceX osmislio "suncobrane" za Starlink satelite

Jesu to sateliti od onog što mu se dijete zove R2-D2?

 
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice