Warren Buffett: kriptovalute će loše završiti

poruka: 198
|
čitano: 53.310
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Warren Buffett: kriptovalute će loše završiti".
11 godina
odjavljen
offline
Re: Warren Buffett: kriptovalute će loše završiti
BlackDog22 kaže...

Ako ti nije jasno onda će ti biti još manje jasnije da se apsolutno ništa ne bi promijenilo da naša država danas odluči da 1kn od sutra je 10 kuna i da proglasi i svima zamijeni postojeće novčanice s onima na kojima imaš još jednu nulu. Da ljudi dobivaju umjesto 5000kn plaće 50000kn, a da kruh umjesto 7 košta 70. Aposlutno se ništa ne bi dogodilo i nitko ne bi dobio niti izgubio ništa. 

Nije baš tako jednostavno. U slučaju da se svugdje, u svim državama, novac printa "doma" i da nije kredit, onda bi njegova vrijednost ovisila o tome koliko se isprintanog novca potroši da se njime kupi uvozna roba, a koliko na stvaranje nove vrijednosti, tvornice, privredu... Ako se isprintanim novcem stvara nova vrijednost, onda i vrijednost novca skače u odnosu na države gdje se više novca potrošilo na "mercedese"... danas je to nezamisliva ekonomija, ali u suštini nije drugačija od one kakvu danas imamo, osim u jednoj stvari - novac koji si stvorio ne moraš vratiti nikome, ali imaš dužnost stvorit njime vrijednost i tako bit konkurentan ostalim "valutama". U ovom sustavu, novac koji ti je dan moraš vratiti, s kamatom, koju opet moraš posudit, pa i nju vratit s kamatom... i tako do u nedogled. Kreditni sustav funkcionira za sve koji mogu stvorit dovoljno vrijednosti s posuđenim novcem da mogu vratiti glavnicu plus kamatu. U isto vrijeme, broj onih koji ne mogu vratit je sve više. Povijest je pokazala da to vodi u samo jednom smjeru, a on nije povoljan za prosječnog čovjeka. za njih "99%"... i ne, ovo nije nikakva teorija zavjere već činjenica koja je očita svakom biću koje može zbrojit dva i dva.

Dont these talking monkeys know that Eden has enough to go around? Plenty in this holy garden, silly old monkeys, Where there is one you are bound to divide it Right in two!
7 godina
offline
Re: Warren Buffett: kriptovalute će loše završiti
Keso kaže...

moraosam to da je banka posrednik između štediša i uzimatelja kredita je jedna romantična slika, ali na žalost nema puno veze sa stvarnosti. Mnogi čak na fakultetu uče krivo, nešto što je bilo prije 50 godina ali zadnjih 30 više ne vrijedi. Čini se uključivo khan academy.

Prvo nastaje kredit, a iz kredita nastaje depozit (novac).

 

....

 

Toliko romantična da je istinita, posebno kada oduzmeš konkretna imena i svedeš bankarsko posredništvo na bezličnu masu osoba koje imaju i koje trebaju novac.

 

Zašto misliš da se nešto promijenilo zadnjih 30 godina? Ako se referiraš na kompjutore u bankarstvu, oni su u bankarstvu duže od 30 godina, čak i da je to točno, kompjutor je samo alat. Prije si isto tako mogao upisati broj na papir kao što misliš da ga danas netko upisuje na ekran. 

 

Ono što tebe očito muči je efekt multiplikacije. Samo se vrati natrag na početak početka, a ne samo jedan korak i vidjet ćeš da je u temelju svega "realni" novac (štampani/iskopani komad zlata/papira/školjkica) odnosno depozit/vlasnički udjel. Da slažem se da je multiplikacija opasna stvar, ali zato postoji regulacija i izdavanje dozvole za "igranje" novcem samo nekima. 

 

Kad smo kod Lovrinovića on je nažalost studenata sa razumijevanjem monetarnog sistema i bankarstva negdje u 70tim uz nadogradnju teorija zavjera.

 

Odvrtio sam i malo dalje od 22:40. Čovjek ti lijepo sve objasni u sljedećih par minuta, ali ti se držiš jedne rečenice koja je točna ali ne obuhvaća cijelu stvarnost. Što čovjek i kaže. 

 

Ovo sa novcem i monetarnim sustavom je ko sa chemtrilsima i flateartherima. Svaka strana ima svoje viđenje na svijet i ne popušta na dokaze i "dokaze" druge strane. Zanimljivo je da su žešći u obrani stajališta oni koji su se obrazovali o temi kroz youtube.

15 godina
offline
Re: Warren Buffett: kriptovalute će loše završiti

-

Poruka je uređivana zadnji put pet 12.1.2018 10:04 (Keso).
15 godina
offline
Re: Warren Buffett: kriptovalute će loše završiti
Sroljo the second kaže...

 Ok... jesi razumi dio u kojem ti kaže:

 

"Konkretan i banalan primjer što bi se dogodilo kad bi vezao konačnu količinu novca uz ukupnu vrijednost koja je sve veća i veća je to da bi danas digao kredi na 30 godina od 1 bitcoina i za to bi mogao kupiti automobil. Za 30 godina bi morao vratiti 1.1 bitcoin, a banka bi za to mogla kupit 300 automobila."

 

Idemo polako.. ako je novac reprezentacija vrijednosti iza koje u konačnici stoji nekakav rad. Imaš tri kuće na tržištu i konačnu količinu novca, recimo ta je količina 30, novac je reprezentacija vrijednost. U našem slučaju jedina vrijednost su tri kuće, dakle svaka vrijedi 10.

Napraviš četvrtu kuću i još uvijek imaš istu količinu novca u  opticaju. novac je reprezentacija vrijednosti. 4 kuće vrijede više od 3 kuće, ali mi i dalje imamo samo 30 novaca.

 

Kako si mislio razraditi svoj fiksni novac koji bi trebao prezentirati novostvorenu vrijednost? Ispada da ljudi ne bi trebali raditi jer svaka novostovrena vrijednost bi devalvirala postojeću ili nisam razumio nešto iz tvoga izlaganja?

Da, jesam. To je problem vrijednosti novca. Kripto valute ga trenutno imaju, ali sa usklađivanjem brzine kripto kreiranja (a to je podesivo) s brzinom proizvodnje roba i usluga taj problem više neće postojati odnosno lako je rješiv s nekom novom ili čak postojećom kripto valutom.
Ono što imam osjećaj da nitko mene ne kuži ili samo rijetki kuže je problem koji je NEOVISAN o viijednosti novca. A to je njegovo stvaranje bez truda što je supermen-privilegija samo odabranih, nepravedna jer ostali nek crnče cijeli život ili prodaju imovinu. Plus još gora stvar: proces je sada vezan tj uparen sa stvaranjem duga što nas vodi u kreditne krize, državne dugove, propasti mnogih. I to kad kažem, kao da pričam Kineski. Obično skreću u inflaciju ili "glupsi" argumente. Kripto valute nemaju problem ekskluzive stvaranja, demokratske su, niti je njihovo stvaranje vezano uz stvaranje duga (ne stvaraju se kreditom) - zato se nameću kao elegantno rješenje grdog problema. Upravo zato i smetaju nekima, da ne ponavljam, jer ih polako izbacuju iz vrlo udobnog sedla nepravednih privilegija i vlasti.

8 godina
neaktivan
offline
Re: Warren Buffett: kriptovalute će loše završiti
eywa33 kaže...
Ako je novac reprezentacija vrijednosti, kako veliš, onda nova vrijednost povećava vrijednost novca u opticaju. Ako je vrijednosti više, a novca isto, ne smanjujes vrijednost novo-stvorenim vrijednostima (ukratko radom jel) već povecavas vrijednost novcu koji je na fiksnoj količini... 

 

 

Ok, dakle ti veliš da novac vrijedi više. Dakle, kako smo u mome početnom primjeru (3 na 4 kuće) povećali vrijednost za 33 posto sada nam novac vrijedi 33% više, ail ga još uvijek ima ista količina. Radi lakšeg razumjevanja recimo da je naš novac 30 jabuka. Ti zapravo ne želiš povećati ukupan broj jabuka(novca) na 40, nego budeš secira u decimale. Kuća koja je vrijedila 10 novaca, (10 jabuka) sada vrijedi 7.5jabuka(novaca).

 

Sad, možda nisi primjetio, ali ako si imao 30 novaca, pa si krenuo taj novac secirati u manje i manje dijelove ti zapravo radiš isto kao da si povećao količinu novaca. Nije bitno povećavaš li uobičajenim dodavanjem ili seciranjem u manje i manje dijelove, jer taj novac je reprezentacija vrijednosti. Kao da se igramo igre pridruživanja.

 

Ignoriramo li tržišne zakonitosti i more drugih pojava, naše kuće će imati svoju vrijednost od 10, sa 4 kuće ti moraš imati 40novaca, povećao si količinu reprezentacije vrijednosti = novca.

Ti kažeš, ne može tako, tvoja kuća više ne vrijedi 10 nego vrijedi 7,5, ali se i vrijednost svega ostaloga prilagođava novoj vrijednosti tvoje kuće.  Ok.. ali nije li puno jednostavnije povećati količinu novca nego ići od konzuma do konzuma i mijenjati cijene svim artiklima?

 

Može jedan elaborat Keso? eyva33?, kao da smo u vrtiću, temeljni postulat razrade ideje fiksne količine novca? Ignorirajte sve ostale pojavnosti i klonite se ekonomskih fraza. Osnovni postulat kao za debile.

15 godina
offline
Re: Warren Buffett: kriptovalute će loše završiti
moraosam kaže...

Toliko romantična da je istinita...

 

...vidjet ćeš da je u temelju svega "realni" novac (štampani/iskopani komad zlata/papira/školjkica) odnosno depozit/vlasnički udjel. Da slažem se da je multiplikacija opasna stvar, ali zato postoji regulacija i izdavanje dozvole ...

 Zamišljam kako ti policija upada u podrum u kojem si naprintao milijardu EUR, a ti im pokazuješ kovanicu 1 EUR koje nije krivotvorena. I kažeš: vidite, u redu je, ne hapsite me, jer imam jednu nekrivotvorenu, to mi je "temelj"

11 godina
odjavljen
offline
Re: Warren Buffett: kriptovalute će loše završiti
Keso kaže...

Da, kužim. To je problem vrijednosti novca, i kripto valute ga trenutno imaju, ali čim se uskladi brzina kripto kreiranja (a to je podesivo) s brzinom proizvodnje roba i usluga taj problem više neće postojati odnosno lako je rješiv s nekom novom ili čak postojećom kripto valutom.
Ono što imam osjećaj da nitko mene ne kuži ili samo rijetki kuže je problem koji je NEOVISAN o viijednosti novca. A to je njegovo stvaranje bez truda što je supermen-privilegija samo odabranih, nepravedna jer ostali nek crnče cijeli život ili prodaju imovinu. Plus još gora stvar: proces je vezan tj uparen sa stvaranjem duga što nas vodi u kreditne krize. I to kad kažem, kao da pričam Kineski. Obično skreću u inflaciju ili "glupsi" argumente. Kripto valute nemaju problem ekskluzive stvaranja, demokratske su, niti je njihovo stvaranje vezano uz stvaranje duga (ne stvaraju se kreditom) - zato se nameću kao elegantno rješenje gadnog problema. Upravo zato i smetaju nekima, da ne ponavljam, jer ih polako izbacuju iz vrlo udobnog sedla nepravednih privilegija i vlasti.

Imaš "malu" grešku. Novac per se nema vrijednost osim one koju mu mi koncenzusom (kroz ekonomske trendove) damo. Kao što ni kriptovalute nemaju. Razlike između njih si dobro naveo. Kreditni sustav, kao što vidimo, može opstajati, uz konstantno povećanje regulativa, ali i neminovno stvaranje balona koji mogu biti namjerni ili slučajni. Kriza 2008. je bila na oko vidljiva iole istreniranom ekonomskom oku i mogla se izbjeć kroz dodatne regulacije od strane zakonodavne vlasti. Ipak, znamo da nije. Dakle, bez dlake na jeziku se može reći da je ta kriza iscenirana. S kojim razlogom? To je druga priča i ne baš zahvalna za raspravu. 

 

Činjenica, koju pokušavaš predočit - to da novac nastaje kroz kredit - je točna. Drugačije ne može. Evo jedan članak koji je to i dokazao. 

 

The money supply is created as ‘fairy dust’ produced by the banks individually, "out of thin air".

 

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1057521914001070

 

 

Dont these talking monkeys know that Eden has enough to go around? Plenty in this holy garden, silly old monkeys, Where there is one you are bound to divide it Right in two!
8 godina
neaktivan
offline
Re: Warren Buffett: kriptovalute će loše završiti
Keso kaže...

To je problem vrijednosti novca. Kripto valute ga trenutno imaju, ali sa usklađivanjem brzine kripto kreiranja (a to je podesivo) s brzinom proizvodnje roba i usluga taj problem više neće postojati odnosno lako je rješiv s nekom novom ili čak postojećom kripto valutom.

 

Ne razumije te Keso, možeš li mi to objasniti kao debilu sa jabukama, kockama šećera, grafičkim karticama. Zna se što je valuta, svi to znaju, pa ajmo bez ikakvih termijna toga tipa. Kao da se trampimo, daj mi objasni kako to Kripto valute pomažu u stvaranju boljeg svijeta upravljanja novcem.

 

 

Keso kaže...


Ono što imam osjećaj da nitko mene ne kuži ili samo rijetki kuže je problem koji je NEOVISAN o viijednosti novca. A to je njegovo stvaranje bez truda što je supermen-privilegija samo odabranih, nepravedna jer ostali nek crnče cijeli život ili prodaju imovinu. 

 

Gle Keso... uvijek je bilo i uvijek će biti onih koji znaju gdje su bagovi koje se da dobro izmusti. Kao u igrama kad lik otkrije kako prolaziti kroz zidove pa onda to obilato koristi i svima ide na živce. Svi mi jako dobro znamo da ta lopovska mafija sumanuto krade potezom pera.

Keso ono što ti nikako ne razumiješ jest da je to samo jedan manji dio problema. Puno veći problem je i kako ljudi troše novac. Usmjeravanje reprezentacije vrijednosti (novca) na sranja od kojih relano nemamo koristi kao civilizacija, također drastično narušava balans sustava.

Ali avaj ovo tvoje  ne odgovara na sukus problema, posebno ne u svjetlu onoga što su ti već objasnili i nikako ne odgovara na ono što te pitam.

 

Kako si mislio razraditi svoju ideju fiksnog novca, do tančina na banalnom primjeru bez ekonomskih dubioza i termina... ovo je jako bitno da odgovoriš, da pomogneš sebi, meni i ostalima koji te ne razumiju.

 

 

11 godina
odjavljen
offline
Re: Warren Buffett: kriptovalute će loše završiti
Sroljo the second kaže...

Ok, dakle ti veliš da novac vrijedi više. Dakle, kako smo u mome početnom primjeru (3 na 4 kuće) povećali vrijednost za 33 posto sada nam novac vrijedi 33% više, ail ga još uvijek ima ista količina. Radi lakšeg razumjevanja recimo da je naš novac 30 jabuka. Ti zapravo ne želiš povećati ukupan broj jabuka(novca) na 40, nego budeš secira u decimale. Kuća koja je vrijedila 10 novaca, (10 jabuka) sada vrijedi 7.5jabuka(novaca).

 

Sad, možda nisi primjetio, ali ako si imao 30 novaca, pa si krenuo taj novac secirati u manje i manje dijelove ti zapravo radiš isto kao da si povećao količinu novaca. Nije bitno povećavaš li uobičajenim dodavanjem ili seciranjem u manje i manje dijelove, jer taj novac je reprezentacija vrijednosti. Kao da se igramo igre pridruživanja.

 

Ignoriramo li tržišne zakonitosti i more drugih pojava, naše kuće će imati svoju vrijednost od 10, sa 4 kuće ti moraš imati 40novaca, povećao si količinu reprezentacije vrijednosti = novca.

Ti kažeš, ne može tako, tvoja kuća više ne vrijedi 10 nego vrijedi 7,5, ali se i vrijednost svega ostaloga prilagođava novoj vrijednosti tvoje kuće.  Ok.. ali nije li puno jednostavnije povećati količinu novca nego ići od konzuma do konzuma i mijenjati cijene svim artiklima?

 

Može jedan elaborat Keso? eyva33?, kao da smo u vrtiću, temeljni postulat razrade ideje fiksne količine novca? Ignorirajte sve ostale pojavnosti i klonite se ekonomskih fraza. Osnovni postulat kao za debile.

 Ne kažem da bi novac trebao bit fiksan, već da se ne bi trebao davati kao kredit jer ga onaj tko ga daje nije stvorio niti ima pokriće u vrijednosti. On stvara iz dupeta, a ja da vratim moram stvorit vrijednost, radom... 

 

gle nisam ekonomist, al imam ih u familiji, i kroz ovakve rasprave se uvijek na kraju složimo da kreditni sustav nije održiv. koji jest? ne znam, tbh

Dont these talking monkeys know that Eden has enough to go around? Plenty in this holy garden, silly old monkeys, Where there is one you are bound to divide it Right in two!
8 godina
neaktivan
offline
Re: Warren Buffett: kriptovalute će loše završiti
eywa33 kaže...

 Ne kažem da bi novac trebao bit fiksan, 

 Onda neka Keso odgovori. Bitno je da se to dobro secira da razumijemo kako bi to trebalo raditi.

 

 

eywa33 kaže...
 već da se ne bi trebao davati kao kredit jer ga onaj tko ga daje nije stvorio niti ima pokriće u vrijednosti. On stvara iz dupeta, a ja da vratim moram stvorit vrijednost, radom..

 

Daj mi reci, kako ćeš ti kupiti auto ako nemaš reprezentaciju vrijednosti u obliku novca, odnosno kako će ti tvoj poslodavac isplatiti plaću sa kojom ćeš bilo što kupiti ako niti on ne može doći do reprezentacije vrijednosti?

Kao bi ti stvorio novac koji treba nekom liku da si kupi ajfon? Odnosno kako bi tamo nekakav Apple razvio, napravio, distribuirao po dućanima tamo nekakav ajfon ako ne može doći do reprezentacije vrijednosti (novca), ako prvo mora "raditi".

Prvo bi Apple morao musti krave, pometati ceste, skupiti nekakve novce da bi stvorio novu vrijendosti kao ajfon, onda ta nova vrijednost mora biti registrirana u sustavu pa... komplikacije.

 

Može li malo detaljnije. Pitam ne zato da te provociram, nego zato jer predpostavljam da imaš ideju obzirom da razumuješ sustav dovoljno da znaš da ne valja.

 

Kredit nije stvaranje novca iz dupeta, kredit se mora vratiti. Ono što je loše sa kreditima je pojava kada ih se ne vraća, obična zdravo seljačka - krađa.

 

 

11 godina
odjavljen
offline
Warren Buffett: kriptovalute će loše završiti

Sroljo, nisam siguran da kontaš. Šta misliš kako se sada zarađuje/stvara vrijednost? Naravno da moraš prvo radit da bi zaradio. Sama riječ za-rad treba bit dovoljno jasna. Kako će apple napredovat u nekreditnom sustavu? Pa ako je stvorio vrijednost radom, ta vrijednost je konkurentna, postoji potražnja, kupit će je netko. Čime? nečim što ima što predstavlja vrijednost... ponavljam, nemam ja jasnu sliku, samo znam da ovakav sustav treba promjenu nekakvu. Neka ekonomisti smisle šta i kako. 

 

ps. kako nije stvorio novac iz dupeta? eno ti u onom članku, empirijski potvrđeno lol. Tip diga kredit, banka odjednom stvorila 200k eura bez da je prdnila, bez rada, nikome nije uzela tu lovu, nikoga nije morala zvat, niotkud prebacit, samo utipkat... lažem, rad je bio isprintati par papira i par pritisaka na tipkovnicu. sad što će ovaj morat pisat krv da to vrati... ma pošteno nema šta. 

 

 

Dont these talking monkeys know that Eden has enough to go around? Plenty in this holy garden, silly old monkeys, Where there is one you are bound to divide it Right in two!
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Warren Buffett: kriptovalute će loše završiti

Ekipa, obećajem da budem odgovorio, samo mi dajte mrvu vremena da završim posao. Drago mi je pričati s intelektualcima.

Poruka je uređivana zadnji put pet 12.1.2018 13:24 (Keso).
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Warren Buffett: kriptovalute će loše završiti
eywa33 kaže...
BlackDog22 kaže...

Ako ti nije jasno onda će ti biti još manje jasnije da se apsolutno ništa ne bi promijenilo da naša država danas odluči da 1kn od sutra je 10 kuna i da proglasi i svima zamijeni postojeće novčanice s onima na kojima imaš još jednu nulu. Da ljudi dobivaju umjesto 5000kn plaće 50000kn, a da kruh umjesto 7 košta 70. Aposlutno se ništa ne bi dogodilo i nitko ne bi dobio niti izgubio ništa. 

Nije baš tako jednostavno. U slučaju da se svugdje, u svim državama, novac printa "doma" i da nije kredit, onda bi njegova vrijednost ovisila o tome koliko se isprintanog novca potroši da se njime kupi uvozna roba, a koliko na stvaranje nove vrijednosti, tvornice, privredu... Ako se isprintanim novcem stvara nova vrijednost, onda i vrijednost novca skače u odnosu na države gdje se više novca potrošilo na "mercedese"... danas je to nezamisliva ekonomija, ali u suštini nije drugačija od one kakvu danas imamo, osim u jednoj stvari - novac koji si stvorio ne moraš vratiti nikome, ali imaš dužnost stvorit njime vrijednost i tako bit konkurentan ostalim "valutama". U ovom sustavu, novac koji ti je dan moraš vratiti, s kamatom, koju opet moraš posudit, pa i nju vratit s kamatom... i tako do u nedogled. Kreditni sustav funkcionira za sve koji mogu stvorit dovoljno vrijednosti s posuđenim novcem da mogu vratiti glavnicu plus kamatu. U isto vrijeme, broj onih koji ne mogu vratit je sve više. Povijest je pokazala da to vodi u samo jednom smjeru, a on nije povoljan za prosječnog čovjeka. za njih "99%"... i ne, ovo nije nikakva teorija zavjere već činjenica koja je očita svakom biću koje može zbrojit dva i dva.

 Ja to nisam ništa rekao, ja sam rekao da ako pomnožiš dvije strane jednadžbe s 10 da se vrijednost jednadžbe nije promjenila. Odnosno ako SVIMA proglasiš da je 1 kn sutra 10 apsolutno se ništa neće promjeniti. Ako si imao 1 sad imaš 10, ako su dugovao 1 sad duguješ 10. Ako si imao plaću 1 sad imaš 10, ako si kupovao nešto što je 1 sad je 10. Ako je kamata bila 1% na 1 sad je 1% na 10. SVIMA bez obzira bili oni vanjski ili unutarnji

16 godina
neaktivan
offline
Re: Warren Buffett: kriptovalute će loše završiti
eywa33 kaže...

 

Kriptovalute jesu volatilne, ali njih nitko neće "printat" i tako devalvirat. vrijednost im ovisi o potražnji, i u suštini, o ničemu/nikome drugom. 

 Što je u konačnici za društvo još gore od hiperinflacije. Jer inflaciju možeš kontrolirat  smajivanjem i povečavanjem količine novca. Ovo ne možeš. Zlatni standard u konačnici znači da će sav novac kad tad završit u rukama onih koji ga ionako imaju najviše. Vračanje zlatnog standarda je povratak na feudalni sustav.

16 godina
neaktivan
offline
Re: Warren Buffett: kriptovalute će loše završiti
Keso kaže...

Da, jesam. To je problem vrijednosti novca. Kripto valute ga trenutno imaju, ali sa usklađivanjem brzine kripto kreiranja (a to je podesivo) s brzinom proizvodnje roba i usluga taj problem više neće postojati odnosno lako je rješiv s nekom novom ili čak postojećom kripto valutom.

 a po čemu je to drugačije od upisivanja broja na ekranu ili masovno štampanje papirića. Pa to je potpuno jedna te ista stvar. Ako zafali bitcoina uvest ćemo novi bitcoin ili ćemo ovog naštampat više. 

 

A osim toga već sam ti rekao da i ti možeš stvarat novac kod sebe doma iz glave posuđujuči ga ljudima za kamatu. Stvar je potpuno identična bankama. I nije istina da bi ti nekom posudio novac da ga moraš fizički imat kod sebe. Novac je spremište vrijednosti i banke izdavanjem kredita stvaraju novu vrijednost, tu vrijednost izražavaju u novcu.

 

Pošto ti očito ne možeš razdvojiti u svojoj glavi da ono što mi zovemo novcem nije identično s valutom ili papirom onda ti nije jasno kako je moguće da panka stvara novac. 

 

Osim toga krediti su se izdavali i u vrijeme zlatnog standarda i izdavali bi se i u vrijeme bitcoina. I znaš što još, kad bi zbrojio vrijednost svih izdanih kredita u bitcoinima dobio bi da ima više izdanih bitcoina nego što ih stvarno postoji kao što je to bilo i sa zlatom u vrijeme zlatnog standarda. Kako je to moguće. 

Poruka je uređivana zadnji put pet 12.1.2018 13:40 (BlackDog22).
8 godina
offline
Re: Warren Buffett: kriptovalute će loše završiti
eywa33 kaže...

 

 

ps. kako nije stvorio novac iz dupeta? eno ti u onom članku, empirijski potvrđeno lol. Tip diga kredit, banka odjednom stvorila 200k eura bez da je prdnila, bez rada, nikome nije uzela tu lovu, nikoga nije morala zvat, niotkud prebacit, samo utipkat... lažem, rad je bio isprintati par papira i par pritisaka na tipkovnicu. sad što će ovaj morat pisat krv da to vrati... ma pošteno nema šta. 

 Hm, a koliko je pošteno da ja uz jedan potpis dobijem npr. auto ili novu kuću? U tom trenutku moj rad još ne postoji, samo obećanje. Novcu nije osnovna namjena biti spremište vrijednosti, on je, pogotovo danas, samo dogovorena mjera za jedinicu vrijednosti stvari ili rada. Što se više koristi elektronski zapis, to je ekonomija zapravo efikasnija.

Ja rekoh
16 godina
neaktivan
offline
Re: Warren Buffett: kriptovalute će loše završiti
eywa33 kaže...

Sroljo, nisam siguran da kontaš. Šta misliš kako se sada zarađuje/stvara vrijednost? Naravno da moraš prvo radit da bi zaradio. Sama riječ za-rad treba bit dovoljno jasna. Kako će apple napredovat u nekreditnom sustavu? Pa ako je stvorio vrijednost radom, ta vrijednost je konkurentna, postoji potražnja, kupit će je netko. Čime? nečim što ima što predstavlja vrijednost... ponavljam, nemam ja jasnu sliku, samo znam da ovakav sustav treba promjenu nekakvu. Neka ekonomisti smisle šta i kako. 

 

 

 Nešto što predstavlja vrijednost mi zovemo novac, ako je novac ograničen onda novca nema i ti nemožeš kupit nešto. Što nije nikakv problem u feudalnom sustavu gdje sa susjedima razmjenjuješ onda neku drugu robu, recimo jaje za mlijeko, a mlijeko za pšenicu, pšenicu za meso. Problem nastane kad ideš na sajam u drugi grad da bi kupio kravu. Pošto čovjek koji prodaje kravu ne želi 34 stolice koje si ti napravio ti ne možeš kupit kravu. 

 

Možeš prodavat stolice jednu po jednu za točno određene stvari sa liste koju je onaj što ima kravu sastavio pa tako moraš prodat 2 stolice za prozor jer kravar treba novi prozor, treba mu pšenice, treba mu povrća, treba mu novi krov i sl. Ono što se dogodi obično ako nema novca je da ti ostaneš sa stolicama koje ti ne trebaju, a on s kravom koja mu ne treba. Pošto svi imaju ono što im ne treba ne proivod viškove u većoj mjeri nego što treba i ekonomija stoji.

 

Zbog toga su gradovi počeli uvodit svoj novac kojim su jamčili da za papirić s oznakom grada ZG možeš predat na tržnici stolice, dobit papiriće, kravaru dati papiriće a on će onda papiriće zamjenit za ono što mu treba. Ono što su još gradovi radili je da su ti jamčili da iste te papiriće možeš sačuvat i drugi tjedan ih također zamjenit za što ti treba. Osim toga jamčili su da kad god hoćeš te njihove papiriće možeš zamijeniti za zlato u gradskoj riznici.

 

Kasnije su to isto počeli raditi i bogati pojedinci na stolovima na gradskim trgovim i sajmovima (banque) koji su mijenjali razne privatne novčiće gradova za zlato ili novčiće svog grada. Normalno uz finu naknadu. Ubrzo su proširili djelatnost pa su i čuvali novac i počeli su ga posuđivati drugim ljudima. U početku samo novčiće u njihovom vlasništvu dok nisu skužili da ljudi koji drže novac kod njih ionako nikad ne podižu sav novac, pa su počeli posuđivat i tuđi novac. 

 

Onda kad su postali dovoljno bogati počeli su izdavat i svoj privatni novac po istom prinicipu kao i gradovi. Samo što je stvar bila u tome da grad može biti samo jedan, a čovjek banke može imat u dva različita grada. U tri, u 5 u 10. Privatni novac banaka je postao traženiji od novca gradova jer je bio jednostavniji za korištenje i nisi ga morao mijenjati uz loš tečaj. Normalno to je povećalo vrijednost takvog novca. 

 

Banke su jačale i onda su banke skužile još nešto, da ljudi uopće ne mijenjaju njihov novac za zlato, da im zlato stoji u riznicama i da ljudi koriste njihove papiriće/kovanice. Što je značilo da banke mogu štampat i posuđivat još više svojih papirića jer je vjerojatnost da će ih ljudi svi odjedamput doći zamijeniti za zlato skoro pa nikakva. I odjednom banke više nisu imale pokriće za svoj novac u zlatnom novcu. 

16 godina
neaktivan
offline
Re: Warren Buffett: kriptovalute će loše završiti
Feudalac kaže...
eywa33 kaže...

 

 

 Hm, a koliko je pošteno da ja uz jedan potpis dobijem npr. auto ili novu kuću? U tom trenutku moj rad još ne postoji, samo obećanje. Novcu nije osnovna namjena biti spremište vrijednosti, on je, pogotovo danas, samo dogovorena mjera za jedinicu vrijednosti stvari ili rada. Što se više koristi elektronski zapis, to je ekonomija zapravo efikasnija.

 Isto kolko je pošteno da radiš i štediš i onda kupiš auto. Ne postoji moralna dvojba u te dvije stvari. Stvar je samo u tome da li ti ja vjerujem da ćeš ti raditi ili ti ne vjerujem. 

 

Novac kao spremište vrijednosti je definicija novca. Osim nje novac još obračunska jedinica i sredstvo razmjene. 

8 godina
neaktivan
offline
Re: Warren Buffett: kriptovalute će loše završiti
eywa33 kaže...

... ponavljam, nemam ja jasnu sliku, samo znam da ovakav sustav treba promjenu nekakvu. Neka ekonomisti smisle šta i kako.

 :)

 

Ok, ja ne "kontam", ali vidim pišeš da ni ti ne kontaš, ali znaš da ne valja. Kako znaš da ne valja, ako ne kontaš? Apsurdistan? Ajde se ti ipak potrudi razraditi detaljno i prezentirati svoje misli na jednostavan način, pitikim objašnjenima kako to BlackDog22 radi.

Blackdog22 je napisao standardno dobro objašnjenje što ne štima u vašim kritikam, da li ga razumijete? Učini isto, razradi svoj model, ili nadogradi njegov i opišite što točno ne valja u navodnim "parama iz dupeta" tj, papirićima koji prezentiraju neku vrijednost?.

 

Ti i Keso skupa, pa da to riješimo već jednom da se napokon možda počmemo razumijevati.

8 godina
neaktivan
offline
Re: Warren Buffett: kriptovalute će loše završiti
eywa33 kaže...
Kreditni sustav funkcionira za sve koji mogu stvorit dovoljno vrijednosti s posuđenim novcem da mogu vratiti glavnicu plus kamatu. U isto vrijeme, broj onih koji ne mogu vratit je sve više. Povijest je pokazala da to vodi u samo jednom smjeru, a on nije povoljan za prosječnog čovjeka. za njih "99%"... i ne, ovo nije nikakva teorija zavjere već činjenica koja je očita svakom biću koje može zbrojit dva i dva.

 

Ovo su ti pamfleti koji samo zbunjuju i emotivno angažiraju ljude jer nisi detaljno objasnio situaciju. Radiš košmar.

Kredit je za ljude sa "parama" koji ih inač imaju ali ih nemaju sada, ovaj tren kada su im potreben. Kredit nije za sirotinju, to je oduvijek tako i bilo.

Nemoj dizati kredit i nemaš problema. Nemoj potpisivati ugovor kojim jamčiš da ćeš pravdati vrijednost novcu, koristi samo novac koji je netko već opravdao.

I gdje je onda točno problem? Možeš li molim te napisati točan model funkcioniranja sustava kako ga ti vidiš, do u tančina, ali kao da objašnjavaš djeci u osnovnoj školi.

  

 

7 godina
offline
Re: Warren Buffett: kriptovalute će loše završiti
Keso kaže...
moraosam kaže...

Toliko romantična da je istinita...

 

...vidjet ćeš da je u temelju svega "realni" novac (štampani/iskopani komad zlata/papira/školjkica) odnosno depozit/vlasnički udjel. Da slažem se da je multiplikacija opasna stvar, ali zato postoji regulacija i izdavanje dozvole ...

 Zamišljam kako ti policija upada u podrum u kojem si naprintao milijardu EUR, a ti im pokazuješ kovanicu 1 EUR koje nije krivotvorena. I kažeš: vidite, u redu je, ne hapsite me, jer imam jednu nekrivotvorenu, to mi je "temelj"

 Kad uloviš vremena molim te pročitaj još jednom moj prethodni post i to posebno dio: "Da slažem se da je multiplikacija opasna stvar, ali zato postoji regulacija i izdavanje dozvole za "igranje" novcem samo nekima. ". 

Ti i ja čak i da imamo pravo tiskati svoj novac u podrumu pitanje je tko bi ga primio odnosno bio voljan ustupiti svoju robu X za tvoj i moj papirić. Papirić je obečanje da ćeš moći nešto napraviti sa njime. I to obećanje postoji još od vremena zlata i nema veze sa fiat novcem. Povjerenje da ćeš uvijek i bez velikog troška moći napraviti razmjenu su osnovni preduvjeti za proglasiti nešto (od školjkice do 0/1) novcem.

 

Ajmo malo u povijest. Iskopao nekoć davno neki lik svjetlucavi grumen. Težak, lijep, podatan za obradu i cjepkanje. Nitko nema takav. I svi su ga htjeli primiti u zamjenu za robu. Došao drugi lik i iskopao grumenčić istog izgleda, samo nije bio baš takav. I naravno pokušao ga uvaliti za robu. Jad i čemer! skužili trgovci da neki imaju poželjne, a neki nepoželjne grumenčiće. Ode povjerenje u grumen, narasli troškovi provjere ispravnosti grumenčića i padne trgovina. Rekli ljudi treba netko obećati (garantirati) da su grumenčići pravi i to treba nekako označiti. Tko može obećati nego onaj koji ima silu da zgromi lažljivce. Da se zna tko je garantor stavit će na grumenčić svoj znak. Čisto da se zna. Nema više transakcijskih troškova. Outsourcali trgovci provjeru liku sa batinom i vojskom. I opet svi krenuli trgovati, bar oni do kud seže garantorova sila. Međunarodna trgovina je bila malo problematičnija sve dok nisu tamo negdje na bliskom istoku našli komad kamena koji se drugačije oboji kada ga se zamrlja pravim i krivim sjajnim grumenom (Touchstone pictures logo ima zlatnu šaru na krugu jer vidi vraga taj istinoljubivi kamen se na engleskom zove touchstone). E sad možemo mi trgovci iz Nedođije vjerovati trgovcima iz Nigdjezemske da je njihov grumenčić pravi iako nam njihov garantor baš ništa ne znači. I trgovina opet raste. I to raste toliko da treba sve više grumena kopati iz zemlje. Tko će nositi silno kamenje i svaki kamenčić šarati po drugom kamenčiću? Došao papir i zamjenio jedan oblik za drugi oblik ali u pozadini svega je poverenje da će i papir i grumen biti razmjenjen za nešto stvarno i korisno. Obećanje je bit, a oblik u kojemu se to obećanje nosi se kroz vrijeme mijenjalo do današnjih 0 i 1. Onda dolazimo do problema da je trgovina toliko narasla da više nema dovoljno sjanih grumenčića. E sad nemamo više izbora nego da prihvaćamo reprezentaciju vrijednosti i obećanje.

 

Sa bitcoinom ili bilo kojom verzijom kriptovalute se vračamo u rudarenje zlata i ograničenu količinu. Al nema problema. Kad sad kad usfali da pokrije trgovinu samo ćemo izmisliti bitcoin2 ili nadoštukati koju nulu u kompu. I koja je razlika? Zašto je jedan sustav bolji od drugog? Nije bolji. Isti su. Samo je obećanje u drugom obliku. I sve je dobro dok se obećanje drži. Inflacije se nisam ni dotaknuo a to je jedan od glavnih uništavača obečanja.

 

Usput dosta komentatora ovdje se drži samo jedne funkcije novca - pohrane vrijednosti. Mjerilo vrijednosti i sredstvo razmjene zaboravili. Trenutno je bitcoin nešto sramežljiv kao sredstvo razmjene tj. nije široko prihvaćen. Dobrim dijelom zbog visokih transakcijskih troškova i što još nije pustio korijenje u širem puku.

Također dosta komentarora je pod jakim utjecajem Marxa u vidu da se samo spominje radna teorija vrijednosti (Marxovo omiljeno čedo). Nije da je točna ili netočna nego kao i sve druge ima svoje probleme. Klasični problem teorije vrijednosti je vrijednost dijamanta i vode u pustinji. Ni jednog ni drugog nema. I za jedan i za drugi treba hrpa rada da se dopremi/iskopa usred pustinje. Al nekako ipak voda ima veću vrijednost u pustinji. Teško ćemo se dogovoriti da li je neki oblik novca i monetarnog sistem bolji ili lošiji ako se ne možemo dogovoriti oko banalne stvari kao vrijednost predmeta X.

 

Sjest i dobrano zagrijati stolicu o povijesti novca, teorijama vrijednosti pa tek onda se upustiti u roštanje po monetarnom sistemu.

 

Zadivljujuće je kako smo za ekonomiju i nogomet svi stručnjaci.

 

11 godina
odjavljen
offline
Re: Warren Buffett: kriptovalute će loše završiti
Sroljo the second kaže...

 

Ok, ja ne "kontam", ali vidim pišeš da ni ti ne kontaš, ali znaš da ne valja. Kako znaš da ne valja, ako ne kontaš? Apsurdistan? 

 Znači moram bit kemičar da objasnim kemijskim formulama kako govno smrdi? Daj pliz... Nemam dovoljno znanja da idem rastavljat kreditni sustav na proste faktore i davati idealnija rješenja. Ali zbrojit mogu. Zbroj ne štima. Eno ti u članku što sam linkao je objašnjeni dokazan temeljni razlog zašto kreditni sustav ne štima, a meni smrdi. 

 

 

Dont these talking monkeys know that Eden has enough to go around? Plenty in this holy garden, silly old monkeys, Where there is one you are bound to divide it Right in two!
8 godina
offline
Re: Warren Buffett: kriptovalute će loše završiti
BlackDog22 kaže...
Feudalac kaže...
eywa33 kaže...

 

 

 Hm, a koliko je pošteno da ja uz jedan potpis dobijem npr. auto ili novu kuću? U tom trenutku moj rad još ne postoji, samo obećanje. Novcu nije osnovna namjena biti spremište vrijednosti, on je, pogotovo danas, samo dogovorena mjera za jedinicu vrijednosti stvari ili rada. Što se više koristi elektronski zapis, to je ekonomija zapravo efikasnija.

 Isto kolko je pošteno da radiš i štediš i onda kupiš auto. Ne postoji moralna dvojba u te dvije stvari. Stvar je samo u tome da li ti ja vjerujem da ćeš ti raditi ili ti ne vjerujem. 

 

Novac kao spremište vrijednosti je definicija novca. Osim nje novac još obračunska jedinica i sredstvo razmjene. 

 To je pitanje za ovu dvojicu, hehe

što se tiče definicije, novac više nije spremište obzirom da gubi na vrijednosti; u praktičnom smislu ima(mo) ga u optjecaju koliko je potrebno za održavanje likvidnosti.

Ja rekoh
8 godina
offline
Re: Warren Buffett: kriptovalute će loše završiti
eywa33 kaže...

 Znači moram bit kemičar da objasnim kemijskim formulama kako govno smrdi? Daj pliz... Nemam dovoljno znanja da idem rastavljat kreditni sustav na proste faktore i davati idealnija rješenja. Ali zbrojit mogu. Zbroj ne štima. Eno ti u članku što sam linkao je objašnjeni dokazan temeljni razlog zašto kreditni sustav ne štima, a meni smrdi. 

 Mogu ja?

Potpisivanjem ugovora o kreditu banka je dobila imovinu ali i obvezu po toj imovini. Knjiži je na dva mjesta koja se međusobno poništavaju. Onog trenutka kada ti povučeš odobreni kredit s njenog računa koji se vodi u drugoj banci, centralnoj banci, iznos novca kojim ona raspolaže se upravo smanjio; nije im dopušteno ići u beskonačni minus kako izgleda dok gledaš samo prvu točku. Možda će se dio tog novca vratiti na račun iste banke ako nešto kupiš od drugog klijenta iste banke i ako on to odmah položi na račun. Ti ćeš, svakako, već idućeg mjeseca vratiti prvu ratu koja opet služi istoj svrsi. Ovo nije nikakva (al)kemija već način kojim se na tržišnoj osnovi regulira količina novca u ekonomiji ovisno o raspoloživim dobrima i uslugama, a što je država prepustila bankama obzirom da one imaju ekspertizu i snose rizik krive procjene. S ovim se dobilo na efikasnosti kreiranja i tijeka novca; problem koji ti vidš je nešto drugo - sklonost ljudi da se zadužuju za nepotrebne stvari. Daleko od toga da banke nisu vrlo stručne u uvaljivanju kredita, ali nije njihov posao moral i briga o odlukama pojedinaca - njihovo je samo efikasnos kreirati novac i staviti ga u ekonomsku upotrebu. Svejedno je da li se on zove ovca, krava, zlato, bitcoin, dolar, dinar - osnova je uvijek ista, bitcoin , kao što ti je već rečeno, ništa ne mijenja. Da bi se promijenio "problem" koji ti vidiš u uzimanju kamata - potrebno ju je zabraniti. Sretno s tim rješenjem

Ja rekoh
11 godina
odjavljen
offline
Re: Warren Buffett: kriptovalute će loše završiti

Što ti objašnjavaš sad meni? Ono što ne štima u izračunu je činjenica da novac kojeg je banka utipkala meni na račun kad podignem kredit... drum roll....... ONA NEMA. NEMA. niente, nada... Odjednom, baš ko što aludiraš... hokus pokus, ona ima tu lovu. S nijednog računa je nije orebacila na moj, nikoga nije zvala, ništa isprintala... stvorila ga je upravo ko alkemičar zlato, iz dupeta.  Ali sistem je takav, kontam, regulacija i zakoni joj dozvoljavaju da utipkava brojke, a mene obvezuje da to vraćam s kamatom. Ako ne mogu, oni će poslat hordu da mi uzmu ono za što sam ja pišao krv, neuspješno unovčio tu krv, a to jada (stvarne vrijednosti) što jesam uspio stvoriti, banka uzima, jer njihovo utipkavanje meni na račun je  ekvivalentno mom pišanju krvi. Vidiš, imam problema sa tom činjenicom. Da nečiji prdac na tipkovnici daje tome za pravo da uzima nešto što je netko radom stvorio... to nigdje u svemiru ne može proći, ali prolazi kod mase... očito je problem u fizikalnim zakonima. moramo ih prilagodit hokus pokus fizici bankara. 

 

Tebi je to kul, prihvatljivo, meni nije. kraj priče.

 

i nemoj priču o "bezveznom zaduživanju". Ko da ja sad govorim kako trebamo uzimat kredite za pizdarije, to je kao problem u čitavoj priči... Pliz. Nema to veze s ovim što govorim.

 

I da, naravno da oni efikasno stvaraju novac. Nitko nije toliko efikasan. Nigdje u prirodi ne postoji 100% efikasnosti. Ali njima uspijeva efikasnost od 100% plus kamata. Na kraju izađe 150% efikasnosti kad se vrati čitav kredit. Nema problema. Sve kul, pošteno, 1/1, matematika štima...

Dont these talking monkeys know that Eden has enough to go around? Plenty in this holy garden, silly old monkeys, Where there is one you are bound to divide it Right in two!
8 godina
neaktivan
offline
Re: Warren Buffett: kriptovalute će loše završiti
eywa33 kaže...
Sroljo the second kaže...

 

Ok, ja ne "kontam", ali vidim pišeš da ni ti ne kontaš, ali znaš da ne valja. Kako znaš da ne valja, ako ne kontaš? Apsurdistan? 

 Znači moram bit kemičar da objasnim kemijskim formulama kako govno smrdi? Daj pliz... Nemam dovoljno znanja da idem rastavljat kreditni sustav na proste faktore i davati idealnija rješenja. Ali zbrojit mogu. Zbroj ne štima. Eno ti u članku što sam linkao je objašnjeni dokazan temeljni razlog zašto kreditni sustav ne štima, a meni smrdi. 

 

 

Želiš mi reći da daješ instiktivno mišljenje? 

Smrad govna je tu da te odbije od njega jer nije dobro govnima se igrati ili ih jesti. Taj dio percepcije nije pod tvojom svjesnom kontrolom, to ti je uprogramirano. Daj neku drugu analogiju.

Zbrojio si dug i realan novac i vidio što, više novca na dug, pa zar nisi par postova prije mi odgovorio da ne tvrdiš da želiš fiksnu količinu novca u sustavu?

 

Razlog zašto te pitam jest da utvrdimo na čemu ti baziraš svoja uvjerenja. Ako ne razumiješ sustav, koji istina jest malo kompleksan, ali doslovno svi ga mogu razumjeti samo se trebaju potruditi. Pa onda daj se molim te potrudi, lakše je par redova veličina od kemijske analize govna.  Komentare koje daješ skupa sa Kesom su obmanjujući i poluistiniti, služe ničemu, odnosno kod neiskusnog čitatelja će probuditi revolt i bijes. To je loše.

 

Pitao je BlackDog22 nekoga, mislim da je on. Ako banke samo tako izmišljaju pare, zašto sami sebi ne izmisle pare, zašto se uopće zajebavaju sa tobom?

8 godina
neaktivan
offline
Re: Warren Buffett: kriptovalute će loše završiti
eywa33 kaže...

Ono što ne štima u izračunu je činjenica da novac kojeg je banka utipkala meni na račun kad podignem kredit... drum roll....... ONA NEMA. NEMA. niente, nada... 

 

Ajd, daj upregni mozak pa odgovori, zašto se uopće zajebavaju sa tobom i daju ti kredit? zašto ti tražiš kredit? Zašto oni jednostavno ne zaborave natezanje sa tamo nekavim eywa33 likom i zašto sebi jednostavno ne utipkaju na svoje računa i boli ih dupe za cijeli svijet?

11 godina
odjavljen
offline
Re: Warren Buffett: kriptovalute će loše završiti

Aha. Sad je na rasporedu ona metoda: to je kompleksan ali ipak razumljiv sustav, kojeg ja, eto glup, ne kužim. Završimo tu. 

 

Objasnio sam što i kako smrdi. Imaš linkan peer reviewed članak koji dokazuje što govorim, a ti i dalje trubi. 

Dont these talking monkeys know that Eden has enough to go around? Plenty in this holy garden, silly old monkeys, Where there is one you are bound to divide it Right in two!
8 godina
offline
Re: Warren Buffett: kriptovalute će loše završiti
eywa33 kaže...

Što ti objašnjavaš sad meni? Ono što ne štima u izračunu je činjenica da novac kojeg je banka utipkala meni na račun kad podignem kredit... drum roll....... ONA NEMA. NEMA. niente, nada... Odjednom, baš ko što aludiraš... hokus pokus, ona ima tu lovu. S nijednog računa je nije orebacila na moj, nikoga nije zvala, ništa isprintala... stvorila ga je upravo ko alkemičar zlato, iz dupeta.  Ali sistem je takav, kontam, regulacija i zakoni joj dozvoljavaju da utipkava brojke, a mene obvezuje da to vraćam s kamatom. Ako ne mogu, oni će poslat hordu da mi uzmu ono za što sam ja pišao krv, neuspješno unovčio tu krv, a to jada (stvarne vrijednosti) što jesam uspio stvoriti, banka uzima, jer njihovo utipkavanje meni na račun je  ekvivalentno mom pišanju krvi. Vidiš, imam problema sa tom činjenicom. Da nečiji prdac na tipkovnici daje tome za pravo da uzima nešto što je netko radom stvorio... to nigdje u svemiru ne može proći, ali prolazi kod mase... očito je problem u fizikalnim zakonima. moramo ih prilagodit hokus pokus fizici bankara. 

 ja ne sporim da oni stavaraju novac. Ali nije besplatan, ako to misliš niti neograničen. Uzmimo da si ti prvi i za sada jedini klijent banke, ona ima na svom računu kod centralne banke obavezni minimum od 10, a ti sklopiš ugovor o kreditu na 100. Sve štima; interno su stvorili 100 novih novčanih jedinica. Ti im kažeš: sada elim van svih 100, treba mi za večeru. Bum - nema. Mogu ti isplatiti samo 10 koliko imaju na svom računu kod centralne banke, a ti i dalje na svom papirnom/elektronskom računu imaš besplatno upisanih 100 jedinica. Šta sad sa tvojom teorijom besplatnog ručka, tj. večere. NEMA JE

Ja rekoh
11 godina
odjavljen
offline
Re: Warren Buffett: kriptovalute će loše završiti
Sroljo the second kaže...
eywa33 kaže...

Ono što ne štima u izračunu je činjenica da novac kojeg je banka utipkala meni na račun kad podignem kredit... drum roll....... ONA NEMA. NEMA. niente, nada... 

 

Ajd, daj upregni mozak pa odgovori, zašto se uopće zajebavaju sa tobom i daju ti kredit? zašto ti tražiš kredit? Zašto oni jednostavno ne zaborave natezanje sa tamo nekavim eywa33 likom i zašto sebi jednostavno ne utipkaju na svoje računa i boli ih dupe za cijeli svijet?

Ajde ti upregni mozak za promjenu. Ako već idemo metodom prozivanja nečije inteligencije... Zašto to ne rade? Jel znaš ti što oni rade? Pa svaki faking dan slušamo i čitamo kako ovaj dao onom kredit sa bolesno niskom kamatom. Poznam ih osobno nekolicinu koji su dobili kredite koje nitko živ sa dva neurona ne bi dao... i sl pizdarije.

 

Zašto sebi ne tipkaju na račun? A jesi pogodio srž problema. Ko muva u govno. I fizička i oravna osoba podliježu ugovorima koji su nužni za ostvarivanje i dobivanje kredita. Kredit će obvezat onoga koji ga traži. Što ti nije jasno? 

Dont these talking monkeys know that Eden has enough to go around? Plenty in this holy garden, silly old monkeys, Where there is one you are bound to divide it Right in two!
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice