Zaštitna markica poput umjetnog otiska prsta

poruka: 4
|
čitano: 2.017
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Zaštitna markica poput umjetnog otiska prsta".
15 godina
offline
Zaštitna markica poput umjetnog otiska prsta

usporedbom sam ustanovio da je jedna pahuljica jednaka no dvije se međusobno razlikuju. čak i tri. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
1 0 hvala 0
8 godina
offline
Zaštitna markica poput umjetnog otiska prsta

Super je da je svaki uzorak jedinstven. Nije super da je svaki uzorak neponovljivo različit. Stoga, radi provjere autentičnosti, originalni uzorak mora biti digitaliziran, memoriran i dostupan za usporedbu dok god je proizvod u upotrebi. Tu već odlazi dobar dio jednostavnosti i niske cijene, a ako se to radi, može se isto tako snimiti bilo koji dio bilo kojeg proizvoda, na mikroskopskoj razini nema identičnih predmeta.

 

 

Ja rekoh
Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Zaštitna markica poput umjetnog otiska prsta
Da je sve na mikroskopskoj razini različito je uglavnom točno, no sve se ne može kodirati kao ova neponovljiva markica. U konkretnom slučaju trebalo bi napraviti kod markice te ga usporediti s njezinim serijskim brojem (serijski broj piše na proizvodu, no kod markice je pohranjen kod proizvođača).
 
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Zaštitna markica poput umjetnog otiska prsta

U teoriji bi se moglo riješiti putem asimetrične kriptografije, na isti način na kojem radi digitalni potpis:

- generira se jedinstvena markica

- generira se alfanumerički kod koji odgovara otisku markice

- alfanumerički kod (opcionalno, s dodanim serijskim brojem) se enkriptira privatnim ključem i otisne (bilo kao vrijednost ili kao QR code, što je praktičnije) na uređaj, potvrdu autentičnosti, kutiju, jamstveni list...

 

Validacija:

- dekodira se vrijednost potpisa pomoću javnog ključa

generira se alfanumerički kod koji odgovara otisku markice

- usporede se te dvije vrijednosti

 

 

Krivotvoritelj može generirati svoje markice, ali ne može njihove potvrde potpisati jer nema tajni kod. Može dekodirati vrijednost iz potpisa, ali ne može napraviti markicu s točno tim kodom.

 

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice