30 godina IBM PC-ja

poruka: 34
|
čitano: 8.125
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "30 godina IBM PC-ja".
12 godina
offline
30 godina IBM PC-ja

Hahaahahahahah...to su bila vremena

Shot first, ask later!!! XFire:al3xan3r Steam:jackass2056
 
3 0 hvala 0
16 godina
odjavljen
offline
30 godina IBM PC-ja

Pas mater, i danas je lijep!!!

Freak Show Inc.
 
16 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
30 godina IBM PC-ja

Svaka cast IBM! :)

 

 

Moj PC  
3 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
30 godina IBM PC-ja

bilo bi ga fora upaliti tek toliko da vidim kako radi {#}

42
 
7 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
30 godina IBM PC-ja

"Osnovna konfiguracija sastojala se od Intelovog procesora 8088 takta 4,77 MHz, 16 KB memorije i 12-inčnog monokromatskog monitora"

A netko kaže da su 13.3" monitori za laptope premali  {#} U 30 godina svašta se promjenilo, no IBM je tu i dalje.

Da nije bilo IBM-a svijet bi vjerojatno bio prilicno drugaciji. Nebi bilo M$, a i pitanje je bi li postojao i Apple.

 

Zanimljivo je vidjeti što danas govori IBM-ovac Mark Dean o buducnosti PC-a:

“When I helped design the PC, I didn’t think I’d live long enough to witness its decline,” Dean blogs.

“But, while PCs will continue to be much-used devices, they’re no longer the leading edge of computing.

They’re going the way of the vacuum tube, typewriter, vinyl records, CRT and incandescent light bulbs,”

he noted Thursday on the IBM-supported site. Dean now uses the ThinkPad 700T slate computer.

In 2005, IBM sold its PC business to Lenovo. “It’s now clear that our company was in the vanguard of the post-PC era,” he said. 

Zanimljivo da je tom liku danas primarno racunalo upravo tablet.

 

Ocito nakon 30godina dolazimo do tzv.post PC ere, tj.PC kakve znamo mijenjaju svoj oblik.

U svakom slucaju sretan 30.rođendan IBM-ovim PC-ima {#}

Ne dozvolite da vas obeshrabre oni koji su razočarani životom i koji su postali gluhi za najdublje i iskonske želje svoga srca - IVAN PAVAO II
Moj PC  
4 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
30 godina IBM PC-ja

mogu reci da sam radio da jednom ovakvom, prije kojih 15-16 godina

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: 30 godina IBM PC-ja
alen-c kaže...

"Osnovna konfiguracija sastojala se od Intelovog procesora 8088 takta 4,77 MHz, 16 KB memorije i 12-inčnog monokromatskog monitora"

A netko kaže da su 13.3" monitori za laptope premali  {#} U 30 godina svašta se promjenilo, no IBM je tu i dalje.

Da nije bilo IBM-a svijet bi vjerojatno bio prilicno drugaciji. Nebi bilo M$, a i pitanje je bi li postojao i Apple.

 

Zanimljivo je vidjeti što danas govori IBM-ovac Mark Dean o buducnosti PC-a:

“When I helped design the PC, I didn’t think I’d live long enough to witness its decline,” Dean blogs.

“But, while PCs will continue to be much-used devices, they’re no longer the leading edge of computing.

They’re going the way of the vacuum tube, typewriter, vinyl records, CRT and incandescent light bulbs,”

he noted Thursday on the IBM-supported site. Dean now uses the ThinkPad 700T slate computer.

In 2005, IBM sold its PC business to Lenovo. “It’s now clear that our company was in the vanguard of the post-PC era,” he said. 

Zanimljivo da je tom liku danas primarno racunalo upravo tablet.

 

Ocito nakon 30godina dolazimo do tzv.post PC ere, tj.PC kakve znamo mijenjaju svoj oblik.

U svakom slucaju sretan 30.rođendan IBM-ovim PC-ima {#}

vidi se da ti je apple isprao glavu koja post era pc-a,te igračke tableti i sp sigurno ne mogu zamjeniti računalo ili pc,mogu biti tek sekundarno računalo

dovoljan mi je jedan uređaj sa os u sebi
14 godina
neaktivan
offline
Re: 30 godina IBM PC-ja
alen-c kaže...

"Osnovna konfiguracija sastojala se od Intelovog procesora 8088 takta 4,77 MHz, 16 KB memorije i 12-inčnog monokromatskog monitora"

A netko kaže da su 13.3" monitori za laptope premali  {#} U 30 godina svašta se promjenilo, no IBM je tu i dalje.

Da nije bilo IBM-a svijet bi vjerojatno bio prilicno drugaciji. Nebi bilo M$, a i pitanje je bi li postojao i Apple.

 

 

Wrong.

Apple II je bio 3 godine prije IBM PC-a sa daleko boljim HW mogućnostima, znaći Apple II je prvo pravo osobno računalo.

LISA je bila tu negdje kada i IBM PC i opa imala je GUI , dok je IBM razmišljao koji prompt OS da stavi u svoj "stroj"  , da još samo napomenem Apple je tada bio firma u početku a IBM skoro pa 100 godina na sceni.

Dvije-tri godine nakon došao je Mac i izmjenio svijet, čudom do 95-te na PC-ima je i dalje rulao prompt sa GUI ljuskama.

 

Istina je da nije bilo IBM PC-a , sumnjam da bi bilo današnjeg MS-a i velike večine drugih tvrtki, a ne bismo znali ni što je BSOD, ili da se držim teme stack overflow .

 

 

 

 

 

 

 

"I've seen things you people wouldnt believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched C-beams glitter in the dark near the Tannhauser Gate&am
12 godina
offline
30 godina IBM PC-ja

ma meni dan danas nedostaju takvi compovi

Shot first, ask later!!! XFire:al3xan3r Steam:jackass2056
 
1 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: 30 godina IBM PC-ja
Komunist Izet kaže...

ma meni dan danas nedostaju takvi compovi

 

Otiđi u Peek&Poke imaš ih tamo ko salate :)

 

"I've seen things you people wouldnt believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched C-beams glitter in the dark near the Tannhauser Gate&am
12 godina
neaktivan
offline
30 godina IBM PC-ja

Nedavno zamijenjen dobar stari IBM star 10 godina..nikad kvara

Ofc.
 
3 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: 30 godina IBM PC-ja
woodgamesfx kaže...
alen-c kaže...

"Osnovna konfiguracija sastojala se od Intelovog procesora 8088 takta 4,77 MHz, 16 KB memorije i 12-inčnog monokromatskog monitora"

A netko kaže da su 13.3" monitori za laptope premali  {#} U 30 godina svašta se promjenilo, no IBM je tu i dalje.

Da nije bilo IBM-a svijet bi vjerojatno bio prilicno drugaciji. Nebi bilo M$, a i pitanje je bi li postojao i Apple.

 

 

Wrong.

Apple II je bio 3 godine prije IBM PC-a sa daleko boljim HW mogućnostima, znaći Apple II je prvo pravo osobno računalo.

LISA je bila tu negdje kada i IBM PC i opa imala je GUI , dok je IBM razmišljao koji prompt OS da stavi u svoj "stroj"  , da još samo napomenem Apple je tada bio firma u početku a IBM skoro pa 100 godina na sceni.

Dvije-tri godine nakon došao je Mac i izmjenio svijet, čudom do 95-te na PC-ima je i dalje rulao prompt sa GUI ljuskama.

 

Istina je da nije bilo IBM PC-a , sumnjam da bi bilo današnjeg MS-a i velike večine drugih tvrtki, a ne bismo znali ni što je BSOD, ili da se držim teme stack overflow .

 

 

 

 

 

 

 

 

U načelu se slažem s obojicom. IBM PC ipak je bio nešto zanimljiviji jer je bio prvi masovni 16-bitni stroj, dok je Apple II svoju arhitekturu temeljio na 8-bitnom procesoru koji su jednako tako kasnije iskoristili među ostalima i Commodore za PET, 64, itd, te različiti danas mnogima nepoznati, a tada masovno prisutni brandovi poput Acorna (BBC), Apricota, kao i legende - Ataria.

 

Ono što je IBM PC katapultiralo u svemir bio je DOS i poslovne aplikacije, nešto u čemu je Apple II pomalo zaostajao. Iako je Apple II bio za ono vrijeme dosta popularan i u poslovnom svijetu zahvaljujući VisiCalc-u (spreadsheet), ipak je puno više bio prisutan kod kućnih korisnika. IBM PC svoj je proboj doživio zahvaljujući jednom, ključnom produktu koji danas mnogi zaboravljaju - Lotus 1-2-3. Prvi integrirani "business suite" koji je uključivao spreadsheet (1), poslovnu grafiku (2) i bazu podataka (3). Također, portanje aplikacija s dotada sveprisutnog CP/M operacijskog sustava značajno je pridonijelo njegovom proboju. Jer, vrlo brzo su pod DOS-om proradili softveri poput WordStar tekst procesora (tako se tada zvala ta kategorija softvera), Ashton Tate dBase sustava za razvoj aplikacija za rad s relacijskim bazama podataka, itd. A onda su zaredali super-popularni programi iz kuhinje Borlanda (Turbo serija razvojnih alata, SideKick, Quattro, Sprint, itd), Microsofta (Word, VisiCalc), WordPerfect, itd.

 

Ukratko, PC možda nije bio naj-tehnologija, ali je imao fenomenalnu podršku za razvoj softvera što je prvenstveno zahvaljivao IBM-ovom inzistiranju na otvorenosti. Također, već tada je bila očigledna razlika koja je i danas vrlo aktualna: iako je Apple II bio revolucija zbog svoje modularne arhitekture s 8-bitnim slotovima za proširenja karticama, što je IBM na određeni način primijenio kao ideju u PC-u (8-bitni (IBM PC, IBM PC/XT) pa potom 16-bitni (IBM PC/AT) ISA bus), IBM je hardversku arhitekturu PC-a potpuno otvorio za licenciranje svakome tko je to htio.

 

Pa onda ispada i da je zbilja točna tvrdnja da mnogih ne bi uopće danas vjerojatno niti bilo u IT svijetu. Evo, onako iz glave samo da nabrojim par imena:

Hardware:

- Compaq (danas dio HP-a)

- Dell

- Acer

- i, uostalom, cijela PC industrija

 

ali zasigurno znakovito i:

- Intel

- AMD

 

Što se softvera tiče, nije tu samo Microsoft, već, realno, cijeli "Windows ecosystem".

 

Također, mogu se složiti dobrim dijelom i s tom pričom da ulazimo u post-PC eru. Ali ne treba gledati tako usko pa pričati o "ispranom mozgu Apple funboya", već o činjenici da se danas svijet okreće nekoj drugoj masovnoj ideji - oblaku, iliti, cloudu. A tu PC strahovito gubi svoj primat. Jer ako ću danas-sutra sa bilo kojeg uređaja (PC-a, tableta, smartphonea, internet-ready televizije, igrače konzole, itd) moći raditi u svojoj radnoj okolini, koristiti svoje aplikacije i svoje podatke... zbilja mislim da možemo govoriti o post-PC eri. Ne znači da će PC nestati, ali izgubiti veliki dio svoje prevlasti - sigurno hoće.

 

Na kraju svega toga ipak mogu samo reći jedno - hvala IBM-u i sretan 30.ti rođendan PC-u! Da ga nije bilo, tko zna bi li bilo svega ovoga... uključujući i BOL i pripadajući forum ;)

 

P.S. Treća slika po redu nije originalni IBM PC, već IBM PC XT koji je kao opciju nudio ugradnju ful height "winchester" hard diska kapaciteta 10 MB. Inače, da bi se istom tom disku omogućilo da se zavrti na punu brzinu i počne uopće raditi, IBM je morao umjetno usporiti pre-boot sekvencu tjerajući stroj da do beskraja (cca 2 minute) testira memoriju dok ne dočeka status "ready" od diska. Sjećam se tih vremena... moji (pra)početci u informatici poklapaju se upravo s tim godinama :)))

Poruka je uređivana zadnji put ned 14.8.2011 1:01 (ChrisB).
14 godina
neaktivan
offline
Re: 30 godina IBM PC-ja
ChrisB kaže...

Što se softvera tiče, nije tu samo Microsoft, već, realno, cijeli "Windows ecosystem".

 

Također, mogu se složiti dobrim dijelom i s tom pričom da ulazimo u post-PC eru. Ali ne treba gledati tako usko pa pričati o "ispranom mozgu Apple funboya", već o činjenici da se danas svijet okreće nekoj drugoj masovnoj ideji - oblaku, iliti, cloudu. A tu PC strahovito gubi svoj primat. Jer ako ću danas-sutra sa bilo kojeg uređaja (PC-a, tableta, smartphonea, internet-ready televizije, igrače konzole, itd) moći raditi u svojoj radnoj okolini, koristiti svoje aplikacije i svoje podatke... zbilja mislim da možemo govoriti o post-PC eri. Ne znači da će PC nestati, ali izgubiti veliki dio svoje prevlasti - sigurno hoće.

 

  U potpunosti se slažem sa ovom Post-PC era idejom i vjerojatno o smrti Windowsa, naravno ako uspije ova ideja oko HTML5 i Javascript-a i mogućeg odbacivanja .NET Frameworka od strane MS-a.

16 godina
offline
Re: 30 godina IBM PC-ja
Casperius79 kaže...

mogu reci da sam radio da jednom ovakvom, prije kojih 15-16 godina

 Ja također. U Vjesniku na "prijelomu".

To je bio posao, nabadanje pa trči u razvijanje vidit

što si fulao:)

14 godina
neaktivan
offline
Re: 30 godina IBM PC-ja
blackalbum kaže...

vidi se da ti je apple isprao glavu koja post era pc-a,te igračke tableti i sp sigurno ne mogu zamjeniti računalo ili pc,mogu biti tek sekundarno računalo

Ja sam samo prenio rijeci s bloga jednog uvaženog IBM-ovca. Vrijeme ce pokazati jel bio u pravu.

S njima se slaže i Apple. A bome i meni se cini da sve ide u tom smjeru gdje ce Tableti i slicni uređaji

postat sinonim za racunalo, a PC kakve danas shvacamo alat profesionalaca.

Nevidim razloga zašto nebi tako bilo.

ChrisB kaže...
woodgamesfx kaže...
alen-c kaže...

"Osnovna konfiguracija sastojala se od Intelovog procesora 8088 takta 4,77 MHz, 16 KB memorije i 12-inčnog monokromatskog monitora"

A netko kaže da su 13.3" monitori za laptope premali  {#} U 30 godina svašta se promjenilo, no IBM je tu i dalje.

Da nije bilo IBM-a svijet bi vjerojatno bio prilicno drugaciji. Nebi bilo M$, a i pitanje je bi li postojao i Apple

Wrong.

Apple II je bio 3 godine prije IBM PC-a sa daleko boljim HW mogućnostima, znaći Apple II je prvo pravo osobno računalo.

LISA je bila tu negdje kada i IBM PC i opa imala je GUI , dok je IBM razmišljao koji prompt OS da stavi u svoj "stroj"  , da još samo napomenem Apple je tada bio firma u početku a IBM skoro pa 100 godina na sceni.

Dvije-tri godine nakon došao je Mac i izmjenio svijet, čudom do 95-te na PC-ima je i dalje rulao prompt sa GUI ljuskama.

 

Istina je da nije bilo IBM PC-a , sumnjam da bi bilo današnjeg MS-a i velike večine drugih tvrtki, a ne bismo znali ni što je BSOD, ili da se držim teme stack overflow

 

U načelu se slažem s obojicom. IBM PC ipak je bio nešto zanimljiviji jer je bio prvi masovni 16-bitni stroj, dok je Apple II svoju arhitekturu temeljio na 8-bitnom procesoru koji su jednako tako kasnije iskoristili među ostalima i Commodore za PET, 64, itd, te različiti danas mnogima nepoznati, a tada masovno prisutni brandovi poput Acorna (BBC), Apricota, kao i legende - Ataria.

(...)

Također, mogu se složiti dobrim dijelom i s tom pričom da ulazimo u post-PC eru. Ali ne treba gledati tako usko pa pričati o "ispranom mozgu Apple funboya", već o činjenici da se danas svijet okreće nekoj drugoj masovnoj ideji - oblaku, iliti, cloudu. A tu PC strahovito gubi svoj primat. Jer ako ću danas-sutra sa bilo kojeg uređaja (PC-a, tableta, smartphonea, internet-ready televizije, igrače konzole, itd) moći raditi u svojoj radnoj okolini, koristiti svoje aplikacije i svoje podatke... zbilja mislim da možemo govoriti o post-PC eri. Ne znači da će PC nestati, ali izgubiti veliki dio svoje prevlasti - sigurno hoće. (...)

Mislio sam u smislu da racunala vjerojatno nebi bila toliko dostupna niti se toliko razvila.

Jer što jest, jest, IBM je tehnicki možda i najviše unaprijedio sama racunala tj.tehnologiju.

Također bez IBM-a, Apple bi vjerojatno imao cisti monopol što bi kocilo razvoj.

A opet da nije bilo IBM-a nebi bilo ni M$, koji je opet u neku ruku spasio Apple, ali naravno u svoju korist.

Ali opet i tu se može pitat bi li Apple uopce bio pred slomom da nije bilo IBM-a.

Teško je sad zamisliti što bi bilo kad bi bilo. Tako da sve skupa bi se razvijalo u tko zna kojem smjeru.

Sigurno bi sve skupa bilo punoooo drugacije.

 

Što se tice post-PC-ere to vidim nešto kao što se desilo i s mobitelima. Kao što sad imamo neku vrstu post-Pocket PC -eru smartphonea,

mislim da bi tako moglo biti i s "obicnim racunalima". PC u konacnici to i znaci - osobno racunalo.

Osobno utoliko da korisnik ne treba kužit racunalo, nego racunalo korisnika. Gdje se korisnik nemora zamarati koji su procesi u pozadini i

na koji nacin to sve skupa radi i brinuti o prekompleksnim postavkama i aržuriranjima. Gdje korisnik ne radi

da bi osposobio racunalo i podesio ga, nego gdje korisnik obavlja svoj posao a da ni nemora znati na koji nacin to sve funkcionira.

Znaci gdje racunalo mogu koristit i oni koji nemaju nikakvih tehnickih predznanja.

Također danas je mobilnost postala imperativ, a ne tek opcija. Laganost, minijaturnost, izdržljivost baterije i stabilnost sustava

bacile su u sjenu sirovu snagu procesora, grafike i ostalog. Tu cak prednost klasicnog PC-a - proizvoljan odabir komponenata -

postaje u neku ruku mana jer nužno povlaci 2 negativnosti : - povecanje dimenzija/mase da bi se omogucila izmjenivost i manja stabilnost/efikasnost sustava

koji mora raditi na toliko razlicitim uređajima.

Sve to skupa po meni cini određen prijelaz s PC na post-PC-eru. Sad jel u pitanju ispran mozak, nek svako prosudi kao želi,

ali kretanja tržišta i želje korisnika su jasne i govore u prilog toj ideji.

 

I slažem se s obojicom oko tih cinjenica koje ste naveli.

Ne dozvolite da vas obeshrabre oni koji su razočarani životom i koji su postali gluhi za najdublje i iskonske želje svoga srca - IVAN PAVAO II
16 godina
offline
Re: 30 godina IBM PC-ja
alen-c kaže...

Mislio sam u smislu da racunala vjerojatno nebi bila toliko dostupna niti se toliko razvila.

Jer što jest, jest, IBM je tehnicki možda i najviše unaprijedio sama racunala tj.tehnologiju.

Također bez IBM-a, Apple bi vjerojatno imao cisti monopol što bi kocilo razvoj.

A opet da nije bilo IBM-a nebi bilo ni M$, koji je opet u neku ruku spasio Apple, ali naravno u svoju korist.

Ali opet i tu se može pitat bi li Apple uopce bio pred slomom da nije bilo IBM-a.

Teško je sad zamisliti što bi bilo kad bi bilo. Tako da sve skupa bi se razvijalo u tko zna kojem smjeru.

Sigurno bi sve skupa bilo punoooo drugacije.

 

Što se tice post-PC-ere to vidim nešto kao što se desilo i s mobitelima. Kao što sad imamo neku vrstu post-Pocket PC -eru smartphonea,

mislim da bi tako moglo biti i s "obicnim racunalima". PC u konacnici to i znaci - osobno racunalo.

Osobno utoliko da korisnik ne treba kužit racunalo, nego racunalo korisnika. Gdje se korisnik nemora zamarati koji su procesi u pozadini i

na koji nacin to sve skupa radi i brinuti o prekompleksnim postavkama i aržuriranjima. Gdje korisnik ne radi

da bi osposobio racunalo i podesio ga, nego gdje korisnik obavlja svoj posao a da ni nemora znati na koji nacin to sve funkcionira.

Znaci gdje racunalo mogu koristit i oni koji nemaju nikakvih tehnickih predznanja.

Također danas je mobilnost postala imperativ, a ne tek opcija. Laganost, minijaturnost, izdržljivost baterije i stabilnost sustava

bacile su u sjenu sirovu snagu procesora, grafike i ostalog. Tu cak prednost klasicnog PC-a - proizvoljan odabir komponenata -

postaje u neku ruku mana jer nužno povlaci 2 negativnosti : - povecanje dimenzija/mase da bi se omogucila izmjenivost i manja stabilnost/efikasnost sustava

koji mora raditi na toliko razlicitim uređajima.

Sve to skupa po meni cini određen prijelaz s PC na post-PC-eru. Sad jel u pitanju ispran mozak, nek svako prosudi kao želi,

ali kretanja tržišta i želje korisnika su jasne i govore u prilog toj ideji.

 

I slažem se s obojicom oko tih cinjenica koje ste naveli.

Što se Applea tiče iz tog razdoblja, moje osobno mišljenje je ipak donekle drugačije.

 

Iako je Apple u to vrijeme bio iznimno jak igrač na tržištu, razjedinjenost tog tržišnog segmenta (osobna računala) bio je toliko razdijeljen da nikakvog stvarnog standarda nije bilo. Također, Apple je i u to vrijeme bio značajno skuplji od svih drugih igrača. Uostalom, posljednja verzija Apple II (Apple IIgs) bila je cijenom čak i iznad IBM PC-a, osobito njemu kompatibilnih strojeva. Primjerice, u vrijeme kada je IIgs predstavljen, dotadašnji home computer igrač, britanski Amstrad izazvao je novu PC revoluciju predstavivši svoj prvi uradak u poslovnom segmentu - Amstrad PC1512 (1=prvi, 512=RAM) koji je u osnovnoj konfiguraciji s uključenim monitorom koštao tada apsolutno nevjerojatnih 299 funti! Sjećam se koliko su imali efektni marketing - da bi kod kupaca pojačali dojam niske cijene, ista je bila sakrivena iza "grebalice" (kao srećke na lutriji). Marketinški mag Jobsove kategorije - CEO Amstrada, legendarni Alan Sugar :-))

 

Uglavnom, ne mislim da bi Appleova tehnologija prevladala, jer je IIgs označio kraj II-jke "with a bang" - stroj je uz ogoljeni GUI koji je (samo) podsjećao na Macintoshev završio kao priličan promašaj. A sam Mac... da, probio se baš u to vrijeme ali opet u vrlo ograničenim okvirima - obrazovanju (isključivo u USA), te u grafičkoj industriji predstavljanjem prvog LaserWriter-a i Adobe PostScripta. Izvan toga, Mac zbilja nije bio zanimljiv nikome ili rijetkima. Zašto? Klasika - cijena.

 

MS spasio Apple? Da, apsolutno. Tek kad je sam Bill Gates stao iza Applea, počeo je njegov napredak. Ali, bi li bio na toj razini? Objektivno, teško. A razlog je taj što su se pojavili drugi ozbiljni igrači u domeni GUI-a koji su samo zbog već tada podle MS-ove (čitaj: Gatesove) taktike gaženja protivnika izgubili utrku. Prije svega tu mislim na Digital Research i njihov GEM (Graphical Environment Manager) koji je, osim što je pretekao MS s njihovom katastrofom od prvih Windowsa bio prisutan i na drugim strojevima (Zilog, Motorola) a ne ekskluzivno na jednom (PC-u i DOS-u). A dobar dio "krivice" ležao je i na samom IBM-u koji se nije pretjerano zabrinjavao oko toga što MS radi... kasnije su to osjetili i na vlastitoj koži. OS/2.

 

U biti, PC se može gledati i kao veliki katalizator standardizacije hardvera i softvea. Ja sam u to vrijeme muku mučio sa svime jer sam istovremeno morao raditi na različitim sustavima: CP/M, DOS i ponešto s Unixom i VMS-om. Je, bio sam školarac ali već debelo zagriženi i zaražen informatikom.

 

Ukratko, osobno nikako ne bih stavio ruku u vatru u ime teorije o Appleovom mogućem monopolu u svijetu bez PC-a. Ako ćemo iskreno, cijeli Appleov marketing Macintosha uostalom temeljio se na IBM PC-u i IBM-u općenito kao pandanu Orvellove 1995.

 

Glede post-PC ere mogu samo reći da si u značajno široj formi rekao upravo ono na što sam i ja ciljao kada sam govorio o cloudu. PC neće izumrijeti jer grafičarima, inženjerima, znanstvenicima, itd, itd... PC neće moći zamijeniti "tamo neki" data centar u kojem se njihova virtualna okolina seli sa noda na node dok sistem administratori rade upgrade nekog od polja servera. Ali da IT ide u smjeru centralizacije resursa, virtualizacije svih elemenata korporativne i korisničke okoline u svakom obliku - ide, i to nije sporno. Ja možda nisam najsretniji s nečime poput ChromeOS-a kao konkretne implementacije, ali ono na što isti taj OS ukazuje jest buduća svakodnevica svih nas. Cloud nije samo još jedan buzzword i još jedan hype... kao što ni PC nije prošlo svršeno vrijeme. Ali cloud je arhitektura koja će obilježiti budućnost, kao što će PC postati način da se udovolji specifičnim potrebama pojedinca, a ne fleksibilno rješenje za sve potrebe i sve profile korisnika.

Poruka je uređivana zadnji put ned 14.8.2011 2:56 (ChrisB).
14 godina
neaktivan
offline
Re: 30 godina IBM PC-ja
ChrisB kaže...

 

 

MS spasio Apple? Da, apsolutno. Tek kad je sam Bill Gates stao iza Applea, počeo je njegov napredak. Ali, bi li bio na toj razini? Objektivno, teško. A razlog je taj što su se pojavili drugi ozbiljni igrači u domeni GUI-a koji su samo zbog već tada podle MS-ove (čitaj: Gatesove) taktike gaženja protivnika izgubili utrku. Prije svega tu mislim na Digital Research i njihov GEM (Graphical Environment Manager) koji je, osim što je pretekao MS s njihovom katastrofom od prvih Windowsa bio prisutan i na drugim strojevima (Zilog, Motorola) a ne ekskluzivno na jednom (PC-u i DOS-u). A dobar dio "krivice" ležao je i na samom IBM-u koji se nije pretjerano zabrinjavao oko toga što MS radi... kasnije su to osjetili i na vlastitoj koži. OS/2.

 

U biti, PC se može gledati i kao veliki katalizator standardizacije hardvera i softvea. Ja sam u to vrijeme muku mučio sa svime jer sam istovremeno morao raditi na različitim sustavima: CP/M, DOS i ponešto s Unixom i VMS-om. Je, bio sam školarac ali već debelo zagriženi i zaražen informatikom.

 

Ukratko, osobno nikako ne bih stavio ruku u vatru u ime teorije o Appleovom mogućem monopolu u svijetu bez PC-a. Ako ćemo iskreno, cijeli Appleov marketing Macintosha uostalom temeljio se na IBM PC-u i IBM-u općenito kao pandanu Orvellove 1995.

 

Glede post-PC ere mogu samo reći da si u značajno široj formi rekao upravo ono na što sam i ja ciljao kada sam govorio o cloudu. PC neće izumrijeti jer grafičarima, inženjerima, znanstvenicima, itd, itd... PC neće moći zamijeniti "tamo neki" data centar u kojem se njihova virtualna okolina seli sa noda na node dok sistem administratori rade upgrade nekog od polja servera. Ali da IT ide u smjeru centralizacije resursa, virtualizacije svih elemenata korporativne i korisničke okoline u svakom obliku - ide, i to nije sporno. Ja možda nisam najsretniji s nečime poput ChromeOS-a kao konkretne implementacije, ali ono na što isti taj OS ukazuje jest buduća svakodnevica svih nas. Cloud nije samo još jedan buzzword i još jedan hype... kao što ni PC nije prošlo svršeno vrijeme. Ali cloud je arhitektura koja će obilježiti budućnost, kao što će PC postati način da se udovolji specifičnim potrebama pojedinca, a ne fleksibilno rješenje za sve potrebe i sve profile korisnika.

 

 

Hehe OS2 će izmijeniti svijet , od nekud mi je to ostalo u glavi :)

 

Inače meni definitivno jedna jako zanimljiva stvar ,a koja je činjenica, da je  PC uspio istisnut, te gurnut u povijest recimo par boljih proizvođača, za primjer Amiga i Apple Mac neko vrijeme koji je tamo 90-tih bio u debelim problemima te po zastupljenosti na tržištu kaskao za PC-jem , suština moje misli je kako nešto naizgled loše može prevladat i dominirat tržištem.

 

OK slažem se da je dobrim djelom tu važno napomenut PC-jevu otvorenost prema proizvođaćima SW i širokoj lepezi aplikacija, ali opet nije zgoreg za napomenut da manje više i Mac i Amiga su imali popriličan podržanih aplikacija, zato malo mi je to čudno.

 

 

 

 

 

"I've seen things you people wouldnt believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched C-beams glitter in the dark near the Tannhauser Gate&am
15 godina
offline
30 godina IBM PC-ja

- IBM nije zaslužan za proboj PCa u današnjem kontekstu, on je 'samo' utvrdio standarde, osnovni PC-IBM compatible, i danas nešto znači. Nasuprot Macu (i ostalima) koji nije sam sa sobom kompatibilan. IBM je kako mu i ime kaže, business machine.. = industrijski standardi. Za usporedbu, može se govoriti da je prvi PC (po današnjim kriterijima) bio C-64 (vidi GUI-GEOS). Imao je za razliku od Spectruma priključke za periferiju (printer, modem..), VIC i SID.. Kao i sva novija računala kao Amiga (igre) i Atari (audio). Mac je bio za grafičare. To je sve ista platforma.

 

U PC svijetu to dolazi tek nakon prvih sound kartica (SB16!) koje su imale na sebi IDE konektor za CD kao primjer... tek 90tih se to dešava na PCu.

Do tog doba je (IBM-PC) bio samo bankarsko-računovodstvena mašina. Beskorisna kućnom korisniku. Standardi su najvažnija stvar u toj priči (koliko patenta drži IBM?).

Gledajući njihovu poslovnu politiku, čak je logično da nisu gurali razvoj kao u smjeru OS/2-a. Njihovi korisnici su veliki sistemi (radne stance,super računala..) koje oni nisu ni željeli raditi jeftino... Upravo zato su to kao igračku, 'poklonili' MSu (naravno golobradi mladac, B.Gates je imao sreće, zapravo imao je mamu na pravom mjestu...).

Budućnost ne predviđam, 'maglovita' je ali to nemora značiti cloud... {#}

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put ned 14.8.2011 9:48 (ihush).
 
4 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: 30 godina IBM PC-ja
alen-c kaže...

 

 

Osobno utoliko da korisnik ne treba kužit racunalo, nego racunalo korisnika. Gdje se korisnik nemora zamarati koji su procesi u pozadini i

na koji nacin to sve skupa radi i brinuti o prekompleksnim postavkama i aržuriranjima. Gdje korisnik ne radi

da bi osposobio racunalo i podesio ga, nego gdje korisnik obavlja svoj posao a da ni nemora znati na koji nacin to sve funkcionira.

Znaci gdje racunalo mogu koristit i oni koji nemaju nikakvih tehnickih predznanja.

 

Da ne postojiš, trebalo bi te izmisliti,...

 

 

You can patch technical vulnerabilities as they evolve, but there is no patch for stupidity, or rather gullibility. - Kevin Mitnick
16 godina
neaktivan
offline
30 godina IBM PC-ja

izmedju PCa i AppleII bilo je par vrlo velikih hardwareskih razlika. Kao prvo XT je mogao adresirati 1MB linearne memorije, tj max 640k RAMa dok II samo 64k, tj 48k. Kao drugo grafika. II je imala upitan broj boja, mislim 4, a ako se dve tocke nadju skupa onda je to bila 5 boja. Drugim rijecima II je imao duplo manju rezoluciju u boji nego CB. Trece HDD i Floppy. HDD uopce nije bio na II vec, hmm, 64k floppy ili kazete. XT je odmah krenuo sa 150k floppy i mogucnoscu HDD.

 

E buducnost. Ako je ovakva kao sada onda odma metak u glavu. Za pisati ovaj post brze mi je palit notebook nego pisati na tabletu. Osim toga, jedino mi FireFox znade radit sa Bug forumom, a to izgleda kao pisanje SMSa na prastarim Ericcsonima. Jeste li svjesni sto znaci HTML5 umjesto Java pisanih aplikacija? Da ne govorim o nativnim jezicima (C++).

Oblak je samo spijunaza kao Facebook ili Google. Citajte, iz dana u dan nesto novo sto ubija svaku privatnost. Hvala!

 

Kao programer volim usporediti Visual Studio 6 i sve iza njega. Se sjecate kako VS6 brzo radi? Razlika izmedju nativnog i manage koda! O SilverLightu da ne pricam.

 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
30 godina IBM PC-ja

 

Early adopter
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: 30 godina IBM PC-ja
Labtec kaže...

  U potpunosti se slažem sa ovom Post-PC era idejom i vjerojatno o smrti Windowsa, naravno ako uspije ova ideja oko HTML5 i Javascript-a i mogućeg odbacivanja .NET Frameworka od strane MS-a.

 jedino su mi priče naše vlade o gospodarskom razvoju države draže od ovakvih nebuloza.....već vidim kak recimo farmacija i slične branše globalno se prabace na chrome os u gmail, odmah mi na pamet pada jedan prigodni video:

 

 

a sad OT:

ono je IBM pred 30 godina a ovo je danas: http://www-03.ibm.com/press/us/en/pressrelease/35234.wss

kod mene normalno radi.....
16 godina
offline
Re: 30 godina IBM PC-ja
ihush kaže...

- IBM nije zaslužan za proboj PCa u današnjem kontekstu, on je 'samo' utvrdio standarde, osnovni PC-IBM compatible, i danas nešto znači (1). Nasuprot Macu (i ostalima) koji nije sam sa sobom kompatibilan. IBM je kako mu i ime kaže, business machine.. = industrijski standardi (2). Za usporedbu, može se govoriti da je prvi PC (po današnjim kriterijima) bio C-64 (vidi GUI-GEOS). Imao je za razliku od Spectruma priključke za periferiju (printer, modem..), VIC i SID.. Kao i sva novija računala kao Amiga (igre) i Atari (audio). Mac je bio za grafičare. To je sve ista platforma. (3)

 

U PC svijetu to dolazi tek nakon prvih sound kartica (SB16!) koje su imale na sebi IDE konektor za CD kao primjer... tek 90tih se to dešava na PCu.(4)

Do tog doba je (IBM-PC) bio samo bankarsko-računovodstvena mašina. Beskorisna kućnom korisniku.(5)

 

Standardi su najvažnija stvar u toj priči (koliko patenta drži IBM?).

Gledajući njihovu poslovnu politiku, čak je logično da nisu gurali razvoj kao u smjeru OS/2-a. Njihovi korisnici su veliki sistemi (radne stance,super računala..) koje oni nisu ni željeli raditi jeftino... Upravo zato su to kao igračku, 'poklonili' MSu (naravno golobradi mladac, B.Gates je imao sreće, zapravo imao je mamu na pravom mjestu...).

Budućnost ne predviđam, 'maglovita' je ali to nemora značiti cloud... {#}

 

Miješaš kruške i jabuke. Krenuti ću redom.

(1) Kako to misliš da IBM nije zaslužan za proboj PCa? Dok se nije pojavio IBM PC postojalo je na desetke različitih strojeva koji su više-manje svi dijelili neke zajedničke karakteristike (prvenstveno CPUe poput 6502 ili Z80) a koji apsolutno nisu bili kompatibilni po bilo kojoj osnovi. Kada je IBM predstavio PC, otvorio je arhitekturu stroja i omogućio svakome tko je to želio - licenciranje tehnologije i proizvodnju kompatibilnog stroja.

(2) Naziv kompanije je International Business Machines, a ne samog stroja. Stroj je PC = Personal Computer. Miješaš kompaniju i stroj.

(3) Znači, tvoj dokaz osobnosti računala je posjedovanje priključaka za periferiju i, ako je "napredniji"- GUI? Pa za tvoju informaciju, ako na tj način radiš razliku između osobnog i ne znam kojeg ne-osobnog računala, za Spectrum je postojao proizvod koji se zvao ZX Interface (kasnije i Interface II) koji su na sebi donosili priključke za vanjske uređaje. Cijena ZX Spectruma s Interfaceom (II) još uvijek je bila niža od Commodorea 64. I da ne zaboravim, na Spectruma se izravno spajao printer, bez dodatnog interfacea - legendarni ZX Printer. Je li sad još uvijek Commodore bio više osoban nego Spectrum?

Povrh toga, isti taj GUI o kojem govoriš postojao je i za druga računala - primjerice, za Amstrad CPC strojeve (464, 664, 6128).

A "ista platforma" kada govoriš o Commodore Amigi, Atariu ST i Apple Macintoshu ti ne drži vodu. Eh, da - zaboravio si i na Sinclair QL. I on je koristio Motorolu 68000, iako u lagano oslabljenoj verziji - 68008. Ali zaboravljaš da korištenje istog CPU-a ne znači i istu platformu. Nabrojani strojevi nisu mogli biti različitiji nego što su bili. I tu opet govorimo o tome da je IBM PC itekako zaslužan za proboj osobnih računala.

Činjenica je samo da su krenuli iz suprotnih polazišnih točaka, a čija je bila smislenija i uspješnija pokazuje ovih posljednjih 30 godina. Apple i IBM krenuli su od poslovne primjene, a Sinclair, Commodore i Atari iz perspektive kućnog korisnika. Reci mi, tko je danas od njih živ i prisutan u IT-u? I na čijim strojevima danas ljudi rade i igraju se?

(4) Ovo je, oprostiti ćeš, notorna neistina. Prvi optički pogoni napravljeni su upravo za PC, a ne niti za Mac niti za bilo koga drugoga. Također, prvi CD pogoni nisu došli 90.tih godina, već u 80.tima. Samo ću te podsjetiti da je IBM 1987. godine predstavio IBM PS/2 - Personal System/2, koji je, između ostaloga na pojedinim modelima uključivao i mogućnost ugradnje CDROM pogona. Također, CD pogodni su u to vrijeme zahtijevali proprietary kontrolere a ne nikakav IDE. IDE je došao kasnije, a kao standard je utvrđen tek 1990. godine i to pod imenom ATA. IDE je zaštićen kao ime od strane Compaqa, iako je industrija i tržište ipak, čak i uz standard ATA zadržalo korištenje upravo naziva IDE.

Zvuk na PC-u nije započeo s Creative Labsom i SoundBlasterom, a osim toga, SB16 nije bio prvi, već prvi 16-bitni soundcard. Zvuk na PC-u bio je podržan, barem kad sam ja ušao u taj svijet, još s Windowsima 286 i Windowsima 386, što znači da govorim o 1987. godini.

(5) Osim što sam u srednjoj školi na PC-u "vozio" Test Drive i igrao brojne druge igre, ne bih baš mogao reći da razumijem što si htio reći s ovime da je tek u 90.tima PC postao nešto više od "bankarskog" stroja? Možeš li to pojasniti?

 

Ovo što si napisao u nastavku vezano za radne stanice, OS/2 i slično uopće ne želim komentirati jer misli da apsolutno onda niti razumiješ poslovnu politiku koju je IBM u to vrijeme imao, niti pričaš utemeljeno na bilo kakvim argumentima.

15 godina
neaktivan
offline
Re: 30 godina IBM PC-ja
ChrisB kaže...
Ovo što si napisao u nastavku vezano za radne stanice, OS/2 i slično uopće ne želim komentirati jer misli da apsolutno onda niti razumiješ poslovnu politiku koju je IBM u to vrijeme imao, niti pričaš utemeljeno na bilo kakvim argumentima.

Zapravo je točno rekao, osim što je mislim bila teta, a ne mama od tada mladog Bill-a u pitanju. Argumenti? Pa recimo bio je serijal od 3-4 epizode koji se zvao 'trijumf šmokljana' i na našoj tv prije godinu dvije, obavezno pogledati, pa ćeš dobiti sasvim drugačiju sliku o politici IBM-a tih godina. I kako je mladi Gates napravio dos..

 

14 godina
neaktivan
offline
Re: 30 godina IBM PC-ja
ihush kaže...

U PC svijetu to dolazi tek nakon prvih sound kartica (SB16!) koje su imale na sebi IDE konektor za CD kao primjer...

Offtopic, ali uvijek sam se pitao kojem vragu sluzi IDE konektor na mom SB16. Znaci to je za opticke pogone namjenjeno... :D

 

ChrisB kaže...

(2) Naziv kompanije je International Business Machines, a ne samog stroja. Stroj je PC = Personal Computer. Miješaš kompaniju i stroj.

 

(4) Ovo je, oprostiti ćeš, notorna neistina. Prvi optički pogoni napravljeni su upravo za PC, a ne niti za Mac niti za bilo koga drugoga. Također, prvi CD pogoni nisu došli 90.tih godina, već u 80.tima. Samo ću te podsjetiti da je IBM 1987. godine predstavio IBM PS/2 - Personal System/2, koji je, između ostaloga na pojedinim modelima uključivao i mogućnost ugradnje CDROM pogona. Također, CD pogodni su u to vrijeme zahtijevali proprietary kontrolere a ne nikakav IDE. IDE je došao kasnije, a kao standard je utvrđen tek 1990. godine i to pod imenom ATA. IDE je zaštićen kao ime od strane Compaqa, iako je industrija i tržište ipak, čak i uz standard ATA zadržalo korištenje upravo naziva IDE.

Zvuk na PC-u nije započeo s Creative Labsom i SoundBlasterom, a osim toga, SB16 nije bio prvi, već prvi 16-bitni soundcard. Zvuk na PC-u bio je podržan, barem kad sam ja ušao u taj svijet, još s Windowsima 286 i Windowsima 386, što znači da govorim o 1987. godini.

 

(5) Osim što sam u srednjoj školi na PC-u "vozio" Test Drive i igrao brojne druge igre, ne bih baš mogao reći da razumijem što si htio reći s ovime da je tek u 90.tima PC postao nešto više od "bankarskog" stroja? Možeš li to pojasniti?

Nisam ihush (niti njegov odvjetnik) ali na ovo jednostavno moram reagirati:

 

Tocka dva ti nije korektna jer kasnije i sam brkas pojmove u tocki cetiri kada koristis nazive "Windows 286 i Windows 386". Da sam zloban sad bih napisao kako ne postoje takvi windowsi, ali nisam zloban i skuzio sam sto zelis reci takvim nazivom. IBM jest International Business Machines, sto neizravno govori da je IBM PC u biti business machine (poslovni stroj), to je bila ciljana namjena, i mislim da je to ihush htio reci.

 

Tocka cetiri, nigdje nije receno da se opticki uredaju pojavljuju prvo negdje dalje, a tek onda na PC-u 90-ih. Primarni kontekst je bio zvuk, i iako je prije postojao Adlib, Roland pa cak i RealSound, mozemo reci da je dgitalizirani zvuk masovno populariziran tek dolaskom Sound Blastera, jer su prethodna rjesenja bila preskupa i/ili neadekvatna. To je kao da kazes da je 3D akcelerirana grafika na PC-u postojala i prije Voodooa, istina ali ju je tek Voodoo masovno popularizirao.

 

Tocka pet, pa dobro, osim suhog DOS prompta (ili eventualno Norton Commandera) mogao si se jos i igrati. To ne mijenja cinjenicu da PC tada nije bas bio definicija multimedijalnog racunala (u usporedbi sa Amigom i Atarijem). Tek se kasnije stvari pocinju drasticno mijenjati, SoundBlaster, VESA VBE i slicne tehnologije su progurale multimediju na PC, onda je dosao Windows 3.1, pa Windows 95 i ostalo je povijest...

So then I typed GOTO 500 - and here I am!
15 godina
offline
Re: 30 godina IBM PC-ja
ChrisB kaže...
... niti pričaš utemeljeno na bilo kakvim argumentima.

 -koliko žuči i želje za flamanjem ... i (namjernog?) iskrivljavanja napisanog? Neki konkretan razlog?

Isprvci, čitaj, pa prosudi;

- 'samo' u navodnicima? ... za standard. Značenje je sasvim drugačije.

- IBM, primjeti točku ispred... nova rečenica, nije priveod PCa nego IBM, ...

- PC, tako termin.. sasvim nevažno, ali u flamewaru toliko bitno? Kategorija PETa je tad postojala kao pojam. Tad računala nisu bila osobna, nego poslovna i za igre.

To je i nastavak daljnjih 'crtica', nikave fakte kao neoborive nisam iznosio, samo površan komentar... -pogled, mišljenje.

Kao i spectrumov dodatak za printer.. koji konktretan razlog za taj info? btw, C64 nije trebao nikakav dodatak, imao sam i printer. Upravo zato je davnih godina C64 služio u Vinogradskoj za analizu krvi.. kao primjer upotrebe za koju nikad niej upotrebljen ZX... mada im je identična osnova.

- Platforma je samo u kontekstu CPUa (Mac, Amiga, Atari .. kao što je bio o C64 ili AppleII itd.) i recimo usporedbe GEOSa, koji (mada mi i to natrpavaš kao suprotnu tvrdnju..) postoji i za te platforme.. -stvarno, od kud isčitavaš te (možda subliminarne) poruke?

SB16? nigdje ne govorim da je prvi.. jednako kao word koji nije MSov.. (Perfect) ali je postao sinonim, sinonim vremena. Jednako kao što je istovrenemo došao u naše krajeve i upravo služio za spajanje CDa, nevažna je godina izlaska uređaja, govorim o našim prostorima i PC tj. osobnim korisnicima računala... Moglo bi se ovako reči, tko je prije 90tih imao sound i CD? Tko je imao PC? .. no sasvim nevažan podatak. Kao što je prije njega bio SB-pro, Adlib itd.. To je samo u kontekstu kompletnog račzunala, c64 (i amiga, atari) su sound imali ugrađen, kao bitnu razliku u odnosu na PC koji je imao samo običan PC sound tj. beepove (moglo se i s tim nešto više, no nije tema).

 

Mogu li pojasniti.. - pa u to vrijeme, kad već navodiš konkretne igre, na recimo Amigi su bile daleko kvalitetnije nego na PCu, smisao te rečenice je da je tad PC bio poslovno računalo (mislim na IBM-PC), tek dolaskom VGA+Audio+CD se širi na kućne korisnike i uz pomoć windowsa.. naravno (precizan si, to mi se sviđa..) iza '87-me, ali tema je PC-'84 (ispravak) 30 godina... ... pa komentiram (istina neprecizno) sam PC i odnos IBMa... kojem je to bilo uvjek sporedno kao samo računalo. itd. itd...

 

Neobično, često inzistiram na preciznosti, mislim da je potrebna jer eliminira nesporazume. Ipak, ovdje je nepotrebna..

 

 

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put ned 14.8.2011 15:11 (ihush).
16 godina
offline
Re: 30 godina IBM PC-ja
bed kaže...
ChrisB kaže...
Ovo što si napisao u nastavku vezano za radne stanice, OS/2 i slično uopće ne želim komentirati jer misli da apsolutno onda niti razumiješ poslovnu politiku koju je IBM u to vrijeme imao, niti pričaš utemeljeno na bilo kakvim argumentima.

Zapravo je točno rekao, osim što je mislim bila teta, a ne mama od tada mladog Bill-a u pitanju. Argumenti? Pa recimo bio je serijal od 3-4 epizode koji se zvao 'trijumf šmokljana' i na našoj tv prije godinu dvije, obavezno pogledati, pa ćeš dobiti sasvim drugačiju sliku o politici IBM-a tih godina. I kako je mladi Gates napravio dos..

 

Ja sam jako dobro razumio što je htio reći. Priča s OS/2 nije bila takva zato što IBM nije gurao OS/2 u fokus, već zato što su se posve razlikovali u ciljevima u vrijeme kada su ga razvijali s Microsoftom. Dokaz svemu tome na kraju je ipak činjenica da je OS/2 preživio isključivo u enterprise okruženju, i to u njegovom vrlo ograničenom dijelu: bankomati i proizvodni procesi.

 

Ukratko, ja sam samo reagiroa na tvrdnju da je IBM poklonio PC svijet MS-u. Dapače, čak i u serijalu o kojem govoriš IBM priznaje kako je posve krivo procijenio i PC i Microsoft i tržište. A da je tome tako potvrđuje činjenica da su ubrzo uslijedile najgore godine u poslovanju IBM-a s rekordnim gubicima.

16 godina
offline
Re: 30 godina IBM PC-ja
rustweaver kaže...
(2) Naziv kompanije je International Business Machines, a ne samog stroja. Stroj je PC = Personal Computer. Miješaš kompaniju i stroj.

 

(4) Ovo je, oprostiti ćeš, notorna neistina. Prvi optički pogoni napravljeni su upravo za PC, a ne niti za Mac niti za bilo koga drugoga. Također, prvi CD pogoni nisu došli 90.tih godina, već u 80.tima. Samo ću te podsjetiti da je IBM 1987. godine predstavio IBM PS/2 - Personal System/2, koji je, između ostaloga na pojedinim modelima uključivao i mogućnost ugradnje CDROM pogona. Također, CD pogodni su u to vrijeme zahtijevali proprietary kontrolere a ne nikakav IDE. IDE je došao kasnije, a kao standard je utvrđen tek 1990. godine i to pod imenom ATA. IDE je zaštićen kao ime od strane Compaqa, iako je industrija i tržište ipak, čak i uz standard ATA zadržalo korištenje upravo naziva IDE.

Zvuk na PC-u nije započeo s Creative Labsom i SoundBlasterom, a osim toga, SB16 nije bio prvi, već prvi 16-bitni soundcard. Zvuk na PC-u bio je podržan, barem kad sam ja ušao u taj svijet, još s Windowsima 286 i Windowsima 386, što znači da govorim o 1987. godini.

 

(5) Osim što sam u srednjoj školi na PC-u "vozio" Test Drive i igrao brojne druge igre, ne bih baš mogao reći da razumijem što si htio reći s ovime da je tek u 90.tima PC postao nešto više od "bankarskog" stroja? Možeš li to pojasniti?

Nisam ihush (niti njegov odvjetnik) ali na ovo jednostavno moram reagirati:

 

Tocka dva ti nije korektna jer kasnije i sam brkas pojmove u tocki cetiri kada koristis nazive "Windows 286 i Windows 386". Da sam zloban sad bih napisao kako ne postoje takvi windowsi, ali nisam zloban i skuzio sam sto zelis reci takvim nazivom. IBM jest International Business Machines, sto neizravno govori da je IBM PC u biti business machine (poslovni stroj), to je bila ciljana namjena, i mislim da je to ihush htio reci.

 

Tocka cetiri, nigdje nije receno da se opticki uredaju pojavljuju prvo negdje dalje, a tek onda na PC-u 90-ih. Primarni kontekst je bio zvuk, i iako je prije postojao Adlib, Roland pa cak i RealSound, mozemo reci da je dgitalizirani zvuk masovno populariziran tek dolaskom Sound Blastera, jer su prethodna rjesenja bila preskupa i/ili neadekvatna. To je kao da kazes da je 3D akcelerirana grafika na PC-u postojala i prije Voodooa, istina ali ju je tek Voodoo masovno popularizirao.

 

Tocka pet, pa dobro, osim suhog DOS prompta (ili eventualno Norton Commandera) mogao si se jos i igrati. To ne mijenja cinjenicu da PC tada nije bas bio definicija multimedijalnog racunala (u usporedbi sa Amigom i Atarijem). Tek se kasnije stvari pocinju drasticno mijenjati, SoundBlaster, VESA VBE i slicne tehnologije su progurale multimediju na PC, onda je dosao Windows 3.1, pa Windows 95 i ostalo je povijest...

 

Zapravo si posve u krivu što se Windowsa tiče. Osobno sam instalirao i koristio Windows/286, kao i Windows/386. Radilo se o verzijama koje je Microsoft izbacio kako bi se mogao iskoristiti adresni prostor na 80286 a potom i na 80386 procesorima. Za tvoju informaciju, isti su kasnije uklopljeni u MS Windows 3.0 kao "386 mode" koji si aktivirao putem Control Panel appleta koji se zvao - 386 Enhanced Mode.

Eto, imamo Internet pa bi ti samo jedan search u Googleu zasigurno pomogao da vidiš da Windowsi ipak imaju puno dulju povijest od opće poznatih Windowsa 3.0/3.1 na dalje. Nemoj misliti da sad mislim nešto loše, već jednostavno želim napomenuti kako prvo ipak trebaš konzultirati određene izvore prije nego nekome izneseš netočnu tvrdnju.

Nisam pobrkao niti pojmove niti sam PC stavio u kontekst gaming stroja. Samo sam napomenuo da PC nije bio samo i isključivo bankarski i računovodstveni stroj. To da su ga razni ST-ovi i Amige razbijali u domeni multimedije u načelu stoji iako i to treba uzeti s rezervom. Ipak je IBM bio taj koji je kreirao za to vrijeme vrlo moćan grafički adapter EGA i 8514/A. Isti su se koristili u profesionalne svrhe kao i za igranje, iako mislim da nitko pametan u to vrijeme ne bi potrošio cca 2000 USD na grafičku karticu radi - igre.

I kad govorimo o zvuku...

 

Čekaj malo, kažeš da nisi ničiji odvjetnik ali se upravo tako ponašaš - kao odvjetnik. Izvlačiš moje riječi iz konteksta s argumentom "mislim da je on to želio reći". S moje strane, ja sam samo argumentirano ispravio tvrdnje kojima je za cilj bio PC staviti u kontekst stroja na kojem Katice unose hrpe podataka i printaju virmane. PC je bio platforma, modularna i prilagodljiva. Nije se isticao niti procesorskom snagom (do pojave IBM PC/AT-a, barem), niti multimedijom, niti bilo čime drugime. Ali je mogao i radio - sve. Je, bilo je i promašaja kad je IBM izbacio IBM PCjr koji je trebao pokazati da znaju složiti i PC koji je namijenjen doista kućnim korisnicima, ali ako malo pogledaš povijest, znati ćeš koliki je i to bio promašaj.

 

No, ovdje baš nitko nije govorio o multimedijalnom računalu i gamingu već je sve krenulo od posve krive postavke - IBM nije zaslužan za proboj PC-a i IBM je samo postavio standard. Ukratko, pomalo si krenuo u offtopic.

 

14 godina
neaktivan
offline
Re: 30 godina IBM PC-ja
Bukva kaže...
 

Da ne postojiš, trebalo bi te izmisliti,...

 

 

 

Daj neki dokaz svojoj tvrdnji ovako trolaš.

 

ChrisB kaže...
Ja sam jako dobro razumio što je htio reći. Priča s OS/2 nije bila takva zato što IBM nije gurao OS/2 u fokus, već zato što su se posve razlikovali u ciljevima u vrijeme kada su ga razvijali s Microsoftom. Dokaz svemu tome na kraju je ipak činjenica da je OS/2 preživio isključivo u enterprise okruženju, i to u njegovom vrlo ograničenom dijelu: bankomati i proizvodni procesi.

 

Ukratko, ja sam samo reagiroa na tvrdnju da je IBM poklonio PC svijet MS-u. Dapače, čak i u serijalu o kojem govoriš IBM priznaje kako je posve krivo procijenio i PC i Microsoft i tržište. A da je tome tako potvrđuje činjenica da su ubrzo uslijedile najgore godine u poslovanju IBM-a s rekordnim gubicima.

 

Ne kužim zašto nitko ne spomene činjenicu da IBM nije dao pravo na korištenje, tj. nije učinio javnim ROM BIOS ?

Tako da toliko o HW otvorenosti i IBM-u , da nije Compaq napravio povijesni reverzni inženjering od svega toga ne bi bilo ništa.

 

 

 

"I've seen things you people wouldnt believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched C-beams glitter in the dark near the Tannhauser Gate&am
16 godina
offline
Re: 30 godina IBM PC-ja
ihush kaže...
ChrisB kaže...
... niti pričaš utemeljeno na bilo kakvim argumentima.

 -koliko žuči i želje za flamanjem ... i (namjernog?) iskrivljavanja napisanog? Neki konkretan razlog?

Isprvci, čitaj, pa prosudi;

- 'samo' u navodnicima? ... za standard. Značenje je sasvim drugačije.

- IBM, primjeti točku ispred... nova rečenica, nije priveod PCa nego IBM, ...

- PC, tako termin.. sasvim nevažno, ali u flamewaru toliko bitno? Kategorija PETa je tad postojala kao pojam. Tad računala nisu bila osobna, nego poslovna i za igre.

To je i nastavak daljnjih 'crtica', nikave fakte kao neoborive nisam iznosio, samo površan komentar... -pogled, mišljenje.

Kao i spectrumov dodatak za printer.. koji konktretan razlog za taj info? btw, C64 nije trebao nikakav dodatak, imao sam i printer. Upravo zato je davnih godina C64 služio u Vinogradskoj za analizu krvi.. kao primjer upotrebe za koju nikad niej upotrebljen ZX... mada im je identična osnova.

- Platforma je samo u kontekstu CPUa (Mac, Amiga, Atari .. kao što je bio o C64 ili AppleII itd.) i recimo usporedbe GEOSa, koji (mada mi i to natrpavaš kao suprotnu tvrdnju..) postoji i za te platforme.. -stvarno, od kud isčitavaš te (možda subliminarne) poruke?

SB16? nigdje ne govorim da je prvi.. jednako kao word koji nije MSov.. (Perfect) ali je postao sinonim, sinonim vremena. Jednako kao što je istovrenemo došao u naše krajeve i upravo služio za spajanje CDa, nevažna je godina izlaska uređaja, govorim o našim prostorima i PC tj. osobnim korisnicima računala... Moglo bi se ovako reči, tko je prije 90tih imao sound i CD? Tko je imao PC? .. no sasvim nevažan podatak. Kao što je prije njega bio SB-pro, Adlib itd.. To je samo u kontekstu kompletnog račzunala, c64 (i amiga, atari) su sound imali ugrađen, kao bitnu razliku u odnosu na PC koji je imao samo običan PC sound tj. beepove (moglo se i s tim nešto više, no nije tema).

 

Mogu li pojasniti.. - pa u to vrijeme, kad već navodiš konkretne igre, na recimo Amigi su bile daleko kvalitetnije nego na PCu, smisao te rečenice je da je tad PC bio poslovno računalo (mislim na IBM-PC), tek dolaskom VGA+Audio+CD se širi na kućne korisnike i uz pomoć windowsa.. naravno (precizan si, to mi se sviđa..) iza '87-me, ali tema je PC-'84 (ispravak) 30 godina... ... pa komentiram (istina neprecizno) sam PC i odnos IBMa... kojem je to bilo uvjek sporedno kao samo računalo. itd. itd...

 

Neobično, često inzistiram na preciznosti, mislim da je potrebna jer eliminira nesporazume. Ipak, ovdje je nepotrebna..

 

 

Žuč i flejmanje? O čemu ti pričaš?

Argumentirana rasprava je za tebe flejmanje i prosipanje žuči?

 

Idem redom.

"Samo" u navodnicima nije bio predmet odgovora već tvrdnja o tome da IBM nije zaslužan za proboj PC-a. Moja tvrdnja je suprotna - da nije bilo IBM PC-a ne bi bilo niti standarda oko kojeg bi se globalna IT industrija okupila i razvila do današnjih razmjera.

 

Commodore PET jest bilo jedno od prvih osobnih računala, između ostaloga jer je imalo uključen Commodore BASIC za programiranje stroja, kao što je imao i softver različitih namjena, prvenstveno za kućne korisnike - uz igre, i tone edukacijskog softvera.

 

A onda se braniš tvrdnjom o "površnom" komentaru. Ako je to površan komentar, zašto misliš da ragumentirani odgovor na površan komentar predstavlja žuč i flamewar?

 

Commodore za analizu krvi.

Ok, znači, osobno računalo u neosobne svrhe. Daj mi reci onda gdje je granica između osobnog računala i bankarsko-računovodstvene mašine?

Eto, za tvoju informaciju, da ne misliš da je Spectrum bio samo za igranje, dok sam služio vojni rok u JNA kao izviđač u artiljeriji, koristili smo ZX Spectrume 48k na kojima se vrtio softver za izračunavanje velikog broja parametara upravo u svrhu preciznijeg gađanja ciljeva. Sve u svemu, poanta osobnog računala nije platforma već ciljana publika. Ali to ne znači da isti ti strojevi ne mogu biti upotrijebljeni i za funkcije za koje baš i nisu dizajnirani.

Podatak o ZX printeru i ZX Interfaceu, ako opet pročitaš moj post, shvatiti ćeš da ti nisam dao bezveze, već kao odgovor na tvoju tvrdnju da je Commodore bio osobna mašina jer su se mogle spojiti periferije na njega. A isti taj Spectrum je i sa spomenutim interfaceom koštao manje od Commodorea, pa opet postavljam pitanje - tko je osobniji, tko je "kućniji"? Ili su obojica predstavnici iste te kategorije?

 

Sad gledam ovo što govoriš o GUI-u. Gle, ajmo ovako - neću se više truditi odgovoriti, jer ti sve pretvaraš u "u kontekstu", u "usputno i površno", a kada dajem argument zašto je to i u spomenutom kontekstu pogrešno, onda ispada da se ja (valjda?) ljutim i proljevam žuč. Hm.

 

Ali reći ću ti ovo - niti sam shvatio niti sam tvrdio da si rekao da je SB16 prvi, već samo da je i prije SB16 postojalo i tržište i korisnici. Način na koji si spomenuo SB16 samo krivo stvara dojam o tome da je PC do tada bio mutav i nesposoban za bilo što. Uostalom, pogledaj svoju priču o CD-u.

 

I na kraju svega ovoga, priču pretvaraš u priču o multimediji. Ajmo se vratiti na početak - 30 godina PC-a. Dakle, 1981. godinu. Podsjeti me... kada je uopće multimedija kao pojam nastala? I koje računalo je u to vrijeme bilo multimedijalno? 1981. godine niti je postojala Amiga, niti Macintosh. Postojao je Apple II koji je, kao i PC bio... mutav.

 

Da ostanem u "odvjetničkom" tonu - I rest my case.

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice