Sve što trebate znati o misiji Artemis-I i prvom l

poruka: 3
|
čitano: 2.384
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Sve što trebate znati o misiji Artemis-I i prvom l".
15 godina
offline
Sve što trebate znati o misiji Artemis-I i prvom l

kad sam bio djeca u osnovnjaku, iako su rakete već postojale (ne ovako razrađene, doduše), drugarica iz matematike se držala stare dobre prijetnje "ja ću tebe u top pa na mars". mjesec je, očito, bio preblizu a ona ambiciozna.

 

ured: jasno, tada još nije bilo socijalnoliberalne stranke (SLS) i njezinih projektila 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Poruka je uređivana zadnji put pon 29.8.2022 10:44 (Ajar).
Moj PC  
5 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Sve što trebate znati o misiji Artemis-I i prvom l

 

Smatram da bi "sve" što trebamo znati te znati o misiji Artemis-I trebalo uključivati više informacija koliko je tu starih dijelova od šatla, a ne samo "motori prvog stupnja RS-25 poznati iz programa Space Shuttlea".

 

Poznati? Letjeli na šatliu!

 

Sa članka na https://www.space.com/artemis-1-space-shuttle-hardware ...

 

"All four of the RS-25 engines (opens in new tab) installed on the Artemis 1 core stage — serial numbers 2045, 2056, 2058 and 2060 — have history with the space shuttle flying into low-Earth orbit."

Ja mislim da je tim motorima mjesto u muzeju (počasno mjesto!). Ali, ne, te fantastične motore (za ono doba), majstori će obrušiti u more prilikom pokusnog leta.

"Unlike their use on the shuttle, the Artemis 1 RS-25 engines will not be recovered for reuse. The core stage's size, as well as its altitude and speed at engine cutoff, made recovery impractical without making a significant sacrifice in cargo-carrying capability. The core stage will break apart on reentry and drop any surviving parts into the Pacific Ocean."

Ima toga još po sistemu šteta da se baci:

"For Artemis 1, the SLS solid rocket boosters (opens in new tab) were built up from aft skirts, thrust vector control elements, metal cases and forward structures that were previously flown with the shuttle."

"The oldest component, the aft skirt on the I-A booster, first flew with the maiden flight of the space shuttle Discovery, STS-41D, in 1984."

1984!

Priča ne prestaje s RS-25 i dijelovima bustera:

"Our reuse of the OMS-E, the shuttle's orbital maneuvering system engine, is our main engine," said Howard Hu, Orion Program manager at Johnson Space Center in Houston.

"The Artemis 1 Orion main engine (serial no. 111) first flew on 19 shuttle missions between 1984 and 2002."

1984.. :) 19 misija, ali u šatlu presloženom u jednokratnu raketu, 20. misija će tom motoru biti zadnja:

"The Orion main engine will be discarded with the European service module when it separates from the capsule prior to Orion reentering Earth's atmosphere at the end of the mission."

Vjerujem da dobar dio ljudi, koji rade na Artemisu, sigurno shvaća besmisao čitave priče i vjerujem da to utjeće na pouzdanost tima i onog na čemu rade. Temeljito ispitani hardver star 30-ak godina vjerojatno ne pomaže.

 

Mislim, sretno s tom raketom, pogotovo kad krenu s posadom, ali štošta je naopako s tim programom. Glavni ciljevi, punjenje džepova i čuvanje radnih mjesta, su ispunjeni, ali ne znam je li bilo dovoljno stručnosti i volje da se napravi nešto dovoljno pouzdano da ode do Mjeseca i vrati se.

 

 
4 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Sve što trebate znati o misiji Artemis-I i prv
SLS je primarno projekt za očuvanje radnih mjesta po raznim USA okruzima, raketno vozilo je tu samo nusproizvod 😁.
 
3 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice