Atom na 14 nm

poruka: 15
|
čitano: 4.379
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Atom na 14 nm".
13 godina
neaktivan
offline
Atom na 14 nm

Što to znači 14nm kod porcesa?

 

da proces dobavlja podatke is priručne memorije za 14nm/s ,to bi bilo pre sporo zar ne :) (pročitao sam mu da mu treba oko 50ns za dobvljanje podataka)

 

ili se odnosi na veličinu trenzistora? ili nije ništa od toga :))) 

 

ko zna neka odgovori,

 

Hvala!

Moj PC  
0 1 hvala 0
12 godina
offline
Atom na 14 nm

Procitaj ponovo prvu recenicu u clanku.

 
1 0 hvala 0
16 godina
odjavljen
offline
Re: Atom na 14 nm
Zodiak kaže...

Što to znači 14nm kod porcesa?

 

da proces dobavlja podatke is priručne memorije za 14nm/s ,to bi bilo pre sporo zar ne :) (pročitao sam mu da mu treba oko 50ns za dobvljanje podataka)

 

ili se odnosi na veličinu trenzistora? ili nije ništa od toga :))) 

 

ko zna neka odgovori,

 

Hvala!

 

Dafuq? Što ti treba značiti 14nm/s???

Freak Show Inc.
12 godina
neaktivan
offline
Re: Atom na 14 nm
Friday kaže...
Dafuq? Što ti treba značiti 14nm/s???

Možda je išao izrazom za brzinu kod jednolikog kretanja po pravcu - V=S/t. {#}

13 godina
neaktivan
offline
Atom na 14 nm

 Ni sami ne znate o cemu se radi

Jer da znate napisali bi i pojasnili bez suvišnih komentara,ali svejedno sam dobio odgovor u PM.

 

 

 

Moj PC  
1 1 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Atom na 14 nm

Da, velicina tranzistora, vise ih stane na isti cip..ili jednako na manje prostora, kako god okrenes..

Poruka je uređivana zadnji put uto 10.4.2012 16:17 (brane47).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Atom na 14 nm

u kratko da vam stari prdonja objasni što to znači.

puno se o tome piše ...  svi flaksaju nitko nema pojma što to znači, odseliš se u selo vidim da nitko ne zna zašto se voćke farbaju u bijelo.

 

- dakle UVOD procesori su zapravo hrpetine tranzistora, katodnih cijevi (što je u principu isto)svi mi znamo koliko bi kompjuter bio velik da je građen od 100 000 tranzistora ili možda sad (koliko sam star čak i 1 000 000 tranzistora (katodna cijev... niti da ne pričam) OGROMNO i troši enormnu količinu struje.

da pokrenete 486-icu građenu od katodnih trebalo bi vam manja nuklearka, no osmislili su pametni ljudi kako to zaobići

proces je nazvan LITOGRAFIJA to je princip slaganja elektroničkih krugova na malu pločicu ((ono što je u članku na slici dio Wafera onog kruga iz kojeg se izrezuju procesori))

a 14nm je (14x10 na minus 9tu) je razmak između pojedinih pločica i što je on tanji to je potrošnja struje manja i efikasnost veća...

dakle kao musaka od elektronike, red elektroničkog sklopa, red izolacij,e red elektroničkog sklopa, red izolacij,e red elektroničkog, sklopa red izolacije, red elektroničkog sklopa, red izolacij,e red elektroničkog sklopa, red izolacij,e red elektroničkog, sklopa red izolacije, red elektroničkog sklopa, red izolacij,e red elektroničkog sklopa, red izolacij,e red elektroničkog, sklopa red izolacije, red elektroničkog sklopa, red izolacij,e red elektroničkog sklopa, red izolacij,e red elektroničkog, sklopa red izolacije, red elektroničkog sklopa, red izolacij,e red elektroničkog sklopa, red izolacij,e red elektroničkog, sklopa red izolacije, red elektroničkog sklopa, red izolacij,e red elektroničkog sklopa, red izolacij,e red elektroničkog, sklopa red izolacije, red elektroničkog sklopa, red izolacij,e red elektroničkog sklopa, red izolacij,e red elektroničkog, sklopa red izolacije, red elektroničkog sklopa, red izolacij,e red elektroničkog sklopa, red izolacij,e red elektroničkog, sklopa red izolacije, red elektroničkog sklopa, red izolacij,e red elektroničkog sklopa, red izolacij,e red elektroničkog, sklopa red izolacije, red elektroničkog sklopa, red izolacij,e red elektroničkog sklopa, red izolacij,e red elektroničkog, sklopa red izolacije, red elektroničkog sklopa, red izolacij,e red elektroničkog sklopa, red izolacij,e red elektroničkog, sklopa red izolacije, red elektroničkog sklopa, red izolacij,e red elektroničkog sklopa, red izolacij,e red elektroničkog, sklopa red izolacije,..... e i tako sve dok ne dobije 1mm koliko je debljina procesora.

 

 

 

sada zamisli puno takvih ploćica koji su debljine 0,0000000014m (jako jako jako tanko...) laserom se tiskaju te fine male pločice i slažu jedna na drugu, ima ih na tisuće sitnih malih električnih sklopova, pa se premazuje sa izolacijom pa ponovo pločica, pa se premazuje sa izolacijom pa ponovo pločic, pa se premazuje sa izolacijom pa ponovo pločica...............................

 

vidim nikome nije jasno ...

imate internet nekada davno dok sam bio mlađi služio je da ljudi nešto pametno nađu na njemu i da im služi za stjecanje znanja.

a danas se pretvorio kao osovina za facebook i slične gluposti i svi gledaju što su bili u prošlom životu, koja su životinja dobivaju pozivnice za farma wile ili postaju video spotove cajki...katastrofa u što se to pretvorilo.

 

uglavnom voćke se farbaju u bijelo da se spriječi insolacija ujutro kada je vani jako hladno i sunce naglo zagrije jednu stranu debla voćke zbog naprezanja kora može puknuti i voćka se ofuca, ((farbanje ne služi protiv mrava niti nametnika)

vidim ja da je IDIOKRACIJA u punom zmahu, a što tek slijedi...strava.

 

podsjeća me na jedan strip...

 

Poruka je uređivana zadnji put uto 10.4.2012 17:33 (drveni krastavac).
 
22 0 hvala 10
15 godina
offline
Atom na 14 nm

Ukratko, kom se ne da citat wall of text.

Ovih 14nm oznacava sirinu Gatea koji mozete vidjeti na slici.

 

 

Samim tim smanjivanjem gatea znaci da su source i drain blizi, a time je i cijeli tranzistor manji.

Poruka je uređivana zadnji put uto 10.4.2012 17:19 (Renesis).
 
1 0 hvala 0
16 godina
odjavljen
offline
Re: Atom na 14 nm
Zodiak kaže...

 Ni sami ne znate o cemu se radi

 

Pa ne znam što je 14nm/s, zato i pitam. Stari prdonja gore ti je objasnio sve vrlo dobro. Nemoj suditi o drugima na osnovu dvije-tri riječi jer evidentno si vrlo nov u ovome. To što te malo peckamo spada u sivu sferu zajebancije na forumu - nije vrijeđanje ali ipak je efekt postignut. NHF, prvo malo proguglaj jer ćeš si uštedjeti smijeha na svoj račun.

Freak Show Inc.
12 godina
neaktivan
offline
Re: Atom na 14 nm

@drveni

Sve pet, samo ovo vezano za tranzistor i katodnu cijev. Ok!, ti znaš koja je razlika, ali 70% ih vjerovatno ne zna, pa bi mogli ono "u principu" zanemariti i negdje će se izbljuvati da je to isto. Da, obadvoje pojačavaju signal, ali tranzistor ima još pluseva u odnosu na cijevi, osim dimenzija.

15 godina
neaktivan
offline
Re: Atom na 14 nm

slažem se ...
razlika između tranzistora i katodne cijevi je nebo i zemlja, prem da je  tranzistor voditelj revolucije (slično kao i elektro motor) jeftiniji je za proizvest i radi na manjim strujama, no princip rada je gotovo identičan, ((barem što se tiće procesora)) katodna cijev može čak i puno više ((no ne u binarnom sustavu 0 i 1)) i ovisno o konstrukciji... no osim sšto su u optici katodne cijevi (moje je mišljenje)nezamjenjive barem u smislu različitosti uporabe... dok tranzistori služe samo u elektronskium krugovima....

no to je sad toliko duboka tema ...meni je žao da ljudi danas nemaju pojma o čemu nas dvoje diskutiramo.

 

zato i velim ko' u onom filmu Idiokracija svi trabunjaju a nitko nema pojma, "ali ima elektrolite" a što su elektroliti nitko ne zna...

13 godina
offline
Re: Atom na 14 nm

Zašto bi obični ljudi trebali znati kako radi tranzistor? Dovoljno je da znaju zašto se on koristi.

Rad traznistora i nije tako jednostavno objasniti. 

Da je, ne bi elektronike 1 i 2 bile najteži predmeti na FERu (uz Fiziku Materijala :) 

12 godina
neaktivan
offline
Re: Atom na 14 nm
Bakaluar kaže...

Zašto bi obični ljudi trebali znati kako radi tranzistor?

Ko je rekao da bi trebali znati? Dovoljno je da znaju da je donio revoluciju i omogućio razvoj informatike.
A oni koji žele truncu više, služi za pojačavanje signala i kao prekidač bez kontakta.

16 godina
neaktivan
offline
Atom na 14 nm

@drveni krastavac

 

zanimljivo kako pišeš kao da vodiš dijalog, a zapravo je monolog. odakle ti rečenica 'vidim ja da tu nikom ništa nije jasno' kad nisi dobio povratnu informaciju. isto tako potvrđuješ idiokraciju iako nikom nisi dao priliku da odgovori na tvoje kreč-pitanje. 

Može li ljudima u tamnim odjelima u Bruxellesu biti stalo do Hrvatske?
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Atom na 14 nm
@drveni krastavac

Bas nije tako sto pises. Idemo redom.
U osnovi tranzistor i cijev obavljaju istu zadacu, a to je kontrola protoka jace struje slabijom. Drugim rijecima niskim naponom i malom strujom na ulazu reguliramo visoki napon i jaku struju na izlazu. Dobar primjer je pojacalo koje ima ulaz 47kohm i 0.7v (to znaci da je ulazna struja reda uA) dok izlaz ganja zvucnik od 500w (recimo pri 4ohm je 11A i 44v).
Problem kod cijevi je sto zahtjevaju grijanje jer se elektroni proizvode zarnom niti (kao kod zarulja-fluo). Kako je u njima vakuum imaju beskonacni ulazni otpor. Slicno se ponasaju MOSFET tranzistori - velik ulazni otpor.

Svi elektronski dijelovi proizvode se litografijom. Npr sitotisak je nesto slicno gdje se maska sa zeljenim crtezom stavlja iznad podloge. Proizvodnja tiskanih plocica i chipa vrlo je slicna. Navedenih 14nm je najmanja struktura koju se moze oslikati. To nije dimenzija tranzistora! Za osvjetljavanje koristi se svijetlo koje mora imati kracu valnu duljinu o strukture. Proces je "jednostavan". Napravi se maska u negativu, a podloga (wafer) se posprica lakom osjetljivim na svijetlo. Stavi se jedno iznad drugoga i osvjetli se. Nakon toga se jetka, tj skida se neosvjetljeni dio. To se ponavlja puno puta. U osnovi chipovi su jednodimenzionalni, tj tranzistori se rade u jednom sloju na vrhu wafera (najcesce silicij), a vodovi su tada u vise slojeva. Usporedba sa tiskanim plocicama je dobra, dijelovi na jednoj strani, a n slojeva vodova u plocici.
Kao sto sam napisao 14nm je minimalna dimenzija (velicina) koja se moze dobiti. To znaci da je min debljina voda ili njihova udaljenost 14nm. Aproksimativno MOSFET ima dimenzije 5x14nm (drain+izolacija+gate+izolacija+source). U praksi je to manje ali nije 14nm! Ima tu puno trikova jer pri tim velicinama debelo vrijede zakoni kvantne mehanike.
Radi tako finih struktura radni napon je nikakav, reda 1v i manje. Uzmite obicnu zicu od 220 i pogledajte debljinu izolacije - reda 1mm i "drzi" nekih 600v. Smanjite ju sada 10e-8 puta i napon ce biti?
Osim radnog napona drugi ogromni problem je zagrijavanje. Za vodove se je prije koristio aluminij ali je zamjenjen bakrom radi manjeg otpora. Mozda izgleda zanemarivo ali je debljina vodova u nm i otpor im je velik. Takodjer otpor provodjenja tranzistora je solidan - reda desetak ohm. Kako sve radi na izmjenicnom signalu nemojmo zaboravit kapacitet i induktivitet (razlog koristenja Hi-K materijala), a tu je i skin efekt (izmjenicna struja tece vanjskom stranom vodica).

Svaka cast Intelu jer su ostali tek na 32 (28)nm. Necu ni mislit o slijedecoj generaciji desktop procesora. Ne znam koja im je radna frekvencija jer nije sve u broju jezgri. Vec sada sa 8 OSovi imaju problema. Sadasnji single core Atomi su u rangu sa quad core ARMom tako da ce biti pokolj. Ako Microsoft napravi pametno sa Win8 imat cemo desktopove u dzepovima. Nazalost cini mi se da ce software kaskati i da bumo morali dosta iskesirati dok to ne dobijemo.
 
3 0 hvala 2
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice