Warren Buffett: kriptovalute će loše završiti

poruka: 198
|
čitano: 53.094
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Warren Buffett: kriptovalute će loše završiti".
7 godina
protjeran
offline
Re: Warren Buffett: kriptovalute će loše završiti
Spock kaže...

@lav

 

Ne neće ti dat gotovinu da digneš jer ustvari ne postoji u tolikom iznosu :)

 

Reći će ti da ti je uplaćeno na račun i da dnevno možeš dignut 4.000 kn, s tim novcem možeš vršit plaćanja odnosno kupit si novu grafičku jer očito to ti je osobni vrhunac investicijskog ciklusa.

 

Reci ti meni dali još živiš s mamom i tatom? :)

 pa naravno, još uvijek najviše volim kad mi mama briše guzu kad se pokakam...

dečko, zabrijao si malo previše, ideš na ignore jer tvoje idiotarije stvarno nemam vremena ni volje čitati, niti ispravljati krive drine obrazovnog sustava, a ti si defitinivno dokaz da nam trebaju hitne promjene u obrazovanju

 

 

14 godina
offline
Warren Buffett: kriptovalute će loše završiti

Baže, baže, sunce ti tvoje...

 

 

 
0 0 hvala 0
7 godina
protjeran
offline
Re: Warren Buffett: kriptovalute će loše završiti
Punti kaže...

Doduše, ako kupuješ stan, dati će ti da digneš kompletan depozit, ali ne isti dan nego kad ti kažu da dođeš.

Onda ćeš s kuferom otići u notara, staviti kufer na stol i potpisati kupoprodajni ugovor :)

 baš tada ni lipe vidjeti nećeš.... ne znam kome je stambeni kredit ikad isplaćen na ruke...

ali imaš postoje razne vrste kredita koje se mogu tako isplatiti a iznos ovisi o kreditnoj sposobnosti klijenta 

 

14 godina
offline
Re: Warren Buffett: kriptovalute će loše završiti
Može, može, uz dodatnu naknadu.
7 godina
protjeran
offline
Re: Warren Buffett: kriptovalute će loše završiti
Punti kaže...
Može, može, uz dodatnu naknadu.

 Ok, ne znaci ako ja nisam cuo za takav primjer da je nemoguce.sve se da ispregovarati...

Nego puno bitnije pitanje, kome ide naknada? Tiskari, jer trazis hitno štampanje veće količine nepostojećeg novca? 

Ili covjeku gusteru koji zadovoljno trlja kratkim t-rex rukicama 

13 godina
offline
Re: Warren Buffett: kriptovalute će loše završiti
Keso kaže...
"To možeš raditi i ti..."
Ne mogu. Kad bih ja stvarao novac, recimo printao novčanice u podrumu, policija bi došla po mene. Oni to mogu, zakonom im je dozvoljeno. Samo elektronska verzija, stanje računa ti utipkaju. Bez da pritom umanje stanje računa ijednom štediši, ili svom vlastitom novcu. Kreraju novi novac, bez truda.

Zanimljiv pogled na stanje stvari... Znači, iz ničega stvore love koliko im treba? Pa zašto se onda zajebavaju s klijentima koji se uvijek mogu pokazati kao rizični i ne vraćati kredite? Zašto jednostavno ne promijene stanje na svom računu - upišu si iznos od par milijardi € bez puno razmišljanja? Kad ponestane, ponovno mijenjaj stanje i tako unedogled?

I, kad je to već tako, zašto se ti ograničavaš na ilegalni podrum - što te sprječava da otvoriš svoju banku? Iz gore opisane logike vidljivo je da ne moraš imati niti jednog klijenta - samo vrti stanje na svom računu i živjet ćeš u izobilju do kraja života.

15 godina
offline
Re: Warren Buffett: kriptovalute će loše završiti
Zato što stvoren novac pripada onom tko diže kredit (privremeno doduše jer ga mora vratiti), a banci pripada kamata na taj bez truda stvoreni novac. Iznos kamate je za dulje kredite poput stambenih ponekad i dvostruko veći od glavnice.
7 godina
offline
Re: Warren Buffett: kriptovalute će loše završiti
Nego daj ti meni reci kad bi ti dao nekom lovu do npr ponedjeljka bi li mu naplatio tu uzasnu kamatu ili bi bio zadovoljan samo sto ti ju je vratio?

Aj kad si tako vičan gugl edukaciji pogledaj malo sto je vremenska preferencija novca, pa povijest novca, pa povijest riznica i hramova, pa onda povijest mjenjačnica i zlatara, pa onda si tek dosao do srednjeg vijeka templara, sjeverne italije i sl., pa mozes nastaviti sa priljevom srebra iz amerike u spanjolsku i nizozemskom i baltickom trgovinom , pa onda tek mozes poceti sa monetarnom multiplikacijom i naprednijim stvarima poput uskladivanja bilance i rizika pojedinacne banke. E kad to sve savladas dolazis do potpuno novog svijeta centralnog bankarstva i makroekonomije. A tu je tek show.
Da je tako jednostavno kako ekipa po netu misli rijesilo bi covjecanstvo probleme ekonomskih ciklusa, razvoja i inflacije daaavno prije a ne se jos muciti sa time da li je potrosac racionalan kad kupi zlatne cipele sa ljubicastim sljokicama.
7 godina
offline
Re: Warren Buffett: kriptovalute će loše završiti
@Spock

Kad znas nesto lako je zabrijati da znas sve, a “Znam da nista ne znam” je pocetak svakog pravog znanja.
Vidi se da poznas rijecnik ekonomije al velika je razlika između rijecnika ruskog i Zlocina i kazne.
Aj prestani trolat i docirat s visoka i priznaj da ne znas bas sve. U tome Buffet, koliko ga god cijenio ili ne cijenio, ispred tebe priznao da ne zna i ne zeli se bavit onime sto ne zna.
16 godina
offline
Re: Warren Buffett: kriptovalute će loše završiti
Spock kaže...
Naravno da nece ulagat jer ne moze manipulirat trzistem tj. Cijenom. Kupovat i nabijat cijenu i onda prodat naglo sve i srusit trziste.

 Jesi normalan. Ako itko može manipulirati sa svim kriptovalutama na čelu sa bitcoinom, onda je to buffet. Ima dovoljno novca da kupi sve kontrolne vrijednosti, nema regulacije ni nadzora koliko smije kupiti, nema načina, osim kroz blokchain, koji isto nije nikakav nadzor jer nema identiteta, tko je vlasnik -  pumpa ih koliko mu odgovara i sve strmoglavi ako poželi. Upravo zbog manjka kontrole, to vjerojatno netko radi. Nikad u povijesti  nije bilo ovako lako kontrolirati vrijednost nečega. Naravno, većina ljudi svega ovog je svjesna i nije ih briga: najbitnije je ne biti u skupini luzera- tj. imati njuh kada ulagati, kopati, a kada se riješiti. I nemojmo biti naivni: Buffet ima tim vrhunskih stručnjaka koji se neprestano nadopunjuju i analiziraju sve oblike ulaganja. Sigurno u ovim godinama, sa 80tak milijardi dolara imovine, ne funkcionira tako da sam samcat ujutro čita forbes pa onda sam telefonom zivka brokere da otkupi krumpire ili proda šećer.

moraosam kaže...
@Spock 

Kad znas nesto lako je zabrijati da znas sve, a “Znam da nista ne znam” je pocetak svakog pravog znanja. 
Vidi se da poznas rijecnik ekonomije al velika je razlika između rijecnika ruskog i Zlocina i kazne. 
Aj prestani trolat i docirat s visoka i priznaj da ne znas bas sve. U tome Buffet, koliko ga god cijenio ili ne cijenio, ispred tebe priznao da ne zna i ne zeli se bavit onime sto ne zna.

 Ma sad, u prvom si u pravu. Ali nebih se stoposto kladio da mu zaposlena ekipa ne manipulira sa kriptovalutama. Njima je to mačji kašalj. Kako s financijskog gledišta, tako i s gledišta kontrole i upućenosti u funkcioniranje svih sitnih začkoljica virtualnih vrijednosti. Njegova ekipa je u stanju bankrotirati IBM ili državu (ili obratno), mislim da se na blokschain tržištu bez kontrole i regulacija osjećaju kao lisice u kokošinjcu. Nema šanse da se ustručavaju od intervencija, jer njihovi mehanizmi ulaganja i kontrole su za nas (budimo objektivni) obične skromne amatere totalna apstrakcija.

http://www.bug.hr/forum/post/lcd-plazma-televizori/stvarni-vlasnici-brandova/2909836.aspx
Poruka je uređivana zadnji put čet 11.1.2018 20:14 (overhaul).
16 godina
neaktivan
offline
Re: Warren Buffett: kriptovalute će loše završiti
Spock kaže...

Evo me nazad :)

 

Vidim da se lijepo razvila diskusija #shitposterinchief

 

:D

 

Upravo to:

 

Blockchainom Banke bi pazite sad: mogle postati - zastarjele, baš kao videoteke!! A novac i kapital bi se mogao raspoređivati fer, a ne da kao danas Njemac plati 2% kamate, Hrvat 5% a Afrikanac ni nemože do novca.

 

Neću više šitpostati jer razumijem ove koji se ljute i omalovažavaju jer sam i ja mislio da su to glupost i koji vrag moram grafičku novu plaćat 3.600,00 kn, a nekad sam istu takvu plaćao 1.500,00 dok nisam malo duže to sagledao i odlučio - postati dio Blockchaina. Završit ću svoje izlaganje poslovicom koja me potakla na razmišljanje:

 

The best time to plant a tree was 10 years ago. The second best time is today.

 

May you all live long and prosper.

 Lol, ti ni ne znaš čemu kamate služe i što znače. Da vrlo jednostavno objasnim, razlika u visini kamata između mene i njemca ovisi o ponudi i potražnji novca na tržištu i riziku povrata vrijednosti. 

 

Odnosno hrvati vole kupovat nekretnine i velika je potražnja za stambene kredite, to u kombinaciji s vrlo velikim rizikom kod nas da će isti biti uopće sposobni taj kredit vratiti znači velika kamata jer se traži veće osiguranje i povrat investiciji. 

 

A ako ti treba još bolje za objasnit da li bi svom doktoru, odvjetniku, profesoru posudio 100kn da ti vrati 105 sutra i da li bi pod istim uvjetima posudio te novce lokalnom skupljaču sekundarnih sirovina? 

 

A da vidim koji bi debil uzeo kredit na 30 godina u nećemu što danas vrijedi 15.000, a sutra 17.000, a za 30 godina možda bude vrijedlio 300.000 pošto postoji konačna količina istog. A bunili se protiv švicarca. lol.

16 godina
neaktivan
offline
Re: Warren Buffett: kriptovalute će loše završiti
Keso kaže...
"To možeš raditi i ti..."
Ne mogu. Kad bih ja stvarao novac, recimo printao novčanice u podrumu, policija bi došla po mene. Oni to mogu, zakonom im je dozvoljeno. Samo elektronska verzija, stanje računa ti utipkaju. Bez da pritom umanje stanje računa ijednom štediši, ili svom vlastitom novcu. Kreraju novi novac, bez truda.

 Očito ne razumijš poveznicu i razliku između vrijednosti, novca kao skladišta vrijednosti i papirnatog novca. Banka ne printa novčanice u svom podrumu i od toga ti ne daje kredite. Banka stvara vrijednost, vrijednost iskazuju u novcu. Isto to možeš napraviti i ti, pozajmicom prijatelju. Ja i ti se dogovorimo da si od mene posudio neku vrijednost. Izračunamo da ta vrijednost je otprilike kao i 1000 eura. Ta vrijednost postoji na tvom računu u mojoj glavi i dokle god ne odlučiš da želiš da ti ih ja dam u kunama one ne postoje u papirnatom obliku. Na tih 1000 mi moraš vratiti 1100. 100 sam stvorio iz vjetra. Potpuno legalna stvar, postoji i špranca ugovora za kupit u knjižari, zove se ugovor o zajmu.

16 godina
neaktivan
offline
Re: Warren Buffett: kriptovalute će loše završiti
Spock kaže...

@lav

 

Ne neće ti dat gotovinu da digneš jer ustvari ne postoji u tolikom iznosu :)

 

Reći će ti da ti je uplaćeno na račun i da dnevno možeš dignut 4.000 kn, s tim novcem možeš vršit plaćanja odnosno kupit si novu grafičku jer očito to ti je osobni vrhunac investicijskog ciklusa.

 

Reci ti meni dali još živiš s mamom i tatom? :)

Ti očitno nikad nisi bio u banci. Smiješno da netko prodaje pamet, a misli da banka može odbit isplatiti neki iznos novca u papiru jer joj se to hoće. U trenutku kad banka počne odbijat isplaćivat novac u papirnatom obliku to znači da je nastala panika i da prijeti kolaps te banke jer nema dovoljno papirnatog novca da pokrije potražnju. 

 

Ako želiš iz banke možeš podignut sav svoj novac u svakom trenutku, kod većih količina novca se moraš samo prije najaviti da ga osiguraju.

15 godina
offline
Re: Warren Buffett: kriptovalute će loše završiti
Sviđa mi se kako razmišljaš. Zapravo, rijetki uopće razmišljaju, većina ima argumente na razini "glup si" tj male djece. Kad ti meni posudiš 1000 eur, ti više nemaš tih 1000, nedostaju ti. Kad banka meni posudi 1000 eur, ni s jednog računa nije skinuto 1000 eur. Banka svim štedišama i dalje tvrdi da svaki od njih ima istu cifru kao i prije, da je nije nikome umanjila. To je ključna razlika kad ti posuđuje banka i ne-banka (pojedinac/ obična firma). Banka stvara novi novac, bez truda. Probaj gledati ne iz osobne, nego iz ptičje (ukupne) perspektive: da li se ukupna količina novca u sustavu mijenja:
A) ako prodaš svoj proizvod/uslugu?
B) ako posudiš od nebanke (prijatelja/tvrtke)?
C) ako posudiš od banke (kredit)?

Odgovor je:
A) postojeći novac samo mijenja ruke u kojima je (vlasnika), ukupna količina novca u sustavu je nepromijenjena
B) isto kao A, ali će dvaput mijenjati vlasnika i bit ćeš dužan kamatu
C) ukupna količina novca u sustavu se POVEĆALA. Iznenađen? Ali se u paru s novcem stvorio i dug (kredit) malo veći od stvorenog novca (glavnice). Zato je ukupan dug uvijek veći od ukupnog postojećeg novca. Zato krediti nikad ne mogu biti otplaćeni. Zato je sve veći broj ljudi i tvrtki osuđen na bankrot. Kriptovalute to mijenjaju iz korjena.
7 godina
offline
Re: Warren Buffett: kriptovalute će loše završiti
@Keso

C scenarij moze biti i ovakav: ti si dao banci svoj novac u obliku depozita i taj depozit banka kao posrednik sto i je proslijedi onom koji treba kredit. Ajde malo na khan academy kad se vec volis obrazovat na netu pa se javi nakon odgledanih prvih 10 lekcija https://www.khanacademy.org/economics-finance-domain/core-finance/money-and-banking
11 godina
offline
Re: Warren Buffett: kriptovalute će loše završiti
Keso kaže...
"To možeš raditi i ti..."
Ne mogu. Kad bih ja stvarao novac, recimo printao novčanice u podrumu, policija bi došla po mene. Oni to mogu, zakonom im je dozvoljeno. Samo elektronska verzija, stanje računa ti utipkaju. Bez da pritom umanje stanje računa ijednom štediši, ili svom vlastitom novcu. Kreraju novi novac, bez truda.

Zašto onda neke banke bankrotiraju? Umra je onaj šta je utipkava kredite, a više nitko to ne zna radit, pa ne mogu više utipkavat kredite i jebiga sve ode u kurac.

 

Di si ti pokupija svoje sive čelije?

Poruka je uređivana zadnji put čet 11.1.2018 21:55 (markoBT).
15 godina
offline
Re: Warren Buffett: kriptovalute će loše završiti

@markoBT Zato što postoji prag  nakon kojeg ih centralna banka zatvori ako se polakome i kreiraju puno više novca (oko 10x više) nego što imaju depozita.

Ili puno češće - ako im netko tko je uzeo veliki kredit ne vraća taj kredit (tzv. "loš kredit"), opet je centralna banka zatvori.

Realno, banci nevraćanje toga novca nije gubitak, jer taj novac ionako nikada nije niti imala - stvorila ga je ni iz ničega, bez rada. Ali centralna banka je svejedno zatvara.

Vlasnik može napraviti novu ako želi.

15 godina
offline
Re: Warren Buffett: kriptovalute će loše završiti

moraosam to da je banka posrednik između štediša i uzimatelja kredita je jedna romantična slika, ali na žalost nema puno veze sa stvarnosti. Mnogi čak na fakultetu uče krivo, nešto što je bilo prije 50 godina ali zadnjih 30 više ne vrijedi. Čini se uključivo khan academy.

Prvo nastaje kredit, a iz kredita nastaje depozit (novac).

 

Evo, da ne kažeš da samo Lovrinović i njemu bliski profesori to pričaju, ili samo neki američki i britanski ekonomisti, ili neki moji poznanici koji su bili na čelu banke penjući se kroz niža radna mjesta u banci, magistri ekonomije, prof dr ekonomije itd, evo jednog iz BiH:

 

prof.dr.sc. ekonomije, Radomir Šalić

Školovao se u Beču, Velikoj Britaniji, bio je bankar na visokoj poziciji, i bavi se bankama kao užom specijalnosti.

Životopis: http://www.metropolitan.ac.rs/files/2016/07/CV-%C5%A0ali%C4%87-detaljnija-biografija.pdf

http://www.metropolitan.ac.rs/profesori/fm-profesori/

 

Nakon direktnog pitanja, čovjek je priznao da prvo nastaje kredit, a tek iz kredita nastaje depozit:

(molim odvrti na 22:40)

Suprotno uobičajenom mišljenju prosječnog čovjeka, prvo nastaje kredit, a iz njega nastaje depozit. Fascinantno, zar ne?

Drugim riječima, priznao je da se novac STVARA kreditom.

 

Isto što i ovi britanci lijepo kažu:

Misconceptions - Banking 101

Tu ti i navodi jedno 6 slika koje ljudi imaju u glavama o bankama, a krive su. Poput ove o posredništvu između štediša i onih koji posuđuju.

Poruka je uređivana zadnji put čet 11.1.2018 22:13 (Keso).
9 godina
neaktivan
offline
Re: Warren Buffett: kriptovalute će loše završiti
Keso kaže...
Zato je ukupan dug uvijek veći od ukupnog postojećeg novca. Zato krediti nikad ne mogu biti otplaćeni. Zato je sve veći broj ljudi i tvrtki osuđen na bankrot. Kriptovalute to mijenjaju iz korjena.

 Očigledno ti znaš jako malo o kriptovalutama. Čuo si da nisu pod kontrolom banaka i shvatio si: Pametnome dosta!

 

Al da ti sad na nešto ukažem. Ja tebi mogu sad dati kredit u bitcoinu, sasvim je isto, kredit možeš izdati i u svinjama ako to nekome paše. I zamisli bitcoin se udvostruči u vrijednosti. Ajoj, koji je ovo lopov bi sigurno prvo rekao. Već smo imali tu situaciju. Krediti su potrebni gospodarstvu, bez kredita gospodarstvo ne funkcionira.

 

Ne samo to, nego su kritovalute slika i prilika trenutnog monetarnog sistema. Da sve vrijednosti prebacimo u kriptovalute sistem bi funkcionirao isto, krediti bi se izdavali isto, kamate bi se naplačivale isto, centralne banke bi funkcionirale isto.

 

Da bi nešto bilo valuta moraš moći kupiti nešto time osim drugog novca, mora biti stabilno i mora imati vrijednost samo po sebi, a ne na temelju ponude i potražnje. Kriptovalute ne ispunjavaju ništa od toga. Kriptovalute danas nisu ništa drugo nego dionice i to u velikom špekulativnom balonu. Trgovci neće valutu koja jedan tren vrijedi 500, malo kasnije 1000 pa opet 250. Uostalom, ako firme moraju konstantno prebacivati novac u kriptovalute, pa u dolar, pa ponovno to nije efikasnom ali te to vraća na problem volatilnosti. Nitko ne želi trgovati volatilnom valutom jer dok onaj zadnji u prodajnom lancu dobije novac, ta valuta ima sasvim desetu vrijednost. Za trenutne valute to nije problem jer se tečaj mijenja jako lagano i ima tendenciju ostati na istoj razini osim ako se netko poput Kine ne igra pumpanjem novca na sumnjiv način, a i vrijednost valute se zna i za sljedeći dan unaprijed.

Bolje biti ratnik u vrtu nego vrtlar u ratu!
11 godina
offline
Re: Warren Buffett: kriptovalute će loše završiti
Keso kaže...

@markoBT Zato što postoji prag  nakon kojeg ih centralna banka zatvori ako se polakome i kreiraju puno više novca (oko 10x više) nego što imaju depozita.

Ili puno češće - ako im netko tko je uzeo veliki kredit ne vraća taj kredit (tzv. "loš kredit"), opet je centralna banka zatvori.

Realno, banci nevraćanje toga novca nije gubitak, jer taj novac ionako nikada nije niti imala - stvorila ga je ni iz ničega, bez rada. Ali centralna banka je svejedno zatvara.

Vlasnik može napraviti novu ako želi.

Kako to da se ti ne baviš tim biznisom kad si tako dobro upućen? 

16 godina
neaktivan
offline
Re: Warren Buffett: kriptovalute će loše završiti
Keso kaže...

C) ukupna količina novca u sustavu se POVEĆALA. Iznenađen? Ali se u paru s novcem stvorio i dug (kredit) malo veći od stvorenog novca (glavnice). Zato je ukupan dug uvijek veći od ukupnog postojećeg novca. Zato krediti nikad ne mogu biti otplaćeni. Zato je sve veći broj ljudi i tvrtki osuđen na bankrot. Kriptovalute to mijenjaju iz korjena.

Ti uopće ne razumiješ što je novac. Novac je samo spremište vrijednosti i kao takav je beznačajan jer novac, 1kn ili 1euro danas može vrijediti toliko da za njega možeš zamijenit 1 kruh, a sutra može vrijediti tako da ti treba 1000 kn za jedan kruh. Da išta od ovog što ti pričaš ima smisla jednostavno rješenje za sve probleme na svijetu i za vračanje svog duga nastalog kamatama kredita bi bilo ištampat malo novca. 

 

Ako ti nije jasno onda će ti biti još manje jasnije da se apsolutno ništa ne bi promijenilo da naša država danas odluči da 1kn od sutra je 10 kuna i da proglasi i svima zamijeni postojeće novčanice s onima na kojima imaš još jednu nulu. Da ljudi dobivaju umjesto 5000kn plaće 50000kn, a da kruh umjesto 7 košta 70. Aposlutno se ništa ne bi dogodilo i nitko ne bi dobio niti izgubio ništa. 

 

Konkretan i banalan primjer što bi se dogodilo kad bi vezao konačnu količinu novca uz ukupnu vrijednost koja je sve veća i veća je to da bi danas digao kredi na 30 godina od 1 bitcoina i za to bi mogao kupiti automobil. Za 30 godina bi morao vratiti 1.1 bitcoin, a banka bi za to mogla kupit 300 automobila. 

14 godina
offline
Re: Warren Buffett: kriptovalute će loše završiti
Punti kaže...

 

 

Drugi par postola je da je moje osobno mišljenje da je pohlepa negativna osobina, i na takvim temeljima graditi gospodarstvo i društvo je neodrživo (etički, ekološki i kako god da okreneš).

 

 

Kapitalizam se bazira na tome (to je jedna od temeljnih ideja Adama Smitha iz Wealth of Nations), a problem je što trenutno nema alternative. Znamo što se dogodilo alternativi. Zbog toga mislim da je potpuno uništenje planeta skoro neizbježno. Samo je pitanje vremena. Većina ljudi brine samo o sebi. To je u genima. Hype kriptovaluta samo pokazuje koliko je pohlepa široka. A možda više od toga i očaj.

 

Što se tiče banaka postoje mehanizmi koji su vrlo često neučinkoviti zbog ćega nastaju krize i financijski sektor donosi gubitke nacijama, ali generalno novac nastaje u bankama. Za 1 kn štenje banka daje x kn kredita. To je činjenica. I to puno x kn. Kriptovalute je bolje usporedjivati s cijenom dionica koje ponekad imaju realnu procjenu ali često i špekulantsku.

15 godina
offline
Re: Warren Buffett: kriptovalute će loše završiti
@jozobozo naravno krediti su potrebni, nisi ubrao bit koju pokušavam objasniti. Zdrav kredit bi bio kad se posuđen novac oduzima izvoru, tj ne mijenja se količina novca koji postoji. To je kad TI nekome posudiš bitcoin, svinju ili novac. Količina ukupnog novca je ista kao prije. Ali kad ti BANKA posudi novac, imamo nešto drugo. Bolestan kreditni sustav je onaj koji izdavanjem kredita omogućuje povećanje ukupne količine novca u sustavu. Tj stvaranje novog novca kreditom, bez truda. Pritom je stvoren novac jednak glavnici, a novac za kamatu nije stvoren i nastaje razlika tj neotplativost kredita. Stalno se moraju uzimati novi i veći krediti da bi se vraćali stari.
11 godina
offline
Re: Warren Buffett: kriptovalute će loše završiti
BlackDog22 kaže...
Zemljanin kaže...
BlackDog22 kaže...
Zemljanin kaže...

 Medutim u redu je kad najvece privatne banke naprave bailout svako malo i kao lesinari dolaze i uzimaju nekretnine i sl.?

 Da, to je u redu

 Fulal si i sefa i stanicu....kad bi banke radile svoj posao bez spekulativnih ulaganja, davanja kredita strankama koje nisu kreditno sposobne kao sto je bilo prije 2008.-e

u SAD-u, pa imas slicaj svicarci itd. ne bi bilo problema.

 O čemu ti pričaš, nisu banke mistično humanitarno biće koje imaju svoju volju i svoju svetu misiju na zemlji. Banke su skupina ljudi, a njihov jedini posao je da tokom svog života postanu bogatiji što više mogu. Osim nekih kvazipokušaja onih "poštenih" banaka po islamskim vrijednostima još nikad nisam vidio banku kojoj je cilj ne stvarat ekstraprofit. Normalno ta poštena banka je propala u roku keks jer nitko nije ihtio uložit u nešto gdje neće ništa zaraditi. Nisam vidio tebe da se guraš da uložiš u nešto gdje ti jamče da nećeš ništa zaraditi. 

 

A prema tvojim pričama i bitcoinu nisi ti ništa moralno bolji od njih samo si puno siromašniji i nesposobniji, pa ne vrtiš milijune nego kovanice. 

 

I sve je to u redu bilo dok su banke bile u vlasništvu obitelji gdje je interes banke = interesu pojedinca na čelu banke. A propadale su banke i tada samo su takvi padovi bili puno manji baš zbog te magične uzde koja ih je držala jer su ljudi znali ako propadne banka propadnu i oni i cijela im obitelj zajedno s njima. Pa su malo pazili što rade.

 

Danas ljudi na čelu banaka nisu ljudi kojima je interes dugoročna dobrobit banke. Iako zvuči malo protiv logike ima smisla jer su većina banaka danas d.d.-i, a na čelu im je nekakav menadžer koji ima minimalni ili nikakav udio u vlasništvu. Još gore je kad se spustiš stepenicu ispod gdje imaš stotine menadžerčića koji baš stvarno nemaju nikakav interes u vlasništvu, ali imaju velik utjecaj i slobodu u ulaganju. A

 

A plaćeni su na prinicpu trenutne ili procjenjene buduće dobiti. Što znači šta? To znači da se meni ne da čekat da ja od tvog kredita na 30 godina za kuću mjesečno zarađujem 100 eura x 12 mj x 30 godina = 36.000e nego mi daj odmah 10.000 sada kao bonus. Na prvu ruku dobro meni, dobro banki. Ja sam pare dobio odmah, a banka je ostvarila ekstraprofit od razlike mog dugogodišnjeg bonusa i onog što mi je isplatila odmah. Dobro i mom šefu jer će i on dobit veći ponus jer je od mene izmuzo manje novca. 

 

Sve to super samo ja vidim, jbt ako izvučem još 100 takvih kredita sretan ja, sretan moj šef i sretan njegov šef, a za 20 godina tko živ ko mrtav i boli me u stvari kuku da li ti možeš plaćat taj kredit ili ne. To više nije moj problem, a pošto nije problem ni mog šefa, a ni njegovog šefa malo ćemo govno upakirat u celofan, banci poraste, prividno vrijednost i dobit na početku, sretni i dioničari i svi ajmo doma pjevajući.

 

Normalno 100 novih kredita postane 100 000, 100 000 novih kupaca stanova znači 2000e m2, a ne 1000 što je bio prije 6mj i imaš balončić koji čeka pucanje. Banka propadne, menadžeri i prodajni agenti uzmu bonus, kazneno nisu odgovoran jer ne možeš biti odgovoran zato što si loš u poslu ako sve radiš po zakonu. Ono malo što se muljalo je muljao neki xy koji je jučer došo u firmu, barem tako svi kažu, ljudi ostanu bez kuća s masivnim dugovima. a ekonomija ti utone u depresiju zbog velike količine novca koji je preko noći izgubio vrijednost. 

 

E sad tko je bio stvarni vlasnik Lehman Brothers-a u vrijeme bakrota? Tko je u stvari izgubio (osim radnika i ljudi koji su imali novac u banci, odnsono malih običnih ljudi)? Misliš da je to bio neki od brace Lehman?

 

 

Odlično sažeteo, osim na banke isto se može gotovo u slovo izreći i za korporacije.
U mojoj, nekih 40.000 zaposlenih, CEO izdrži jedan do dva mandata, što dolazi poslije njega nije njegova briga, njega zanima samo bonus.

Bonus je godišnje desetak milijuna dolara+. Svi bi oni da im je dobit 100, a trošak 0%.

Pitanje je samo hoće li nas sve skupa prije zamjeniti roboti i Ai, ili će se sve srušiti. 

 

Ako što se tiče kriptovaluta, sve je ovo zgodan eksperiment.

Budućnost nam sigurno donosi novac u elektronskom obliku, no zasigurno da će si države i centralne banke zadržati pravo da odrede kako, kada i pod kojim uvjetima će se to dogoditi.

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 11.1.2018 23:02 (mladen-p).
8 godina
neaktivan
offline
Re: Warren Buffett: kriptovalute će loše završiti
Keso kaže...
 Zdrav kredit bi bio kad se posuđen novac oduzima izvoru, tj ne mijenja se količina novca koji postoji. To je kad TI nekome posudiš bitcoin, svinju ili novac. Količina ukupnog novca je ista kao prije.

 Odgovorili su ti na ovu premisu, više od jednom. Daj si malo truda bolje provariti postove od npr BlackDog22,  like se fakat trudi, ali ti kao da ga niti ne čuješ niti vidiš.

8 godina
offline
Re: Warren Buffett: kriptovalute će loše završiti
Keso: novac stvoren kreditom, nije bez truda. Ako ne vratiš kredit, banka nije dobila ništa. Ako misliš da je to nepravedno i ni iz čega te da rezultira exponencijalnim rastom duga, moraš se zapitati što se događalo kada je zlato bilo novac. Npr., ako ti posudim kilu ti si mi dužan dvije. Na razini cijele ekonomije to znači da na kraju godine fali zlata za visinu prosječne kamate puta iznos kredita ili nekome mora biti oteto
Ja rekoh
15 godina
offline
Re: Warren Buffett: kriptovalute će loše završiti
Pročitao sam sve njegove postove jako pažljivo. Ja njemu o stvaranju novca kreditom, on meni o inflaciji i nekim osnovama iz male škole. Ostatak ekipe argumentima razine "glup si" i downvoteovi. Yebiga. Nije mi čudno što nam ekonomija tone kad je to stanje društva i rasprave. Čudno mi je da se pojam stvaranja novca kreditom odbija od glava kao loptica, ne može ući u uho.
8 godina
neaktivan
offline
Re: Warren Buffett: kriptovalute će loše završiti
Keso kaže...
Pročitao sam sve njegove postove jako pažljivo. Ja njemu o stvaranju novca kreditom, on meni o inflaciji i nekim osnovama iz male škole. Ostatak ekipe argumentima razine "glup si" i downvoteovi. Yebiga. Nije mi čudno što nam ekonomija tone kad je to stanje društva i rasprave. Čudno mi je da se pojam stvaranja novca kreditom odbija od glava kao loptica, ne može ući u uho.

 Ok... jesi razumi dio u kojem ti kaže:

 

"Konkretan i banalan primjer što bi se dogodilo kad bi vezao konačnu količinu novca uz ukupnu vrijednost koja je sve veća i veća je to da bi danas digao kredi na 30 godina od 1 bitcoina i za to bi mogao kupiti automobil. Za 30 godina bi morao vratiti 1.1 bitcoin, a banka bi za to mogla kupit 300 automobila."

 

Idemo polako.. ako je novac reprezentacija vrijednosti iza koje u konačnici stoji nekakav rad. Imaš tri kuće na tržištu i konačnu količinu novca, recimo ta je količina 30, novac je reprezentacija vrijednost. U našem slučaju jedina vrijednost su tri kuće, dakle svaka vrijedi 10.

Napraviš četvrtu kuću i još uvijek imaš istu količinu novca u  opticaju. novac je reprezentacija vrijednosti. 4 kuće vrijede više od 3 kuće, ali mi i dalje imamo samo 30 novaca.

 

Kako si mislio razraditi svoj fiksni novac koji bi trebao prezentirati novostvorenu vrijednost? Ispada da ljudi ne bi trebali raditi jer svaka novostovrena vrijednost bi devalvirala postojeću ili nisam razumio nešto iz tvoga izlaganja?

11 godina
odjavljen
offline
Re: Warren Buffett: kriptovalute će loše završiti
Sroljo the second kaže...

 

Idemo polako.. ako je novac reprezentacija vrijednosti iza koje u konačnici stoji nekakav rad. Imaš tri kuće na tržištu i konačnu količinu novca, recimo ta je količina 30, novac je reprezentacija vrijednost. U našem slučaju jedina vrijednost su tri kuće, dakle svaka vrijedi 10.

Napraviš četvrtu kuću i još uvijek imaš istu količinu novca u  opticaju. novac je reprezentacija vrijednosti. 4 kuće vrijede više od 3 kuće, ali mi i dalje imamo samo 30 novaca.

 

Kako si mislio razraditi svoj fiksni novac koji bi trebao prezentirati novostvorenu vrijednost? Ispada da ljudi ne bi trebali raditi jer svaka novostovrena vrijednost bi devalvirala postojeću ili nisam razumio nešto iz tvoga izlaganja?

... što je devalvacija? gubitak vrijednosti... novca, a ne vrijednosti po sebi. Ako je novac reprezentacija vrijednosti, kako veliš, onda nova vrijednost povećava vrijednost novca u opticaju. Ako je vrijednosti više, a novca isto, ne smanjujes vrijednost novo-stvorenim vrijednostima (ukratko radom jel) već povecavas vrijednost novcu koji je na fiksnoj količini... 

 

Dakle, ne stvaraš vrijednost novcem, već radom. novac je (trebao bi biti) samo reprezentacija vrijednosti, kako si sam i rekao, al on nikako nije vrijedan, nema nikakvu inherentnu vrijednost osim one koju mu mi damo kroz koncenzus. kuća, s druge strane, auto, 10 sati bauštele, jedna jabuka... to predstavlja vrijednost. povećanjem takve vrijednosti, fiksna količina koja predstavlja tu vrijednost dobiva na vrijednosti... ne razumijem zapravo uopće tvoje pitanje.

 

Dont these talking monkeys know that Eden has enough to go around? Plenty in this holy garden, silly old monkeys, Where there is one you are bound to divide it Right in two!
11 godina
odjavljen
offline
Re: Warren Buffett: kriptovalute će loše završiti
JozoBozo121 kaže...

Da bi nešto bilo valuta ... i mora imati vrijednost samo po sebi, a ne na temelju ponude i potražnje. 

 

...

Zatrenutne valute to nije problem jer se tečaj mijenja jako lagano i ima tendenciju ostati na istoj razini osim ako se netko poput Kine ne igra pumpanjem novca na sumnjiv način, a i vrijednost valute se zna i za sljedeći dan unaprijed.

I skoči sebi u usta... Koju vrijednost PO SEBI ima papir? Što čini razliku između papira na kojem piše 1, 10, 20 i 1000? Razliku čini činjenica zbog koje se taj papir zove fiat money, tj. vrijednost mu je onolika koliko mi damo. 

 

Vrijednost bilo koje valute koja nastaje u kreditnom sustavu NUŽNO OVISI o nekome. U konačnici, ovisi o onome koji tu valutu printa. Ako je printer eura stao, a vrijednost koja nastaje RADOM se povećava, onda će sutra moj euro koji dobijem za plaću vrijedit više od 1 i kusur $ kojih se u međuvremenu naprintalo x, a vrijednost se stvorila proporcionalno onoj u eurozoni... valuta devalvira povećanjem iste u opticaju, bez pokrića u vrijednosti koju treba predstavljati.

 

Kriptovalute jesu volatilne, ali njih nitko neće "printat" i tako devalvirat. vrijednost im ovisi o potražnji, i u suštini, o ničemu/nikome drugom. 

Dont these talking monkeys know that Eden has enough to go around? Plenty in this holy garden, silly old monkeys, Where there is one you are bound to divide it Right in two!
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice