AMD i Nvidia će podržati Linux

poruka: 28
|
čitano: 3.678
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "AMD i Nvidia će podržati Linux".
16 godina
odjavljen
offline
AMD i Nvidia će podržati Linux

Jel ima šta od top naslova dostupno na linuxu?

Freak Show Inc.
 
1 1 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: AMD i Nvidia će podržati Linux

Napokon da se počelo nešto konkretno radit u pogledu linux-a. Ovo je odlična vijest, još da se ostale (Adobe, Autodesk,...) tvrtke posvete razvoju za linux, gdje bi mu bio kraj.

ANTI_Fejzbukovac
12 godina
offline
Re: AMD i Nvidia će podržati Linux
Friday kaže...

Jel ima šta od top naslova dostupno na linuxu?

Ima

16 godina
offline
Re: AMD i Nvidia će podržati Linux
Riba kaže...

Napokon da se počelo nešto konkretno radit u pogledu linux-a. Ovo je odlična vijest, još da se ostale (Adobe, Autodesk,...) tvrtke posvete razvoju za linux, gdje bi mu bio kraj.

Znamo gdje bi MSu bio kraj {#}

16 godina
odjavljen
offline
Re: AMD i Nvidia će podržati Linux
lllnuclearlll kaže...
Riba kaže...

Napokon da se počelo nešto konkretno radit u pogledu linux-a. Ovo je odlična vijest, još da se ostale (Adobe, Autodesk,...) tvrtke posvete razvoju za linux, gdje bi mu bio kraj.

Znamo gdje bi MSu bio kraj {#}

 

Da, naravno... {#}

Freak Show Inc.
15 godina
offline
AMD i Nvidia će podržati Linux

fala ku**u da su se sjetili. E sad da se i ostali software (npr. Adobe...) može pokrenuti na linuxu, a ne da moram koristiti wine... 

hobi:moj-android.net
 
6 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
AMD i Nvidia će podržati Linux

Definitivno da se nešto mijenja na Linuxovoj strani svijeta i to se koluta. Iduca će godina biti vrlo zanimljiva.

Ako koristim Linux, moj potpis je ovdje. Ako koristim Windows trenutno nemojte mi zamjeriti.
Moj PC  
4 1 hvala 0
15 godina
offline
AMD i Nvidia će podržati Linux

polako se gomilaju razlozi da konacno odkantam winse :)

 

samo tako, idemo prema slobodnom kodu :)

Steam: charmander2005 || Origin: Bassotronic || Xfire: charmander1 || Skype: thebass999
Moj PC  
19 1 hvala 0
12 godina
protjeran
offline
Re: AMD i Nvidia će podržati Linux
Nisam citao tekst(nemam link na mobu sam) ali dok valve nije spomenuo linux nitko ga niti spominjo nije! a sad evo i nvidije i amd u toj prici!barem ja to tako vidim!lp
||| Core™ inside |||
12 godina
offline
Re: AMD i Nvidia će podržati Linux
Stjepanj kaže...
Nisam citao tekst(nemam link na mobu sam) ali dok valve nije spomenuo linux nitko ga niti spominjo nije! a sad evo i nvidije i amd u toj prici!barem ja to tako vidim!lp

Nvidia i AMD odavno imaju podrsku za Linux. Ovdje se u biti radi o podrsci za Steam OS a bilo bi cudno da su to spomenuli prije nego Valve.

15 godina
neaktivan
offline
AMD i Nvidia će podržati Linux

Vidim da Ima Truck Simulator, Serious Sam 3, Half Life 2....

sve skupa 186 igara na steamu, nije loše za sada

A Adobe i Photoshop zaboravite na Linuxu, mislim da se to neće dogoditi ni da Linux dosegne Mac po zastupljenosti na desktopu

bar tako kaže u jednoj svojoj kolumni Dvorak, navodno ih ljuti jer su linuxaši napravili ghostscript

 
9 0 hvala 0
13 godina
protjeran
offline
Re: AMD i Nvidia će podržati Linux
sailor1 kaže...

Vidim da Ima Truck Simulator, Serious Sam 3, Half Life 2....

sve skupa 186 igara na steamu, nije loše za sada

A Adobe i Photoshop zaboravite na Linuxu, mislim da se to neće dogoditi ni da Linux dosegne Mac po zastupljenosti na desktopu

bar tako kaže u jednoj svojoj kolumni Dvorak, navodno ih ljuti jer su linuxaši napravili ghostscript

Sloboda često ljuti korporativni svijet u kojem sloboda nema mjesto.

Ad astra peronospora
16 godina
neaktivan
offline
AMD i Nvidia će podržati Linux

amd je i do sada pomagao dokumentacijom u pisanju open drivera. iako open driver nema neke mogućnosti zatvorenog, generalno većina korisnika linuxa koristi otvoreni radeon driver, jer je bolji. što se tiče nvidije, njen zatvoreni driver je bio puno bolji od otvorenog. možda ove promjene dovedu do toga da i nvidijin otvoreni driver podrži optimus tehnologiju ili još bolje da otvore zatvoreni driver.

 

sve u svemu, ono što smo dugo čekali na linuxu - barem jednaki grafički driveri kao i na ostalim OS-ovia

Može li ljudima u tamnim odjelima u Bruxellesu biti stalo do Hrvatske?
 
4 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
AMD i Nvidia će podržati Linux

Brljotina od članka.

 

Tvrtke AMD i Nvidia najavile su kako će izdati službene drivere za Linux operativni sustav.

 

Službeni drivere postoje već dugi niz godina i od jedne i od druge tvrtke.

 

Driveri za Nvidiine grafičke kartice ipak se izdaju, ali su zatvorenog koda što nije u duhu Linux zajednice, no to će se promijeniti jer je Nvidia odlučila izdati open source drivere za svoje grafičke kartice

 

Nvidia je odlučila izdati DOKUMENTACIJU za svoje kartice a ne open-source drivere. Trenutno su izdali neki više-manje beskorisni dokument ali su napomenuli da će pratiti Noveau (open-source driver za Nvidia kartice) mailing listu i objavljivati još dokumentacije prema potrebi.

 

http://lists.freedesktop.org/archives/nouveau/2013-September/014480.html

 
8 1 hvala 1
13 godina
protjeran
offline
Re: AMD i Nvidia će podržati Linux
Cognitor kaže...

 

Da citiram malo što si ti izjavio:

"Uglavno, rasprava nije ni potrebna. Stoku treba ukloniti sa interneta. Vrlo jednostavno. Ne znaš komunicirati na normalan način, onda bolje da i ne komuniciraš. Ili se nauči pristojnosti. Pa nije internet, odnosno webstranice, nečije igralište za ispoljavanje njihove neodgojenosti, neobrazovanosti i frustracija. Podržavam ubijanje komentara od nemaštovitih isfrustriranih idiota."

 

I TI nakon toga imaš obraza govoriti o nekakvim slobodama.

Prvo, hvala što me pratiš, to mi neizmjerno puno znači.

 

Drugo, ti onda uopće ne razumiješ pojam sloboda. Po tebi bi onda i ubijanje bio izraz slobode, ako već podržavaš vrijeđanja, uvrede štasvene u obliku komentara.

 

Pametnom dosta.

 

Ontopic:

 

Ajmo prvo vidjeti što će napraviti AMD i Nvidia, pa onda donositi zaključke. Ovakve najave nam ništa ne znači, jer najava je bilo i previše u prošlosti.

Ad astra peronospora
 
8 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
AMD i Nvidia će podržati Linux

Još jedan članak za {#}

Podrška najpopularnijih proizvođača grafičkih kartica za Linux operativni sustav često je bila slaba i manjkava. (...) Tvrtke AMD i Nvidia najavile su kako će izdati službene drivere za Linux operativni sustav.

Nvidia i ATI imaju svoje (vlasničke) službene drivere za Linux poodavno i rade bez problema (Nvidia) ili uglavnom bez problema (ATI, nakon 2008. godine). Sami driveri dijele cca 90% koda s driverima za Windows, tako da su podržane gotovo sve mogućnosti.

AMD je već duže vrijeme aktivan u open source zajednici, ali njihovi driveri za Linux većinom zaostaju s mogućnostima i kvalitetom u usporedbi s onima za Windows.

S obzirom da AMD zapošljava 2-5 programera za razvoj i open source i vlasničkih drivera za Linux, teško se požaliti. Vlasnički driveri ne zaostaju mnogo za onima za Windows; kao što sam naveo, dijele skoro 90% koda. Open source driveri zaostaju za vlasničkim driverima, kako onima za Windowse, tako i onima za Linux. Razlog je taj, osim što nema puno developera i do dokumentacije je teško doći - npr. sva dokumentacija koja se pušta u javnost mora proći pregled u AMD-ovom pravnom odsjeku, što poprilično traje, a Nvidia donedavno nije davala nikakvu dokumentaciju u javnost - također ovise i o ostalim komponentama, primjerice o Gallium3D frameworku i MESA-i (implementacija OpenGL-a za *nixe) koji kaskaju za implementacijama u vlasničkim driverima.
 
Nedavna nadogradnja AMD-ovih drivera za Linux donijela je podršku dinamičkom upravljanju potrošnjom energije te inicijalnu podršku za novu generaciju GPU-a kodnog imena Sea Islands.

Trebalo je pojasniti da se radi o open source driveru. Vlasnički driver odavno ima dinamičko upravljanje potrošnjom, a podrška za Sea Islands postoji od izlaska kartica.
 
S druge strane, Nvidia je u napetim odnosima s open source zajednicom, a tvorac Linus Torvalds čak je javno izjavio svoje nezadovoljstvo njihovim proizvodima.

Napeti odnosi? Nvidiju nije bilo briga za open source zajednicu. Tek se odnedavno stvari polako mijenjaju, prvo na mobilnom polju (Nvidia podržava razvoj open source Tegra drivera), a polako i na desktopu (puštanje dokumentacije u javnost).

Linus nije iskazao nezadovoljstvo u pogledu proizvoda nego u pogledu odnosa prema podršci za Linux - zatvoreni driveri i nepostojanje slobodne dokumentacije, između ostalog. Poznato je da je Nvidia izgubila ugovor s kineskom vladom za isporuku grafičkih čipova za pilot projekt opremanja kineskih škola računalima i vjeruje se da je to bio poticaj da im Linus pokaže srednji prst.

Naime, kineska računala koristila bi MIPS kompatibilne procesore (Longsoon); željeli su da GPU bude Nvidijin zbog dobrih performansi i dobre podrške za Linux. U ovom slučaju, pilot projekt znači oko 10-15 milijuna čipova (100 tisuća škola s 100-150 računala svaka). Postojala su dva problema: kod drivera nije dostupan, a Nvidia ima dostupne samo x86 drivere. Na poticaj kineske vlade, tim iz Nvidije došao je na sastanak s ljudima iz Kineske akademije znanosti koji razvijaju CPU; na sastanku su na vrlo arogantan način ustvrdili da su oni velika američka kompanija i da će rekompajliranje drivera koštati nekoliko milijuna dolara (jednokratni trošak prilagodbe i testiranja drivera) koje bi Akademija morala isplatiti.

Naravno, odustali su od Nvidije i okrenuli se AMD-u, koji je bio i više nego voljan pomoći, ostvarujući prihod u rangu 200-250 milijuna dolara, u slučaju da je odabran najslabiji DX11/OGL4 čip. Treba uzeti u obzir da je taj potez naštetio odnosima Nvidije i kineskih vlasti, kao i onemogućio Nvidiji ostvarivanje velikih prihoda uz relativno malo ulaganje. Par milijuna dolara je lako nadoknaditi dizanjem cijene čipa za manje od 1 dolar, a pilot projekt je test za mnogo veći projekt u planu koji se sastoji od opremanja škola računalima i/ili tabletima za svakog učenika pojedinačno.
 
Driveri za Nvidiine grafičke kartice ipak se izdaju, ali su zatvorenog koda što nije u duhu Linux zajednice, no to će se promijeniti jer je Nvidia odlučila izdati open source drivere za svoje grafičke kartice te tako podržati sve brojniju zajednicu igrača na Linuxu.

Ne, Nvidia nije (još?) odlučila izdati open source drivere, nego su polako počeli puštati dokumentaciju u javnost, bez NDA uvjeta, i odgovarati na pitanja na forumima, ako za to budu imali vremena. Ovo će biti korisno razvijateljima Noveau open source drivera za Nvidijine kartice.

 

 

@hrvooje
Prošli mjesec je Nvidia izdala Linux drivere s inicijalnom podrškom za Optimus, tako da je to u razvoju. Sa druge strane, open source radeon driver je na jednom polju napredniji od zatvorenog fglrx drivera - podržava videoakceleraciju putem VDPAU-a. fglrx podržava (i to vrlo bugovito) AMD-ov XVBA, koji uglavnom nije prihvaćen od strane razvijatelja multimedijalnih programa.

@paradajz
Eto, upravo što sam htio reći iznad; trebalo je nešto duže dok sam sve napisao (+ručak između ostalog). Samo jedna stvar, Nouveau developeri javljaju da je puštena dokumentacija korisnija nego što su mislili da će biti. Ipak, najviše bi im koristila dokumentacija o power managementu jer su utvrdili da se dobar dio upravljanja ostvaruje softverski, unutar (vlasničkih) drivera.

The laws of nature are constructed in such a way as to make the universe as interesting as possible. - Freeman Dyson, Imagined Worlds
Poruka je uređivana zadnji put čet 26.9.2013 13:47 (hrx).
 
11 0 hvala 11
12 godina
neaktivan
offline
Re: AMD i Nvidia će podržati Linux
hrx kaže...


 
Nedavna nadogradnja AMD-ovih drivera za Linux donijela je podršku dinamičkom upravljanju potrošnjom energije te inicijalnu podršku za novu generaciju GPU-a kodnog imena Sea Islands.

Trebalo je pojasniti da se radi o open source driveru. Vlasnički driver odavno ima dinamičko upravljanje potrošnjom, a podrška za Sea Islands postoji od izlaska kartica.
 

 

Da, međutim to upravljanje još uvijek nije uključeno po defaultu u zadnjem kernelu (3.11). Nadam se da kad to uključe te konačno zamijene X Waylandom ću moći vrtiti Linux distre kako spada bez da mi se je sve usporeno :D

15 godina
neaktivan
offline
AMD i Nvidia će podržati Linux

Sad ce za jedno 5 godina samo reklame na tv iskakat novi Windows 10 za samo 49.99$ kad im padne prihod.

 
1 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: AMD i Nvidia će podržati Linux
OpenSource ima jedan problem, a to je zastita tehnologije i algoritama. Kaj ce AMD potrositi milijone na razvoj drivera, a onda ce ga nVidia samo prepisat?
Slicno i sa hardwareom. Onaj tko kuzi moze iz softwarea skuzit kak funkcionira hardware i kopirat ga.
16 godina
odjavljen
offline
Re: AMD i Nvidia će podržati Linux
Drazen kaže...
Onaj tko kuzi moze iz softwarea skuzit kak funkcionira hardware i kopirat ga.

Ajd ti uzmi source linux-a i napravi i7 procesor koji to može upogonit. Ajde, ljubi te deda...

Freak Show Inc.
13 godina
neaktivan
offline
Re: AMD i Nvidia će podržati Linux
paradajz kaže...
hrx kaže...


 
Nedavna nadogradnja AMD-ovih drivera za Linux donijela je podršku dinamičkom upravljanju potrošnjom energije te inicijalnu podršku za novu generaciju GPU-a kodnog imena Sea Islands.

Trebalo je pojasniti da se radi o open source driveru. Vlasnički driver odavno ima dinamičko upravljanje potrošnjom, a podrška za Sea Islands postoji od izlaska kartica.
 

 

Da, međutim to upravljanje još uvijek nije uključeno po defaultu u zadnjem kernelu (3.11). Nadam se da kad to uključe te konačno zamijene X Waylandom ću moći vrtiti Linux distre kako spada bez da mi se je sve usporeno :D

Znači li to da se bude riješio problem overheatinga na laptopima koji imaju hibridnu grafiku?

Ja sam Plavi zmaj.Form the future!Masa,društvo većina,''normalni'' su ništa bez onih pojedinaca koji ih čine.Moj blog:http://thebluedrag.blogspot.com/
10 godina
protjeran
offline
AMD i Nvidia će podržati Linux

S druge strane, Nvidia je u napetim odnosima s open source zajednicom

 

S druge strane nVIDIA za razliku od ATi/AMD-a koji jako dobro surađuju s open source zajednicom izdaje drivere koji rade na GNU/Linuxu kako treba usprkos srednjem prstu Linusa.  

 

U svezi Adobe-a i Photoshopa, sve proizvode su prebacili u "cloud" (što je razbjesnilo mnoge korisnike koji najavljuju bojkot), CS6 je zadnje što se može kupiti kao samostalan proizvod i instalirati na računalo, tko voli nek izvoli plaćati mjesečnu ili godišnju pretplatu na Photoshop i ostale Adobe proizvode.

 
0 1 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: AMD i Nvidia će podržati Linux
paradajz kaže...
(...) Da, međutim to upravljanje još uvijek nije uključeno po defaultu u zadnjem kernelu (3.11). Nadam se da kad to uključe te konačno zamijene X Waylandom ću moći vrtiti Linux distre kako spada bez da mi se je sve usporeno :D

Nije uključeno zbog bugova na nekim verzijama čipova i nedovoljnog testiranja. Dosta bugova je potamanjeno u kernelu 3.12, koji bi trebao uskoro izaći. Poodavno koristim low power profil - za gotovo sve potrebe je sasvim dovoljno, a ventilator je nečujan, ali se također veselim dinamičkom PM koji radi bez problema. Za korištenje ovog koji je trenutno prisutan, treba biti vrlo tolerantan.

g12356 kaže...
(...) Znači li to da se bude riješio problem overheatinga na laptopima koji imaju hibridnu grafiku?

Ne znam, imam desktop računalo bez integrirane grafike. Ako se pregrijava dok radi na diskretnoj kartici s open source driverima, možeš upotrijebiti low profil koji će prebaciti taktove na najniže vrijednosti specificirane u BIOS-u graf. kartice. Vlasnički driver, koliko znam, ima podršku za muxless hibridnu Intel/AMD grafiku.

The laws of nature are constructed in such a way as to make the universe as interesting as possible. - Freeman Dyson, Imagined Worlds
13 godina
neaktivan
offline
Re: AMD i Nvidia će podržati Linux
hrx kaže...
g12356 kaže...
(...) Znači li to da se bude riješio problem overheatinga na laptopima koji imaju hibridnu grafiku?

Ne znam, imam desktop računalo bez integrirane grafike. Ako se pregrijava dok radi na diskretnoj kartici s open source driverima, možeš upotrijebiti low profil koji će prebaciti taktove na najniže vrijednosti specificirane u BIOS-u graf. kartice. Vlasnički driver, koliko znam, ima podršku za muxless hibridnu Intel/AMD grafiku.

  Mislim da ni to nebi radilo,jer nekad mi se ugasi za 5 minuta radi pregrijavanja.Jednostavno meni i nekim drugim ljudima uopće ne pali ventilator na grafičkoj.

Ja sam Plavi zmaj.Form the future!Masa,društvo većina,''normalni'' su ništa bez onih pojedinaca koji ih čine.Moj blog:http://thebluedrag.blogspot.com/
Poruka je uređivana zadnji put čet 26.9.2013 22:17 (g12356).
14 godina
neaktivan
offline
Re: AMD i Nvidia će podržati Linux
Drazen kaže...
OpenSource ima jedan problem, a to je zastita tehnologije i algoritama. Kaj ce AMD potrositi milijone na razvoj drivera, a onda ce ga nVidia samo prepisat?

Ono što su momci iz Nvidije htjeli prepisati već su prepisali, i obratno. Po kuloarima kruže priče da je jedan od razloga zašto se blobovi nikada neće otvoriti za javnost je što bi onda bilo očito koliko su jedni od drugih pokrali. No to su već teorije zavjere.

 

Zaštita tehnologije i algoritama da, ali ne AMD-ovih niti Nvidijinih. Postoje kojekakvi DRM mehanizmi i slične kerefeke integrirane u BIOS i drivere, koje bi proizvođači što željeli a što morali zaštititi od pogleda javnosti, jer neke od tih stvari niti nisu njihove nego su licencirane tehnologije.

 

Da se driveri među proizvođačima mogu kopirati u tolikoj mjeri već bi AMD i Nvidija kanibalizirali intelov otvoreni driver koji spada u samu kremu grafičkih drivera na linuxu. Pa eto, taj driver postoji već koliko dugo, a AMD i Nvidija se još uvijek muče. Ironično je da proizvođač impotentnog grafičkog hardvera (Intel) ima prilično dobar driver za taj smiješan hardver.

 

Drazen kaže...
Slicno i sa hardwareom. Onaj tko kuzi moze iz softwarea skuzit kak funkcionira hardware i kopirat ga.

Kako da ne.

 

Može vidjeti "API" (da se tako izrazim) samog hardvera, ali implementaciju ne. Za to je i dalje potreban rendgen i elektronski mikroskop.

What Andy giveth, Bill taketh away.
Poruka je uređivana zadnji put čet 26.9.2013 22:38 (rustweaver).
10 godina
protjeran
offline
Re: AMD i Nvidia će podržati Linux
rustweaver kaže...

Ono što su momci iz Nvidije htjeli prepisati već su prepisali, i obratno. Po kuloarima kruže priče da je jedan od razloga zašto se blobovi nikada neće otvoriti za javnost je što bi onda bilo očito koliko su jedni od drugih pokrali. No to su već teorije zavjere.

 

Zaštita tehnologije i algoritama da, ali ne AMD-ovih niti Nvidijinih. Postoje kojekakvi DRM mehanizmi i slične kerefeke integrirane u BIOS i drivere, koje bi proizvođači što željeli a što morali zaštititi od pogleda javnosti, jer neke od tih stvari niti nisu njihove nego su licencirane tehnologije.

 

Da se driveri među proizvođačima mogu kopirati u tolikoj mjeri već bi AMD i Nvidija kanibalizirali intelov otvoreni driver koji spada u samu kremu grafičkih drivera na linuxu. Pa eto, taj driver postoji već koliko dugo, a AMD i Nvidija se još uvijek muče. Ironično je da proizvođač impotentnog grafičkog hardvera (Intel) ima prilično dobar driver za taj smiješan hardver.

Nisu li interne arhitekturalne razlike među GPU-ovima i način na koji rade prevelike da bi bilo koristi od gledanja u kod tuđih drivera?

Kada se pogleda stabilnost i kvaliteta ATi-evih drivera, ne znam što korisnog nVIDIA ima za ukrasti.{#}

16 godina
neaktivan
offline
Re: AMD i Nvidia će podržati Linux
Friday kaže...
Drazen kaže...
Onaj tko kuzi moze iz softwarea skuzit kak funkcionira hardware i kopirat ga.

Ajd ti uzmi source linux-a i napravi i7 procesor koji to može upogonit. Ajde, ljubi te deda...

 

Gle, ogroman problem je sinhronizacija threadova i alokacija memorije. Sama arhitektura i7 (ili bilo kojeg CPUa) nije tu toliko bitna koliko logika kako task scheduler i sve oko njega napravit sto vise funkcionalno. Npr razni RTOSi (RealTime OS) itekako su zasticeni i to upravo u dijelu task schedulera koji je najvazniji dio OSa.

Kod grafike je isto tako problem sa sinhronizacijama i dodjeljivanjem resursa i tko zna cime sve ne. Ako imas, npr 100 nekakvih GPU jezgri kako optimalno razdijeliti zadatke? Iznimno komplicirano i zahtijevno!

 

Npr, nVidia ima puno bolje drivere od AMDa iako im je hardware to negdje. Znaci, stvar je softwarea i algoritma kako komunikacija prema hardwareu radi. Sigurno i nacin slanja podataka GPUu puno utjece sto AMD mozda nema ili ne zna. Ovako pogledaju driver i vide kako to radi drugi i lako mogu doci do ideja kako nesto napravit, poboljsat....

 

Jako puno firmi drzi zatvorenu i "debug" komunikaciju prema cipovlju (JTAG) ili debuggerima (ICE). To su detalji koji direktno otkrivaju kako nesto funkcionira i automatski ubija monopol proizvodjaca chipova u segmentu razvojnih toolova. Npr JTAG je otvoreni standard ali high level komunikacije ostaje zatvoren za proizvodjaca. Ako hoces - plati!

 

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice