Zašto memorijska kartica nije brza kao što je nave

poruka: 16
|
čitano: 6.382
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Zašto memorijska kartica nije brza kao što je nave".
4 godine
protjeran
offline
Zašto memorijska kartica nije brza kao što je nave

Većina flash čipova ne radi deklariranom brzinom. Iako ih uredno spojite na usb 3.0 ili 3.1 port/čitač, čak i direktno na usb 3.0 kontroler. Pogotovo usb stickovi ne rade (ako uopće rade) kako je deklarirano jer se štancaju u Kini u ogromnim količinama praktički bez provjere i doslovno dva ista modela memorije istog proizvođača ponašaju se različito. Ista stvar vrijedi i za flash kartice. Svi lažu i nabaviti pouzdanu i brzu flash memoriju danas je praktički lutrija.

 
1 1 hvala 0
5 godina
protjeran
offline
Re: Zašto memorijska kartica nije brza kao što je
Ako se štancaju u Americi ili Njemačkoj onda su u redu, jelda?!
Pis on ju, tu :P
15 godina
offline
Zašto memorijska kartica nije brza kao što je nave

laže selo, lažu ljudi, ali nitko kao marketingaši. kler i političari nisu im ni do gležnja. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
14 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Zašto memorijska kartica nije brza kao što je
Kokobil50 kaže...

Većina flash čipova ne radi deklariranom brzinom. Iako ih uredno spojite na usb 3.0 ili 3.1 port/čitač, čak i direktno na usb 3.0 kontroler. Pogotovo usb stickovi ne rade (ako uopće rade) kako je deklarirano jer se štancaju u Kini u ogromnim količinama praktički bez provjere i doslovno dva ista modela memorije istog proizvođača ponašaju se različito. ..

 -mješa se 'original' i lažnjak.. to nisu dvije iste stvari. Možda je natpis-logo na uređaju isti, ali je fejk-škart i sl.

-posotje čak i slučajevi kad su 'original' .. škart serija, koja je trebala biti uništena ali se neki dovitljivi poduzetnik dosjetio to iskorisititi, pa prodati online i sl.

 

-drugi problem je sama srž reklame koja je u nekoj mjeri zavaravanje kupca (moguće i kažnjivo ako se tako želi tumačiti zakon)... pa se veći modeli navode kao primjer max brzine, dok su manji sporiji ali se to 'ispusti' iz reklame. (to je logična posljedica, tehnološka, interni kontroler kao RAID.. za istu seriju, tad su veći s više paralelnih staza-linija i većim brzinama R/W). Pošto deklaracija na robi mora biti točna, ne vidim problem da zakonodavac to tumači kao kažnjivo i kazni proizvođače-trgovce koji se tako reklamiraju (ali takvog primjera nema..). Tj ako je 256GB model recimo 100MBs brzine, ako je 64GB recimo 50MBs.. tad na ambalaži ne može pisati brzina koja se odnosi na veći-brži model, tj to je tad konkretno zavaravajuće jer se odnosi na drugu robu, jednako kao da je druga ambalaža ili dekalracija u pitanju. Zašto to države ne tumače drugačije? Možda zato jer se kupci ne bune dovoljno i jer je trgovački lobi jak, kao i sama reklama.. pa nekako 'pristajemo' na to da nas reklame smiju varati?? .. ako je nešto na kutiji-ambalaži, tad to mora biti točan podatak, a upravo tamo se može pronaći zavaravajući koji se u ovom slučaju odnosi na brzinu većeg-bržeg modela serije flash stikića.

 

-kupac ako je nezadovoljan, razočaran (osjeća se prevarenim) treba upravo to tako prijaviti-reklamirati inspektoratu.. tek tad će se nešto (nadajmo se) promijeniti. (ili čekamo neku EU direktivu)..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
5 godina
offline
Zašto memorijska kartica nije brza kao što je nave

Ja imam tu karticu od 128 GB. Cime da testiram brzinu?

 
0 0 hvala 0
10 godina
neaktivan
offline
Re: Zašto memorijska kartica nije brza kao što je
Posmatrač kaže...

Ja imam tu karticu od 128 GB. Cime da testiram brzinu?

 Ako pitaš za program, vidi se iz članka da je testirano s CrystalDiskMarkom. Novu verziju imaš na CrystalDiskMark.

Najjednostavniji program za takve stvari na koji sam ja naletio je SpeedOut. Iako već poprilično star, još uvijek dobro radi svoj posao.

 

CrystalDiskMark je malo kompleksniji, jer provodi više različitih testova i mogu se definirati neke stvari prilikom testiranja.

 

U prilogu je slika na kojoj se vidi obavljeno testiranje s oba programa, jedne moje stare memorijske kartice.

 

 

Ako pak pitaš s tehničke strane, ukoliko imaš laptop, vjerojatno imaš i čitač sd kartica, pa svoju mikro karticu stavi u ovaj dodatak, umetni u čitač kartica i nakon toga testiraj s nekim od programa. Ako pak nemaš tu opciju, a toliko ti je stalo da izmjeriš brzinu svoje kartice, trebati će ti nešto poput ovoga. -> Čitač SD kartica

Test+kartice Test+kartice
Poruka je uređivana zadnji put pet 27.9.2019 14:28 (Mackey).
8 godina
offline
Zašto memorijska kartica nije brza kao što je nave

Ima još i ona glupost da ovisi koliko prostora imaš na kartici (zagušenje kad je na knap), odn. koliki fajl prebacuješ: nekad se OS privremeno zaguti keširanjem pa "provajda" brzinu koja je išla (makar su se resursi kasnije oslobodili).

Na SD karticama sam znao imati problema kad bi brisao(dodavao fajlove; makar bi formalno imalo dosta mjesta, snimanje bi išlo sporo. Onda makneš sve fajlove i vratiš ih natrag, valjda ih dobro poslaže (defragmentacija nekakva), i proradi kako bi trebalo.

Danas je to malo teže odrediti je su veći kapaciteti a i tehnologija (pogotovo flash mem) je uznapredovala.

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Zašto memorijska kartica nije brza kao što je
Posmatrač kaže...

Ja imam tu karticu od 128 GB. Cime da testiram brzinu?

 ovdje pronađi nešto za se. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
5 godina
offline
Re: Zašto memorijska kartica nije brza kao što je
Mackey kaže...
Posmatrač kaže...

Ja imam tu karticu od 128 GB. Cime da testiram brzinu?

 Ako pitaš za program, vidi se iz članka da je testirano s CrystalDiskMarkom. Novu verziju imaš na CrystalDiskMark.

Najjednostavniji program za takve stvari na koji sam ja naletio je SpeedOut. Iako već poprilično star, još uvijek dobro radi svoj posao.

 

CrystalDiskMark je malo kompleksniji, jer provodi više različitih testova i mogu se definirati neke stvari prilikom testiranja.

 

U prilogu je slika na kojoj se vidi obavljeno testiranje s oba programa, jedne moje stare memorijske kartice.

 

 

Ako pak pitaš s tehničke strane, ukoliko imaš laptop, vjerojatno imaš i čitač sd kartica, pa svoju mikro karticu stavi u ovaj dodatak, umetni u čitač kartica i nakon toga testiraj s nekim od programa. Ako pak nemaš tu opciju, a toliko ti je stalo da izmjeriš brzinu svoje kartice, trebati će ti nešto poput ovoga. -> Čitač SD kartica

 Hvala za info ali sve to znam. Pitao sam cime je testirana ova gore spomenuta kartica pa da uporedimo rezultate izmedju 64 GB i 128 GB iste kartice... Testiracu sa oba pa postam rezultate....

 

5 godina
offline
Zašto memorijska kartica nije brza kao što je nave

Kartica u prilogu svjeze formatirana. Citac je ugradjeni u lap HP Spectre x360. Windows 10 x64

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Zašto memorijska kartica nije brza kao što je
Kokobil50 kaže...

Većina flash čipova ne radi deklariranom brzinom. Iako ih uredno spojite na usb 3.0 ili 3.1 port/čitač, čak i direktno na usb 3.0 kontroler. Pogotovo usb stickovi ne rade (ako uopće rade) kako je deklarirano jer se štancaju u Kini u ogromnim količinama praktički bez provjere i doslovno dva ista modela memorije istog proizvođača ponašaju se različito. Ista stvar vrijedi i za flash kartice. Svi lažu i nabaviti pouzdanu i brzu flash memoriju danas je praktički lutrija.

 Za USB stickove te mogu demantirati. Ako kupuješ stickove koji maju declariran i read i write speed onda ćeš dobiti upravo takvu približnu brzinu. Npr. imam doma dva SanDisk Extreme usb-a (16 i 64gb) i oba rade na deklariranim brzinama koje su na razini SSD-a (naravno par mbita/s manje), al takav USB košta i do nekoliko puta više od SSD-a po gigabajtu (što je i logično jer treba sve to isto strpati na manji čip). Stvar je u cijeni koju si spreman platiti. Evo i testa s tim da je stick na pola pun, a uz to se radi i o staroj seriji.

nemam za potpis
Poruka je uređivana zadnji put pet 27.9.2019 18:08 (tenac).
14 godina
offline
Re: Zašto memorijska kartica nije brza kao što je
Posmatrač kaže...

Kartica u prilogu svjeze formatirana. Citac je ugradjeni u lap HP Spectre x360. Windows 10 x64

 5-10 mbita/s manje od deklarirane brzine

nemam za potpis
9 godina
neaktivan
offline
Re: Zašto memorijska kartica nije brza kao što je
tenac kaže...
Posmatrač kaže...

Kartica u prilogu svjeze formatirana. Citac je ugradjeni u lap HP Spectre x360. Windows 10 x64

 5-10 mbita/s manje od deklarirane brzine

 to mu je do card readera, imam take dvije samsung evo+ 128gb... pisanje 90, citanje 95Mb/s (citanje je ograniceno Kingston-ovim card readerom, na brzim citacima, navodno, ide preko 100).

16 godina
neaktivan
offline
Zašto memorijska kartica nije brza kao što je nave

Ovo pitanje me podsjeća na ono: zašto na reklami sve opere, a kad stavim zagoreno u perilicu sve ostane? E pa dragi moj, zato jer marketing znači (uglavnom) kako što bolje lagati kupce

The best is yet to come, and wont that be fine You think youve seen the sun, but you aint seen it shine
Moj PC  
0 0 hvala 0
4 godine
offline
Zašto memorijska kartica nije brza kao što je nave

Zanimljiv članak, ali još zanimljivije je da je opisana kartica Samsung EVO Plus UHS-3 64GB Micro SDXC. UHS-III znači (prema wikipediji) da bi maksimalna brzina čitanja i pisanja trebala biti <= 624 MB/s. Oznake Class 10, U1, V10 i slično su minimalne brzine pisanja. Ja sam napravio neki test i objavio rezultate na forumu, jer sam kupio UHS-I karticu, ali i card reader za USB 3.0 (jer nemam laptop i integrirani čitač), pa mi je read bio na 75 MB/s, a write na 16,5 MB/s. Čitanje od 75MB/s  je sasvim zadovoljavajuće, jer je USB 2.0 max birzina 60MB/s iako realno ide i manje. Dakako nije ni blizu USB 3.0 stikovima koji bi trebali ići na 625 MB/s koliko je i maksimalno za kartice koje su UHS-III.

 

Pretpostavljam da ove testove kartica radite preko laptopa koji u sebi ima čitač kartica?

Jer UHS-3 ima više redova pinova, a neznam dali to svi čitači imaju, pa tako ni moj USB 3.0 card reader nema.

 

Link na test:

https://www.bug.hr/forum/topic/memorije/usb-test-brzina-micro-sd--card-reader/268295.aspx

 

 

 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Zašto memorijska kartica nije brza kao što je nave
Krivo je autor napisao. Trebalo je biti UHS-1 U3
Moj PC  
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice