Država će graditi optičku mrežu uz ulaganje od 4 m

poruka: 141
|
čitano: 31.136
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Država će graditi optičku mrežu uz ulaganje od 4 m".
14 godina
offline
Država će graditi optičku mrežu uz ulaganje od 4 m

da je t-com ostao u državnom vlasništvu nikad ne bi imali adsl

nije važno sudjelovati važno je pobijediti
Moj PC  
1 5 hvala 0
15 godina
offline
Re: Država će graditi optičku mrežu uz ulaganje od
blackalbum kaže...

da je t-com ostao u državnom vlasništvu nikad ne bi imali adsl

 

A tko to kaže, kako to možeš znati? Tko zna, možda bi baš imali kao kanađani svi 50/10 konekciju i flat za 100kn.

Istina, naša birokracija u to vrijeme (a nije ni sada na vrhunskoj razini) je išla u rikverc, a ne da je napredovala i sav postupak bi dulje trajao.

 

Da nisu kupili oni, kupio bi netko drugi...moglo se i dati u koncesiju pa bi imali kakvu takvu kontrolu. Ovako se privatiziralo, za (relativnu) siću se dalo sve pa sad možemo fićukat i kukat...jer to znamo bolje od svih.

origin: mrxa
16 godina
protjeran
offline
Država će graditi optičku mrežu uz ulaganje od 4 m

Ni ja ne volim (veliku) državu, ali autoceste i telekomunikacije su pitanje državne sigurnosti i ekonomskog razvitka. Tko to ne razumije ne zaslužujue ni prosperitet ni sigurnost. Što se tiče državnog kriminala i korupcije, toga ima svugdje, pa i u mitskim zemljama poput Švicarske i Njemačke.

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Federal_Aid_Highway_Act_of_1956

 
5 1 hvala 3
15 godina
odjavljen
offline
Re: Država će graditi optičku mrežu uz ulaganje od
blackalbum kaže...

da je t-com ostao u državnom vlasništvu nikad ne bi imali adsl

T-com definitivo nije smio ostati u državnom vlasništvu, ali infrastruktura jest trebala ostati. Dakle, kanali, kabeli, ormarići i kolokacijski objekti su trebali ostati državni, pod upravom firme koja ih razvija i bavi se isključivo iznajmljivanjem drugim operaterima. Na taj način bi bilo moguće imati pravu tržišnu utakmicu, a ako neki operater želi ulagati u svoju infrastrukturu, može. Umjesto najma voda, plati najam prostora u kanalu i ne mora kopati svoj kanal, pa je polaganje optike daleko jednostavnije i jeftinije.

 

S druge strane, pogledaj što se dogodilo kad je T-com pao. Za takve stvari se u ozbiljnim državama podnose ostavke, a svi koji su imali prste u dolasku u takvu situaciju nemaju više što raditi u politici.

Big wheel keep on turning, Proud Mary keep on burning, Trolling, trolling, trolling on the river.
15 godina
offline
Re: Država će graditi optičku mrežu uz ulaganje od
picajzla0707 kaže...

ovdje niti jednog komentara, a čini mi se kao usporediva situacija

 a jesi naš'o usporedbu ... 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
16 godina
offline
Re: Država će graditi optičku mrežu uz ulaganje od
mrxa1 kaže...
blackalbum kaže...

da je t-com ostao u državnom vlasništvu nikad ne bi imali adsl

 

A tko to kaže, kako to možeš znati? Tko zna, možda bi baš imali kao kanađani svi 50/10 konekciju i flat za 100kn.

Istina, naša birokracija u to vrijeme (a nije ni sada na vrhunskoj razini) je išla u rikverc, a ne da je napredovala i sav postupak bi dulje trajao.

 

Da nisu kupili oni, kupio bi netko drugi...moglo se i dati u koncesiju pa bi imali kakvu takvu kontrolu. Ovako se privatiziralo, za (relativnu) siću se dalo sve pa sad možemo fićukat i kukat...jer to znamo bolje od svih.

Kanadski primjer je dobar primjer - nije za sve, bitno veća država, bitno više ljudi, manja targetirana brzina i pola para koliko naši procjenjuju.

HT je bio kontinuirani gubitaš prije dolaska T-coma, nakon toga je postao profitabilan, uz brdo kuknjave s naše strane (ne samo neriješen DTK, tu su i otkazi, monopolizacija usluga itd.). A trebalo je za mirovine.

Mayo kaže...

Ni ja ne volim (veliku) državu, ali autoceste i telekomunikacije su pitanje državne sigurnosti i ekonomskog razvitka.

Tehnički gledano, nisu, dobar primjer su istočne zemlje. Državna investicija je rijetko kad opravdana.

Država u ovom trenutku ima komunikacije (za svoje potrebe) na više nego dovoljnoj razini. povećanje brzine enta za sve prvo treba definirati u osnovama - KPI, brzine, područja pokrivenosti, tehnologije, razvoje kroz sljedećih 15 - 30 godina... Ovako je jako neozbiljno.

11 godina
offline
Re: Država će graditi optičku mrežu uz ulaganje od
Ajar kaže...
picajzla0707 kaže...

ovdje niti jednog komentara, a čini mi se kao usporediva situacija

 a jesi naš'o usporedbu ... 

 jel država investira melejune u internet, dakle usporedba je na mjestu

 

...princip je isti, sve su ostalo nijanse... ♩ ♪ ♫ ♬

15 godina
neaktivan
offline
Država će graditi optičku mrežu uz ulaganje od 4 m

Radit ce nasim novcima, i nama naplacivati koristenje po istim cijenama koje sada placamo operaterima...

nema smisla...znaci da ce se izvesti...

 

 

 

Moj PC  
0 2 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Država će graditi optičku mrežu uz ulaganje od 4 m

Koliko ekonomske nepismenosti na BUG forumu... :( a kak je onda tek ostatak drzave...

Dakle evo par argumentata zasto je ovo debilna ideja:

 

1) drzava

Znam da svi vole bajke o ucinkovitom upravljanju i sve ali budimo ozbiljni, to su samo bajke uhljeba koji vole dobiti puno love za nerad. Tako i u ovom projektu mozemo ocekivati tradicionalne uspjehe drzave: skupo, lose, mozda sa mrvicom vegete i kriminala...

 

2) optika treba Hrvatskoj kao Golf liku kojem 40% place ide za kredit za otplatu Punta.

Mnogi glupo smatraju da ako je nesto dobro to nam treba, zanemarujuci cijenu( vise pod 3) ). Zapravo mislim da gotovo nikom u Hrvatskoj ne treba optika( u stilu da bi bio spreman platiti 100-200 kn vise u odnosu na sadasnju vezu). Mislim iduci puta kada vidite nekog poduzetnika

pitajte ga koji problemi ga muce i sprjecavaju ga da bolje radi/daje vece place/zaposljava vise ljudi.... Mislim da ce top biti porezi, korupcija, nesposobni inspektoru, neposobno sudstvo... Javite mi na koje mjestu je nedostatak optike...

2a) ovo je cisti populizam za tehnoloski nepismene na razini drzava zamjenjuje bakrene kablove zlatnim

 

3) 12mlrd kuna/aprox 1m konekcija interneta = 12 jebenih tisuca kuna po konekciji...

Jel vam sada malo jasnije koja je ovo debilna ideja?

 

4) hrvatski kreditni rejting je smece

Znam da je ljudima na forumu zanimljivije citati sitne tekstove na maticnoj nego misliti o ekonomiji, pa stoga evo lagane metode da vidite koliko je Hrvatska u kurcu:

Kamate na Hr dug su 3%. Sto ne zvuci puno dok ne saznate da je kamata ne Njemacke obveznice 0%. Ovih 3% spreda je mogucnost bankrota/refinanciranja/monetizacije...

Pa ako mislite da kapitalisti seru o problemima sa drzavnim financijama lijepo se obogatite na Hr obveznicama. :D

Drugim rjecima drzave koje su bogate zbog kapitalizma si mogu priustiti ili privatno otpiku lagano ili glupa drzava tamo moze glumiti djeda mraza sa porezima, Hrvatska si to ne moze priustiti...

 
2 9 hvala 0
9 godina
offline
Država će graditi optičku mrežu uz ulaganje od 4 m

Zanimljivo što ima nekih koji misle da se tu radi o tome da RH misli dovesti optiku do svakog kućnog praga. Sorry ali ne... 

 

I sam Plenković je rekao nakon sastanka sa Merkelicom da treba voditi računa da se racionalno uključi postojeća infrastruktura i da Hrvatsku ne dovodi u nove financijske obveze koje nisu nužne.

 

Misleći vjerojatno na postojeće bakrene parice u pristupnoj mreži i postojeće optičke kablove u državnim tvrtkama.

 
1 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Država će graditi optičku mrežu uz ulaganje od
froxie24 kaže...

Zanimljivo što ima nekih koji misle da se tu radi o tome da RH misli dovesti optiku do svakog kućnog praga. Sorry ali ne... 

 

I sam Plenković je rekao nakon sastanka sa Merkelicom da treba voditi računa da se racionalno uključi postojeća infrastruktura i da Hrvatsku ne dovodi u nove financijske obveze koje nisu nužne.

 

Misleći vjerojatno na postojeće bakrene parice u pristupnoj mreži i postojeće optičke kablove u državnim tvrtkama.

12 milijardi kuna za to?

Ono, ozbiljno?

9 godina
offline
Re: Država će graditi optičku mrežu uz ulaganje od
Old Iggy kaže...
froxie24 kaže...

Zanimljivo što ima nekih koji misle da se tu radi o tome da RH misli dovesti optiku do svakog kućnog praga. Sorry ali ne... 

 

I sam Plenković je rekao nakon sastanka sa Merkelicom da treba voditi računa da se racionalno uključi postojeća infrastruktura i da Hrvatsku ne dovodi u nove financijske obveze koje nisu nužne.

 

Misleći vjerojatno na postojeće bakrene parice u pristupnoj mreži i postojeće optičke kablove u državnim tvrtkama.

12 milijardi kuna za to?

Ono, ozbiljno?

 

 

Pa ono što je tu čudno. Jel rekao da na infrastrukturi treba štediti? Je. Sad gdje će potrošiti tu uštedu samo on zna. Tko zna možda pokloni ga Merkelici kao "svadbeni" dar... :D 

 

Ne ne ne ne treba njima 12 milijardi za infrastrukturu. Samo mali dio ide za infrastrukturu a ostatak u njihove džepove. :) 

 

13 godina
offline
Re: Država će graditi optičku mrežu uz ulaganje od
froxie24 kaže...

Zanimljivo što ima nekih koji misle da se tu radi o tome da RH misli dovesti optiku do svakog kućnog praga. Sorry ali ne... 

 

I sam Plenković je rekao nakon sastanka sa Merkelicom da treba voditi računa da se racionalno uključi postojeća infrastruktura i da Hrvatsku ne dovodi u nove financijske obveze koje nisu nužne.

 

Misleći vjerojatno na postojeće bakrene parice u pristupnoj mreži i postojeće optičke kablove u državnim tvrtkama.

 Ma jasno, uostalom i sam naslov članka je na razini clickbaita.

OIV će s tim parama popuniti rupe u postojećoj optičkoj mreži državnih firmi i time razbiti monopol Tcom-a koji masno naplaćuje povezivanje na međugradskoj razini.

Svi (osim Tcom-a) sretni i zadovoljni. Osobito ako europljani plate trećinu investicije.

Dovlačenje optike do svakog kućanstva bi bilo divno, suludo i koštalo bi 1000X1000000= MILIJARDU € minimalno.

 

A ovo " do 12 milijardi" ima vjerojatno klauzulu pisanu nevidljivom tintom "ako se gospoda iz brisela isprse".

Biće čudo ako uspiju i milijardu potrošiti prije nego dođe pravi globalni financijski slom krajem nove godine.

 

 

Poruka je uređivana zadnji put pet 23.12.2016 13:21 (Antropofob).
9 godina
protjeran
offline
Država će graditi optičku mrežu uz ulaganje od 4 m

Komentatori su vecinu stvari objasnili, a ovaj sramotni clanak je samo jedan od primjera "novinarstva" u Hrvatskoj koji dobija nagrade. I da Hrvatska treba kvalitetnu opticku infrakstrukturu bez obzira sto pojedini seljoberi mislili.

 
5 0 hvala 1
13 godina
neaktivan
offline
Re: Država će graditi optičku mrežu uz ulaganje od
Ja bum samo rekao kak ce bit. Vuk pojeo magare, a optike nigdje ;)
------ Battlelog ~ UrbanFsk ------
Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Država će graditi optičku mrežu uz ulaganje od
Old Iggy kaže...

Kanadski primjer je dobar primjer - nije za sve, bitno veća država, bitno više ljudi, manja targetirana brzina i pola para koliko naši procjenjuju.

HT je bio kontinuirani gubitaš prije dolaska T-coma, nakon toga je postao profitabilan, uz brdo kuknjave s naše strane (ne samo neriješen DTK, tu su i otkazi, monopolizacija usluga itd.). A trebalo je za mirovine.

 

Da, samo je problem razlog zašto su postali profitabilni tj. način na koji su to napravili...za male novce su preuzeli infrastrukturu za koju su pričali da je već bila dosta dobro riješena i rasprostranjena, napucali cijene usluga, bili monopolisti (fiksna telefonija a realno uz tada relativno slabi Vip i mobilni) i napravili famu oko toga da je to ipak T-Mobile pa su se ljudi osjećali valjda "fancy" kad su koristili Nje'ačku mrežu.

 

Uz sve to, stizala je lova i od Švaba jer iako su oni kupili jeftino, i dalje se tu ulagalo a ta je lova morala doć od nekuda.

Kako bilo, nisu oni tu pozitivci, niti će to biti sve dok za uslugu koju pružaju traže tolike cifre...mazanje očiju sa ovim sestrinskim firmama (povoljniji Iskon, opušteniji Bonbon) je preloše i nije mi jasno kako uopće smije postojati firma koja je u vlasništvu druge kompanije a bave se istim poslom. Posebno zato što se za ovakav posao treba prijaviti za te spektre signala, razna odobrenja i što već ne.

origin: mrxa
7 godina
neaktivan
offline
Država će graditi optičku mrežu uz ulaganje od 4 m

Ma 12 mlrd. Jel su to planirali u proračunu,dajte nemojmo sami sebe lagati da cemo mi to sami izgraditi,neznam dali se tko sjeća kako su tada govorili da HT treba prodati i to su i napravili 

A danas bi ONI kao nešto radili i da država ima zaradu od toga e kasno malo je kasno smo sve treba prodati za siću evo već imamo autoceste koje bi se stavile u "koncesiju" za inu se mađari prave ludi i tako...

Poruka je uređivana zadnji put pet 23.12.2016 15:30 (1van-HR).
 
0 0 hvala 1
12 godina
neaktivan
offline
Država će graditi optičku mrežu uz ulaganje od 4 m

Neki spominju da ćemo se najbrže dogodine spajati na 4G ili 5G te nam optika neće biti potrebna? Zašto onda tu gdje živim (a ni drugdje) ne zamjene moju max. brzinu od 2-3 mbps preko žice barem s 3G brzinama, a može i 4G (koje su ovdje dostupne)? Optika će uvijek biti optika, odnosno u kombinaciji s 3,4,5G, wireless mrezama i bakrom činiti jedan sustav brzog i pouzdanog interneta. Operateri s razlogom ne nude flat 4G zbog ograničenja na odašiljačima, jel ti se kad dogodilo da na nekom koncertu od par tisuća ljudi ne želi spojiti uopće na 4G? To je samo jedan od primjera. Vjerujem da bi i operaterima bilo najlakše postaviti 4G odašiljače svakih par kilometara i nemaju brige, samo podijele routere za 4G, ali to nije baš tako. U susjednom mjestu su lijepo postavili po stupovima električne mreže još jedan dodatni vod, optički, i tako najlakše po cijeloj općini do svake kuće doveli optiku, a sad dal se ti spajaš ili ne, tvoj problem. Prvo dajte svima neke pristojne brzine, veće od 4 mbps koju ima 50% ljudi koje znam, a onda razmišljajte dal će biti optika ili 5G ili 10G.

All rights reserved. Copyright (c) by Dipl. Pješak 2016.
Moj PC  
1 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Država će graditi optičku mrežu uz ulaganje od
Diplomirani pješak kaže...

Neki spominju da ćemo se najbrže dogodine spajati na 4G ili 5G te nam optika neće biti potrebna? Zašto onda tu gdje živim (a ni drugdje) ne zamjene moju max. brzinu od 2-3 mbps preko žice barem s 3G brzinama, a može i 4G (koje su ovdje dostupne)? Optika će uvijek biti optika, odnosno u kombinaciji s 3,4,5G, wireless mrezama i bakrom činiti jedan sustav brzog i pouzdanog interneta. Operateri s razlogom ne nude flat 4G zbog ograničenja na odašiljačima, jel ti se kad dogodilo da na nekom koncertu od par tisuća ljudi ne želi spojiti uopće na 4G? To je samo jedan od primjera. Vjerujem da bi i operaterima bilo najlakše postaviti 4G odašiljače svakih par kilometara i nemaju brige, samo podijele routere za 4G, ali to nije baš tako. U susjednom mjestu su lijepo postavili po stupovima električne mreže još jedan dodatni vod, optički, i tako najlakše po cijeloj općini do svake kuće doveli optiku, a sad dal se ti spajaš ili ne, tvoj problem. Prvo dajte svima neke pristojne brzine, veće od 4 mbps koju ima 50% ljudi koje znam, a onda razmišljajte dal će biti optika ili 5G ili 10G.

 

Pa upravo to. Opet ponavljam jer čini se da su ovdje neki na spomen optike odmah zapeli da se misli na to da će svakom kućanstvu dovesti optički priključak što nije istina. 

 

Po mome mišljenju ono što ova vlast misli napraviti je to da izgrade agregacijsku infrastrukturu tamo gdje trenutna infrastruktura nije dostatna da podrži očekivanu povečanu potražnju većeg bandwitha nakon izgradnje pristupne mreže obuhvaćene drugim okvirnim nacionalnim programom. 

 

Što znaći da država bi gradila agregacijsu optičku mrežu prema onim naseljima gdje nepostoji interes monopolističkog operatera za ulaganjem u skoroj budućnosti. 

 

Nego citiram dio teksta iz esavjetovanja o tom programu... 

 

"Tijekom faza projektiranja, izgradnje i operativnog rada u Programu, isporuka potrebnih radova, usluga i roba osigurat će se putem vanjskih isporučitelja. Vanjski isporučitelji bit će odabrani sukladno pravilima javne nabave."

 

Znamo kako to kod nas ide, opet će kum od kuma nečijeg dobro poslovati. Eto zašto do 12M... 

 

Poruka je uređivana zadnji put pet 23.12.2016 18:06 (froxie24).
9 godina
offline
Re: Država će graditi optičku mrežu uz ulaganje od
Koja ironija...

Nedavno Grmoja izjavio:

"Više neće biti manipuliranja cijenom izgradnje optičke infrastrukture jer će HAKOM kao regulatorno tijelo kontrolirati da je ona standardizirana."

A danas imamo u novostima:
http://m.24sata.hr/news/sakom-i-hakom-nema-stednje-kupuju-kravate-za-86-000-kuna-504556
 
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Država će graditi optičku mrežu uz ulaganje od
Zoidberg kaže...

Koliko ekonomske nepismenosti na BUG forumu... :( a kak je onda tek ostatak drzave...

Dakle evo par argumentata zasto je ovo debilna ideja:

 

1) drzava

Znam da svi vole bajke o ucinkovitom upravljanju i sve ali budimo ozbiljni, to su samo bajke uhljeba koji vole dobiti puno love za nerad. Tako i u ovom projektu mozemo ocekivati tradicionalne uspjehe drzave: skupo, lose, mozda sa mrvicom vegete i kriminala...

 

2) optika treba Hrvatskoj kao Golf liku kojem 40% place ide za kredit za otplatu Punta.

Mnogi glupo smatraju da ako je nesto dobro to nam treba, zanemarujuci cijenu( vise pod 3) ). Zapravo mislim da gotovo nikom u Hrvatskoj ne treba optika( u stilu da bi bio spreman platiti 100-200 kn vise u odnosu na sadasnju vezu). Mislim iduci puta kada vidite nekog poduzetnika

pitajte ga koji problemi ga muce i sprjecavaju ga da bolje radi/daje vece place/zaposljava vise ljudi.... Mislim da ce top biti porezi, korupcija, nesposobni inspektoru, neposobno sudstvo... Javite mi na koje mjestu je nedostatak optike...

2a) ovo je cisti populizam za tehnoloski nepismene na razini drzava zamjenjuje bakrene kablove zlatnim

 

3) 12mlrd kuna/aprox 1m konekcija interneta = 12 jebenih tisuca kuna po konekciji...

Jel vam sada malo jasnije koja je ovo debilna ideja?

 

4) hrvatski kreditni rejting je smece

Znam da je ljudima na forumu zanimljivije citati sitne tekstove na maticnoj nego misliti o ekonomiji, pa stoga evo lagane metode da vidite koliko je Hrvatska u kurcu:

Kamate na Hr dug su 3%. Sto ne zvuci puno dok ne saznate da je kamata ne Njemacke obveznice 0%. Ovih 3% spreda je mogucnost bankrota/refinanciranja/monetizacije...

Pa ako mislite da kapitalisti seru o problemima sa drzavnim financijama lijepo se obogatite na Hr obveznicama. :D

Drugim rjecima drzave koje su bogate zbog kapitalizma si mogu priustiti ili privatno otpiku lagano ili glupa drzava tamo moze glumiti djeda mraza sa porezima, Hrvatska si to ne moze priustiti...

 
Nije dovoljno biti bahat da bi bio u pravu, a "argumenti" ti to i dokazuju. Podebljao sam najgluplje trolanje.

 

1) Preduvjet da se ovaj spin ostvari jest da EU sufinancira sa cca 30%. Čim je takva kombinacija u pitanju, nema tih Peljeških mostova, Kalmetina i farbanja tunela na koje će neki Šuki dići milijarde kredita sa 12% kamatom koje će nestati po Fimi-medijama. O da, država može i mora biti učinkovita, a za razliku od HACa koji šiša grmlje koje ne treba valjda 100m naokolo autocesti 24/7 365d/g, ili Zrinjevca u ZG koji sakati sve zelene površine, optici takvi aranžmani ne tebaju - ne rđa i ne haba se, ne farbaju se tuneli i trava i žbunje joj ne kvare optičke performanse.

2) Optika je standard 21+ stoljeća, potrebna je svakome - kao infrastruktura (samo ne odmah smjesta i bez obzira na cijenu itd). Optika omogućuje, između ostalog, real-time dostupnu (video!) arhivu bio kojeg znanja koje postoji na internetu. Drugim riječima, ne samo da se može, uz minimalan trošak, imati npr dostupno učenje stranih jezika, već bilo koja riznica podataka može biti real-time dostupna svakom smrtniku kojem to geografska uvjetovanost inače ne bi pružala.
Edukacijski i poduzetnički gledano, pojedinac dobiva šansu unaprijediti svoju sudbinu bez da ode trbuhom za kruhom prati tanjure u Irsku (ili bar stvoriti predispozicije da uhvati kvalitetniji, bolje plaćeni posao).
Mogućnosti poslovne suradnje rastu eksponencijalno: nije tu samo riječ o Skype/Hangout video-konferencijama, već o pravoj online suradnji uživo, kolokacijama dijelova ureda geografski širom potrebe/potražnje - što je odlično za malu zemlju shebanog tlocrta i reljefa (o otocima da i ne pričamo). Danas preko Steama klinci imaju zajedničke radionice komercijalnih igara, ne vidim ograničenja da se i lokalno počne razvijati sofisticirano e-poduzetništvo... s preduvjetom infrastrukure.

2a) Otprilike je sličan argument bio korisnika radio aparata za TV; zatim onih koji su imali crno-bijele TV za kolor; ljudi sa fiksnim telefonom za one s mobitelima; internet je za većinu bio glupost (dok se nije ukazala Sevka)... uspoređivati "bakar sa zlatom" umjesto optike je priglupo. Propusnost optičkog vlakna je cca 50K Gb/s. Takve brzine omogućuju real-time virtualizaciju gotovo bilo čega. Riječ je o tehnologijama i industrijama koje će se tek razviti! Za koje desetljeće će ti možda zube popravljati preko streaming kontrole (već danas se rade video operacije, s laserskim skalpelima i robotiziranim alatom).

3) Međutim, pošto vidim da te svrbi para: ako ja trenutno (promotivno u po cijene) imam 100/20 Mbit/s za 130kn, zašto bi cijene širenjem ponude i konkurencije - rasle?
UOSTALOM: bitan dio priče (kao što su kolege upoznati sa detaljima već više puta ovdje napomenuli) jest da se iskoristi postojeća državna infrastruktura, te da se po standardu 21. stoljeća povežu državne/javne tvrtke. Hoće li država sama sebi naplaćivati "100-200 kn vise u odnosu na sadasnju vezu"??? Naravno da ne.

Ako jednih "12 jebenih tisuca kuna po konekciji" od milijun bude od nekog novog Zuckerberga, pare će se vratiti u potpunosti. Alternative nema. To je ulaganje u budućnost.
1:10^6
Jel sada malo jasnije?

 

4) Što se pak tiče kamata na obveznice, pa to je povijesna anomalija i globalni problem (čak i da FED sad digne 2% kamatu na upumpani virtualni novac problem neće nestati).

15 godina
offline
Re: Država će graditi optičku mrežu uz ulaganje od
zeroname kaže...

...htjeli ste kapitalizma demokraciju Hrvatsku to ste i dobili.

 Mislim da miješaš kapitalizam i krađu koja nam se desila. Kapitalizam je uređeni sustav u kojem oni koji najviše doprinose društvu najviše i imaju. Krađa koju smo imali zavređuje dugogodišnji zatvor za počinitelje, uz oduzimanje plijena i novačnu kaznu povrh toga. No, kazne nije bilo jer su prvo "pometeni" svi suci i postavljeni stranački ljudi, tako da se sa ciničnim osmjehom na TV-u mogu reći "Neka institucije rade svoj posao" znajući da neće u zatvor niti će im imovina biti oduzeta. Najveća kazna za milijunske krađe je bila guljenje krumpira, a zločinačko udruživanje (FIMI media, uništavanje i potkradanje hrvatskih tvrtki) je unatoč priznanju aktera palo na sudu radi "proceduralne pogreške".

8 godina
offline
Država će graditi optičku mrežu uz ulaganje od 4 m

Drago mi je što će konačno operateri dobit po đepu tako što ako nisu u mogućnosti isporučiti 70% ugovorene brzine morati ili ukinuti ugovor ili smanjiti racune itd. Ovo je besmislica jer njih muce profili i nemaju pojedinacno profile nego npr 10-20-50mbps ....i sada ja mogu imat 27 al ne mogu imat profil npr 25 nego ako pusti 50 rusit ce se net..ili downgrade na 20 ili ništa.Ispravite me ako sam u krivu ali zar nije bakar sposoban isporuciti vece brzine medjutim na manju udaljenost ?ilti ako sam ja trenutno od centrale 800m  i maximala mi je 17mbps  ako bi proveli optiku do pola puta i skratili za još toliko bakreni vod  dal bi time i maximala brzine išla  više od 17  ili ne bi bilo razlike ? A što se tiče ulaganja ,iako su pokrali prikljucke koje smo si sami napravili ja bih opet dao na svakom racunu (koji je i ovako preskup) 20 kn mjesecno više da znam da bi to pogodovalo stavljanju optike  u blizini mog podrucja ali jbg...kao i sve ostalo u drzavi ovdje je sve za krasan kiflek i evo trkeljam više idem spat noc :D 

Bolje dvaput tri odjednom nego ni jednom jednu dvaput
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Država će graditi optičku mrežu uz ulaganje od
Zechina kaže...
Zoidberg kaže...

Koliko ekonomske nepismenosti na BUG forumu... :( a kak je onda tek ostatak drzave...

Dakle evo par argumentata zasto je ovo debilna ideja:

 

1) drzava

Znam da svi vole bajke o ucinkovitom upravljanju i sve ali budimo ozbiljni, to su samo bajke uhljeba koji vole dobiti puno love za nerad. Tako i u ovom projektu mozemo ocekivati tradicionalne uspjehe drzave: skupo, lose, mozda sa mrvicom vegete i kriminala...

 

2) optika treba Hrvatskoj kao Golf liku kojem 40% place ide za kredit za otplatu Punta.

Mnogi glupo smatraju da ako je nesto dobro to nam treba, zanemarujuci cijenu( vise pod 3) ). Zapravo mislim da gotovo nikom u Hrvatskoj ne treba optika( u stilu da bi bio spreman platiti 100-200 kn vise u odnosu na sadasnju vezu). Mislim iduci puta kada vidite nekog poduzetnika

pitajte ga koji problemi ga muce i sprjecavaju ga da bolje radi/daje vece place/zaposljava vise ljudi.... Mislim da ce top biti porezi, korupcija, nesposobni inspektoru, neposobno sudstvo... Javite mi na koje mjestu je nedostatak optike...

2a) ovo je cisti populizam za tehnoloski nepismene na razini drzava zamjenjuje bakrene kablove zlatnim

 

3) 12mlrd kuna/aprox 1m konekcija interneta = 12 jebenih tisuca kuna po konekciji...

Jel vam sada malo jasnije koja je ovo debilna ideja?

 

4) hrvatski kreditni rejting je smece

Znam da je ljudima na forumu zanimljivije citati sitne tekstove na maticnoj nego misliti o ekonomiji, pa stoga evo lagane metode da vidite koliko je Hrvatska u kurcu:

Kamate na Hr dug su 3%. Sto ne zvuci puno dok ne saznate da je kamata ne Njemacke obveznice 0%. Ovih 3% spreda je mogucnost bankrota/refinanciranja/monetizacije...

Pa ako mislite da kapitalisti seru o problemima sa drzavnim financijama lijepo se obogatite na Hr obveznicama. :D

Drugim rjecima drzave koje su bogate zbog kapitalizma si mogu priustiti ili privatno otpiku lagano ili glupa drzava tamo moze glumiti djeda mraza sa porezima, Hrvatska si to ne moze priustiti...

 
Nije dovoljno biti bahat da bi bio u pravu, a "argumenti" ti to i dokazuju. Podebljao sam najgluplje trolanje.

 

1) Preduvjet da se ovaj spin ostvari jest da EU sufinancira sa cca 30%. Čim je takva kombinacija u pitanju, nema tih Peljeških mostova, Kalmetina i farbanja tunela na koje će neki Šuki dići milijarde kredita sa 12% kamatom koje će nestati po Fimi-medijama. O da, država može i mora biti učinkovita, a za razliku od HACa koji šiša grmlje koje ne treba valjda 100m naokolo autocesti 24/7 365d/g, ili Zrinjevca u ZG koji sakati sve zelene površine, optici takvi aranžmani ne tebaju - ne rđa i ne haba se, ne farbaju se tuneli i trava i žbunje joj ne kvare optičke performanse.

2) Optika je standard 21+ stoljeća, potrebna je svakome - kao infrastruktura (samo ne odmah smjesta i bez obzira na cijenu itd). Optika omogućuje, između ostalog, real-time dostupnu (video!) arhivu bio kojeg znanja koje postoji na internetu. Drugim riječima, ne samo da se može, uz minimalan trošak, imati npr dostupno učenje stranih jezika, već bilo koja riznica podataka može biti real-time dostupna svakom smrtniku kojem to geografska uvjetovanost inače ne bi pružala.
Edukacijski i poduzetnički gledano, pojedinac dobiva šansu unaprijediti svoju sudbinu bez da ode trbuhom za kruhom prati tanjure u Irsku (ili bar stvoriti predispozicije da uhvati kvalitetniji, bolje plaćeni posao).
Mogućnosti poslovne suradnje rastu eksponencijalno: nije tu samo riječ o Skype/Hangout video-konferencijama, već o pravoj online suradnji uživo, kolokacijama dijelova ureda geografski širom potrebe/potražnje - što je odlično za malu zemlju shebanog tlocrta i reljefa (o otocima da i ne pričamo). Danas preko Steama klinci imaju zajedničke radionice komercijalnih igara, ne vidim ograničenja da se i lokalno počne razvijati sofisticirano e-poduzetništvo... s preduvjetom infrastrukure.

2a) Otprilike je sličan argument bio korisnika radio aparata za TV; zatim onih koji su imali crno-bijele TV za kolor; ljudi sa fiksnim telefonom za one s mobitelima; internet je za većinu bio glupost (dok se nije ukazala Sevka)... uspoređivati "bakar sa zlatom" umjesto optike je priglupo. Propusnost optičkog vlakna je cca 50K Gb/s. Takve brzine omogućuju real-time virtualizaciju gotovo bilo čega. Riječ je o tehnologijama i industrijama koje će se tek razviti! Za koje desetljeće će ti možda zube popravljati preko streaming kontrole (već danas se rade video operacije, s laserskim skalpelima i robotiziranim alatom).

3) Međutim, pošto vidim da te svrbi para: ako ja trenutno (promotivno u po cijene) imam 100/20 Mbit/s za 130kn, zašto bi cijene širenjem ponude i konkurencije - rasle?
UOSTALOM: bitan dio priče (kao što su kolege upoznati sa detaljima već više puta ovdje napomenuli) jest da se iskoristi postojeća državna infrastruktura, te da se po standardu 21. stoljeća povežu državne/javne tvrtke. Hoće li država sama sebi naplaćivati "100-200 kn vise u odnosu na sadasnju vezu"??? Naravno da ne.

Ako jednih "12 jebenih tisuca kuna po konekciji" od milijun bude od nekog novog Zuckerberga, pare će se vratiti u potpunosti. Alternative nema. To je ulaganje u budućnost.
1:10^6
Jel sada malo jasnije?

 

4) Što se pak tiče kamata na obveznice, pa to je povijesna anomalija i globalni problem (čak i da FED sad digne 2% kamatu na upumpani virtualni novac problem neće nestati).

 kao sto sam ocekivao seruckanje na emotivnoj i ja bi htio da je 2+2=6 pa se sad pravimo da je 6 bazi...

zato i je hrvatska u kurcu sto je puna intelektualaca kao ti koji pronalaze razloge zasto spizditi novce koje nemamo...

procitaj jos par puta sto sam napisao pa obrisi svoj post.

Poruka je uređivana zadnji put sub 24.12.2016 8:08 (Zoidberg).
9 godina
neaktivan
offline
Re: Država će graditi optičku mrežu uz ulaganje od

Ajde ti ne kenjaj o nečemu o čemu nemaš pojma. Za optikom u 21. stoljeću potrebu ima i Tunguzija, a kamoli ne Hrvatska. Optika nije nešto sto se izradi pa traje desetljeće, dva pa se onda opet investira. Optički vodovi ne gube kvalitetu brzo poput bakrenih, imaju gotovo neograničenu brzinu i ne kvare se zbog raznih utjecaja. Traju po 40-50 godina i jedino sto se mijenja u tom razdoblju je elektronika na krajevima. 

Tvrtke u Hrvatskoj žele ovakav projekt jer će ovo sniziti cijene pristupa za njih sto će značiti i razvoj tih tvrtki.

A također će značiti i poboljšanje položaja ovih par manjih telekoma koji nisu pod kontrolom T-HT-a. Sadašnje stanje je da Hrvatska ima HT-ovu informacijsku autocestu, no svi se po njoj moraju voziti u HT-ovim vozilima. Ovo će značiti da će svaki operater staviti svoje auto na cestu sto će njima značajno smanjiti cijenu poslovanja. 

 

Ja stvarno ne znam gdje ti izvlačiš da je optika skuplja od bakra, pa ona je značajno jeftinija kad se uračuna povrat investicije kroz 20 godina ili koliko već. Održavanje je značajno manje, a mogucnosti su značajno veće. Pa pogledaj cijenu optičkih paketa u Vipa i HT-a. Za manju cijenu dobiješ brzine koje su nekoliko puta veće od najvećih putem klasičnih vodova. Npr. u Vipnetu za istu cijenu dobiješ 500mbit paket kao sto bi dobio 120mbit paket putem koaksijalca.

Bolje biti ratnik u vrtu nego vrtlar u ratu!
15 godina
offline
Re: Država će graditi optičku mrežu uz ulaganje od
Malo je ova država puna ovaca pa samo reproducira blejanje iz vlade. Takvo nam je obrazovanje od malih nogu, nema kritičkog razmišljanja niti prijedloga ideja.

Zaista netko trijezan sa više od 2,5 sive stanice u RH misli da će država u kojoj je Ministar Jubito normalna pojava (pardon sad je samo gradonačelnik) znati što i kako ulagati i upravljati ovakvom infrastrukturom? Ovi telci kojima je prekomplicirano koristiti 2 gumba za glasanje u saboru su sada čuli super način da uhljebe par stotina prijatelja i rodbine u OiV pa cijela država veselo pljeska.

Što je sa drugim idejama, imamo referendume o riječi brak u ustavu no ovo je jedino rješenje koje postoji i odmah ga prihvaćamo, i to od istih koji 15 godina razvlače priču o e Hrvatskoj i za sada za prosječnog hrvatskog građanina skoro pa se ništa nije dogodilo.

A da dam i jedan konkretan prijedlog iako ih ima više. OiV su već pred par godina dobili državnu optiku na upravljanje. Taj dio dati u najam komercijalnim tvrtkama. Iznos od 12 mlrd kn podijelimo na 2 mil kućanstava (vjerojatno i manje) u RH i dobili ste prosječno 6.000 kn po priključku. Ne bi li ta ista država mogla reći svima da će za sve nove priključke preko npr.200 Mbits dati 6.000 kn subvencije? Tada će svaki komercijalni operater imati interes uložiti u infrastrukturu i kroz zapošljavanje i poreze potaknuti ekonomiju no na ekonomski najisplativiji način bez rođačkih utjecaja.
Einsteine, da ti olakšam teoriju: samo za svemir postoji vjerojatnost da nije bezgraničan
Moj PC  
1 1 hvala 0
9 godina
offline
Re: Država će graditi optičku mrežu uz ulaganje od
Koliko ja znam do centrale u mom selu ide samo HT-ova optika. Tu nema državnih optika. Tu vlada planira graditi optiku da omogući jeftinije cijene drugim operaterima i da ih potakne na ulaganje. Tj. da se izbjegne ono HT-ovo daj masne pare a mi ćemo sve ostalo. Ovako kad se izgradi optika za znajmljivanje ostalim operaterima, izuzev HT-a pošto on ima svoju pa neka je koristi, operateri će moći uložiti u svoju opremu u centrali i tako biti u mogučnosti nuditi niže maloprodajne cijene korisnicima. Kao što je to u gradovima gdje imaju vlastitu opremu. Naravno drugim programom kao što sam već naveo u pristupnom dijelu mreže pomoću optike i FTTC koncepta kratit će se bakrene parice na ispod 800m od svakog korisnika da bi svi korisnici u ruralnim područjima imali min 30mbps ili max teoretskih 50mbps na 800m zavisno opet o kvaliteti parice no znamo da zbog manje gustoće naselja ugl. te parice su bolje nego u gradovima jer je manje smetnji tj. crosstalka.
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Država će graditi optičku mrežu uz ulaganje od
JozoBozo121 kaže...

Ajde ti ne kenjaj o nečemu o čemu nemaš pojma. Za optikom u 21. stoljeću potrebu ima i Tunguzija, a kamoli ne Hrvatska. Optika nije nešto sto se izradi pa traje desetljeće, dva pa se onda opet investira. Optički vodovi ne gube kvalitetu brzo poput bakrenih, imaju gotovo neograničenu brzinu i ne kvare se zbog raznih utjecaja. Traju po 40-50 godina i jedino sto se mijenja u tom razdoblju je elektronika na krajevima. 

Tvrtke u Hrvatskoj žele ovakav projekt jer će ovo sniziti cijene pristupa za njih sto će značiti i razvoj tih tvrtki.

A također će značiti i poboljšanje položaja ovih par manjih telekoma koji nisu pod kontrolom T-HT-a. Sadašnje stanje je da Hrvatska ima HT-ovu informacijsku autocestu, no svi se po njoj moraju voziti u HT-ovim vozilima. Ovo će značiti da će svaki operater staviti svoje auto na cestu sto će njima značajno smanjiti cijenu poslovanja. 

 

Ja stvarno ne znam gdje ti izvlačiš da je optika skuplja od bakra, pa ona je značajno jeftinija kad se uračuna povrat investicije kroz 20 godina ili koliko već. Održavanje je značajno manje, a mogucnosti su značajno veće. Pa pogledaj cijenu optičkih paketa u Vipa i HT-a. Za manju cijenu dobiješ brzine koje su nekoliko puta veće od najvećih putem klasičnih vodova. Npr. u Vipnetu za istu cijenu dobiješ 500mbit paket kao sto bi dobio 120mbit paket putem koaksijalca.

 Lijepo si demonstrirao moju tocku 2.

Sada lijepo procitaj je pa razmisli o tome da obrises svoj post.

15 godina
offline
Država će graditi optičku mrežu uz ulaganje od 4 m

Sad sam se sjetio da je jednom netko rekao da bi HT spustio cijene ali da im ne da regulator jer bi time pokopao ove sitne operatere jer oni  ne mogu tome konkurirati.  Čak vjerujem u tu priču. 

Battlefield is the Best, fuck the rest!!!
Moj PC  
1 1 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Država će graditi optičku mrežu uz ulaganje od 4 m

Za neke je puno isplativije da to država izgradi za par milijardi kuna pa onda proda za par stotina milijuna kuna.

 
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice