Zacrnio se i Chrome

poruka: 12
|
čitano: 4.673
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Zacrnio se i Chrome".
16 godina
offline
Zacrnio se i Chrome

Ne mogu zaboraviti kako su nas, u vrijeme vladavine crnog ms dos-a, s prvim pojavama upotrebljivih verzija windowsa, uvjeravali kako je bijela pozadina manje štetna za vid.
Što se promijenilo?

 
0 0 hvala 0
12 godina
odjavljen
offline
Re: Zacrnio se i Chrome
Tip monitora?

@zacrnilo se i RAMu
14 godina
offline
Zacrnio se i Chrome

A kako ručno uključiti?

HTC Hero-iP 3GS-Nexus S-N7-Htc 8S-iP4-Galaxy S2-Sensation-Lumia 625-N8-Dell Venue 8-Z1C-M2 Note-M8-Z1C-BB 9900-Z1C-L630-Xperia E-OPO-HOX-N5-Nokia 6120-Nokia 5310-N5-iP4S-iP5S-S5-HTC10-Note8-S5
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Zacrnio se i Chrome
14 godina
offline
Re: Zacrnio se i Chrome
pedro kaže...

Ne mogu zaboraviti kako su nas, u vrijeme vladavine crnog ms dos-a, s prvim pojavama upotrebljivih verzija windowsa, uvjeravali kako je bijela pozadina manje štetna za vid.
Što se promijenilo?

 Negdje sam pročitao da su stavili bijelu pozadinu da bi računala približili običnom puku, jer pišemo na bijelom papiru, a ne crnom.

15 godina
offline
Zacrnio se i Chrome

ja živim u mračnoj temi (koja je čak i članica EU) pa mi ovo kao dodatak povrh svega ne treba. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
1 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Zacrnio se i Chrome

Mene su isto tako učili da je bijela podloga najbolja za oči, ali ja već godinama držim crnu pozadinu (Opera) gdje god mogu i puno mi je ugodnije tako. Kad je sve bijelo, samo mi blješti ekran i smeta mi. Usput, zadnjih godinu dana koristim više TV nego monitor, pa mi možda i zato više odgovara crna pozadina, prevelika je površina televizije da bi sve to svjetlilo bijelo. Youtube mi je isto na crno namješten. Meni više odgovara...

Live long and prosper.
13 godina
offline
Zacrnio se i Chrome

Ma obavezno Dark mode di god, samo ak smeta u određenim trenucima ko npr tu na forumu onda se makne, al yt i app za dopisivanje sve su dark. I naravno Blue Light filter mi cijelo vrijeme na kompu upaljen, a na mobu od 18-07h.

 

 

" Naš organizam proizvodi "hormon spavanja" ili melatonin koji smanjuje razinu "hormona stresa" kotrizola i priprema tijelo za san. Neke valne duljine svjetlosti poput plavo-zelenih prekidaju proces lučenja melatonina, što nam može uvelike poremetiti san, pa bi stoga svi mobiteli, tableti i računala trebali imati automatsku postavku za korištenje navečer. "

 

 

" Poznato je da umjetni izvori plave svjetlosti imaju štetne učinke na naše oči: negativno utječu na biološki dnevni ritam/cirkadijalni ritam, uzrokuju tzv. digitalni sindrom očiju: zamagljen vid, teško fokusiranje, suhe i nadražene oči, glavobolje, bol u području vrata i leđa, povećava rizik za razvoj određenih vrsta karcinoma, povećava rizik od razvoja dijabetesa, pretilosti i srčanih oboljenja, povećava rizik od depresije te može trajno oštetiti oči tj. vid, a degeneracija makule može prouzročiti sljepoću. "

 

" Dugotrajno gledanje u ekran mobitela, tableta, laptopa, računala i dr. uzrokuje naprezanje a time i zamaranje očiju, pa medicinski stručnjaci već imaju novi medicinski termin za takvo stanje: digitalno naprezanje očiju kojim označavaju ozbiljne simptome koji negativno utječu na učenje i radnu produktivnost. Posljedica dugotrajnog 'zurenja' u ekran/zaslon digitalnih uređaja je i pojava astenopije, odnosno brzo zamaranje očiju čiji karakteristični simptomi su umor, crvenilo, bol u očima ili oko očiju, zamagljen vid, glavobolja a povremeno se javlja i dvostruka slika. "

 

" Prema znanstvenim istraživačima, plava svjetlost koju emitiraju mobiteli, laptopi, tableti i drugi digitalni uređaji uzrokuje oštećenje vida jer pokreće stvaranje štetnih i otrovnih molekula u stanicama oka koje su osjetljive na svjetlost. Retinal ili retinaldehid je jedan od oblika vitamina A i ključna je molekula za vid, odgovorne za pretvorbu energije svjetlosnih fotona u električke impulse u retini ili mrežnici oka. Plavo svjetlo naime, podražuje molekule retinala stvarajući tako kondenzacijske nusproizvode koji se nazivaju lipofuscini – fototoksične i nerazgradive tvari koje uzrokuju degeneraciju makule. Drugim riječima, plava svjetlost uzrokuje nepovratne promjene u oku. Ili još kraće i jednostavnije rečeno, blistajuća plava svjetlost djeluje štetno na retinal i ubija stanice fotoreceptora (u oku). To je posebno zabrinjavajuće za samo zdravlje očiju jer kada ove stanice jednom odumru, one se više ne mogu regenerirati tj. obnoviti.   Degeneracija makule danas je vodeći uzrok sljepoće u SAD-u i procjenjuje se da oko dva milijuna ljudi u dobi od 40 godina ima degeneraciju makule. Odrasli u dobi iznad 50 godina kao i osobe s oslabljenim imunim sustavom ubrajaju se u visoko rizičnu skupinu zbog značajnog slabljenja ili gubitka vida uzrokovanog učinkom plavog svjetla. Dr. Ajith Karunarathne (University of Toledo) upozorava kako smo kontinuirano izloženi plavoj svjetlosti (tj. plavom svjetlu) a rožnica oka i leće ne mogu blokirati niti reflektirati/odbiti plavu svjetlost. Najvažniji rezultat istraživanja na Sveučilištu Toledo upućuje na izbjegavanje dugotrajnog gledanja u ekran digitalnih uređaja. Znanstvenici preporučuju da svatko mora slušati svoje tijelo i reagirati kada mu ono šalje signal: „dosta.“ Bol u očima, glavobolje, zamagljen vid i dr. znakovi su da ste previše izloženi učinku umjetnog plavog svjetla. Stručnjaci „American Optometric Association“ upozoravaju na sveprisutniji i sve rašireniji problem vida poznat kao sindrom računalnog vida, a uzrokovan je dugotrajnim gledanjem u ekran računala, laptopa, tableta, mobitela i drugih digitalnih uređaja. "

 

 

" Makularna degeneracija uzrokovana je smrću fotoreceptorskih stanica u oku, no kako plavo svjetlo utječe na taj proces, bilo je nepoznato – sve dok dr. Karunarathne i njegov tim nisu otkrili.

Znanstvenici su otkrili da “izloženost plavoj svjetlosti uzrokuje kod mrežnice reakcije koje stvaraju otrovne kemijske molekule u fotoreceptorskim stanicama.”

Retinal je molekula kod fotoreceptora koja prima svjetlost i šalje signale u mozak.

“Trebate stalnu opskrbu molekulama retinala ako želite imati zdravi vid. Fotoreceptori su beskorisni bez retinala, koji se proizvodi u oku”– kaže dr. Karunarathne.

Kasun Ratnayake, iz Karunarathneovog laboratorija, objašnjava da kada se plavo svjetlo i retina susreću, te dolazi do toksične reakcije. “Ako obasjate plavim svjetlom mrežnicu, ono ubija fotoreceptorske stanice dok se signalna molekula na membrani otapa”– kaže Ranayake.

“Fotoreceptorske stanice se ne regeneriraju u oku. Kad su mrtve, one su zauvijek mrtve”– dodao je.

Tim je otkrio da toksičnost plave svjetlosti može ubiti gotovo bilo koju stanicu u tijelu. No postoji nada – vitamin E zapravo može pomoći u zaštiti očiju od loših učinaka plavog svjetla.

Kao što znanstvenici objašnjavaju, otkrili su nešto pozitivno: Alfa tokoferol, oblik vitamina E, prirodni je antioksidans u tijelu i zapravo sprječava umirenje fotoreceptorskih stanica – čak i kada su izložene plavom svjetlu. "

 

 

Lp

Poruka je uređivana zadnji put pet 26.4.2019 15:03 (DiRT).
Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Zacrnio se i Chrome
DiRT kaže...

 


toksičnost plave svjetlosti može ubiti gotovo bilo koju stanicu u tijelu

 

 

50 lp (povratna naknada) 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
9 godina
offline
Re: Zacrnio se i Chrome
Ajar kaže...
DiRT kaže...

 


toksičnost plave svjetlosti može ubiti gotovo bilo koju stanicu u tijelu

 

 

50 lp (povratna naknada) 

 Znao sam sa je Ajar LSD hipi.

16 godina
offline
Zacrnio se i Chrome

Meni se ovo ne sviđa... Hoću Windowse u dark mode-u, ali Chrome želim kakav je bio... Kako im nije palo na pamet da stave ljudima opciju??? Ovo mi sad izgleda prečudno.

Moj PC  
0 2 hvala 0
9 godina
offline
Zacrnio se i Chrome

Sad čekam da zacrne i početnu stranicu googla i da natjeraju sve stranice da ponude dark mode..

Moj PC  
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice