ClearType vs Retina…

poruka: 57
|
čitano: 6.148
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "ClearType vs Retina…".
14 godina
neaktivan
offline
ClearType vs Retina…

Osim inzenjerskih termina navedenih u tekstu ovdje je takoder izrazena ocita novinarska nepristranost ka jednom proizvodacu obzirom na drugog.

Uz svo duzno postovanje, vecina nas je ovdje dosta stara da smo radili na 15 - 17" monitorima reze 1024*768 i bilo nam je super.
Ja imam na 14" ThinkPad-u i 19" LG monitoru istu rezoluciju 1440*900 i da me ubijes ne vidim razliku!

Pravi programeri programiraju binarno!
Moj PC  
17 8 hvala 1
15 godina
online
ClearType vs Retina…
Drago kaže...

ali Bathiche se tu nije zagrcnuo, već tek na pitanju – ako je manja rezolucija bolja, zašto je Microsoft za Pro verziju tableta odabrao ekrane ipak više rezolucije?

Zato što treba prodati i uređaj slijedeće generacije, a povećanje rezolucije je dokazano dovoljno jak gimmick da, uz suhoparno i proporcioanalno povećanje specifikacija, natjera na obnavljanje uređaja.

Problem je kad kupci zbilja popuše namjeno izostavljanje neke tehnologije, tj. kada prihvati da tvrtka za ozbač "treba vremena kako bi implementiranje određene tehnologije prošlo savršeno".

 

You can fall for chains of silver you can fall for chains of gold You can fall for pretty strangers and the promises they hold
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
ClearType vs Retina…
Meni to nije gimmick, definitivno ljepše za citat i sve raditi sa većom rezom pogotovo na mobitelima i tabletima. Na kompu mi ne smeta jer obicno je monitor dosta udaljen od mene, ali na faksu gdje su mi jako blizu(nekih 30cm a inače su mi udaljeni 55-60) onda mi smeta i zamara mi oci nakon kratkog rada(cca sat i pol). Sada imam iPad 3 i definitivno ne bi sada išao na isti uređaj sa nizom rezom.
Stoja
Moj PC  
12 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
ClearType vs Retina…

You never go full retard - isječka iz filma Tropic Thunder

 

 

Moj PC  
5 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: ClearType vs Retina…
Pentium100 kaže...


Uz svo duzno postovanje, vecina nas je ovdje dosta stara da smo radili na 15 - 17" monitorima reze 1024*768 i bilo nam je super.

Ima nas i koji smo igrali igrice na rezi od 200x160 u nekoliko boja na 22" televizoru i bilo nam je super. (C64)

Kljucna rijec je "bilo", vremena se mijenjaju...

 

Those damn scientist people have been promising global warming for years now. But when I go outside it's still very cold. I want the global warming like they promised NOW! I hate being cold...
14 godina
offline
Re: ClearType vs Retina…
SupremeCommander kaže...
Pentium100 kaže...


Uz svo duzno postovanje, vecina nas je ovdje dosta stara da smo radili na 15 - 17" monitorima reze 1024*768 i bilo nam je super.

Ima nas i koji smo igrali igrice na rezi od 200x160 u nekoliko boja na 22" televizoru i bilo nam je super. (C64)

Kljucna rijec je "bilo", vremena se mijenjaju...

 

Ne, ključna riječ - objektivnost.

To što je tebi, vama, nama super ne znači da je objektivno super.

 

Gospodin Steven očito izmišlja brojeve a i samo istraživanje.

Swedish latin super funk.
15 godina
offline
ClearType vs Retina…

pravi manager je gluplji od afganistanskog hrta i poslušniji od dobermana, a laje samo ono i na što mu gospodar kaže. usto moraju biti što slabije obrazovani i uglavnom nepismeni. svaka veća tvrtka ih je prepuna, bez obzira na državu. pritom su velike tvrtke uzor manjima. a obrazovni sustav se tome polako ali sigurno prilagođuje (čit. "amerikanizira"). logika? wtf?!

Moj PC  
4 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: ClearType vs Retina…
SupremeCommander kaže...
Pentium100 kaže...


Uz svo duzno postovanje, vecina nas je ovdje dosta stara da smo radili na 15 - 17" monitorima reze 1024*768 i bilo nam je super.

Ima nas i koji smo igrali igrice na rezi od 200x160 u nekoliko boja na 22" televizoru  i bilo nam je super. (C64)

Kljucna rijec je "bilo", vremena se mijenjaju...

 

OK mjenjaju se. Idemo naprijed, ali inovacijama, a ne da napravimo overkill sa rezom.
Isto to se radi i s foticima: "20Mpx" je za prosjecnog korisnka cista ludost.

Nekad manje, stvarno je vise!

Pravi programeri programiraju binarno!
16 godina
neaktivan
offline
Re: ClearType vs Retina…
Pentium100 kaže...

OK mjenjaju se. Idemo naprijed, ali inovacijama, a ne da napravimo overkill sa rezom.
Isto to se radi i s foticima: "20Mpx" je za prosjecnog korisnka cista ludost.

Nekad manje, stvarno je vise!

Kakav overkill sa rezom? Pa razlika između 1024x768 i 2048 × 1536 je jasno vidljiva na 10'.. nema tu overkilla, što više piksela/što veća oštrina, to bolje.

14 godina
neaktivan
offline
Re: ClearType vs Retina…
Penryn kaže...
Pentium100 kaže...

OK mjenjaju se. Idemo naprijed, ali inovacijama, a ne da napravimo overkill sa rezom.
Isto to se radi i s foticima: "20Mpx" je za prosjecnog korisnka cista ludost.

Nekad manje, stvarno je vise!

Kakav overkill sa rezom? Pa razlika između 1024x768 i  2048 × 1536 je jasno vidljiva na 10'.. nema tu overkilla, što više piksela/što veća oštrina, to bolje.

Na cemu je vidljiva? Na textu? Ko sto reko ja vidim citati i na 1024*768 na 17", a sto se slika tice, one imaju rezu kakvu imaju. 90% slika na internetu ima manju rezu od 2048*1536 i bit ce ljepse na ekranima s manjom rezolucijom.

Pravi programeri programiraju binarno!
16 godina
neaktivan
offline
ClearType vs Retina…

Spominje se ovdje i overkill, kad smo već kod toga mogli bi spomeniti i ovekill kod povećanja ekrana mobitela, ali to je neka druga priča.

 

Što se tiče rezolucija, opet ste se uhvatili rasprava kome je šta bolje, a to je rasprava u nedogled. Ako volite raditi i igrati se na 800*600 ili na 5x više to je vaša stvar.

 

Konkretno volim kada je povećanje rezolucije popraćeno i prilagodbom u softveru, kao što je to učinjeno npr. s MacBook Pro Retina i OS X-om. Da Apple nije prilagodio OS X mogli bi u prijenosnik gledat s povećalom ili smanjivat rezoluciju da bi imalo vidjeli ikone i tekst, ali koja je onda ustvari i poanata? Ovako su prilagoili i OS X, te je rezultat jednostavno pre*eben (oprostite na izrazu).

 

Tehnologija jednostavno ide naprijed, tu nema govora i ništa tu ne možemo... pomirite se s time. Ali nekad probajte pregazit svoj ponos i tvrdoglavost, da se tako izrazim, i probajte nešta drugo, novo, možda bolje. Barem danas možemo isprobat brdo stvari prije kupnje. Čovjek se iznenadi (kažem iz vlastitog iskustva{#} ).

 

Živili!{#}

Snake.. we're not tools of the government or anyone else. Fighting was the only thing... the only thing I was good at. But at least I always fought for what I believed in.. Snake... farewell
 
3 0 hvala 0
15 godina
offline
ClearType vs Retina…
Evo onda primjer pa mi recite sta je bolje: 960x640 na iPhone-u(prva slika) ili 320x240 na Samsung galaxy mini pa recite da nema razlike :P Znam da usporedujem dva uređaja koji nisu u istom rangu ali to nije bitno vec samo rezolucija koju usporedujemo.
iPhone iPhone
Samsung galaxy mini Samsung galaxy mini
Stoja
Poruka je uređivana zadnji put čet 18.10.2012 20:09 (Stoja).
Moj PC  
6 13 hvala 0
14 godina
offline
Re: ClearType vs Retina…
Pentium100 kaže...
Penryn kaže...
Pentium100 kaže...

OK mjenjaju se. Idemo naprijed, ali inovacijama, a ne da napravimo overkill sa rezom.
Isto to se radi i s foticima: "20Mpx" je za prosjecnog korisnka cista ludost.

Nekad manje, stvarno je vise!

Kakav overkill sa rezom? Pa razlika između 1024x768 i  2048 × 1536 je jasno vidljiva na 10'.. nema tu overkilla, što više piksela/što veća oštrina, to bolje.

Na cemu je vidljiva? Na textu? Ko sto reko ja vidim citati i na 1024*768 na 17", a sto se slika tice, one imaju rezu kakvu imaju. 90% slika na internetu ima manju rezu od 2048*1536 i bit ce ljepse na ekranima s manjom rezolucijom.

Da, najviše se vidi na tekstu, na iPadu 3 mi je puno ugodnije čitati nego na 1024x600 netbooku(10"), 2048x1152 23" monitoru ili čak na eInk eBook readeru(6", ne znam rezoluciju). Kao što si rekao, vidiš čitati, ali razlika je ogromna.

While some see them as the crazy ones, we see genius. Because the people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.---R.I.P S.J.|||Minecraft: njofra|BF3: nj0fra
14 godina
neaktivan
offline
Re: ClearType vs Retina…
Stoja kaže...
320x240 na Samsung galaxy mini pa recite da nema razlike :P

Stvarno si našao rezoluciju za usporedbu. -.-'

 

Nitko nije tvrdio da apsolutno nema razlike između manje i veće rezolucije, ali da daljnje povećanje rezolucije nakon točke X gubi smisao. Jedino što si dokazao jest da je 320x240 ipak premalo.

Oscar-Mike-Golf Whiskey-Tango-Foxtrot
15 godina
offline
ClearType vs Retina…
A šteta sta nemam neki drugi tablet ili stariji iPad pa bi i tu razliku mogao pokazati, jer imao sam prvi iPad u rukama i odmah se uoči slaba reza na njemu, nije necitljivo ali je razlika očigledna i da ga usporedujes sa iPhone-om ili drugim smartphonovima visoke reze.
Stoja
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: ClearType vs Retina…
rustweaver kaže...
Stoja kaže...
320x240 na Samsung galaxy mini pa recite da nema razlike :P

Stvarno si našao rezoluciju za usporedbu. -.-'

 

Nitko nije tvrdio da apsolutno nema razlike između manje i veće rezolucije, ali da daljnje povećanje rezolucije nakon točke X gubi smisao. Jedino što si dokazao jest da je 320x240 ipak premalo.

Evo ti onda bolje usporedbe(full res):

 

iPhone 4 vs. iPhone 3G

iPad 3 vs. Acer Aspire One D250(1024x600 na 10.1")

While some see them as the crazy ones, we see genius. Because the people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.---R.I.P S.J.|||Minecraft: njofra|BF3: nj0fra
13 godina
neaktivan
offline
Re: ClearType vs Retina…

na vecim ekranima razlike su manje ocite nego na manjim

ja sa fullhd na 22" nemam nikakvih problema s citiljivoscu

i pixeli me ne bodu u oci

ako vam je fullhd na 10" premalo (govorim o w8pro)

onda ste patoloske cicije

Any aluminum product may scratch or chip with use, exposing its natural silver color. That is normal.
14 godina
offline
Re: ClearType vs Retina…
apoteka kaže...

na vecim ekranima razlike su manje ocite nego na manjim

ja sa fullhd na 22" nemam nikakvih problema s citiljivoscu

i pixeli me ne bodu u oci

ako vam je fullhd na 10" premalo (govorim o w8pro)

onda ste patoloske cicije

 

Nije problem u velicini, nego u udaljenosti. Ne smeta ni meni 2048x1152 na 23" jer je na metar od mene, ali mi 1024x600 na netbooku ponekad zasmeta(nije ni to lose, tek 800x600 je katastrofa, ali vise je definitivno bolje)
While some see them as the crazy ones, we see genius. Because the people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.---R.I.P S.J.|||Minecraft: njofra|BF3: nj0fra
16 godina
neaktivan
offline
ClearType vs Retina…

A zamisli onda clear type na retini jer i dalje je tehnologija  rgb podpikseli i slicno, MS blago receno serucka, daj ti nama rezoluciju pa onda cemo clear type ne clear type, ovako samo ostavlja dojam jedne velike ublehe.

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
ClearType vs Retina…

Kaj ste vi zabrijali s postanjem slika, nek netko posta taj Cleartype vs Retina pa ćemo uspoređivati, a ne se pokazivati s skroz desetim uređajima...

I have nothing to say. Thank you and goodbye.
Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
ClearType vs Retina…

Microsoft je barem dizajnirao svoj OS za praktično sve rezolucije koje postoje, a Apple mora svaki put izdati uređaj sa rezolucijom puta 2 (npr. iPad retina), ili ista širina a povećana visina (npr. iPhone 5 gdje stare aplikacije imaju crnu neiskorištenu površinu ekrana gore i dolje).

 
2 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: ClearType vs Retina…
power_user kaže...
apoteka kaže...

na vecim ekranima razlike su manje ocite nego na manjim

ja sa fullhd na 22" nemam nikakvih problema s citiljivoscu

i pixeli me ne bodu u oci

ako vam je fullhd na 10" premalo (govorim o w8pro)

onda ste patoloske cicije

 

Nije problem u velicini, nego u udaljenosti. Ne smeta ni meni 2048x1152 na 23" jer je na metar od mene, ali mi 1024x600 na netbooku ponekad zasmeta(nije ni to lose, tek 800x600 je katastrofa, ali vise je definitivno bolje)

vise je bolje, slazem se

ali u realnim uvjetima s normalne udaljenosti nece nitko vidjet razliku ova dva

eventualno sa 10cm, ali to nema bas smisla

a manja reza je bolja i za performanse i bateriju, to se isto zaboravlja

Any aluminum product may scratch or chip with use, exposing its natural silver color. That is normal.
15 godina
neaktivan
offline
Re: ClearType vs Retina…
power_user kaže...

(...) ili čak na eInk eBook readeru(6", ne znam rezoluciju). (...)

6" eInk ekrani obično imaju 800x600 piksela, što daje rezoluciju od 167 PPI. Noviji 6" ekrani (primjerice na Kindle Paperwhiteu ili Kobo Glou) imaju 1024x768 piksela i rezoluciju od 213 PPI.

 

Za usporedbu:

  • 17" CRT s 1024x768 piksela - 80 PPI (ako je LCD - 75 PPI)
  • 23" ekran s 1920x1080 piksela - 96 PPI
  • 23" ekran s 2048x1152 piksela - 102 PPI
  • 10" ekran s 1024x600 piksela - 118 PPI
  • Samsung Galaxy Mini s 320x240 na 3.14" - 127 PPI
  • iPad 3 s 2048x1536 piksela na 9,7" - 264 PPI
  • iPhone 4 s 960x640 na 3.5" - 330 PPI
  • HTC J Butterfly s 1920x1080 na 5" - 441 PPI

 

Rezolucija sama nije toliko važna - potrebno je uzeti u obzir s koje se udaljenosti gleda u ekran. Što se ekran drži bliže, potrebna je veća rezolucija da se održi oštrina. Lako je zapaziti da Galaxy Mini ima višu rezoluciju od 23" ekrana, ali je prikaz na njemu manje oštar nego na većim ekranima zato što Minijev ekran gledamo s manje udaljenosti.

The laws of nature are constructed in such a way as to make the universe as interesting as possible. - Freeman Dyson, Imagined Worlds
Poruka je uređivana zadnji put čet 18.10.2012 20:52 (hrx).
14 godina
neaktivan
offline
Re: ClearType vs Retina…
power_user kaže...

Evo ti onda bolje usporedbe(full res):

Nije bolja usporedba, uopće ne kužiš o čemu ja pričam.

 

Kada sam otvorio tu tvoju fotku oba ajfona su mi ispala višestruko veća na monitoru nego u stvarnosti, pa se može reći da sam ih gledao pod zoomom, naravno da je tada lako ustanoviti da IP4 ima glađi prikaz. Međutim treba gledati bez nekakvog zooma, u stvarnoj veličini sa stvarnim DPI. Ne pomaže ni zoom out funkcija u browseru jer je monitor također ograničen uređaj tako da se tada još i više iskrivi prikaz.

 

Taj test se jedino može izvesti uživo, bez nekog medija posrednika (računalnog monitora u ovom slučaju). Mislim, postoje jasni parametri: čovjek zdravih očiju može sa udaljenosti X razabrati detalje (pixele u ovom slučaju) veličine Y.

Oscar-Mike-Golf Whiskey-Tango-Foxtrot
Poruka je uređivana zadnji put čet 18.10.2012 21:05 (rustweaver).
16 godina
offline
Re: ClearType vs Retina…
rustweaver kaže... 

 Međutim treba gledati bez nekakvog zooma, u stvarnoj veličini sa stvarnim DPI. Ne pomaže ni zoom out funkcija u browseru jer je monitor također ograničen uređaj tako da se tada još i više iskrivi prikaz.

 Kod tableta je stvar malo kompliciranija jer dok monitor obicno uvijek gledas sa cca. 50cm udaljenosti, tablet nekad gledas sa pola metra, nekad sa 10cm.

 

Ne kuzim cemu sve ovo, pa bilo je vec istrazivanja koliko PPIja nam treba da se vidi razlika, i taj broj je mozda 400, mozda je 500, ali sigurno je veci od 100...

 

Those damn scientist people have been promising global warming for years now. But when I go outside it's still very cold. I want the global warming like they promised NOW! I hate being cold...
16 godina
protjeran
offline
Re: ClearType vs Retina…
martin kaže...

Microsoft je barem dizajnirao svoj OS za praktično sve rezolucije koje postoje, a Apple mora svaki put izdati uređaj sa rezolucijom puta 2 (npr. iPad retina), ili ista širina a povećana visina (npr. iPhone 5 gdje stare aplikacije imaju crnu neiskorištenu površinu ekrana gore i dolje).

LOL?

15 godina
offline
Re: ClearType vs Retina…
apoteka kaže...
power_user kaže...
apoteka kaže...

na vecim ekranima razlike su manje ocite nego na manjim

ja sa fullhd na 22" nemam nikakvih problema s citiljivoscu

i pixeli me ne bodu u oci

ako vam je fullhd na 10" premalo (govorim o w8pro)

onda ste patoloske cicije

 

Nije problem u velicini, nego u udaljenosti. Ne smeta ni meni 2048x1152 na 23" jer je na metar od mene, ali mi 1024x600 na netbooku ponekad zasmeta(nije ni to lose, tek 800x600 je katastrofa, ali vise je definitivno bolje)

vise je bolje, slazem se

ali u realnim uvjetima s normalne udaljenosti nece nitko vidjet razliku ova dva

eventualno sa 10cm, ali to nema bas smisla

a manja reza je bolja i za performanse i bateriju, to se isto zaboravlja

 

Slažem se sa tobom u vezi baterije, ali evo ti kod mene situacija na iPad 3: Usage: 12sati i 6 min, standby: 3 dana:4 sata i na 11% je baterija, barem na njemu mi baterija nije problem jedino ako se igraju zahtjevne 3D igre, onda ga se može u 5-6 sati isprazniti...tako da na kraju i imam jaku bateriju i visoku rezoluciju :)
Stoja
Poruka je uređivana zadnji put čet 18.10.2012 21:14 (Stoja).
13 godina
offline
Re: ClearType vs Retina…
Pentium100 kaže...
SupremeCommander kaže...
Pentium100 kaže...


Uz svo duzno postovanje, vecina nas je ovdje dosta stara da smo radili na 15 - 17" monitorima reze 1024*768 i bilo nam je super.

Ima nas i koji smo igrali igrice na rezi od 200x160 u nekoliko boja na 22" televizoru  i bilo nam je super. (C64)

Kljucna rijec je "bilo", vremena se mijenjaju...

 

OK mjenjaju se. Idemo naprijed, ali inovacijama, a ne da napravimo overkill sa rezom.
Isto to se radi i s foticima: "20Mpx" je za prosjecnog korisnka cista ludost.

Nekad manje, stvarno je vise!

Našao si pravu usporedbu. 20Mpx je neusporedivo bolje od 10 ili 5Mpx, naravno ako optika, tehnologija i kvaliteta i veličina senzora i način procesiranja prati. 3 Mpx na prastarom DSLR sa solidnom optikom je i dalje beskonačno bolje od 12Mpx na mobitelu.

 

U slučaju povećanja broja pixela na istoj površini ekrana praktički ne postoji overkill, osim ako nije u pitanju drugačija inferiorna tehnologija ... recimo nekakva tn matrica vs ips ili amoled. U slučaju praktički istih tehnologija ekran iPad3 već dokazan na testovima kao jedan od boljih ekrana te dijagonale uopće mete pod sa ekranom na surfaceu. Ne samo zbog rezolucije nego i ostalih kvaliteta.

Naravno da se pazilo na to da se usprkos 4 puta više pixela osigura jednaka autonomija, a grafika se čak i bitno pojačala. Fail ostalih proizvođača tableta je što tehnološki još nisu ponudili niti specifikacije trojke, a kako stoje stvari niti ne namjeravaju uskoro. 

Inače MS ima dobar proizvod, prvenstveno što se software-a tiče ali trebat će mu vremena da sazrije. Što se hardwarea tiče ovaj je precijenjen. 

Poruka je uređivana zadnji put čet 18.10.2012 21:21 (grzzi).
14 godina
neaktivan
offline
Re: ClearType vs Retina…
SupremeCommander kaže...

tablet nekad gledas sa pola metra, nekad sa 10cm.

A? Ja to ipak ne bih, sam bih sebi bio smiješan. A i mislim da si surface ipak nećeš tako nabijati pred oči ^^, pogotovo kada ga koristiš s tipkovnicom.

 

SupremeCommander kaže...
Ne kuzim cemu sve ovo, pa bilo je vec istrazivanja koliko PPIja nam treba da se vidi razlika, i taj broj je mozda 400, mozda je 500, ali sigurno je veci od 100...

Generaliziranje.

 

Btw. 147 PPI je gustoća za 16:9 ekran dijagonale 10.6" pri rezoluciji od 1366x768

Oscar-Mike-Golf Whiskey-Tango-Foxtrot
Poruka je uređivana zadnji put čet 18.10.2012 21:24 (rustweaver).
13 godina
offline
Re: ClearType vs Retina…
rustweaver kaže...
grzzi kaže...
U slučaju povećanja broja pixela na istoj površini ekrana praktički ne postoji overkill

LOL

 

Dame i gospodo predstavljamo vam naš novi 24" monitor rezolucije 16000x9000, naravno, trebat će vam povečalo da primjetite unaprijeđenje u odnosu na naš prethodni koji je imao rezoluciju smiješnih 12000x6750.

 

Tehnologija koja je sama sebi svrhom?

{#}

upitaj se koja je "rezolucija stvarnosti" ... još smo jako daleko od rezolucije koja bi zaista davala privid realnosti, premda je već navođena na forumu. Naravno sama razlučivost je samo jedna od stavki, ali poboljšava se i dinamički raspon, kut gledanja a i 3D rješenja se sve bolje koriste. Zašto bi tehnologija razlučivosti trebala tapkati na mjestu? Do jučer je pixelizacija bila sasvim normalna stvar, danas je stvar prošlosti, a oči nam se tek navikavaju na nove plastičnije slike.

 

Uostalom što bi falilo da možeš i zumirati ako želiš sliku, kao što možeš i sad al da potraje dok dođeš do pixela ... apple je pokazao da je moguće u jednoj generaciju učetverostručiti broj pixela uz istovremeno zadržavanje autonomije, povećanje frejmrejta i superiorniji prikaz boja i kontrasta tako da ne znam što lupetaš.

 
3 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice