BYOD – sve popularniji trend

poruka: 25
|
čitano: 4.401
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "BYOD – sve popularniji trend".
15 godina
offline
BYOD – sve popularniji trend

Malo čudan trend... zašto zaposlenici žele pomagati tvrtkama upotrebom vlastitog hardvera?

Ne razumijem, ionako ta sva računala/mobiteli/... koja zaposlenici donesu moraju zadovoljiti sigurnosne politike tvrtki, pa zašto onda dopuštaju da im se limitiraju prava na vlastitim računalima umjesto da koriste računala tvrtke?

KaeR
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: BYOD – sve popularniji trend
Jedan razlog je što danas ljudi više biraju uredjaje. Neće koristit korporacijski laptop nego svoje na kome su komforni.. Tvrtka neće kupovati računala po custom željama jer im je teško i logistički i za održavanje.
14 godina
offline
Re: BYOD – sve popularniji trend
KaeR kaže...

Malo čudan trend... zašto zaposlenici žele pomagati tvrtkama upotrebom vlastitog hardvera?

Ne razumijem, ionako ta sva računala/mobiteli/... koja zaposlenici donesu moraju zadovoljiti sigurnosne politike tvrtki, pa zašto onda dopuštaju da im se limitiraju prava na vlastitim računalima umjesto da koriste računala tvrtke?

Ja nekužim ćemu se ti čudiš, ja koristim svoje računalo, svoj printer, i nemam nikakvih ograničenja. U nekim firmama su sigurno prisutna ograničenja u korištenju Weba, ali to se lako rješi putem glavnog servera ili switcha/rootera/firewalla gdje staviš ograničenja što se može ili ne gledati, kojim stranicama pristupati i sl., tak da na samom računalu ne radiš nikakve posebne preinake ili podešavanja, odneseš doma komp i sve radi normalno. A s druge strane, ako imaš plaću veću od prosjeka i firma ti nemože priuštiti računalo/mobitel/tablet kakvi želiš, kupiš si ga sam.

14 godina
neaktivan
offline
BYOD – sve popularniji trend

A što se događa ako, recimo, ekipa iz BSA naiđe na nelegalan softver na privatnom računalu koje se koristi u poslovne svrhe? tko odgovara, firma ili zaposlenik?

 
1 0 hvala 0
16 godina
offline
BYOD – sve popularniji trend

Ja to ne razumijem.

 

Ako mi firma ne može osigurati sredstvo tj. alat za rad i ako im nije u interesu da im zaposlenici imaju dovoljno dobar hardver da budu produktivni i zadovoljni onda je ta firma vrlo upitna..

A ako će pak postati normalno da si ljudi sami kupuju alat za posao i tako firmama donesu dodatne uštede, onda neka svima od kojih se to očekuje adekvatno dignu plaće.

 

Ovakvi trendovi me dosta zabrinjavaju jer mi se čini kako idemo prema modernom feudalizmu gdje radnici (svih profila osim managementa) postaju kmetovi, a velike korporacije (pa i manje firme) feudalci koji nas sve više i više izrabljuju {#}

Lijep pozdrav ;)
Moj PC  
3 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
BYOD – sve popularniji trend

Možda offtopičarim ali,

 

ovdje u Rijeci kad zatražiš novo računalo jer ti je staro otišlo na vječna lovišta, za 15 dana dobiješ najjeftiniji mogući stroj koji je u razini onoga namjenjenog surfanju netom, s 2 gige rama i celeron procesorom. Onda se očekuje da na tom stroju u istom trenutku vrtiš 3 instance Visual Studia, SQL 2008, Dreamweaver i Photoshop. Pa kad ti računalo počne štekati vele ti "ti mora da si instalirao neki virus na komp, daj si počisti to računalo i budi odgovoran!".

 

Z-Admin Small Business CMS for ASP.NET - http://www.z-admin.com
Moj PC  
11 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: BYOD – sve popularniji trend
Je kad bi svak dobil ono kaj oce onda bi to bilo super, ali to tak nejde.
Ako nemrem dobit ono kaj ocu onda mi ne trebaju kupiti nista jer si budem kupil sam.

Ovo da sefovi trose 4k je zato jer kupuju svim ukucanima a ne samo sebi. Isto tako dobar dio sefova se lozi na Apple a posto Apple kosta, onda te vrijednosti rastu. Kod mene npr. sefovi uglavnom putuju po svijetu i prodaju nase proizvode, njima za tako nesto ne treba nista vise od Air-a i ipada a ako jos tome pribrojis iphone onda si tu negdi oko 3k.
Puno korisnika bi rado imalo neki smartphone umjesto blackberryja ali je bb jos uvijek car roaminga i niti jedan ozbiljan poslovni covjek koji ne zeli placat bijesne racune za telefon, a stalno je negdi vani, mora imat bb.
Kad bi BlackBerry app postojal za druge telefone onda bi odma frknul poslovni i koristil samo svoj uredaj a privatnu pretplatu bi ugasil. Na taj nacin bi godisnje zasparal nekih 2,5k kn.
14 godina
offline
BYOD – sve popularniji trend

Ovaj trend je potpuno prirodna pojava. Već je Podnar pisao o tome. Prije su fakulteti, tvrtke imali top end opremu, što nitko nije imao kod kuće. Danas je potpuno suprotno. U tvrtkama i fakultetima je smeće od opreme već za pojmove normalnog čovjeka a kamoli, neznam, nekog power usera.

MIKROBLOG: Ima li nešto gore za čuti od Francuza kako psuje na eng oponašajući afroamerikance? Referenca - FPS MP
 
1 0 hvala 0
16 godina
offline
BYOD – sve popularniji trend

Mislim da se ipak u tekstu radi o mobitelima te laptopima, ne pravim radnim stanicama.

No trees were killed in the creation of this post. However, a large number of electrons were seriously inconvenienced.
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: BYOD – sve popularniji trend
Dado_ZG78 kaže...

Ja to ne razumijem.

 

Ako mi firma ne može osigurati sredstvo tj. alat za rad i ako im nije u interesu da im zaposlenici imaju dovoljno dobar hardver da budu produktivni i zadovoljni onda je ta firma vrlo upitna..

A ako će pak postati normalno da si ljudi sami kupuju alat za posao i tako firmama donesu dodatne uštede, onda neka svima od kojih se to očekuje adekvatno dignu plaće.

 

Ovakvi trendovi me dosta zabrinjavaju jer mi se čini kako idemo prema modernom feudalizmu gdje radnici (svih profila osim managementa) postaju kmetovi, a velike korporacije (pa i manje firme) feudalci koji nas sve više i više izrabljuju {#}

 

Kada bi samo znao kako kod nas u nekim državnim firmama koje su direktno vezane sa informatikom osiguravaju sredstva... Očekuje se kreativnost i inovativnost, ali uvjeti za to nisu pruženi pa tako bude "potražite neke nove alate za posao, da unaprijedimo proces", ali ne možeš ni downloadati ni instalirati tako da...

 

 

Ja u ruksaku uvijek imam i privatni laptop, ali to je za moje potrebe pošto mi je komp u uredu ograničen do jaja (ironija je da radim u sektoru koji se bavi razvojem). Mada sam ga par puta koristio za potrebe posla upravo iz razloga što na ovom službenom nisam imao ovlasti napraviti ono što mi je posao... Odličan policy u firmi...

http://files-cdn.formspring.me/photos/20120429/n4f9dc012978ed.png

14 godina
offline
Re: BYOD – sve popularniji trend
Father_Dougal kaže...

Mislim da se ipak u tekstu radi o mobitelima te laptopima, ne pravim radnim stanicama.

A ne. Još najbolje da će čovjek donosit PC od kuće.

MIKROBLOG: Ima li nešto gore za čuti od Francuza kako psuje na eng oponašajući afroamerikance? Referenca - FPS MP
Poruka je uređivana zadnji put pet 15.6.2012 9:15 (KIKI3ooo).
12 godina
neaktivan
offline
Re: BYOD – sve popularniji trend
Schtefek kaže...
KaeR kaže...

Malo čudan trend... zašto zaposlenici žele pomagati tvrtkama upotrebom vlastitog hardvera?

Ne razumijem, ionako ta sva računala/mobiteli/... koja zaposlenici donesu moraju zadovoljiti sigurnosne politike tvrtki, pa zašto onda dopuštaju da im se limitiraju prava na vlastitim računalima umjesto da koriste računala tvrtke?

Ja nekužim ćemu se ti čudiš, ja koristim svoje računalo, svoj printer, i nemam nikakvih ograničenja. U nekim firmama su sigurno prisutna ograničenja u korištenju Weba, ali to se lako rješi putem glavnog servera ili switcha/rootera/firewalla gdje staviš ograničenja što se može ili ne gledati, kojim stranicama pristupati i sl., tak da na samom računalu ne radiš nikakve posebne preinake ili podešavanja, odneseš doma komp i sve radi normalno. A s druge strane, ako imaš plaću veću od prosjeka i firma ti nemože priuštiti računalo/mobitel/tablet kakvi želiš, kupiš si ga sam.

 

Čovjek se čudi jer nisi upoznat sa politikama sigurnosti unutar IT sustava/tvrtke. Samo neki od razloga zbog čeg nije dobro koristi osobnu opremu unutar tvrtke su:

- osobno računalo većinom ima AV, firewall riješenja upitne kvalitete a spaja se na lokalnu mrežu tvrtke te time ugrožava cijeli LAN potencijalnim zarazama

- osobno računalo podložno je većim rizicima krađe (ako ga koristiš u za posao podrazumijeva se da imaš službene podatke na njemu)

- osobnom računalom administrator ima manju kontrolu administracije 

- nestandardiziranom računalnom opremom dolazi se do produljenja vremena popravka (a IT-ovac će ti morat to odratit pošto ti moraš radit) - pada tvoja produktivnost

- poslodavac manje može kontrolirati da li ti zaista radiš svoj posao i u kojem ukupnom vremenu ili se baviš privatnim stvarima

Win Only....
15 godina
offline
Re: BYOD – sve popularniji trend
gdeak kaže...

Čovjek se čudi jer nisi upoznat sa politikama sigurnosti unutar IT sustava/tvrtke. Samo neki od razloga zbog čeg nije dobro koristi osobnu opremu unutar tvrtke su:

- osobno računalo većinom ima AV, firewall riješenja upitne kvalitete a spaja se na lokalnu mrežu tvrtke te time ugrožava cijeli LAN potencijalnim zarazama

- osobno računalo podložno je većim rizicima krađe (ako ga koristiš u za posao podrazumijeva se da imaš službene podatke na njemu)

- osobnom računalom administrator ima manju kontrolu administracije 

- nestandardiziranom računalnom opremom dolazi se do produljenja vremena popravka (a IT-ovac će ti morat to odratit pošto ti moraš radit) - pada tvoja produktivnost

- poslodavac manje može kontrolirati da li ti zaista radiš svoj posao i u kojem ukupnom vremenu ili se baviš privatnim stvarima

Točno, ali ne samo to - ako se želi očuvati integritet / sigurnost korporativnog LAN-a, tada je nužno svako takvo računalo staviti na domenu i podrediti definiranom group policy-u, što znači da korisnik više ne bi smio biti administrator na vlastitom računalu, a ne vidim zašto bi netko htio da mu se ograničava npr. mogućnost instalacije nečega na računalo koje koristi i kod kuće za privatne svrhe.

Upravo zato mislim da je bolje odvojiti poslovnu i privatnu sferu (u smislu odvojenog hardvera za jedno i drugo).

A ako tvrtka ne može ili možda ne želi osigurati odgovarajuću opremu za rad, onda ta tvrtka treba sama snositi posljedice takvog izbora.

KaeR
14 godina
offline
BYOD – sve popularniji trend

Porast trenda BYOD očituje se uglavnom u korištenju pametnih telefona i tableta, jer su neki manageri teška šminka, a firma ne voli trošiti novce na gluposti.

 
0 1 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: BYOD – sve popularniji trend

True.

IMHO: Za tvrtke (broj ljudi > 25) oprema bi trebala biti donekle standardizirana i trebala  bi ju osiguravati tvrtka s ciljem da osim bolje produktivnosti i ergonomije te da zadovoljava i neke minimalne sigurnosne kriterije. S malo razmišljanja moguće je kreirati nekoliko setupa opreme koji će zadovoljjiti potrebu većine profila zaposlenika (i tvrtkin budget). Oprema na kojoj su povjerljivi podaci trebala bi mati mogućnost enkripcije diska , remote wipe, neki obik remote controla u slučaju potrebe (a laptopi bi trebali imati dock conector) = Jedostavnije održavanje, bolja sigurnost. Što je dozvoljeno a što nije određuje tvrtka svojim politikama. Privatni korisnici obično ne gledaju na takve "sitnice".

To su sredstva za rad i  trebala bi ih osigurati ju tvrtka (osim ako niste freelancer na ugovoru). Naravno treba osigurati neki mehanizam da se zaposlenici mogu korisiti i vlasitu ili da mogu zahtijevati opremu prema potrebama posla - npr web dizajneri će se teško odlučiti na kupnju IBM Thinkpad W serije ili HP Elitebook 8k serije već će se odlučiti za neki Mac.

 

 

15 godina
neaktivan
offline
BYOD – sve popularniji trend

Većina toga što je navedeno stoji - zašti bi privatni korisnik svoj privatni laptop podvrgnuo korporativnim pravilima sigurnosti?

 

No, zaboravljate jednu važnu stvar, a to je sve veća upotreba VDI-a (Virtual Desktop Infrastructure). Korištenjem VDI-a tvrtka je samo dužna osigurati pristup virtualiziranim aplikacijama koje korisnik koristi.

Dobro posložen DMZ, proxy i softver za virtualizaciju aplikacija mogu čuda učiniti. Pri tome je sasvim nepotrebno da firma ulaže u hardver za korisnike koji najčešće koriste uredske aplikacije tipa Office.

Usko specijalizirane aplikacije su sasvim druga priča.

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: BYOD – sve popularniji trend
Ako je mreza malo kompleksnije konfigurirana onda privatni komp ne bude opce radil, tj. ne bude imal pristup internetu itd.
Ogranicavanje korisnika je potrebno ali ovisno o bezbroj sitnica. Najrade bi da niko ziv nema pristup lokalnim admin ovlastima jer kad sjebu komp cude se ko picek glisti a ja onda imam posla cijeli dan. Isto tak kaj ako korisnik bude na drugom kraju svijeta gdi mu nemrem pomoci ili se nakacit na komp da mu nekaj instaliram kaj mu treba za posel, u tim slucajevima je ok da si sami mogu nest instalirat.
Misljenja sam da desktop racunala i korisnici na njima ne bi smjeli bas nista instaliravat a ovi sa notebook kompovima ovisno o povjerenju, znanju.
Nikak na zelenu granu s korisnicima. Ak im nist ne das nije dobro, ak im das prst onda bi i noge a ak im das sve onda zagarantirano kad tad pusis.
16 godina
offline
Re: BYOD – sve popularniji trend
KaeR kaže...

Malo čudan trend... zašto zaposlenici žele pomagati tvrtkama upotrebom vlastitog hardvera?

Ne razumijem, ionako ta sva računala/mobiteli/... koja zaposlenici donesu moraju zadovoljiti sigurnosne politike tvrtki, pa zašto onda dopuštaju da im se limitiraju prava na vlastitim računalima umjesto da koriste računala tvrtke?

Mislim da ta pojava ukazuje samo na trend povećanja kokošarluka globalnih razmjera...

Koji trend je sljedeći? Da si zaposlenik i šekret papir donosi od doma?

Poruka je uređivana zadnji put pet 15.6.2012 12:06 (Aldo).
14 godina
offline
BYOD – sve popularniji trend

a što je sa sigurnošću? Krađom podataka i industrijskom špijunažom? Stvarno mi se čini nedopustivo da ti netko dozvoli da koristiš vlastito računalo u poslovne svrhe, a kamo li da te tjeraju na to. Ovo što kažete da ne možete dobiti dovoljno dobar HW na poslu je još gora stvar. Firma koja ne može platiti kvalitetno sredstvo za rad neka odmah stavi ključ u bravu. Bar su računala danas jeftina. 

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: BYOD – sve popularniji trend
KIKI3ooo kaže...

Ovaj trend je potpuno prirodna pojava. Već je Podnar pisao o tome. Prije su fakulteti, tvrtke imali top end opremu, što nitko nije imao kod kuće. Danas je potpuno suprotno. U tvrtkama i fakultetima je smeće od opreme već za pojmove normalnog čovjeka a kamoli, neznam, nekog power usera.

Kako bi Stephan Macchi rekao da svaki pravi kuhar mora imati svoj set profi nozeva. Tako valjda i svaki ITjevac mora imati svoj PC... {#}

 

Neznam sto se itko cudi, pa mnoge firme zele ustedjeti  800kn na windows licenci, a da ne pricamo koliko pokusavaju ustedjeti na racunalima. 

 

Ali lako jos za racunala... sto bi rekli kad u firmu koja se bavi elektronikom moras nositi svoju lemilicu, multimetar ili osciloskop jer firma ima opremu iz 50ih i ne zeli ulozit u nesto malo novije... {#}

 

Those damn scientist people have been promising global warming for years now. But when I go outside it's still very cold. I want the global warming like they promised NOW! I hate being cold...
16 godina
offline
Re: BYOD – sve popularniji trend
KaeR kaže...

Malo čudan trend... zašto zaposlenici žele pomagati tvrtkama upotrebom vlastitog hardvera?

Ne razumijem, ionako ta sva računala/mobiteli/... koja zaposlenici donesu moraju zadovoljiti sigurnosne politike tvrtki, pa zašto onda dopuštaju da im se limitiraju prava na vlastitim računalima umjesto da koriste računala tvrtke?

Malo se krivo gleda na BYOD - prvo, (prave) firme daju određene budžete za to pa si korisnik sam bira, u korporativnom okruženju sve je češća upotreba VDI i slične infrastrukture, računalo / smartphone je samo "ljuštura" za pristup korporativnoj okolini.

Sigurnost nije problem složiti, a dobitak upotrebe opreme koju korisnik "želi" je bitno veći od upotrebe opreme korporativnog standarda (tu je često teško izaći iz nekih okvira).

14 godina
neaktivan
offline
BYOD – sve popularniji trend

Problem je u tome što se u većini firmi visoko rukovodstvo informatičku opremu smatra troškom, a ne poslovnom prednošću. Tako da su poslovne potrebe u raskoraku s dostupnim hardverom i softverom.

Drugi je razlog što su IT zaposlenici obično potpuno nezainteresirani da se aktivno uključe u razvoj osnovne djelatnosti tvrtke, već se ponašaju kao vanjski serviseri.

Stoga, ambicioznom stručnjaku koji želi biti uspješan i proaktivan niti ne preostaje drugo već se sam pobrinuti za alate kojima će biti bolji i uspješniji od svojih kolega.

Naravno da to nije dobro i da štetu od toga imaju i kompanije i zaposlenici.

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: BYOD – sve popularniji trend
HomoScepticus kaže...

Problem je u tome što se u većini firmi visoko rukovodstvo informatičku opremu smatra troškom, a ne poslovnom prednošću. Tako da su poslovne potrebe u raskoraku s dostupnim hardverom i softverom.

Drugi je razlog što su IT zaposlenici obično potpuno nezainteresirani da se aktivno uključe u razvoj osnovne djelatnosti tvrtke, već se ponašaju kao vanjski serviseri.

Stoga, ambicioznom stručnjaku koji želi biti uspješan i proaktivan niti ne preostaje drugo već se sam pobrinuti za alate kojima će biti bolji i uspješniji od svojih kolega.

Naravno da to nije dobro i da štetu od toga imaju i kompanije i zaposlenici.

Potpuno si promašio ideju. Stvar je znatno kompleksnija i u principu se počinje uvoditi u firmama koje jako dobro znaju čemu služi IT.

Isto tako, 99% IT zaposlenika u takvim firmama nitko ništa ne pita po tom pitanju.

14 godina
neaktivan
offline
Re: BYOD – sve popularniji trend
Old Iggy kaže...
HomoScepticus kaže...

Problem je u tome što se u većini firmi visoko rukovodstvo informatičku opremu smatra troškom, a ne poslovnom prednošću. Tako da su poslovne potrebe u raskoraku s dostupnim hardverom i softverom.

Drugi je razlog što su IT zaposlenici obično potpuno nezainteresirani da se aktivno uključe u razvoj osnovne djelatnosti tvrtke, već se ponašaju kao vanjski serviseri.

Stoga, ambicioznom stručnjaku koji želi biti uspješan i proaktivan niti ne preostaje drugo već se sam pobrinuti za alate kojima će biti bolji i uspješniji od svojih kolega.

Naravno da to nije dobro i da štetu od toga imaju i kompanije i zaposlenici.

Potpuno si promašio ideju. Stvar je znatno kompleksnija i u principu se počinje uvoditi u firmama koje jako dobro znaju čemu služi IT.

Isto tako, 99% IT zaposlenika u takvim firmama nitko ništa ne pita po tom pitanju.

Čekaj malo, onda bih isto tako trebao osobni auto koristiti u poslovne svrhe?

Ma, ipak je glavni problem u tromosti kompanija u uvođenju novih tehnologija.

Npr, ajd mi pokaži tvrtku u kojoj rukovodstvo koristi Galaxy Note ili tablete?  A sigurno bi bilo od velike koristi.

16 godina
offline
Re: BYOD – sve popularniji trend
HomoScepticus kaže...
Old Iggy kaže...

Čekaj malo, onda bih isto tako trebao osobni auto koristiti u poslovne svrhe?

Ma, ipak je glavni problem u tromosti kompanija u uvođenju novih tehnologija.

Npr, ajd mi pokaži tvrtku u kojoj rukovodstvo koristi Galaxy Note ili tablete?  A sigurno bi bilo od velike koristi.

Da, na isti način se može koristiti auto u službene svrhe. Svi bi to prihvatili kad bi firme ujedno i dale neku lovu za auto, pati dodaj još nešto ako želiš bolji ili spremi u džep ako želiš lošiji.

Koliko firmi koristi takve smartphone? U mojoj firmi svi, ovisno o poziciji imaš bolji ili lošiji. A takva situacija je u brdo firmi, samo je pitanje o financisjkim mogućnostima. BYOD sustav se u pravilu vani uvodi u startu u firmama koje imaju i tehnološko znanje, novce i iskustvo u tom segmentu. Korist je višestruka, nedostaci su rijetki.

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice