SSD - Upropašten premalim slobodnim prostorom?

poruka: 114
|
čitano: 24.525
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "SSD - Upropašten premalim slobodnim prostorom?".
16 godina
offline
Re: SSD - Upropašten premalim slobodnim prostorom?
3n3m1 kaže...

Evo i moga Kingstona UV400 kupljen novi, star 1.5 godinu. Na njemu su Winowsi 10 i gotovo svaki dan sam na PC i potrošio se svega 5% od dana korištenja, iako na njega slabo zapisujem podatke.

 Gdje ti držiš računalo? U frižideru? 

16 godina
offline
Re: SSD - Upropašten premalim slobodnim prostorom?
M4X kaže...
3n3m1 kaže...

Evo i moga Kingstona UV400 kupljen novi, star 1.5 godinu. Na njemu su Winowsi 10 i gotovo svaki dan sam na PC i potrošio se svega 5% od dana korištenja, iako na njega slabo zapisujem podatke.

 Dosta potrosen,to samo dokazuje da su prijasnji mlc diskovi puno kvalitetniji a ovi tlc consumer diskovi dosta losiji,jedina prednost su nesto jaci read i write....

Srozala se kvaliteta medutim i cijena,moj intel 320 120gb je kostal preko 1500kuna....

Ovisi što kupuješ... Samsungovi SSDovi imaju izdržljiviju memoriju, pogotovo ovi iz TOP ponude. Ali garantiram ni da najjeftiniji šrot od SSDa od 120GB normalan kućni korisnik ne može potrošiti u roku 10 godina ako se drži stavke da ga ne puni preko 50%, da sve ostalo ostavi kako je. Elektronika će vrisnut prije memorijskih čipova.

8 godina
offline
Re: SSD - Upropašten premalim slobodnim prostorom?
mbaksa kaže...
Feudalac kaže...
Vjerojatno je kriva riječ, valjda sam htio naglasiti da je moguće je rastegnuti bez brisanja podataka. Kad dojdeš u fazu da je disk pun, barem u mojem slučaju, to je znak za otvaranje ebaya i peglanje kartice :))

LOL jel shvaćaš koliko je tvoj "savjet" u konačnici besmislen?

 Ako nisi primjetio, to je Seagate bio...

Ja rekoh
16 godina
odjavljen
offline
Re: SSD - Upropašten premalim slobodnim prostorom?
ihush kaže...
M4X kaže...
ihush kaže...
M4X kaže...

..DisableDeleteNotify odgovor mora bit 0 a ako je 1 trim ti ne radi).....

 -netočna glupost. Trim s delete obavijesti nema baš ništa. Obavijest je poželjno uključiti, zbog navike juzera (jednaka glupost MSa koji to mijenja, dok kao opcija postoji odavno i nije ni trebalo dirati default).

 meni to radi i ima veze sa trimom,to na novim platformama možda i nema nikakve veze ali meni na 10 godina starom računalu ima

 -neovisno koliko ti je hw star, delete notify flag nema baš nikakve veze s trimom, tj to je stvar kontrolera/opcija i drivera. Odnosno.. nije čak ni stvar OSa (osim da postoji driver i preduvijet AHCI i sl.). Jednako kao i weareleveling.. ili samo novi buzzword (kao što se razne količine memorije-keša različito nazivaju, buffer, cache, ram..) ili je noviji-optimalniji algoritam koji radi isto/slično. Mjesto za garbage collection i povezano s kapacitetom-slobodnim mjestom na disku tj ravnomjerno trošenje čelija čitavog diska vs korištenje stalno istih i tad čista statistika kaže da će prije crknuti konkretna čelija. Starost i sl.. s tim nemaju veze osim pitnja imaju li uopće support-driver za konkretan OS (kao što nikad ne mora postojati npr za dos-w98 i sl. ili noviji hw za koji možda neće postojati 32bitni driver/supprot). Ako je nekim čudom povezano s notifyem, tad je to bug-previd drivera ili OSa koji prčka nešto pogrešno. No postoji mogućnost da je to tvoj spešl kejs.. jer naravno, tvoj hw je poseban (po nečemu).. :)) ..''meni to radi'' argument. :)))

 Ajde ne seri,

https://www.howtogeek.com/257196/how-to-check-if-trim-is-enabled-for-your-ssd-and-enable-it-if-it-isnt/

Ako ja u biosu imam IDE postavljen meni trim ne radi,jel ti to jasno,ovo je opcija kako se uvjerit jel trim radi ili ne,sta ti tu nije jasno

12 godina
neaktivan
offline
Re: SSD - Upropašten premalim slobodnim prostorom?
mbaksa kaže...
bug_sux kaže...
Dakle, over-provisioning nema važnu ulogu kada se radi o ovakvim problemima?

Očito je kod kolege bio nedovoljan.

 

bug_sux kaže...
Kolega koji je postavio pitanje bi imao iste probleme sa SSD-om čak i da je over-provisioning imao postavljen na 10 % ili više? 

Ne znamo koliko točno provisioninga ima njegov SSD te moramo uzeti u obzir da je imao samo 6,8% kapaciteta slobodno.

 

Tak da ako ti pitaš bi li situacija bila drugačija da je provisioning za 10% veći od postojećeg, onda ulaziš i u drugačiju situaciju, jer ne može imati tako velik provisioning s takvim ukupnim zauzećem datoteka na disku.

 

 

Ako pitaš bi li generalno gledano bilo razlike u tome da ima veći provisioning, a manji kapacitet - to je pretakanje iz šupljeg u prazno. Još bi zapravo veći provisioning/manji kapacitet potencijalno mogao uzrokovati probleme u kritičnim vrijednostima zbog interne organizacije MFT-a. Potencijalno.

 

Nekako mi se čini da ljudi pogrešno shvaćaju što je to provisioning - kao da je to neki posebni dio SSD-a koji je rezerviran za operacije smanjivanja trošenja ili zamjene potrošenih ili neispravnih blokova. Nije! Provisioning je samo brojka koja govori koliki dio ili postotak SSD-a je rezerviran za te operacije, odnosno s kolikim dijelom kapaciteta SSD-a korisnik ne može raspolagati za spremanje datoteka. Provisioning je, dakle, brojka.

 

Po meni je to netočno - što je veći over-provisioning na mojem SSD-u (podešen kroz aplikaciju proizvođača), to imam manje prostora za particije na mom SSDu. U "Disk Managmentu" Windowsa se lijepo vidi da je zadnjih 5 % SSDa "Unallocated" - to je istih tih 5 % over-provisioninga podešenog kroz aplikaciju proizvođača. Kada podignem over-provisioning u aplikaciji na 10 %, dolazi do promjene veličine odnosno smanjivanja zadnje particije diska, kako bi se oslobodio odgovarajući prostor.

Iz moje aplikacije za SSD: "Over Provisioning sets aside extra free space on the SSD for the controller to use to increase SSD performance and lifespan."

16 godina
moderator
offline
Re: SSD - Upropašten premalim slobodnim prostorom?
bug_sux kaže...
Po meni je to netočno

Što je netočno? Nisi napisao ništa čime kontradiktiraš onome što sam ja napisao. Prije će biti da me nešto nisi dobro razumio.

16 godina
offline
SSD - Upropašten premalim slobodnim prostorom?

Evo, tipa ovaj jeftini Kingston ima 40TBW

 

https://www.centro.hr/kingston-ssd-120gb-a400-sata3-2-5-ssd-7mm-height-tbw-40tb-ean-740617261196.aspx

 

Dakle ako godišnje potrošiš 5TB, dok ne ode njegov prepororučeni TBW to ti je 8 godina... A ono što ne uzimaš u obzir da taj SSD vjerojatno može zapisati preko duplo, ako ne i troduplo TB podataka dok mu ćelije ne odu. Ovo deklarirano je samo broj ispod kojeg se niti jedna ćelija ne bi trebala pokvariti... A kad se pokoja i pokvari SSD ju više ne koristi i nastavi raditi normalno sve dok ne dođe do toga da se pokvari previše ćelija i da više ne može normlano funkcionirati...

 

8 godina za komad hardwarea od 300kn je i više nego dovoljno da bi bilo isplativo... 

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
odjavljen
offline
Re: SSD - Upropašten premalim slobodnim prostorom?
lllnuclearlll kaže...
M4X kaže...
3n3m1 kaže...

Evo i moga Kingstona UV400 kupljen novi, star 1.5 godinu. Na njemu su Winowsi 10 i gotovo svaki dan sam na PC i potrošio se svega 5% od dana korištenja, iako na njega slabo zapisujem podatke.

 Dosta potrosen,to samo dokazuje da su prijasnji mlc diskovi puno kvalitetniji a ovi tlc consumer diskovi dosta losiji,jedina prednost su nesto jaci read i write....

Srozala se kvaliteta medutim i cijena,moj intel 320 120gb je kostal preko 1500kuna....

Ovisi što kupuješ... Samsungovi SSDovi imaju izdržljiviju memoriju, pogotovo ovi iz TOP ponude. Ali garantiram ni da najjeftiniji šrot od SSDa od 120GB normalan kućni korisnik ne može potrošiti u roku 10 godina ako se drži stavke da ga ne puni preko 50%, da sve ostalo ostavi kako je. Elektronika će vrisnut prije memorijskih čipova.

 Nemoj me jebat,za malo vise kuna se uzme ssd disk od 240gb,ove od 120gb netreba ni gledat,takav od 120gb popunis za tren ako na njega stavis os i neznam jos par programcica i neka jadna igra i on je gotov....

Samsungovi top su dobri i da se nać jos par kvalitetnih....ali bome ovi tlc jeftini su losi....uvijek prije biram mlc nego neki tlc nand...

Poruka je uređivana zadnji put ned 25.2.2018 16:50 (M4X).
12 godina
offline
Re: SSD - Upropašten premalim slobodnim prostorom?
3n3m1 kaže...

Evo i moga Kingstona UV400 kupljen novi, star 1.5 godinu. Na njemu su Winowsi 10 i gotovo svaki dan sam na PC i potrošio se svega 5% od dana korištenja, iako na njega slabo zapisujem podatke.

 Malo za usporedbu, moj UV400. Ne pamtim kad je bio ispod 60% free memorije, prosjek bi mu bio 80% napunjen.

 

Ubi bene, ibi patria.
Poruka je uređivana zadnji put ned 25.2.2018 16:55 (Et_Tu_Brute?).
15 godina
offline
Re: SSD - Upropašten premalim slobodnim prostorom?
M4X kaže...
ihush kaže...
..

 -neovisno koliko ti je hw star, delete notify flag nema baš nikakve veze s trimom, tj to je stvar kontrolera/opcija i drivera. Odnosno.. nije čak ni stvar OSa (osim da postoji driver i preduvijet AHCI i sl.). ..:)))

 Ajde ne seri,

https://www.howtogeek.com/257196/how-to-check-if-trim-is-enabled-for-your-ssd-and-enable-it-if-it-isnt/

Ako ja u biosu imam IDE postavljen meni trim ne radi,jel ti to jasno,ovo je opcija kako se uvjerit jel trim radi ili ne,sta ti tu nije jasno

-preduvijet za trim je ahci, ne ide compatibility mode.. i btw, nemaš blage veze što je IDE (terminologija i mixanje svega što izbaci google-yt).

-da, potreban je ahci za trim. Tvrdim drugačije? btw, svi kontroleri i diskovi (u temi, ono na što se odnosi) su IDE.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
12 godina
neaktivan
offline
Re: SSD - Upropašten premalim slobodnim prostorom?
mbaksa kaže...
bug_sux kaže...
Po meni je to netočno

Što je netočno? Nisi napisao ništa čime kontradiktiraš onome što sam ja napisao. Prije će biti da me nešto nisi dobro razumio.

*sigh*

 

Ti kažes: "...kao da je to neki posebni dio SSD-a koji je rezerviran za operacije smanjivanja trošenja ili zamjene potrošenih ili neispravnih blokova. Nije!"
Ja kažem: "Over Provisioning sets aside extra free space on the SSD for the controller to use to increase SSD performance and lifespan."

Meni je to kontradiktorno, pogotovo ako se situacija promatra iz kuta gledanja Windowsa odnosno korisnika - niti korisnik niti Windows ne koristi dio SSD-a koje je rezerviran za over-provisioning odnosno "koji je rezerviran za operacije smanjivanja trošenja".
Po meni "Provisioning" nije samo neka brojka - da je over-provisioning kod korisnika bio podešen na cca. minimalno 10 %, sigurno ne bi imao problema sa samim SSD-om. Imao bi problema sa Windows-ima kada se popuni sistemska particija, ali ne sa samim SSD-om. Ta činjenica nije nigdje spomenuta.

16 godina
moderator
offline
Re: SSD - Upropašten premalim slobodnim prostorom?
bug_sux kaže...
Meni je to kontradiktorno, pogotovo ako se situacija promatra iz kuta gledanja Windowsa odnosno korisnika - niti korisnik niti Windows ne koristi dio SSD-a koje je rezerviran za over-provisioning odnosno "koji je rezerviran za operacije smanjivanja trošenja".

Po meni "Provisioning" nije samo neka brojka

Nemam ti što drugo reći nego da si u krivu.

 

Ti na disku znaš gdje se koji sektor nalazi (osim kad firmware po skrivečki bad sektore zamijeni rezervnim). Znači, svaki sektor ima svoje konkretno, fizičko mjesto na disku, koje je nepromjenljivo.

 

Kod SSD-a to nije slučaj! Bar ne kod imalo modernijih SSD-ova koji koriste wear-leveling. Ti kad promijeniš jedno slovo u datoteci pomoću Notepada i spremiš tu datoteku, onda se neće spremiti u isti blok na SSD-u! Umjesto toga, SSD će je spremiti u neki drugi, prazni (obrisani) blok, a ovaj blok u kojem je dosad bila spremljena ta datoteka bit će proglašem nekorištenim i spremnim za operaciju brisanja (koja se može pokrenuti i naredbom TRIM).

 

Shodno tome, provisioning može biti isključivo "neka" brojka, a ne neki konkretni dio Flash čipova na SSD-u.

 

To ti je i razlika između "koji" i "koliki". Provisioning ne odgovara na pitanje "koji" dio prostora se rezervira, nego "koliki" dio prostora se rezervira.

15 godina
offline
Re: SSD - Upropašten premalim slobodnim prostorom?

-slažem se s mbaksinim tumačenjem (ne samo jer je točno :)) ) jer bi drugačije bilo nužno imati 'dupli' kapacitet diska.. tj mjesto za zapis, kao cache i sl dijelovi. Algoritam jednostavno koristi trenutno 'prazan' prostor za zapis umjesto preko postojećeg. Time se ravnomjerno troši disk-chip/tranzistor za r/w. Trim-ver.20... tak' nešt. Dok je bad-cluster poseban izdvojen rezervni dio (za ono drugo tumačenje..).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
moderator
offline
Re: SSD - Upropašten premalim slobodnim prostorom?

Trebao sam možda napomenuti još i ovo: iz razine Windowsa, dakle operacijskog sustava, sektori (i klasteri) su tu gdje jesu, i datoteka kojoj se promijeni jedno slovo u Notepadu, kad se ona spremi, sprema se u iste sektore (u sektore br. taj i taj). Iz perspektive Windowsa.

 

 

Kod HDD-a to znači da se sprema fizički na isto mjesto na magnetskoj ploči.

 

No, kod SSD se sprema u drugi blok ćelija Flash memorije, bilo u istom Flash čipu, bilo u drugom Flash čipu. Znamo da se ne sprema u isti blok ćelija jer bi to dovelo do osjetno sporijeg rada SSD-a, jer ćeliju prvo treba obrisati da bi se u nju moglo nešto zapisati (a brisanje je sporo). Znači, ne samo da SSD-ovima takve "manipulacije" trebaju da bi se ujednačilo trošenje ćelija, nego i da bi se ostvarile maksimalno moguće performanse!

 

Dakle, mogli bismo reći da SSD iz perspektive Windowsa koristi virtualne sektore. (a realno govoreći, SSD uopće ne koristi sektore, a zapravo ni ćelije nego blokove ćelija i situacija je zapravo još i kompliciranija nego se tipičnom korisniku SSD-a možda čini).

16 godina
odjavljen
offline
Re: SSD - Upropašten premalim slobodnim prostorom?
ihush kaže...
M4X kaže...
ihush kaže...
..

 -neovisno koliko ti je hw star, delete notify flag nema baš nikakve veze s trimom, tj to je stvar kontrolera/opcija i drivera. Odnosno.. nije čak ni stvar OSa (osim da postoji driver i preduvijet AHCI i sl.). ..:)))

 Ajde ne seri,

https://www.howtogeek.com/257196/how-to-check-if-trim-is-enabled-for-your-ssd-and-enable-it-if-it-isnt/

Ako ja u biosu imam IDE postavljen meni trim ne radi,jel ti to jasno,ovo je opcija kako se uvjerit jel trim radi ili ne,sta ti tu nije jasno

-preduvijet za trim je ahci, ne ide compatibility mode.. i btw, nemaš blage veze što je IDE (terminologija i mixanje svega što izbaci google-yt).

-da, potreban je ahci za trim. Tvrdim drugačije? btw, svi kontroleri i diskovi (u temi, ono na što se odnosi) su IDE.

 a šta ja stalno tvrdim,samo da se sa tom naredbom fsutil behavior query DisableDeleteNotify može provjerit dali trim radi ili ne,u biosu ako imam na ide trim mi ne radi,ako je na ahci onda trim radi...neznam šta pametuješ bezveze i šta ti to znači :

delete notify flag nema baš nikakve veze s trimom

16 godina
moderator
offline
SSD - Upropašten premalim slobodnim prostorom?

Nadam se da ćete uskoro završiti s tim "provjeravanjem radi li TRIM" i tim DisableDeleteNofifyiem. Koga briga? Po defaultu je TRIM uključen pod novijim verzijama Windowsa. End of story. S tim se čovjek ima opterećivati ako uoči probleme u radu (jer će mu SSD s vremenom dosta usporiti). Ako nema problema u radu, možeš slobodno na to zaboraviti. To nije nikakve optimizacija, to je normalan rad današnjih SSD-ova u normalnim računalima.

 
5 1 hvala 1
12 godina
neaktivan
offline
Re: SSD - Upropašten premalim slobodnim prostorom?
mbaksa kaže...
bug_sux kaže...
Meni je to kontradiktorno, pogotovo ako se situacija promatra iz kuta gledanja Windowsa odnosno korisnika - niti korisnik niti Windows ne koristi dio SSD-a koje je rezerviran za over-provisioning odnosno "koji je rezerviran za operacije smanjivanja trošenja".

Po meni "Provisioning" nije samo neka brojka

Nemam ti što drugo reći nego da si u krivu.

 

Ti na disku znaš gdje se koji sektor nalazi (osim kad firmware po skrivečki bad sektore zamijeni rezervnim). Znači, svaki sektor ima svoje konkretno, fizičko mjesto na disku, koje je nepromjenljivo.

 

Kod SSD-a to nije slučaj! Bar ne kod imalo modernijih SSD-ova koji koriste wear-leveling. Ti kad promijeniš jedno slovo u datoteci pomoću Notepada i spremiš tu datoteku, onda se neće spremiti u isti blok na SSD-u! Umjesto toga, SSD će je spremiti u neki drugi, prazni (obrisani) blok, a ovaj blok u kojem je dosad bila spremljena ta datoteka bit će proglašem nekorištenim i spremnim za operaciju brisanja (koja se može pokrenuti i naredbom TRIM).

 

Shodno tome, provisioning može biti isključivo "neka" brojka, a ne neki konkretni dio Flash čipova na SSD-u.

 

To ti je i razlika između "koji" i "koliki". Provisioning ne odgovara na pitanje "koji" dio prostora se rezervira, nego "koliki" dio prostora se rezervira.

Hmm, zanimljivo, pokusat cu jos jednom....

Jedina prava razlika u kontekstu procesa pisanja je da SSD mora pisati u novi blok, a HDD ne mora (ali moze) pisati u novi sektor. Sto mislis kako Linux odnosno datotecni sustavi Linuxa izbjegavaju "fragmentaciju" HDD-ova? Prilikom pisanja na HDD sa Linux OSom se uvijek evaluira situacija gdje je najbolje da se podaci jedne datoteke zapisu i to se onda i tamo zapise - da li je to isti sektor ili ne, je uvijek bilo nevazno. Windows odnosno NTFS/FATxx sa druge strane ima tu logiku pisanja samo onoga sto se treba promijeniti, pa ako tamo gdje je vec sve to bilo nema mjesta, onda se taj dio zapise u neki drugi sektor (sto onda dovodi do fragmentacije koja usporava HDD-ove). Stoga je ta cinjenica vezana uz SSD (gdje odnosno kako SSD mora pisati podatke) tocna, ali istovremeno i nevazna. Zasto? Jer se sam OS oko toga ne brine, nego kontroler. Dakle, sa stajalista Windowsa i korisnika je dio SSD-a rezerviran za over-provisioning nedostupan - cinjenica da, kako ti kazes, se ovdje ne radi o "nekom" dijelu, a ne nekom specificnom dijelu SSD je isto nevazna. Zasto? Dok su sve Windows particije polupune, svejedno da li je over-provisioning definiran ili jednak nuli - nema problema sa wear-ingom niti sa pisanjem podataka. No kada se sve Windows particije popune (skoro) do kraja, onda je dio celija pod kapom "over-provisioning" (koje god to celije konkretno bile - te celije su nedostupne Windowsima i korisniku) jedino mjesto gdje kontroler moze progurati suvisli wear-leveling.

Dakle, ne slažem se izvedenim zaključkom i ponavljam - da je over-provisioning kod korisnika bio podešen na cca. minimalno 10 %, sigurno ne bi imao problema sa samim SSD-om. Imao bi problema sa Windows-ima kada se popuni sistemska particija, ali ne sa samim SSD-om. Ta činjenica nije nigdje spomenuta.

16 godina
odjavljen
offline
Re: SSD - Upropašten premalim slobodnim prostorom?
mbaksa kaže...

Nadam se da ćete uskoro završiti s tim "provjeravanjem radi li TRIM" i tim DisableDeleteNofifyiem. Koga briga? Po defaultu je TRIM uključen pod novijim verzijama Windowsa. End of story. S tim se čovjek ima opterećivati ako uoči probleme u radu (jer će mu SSD s vremenom dosta usporiti). Ako nema problema u radu, možeš slobodno na to zaboraviti. To nije nikakve optimizacija, to je normalan rad današnjih SSD-ova u normalnim računalima.

 da i? jel ja to non stop potenciram ili ovaj drugi? znači moje računalo nije normalno,ajde neka

vidim da se ti isto kužiš u ssdove kad tvrdiš u svom članku da kingston v300 ima tlc nand...onda mene lik prca jesam pročitao članak? 

12 godina
offline
Re: SSD - Upropašten premalim slobodnim prostorom?
3n3m1 kaže...

Evo i moga Kingstona UV400 kupljen novi, star 1.5 godinu. Na njemu su Winowsi 10 i gotovo svaki dan sam na PC i potrošio se svega 5% od dana korištenja, iako na njega slabo zapisujem podatke.

 Hmm , rano je poceo . evo ovaj moj  kupljen isto tako kao i tvoj prije godinu i pol . nije mrdnuo sa 100 % , svaki dan ga handrim i ne stedim ga  uopce . Samo gledam da ostane  minimalno 30 %  slobodnog prostora i to je to .Nikakve optimizacije nisam radio , sve sam prepustio Windowsima .

ocito da ove samsung evo SSDe ne hvale svi bez razloga  . 

Poruka je uređivana zadnji put ned 25.2.2018 18:49 (error_666).
6 godina
protjeran
offline
Re: SSD - Upropašten premalim slobodnim prostorom?
mbaksa kaže...

Nadam se da ćete uskoro završiti s tim "provjeravanjem radi li TRIM" i tim DisableDeleteNofifyiem. Koga briga? Po defaultu je TRIM uključen pod novijim verzijama Windowsa. End of story. S tim se čovjek ima opterećivati ako uoči probleme u radu (jer će mu SSD s vremenom dosta usporiti). Ako nema problema u radu, možeš slobodno na to zaboraviti. To nije nikakve optimizacija, to je normalan rad današnjih SSD-ova u normalnim računalima.

 

Ali šta to vrijedi pričat claner fanaticima. 

Takvi ljudi imaju za svaku komponentu po jedan cleaner koji je od krucijalne važnosti za normalan rad iste im komponente i na kraju krajeva sistema.

Ja mislim da ovo ide u rang sa religijom, toliko su zaguljeni cleaner fanatici i jednostavno sa njima nema rasprave. 

16 godina
moderator
offline
Re: SSD - Upropašten premalim slobodnim prostorom?
bug_sux kaže...
Dakle, sa stajalista Windowsa i korisnika je dio SSD-a rezerviran za over-provisioning nedostupan - cinjenica da, kako ti kazes, se ovdje ne radi o "nekom" dijelu, a ne nekom specificnom dijelu SSD je isto nevazna. Zasto? Dok su sve Windows particije polupune, svejedno da li je over-provisioning definiran ili jednak nuli - nema problema sa wear-ingom niti sa pisanjem podataka. No kada se sve Windows particije popune (skoro) do kraja, onda je dio celija pod kapom "over-provisioning" (koje god to celije konkretno bile - te celije su nedostupne Windowsima i korisniku) jedino mjesto gdje kontroler moze progurati suvisli wear-leveling.

Zaboravljaš da imaš SSD kapaciteta x bajtova. Što više ode na provisioning, to imaš manju particiju. Dakle, pretakanje iz šupljeg u prazno. Odnosno, ne možeš na istom SSD-u s istim podacima imati situaciju koju si opisao, a da ide "na štetu" veće particije - manje provisioninga, dio ukupnog kapaciteta SSD-a ode u provisioning, a ono što ne ode na provisioning ode u korisničku particiju! Dakle, ne možeš imati veći provisioning, a da imaš jednako veliku particiju.

 

bug_sux kaže...
Dakle, ne slažem se izvedenim zaključkom i ponavljam - da je over-provisioning kod korisnika bio podešen na cca. minimalno 10 %, sigurno ne bi imao problema sa samim SSD-om.

Sporni SSD vjerojatno ima 7%. A sad - 7 ili 10%? Misliš da bi to činilo tako drastičnu razliku?

16 godina
moderator
offline
Re: SSD - Upropašten premalim slobodnim prostorom?
M4X kaže...
vidim da se ti isto kužiš u ssdove kad tvrdiš u svom članku da kingston v300 ima tlc nand...onda mene lik prca jesam pročitao članak? 

Što se tu netko ima kužiti ili ne kužiti? Nisam išao gledati specifikacije tog SSD-a, nego sam pretpostavio da se radi o TLC s obzirom da mu je u takvom stanju. Još gore ako je u pitanju MLC pa da se tako relativno brzo potrošio uslijed malo slobodnog prostora - to samo još više govori koliko je bitno ostaviti čim više slobodnog mjesta ako želiš da ti SSD čim dulje poživi.

16 godina
odjavljen
offline
Re: SSD - Upropašten premalim slobodnim prostorom?
mbaksa kaže...
M4X kaže...
vidim da se ti isto kužiš u ssdove kad tvrdiš u svom članku da kingston v300 ima tlc nand...onda mene lik prca jesam pročitao članak? 

Što se tu netko ima kužiti ili ne kužiti? Nisam išao gledati specifikacije tog SSD-a, nego sam pretpostavio da se radi o TLC s obzirom da mu je u takvom stanju. Još gore ako je u pitanju MLC pa da se tako relativno brzo potrošio uslijed malo slobodnog prostora - to samo još više govori koliko je bitno ostaviti čim više slobodnog mjesta ako želiš da ti SSD čim dulje poživi.

 kriva pretpostavka,i tko vam je uopće postavil to pitanje i kada,na slici piše da je last update  25.3.2017. a mjereno od 2015....

za ovo da je bitno čim više ostavit slobodnog prostora nisam uopće znao mada mi je intel 320 znao bit uvijek dosta popunjem,nekad i do kraja...sve mi se čini da je neki drugi problem sa tim kingstonom a ne to kaj je bil pun...

16 godina
odjavljen
offline
SSD - Upropašten premalim slobodnim prostorom?

i ako nisi znao za ovu priču sa kingston v300 serijom,evo pa pročitaj,ukratko sjebali su ih sa novijim revizijama....

https://www.anandtech.com/show/7763/an-update-to-kingston-ssdnow-v300-a-switch-to-slower-micron-nand

Moj PC  
1 0 hvala 0
6 godina
protjeran
offline
Re: SSD - Upropašten premalim slobodnim prostorom?
M4X kaže...

 

za ovo da je bitno čim više ostavit slobodnog prostora nisam uopće znao

 

Eto kakav si ti optimizator kad ne znaš ono što ima utjecaj na ssd, a bitno da znaš da onaj program što ti kopa po registryu optimizira ssd. 

Kako bi jedan moj prijatelj iz Srbihje kazao, "aloo momak,  smešan si ko bioskop".

 

16 godina
odjavljen
offline
Re: SSD - Upropašten premalim slobodnim prostorom?
honor8 kaže...
M4X kaže...

 

za ovo da je bitno čim više ostavit slobodnog prostora nisam uopće znao

 

Eto kakav si ti optimizator kad ne znaš ono što ima utjecaj na ssd, a bitno da znaš da onaj program što ti kopa po registryu optimizira ssd. 

Kako bi jedan moj prijatelj iz Srbihje kazao, "aloo momak,  smešan si ko bioskop".

 

  i šta ti onda služi ssd ako moraš pazit da ti je non stop poluprazan,nemreš metnut ni jednu igru na njega,po tome ti treba ssd od 1tb da bi ga ti punio do 500gb i da ti radi dobro

6 godina
protjeran
offline
Re: SSD - Upropašten premalim slobodnim prostorom?
Ja ne znam da li se ti šališ ili si glupast po prirodi.
Ko je rekao da ga ne smiješ zapuniti ?
Pročitaj još par puta šta sam napisao.
16 godina
odjavljen
offline
SSD - Upropašten premalim slobodnim prostorom?

koliko sam shvatio svi pričate da se nesmije,nisam imal pojma...

 

"to samo još više govori koliko je bitno ostaviti čim više slobodnog mjesta ako želiš da ti SSD čim dulje poživi."

 

 

"Najbolje vam je koristiti samo 50% SSDa

 

Primjerice SSD od 250GB ima 125GB slobodnog prostora za korištenje. Prepunjavanje preko 50% ga i usporava i brže troši. Osobno tako i radim."

 

"Ja isto tako svoje SSD-ove ne stedim. Nikakva tetosenja i pizdarije..."

 

 

 

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: SSD - Upropašten premalim slobodnim prostorom?
M4X kaže...
kriva pretpostavka,

I? Je li se nešto strašno dogodilo zbog nje? Nije da zbog nje ne vrijedi sve ostalo što sam u odgovoru napisao.

 

M4X kaže...
i tko vam je uopće postavil to pitanje 

Joža.

 

M4X kaže...
i kada,na slici piše da je last update  25.3.2017. a mjereno od 2015....

Nije baš da to piše na slici.

 

M4X kaže...
za ovo da je bitno čim više ostavit slobodnog prostora nisam uopće znao mada mi je intel 320 znao bit uvijek dosta popunjem,nekad i do kraja...sve mi se čini da je neki drugi problem sa tim kingstonom a ne to kaj je bil pun...

Više se ne sjećam točno što je bilo - kolega je i instalirao novi firmware i obrisao puno toga pa mu je program prikazao dulji radni vijek, odnosno da situacija više nije kritična.

 

Ionako nije bitno za poantu, a poanta ovog odgovara je bila upravo educirati korisnike o tome da ne bi smjeli do kraja zapunjavati SSD-ove, jer su posljedice drastično različite u odnosu na mehaničke diskove.

 

M4X kaže...

i ako nisi znao za ovu priču sa kingston v300 serijom,evo pa pročitaj,ukratko sjebali su ih sa novijim revizijama....

https://www.anandtech.com/show/7763/an-update-to-kingston-ssdnow-v300-a-switch-to-slower-micron-nand

Znao, pa zaboravio. Ne igra nikakvu ulogu u ovome.

16 godina
odjavljen
offline
SSD - Upropašten premalim slobodnim prostorom?

i dobro...neću ssd zapunit sigurno do 99.9% ili me netko na to upozorio ili ne ali da ga neću napunit do recimo 90%,to bome hoću,zašto ne?...mislim ovdje se neki pametni smiju mojoj optimizaciji a u isto vrijeme boje se napunit ssd preko 50%

Poruka je uređivana zadnji put ned 25.2.2018 19:56 (M4X).
Moj PC  
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice