Udar mikrometeorida nepovratno je oštetio zrcalo t

poruka: 12
|
čitano: 12.923
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Udar mikrometeorida nepovratno je oštetio zrcalo t".
22 mjeseca
protjeran
offline
Udar mikrometeorida nepovratno je oštetio zrcalo t

Baš šteta!

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Udar mikrometeorida nepovratno je oštetio zrca
Čudan je taj svemir.
Kad u njemu tražiš nešto, pust je i prazan.
Kad se nadaš izbjegnuti sudar, onda je ko subotnja špica…
Moj PC  
9 0 hvala 0
15 godina
offline
Udar mikrometeorida nepovratno je oštetio zrcalo t

to ja kao kad objesim veš na terasi pa se čudim k'o pura dreku otkud vranino govno na njemu.  hubble-bubble, drž se! ne daj se godinama!

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Poruka je uređivana zadnji put sub 23.7.2022 18:24 (Ajar).
Moj PC  
5 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Udar mikrometeorida nepovratno je oštetio zrcalo t

Naslov: Udar mikrometeorida nepovratno je oštetio zrcalo teleskopa James Webb

 

Tekst: Šteta na zrcalu je, dakle, zamjetna i nepopravljiva, no neće utjecati na rad teleskopa i znanstvene rezultate

 

 
12 1 hvala 0
12 godina
offline
Udar mikrometeorida nepovratno je oštetio zrcalo t

Svemirski šoder je stuko sektor C3. U to polje kod potapljanja brodova većina gađa na startu. Uvijek treba pojačati materijal na tom polju ili uzeti maksimalni kasko pa što košta da košta. Srećom kažu da neće puno utjecati na rezultate, možda starost svemira bude procjenjena za plus minus dvije, tri milijarde godina krivo što ne igra ključnu ulogu. 

 
3 0 hvala 0
3 godine
offline
Udar mikrometeorida nepovratno je oštetio zrcalo t

Manji dio stakla je oštečen trajno i s vremenom ce degradirati, nažalost tu nista vise nemožemo! Ako oni vele da prakticki nije nista tko smo onda mi da se žalimo a i inace tako je to s staklom ono i dalje prikuplja svijetlo bez obzira na stetu no u nekom djelu fotke ce imati sitnih bugova :)

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Udar mikrometeorida nepovratno je oštetio zrcalo t

"Nekad između 22. i 24. svibnja..." - NEKAD??? razumijem da su novinari nepismeni... ali baš zbog toga postoje LEKTORI. u bagu ih očito nema...

 
3 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Udar mikrometeorida nepovratno je oštetio zrca
Boris grozni kaže...

Manji dio stakla je oštečen trajno i s vremenom ce degradirati, nažalost tu nista vise nemožemo! Ako oni vele da prakticki nije nista tko smo onda mi da se žalimo a i inace tako je to s staklom ono i dalje prikuplja svijetlo bez obzira na stetu no u nekom djelu fotke ce imati sitnih bugova :)

 Borise, zrcalo nije građeno od stakla nego od metala, berilija da budem točan. Za zemaljske uvjete ovakva šteta bi bila minorna, ali ovo je ipak najpreciznija poznata optika, pa je šteta što je došlo do oštečenja, ali kako ti kažeš, nadajmo se da to oštećenje neće znatno utjecati na rad i rezultate jer ga čekaju još duge godine koje bi trebao odraditi a pitanje je kako bi se to oštećenje moglo popraviti. Da je na Zemlji, jednostavno bi se taj segment mogao zamijeniti novim, ali u svemiru to tako ne ide. Ni Hubblea više ne mogu popravljati od kada više nema Space Shuttlea, pa dok traje traje, nakon toga sagorijevanje u atmosferi i gotova priča (šmrc, tako mi je nekako drag taj Hubble da mi je žao kada pomislim da će izgoriti. Nekako se nadam da će ga uspjeti prije toga spustiti na Zemlju i staviti u neki muzej, definitivno je zaslužio).

dolazim odmah - Godot
6 godina
offline
Re: Udar mikrometeorida nepovratno je oštetio zrca
Boris grozni kaže...

Manji dio stakla je oštečen trajno i s vremenom ce degradirati, nažalost tu nista vise nemožemo! Ako oni vele da prakticki nije nista tko smo onda mi da se žalimo a i inace tako je to s staklom ono i dalje prikuplja svijetlo bez obzira na stetu no u nekom djelu fotke ce imati sitnih bugova :)

 

Optika mi baš nije najjači dio fizike ali npr da tog segmenta uopće ni nema slika bi bila samo malo manje svjetlija i malo manje razlučivosti. Osim ako sam nešto propustio da JWST slika na drugačiji način, šteta na djelu zrcala se ne bi trebala pojaviti na nekom određenom djelu slike nego se to "razmaže" na cijelu sliku. Možda nisam u pravu, ako ima netko s boljim znanjem optike slobodno me ispravi.

3 godine
offline
Re: Udar mikrometeorida nepovratno je oštetio zrca
učo kaže...
Boris grozni kaže...

Manji dio stakla je oštečen trajno i s vremenom ce degradirati, nažalost tu nista vise nemožemo! Ako oni vele da prakticki nije nista tko smo onda mi da se žalimo a i inace tako je to s staklom ono i dalje prikuplja svijetlo bez obzira na stetu no u nekom djelu fotke ce imati sitnih bugova :)

 Borise, zrcalo nije građeno od stakla nego od metala, berilija da budem točan. Za zemaljske uvjete ovakva šteta bi bila minorna, ali ovo je ipak najpreciznija poznata optika, pa je šteta što je došlo do oštečenja, ali kako ti kažeš, nadajmo se da to oštećenje neće znatno utjecati na rad i rezultate jer ga čekaju još duge godine koje bi trebao odraditi a pitanje je kako bi se to oštećenje moglo popraviti. Da je na Zemlji, jednostavno bi se taj segment mogao zamijeniti novim, ali u svemiru to tako ne ide. Ni Hubblea više ne mogu popravljati od kada više nema Space Shuttlea, pa dok traje traje, nakon toga sagorijevanje u atmosferi i gotova priča (šmrc, tako mi je nekako drag taj Hubble da mi je žao kada pomislim da će izgoriti. Nekako se nadam da će ga uspjeti prije toga spustiti na Zemlju i staviti u neki muzej, definitivno je zaslužio).

Imaš pravo, nisam mislio doslovno staklo, mirror je ipak nesto drugo

3 godine
offline
Re: Udar mikrometeorida nepovratno je oštetio zrca
GhostLoveScore kaže...
Boris grozni kaže...

Manji dio stakla je oštečen trajno i s vremenom ce degradirati, nažalost tu nista vise nemožemo! Ako oni vele da prakticki nije nista tko smo onda mi da se žalimo a i inace tako je to s staklom ono i dalje prikuplja svijetlo bez obzira na stetu no u nekom djelu fotke ce imati sitnih bugova :)

 

Optika mi baš nije najjači dio fizike ali npr da tog segmenta uopće ni nema slika bi bila samo malo manje svjetlija i malo manje razlučivosti. Osim ako sam nešto propustio da JWST slika na drugačiji način, šteta na djelu zrcala se ne bi trebala pojaviti na nekom određenom djelu slike nego se to "razmaže" na cijelu sliku. Možda nisam u pravu, ako ima netko s boljim znanjem optike slobodno me ispravi.

Da uglavnom tako neštodrugio dio nije tocan, ono sto jwst prikupi s tog dijela zrcala tako ce ga i zapisati vjerovatno s manjim bugovima jer na tom djelu je zrcalo napuklo i svijetlo/podaci su "spigani"!

6 godina
offline
Re: Udar mikrometeorida nepovratno je oštetio zrca
Boris grozni kaže...

Da uglavnom tako neštodrugio dio nije tocan, ono sto jwst prikupi s tog dijela zrcala tako ce ga i zapisati vjerovatno s manjim bugovima jer na tom djelu je zrcalo napuklo i svijetlo/podaci su "spigani"!

 

Da li možeš ovo malo bolje objasniti? Recimo da kod optičkog teleskopa maskiraš dio primarnog elemetnta (zrcala ili leće), pri pogledu kroz okular ti nećeš vidjeti rupu u slici di je maskiran dio nego cijelu sliku ali manje svjetline. Znači ako ti je isti taj dio oštećen vjerojatno će doći do nekakve aberacije ali ne na samo određenom dijelu slike.

 

Iako, vidim da imaju mogućnost testirati koliko je svaki segment dobro poravnat, znači imaju mogućnost razlikovati svjetlo koje dolazi sa pojedinih segmenata... Ako imaš kakvu tehničku dokumentaciju bilo bi zanimljivo pročitati.

Poruka je uređivana zadnji put pon 25.7.2022 0:57 (GhostLoveScore).
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice