Vrijede li zaista Apple i Appleovi proizvodi tako

poruka: 78
|
čitano: 22.167
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Vrijede li zaista Apple i Appleovi proizvodi tako ".
6 godina
protjeran
offline
Re: Vrijede li zaista Apple i Appleovi proizvodi t
LUNAT1C kaže...

 Zar nije razlog zašto iphone ima manje rama od androida u tome što više GB rama košta koji $ više od manje GB rama?

 U načelu ne, zamisli iPhone kao dizelaša a Android kao benzinca, Apple može stavit više rama u iPhone ali nema potrebe kad se sve vrti fluidno, Android ovisi od kompanije do kompanije ali u pravilu troši više rama radi JVM (Java virtual machine), Android koristi JVM iz razloga što su htjeli napravit os na kojemu se može koristit skoro bilo koji procesor, da bi to postigli koriste Javu, kako se nebi za svaki sistem posebno morale pisati aplikacije koristi se JVM koja hendla kod i prevodi ga tako da ga hardware razumije.. cijena toga je visok ram usage na android uređajima, što te ne sprječava da staviš 6/8 gb rama u mobitel i budeš miran.. osim toga Android koristi i garbage collection te aplikacijama dopušta da koriste koliko got rama im je potrebno, tako da sve dovodi do toga da trebaš više resursa..

ios je u tom aspektu bolji jer se znaju točne specifikacije uređaja, ne koristi se Java niti JVM pa cijeli taj proces košta manje..

 onda ovaj lik priča gluposti? 

15 godina
offline
Re: Vrijede li zaista Apple i Appleovi proizvodi t
neampojma kaže...
LUNAT1C kaže...

 Zar nije razlog zašto iphone ima manje rama od androida u tome što više GB rama košta koji $ više od manje GB rama?

 U načelu ne, zamisli iPhone kao dizelaša a Android kao benzinca, Apple može stavit više rama u iPhone ali nema potrebe kad se sve vrti fluidno, Android ovisi od kompanije do kompanije ali u pravilu troši više rama radi JVM (Java virtual machine), Android koristi JVM iz razloga što su htjeli napravit os na kojemu se može koristit skoro bilo koji procesor, da bi to postigli koriste Javu, kako se nebi za svaki sistem posebno morale pisati aplikacije koristi se JVM koja hendla kod i prevodi ga tako da ga hardware razumije.. cijena toga je visok ram usage na android uređajima, što te ne sprječava da staviš 6/8 gb rama u mobitel i budeš miran.. osim toga Android koristi i garbage collection te aplikacijama dopušta da koriste koliko got rama im je potrebno, tako da sve dovodi do toga da trebaš više resursa..

ios je u tom aspektu bolji jer se znaju točne specifikacije uređaja, ne koristi se Java niti JVM pa cijeli taj proces košta manje..

 onda ovaj lik priča gluposti? 

 u nekim stvarima da u nekim ne, ono što radi je da oblikuje video tako da android ispadne bolji u nečemu što nije bolje, (npr u 9:14), točno isječe prebacivanje iz aplikacije u aplikaciju da se ne vidi kako iphone ima instant ulazak, dok android mora ponovo učitati cijelu aplikciju odnosno igru, i o tome kasnije priča kao da je dobro, da više memorije ostane na raspolaganje androidu, ali ios radi istu stvar s isto rama i ne treba loadat aplikaciju ponovo..

ps uspoređuje ios i goli android, tako da nije ni najmanje cudno da andoid ima vise slobodnog rama na prvom paljenju kad nema nista od instaliranih aplikacija, nakon mjesec ili dva koristenja taj nexus 5 bi bio beskoristan u bilokakvom daily worku, vise o tome ukoliko te zanima mozes procitati ovdje (sa softwerske strane) https://www.makeuseof.com/tag/why-ios-less-ram-android/

i da, recenzije razlike između ios-a i androida pokušavam dobiti sa izvora koji nisu usko vezani niti uz android niti uz ios (iz tog razloga što će čovjek iz Android Authority-a u 99% slučajeva govorit zašto je androd bolje i vice versa)

Umro je Einstein, umro je Newton, ni ja se ne osjećam baš najbolje.. :(
15 godina
offline
Vrijede li zaista Apple i Appleovi proizvodi tako

Otkad sam na mobilnoj platformi prešao na iOS, radije više ne bi imao mobitel, nego se vratio na Android. Samo toliko.

Sinoć sam lega jutros...
Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Vrijede li zaista Apple i Appleovi proizvodi t
LUNAT1C kaže...

 U načelu ne, zamisli iPhone kao dizelaša a Android kao benzinca, Apple može stavit više rama u iPhone ali nema potrebe kad se sve vrti fluidno, Android ovisi od kompanije do kompanije ali u pravilu troši više rama radi JVM (Java virtual machine), Android koristi JVM iz razloga što su htjeli napravit os na kojemu se može koristit skoro bilo koji procesor, da bi to postigli koriste Javu, kako se nebi za svaki sistem posebno morale pisati aplikacije koristi se JVM koja hendla kod i prevodi ga tako da ga hardware razumije.. cijena toga je visok ram usage na android uređajima, što te ne sprječava da staviš 6/8 gb rama u mobitel i budeš miran.. osim toga Android koristi i garbage collection te aplikacijama dopušta da koriste koliko got rama im je potrebno, tako da sve dovodi do toga da trebaš više resursa..

ios je u tom aspektu bolji jer se znaju točne specifikacije uređaja, ne koristi se Java niti JVM pa cijeli taj proces košta manje..

Dizel i benzinac nisu baš dobra usporedba. Osobno mi se Java i Dalvin na Androidu nimalo ne dopadaju i mislim da je to u startu previše kompromisa napravljeno, no očekivao sam da će se sa povećanjem RAM-a i bržim jačim procesorima to anulirati. Druga stvar je način na koji radi multitasking koji je kod iOS-a puno efikasniji.

Java je truli trupac u temeljima Androida, a pitanje što će tek biti sad kad se Oracle sjetio naplaćivati Javu.

The best is yet to come, and wont that be fine You think youve seen the sun, but you aint seen it shine
7 godina
offline
Vrijede li zaista Apple i Appleovi proizvodi tako

Vi svi tu na forumu živite još u 20. stoljeću ili kaj?

Dalvik se ne koristi već par godina, i sad je u upotrebi ART i prilikom instalacije se aplikacija rekompajlira u nativni kod.

 

 

Kruha i igala...
 
1 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Vrijede li zaista Apple i Appleovi proizvodi t
fer-de-lance kaže...

Vi svi tu na forumu živite još u 20. stoljeću ili kaj?

Dalvik se ne koristi već par godina, i sad je u upotrebi ART i prilikom instalacije se aplikacija rekompajlira u nativni kod.

 

 

 To je i dalje kupus koji se ne može izravno izvoditi na korisničkoj mašini pa je potrebno prevođenje u strojni kod. O tome je riječ, a ne zove li se XY ili ZD

Ja rekoh
7 godina
offline
Re: Vrijede li zaista Apple i Appleovi proizvodi t

I ništa tome ne fali...

Jedini nedostatak je malo dulje trajanje instalacije i to je to.

I sad kad pogledaš, Google Ima sustav koji se može vrtiti praktički na bilo kojoj arhitekturi procesora, nema više velikih penala koje je nametala Java, a ionak je ogroman broj callova (jel točan izraz?) i kroz prijašnje verzije prebacivan na direktni pristup kernelu, uz izbjegavanje apstrakcijskih slojeva između.

I već vidim sljedeći komentar: ali, to sve sporije radi nego u slučaju jedne arhitekture procesora i koda specifično ciljanog na nju.

Istina, ali je Android došao do te razine da razlika skoro i ne postoji, a oldschool programeronacisti/programeroklerofašisti koji ionak smatraju da je svaki mobilni os sranje i da je program pisan na njima šrot i sve to općenito ne valja jer je pravo samo ono kaj su oni programirali 66-ste  u Fortranu nek od*ebu jer su retardirani i posvađali su se s pameću.

Ne mislim na nikoga specifično, samo na one koji su se prepoznali u tom profilu - obično podguzni MS-aši i ini, podsjete me na onaj Bunuelov film o buržoaziji...

A i ljubitelji jednog Androidu konkurentnog mobilnog OS-a znaju isto često biti takvi (također ne mislim na nikoga konkretno, samo one koji se prepoznaju u tome).

 

 

Kruha i igala...
8 godina
offline
Re: Vrijede li zaista Apple i Appleovi proizvodi t
fer-de-lance kaže...

I ništa tome ne fali...

Jedini nedostatak je malo dulje trajanje instalacije i to je to.

I sad kad pogledaš, Google Ima sustav koji se može vrtiti praktički na bilo kojoj arhitekturi procesora, nema više velikih penala koje je nametala Java, a ionak je ogroman broj callova (jel točan izraz?) i kroz prijašnje verzije prebacivan na direktni pristup kernelu, uz izbjegavanje apstrakcijskih slojeva između.

I već vidim sljedeći komentar: ali, to sve sporije radi nego u slučaju jedne arhitekture procesora i koda specifično ciljanog na nju.

Istina, ali je Android došao do te razine da razlika skoro i ne postoji, a oldschool programeronacisti/programeroklerofašisti koji ionak smatraju da je svaki mobilni os sranje i da je program pisan na njima šrot i sve to općenito ne valja jer je pravo samo ono kaj su oni programirali 66-ste  u Fortranu nek od*ebu jer su retardirani i posvađali su se s pameću.

Ne mislim na nikoga specifično, samo na one koji su se prepoznali u tom profilu - obično podguzni MS-aši i ini, podsjete me na onaj Bunuelov film o buržoaziji...

A i ljubitelji jednog Androidu konkurentnog mobilnog OS-a znaju isto često biti takvi (također ne mislim na nikoga konkretno, samo one koji se prepoznaju u tome).

 

 

Sa korisničke strane dobivaš sporiju instalaciju, veće zauzeće memorije, aplikacije kojima curi memorija zbog čega uređaji s vremenom trebaju restart da se dovedu u red. Brzina izvođenja - naravno da je sve to slično, radi se o vrlo zrelim platformama koje s lakoćom gutaju sve što baciš pred njih. Priča se da je razvoj aplikacija skuplji na androidu zbog potrebe za podržavanjem nebrojeno različitih verzija OS-a i kombinacija hardvera, aplikacije u swiftu su kraće, preglednije, simulator i debuger top top. Zarada ovisi o načinu naplate i tržištu što nema veze niti s jednom platformom već stanjem na ciljanom tržištu. Obzirom na ovo zadnje, izbor platforme i nije baš previše slobodan tako da se tu u principu nema kaj pametno za reći - zarobljen si u jednom sustavu ili moraš podržavati oba...

Ja rekoh
7 godina
offline
Re: Vrijede li zaista Apple i Appleovi proizvodi t

Sporija instalacija ok - ali neznatna razlika, jer zapravo jako malo aplikacija ima milijun linija koda ili koliko već, ovak ove prosječne su mačji kašalj, i nije instalacija nekaj primjetno sporija.

Veće zauzeće memorije - ok, premda se i tu Android fenomenalno drži, ispada da moderni Androidi duže drže aplikacije u RAM-u u odnosu na iPhone s istom količinom RAM-a.

Ali to je ionak nevažno, bitno je jedino onima koji igraju više većih igara odjednom (npr. Asphalt 9 i nekaj te razine zahtjevnosti).

Curi memorija na koji način?

Baš me zanima kaj si konkretno mislio pod tim.

Evo, imam ovaj mobitel sad točno 16 mjeseci (prošli mi je trajao oko 40 mjeseci do fatalnog susreta s asfaltom) i u ovih 16 mjeseci mobitel mi se samo dva puta ugasio kad se ispraznila baterija i 4 puta se restartao prilikom updatea os-a i jednom kad sam instalirao custom AOSP (znači 7 puta ukupno) i apsolutno nikad ni malo nije usporio niti su aplikacije imalo zajebavale na ikoji način, niti se usporile, osim Opere, ali zato kaj koristim staru verziju koja se sama zblesira, ali ne želim novu verziju od kad koriste novi engine i ništa ne valja, tak da koristim verziju iz 2015 i onda joj samo obrišem data kad se zblesira.

Nova Opera koju imam paralelno s ovom za specifične situacije se nikad ne zblesira, tak da to nema veze s OS-om.

Uglavnom, što sam htio reći - moja zadnja tri Androida su bila zero maintenance i cijeli životni vijek su radili kao prvog dana; zadnji koji nije tak je bila Xperia P, ona je počela zajebavat, ali se na kraju ispostavilo da mi se baterija napuhnula i izbila mi digitizer, a kad aam zamijenio bateriju sve je i dalje bilo ok, premda joj je trebao factory reset jer mi je stalno javljala da mi je memorija skroz puna, ali sam ju tad prestao koristit, ali to je bila taman zadnja verzija lošeg Androida - Jelly Bean, a sve poslije mi je radilo perfektno, i to isključivo zato kaj sam uzimao mobitele s čim manje deformiranim firmwareom i čim bliže AOSP-u.

Ali, ljudi su mišljenje o Androidu formirali na temelju Samsunga i sličnih i normlano da im se ogadio, jer Androida nisu ni vidjeli...

 

Uglavnom, poanta je trebala biti da je zapravo Android ono što geekovi zadnjih 50 godina vide kao sveti gral računarstva, samo kaj su sad druga vremena i ljudi su retardirani i zbog svoje zatucanosti i furanja za mainstream trendovima samo pljuju po svemu bez razloga samo da bi imali po čemu pljuvati i da se ukalupe u današnje društvo....

 

P.S. također u ovom postu ne mislim na nikoga konkretno, da se ne bi tko uvrijedio, a ak se prepoznaju u tome savjetujem im meditaciju i preispitivanje vlastitih životnih odluka i ciljeva.

 

 

Kruha i igala...
Poruka je uređivana zadnji put čet 8.11.2018 17:17 (fer-de-lance).
15 godina
offline
Vrijede li zaista Apple i Appleovi proizvodi tako

Po androidu najviše kakaju oni koji ga nikad nisu imali,ali su negdje nešto pročitali.

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Vrijede li zaista Apple i Appleovi proizvodi t
zzz kaže...

Po androidu najviše kakaju oni koji ga nikad nisu imali,ali su negdje nešto pročitali.

Utvaram si da ste kolega da ste zasigurno dosta sigurni u to što ste napisali?! 

 

A na osnovu kojeg posta kojeg forumaša eksplicite možete to potvrditi ?! 

ATJ Lučko
15 godina
offline
Re: Vrijede li zaista Apple i Appleovi proizvodi t
ATJLučko kaže...
zzz kaže...

Po androidu najviše kakaju oni koji ga nikad nisu imali,ali su negdje nešto pročitali.

Utvaram si da ste kolega da ste zasigurno dosta sigurni u to što ste napisali?! 

 

A na osnovu kojeg posta kojeg forumaša eksplicite možete to potvrditi ?! 

 Na osnovu svetih tekstova u bibliji..

13 godina
offline
Re: Vrijede li zaista Apple i Appleovi proizvodi t
zzz kaže...
ATJLučko kaže...
zzz kaže...

Po androidu najviše kakaju oni koji ga nikad nisu imali,ali su negdje nešto pročitali.

Utvaram si da ste kolega da ste zasigurno dosta sigurni u to što ste napisali?! 

 

A na osnovu kojeg posta kojeg forumaša eksplicite možete to potvrditi ?! 

 Na osnovu svetih tekstova u bibliji..

!!!! 

ATJ Lučko
15 godina
offline
Re: Vrijede li zaista Apple i Appleovi proizvodi t
ATJLučko kaže...
zzz kaže...
ATJLučko kaže...
zzz kaže...

Po androidu najviše kakaju oni koji ga nikad nisu imali,ali su negdje nešto pročitali.

Utvaram si da ste kolega da ste zasigurno dosta sigurni u to što ste napisali?! 

 

A na osnovu kojeg posta kojeg forumaša eksplicite možete to potvrditi ?! 

 Na osnovu svetih tekstova u bibliji..

!!!! 

 Kakvo pitanje,takav i odgovor.

Poruka je uređivana zadnji put čet 8.11.2018 21:18 (zzz).
13 godina
offline
Re: Vrijede li zaista Apple i Appleovi proizvodi t
zzz kaže...
ATJLučko kaže...
zzz kaže...
ATJLučko kaže...
zzz kaže...

Po androidu najviše kakaju oni koji ga nikad nisu imali,ali su negdje nešto pročitali.

Utvaram si da ste kolega da ste zasigurno dosta sigurni u to što ste napisali?! 

 

A na osnovu kojeg posta kojeg forumaša eksplicite možete to potvrditi ?! 

 Na osnovu svetih tekstova u bibliji..

!!!! 

 Kakvo pitanje,takav i odgovor.

Dok je vaš“prvi komentar” apasolutna nebuloza! 

ATJ Lučko
10 godina
offline
Re: Vrijede li zaista Apple i Appleovi proizvodi t
LUNAT1C kaže...
Syke kaže...

Jebote dvoje ljudi "otkrilo" Louisa i sad svi spominju u svakom postu, valjda pola je pogledala max dva videa... ali bitna je pljuvačina.
 
OT: nekome vrijedi nekome ne... Ja za XPS nebi dao 13k kn, za mac sam dao prvenstveno radi macOSa.Netko bi napravio obrnuto i to je sasvim ok.

 "Otkrio" sam louisa kada sam u 2014 gledo online kako popravit Macbook koji je bio godinu dana star (backlight nije radio, uspio sam popravit i prodat laptop), od tad ga pratim..

ok je ako nebi dao za xps 13k kn, tvoji novci..

dat za mac novce prvenstveno radi macOS je smijesno, kupis bilokoji laptop i instaliras si OS koji hoces.. (

), to je kao da kazes kupio sam labo samo radi volana

XPS je dosao u raspravu samo zato sto sam ja rekao da su poceli radit istu stvar s dijelovima (ne prodavat rezervne dijelove) kao apple...

Mislim da je apple daleko ispred sto se tice video editinga, ali prvenstveno na desktop masinama, na mjesecnoj bazi koristim apple kojih 3-4 puta iskljucivo radi posla.. u privatne svrhe nikad nebi kupio računalo koje toliko varira u cijeni (ne govorim da bilo koji drugi laptop ne varira u cijeni), svako ima pravo koristit racunalo koje hoce ali evo da malo detaljnije objasnim ono sa čime sam se susreo do sad...

prva stvar koju gledam kad kupujem laptop gledam da bez prevelike melodrame mogu sam popraviti ukoliko dođe do nekog kvara (sa zalemljenim ramom, procesorom i gpu-om na laptopu je to tesko napravit bez da mijenjas mbo osim ako nisi elektricar).. kao sto sam vec ranije rekao, imao sam i jednih i drugih racunala, konkretno od prijenosnika, macbook mi se svidio jer su tanji, lakši i ljepši laptopi, od windows/linuks mašina sam ima oxps 13, xps 15, ux360, trenutno sam na xps 15 i planiram ga mijenjat kad istekne garancija, ne iz razloga jer mi je potrebno nego jer mi je dosadio i zato što mi se smanjio battery life.. od developera (backend) osim ljudi koji rade u swiftu, ili ljudi koji rade ios aplikacije, nisam sretao nikoga tko koristi macbook u poslovne svrhe, ima ih tu i tamo koji ih koriste privatno, većina će ih izjavit da koriste radi enviromenta sa mobitelima i sl. ali budimo realni, trenutno najviše poslova se nudi za .Net, do nedavno je to bila Java iz razloga odljeva mozgova i održavanja starih sustava, dosta firmi prelazi na kotlin, jedine firme koje imaju, rade i forsiraju rad sa apple računalima su degordian (iako oni nude između macbooka i xps-a za odabir), nanobit, infinum i trickoder (ne govorim da nemaju apple racunala govorim da ih svaki developer koristi na day to day razini)

ps. poslovno ne koristim windows..

pps. prosjecan mac user kojeg ja znam izgleda tako da nakon 15 godina profesionalnog koristenja windows masina kupe macbook air i odjednom zaborave kako se služi ista drugo osim apple products, to očito hoće kad dvojezgrena mašina košta 10000+ kn..

ppps. iphone ima smisla u tom pogledu da je os pisan u jeziku drugom nego android (c++ vs java) kada se pogledaju macos/windows/linux stvar je drukcija sa objective c i c++/c++/c, ovisno svakako o verziji.. zašto govorim ovo? iz razloga što izvršavanje java koda troši dosta radne memorije, hence zašto androidi dolaze sa dosta vise memorije od iphonea (and i respect that, al i dalje koristim android), u drugu ruku kod desktopa je drukcija situacija, tj. situacija je viđe sličnija, u nekim stvarima apple ima bolju optimizaciju, u drugima "ostala dva"...

što se tiče snage procesora, grafike i svega drugoga osobno to nebi vrtio na prijenosnom računalu, za to služe desktopi neovisno o os-u.

čisto za usporedbu, nedavno smo identičnu aplikaciju (cross platform) sa istim builderom buildali na tri različita računala, xps 15, lenovo thinkpad L480, macbook pro 13" i macbook pro 15", sva računala stara manje od godinu dana i performansi sa uključenim punjačima (bila oklada između sistemaša u firmi i frontendaša koji koriste mac).. ishod je bio takav da je za jednu sekundu macbook 15 bio brzi od lenova i della, dok je 13" trebalo tri puta vise vremena nego 15" (dual core pa je jasno zašto), ne govorim da mac nije bolji za neke ljude, ne govorim da windows/linux nije bolji za neke ljude, kao niti ti, ja osobno nebi dao duplo više love za računalo koje radi isti posao kao i neko drugo, nebitno o marki i operacijskom sustavu, pogotovo ne samo zato što ima macos..

pppps. sve buildove za ios radim preko hockeyapp-a i brži su nego na macu, macbook-u ili kojem sustavu već hoćete.. (do sad sam napravio dvije aplikacije za ios tako da je i dalje takva vrsta korištenja jako rijetka pojava)..

 

 

Ne znam kako je danas ali znam da je prije hackintosh radio lose i bio je problem oko updatea da skrši sve. 

 

To je meni neprihvatljivo, laptop mi treba za rad a ne da izgubim pola dana na popravak nečega. Osim toga macos mi je puno pogodniji za posao od Windowsa, neki kolege u firmi imaju Ubuntu na PCu ali nakon 2-3 godine imaju više problema s rušenjem i smrzavanjem nego macos (makar ima i na macu toga, nije ništa savršeno).

Vrijede li zaista Apple i Appleovi proizvodi tako

Kristijan Žibreg ha ... eh, sjećam se, urednik časopisa koji sam jako volio čitati, uz Bonellijeve stripove. Toliko je godina prošlo, ali sjećam se jako dobro tih vremena.

Moj PC  
0 0 hvala 0
6 godina
offline
Vrijede li zaista Apple i Appleovi proizvodi tako

Sa prvim poslom sa tatom i uz nesto dodanog novca, kupio sam 5S. To je bilo prije 6, 7 godina. Promijenio 3 baterije, zadnju sam. Bas jucer sam charging port promijenio. I napravio reflow lema na nekim komponentama jos prije radi oksida. U dzepu je uvijek toplo i vlazno. Pase mi velicina mobitela. Nisam nikakav korisnik, internet, YT. Tu i tamo Reddit. Pozivi i Wapp must! Kad bilo sto od toga pocne zezat, rastat cemo se. Ios je nevjerojatan! Za slike i video uradke, tu je Mi 9T. Prevelik za mene. Pretezak za mene. 5S ce jos kod mene gurat kao daily. Usput, nije mi ga steta. Dijelovi su 1 slaba runda u birtiji. Ko ga je..

 

Poslano sa mog Iphone 5S.
edit: sranje je sa dijelovima za nove iphone proizvode. Nema ih. Ne mozes ih kupit kao fizicka osoba. Servis je namjerno neisplativ tako da prakticno moras kupit novi uredaj. To je ogroman minus. Za starije, pogotovo za dinosaure poput mog, to nije problem.
I za kraj, meni je vrijedilo, medutim kad cu ponovno kupovat, razmislit cu dobro prije nego izaberem apple.

GdjeSuBikovi kaže... Dabog da ti dica igrala na toj i5-ici umisto na ryzenu.
Poruka je uređivana zadnji put čet 19.8.2021 15:42 (cvaja997).
Moj PC  
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice