Veći broj Intelovih 10 nm procesora tek u drugoj p

poruka: 13
|
čitano: 4.569
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Veći broj Intelovih 10 nm procesora tek u drugoj p".
12 godina
offline
Veći broj Intelovih 10 nm procesora tek u drugoj p

U čemu je štos - kako AMD može a Intel ne može? 

Moj PC  
3 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Veći broj Intelovih 10 nm procesora tek u drug
kerum kaže...

U čemu je štos - kako AMD može a Intel ne može? 

 Opustili se.

 

Zakasnili sa razvojem cipa za nizi proizvodni procesor, nije samo da uzmes postojeci cip i smanjis ga. Ima se tu milion stvari za ispolirati i ispeglati da radi kako treba.

7 godina
offline
Re: Veći broj Intelovih 10 nm procesora tek u drug
kerum kaže...

U čemu je štos - kako AMD može a Intel ne može? 

 Nagađam: AMD razvijao godinama jer su bili u zaostatku, Intel ladio jaja jer su muzli stari proizvodni proces i eto ga

12 godina
offline
Veći broj Intelovih 10 nm procesora tek u drugoj p

Ma ceka se Intel GPU, sa rajom (AMD) i tomom (larrabee). :))) 

everyday i'm shuffling...
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
odjavljen
offline
Re: Veći broj Intelovih 10 nm procesora tek u drug
Luka123 kaže...

Ma ceka se Intel GPU, sa rajom (AMD) i tomom (larrabee). :))) 

 Što više izbora to bolje!

http://www.bug.hr/forum/post/predstavljanje/slike-vaseg-hardvera/1959989.aspx
16 godina
offline
Re: Veći broj Intelovih 10 nm procesora tek u drug
kerum kaže...

U čemu je štos - kako AMD može a Intel ne može? 

AMD sam ne može ništa, jer več odavno ne proizvodi procesore ili nema svoje proizvodne pogone.AMD je danas samo dizajner ili arhitekt, a procesore i grafe proizvode druge firme. Točnije Globalfoundries štanca buduči 7nm Ryzen 2, a TSMC/AMD Epyc 2 serverske procesore na 7nm.

 

Zašto je Intel zapao u probleme, pa zato jer su zafrknuli svoj 10nm proizvodni proces=prezahtjevan ili prekompliciran+vrlo skup.Na kraju tu je i Intelova konkurencija, koje se udružila baš sa ciljem da proizvodnim procesom konkuriraju Intelu.Na kraju eto kaj se dogodilo, Intelov 10nm je neupotrebljiv za bilo kakve Desktop high performance procesore. 7nm Ryzen 2 izači če okvirno 6 mjeseci(možda i više) prije bilo kakvog Intelovog spomena vrjednog 10nm Desktop procesora.

 

https://www.bug.hr/forum/topic/ostale-hardverske-teme/cpu-chat-tema/224306.aspx?page=396&jumpto=5502180&sort=asc&view=flat

 

https://marketrealist.com/2015/08/ibm-samsung-globalfoundries-trio-will-hamper-intels-margins

 

Žutanjci nemaju nikakvih problema sa svojim 7nm proizvodnim procesima.Dok mi tu tipkamo, TSMC več polako štanca serverski Epyc 2 koji če bit prvi AMD-ov CPU proizvod na 7nm.

 

 

Intel=pokvareni podmukli gadovi!
Poruka je uređivana zadnji put pon 30.7.2018 11:41 (rambox).
16 godina
offline
Re: Veći broj Intelovih 10 nm procesora tek u drug
Dead kaže...
A zbog čega AMD-ovi 10nm procesori i dalje kaskaju za Intelovim 14nm procesorima? U ćemu je kvaka?

AMD nema i nikad neče niti imat bilo kakav nazivno 10nm CPU ili GPU itd.

 

Prvi Ryzen je na Samsung 14nm, Ryzen+ili R7 2700X je na 12nm(14nm+malo optimizacije=preimenovano u 12nm) dakle od 10nm čista nula.

 

Zen/Ryzen 2=7nm

 

Zen/Ryzen 3=7nm

 

Zen/Ryzen 4, proizvodni proces još visi u zraku ali vjerojatno 5nm

  

Intel=pokvareni podmukli gadovi!
Poruka je uređivana zadnji put pon 30.7.2018 19:34 (rambox).
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
online
Re: Veći broj Intelovih 10 nm procesora tek u drug
Dead kaže...

 Ispričavam se. Tek sam sad vidio da sam otkucao 10 umjesto 12nm. Ponavljam pitanje: zbog čega 12 nm AMD-ovi procesori kaskaju za 14 nm Intelovim procesorima?

Već ti je dijelom odgovoreno, pa još jedan kratki pokušaj :) ... kaska po taktovima zbog tehnološkog procesa (uglavnom) a po snazi jezgre - zbog arhitekture (dizajna jezgre).

Zgodan primjer važnosti dizajna su npr. Pentium 4 i prva generacija Core Duo arhitekture (E4300) - oba dual-core, oba proizvedena 45 i/ili 65nm a E4300 na 1.8GHz je jači od P4 na 3.0GHz.

Ili kod AMDa, Zen jezgra je više od 40% jača od Bulldozer (prošla arhitektura) u FX procesorima, na istom taktu.

 

Razlog zašto se to ističe je jer trenutno Intel nema ni novu arhitekturu ni spreman manji proizvodni proces, a s druge strane AMD-ova Zen arhitektura je tek u naletu i ima još puno potencijala (Intel svoju pegla već 9 generacija). Zen je impresivan zbog svoje modularnosti (karikirano, sa istim dijelovima rade male Ryzene po $100 do serverskih Epyca pod $4000) a tu je još i neočekivano dobar (mali) škart u proizvodnji (yield).

Intel je par desetaka puta financijski jači pa ga to sve skupa neće puno uzdrmati, ali da će i u idućih 5-6 godina zlorabiti monopol kao što je prošlih 5-6 ... neće :).

 

Moj PC  
9 0 hvala 0
6 godina
protjeran
offline
Re: Veći broj Intelovih 10 nm procesora tek u drug
Mladen kaže...

Intel je par desetaka puta financijski jači pa ga to sve skupa neće puno uzdrmati, ali da će i u idućih 5-6 godina zlorabiti monopol kao što je prošlih 5-6 ... neće :).

 

 Nije Intel ništa zlorabio već AMD s Bulfožerima i ostalim teretnjacima nije mogao prismrditi cijenom , kvalitetom, odn konkurentnošću.

Za 200 € si zadnjih 10 godina uvijek od Intela mogao kupiti dovolno brz i kvalitetan CPU za većinu potreba korisnika a nisam primjetio da se je AMD nešto razbaškario pa SAD poklanja procesore takve snage i kvalitete za 50 €

O nama će pričat ka i mi o Atlantidi, a možda i neće, ma jebo nas nemamo sreće
Poruka je uređivana zadnji put uto 31.7.2018 2:05 (Anđeo bez falinge).
16 godina
online
Re: Veći broj Intelovih 10 nm procesora tek u drug

Ok, zlorabio je trebalo ići u navodnike ... ali nije baš pojeftinio procesore a ni žurio sa dodavanjem jezgri :)

 

16 godina
offline
Re: Veći broj Intelovih 10 nm procesora tek u drug
Mladen kaže...

Već ti je dijelom odgovoreno, pa još jedan kratki pokušaj :) ... kaska po taktovima zbog tehnološkog procesa (uglavnom) a po snazi jezgre - zbog arhitekture (dizajna jezgre).

Zgodan primjer važnosti dizajna su npr. Pentium 4 i prva generacija Core Duo arhitekture (E4300) - oba dual-core, oba proizvedena 45 i/ili 65nm a E4300 na 1.8GHz je jači od P4 na 3.0GHz.

Ili kod AMDa, Zen jezgra je više od 40% jača od Bulldozer (prošla arhitektura) u FX procesorima, na istom taktu.

 

Razlog zašto se to ističe je jer trenutno Intel nema ni novu arhitekturu ni spreman manji proizvodni proces, a s druge strane AMD-ova Zen arhitektura je tek u naletu i ima još puno potencijala (Intel svoju pegla već 9 generacija). Zen je impresivan zbog svoje modularnosti (karikirano, sa istim dijelovima rade male Ryzene po $100 do serverskih Epyca pod $4000) a tu je još i neočekivano dobar (mali) škart u proizvodnji (yield).

Intel je par desetaka puta financijski jači pa ga to sve skupa neće puno uzdrmati, ali da će i u idućih 5-6 godina zlorabiti monopol kao što je prošlih 5-6 ... neće :).

 

Kak si došel do tog zaključka, ali realno situacija za Intel je ubuduče upravo suprotna ili bit če velikih potresa.Provjeri kaj sam napisal na dolnjem linku, dakle prije okvirno godinu i pola dana o budučoj mogučoj prodaji Intel proizvdnih pogona za procesore.Upravo to se sprema za oko dvije godine, ili drugi najnoviji link ili to nisu samo bezvezne glasine=ako pratiš situaciju ipak sasvim očekivani razvog događaja.

 

https://www.bug.hr/forum/topic/komentari-it-vijesti/procurili-detalji-kaby-lake-procesora/244819.aspx?page=0&jumpto=5204902&sort=asc&view=flat

 

https://www.bitsandchips.it/english-news/10441-intel-may-spin-off-its-own-fabs

 

Problem za Intel je jednostavan, nije sve u lovi ako vučeš krive poteze badave ti velika lova.Dakle loši potezi Intela+problemi sa proizvodnim procesor, i da tu je AMD konkurencija(a X86 CPU Kinezi stižu punom brzinom) koja sad više ne spava zimski san.

 

Informacije onako reda radi, buduči Zhaoxin KX-7000(7nm) CPU generacija imat če otprilike IPC kao prvi Ryzen procesori+bit če i 8/16 verzije.

 

https://www.bug.hr/forum/topic/komentari-clanaka-bughr/via-zhaoxin-predstavili-nove-desktop-serverske/256096.aspx?page=0&jumpto=5583369&sort=asc&view=flat

Anđeo bez falinge kaže...

 

 Nije Intel ništa zlorabio već AMD s Bulfožerima i ostalim teretnjacima nije mogao prismrditi cijenom , kvalitetom, odn konkurentnošću.

Za 200 € si zadnjih 10 godina uvijek od Intela mogao kupiti dovolno brz i kvalitetan CPU za većinu potreba korisnika a nisam primjetio da se je AMD nešto razbaškario pa SAD poklanja procesore takve snage i kvalitete za 50 €

Ma jok baš ništa, osim kaj suluda sudska trakavica traje več skoro deset godina.Pa svi znaju kaj se događalo(čemu onda tak dugo sudovanje), dakle Intel je podmičival na sve strane da ekipa ne prodaje AMD procesore ili kompove itd.

 

https://www.reuters.com/article/us-eu-intel-antitrust-idUSKBN19H0US

Intel=pokvareni podmukli gadovi!
16 godina
online
Re: Veći broj Intelovih 10 nm procesora tek u drug
rambox kaže...

 

Kak si došel do tog zaključka, ali realno situacija za Intel je ubuduče upravo suprotna ili bit če velikih potresa.Provjeri kaj sam napisal na dolnjem linku, dakle prije okvirno godinu i pola dana o budučoj mogučoj prodaji Intel proizvdnih pogona za procesore.Upravo to se sprema za oko dvije godine, ili drugi najnoviji link ili to nisu samo bezvezne glasine=ako pratiš situaciju ipak sasvim očekivani razvog događaja.

...
Ma jok baš ništa, osim kaj suluda sudska trakavica traje več skoro deset godina.Pa svi znaju kaj se događalo(čemu onda tak dugo sudovanje), dakle Intel je podmičival na sve strane da ekipa ne prodaje AMD procesore ili kompove itd.

Nikakva znanstvena metoda :) ... samo gledam malo duže vremensko razdoblje, inertnost ogromne korisničke baze i procjenjena vrijednost 250 mlrd. $ (uz puno gotovine).

 

Ja sam pod "zlorabio" mislio samo na politiku formiranja cijene (npr. nabijanje cijene i7-6950 na $1700) i modela (broj jezgri).

 

16 godina
offline
Re: Veći broj Intelovih 10 nm procesora tek u drug
Mladen kaže...

Nikakva znanstvena metoda :) ... samo gledam malo duže vremensko razdoblje, inertnost ogromne korisničke baze i procjenjena vrijednost 250 mlrd. $ (uz puno gotovine).

 

Ja sam pod "zlorabio" mislio samo na politiku formiranja cijene (npr. nabijanje cijene i7-6950 na $1700) i modela (broj jezgri).

 

Je na papiru Intel izgleda super, kao i recimo Agrokor dvije godine prije nego se dogodio veliki potres.Kak sam več i napisal, to je lova koja vrlo lako ispari, ili realno više ima magle a ne love.

 

S obzirom na temu Intel 10nm neupotrebljivo, ovo je jedan odličan primjer da je situacija daleko ozbiljnija ili lošija.Jedan poznati veliki proizvođač ili brend, ekipa je sve svoje buduče nove proizvode bazirala na Intel 10nm proizvodnom procesu.Ali od Intel 10nm nema ništa, i navedena firma je u velikim problemima ili skoro pred bankrotom.Ime firme za sad još nisu obznanili(iz nekoliko razloga), realno nema niti potrebe sve če se saznat uskoro.Kak če se to odrazit na Intel dionice/poslovanje, kad se eto napokon objavi da je neupotrebljivi Intel 10nm glavni krivac za skoro pa bankrot poznate firme?Inače ima par sumnjivaca o kojoj se firmi zapravo radi, ali nebitno nema sad smisla nabrajat.

 

https://semiaccurate.com/2018/07/02/intel-custom-foundrys-10nm-meltdown-is-crushing-a-20b-market-cap-tech-giant/

 

"This isn’t a mom and pop company with a trivial product line, it is a foundational technology giant. They have been in business for decades and much of a sector depends on them. And as far as we can see they are dead. Without a product line for a major industry transition, they can not survive and will be acquired or simply die. There is no way out at this point"

Intel=pokvareni podmukli gadovi!
Poruka je uređivana zadnji put uto 31.7.2018 18:13 (rambox).
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice