Svemirski teleskop Hubble u "Safe Modeu"

poruka: 42
|
čitano: 10.321
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Svemirski teleskop Hubble u "Safe Modeu"".
15 godina
offline
Re: Svemirski teleskop Hubble u "Safe Modeu"
Friday kaže...

Ja cu se isto ukljuciti u raspravu. Kuzim se u sve i nema smisla da ne pomognem

 pa da. bitno je znati je li to safe mode s command promptom i/ili networkingom a tek onda obrisati drajvere koji mute kašu. 

 

nego, trebam li sad na ispovijedi spomenuti da sam jezično hulio i u govoru uporabio "žiroskop" ili mogu to prešutjeti pa se izvući samo s dvije zdravomarysue i dva očenašeka? 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Poruka je uređivana zadnji put čet 11.10.2018 14:43 (Ajar).
6 godina
neaktivan
offline
Re: Svemirski teleskop Hubble u "Safe Modeu"
DanijelX kaže...
Endymon kaže...

Mozda glupo pitanje.Ali,sta nemogu poslat neku ekspediciju da poprave teleskop?Mislim da nebi trebao biti problem doci do Hubble-a

 

Amerikanci doslovno nemaju cime gore. Vec godima placaju Rusima da ih voze. Europa i Japan isto nemaju nista na raspolaganju, samo Rusija i Kina danas mogu dovesti ljude u orbitu. Dakle jedina opcija je Soyuz.

 

Prvi moguci problem je sto je Hubble u orbiti oko 100km visoj od ISS-a, tak da je i pitanje dal Soyuz u svojoj defaultnoj konfiguraciji moze uopce doci do te orbite.

 

Drugi problem je novac. Ameri Soyuz placaju 81miljuna dolara po osobi. To je do 243 miljuna samo za trosak prijevoza, pa plus jos ostali troskovi misije. SpaceX naplacuje 50 miljuna za lansiranje Falcon9, tak da je za ostalih cca 200 miljuna mozda jeftinije izraditi novu kopiju i to lansirati  nego popravljati stari... Lako je moguce da hrpa gotovih dijelova vec i ima negdje skladisteno s obzirom da su ameri nekih 20 godina imali kapacitete za popravljanje satelita u LEO
 
 

 Amerikanci su uspjesno poslali Space X raketu na space station i kompanija tehnoloski napreduje ogromnim koracima. EU salje satelite sa Ariane raketama, a ruske se ruse.

 

Zanimljiva, no zastarjela bajka.

9 godina
neaktivan
offline
Re: Svemirski teleskop Hubble u "Safe Modeu"
dva_ujutro kaže...

 Amerikanci su uspjesno poslali Space X raketu na space station i kompanija tehnoloski napreduje ogromnim koracima. EU salje satelite sa Ariane raketama, a ruske se ruse.

 

Zanimljiva, no zastarjela bajka.

 

Nadam se da razumijes da trebaju poslati gore ljude da bi mogli popraviti teleskop.

 

SpaceX sa svojom Dragon kapsulom ne moze prevoziti ljude - samo teret, da moze ameri nebi trebali placati masne pare rusima da ih voze gore. EU isto sa svojim ATV-om ne moze prevoziti ljude, samo teret. Jedina letjelica koja danas moze prevesti ljude na ISS je ruski Soyuz... ( i kineski Shenzhou koji je kineska varijanta Soyuza, ali oni ne sudjeluju u ISS programu)

 

Ameri ce dobiti mogucnost prijevoza ljudi na ISS tek mozda iduce godine sa komercijalnim Dragon2 i Starliner kampsulama, ako sve prode po planu.

 

 

Zanimljivo ruske Soyuz rakete su do pred par godina bili jedne o najpouzdanijih u povijesti, a sad sve cesce imaju probleme. Navodno su rusi poceli ukrajinske proizvodace komponenti zamjenjivati sa ruskima i tu su poceli problemi.

 

 

6 godina
neaktivan
offline
Re: Svemirski teleskop Hubble u "Safe Modeu"
DanijelX kaže...
dva_ujutro kaže...

 Amerikanci su uspjesno poslali Space X raketu na space station i kompanija tehnoloski napreduje ogromnim koracima. EU salje satelite sa Ariane raketama, a ruske se ruse.

 

Zanimljiva, no zastarjela bajka.

 

Nadam se da razumijes da trebaju poslati gore ljude da bi mogli popraviti teleskop.

 

SpaceX sa svojom Dragon kapsulom ne moze prevoziti ljude - samo teret, da moze ameri nebi trebali placati masne pare rusima da ih voze gore. EU isto sa svojim ATV-om ne moze prevoziti ljude, samo teret. Jedina letjelica koja danas moze prevesti ljude na ISS je ruski Soyuz... ( i kineski Shenzhou koji je kineska varijanta Soyuza, ali oni ne sudjeluju u ISS programu)

 

Ameri ce dobiti mogucnost prijevoza ljudi na ISS tek mozda iduce godine sa komercijalnim Dragon2 i Starliner kampsulama, ako sve prode po planu.

 

 

Zanimljivo ruske Soyuz rakete su do pred par godina bili jedne o najpouzdanijih u povijesti, a sad sve cesce imaju probleme. Navodno su rusi poceli ukrajinske proizvodace komponenti zamjenjivati sa ruskima i tu su poceli problemi.

 

 

 Fair game. Citao sam nedavno da imaju problema sa korupcijom dosta sto im afektira svemirski program. Steta posto su imali kvalitetne rakete. 

8 godina
offline
Svemirski teleskop Hubble u "Safe Modeu"

Ovo što piše Stric-Jura je da poludiš? Riječ "žir" da dolazi iz Mađarskog??? U mađarski je ta riječ došla iz slavenskih jezika - "žir" na ruskom znači mast, a nalazimo je i u Gunduliću (Suze sina razmetnoga): stražnik žirnijeh stada = svinjar.  Da žir u toj frazi doista znači mast, a ne žir (hrastov plod), dokazuje što Gundulić za žir kaže "želud". Kada se dolazi s nekom tvrdnjom tu tvrdnju treba provjeriti. 

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Svemirski teleskop Hubble u "Safe Modeu"

na ruskom je mast - SALO, a ulje vele - MASLO

 

stražnik žirnijeh stada - netko ko čuva stada koja žiruju ? a gdje ti tu vidiš mast?

 

EDIT: vidio da se navodi da u ruskom i poljskom žir=mast - iskreno nikad čuo, a učio sam ruski...

 

uglavnom, sama riječ žiruš/žiroš je DEFINITIVNO iz madžarskog preuzeto...

 

alkar danen - u ništa! (ili da ti citiram Nikitovića - promašio si ceo fudbal)

Ju je je? Je ju je!
Poruka je uređivana zadnji put pet 12.10.2018 12:41 (Stric_Jura).
15 godina
offline
Re: Svemirski teleskop Hubble u "Safe Modeu"
Stric_Jura kaže...

na ruskom je mast - SALO, a ulje vele - MASLO

Na ruskom je mast (ono glatko, bijelo, tekuće) uistinu žir, a ne salo. Salo je ono žilavo, tvrdo, kao i kod nas.

 

Upravo mi je supruga, prof. ruskog jezika, objasnila.

 

I Hubble je zlo, zajedno sa hubologistima. Oh, wait...

K
15 godina
offline
Svemirski teleskop Hubble u "Safe Modeu"

ok, to znači da netko hubbleu vadi mast. a da ga kompromisno nazovemo điroskop? stabilizator? održavatelj postojanosti smjera (ops)? inercijski održavatelj relativnog položaja (iorp)? ili mastomjer?  

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
1 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Svemirski teleskop Hubble u "Safe Modeu"
Ajar kaže...

ok, to znači da netko hubbleu vadi mast. a da ga kompromisno nazovemo điroskop? stabilizator? održavatelj postojanosti smjera (ops)? inercijski održavatelj relativnog položaja (iorp)? ili mastomjer?  

Možda ZVRKOSMJERODRŽ?! 

 

To bi bilo super! 

7 godina
protjeran
offline
Svemirski teleskop Hubble u "Safe Modeu"

Pa ionako imamo hrpu imena koje ne koristimo:

Predocnik = Monitor/Display

Pantagana = Mis

Cigrasto velepamtilo = Hard Disk/Cvrsti disk/Cvrsta ploca

 

Zasto nebi onda bio i smjerodrznik za ziroskop?

 

Uostalom, moze i svinja biti trculjak, a zir moze biti visuljak.

Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Svemirski teleskop Hubble u "Safe Modeu"
Samo što se pantagana koristi u Dalmaciji. To je njihov naziv za štakora. Hoću reći da nije jedna od novokomponiranih čisto'rvatskih riječi.
15 godina
offline
Svemirski teleskop Hubble u "Safe Modeu"

mislim da bi hubble moga paliti na guranje. ono, u drugu i upri pa kad se zaurla "sad!" samo pusti kuplung. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
1 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice