Trenutak u hrvatskoj animaciji: Stakleni čovjek

poruka: 9
|
čitano: 3.463
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Trenutak u hrvatskoj animaciji: Stakleni čovjek".
16 godina
offline
Trenutak u hrvatskoj animaciji: Stakleni čovjek

Jah, okej uz svo dužno poštovanje autoru, umjetničkom ravnatelju animafesta - jako je dobra ideja, kadriranje i timing, ali da se ne lažemo, ovo je animatik, previz, skica podvaljena pod finalni proizvod uz izliku "ciljane sirovosti svog djela, i iskazane volje za daljnje istraživanje tog koncepta".
5 mjeseci rada 5 animatora i 8 mjeseci produkcije za 2 minute aktivnih scena na ovom nivou, Uh. Ja bih u komercijalnoj produkciji za takvu efikasnost dobio otkaz u roku dva tjedna, i to da mi je to jedan od paralelnih projekata.
Također autoru članka nije fer omalovažavati trud specijaliziranih profesionalaca koji odrađuju čitav lanac u proizvodnji zanatske (klasične, 3d, lutkarske, stop motion) animacije,(a ne samo skicu koju podmetnu pod stil) izjavom "da radije na svoja ostvarenja gledaju kao na eksperimentalna, nego kao na završena ostvarenja". Velik dio ostvarenja mora se objektivno završiti. Kao i kuća ili ručak.
Nije mi jasno ni čemu oduševljenje duboko u 21. stoljeću "novim stilskim izričajima rotoskopiranja" kad se isto koristi od prvih animiranih filmova u povijesti, dakle preko 100 godina, na sve mile i nemile načine i varijacije (iako je bolji naziv tracing, jer rotoskopiranje je danas pojam za maskiranje). Ne omalovažavam vrhunske Lost & Found, Monogatari, Thought of You, samo mi se čini da autor brka mocap, augmented reality tracking i "rotoskopiranje". Jer nametao je svega i svačeg, ono... kakve veze ima ovaj stakleni čovjek koji je po mom skromnom mišljenju tehnički poput prvog animiranog filma iz 1914 (

) sa Opening Ceremony Legue Of Legends 2017 Worlds Finals augmented reality 3d zmajem?
Zašto "Oscari nisu spojivi s animacijom" ? To je hipstersko omalovažavanje nominacija i pobjednika. Možda se vama NE SVIĐA ono što je dobilo nagrade u kategoriji kratkog i dugog animiranog filma, i svakako je grozno što neki od silnih članova žirija uopće nemaju volje odraditi gledanje onoga za što bi trebali glasati, ali da bi nešto došlo do nominacije, prođe itekakvu kontrolu za kandidaturu. Tako da na kraju mislim skromno da uopće nije loša pobjednička kratka animirana priča ni o kineskinji koja je posvojila kolačić ni spiderverse kao dugometražni pobjednik. 
Jest, nije za pretenciozne festivale sa titravim linijama i dugim kadrovima sa statičnom kamerom i jednim skicoznim crtežom, beskonačnim ciklusima i nedovršenim skicama, ali gospodo, netko tko nije dobio državno financiranje, mora zaraditi želju da netko kupi kinokartu, tj. pravo da gleda vaše djelo i pritom kalibrirati pokušaj da bude i dopadljiv, i zanimljiv i stilski originalan.
Drago mi je na kraju da naša industrija igara (još 90tih smo imali produkciju za američke izdavačke kuće i sam sam se time bavio) nikad nije doživjela razumijevanje državno političkih struktura i upala pod kulturu, jer autori tako moraju naučiti i itekako odraditi ozbiljan, svjetski konkurantan posao da se dokažu u konkurenciji komercijalne ponude. Eto, mora netko obraniti i pozicije "komercijalnog smeća nespojivog s animacijom za festivale". 
Uglavnom, čitav članak zvuči kao predgovor izložbe. 
na kraju, provjerite si linkove jer..."Kaguya sama wa Koku..." is no longer available due to a copyright claim "

http://www.bug.hr/forum/post/lcd-plazma-televizori/stvarni-vlasnici-brandova/2909836.aspx
Poruka je uređivana zadnji put sub 9.3.2019 4:35 (overhaul).
Moj PC  
11 1 hvala 0
15 godina
offline
Trenutak u hrvatskoj animaciji: Stakleni čovjek

očekivao sam "nešto" kad mu na navigaciji piše "skreni lijevo" a on skrene desno. no ništa. vjerojatno je svejedno. ili je žena odradila animaciju (nije seksistički, već biološki: žene ne razlikuju baš lijevo od desnoga) 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Poruka je uređivana zadnji put sub 9.3.2019 10:11 (Ajar).
Moj PC  
1 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Trenutak u hrvatskoj animaciji: Stakleni čovje
Ajar kaže...

očekivao sam "nešto" kad mu na navigaciji piše "skreni lijevo" a on skrene desno. no ništa. vjerojatno je svejedno. ili je žena odradila animaciju (nije seksistički, već biološki: žene ne razlikuju baš lijevo od desnoga) 

 piše lijevo, ali strelica je desno. Možda je to skrivena politička poruka.

6 godina
neaktivan
offline
Re: Trenutak u hrvatskoj animaciji: Stakleni čovje
overhaul kaže...

na kraju, provjerite si linkove jer..."Kaguya sama wa Koku..." is no longer available due to a copyright claim "

Hvala, ispravljeno.


Pitanje "eksperimentalnosti" je nesporazum jer se odnosi na svijest, a ne tvrdu klasifikaciju. Kao svojevrsna maksima, smatram da može djelovati pozitivno na progresivnost nečijeg autorstva.

Priznajem, i sam sam, intrinzično, bio motiviran da kritici pristupim progresivnije jer je "naše". U ovom slučaju ne žalim za pokušajem stvaranja očekivanja (koja nisu usmjerena isključivo na Daniela Šuljića), umjesto prostog etiketiranja Staklenog čovjeka kao djela koje tek popunjava portfolio.

Pitanje Oskara i animacije ni u kojem slučaju nije omaložavanje nominacija i pobjednika. Prvenstveno jer bi promjena u smislu boljih pravila donijela eventualnim pobjednicima veće zadovoljstvo nego što ga uživaju sada.  Oštra je opaska opravdana ilustracija mišljenja i osjećaja fanova za koje se ne može reći da nisu, vidljivi ili nevidljivi, dio procesa stvaralaštva i života djela.

Odvojeno poglavlje "Animacija danas", nakon videa Stakleni čovjek, je za cilj imalo izbjeći brkanje kritike s onime što slijedi. Ali priznajem da je skok u misli možda pretežak za uhvatiti bez podrobnijeg osvrta.




 

7 godina
offline
Re: Trenutak u hrvatskoj animaciji: Stakleni čovje
overhaul kaže...

Jah, okej uz svo dužno poštovanje autoru, umjetničkom ravnatelju animafesta - jako je dobra ideja, kadriranje i timing, ali da se ne lažemo, ovo je animatik, previz, skica podvaljena pod finalni proizvod uz izliku "ciljane sirovosti svog djela, i iskazane volje za daljnje istraživanje tog koncepta".
5 mjeseci rada 5 animatora i 8 mjeseci produkcije za 2 minute aktivnih scena na ovom nivou, Uh. Ja bih u komercijalnoj produkciji za takvu efikasnost dobio otkaz u roku dva tjedna, i to da mi je to jedan od paralelnih projekata. 

 Također sam imao veća očekivanja nakon nabrajanja koliko je ljudi radilo koliko dugo vremena i s obzirom da je sufinancirano poreznim novcem..
Okej je filmić, ali ništa posebno. Ovo je nešto što bi očekivao od srednjoškolca zaljubljenog u animaciju.

Poruka je uređivana zadnji put sub 9.3.2019 15:00 (Neuk).
9 godina
offline
Re: Trenutak u hrvatskoj animaciji: Stakleni čovje
Šta znači ovo "5 mjeseci 5 animatora"? Je li tih 5 animatora radilo 5 mjeseci svaki dan 8 sati samo ovo? Isto pitanje i za produkciju.
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Trenutak u hrvatskoj animaciji: Stakleni čovjek

Hrvoje, lijepo je da nasurfavas na val o Danielovom filmu - ali je Daniel totalna kontra svega sto ti se moze natiskati na ekran jednog Mac-a.

On je od vajkada inzistirao samo na klasicnoj drevnoj tehnici - cistoj ruci, nista kompjuteri, mada su mu bili dostupni puno prije nego li je

npr. Bug uopce postojao. To je ta sirovost.

 

I Hrvoje, nemoj samo surfat po povrsini, ako volis animaciju, chekiraj Danielove ranije radove tipa, "Sunce sol i more", gdje je imao puno vise vremena,
tehnika je bila kava na staklu :-), a vala i "Kolac"...

Sto ne izlinka njegov rad, ta tako je zanimljiv?

https://vimeo.com/user17293114

 

Malo je otuzno gledati neki uradak samo zato sto je uresen lovorikama i strasno in, kad pogledas koliko pregleda ima njegov minuli rad - 

ono, na razini obitelji i prijatelja.

 

Osim toga, Daniel je jako draga osoba i bas mi je krivo sto nije ostao blizi glazbi - prije nego li je postao drug direktor.

Sjetih se najmanje 4 benda u kojima je svirao - ukljucujuci i onaj plesni ljetni hit s Ivankom.

A Kosta je u medjuvremenu preminuo.

 

Poruka je uređivana zadnji put pon 11.3.2019 0:06 (nikola).
 
2 0 hvala 1
16 godina
offline
Re: Trenutak u hrvatskoj animaciji: Stakleni čovje
nikola kaže...

 

Malo je otuzno gledati neki uradak samo zato sto je uresen lovorikama i strasno in, kad pogledas koliko pregleda ima njegov minuli rad - 

ono, na razini obitelji i prijatelja.

 

 

 Da, algoritmi su često lutrija s gledišta autora, i ako te izbace na površinu, onda horda dokonih "ovaca" klikaju i "lajkaju" što može biti vrlo dezinformirajuće - jer valja se sjetiti s koliko malo pažnje klikamo takve stvari i koliko dugo ih pamtimo. I sam si znam gledati sa podsmijehom radove koje uvalim anonimno na 9gag od kojih jedan dobije 40 000 likeova (i pitaj boga koliko pregleda) a drugi nula. A potom ukraden i repostan, osvane 3 dana kasnije sa 15 000 upvoteova. U prvi mah osjetiš čuđenje ili bijes, ali kad se navikne čovjek na to funkcioniranje internet viral pažnje i "autorskih prava", svejedno je. 

http://www.bug.hr/forum/post/lcd-plazma-televizori/stvarni-vlasnici-brandova/2909836.aspx
Poruka je uređivana zadnji put pon 11.3.2019 20:09 (overhaul).
16 godina
offline
Trenutak u hrvatskoj animaciji: Stakleni čovjek

Baš nabasah na davno zaboravljen glazbeni spot koji je svojedobno, 1985. bio vrlo atraktivan... tek da usporedimo :)

http://www.bug.hr/forum/post/lcd-plazma-televizori/stvarni-vlasnici-brandova/2909836.aspx
Moj PC  
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice