Država će graditi optičku mrežu uz ulaganje od 4 m

poruka: 141
|
čitano: 31.146
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Država će graditi optičku mrežu uz ulaganje od 4 m".
9 godina
neaktivan
offline
Re: Država će graditi optičku mrežu uz ulaganje od

Nitko nije ništa pokrao. A ako oni neće investirati, onda ne moraju. T-Com je prodan i novi vlasnik njime može upravljati kako hoće i gotova priča, nema tu nikakve krađe. To što država nije uredila pravilnik pomoću kojega bi se prije pojavila konkurencija je drugi par rukava.

Bolje biti ratnik u vrtu nego vrtlar u ratu!
8 godina
neaktivan
offline
Re: Država će graditi optičku mrežu uz ulaganje od

Kao slučajno nije uređeno!Molim te nemoj biti naivan.To je bila legalna krađa.

You’ve gone incognito
14 godina
neaktivan
offline
Re: Država će graditi optičku mrežu uz ulaganje od
Zoidberg kaže...

Koliko ekonomske nepismenosti na BUG forumu... :( a kak je onda tek ostatak drzave...

Dakle evo par argumentata zasto je ovo debilna ideja:

 

1) drzava

Znam da svi vole bajke o ucinkovitom upravljanju i sve ali budimo ozbiljni, to su samo bajke uhljeba koji vole dobiti puno love za nerad. Tako i u ovom projektu mozemo ocekivati tradicionalne uspjehe drzave: skupo, lose, mozda sa mrvicom vegete i kriminala...

 

2) optika treba Hrvatskoj kao Golf liku kojem 40% place ide za kredit za otplatu Punta.

Mnogi glupo smatraju da ako je nesto dobro to nam treba, zanemarujuci cijenu( vise pod 3) ). Zapravo mislim da gotovo nikom u Hrvatskoj ne treba optika( u stilu da bi bio spreman platiti 100-200 kn vise u odnosu na sadasnju vezu). Mislim iduci puta kada vidite nekog poduzetnika

pitajte ga koji problemi ga muce i sprjecavaju ga da bolje radi/daje vece place/zaposljava vise ljudi.... Mislim da ce top biti porezi, korupcija, nesposobni inspektoru, neposobno sudstvo... Javite mi na koje mjestu je nedostatak optike...

2a) ovo je cisti populizam za tehnoloski nepismene na razini drzava zamjenjuje bakrene kablove zlatnim

 

3) 12mlrd kuna/aprox 1m konekcija interneta = 12 jebenih tisuca kuna po konekciji...

Jel vam sada malo jasnije koja je ovo debilna ideja?

 

4) hrvatski kreditni rejting je smece

Znam da je ljudima na forumu zanimljivije citati sitne tekstove na maticnoj nego misliti o ekonomiji, pa stoga evo lagane metode da vidite koliko je Hrvatska u kurcu:

Kamate na Hr dug su 3%. Sto ne zvuci puno dok ne saznate da je kamata ne Njemacke obveznice 0%. Ovih 3% spreda je mogucnost bankrota/refinanciranja/monetizacije...

Pa ako mislite da kapitalisti seru o problemima sa drzavnim financijama lijepo se obogatite na Hr obveznicama. :D

Drugim rjecima drzave koje su bogate zbog kapitalizma si mogu priustiti ili privatno otpiku lagano ili glupa drzava tamo moze glumiti djeda mraza sa porezima, Hrvatska si to ne moze priustiti...

 

Prijatelju, nemaš pojma o čemu pričaš.

Većina tvoga teksta je "Što bi bilo, kad bi bilo". 

Da baba ima k***c, bila bi dida. Ali nema, pa je baba.

 

Onaj koji ne napreduje, onaj koji se ne širi i koji se ne razvija, on stagnira. Onaj tko stagnira, propada.

Svaki razvoj je pozitivan. Tvoj pogled na budućnost razvoja, konkretno telekomunikacijske u Hrvatskoj, je crn i depresivan.

Možda si u pravu, i učeći iz prošlosti, velika je vjerojatno da si u pravu.

Ali ako tako svi gledamo, ajmo onda svi lipo u kafić brojiti valove.

Država novac mora ulagati u razvoj, jer ako ga ne ulažemo u razvoj, taj bi novac svakako propao ili bi bio ukraden.

Da država drži novac u madracu? I što da stoji u madracu? Što ćemo od njega?

 

Možda postoje bolje ideje u što ulagati i koju granu gospodarstva razvijati, ali kako sam već napisao, imamo jako veliku optičku infrastrukturu koja je položena i neiskorištena.

Što se tiče pustih milijardi kuna ulaganja, to su ukupne procijene ili želje. Da ti sada objašnjavam što sve ide u te puste milijarde tribalo bi puno. Bolje da pitaš nekoga ekonomistu da ti to malo obrazloži, npr. Brkić ili Šonje su dobri.

 

P.S.

Nisu bakreni KABLOVI, već su bakreni KABELI :)

8 godina
neaktivan
offline
Re: Država će graditi optičku mrežu uz ulaganje od
milicevic kaže...
Zoidberg kaže...

Koliko ekonomske nepismenosti na BUG forumu... :( a kak je onda tek ostatak drzave...

Dakle evo par argumentata zasto je ovo debilna ideja:

 

1) drzava

Znam da svi vole bajke o ucinkovitom upravljanju i sve ali budimo ozbiljni, to su samo bajke uhljeba koji vole dobiti puno love za nerad. Tako i u ovom projektu mozemo ocekivati tradicionalne uspjehe drzave: skupo, lose, mozda sa mrvicom vegete i kriminala...

 

2) optika treba Hrvatskoj kao Golf liku kojem 40% place ide za kredit za otplatu Punta.

Mnogi glupo smatraju da ako je nesto dobro to nam treba, zanemarujuci cijenu( vise pod 3) ). Zapravo mislim da gotovo nikom u Hrvatskoj ne treba optika( u stilu da bi bio spreman platiti 100-200 kn vise u odnosu na sadasnju vezu). Mislim iduci puta kada vidite nekog poduzetnika

pitajte ga koji problemi ga muce i sprjecavaju ga da bolje radi/daje vece place/zaposljava vise ljudi.... Mislim da ce top biti porezi, korupcija, nesposobni inspektoru, neposobno sudstvo... Javite mi na koje mjestu je nedostatak optike...

2a) ovo je cisti populizam za tehnoloski nepismene na razini drzava zamjenjuje bakrene kablove zlatnim

 

3) 12mlrd kuna/aprox 1m konekcija interneta = 12 jebenih tisuca kuna po konekciji...

Jel vam sada malo jasnije koja je ovo debilna ideja?

 

4) hrvatski kreditni rejting je smece

Znam da je ljudima na forumu zanimljivije citati sitne tekstove na maticnoj nego misliti o ekonomiji, pa stoga evo lagane metode da vidite koliko je Hrvatska u kurcu:

Kamate na Hr dug su 3%. Sto ne zvuci puno dok ne saznate da je kamata ne Njemacke obveznice 0%. Ovih 3% spreda je mogucnost bankrota/refinanciranja/monetizacije...

Pa ako mislite da kapitalisti seru o problemima sa drzavnim financijama lijepo se obogatite na Hr obveznicama. :D

Drugim rjecima drzave koje su bogate zbog kapitalizma si mogu priustiti ili privatno otpiku lagano ili glupa drzava tamo moze glumiti djeda mraza sa porezima, Hrvatska si to ne moze priustiti...

 

Prijatelju, nemaš pojma o čemu pričaš.

Većina tvoga teksta je "Što bi bilo, kad bi bilo". 

Da baba ima k***c, bila bi dida. Ali nema, pa je baba.

 

Onaj koji ne napreduje, onaj koji se ne širi i koji se ne razvija, on stagnira. Onaj tko stagnira, propada.

Svaki razvoj je pozitivan. Tvoj pogled na budućnost razvoja, konkretno telekomunikacijske u Hrvatskoj, je crn i depresivan.

Možda si u pravu, i učeći iz prošlosti, velika je vjerojatno da si u pravu.

Ali ako tako svi gledamo, ajmo onda svi lipo u kafić brojiti valove.

Država novac mora ulagati u razvoj, jer ako ga ne ulažemo u razvoj, taj bi novac svakako propao ili bi bio ukraden.

Da država drži novac u madracu? I što da stoji u madracu? Što ćemo od njega?

 

Možda postoje bolje ideje u što ulagati i koju granu gospodarstva razvijati, ali kako sam već napisao, imamo jako veliku optičku infrastrukturu koja je položena i neiskorištena.

Što se tiče pustih milijardi kuna ulaganja, to su ukupne procijene ili želje. Da ti sada objašnjavam što sve ide u te puste milijarde tribalo bi puno. Bolje da pitaš nekoga ekonomistu da ti to malo obrazloži, npr. Brkić ili Šonje su dobri.

 

P.S.

Nisu bakreni KABLOVI, već su bakreni KABELI :)

 Ovako njegov pogled nije crn nego je realan.Teorija je jedno a praksa je nešto sasvim drugo.

You’ve gone incognito
16 godina
neaktivan
offline
Re: Država će graditi optičku mrežu uz ulaganje od
milicevic kaže...

 


Onaj koji ne napreduje, onaj koji se ne širi i koji se ne razvija, on stagnira. Onaj tko stagnira, propada.

Svaki razvoj je pozitivan. Tvoj pogled na budućnost razvoja, konkretno telekomunikacijske u Hrvatskoj, je crn i depresivan.

Možda si u pravu, i učeći iz prošlosti, velika je vjerojatno da si u pravu.

Ali ako tako svi gledamo, ajmo onda svi lipo u kafić brojiti valove.

Država novac mora ulagati u razvoj, jer ako ga ne ulažemo u razvoj, taj bi novac svakako propao ili bi bio ukraden.

Da država drži novac u madracu? I što da stoji u madracu? Što ćemo od njega?

 

Možda postoje bolje ideje u što ulagati i koju granu gospodarstva razvijati, ali kako sam već napisao, imamo jako veliku optičku infrastrukturu koja je položena i neiskorištena.

Što se tiče pustih milijardi kuna ulaganja, to su ukupne procijene ili želje. Da ti sada objašnjavam što sve ide u te puste milijarde tribalo bi puno. Bolje da pitaš nekoga ekonomistu da ti to malo obrazloži, npr. Brkić ili Šonje su dobri.

 

P.S.

Nisu bakreni KABLOVI, već su bakreni KABELI :)

Tvoja ekonomska nepismenost je zaista kolosalna... jer impliciras da je drzava motor razvoja. Vjerojatno zato tako dobro Venecuela Grcka i Francuska rastu. :P

Zapravo zemlje koje imaju najmanje drzavnih "ulaganja" se vise ekonomski razvijaju... jer drzava nema novca, nego sve sto "ima" je uzeto od privatnog sektora koji bi to bolje potrosio.

https://tkojejohngalt.wordpress.com/2016/03/20/zemlja-svetog-patrika/

 

16 godina
online
Re: Država će graditi optičku mrežu uz ulaganje od
milicevic kaže...

Država novac mora ulagati u razvoj, jer ako ga ne ulažemo u razvoj, taj bi novac svakako propao ili bi bio ukraden.

Da država drži novac u madracu? I što da stoji u madracu? Što ćemo od njega?

 

Možda postoje bolje ideje u što ulagati i koju granu gospodarstva razvijati, ali kako sam već napisao, imamo jako veliku optičku infrastrukturu koja je položena i neiskorištena.

kakvo državno ulaganje? U što?

Država ne ulaže, država definira samo okvir ulaganja. Ova državna "ulaganja" tipa infrastruktura, INA i slično mogu samo biti noćna mora.

BTW, kakve pare u madracu? Pa ova država nema prebijene kune niti će imati još desetljećima?!?

 

I koja je to "jako velika optička infrastrutura"? Konkretno? Ono što su HEP / HŽ / HAC radili za svoje potrebe prije 15 - 20 godina? Pa svaki telekom ima neusporedivo više bitno novije i kvalitetnije infrastrukture. To je neupotrebljivo za bilo što ozbiljno.

15 godina
offline
Re: Država će graditi optičku mrežu uz ulaganje od
10 mlrd kn izgubili smo (uskoro) zbog korumpiranog sudstva samo na jednom slučaju (zaštita Ive i njegovih kompanjona od strane ustavnih sudaca, čime gubimo INU). Da druge ne nabrajamo. Kao i glavni razlog što investicije zaobilaze hr u širokom luku: korumpirano sudstvo u sprezi s političkim dipolom. http://promise.hr/autor-knjige-pravosudna-i-policijske-mafija-pravosude-je-postalo-opasno-za-gradane/
Najveća financijska korist za razvoj rh bila bi riješiti to.
 
0 0 hvala 0
7 godina
neaktivan
offline
Država će graditi optičku mrežu uz ulaganje od 4 m

Itekako je nama potrebna optika,i to nitko ne može osporit,svakome bi trebalo objasnit da će to čak nebi vjerovali gospodarstvo oživit,jel kako će neki sitni ugostitelj ili poduzetnik imati fiskalnu blagajnu...i tako internet se može primjeniti na sve! 

 
1 2 hvala 0
14 godina
offline
Re: Država će graditi optičku mrežu uz ulaganje od
Previše crno-bijelih pogleda u ovoj temi. Najprije treba definirati što je zapravo predmet rasprave - optika do većih naselja (npr. +30k stanovnika), ili optika do svake "Mrduša donje"? To uopće nije za poistovjetiti (a potonje, btw., nema još niti jedna Njemačka). Oboje načelno ima smisla, ali prvo vjerojatno više u trenutnim okolnostima. I drugo ima smisla, ali Hrvatska trenutno ima puno većih prioriteta. Infrastruktura l, i to upravo ona komunikacijska u najširem smislu riječi, je jako bitna, ali internet je tu samo dio priče. Hrvatska će biti razvijena odnosno imati potencijal za dalji razvoj onda kad se bude moglo npr. autom doći iz Virovitice do Zagreba za 1h, ili vlakom iz Osijeka za 1,5h, a ne kad svaka kuća u "Mrduši" dobije 100/100 Mbit internet.
Drugo pitanje je tko gradi mrežu i kako se sve to financira. Neke "pametne" države to rješavaju između ostalog i koncesijom na tzv. Osnovnu opskrbu, koja definira minimum tehničkih uvjeta koji svaka kuća na njezinoj teritoriji mora imati, uz maksimum cijene koja se za to kože naplatiti, i kroz natječaj daje koncesiju na npr. 10 godina privatnoj firmi koja onda za to dobija subvencije ili druge pogodnosti, no isključivo svojim resursima gradi mrežu, ali time u pravilu dobija i dio korisnika "na pladnju". Dakle sve skupa jedna prilično "win-win" situacija.
Ipak, preduvjet za sve to je jasna i održiva strategija razvoja, koju Hrvatska i dalje nema (a tu se ne ubrajaju gomile sjajnog papira s lijepim ali neprovedivim željama) ili barem ne stoji iza nje konkretnim djelima.

P.S. Nisu Hrvatsku pokrali stranci poput DT niti bilo koji drugi legalni inozemni kupci, pokrali su je nesposobni i/ili korumpirani domaći vlastodršci koji su državnu imovinu ponudili na prodaju na, za državu i njezino stanovništvo, posve štetnoj ili barem na dugoročno neprofitabilnoj osnovi. No, iste te vlastodršce birali su uvijek iznova... tko ono?
 
4 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Država će graditi optičku mrežu uz ulaganje od
hoover kaže...
Previše crno-bijelih pogleda u ovoj temi. Najprije treba definirati što je zapravo predmet rasprave - optika do većih naselja (npr. +30k stanovnika), ili optika do svake "Mrduša donje"? To uopće nije za poistovjetiti (a potonje, btw., nema još niti jedna Njemačka). Oboje načelno ima smisla, ali prvo vjerojatno više u trenutnim okolnostima. I drugo ima smisla, ali Hrvatska trenutno ima puno većih prioriteta. Infrastruktura l, i to upravo ona komunikacijska u najširem smislu riječi, je jako bitna, ali internet je tu samo dio priče. Hrvatska će biti razvijena odnosno imati potencijal za dalji razvoj onda kad se bude moglo npr. autom doći iz Virovitice do Zagreba za 1h, ili vlakom iz Osijeka za 1,5h, a ne kad svaka kuća u "Mrduši" dobije 100/100 Mbit internet.
Drugo pitanje je tko gradi mrežu i kako se sve to financira. Neke "pametne" države to rješavaju između ostalog i koncesijom na tzv. Osnovnu opskrbu, koja definira minimum tehničkih uvjeta koji svaka kuća na njezinoj teritoriji mora imati, uz maksimum cijene koja se za to kože naplatiti, i kroz natječaj daje koncesiju na npr. 10 godina privatnoj firmi koja onda za to dobija subvencije ili druge pogodnosti, no isključivo svojim resursima gradi mrežu, ali time u pravilu dobija i dio korisnika "na pladnju". Dakle sve skupa jedna prilično "win-win" situacija.
Ipak, preduvjet za sve to je jasna i održiva strategija razvoja, koju Hrvatska i dalje nema (a tu se ne ubrajaju gomile sjajnog papira s lijepim ali neprovedivim željama) ili barem ne stoji iza nje konkretnim djelima.

P.S. Nisu Hrvatsku pokrali stranci poput DT niti bilo koji drugi legalni inozemni kupci, pokrali su je nesposobni i/ili korumpirani domaći vlastodršci koji su državnu imovinu ponudili na prodaju na, za državu i njezino stanovništvo, posve štetnoj ili barem na dugoročno neprofitabilnoj osnovi. No, iste te vlastodršce birali su uvijek iznova... tko ono?

 Prouci koliko bi kostala autocesta od Virovitice do Zagreba pa mi reci da li bi ti to smatrao dobrim ulaganjem. Kao sto sam rekao problem je ogromne vecine ljudi sto cim je nesto dobro smatraju da je dobro spizditi lovu na to bez obzira koliko kosta...

Sa druge strane da im npr netko ponudi da kupe GTX 1060 za 1000 eura ne bi bas poludili za tom ponudom...

 

Za Hrvatsku: sva privatizacija je korisna za Hrvatsku, problem je sto posta, HEP, INA, APIS i ostale drzavne firme unistavaju gospodarstvo svojom neucinkovitoscu i monopolom. Jedina losa stvar kod privatizacije HTa je monopol HTa osiguran od strane drzave a ne nekog neoliberalnog kapitalizma.... Ja volim reci da je prodaja HTa kredit koja je vlada uzela na nacin da je za HT dobila vise love jer im je omogucila monopol, a gradani su otplacivali taj kredit sa jebenim kamatama na racunu za telefon i internet...

Naravno gradani su iz svega ovoga naucili da drzava nije trebala prodati HT jer privatnici nabijaju cijene. :D

9 godina
neaktivan
offline
Re: Država će graditi optičku mrežu uz ulaganje od

Sori, ali ti imaš savim krivi pogled na stvari. Tebi je sve što je državno loše, a sve što je privatno je dobro. To je stav za ku**c s oproštenjem. Ti misliš dakle da recimo, bolje je da npr. Sljeme damo u koncesiju, pa privatnik naplaćuje ulaz umjesto države. Pa, j**ate, kako?! Ako moraju raditi isti ljudi, ako mora još i privatnik imati profit kako to može biti isplativije? Ne može, država je uvijek najbolji vlasnik jer njezin profit opet ide narodu (u određenom pogledu), a ne nekom tajkunu u džep.

 

Stvarno ti moram reći da si obična naivčina kad tako vjeruješ svima, bez obzira bila to država ili privatnici. Podsjetio si me na The Happy Few gdje se ljudi klokaju pilulama da vide svijet kao bolje mjesto.

Bolje biti ratnik u vrtu nego vrtlar u ratu!
Poruka je uređivana zadnji put čet 29.12.2016 19:47 (JozoBozo121).
7 godina
neaktivan
offline
Re: Država će graditi optičku mrežu uz ulaganje od
JozoBozo121 kaže...

 Podsjetio si me na The Happy Few gdje se ljudi klokaju pilulama da vide svijet kao bolje mjesto.

 Hahahaha  

Najbolji opis do sada. Znao sam da me ta igra da nešto posjeća sad znam...

evo još jedan dopis a onaj koji odbija "call security we have a downer" 

9 godina
neaktivan
offline
Re: Država će graditi optičku mrežu uz ulaganje od
Old Iggy kaže...
milicevic kaže...

Država novac mora ulagati u razvoj, jer ako ga ne ulažemo u razvoj, taj bi novac svakako propao ili bi bio ukraden.

Da država drži novac u madracu? I što da stoji u madracu? Što ćemo od njega?

 

Možda postoje bolje ideje u što ulagati i koju granu gospodarstva razvijati, ali kako sam već napisao, imamo jako veliku optičku infrastrukturu koja je položena i neiskorištena.

kakvo državno ulaganje? U što?

Država ne ulaže, država definira samo okvir ulaganja. Ova državna "ulaganja" tipa infrastruktura, INA i slično mogu samo biti noćna mora.

BTW, kakve pare u madracu? Pa ova država nema prebijene kune niti će imati još desetljećima?!?

 

I koja je to "jako velika optička infrastrutura"? Konkretno? Ono što su HEP / HŽ / HAC radili za svoje potrebe prije 15 - 20 godina? Pa svaki telekom ima neusporedivo više bitno novije i kvalitetnije infrastrukture. To je neupotrebljivo za bilo što ozbiljno.

 Kada? Bojler.

Kada svi lijepo shvatimo da drzava ku*ca ne radi ne ulaže i troše naše novce(pare,keš,lovu,money) onda će biti bolje. Mjesto gdje radim toliko para ide u porez,a gdje je još porez na plaće koje mi zaposlenici dobivamo,a mjesto gdje radim ima 4 metra kvadratna. 

Nemam veze s temom nit me briga(možda),ovo moje citiranje je slučajan odabir jer sam pročitao državno ulaganje. LP

16 godina
neaktivan
offline
Re: Država će graditi optičku mrežu uz ulaganje od
JozoBozo121 kaže...

Sori, ali ti imaš savim krivi pogled na stvari. Tebi je sve što je državno loše, a sve što je privatno je dobro. To je stav za ku**c s oproštenjem. Ti misliš dakle da recimo, bolje je da npr. Sljeme damo u koncesiju, pa privatnik naplaćuje ulaz umjesto države. Pa, j**ate, kako?! Ako moraju raditi isti ljudi, ako mora još i privatnik imati profit kako to može biti isplativije? Ne može, država je uvijek najbolji vlasnik jer njezin profit opet ide narodu (u određenom pogledu), a ne nekom tajkunu u džep.

 

Stvarno ti moram reći da si obična naivčina kad tako vjeruješ svima, bez obzira bila to država ili privatnici. Podsjetio si me na The Happy Few gdje se ljudi klokaju pilulama da vide svijet kao bolje mjesto.

 Tvoja ekonomska "analiza" (tj ekonomska nepismenost )se moze primijeniti na sve, dakle sve bi trebalo biti drzavno. Kao u Venecueli ili SSSRu ili DDRu gdje je gotovo sve bilo drzavno.

 Dako ti si obicna ekonomska neznalica koja ne zna nista o ekonomiji, ali solis pamet po forumima sa svojim glupostima.

 Ali jedino sto mi je drago sto se blamiras pa drugi jasnije vide da sam u pravu.

 

 

14 godina
offline
Re: Država će graditi optičku mrežu uz ulaganje od
Zoidberg kaže...
hoover kaže...

 Prouci koliko bi kostala autocesta od Virovitice do Zagreba pa mi reci da li bi ti to smatrao dobrim ulaganjem. Kao sto sam rekao problem je ogromne vecine ljudi sto cim je nesto dobro smatraju da je dobro spizditi lovu na to bez obzira koliko kosta...

Sa druge strane da im npr netko ponudi da kupe GTX 1060 za 1000 eura ne bi bas poludili za tom ponudom...

 

Za Hrvatsku: sva privatizacija je korisna za Hrvatsku, problem je sto posta, HEP, INA, APIS i ostale drzavne firme unistavaju gospodarstvo svojom neucinkovitoscu i monopolom. Jedina losa stvar kod privatizacije HTa je monopol HTa osiguran od strane drzave a ne nekog neoliberalnog kapitalizma.... Ja volim reci da je prodaja HTa kredit koja je vlada uzela na nacin da je za HT dobila vise love jer im je omogucila monopol, a gradani su otplacivali taj kredit sa jebenim kamatama na racunu za telefon i internet...

Naravno gradani su iz svega ovoga naucili da drzava nije trebala prodati HT jer privatnici nabijaju cijene. :D

Smisao nekog ulaganja ne procjenjuje se na temelju troskova vec na temelju omjera ulozenog i dobijenog. Otidji u bilo koju razvijenu europsku drzavu i pogledaj koliko im je razgranata mreza autocesta i pruga. Mislis da su to za bilo kogae jeftine investicije? Nisu, ali tamo su odavno shvatili da su mobilnost radne snage te brz i efikasan prijevoz robe iz i u svaki kutak zemlje osnovni preduvjet dugorocnog ekonomskog razvoja, a pogotovo ravnomjernog razvoja drustva. Dugorocna korist tu uopce nije upitna, ostaje samo pitanje inteligentnog ulaganja sredstava. Da u samoj izvedbi upravo privatni sektor ima vodecu ulogu nije uopce sporno, ali drzava je ta koja mora zadati strateski okvir i treba u svakom trenutku moci prepoznati prioritete. Ali da, to se u korumpiranim banana republikama u pravilu nazalost ne dogadja... I na koncu, niska produktivnost i neucinkovitost nisu iskljucivo pitanje vlasnistva vec jos puno drugih faktora. Sposobna vlast moze biti i sposoban upravitelj, mozda ne i apsolutno najbolji, ali svakako za red velicina bolji od onoga sto se u Hrvatskoj demonstrira u posljednjih cetvrt stoljeca. Problem pocinje vec time sto Hrvati generalno imaju previsoko misljenje o sebi u odnosu na stvarne rezultate i uvijek se trazi krivca negdje drugdje - bilo u sustavu, bilo u "zlim" strancima ili u "nesretnim okolnostima". Umjesto toga treba stati pred ogledalo, suociti se s vlasititim slabostima i poceti raditi nesto konkretno na tome, a ne uvijek iznova kukati i cekati da netko drugi rijesi probleme. Osobno ipak ne ocekujem da ce se to zaista i dogoditi u narednih 30 do 50 godina. :-(

Poruka je uređivana zadnji put pet 30.12.2016 13:19 (hoover).
16 godina
neaktivan
offline
Re: Država će graditi optičku mrežu uz ulaganje od
hoover kaže...
Zoidberg kaže...
hoover kaže...

 Prouci koliko bi kostala autocesta od Virovitice do Zagreba pa mi reci da li bi ti to smatrao dobrim ulaganjem. Kao sto sam rekao problem je ogromne vecine ljudi sto cim je nesto dobro smatraju da je dobro spizditi lovu na to bez obzira koliko kosta...

Sa druge strane da im npr netko ponudi da kupe GTX 1060 za 1000 eura ne bi bas poludili za tom ponudom...

 

Za Hrvatsku: sva privatizacija je korisna za Hrvatsku, problem je sto posta, HEP, INA, APIS i ostale drzavne firme unistavaju gospodarstvo svojom neucinkovitoscu i monopolom. Jedina losa stvar kod privatizacije HTa je monopol HTa osiguran od strane drzave a ne nekog neoliberalnog kapitalizma.... Ja volim reci da je prodaja HTa kredit koja je vlada uzela na nacin da je za HT dobila vise love jer im je omogucila monopol, a gradani su otplacivali taj kredit sa jebenim kamatama na racunu za telefon i internet...

Naravno gradani su iz svega ovoga naucili da drzava nije trebala prodati HT jer privatnici nabijaju cijene. :D

Smisao nekog ulaganja ne procjenjuje se na temelju troskova vec na temelju omjera ulozenog i dobijenog. Otidji u bilo koju razvijenu europsku drzavu i pogledaj koliko im je razgranata mreza autocesta i pruga. Mislis da su to za bilo kogae jeftine investicije? Nisu, ali tamo su odavno shvatili da su mobilnost radne snage te brz i efikasan prijevoz robe iz i u svaki kutak zemlje osnovni preduvjet dugorocnog ekonomskog razvoja, a pogotovo ravnomjernog razvoja drustva. Dugorocna korist tu uopce nije upitna, ostaje samo pitanje inteligentnog ulaganja sredstava. Da u samoj izvedbi upravo privatni sektor ima vodecu ulogu nije uopce sporno, ali drzava je ta koja mora zadati strateski okvir i treba u svakom trenutku moci prepoznati prioritete. Ali da, to se u korumpiranim banana republikama u pravilu nazalost ne dogadja... I na koncu, niska produktivnost i neucinkovitost nisu iskljucivo pitanje vlasnistva vec jos puno drugih faktora. Sposobna vlast moze biti i sposoban upravitelj, mozda ne i apsolutno najbolji, ali svakako za red velicina bolji od onoga sto se u Hrvatskoj demonstrira u posljednjih cetvrt stoljeca. Problem pocinje vec time sto Hrvati generalno imaju previsoko misljenje o sebi u odnosu na stvarne rezultate i uvijek se trazi krivca negdje drugdje - bilo u sustavu, bilo u "zlim" strancima ili u "nesretnim okolnostima". Umjesto toga treba stati pred ogledalo, suociti se s vlasititim slabostima i poceti raditi nesto konkretno na tome, a ne uvijek iznova kukati i cekati da netko drugi rijesi probleme. Osobno ipak ne ocekujem da ce se to zaista i dogoditi u narednih 30 do 50 godina. :-(

 Govoris mi ono sto sam ti rekao... GTX 1060 za 1000 eura nije dobar omjer ulozenog i dobivenog a ti bi gradio autocestu Virovitica-Zagreb...

 Zasto druge drzave imaju bolje ceste: jer imaju vise novaca...  Uglavnom okrenuo si uzrok i posljedicu... Npr da je Hrvatska na razini bogatsva Njemacke autocesta Zagreb Virovitica mozda ne bi bila glupa ideja. Da je na razini Afganistana autocesta Zagreb Split bi bila glupa ideja.

Dapace da pratis malo aftermath genijalnih ulaganja Hrvatske politike znao bi da dosta cesta koje su primitivne seljacine na vlasti gradile da bi se mogli slikati kako sjeku crvenu vrpcu uopce nisu ekonomski opravdane.

" Ivan Dadić, profesor s Fakultetaprometnih znanosti, smatra kako sredstva iz drugog mirovinskog stupa mogu biti rješenje za smanjenje duga autocesta, ali i da to neće riješiti problem dugoročno. Država je, kaže, gradila previše nepotrebnih prometnica i previše se zadužila, a onda je njima i loše upravljala.

'Najveći problem su preveliki troškovi. Bit svega je smanjenje troškova eksploatacijskog sustava. Na 100 kuna ubranih od cestarine, HAC ima oko 50 kuna troška. S vinjetama bi taj trošak bio 10 kuna, a možemo ih uvesti brzo. No, i one bi bile prijelazno rješenje, do uvođenja satelitske navigacije."

http://dnevnik.hr/vijesti/hrvatska/jesu-li-autoceste-dobro-ulaganje-za-hrvatske-gradjane---427474.html

 

Uglavnom kako sam rekao i ova optika i autoceste sve ide sa ciljem fasciniranja sheeple kako se gradi investira i kako je drzava Djed Mraz. :P

 

Za uspjesno drzavno upravljanje: ne zelim te razocarati ali i u US i u Njemackoj drzavna ulaganja i zaposlenici su ocaj... Naravno za Hrvatsku su sci-fi uspjesni...

Poruka je uređivana zadnji put pet 30.12.2016 13:53 (Zoidberg).
15 godina
odjavljen
offline
Re: Država će graditi optičku mrežu uz ulaganje od
Zoidberg kaže...

 Prouci koliko bi kostala autocesta od Virovitice do Zagreba pa mi reci da li bi ti to smatrao dobrim ulaganjem. Kao sto sam rekao problem je ogromne vecine ljudi sto cim je nesto dobro smatraju da je dobro spizditi lovu na to bez obzira koliko kosta...

Sa druge strane da im npr netko ponudi da kupe GTX 1060 za 1000 eura ne bi bas poludili za tom ponudom...

 

Za Hrvatsku: sva privatizacija je korisna za Hrvatsku, problem je sto posta, HEP, INA, APIS i ostale drzavne firme unistavaju gospodarstvo svojom neucinkovitoscu i monopolom. Jedina losa stvar kod privatizacije HTa je monopol HTa osiguran od strane drzave a ne nekog neoliberalnog kapitalizma.... Ja volim reci da je prodaja HTa kredit koja je vlada uzela na nacin da je za HT dobila vise love jer im je omogucila monopol, a gradani su otplacivali taj kredit sa jebenim kamatama na racunu za telefon i internet...

Naravno gradani su iz svega ovoga naucili da drzava nije trebala prodati HT jer privatnici nabijaju cijene. :D

 

Sve to stoji, ali ta priča ima i drugu stranu: država koja nije u stanju upravljati tim kompanijama nije u stanju napraviti ni privatizaciju drugačije nego je to napravila s HT-om. Znači odabir je polagano uništavanje koje bi u teoriji moglo biti prekinuto promjenom vlasti ili privatizacija koja će nas 20 godina držati na mjestu.

Big wheel keep on turning, Proud Mary keep on burning, Trolling, trolling, trolling on the river.
16 godina
neaktivan
offline
Re: Država će graditi optičku mrežu uz ulaganje od

Svaka privatizacija koja ide po principu najvise love i firma je tvoja je dobra...

Nazalost kao sto sam rekao u vezi HTa drzava je osigurala monopol da bi dobila vise novaca, cesto se firma privatizira pod uvjetom da novi vlasnik zadrzi sve radnike sto nitko normalan ne zeli...

Mislim vecina ljudi tu ni ne zna za PTKM u koju je npr Bakic ulupao puno love jer je mislio da ce se firma privatizirati, ali naravno sindikati su krenuli srati, bla bla stozer za obranu...

I osla firma u 3pm. Naravno sindikati nece zato postati kapitalisti ili nesto nauciti, Okrivit ce drzavu za lose upravljanje dok ce istovremeno traziti od drzave da baci jos malo love u PTKM...

 

https://eclectica.hr/2015/02/05/petrokemija-najveca-kastastrofa-industrijske-hrvatske/

http://zse.hr/default.aspx?id=10006&dionica=PTKM-R-A

 

10 godina
offline
Re: Država će graditi optičku mrežu uz ulaganje od
JozoBozo121 kaže...

Sori, ali ti imaš savim krivi pogled na stvari. Tebi je sve što je državno loše, a sve što je privatno je dobro. To je stav za ku**c s oproštenjem. Ti misliš dakle da recimo, bolje je da npr. Sljeme damo u koncesiju, pa privatnik naplaćuje ulaz umjesto države. Pa, j**ate, kako?! Ako moraju raditi isti ljudi, ako mora još i privatnik imati profit kako to može biti isplativije? Ne može, država je uvijek najbolji vlasnik jer njezin profit opet ide narodu (u određenom pogledu), a ne nekom tajkunu u džep.

 

Stvarno ti moram reći da si obična naivčina kad tako vjeruješ svima, bez obzira bila to država ili privatnici. Podsjetio si me na The Happy Few gdje se ljudi klokaju pilulama da vide svijet kao bolje mjesto.

 Tako je! Tako zbore pravi socijalisti, a ne ova kapitalistička gamad i njihova konkurencija i niže cijene.

 

Za održavanje nabiti stoci sitnog zuba neki parafiskalni namet. Treba to održavati!

 

Samo socijalizam funkcionira, treba se ugledati na svijetle primjere Venezuele, Jugoslavije, SSSR-a i Sjeverne Koreje. Rajevi na zemlji.

Samomrzeći hrvat
Poruka je uređivana zadnji put pet 30.12.2016 18:27 (Entry Point).
9 godina
neaktivan
offline
Re: Država će graditi optičku mrežu uz ulaganje od

Nisam to rekao. Potpuni socijalizam je čisto sranje. To nikako ne valja jer proizvodi gube kvalitetu, a ljudi postaju neradnici. Određena doza socijalizma, ne velika, je dobra, a ovo što sam rekao da je država najbolji vlasnik vrijedi samo za neke infrastrukturne kompanije npr. električna energija, voda, ceste, zdravstvo. No, uz te komapnije svakako treba dovzoliti privatnu konkurenciju, a država nikako ne smije financijski intervenirati u državne kompanije, ako posluje loše ili ima previše radnika otpustiti ćeš višak i srezati tamo di ne treba. Za ostalo država nema tu ništa petaljati svoje prste. 

 

Čisti socijalizam nikada nije, niti će ikada u budućnosti funkcionirati. A čuj, SSSR, Sjeverna Koreja i Venezuela nisu svijetli primjeri, no Jugoslavija je imala određenu mješavinu kapitalizma i socijalizma i to je funkcioniralo do određene mjere, no Partijska namještanja nesposobnih su unuštavala dobre tvrtke i gospodarstvo. Gle, naši već 30 godina prodaju ono što smo nasljedili iz Jugoslavije pa još nisu sve rasprodali, to nešto govori.

Bolje biti ratnik u vrtu nego vrtlar u ratu!
Poruka je uređivana zadnji put pet 30.12.2016 18:53 (JozoBozo121).
16 godina
neaktivan
offline
Re: Država će graditi optičku mrežu uz ulaganje od
JozoBozo121 kaže...

Nisam to rekao. Potpuni socijalizam je čisto sranje. To nikako ne valja jer proizvodi gube kvalitetu, a ljudi postaju neradnici. Određena doza socijalizma, ne velika, je dobra, a ovo što sam rekao da je država najbolji vlasnik vrijedi samo za neke infrastrukturne kompanije npr. električna energija, voda, ceste, zdravstvo. No, uz te komapnije svakako treba dovzoliti privatnu konkurenciju, a država nikako ne smije financijski intervenirati u državne kompanije, ako posluje loše ili ima previše radnika otpustiti ćeš višak i srezati tamo di ne treba. Za ostalo država nema tu ništa petaljati svoje prste. 

 

Čisti socijalizam nikada nije, niti će ikada u budućnosti funkcionirati. A čuj, SSSR, Sjeverna Koreja i Venezuela nisu svijetli primjeri, no Jugoslavija je imala određenu mješavinu kapitalizma i socijalizma i to je funkcioniralo do određene mjere, no Partijska namještanja nesposobnih su unuštavala dobre tvrtke i gospodarstvo. Gle, naši već 30 godina prodaju ono što smo nasljedili iz Jugoslavije pa još nisu sve rasprodali, to nešto govori.

Imas pravo treba pokusati jos jednom...

Inace bajke o uspjesima Juge su bajke, bazirane na ekonomskoj nepismenosti, nostalgiji, slanju love nazad iz smrdljive kapitalisticke Njemacke i kreditima od smrdljivih kapitalista na kojima je Juga prezivljavala...

 

 

Za tvoje drzavne firme a dozvoljavanje privatne konkurencije:

Jedino kako drzavne firme mogu opstati je da im drzava daje monopol ili ogranicava konkurenciju(npr. kako su maltretirali konkurenciju Posti...), tako da ako si za drzavne firme ali za omogucivanje konkurencije onda si prakticno na istoj poziciji kao i ja jer drzavnih firmi par godina nakon dozvoljavanja konkurencije drzavnih firmi nece biti... :)

Sada znas zasto su se neradnici  iz HACa pobunili kada je drzava htjela privatizirati HAC - jer izrabljivani radnici iz HACa ne bi dobili ni 80% svoje place na slobodnom trzistu, ali cuclanje drzavne love im omogucava sasvim pristojnu placu ( a i krada se vise tolerira nego u privatnoj firmi...)

 

9 godina
neaktivan
offline
Re: Država će graditi optičku mrežu uz ulaganje od

Ali zašto bi mogle ostati jedino tako?

Pa Bog te ne ubio, pa država može napraviti iste stvari u toj tvrtci kao i privatnik. Ali, dolazimo do druge problematike da država preko tih tvrtki kupuje socijalni mir. Tu, se već možemo složiti, jer niti jedna vlada neće uvesti vinjete, otpustiti one na naplatnim kućicama i osuditi kriminalce jer su to njihovi glasači, što SDP-ovi, što HDZ-ovi.

 

P.S. nemam ja nikakve bajke o Jugoslaviji niti trunku žaljenja za njom, neka ostane tamo gdje je i Austro-Ugarska, u roporatnici povijesti.

Bolje biti ratnik u vrtu nego vrtlar u ratu!
16 godina
neaktivan
offline
Re: Država će graditi optičku mrežu uz ulaganje od
JozoBozo121 kaže...

Ali zašto bi mogle ostati jedino tako?

Pa Bog te ne ubio, pa država može napraviti iste stvari u toj tvrtci kao i privatnik. Ali, dolazimo do druge problematike da država preko tih tvrtki kupuje socijalni mir. Tu, se već možemo složiti, jer niti jedna vlada neće uvesti vinjete, otpustiti one na naplatnim kućicama i osuditi kriminalce jer su to njihovi glasači, što SDP-ovi, što HDZ-ovi.

 

P.S. nemam ja nikakve bajke o Jugoslaviji niti trunku žaljenja za njom, neka ostane tamo gdje je i Austro-Ugarska, u roporatnici povijesti.

 Pa sam si si odgovorio... incentives u drzavnim firmama su drukciji nego u privatnim a ljudi nisu neka supermoralna bica koja ce altruisticno raditi ono sto je najbolje za drzavu i narod ako mogu sebi priskrbiti korist s*ebavanjem drzave i naroda. :D 

Ne da mi se traziti link ali g***d iz ZETa su trazili nedavno da se formalno da prednost njihovim rodacima prilikom zaposljavanja, valjda im onih 3% natjecaja koji budu bez korupcije smeta...

14 godina
offline
Re: Država će graditi optičku mrežu uz ulaganje od
Zoidberg kaže...

 Govoris mi ono sto sam ti rekao... GTX 1060 za 1000 eura nije dobar omjer ulozenog i dobivenog a ti bi gradio autocestu Virovitica-Zagreb...

 Zasto druge drzave imaju bolje ceste: jer imaju vise novaca...  Uglavnom okrenuo si uzrok i posljedicu... Npr da je Hrvatska na razini bogatsva Njemacke autocesta Zagreb Virovitica mozda ne bi bila glupa ideja. Da je na razini Afganistana autocesta Zagreb Split bi bila glupa ideja.

Dapace da pratis malo aftermath genijalnih ulaganja Hrvatske politike znao bi da dosta cesta koje su primitivne seljacine na vlasti gradile da bi se mogli slikati kako sjeku crvenu vrpcu uopce nisu ekonomski opravdane.

" Ivan Dadić, profesor s Fakultetaprometnih znanosti, smatra kako sredstva iz drugog mirovinskog stupa mogu biti rješenje za smanjenje duga autocesta, ali i da to neće riješiti problem dugoročno. Država je, kaže, gradila previše nepotrebnih prometnica i previše se zadužila, a onda je njima i loše upravljala.

'Najveći problem su preveliki troškovi. Bit svega je smanjenje troškova eksploatacijskog sustava. Na 100 kuna ubranih od cestarine, HAC ima oko 50 kuna troška. S vinjetama bi taj trošak bio 10 kuna, a možemo ih uvesti brzo. No, i one bi bile prijelazno rješenje, do uvođenja satelitske navigacije."

http://dnevnik.hr/vijesti/hrvatska/jesu-li-autoceste-dobro-ulaganje-za-hrvatske-gradjane---427474.html

 

Uglavnom kako sam rekao i ova optika i autoceste sve ide sa ciljem fasciniranja sheeple kako se gradi investira i kako je drzava Djed Mraz. :P

 

Za uspjesno drzavno upravljanje: ne zelim te razocarati ali i u US i u Njemackoj drzavna ulaganja i zaposlenici su ocaj... Naravno za Hrvatsku su sci-fi uspjesni...

Nema smisla svoditi cijelu raspravu na ceste jer to je samo jedan dio puno kompleksnije price i spomenuo sam to samo kao primjer, ali kad si vec toliko zapeo, moram ti reci da si ti taj koji ovdje uporno mijenja uzrok i posljedicu. Kako ti to zamisljas da su te danas razvijene drzave gradile svoje ceste i pruge i kada su to cinile? Prvo su se obogatile bez ikakve infrastrukture (?), pa su nakon toga iz puke dosade investirale stotine milijardi novaca u ceste i pruge, valjda samo zato da bi im vrli gradjanji vikendom brze stigli na piknik? Jer po tvojoj teoriji su za bilo sto drugo zapravo ionako bile nepotrebne (jer do love su dosli i bez njih)...

A to sto je nekakva banda po Hrvatskoj za svoju korist gradila kojekakve ceste bez ikakve gospodarske logike i sto nakon toga niti operativni troskovi ne stimaju (opet problem niske produktivnosti tj. lose kvalitete rada) nije nikakav argument u ovoj raspravi, vec samo dokaz da se od svakog posla moze napraviti govno ako ga das govnima u ruke.

Prica o smanjivanju troskova je takodjer promasena u ovom kontekstu. Smanjivanje troskova po sebi je naravno potrebno i pozeljno, ali nije dovoljno. Samim smanjivanjem troskova ne nastupa apsolutno nikakav razvoj, za razvoj su uvijek potrebne investicije.

16 godina
neaktivan
offline
Re: Država će graditi optičku mrežu uz ulaganje od
hoover kaže...
Zoidberg kaže...

 Govoris mi ono sto sam ti rekao... GTX 1060 za 1000 eura nije dobar omjer ulozenog i dobivenog a ti bi gradio autocestu Virovitica-Zagreb...

 Zasto druge drzave imaju bolje ceste: jer imaju vise novaca...  Uglavnom okrenuo si uzrok i posljedicu... Npr da je Hrvatska na razini bogatsva Njemacke autocesta Zagreb Virovitica mozda ne bi bila glupa ideja. Da je na razini Afganistana autocesta Zagreb Split bi bila glupa ideja.

Dapace da pratis malo aftermath genijalnih ulaganja Hrvatske politike znao bi da dosta cesta koje su primitivne seljacine na vlasti gradile da bi se mogli slikati kako sjeku crvenu vrpcu uopce nisu ekonomski opravdane.

" Ivan Dadić, profesor s Fakultetaprometnih znanosti, smatra kako sredstva iz drugog mirovinskog stupa mogu biti rješenje za smanjenje duga autocesta, ali i da to neće riješiti problem dugoročno. Država je, kaže, gradila previše nepotrebnih prometnica i previše se zadužila, a onda je njima i loše upravljala.

'Najveći problem su preveliki troškovi. Bit svega je smanjenje troškova eksploatacijskog sustava. Na 100 kuna ubranih od cestarine, HAC ima oko 50 kuna troška. S vinjetama bi taj trošak bio 10 kuna, a možemo ih uvesti brzo. No, i one bi bile prijelazno rješenje, do uvođenja satelitske navigacije."

http://dnevnik.hr/vijesti/hrvatska/jesu-li-autoceste-dobro-ulaganje-za-hrvatske-gradjane---427474.html

 

Uglavnom kako sam rekao i ova optika i autoceste sve ide sa ciljem fasciniranja sheeple kako se gradi investira i kako je drzava Djed Mraz. :P

 

Za uspjesno drzavno upravljanje: ne zelim te razocarati ali i u US i u Njemackoj drzavna ulaganja i zaposlenici su ocaj... Naravno za Hrvatsku su sci-fi uspjesni...

Nema smisla svoditi cijelu raspravu na ceste jer to je samo jedan dio puno kompleksnije price i spomenuo sam to samo kao primjer, ali kad si vec toliko zapeo, moram ti reci da si ti taj koji ovdje uporno mijenja uzrok i posljedicu. Kako ti to zamisljas da su te danas razvijene drzave gradile svoje ceste i pruge i kada su to cinile? Prvo su se obogatile bez ikakve infrastrukture (?), pa su nakon toga iz puke dosade investirale stotine milijardi novaca u ceste i pruge, valjda samo zato da bi im vrli gradjanji vikendom brze stigli na piknik? Jer po tvojoj teoriji su za bilo sto drugo zapravo ionako bile nepotrebne (jer do love su dosli i bez njih)...

A to sto je nekakva banda po Hrvatskoj za svoju korist gradila kojekakve ceste bez ikakve gospodarske logike i sto nakon toga niti operativni troskovi ne stimaju (opet problem niske produktivnosti tj. lose kvalitete rada) nije nikakav argument u ovoj raspravi, vec samo dokaz da se od svakog posla moze napraviti govno ako ga das govnima u ruke.

Prica o smanjivanju troskova je takodjer promasena u ovom kontekstu. Smanjivanje troskova po sebi je naravno potrebno i pozeljno, ali nije dovoljno. Samim smanjivanjem troskova ne nastupa apsolutno nikakav razvoj, za razvoj su uvijek potrebne investicije.

 Ceste su super primjer kako je drzava nesposobna upravljati necime i kako je sposobna spizditi milijarde...

A za druge drzave... kao sto sam ti rekao postoje ceste koje su dobra investicija sa obzirom na to koliki je povrat kroz cestarine i i povecanje produktivnosti i  povecanje kvalitete zivota, ono sto sam rekao da je glupost je sto ljudi mjesaju uzrok i posljedicu, npr Njemacka ima puno novaca pa si moze priustiti ceste koje Hrvatska ne moze i sad svi misle da ako samo sagradimo ceste kao Njemacka bit cemo kao Njemacka...

Naravno kao sto sam rekao kada drzava trosi nitko se ne uznemirava oko toga da li je cesta ekonomski isplativa ili ne...

Hrvatska ima previse cesta vec sad i Hrvatska je pred bankrotom.

Hrvatskoj treba manje trosenja od strane drzave a ne vise.

Hrvatskoj ne treba vlada koja ce spizditi milijarde kuna na optiku...

 

11 godina
offline
Re: Država će graditi optičku mrežu uz ulaganje od
Zoidberg kaže...

Hrvatska ima previse cesta vec sad i Hrvatska je pred bankrotom.

Hrvatskoj treba manje trosenja od strane drzave a ne vise.

Hrvatskoj ne treba vlada koja ce spizditi milijarde kuna na optiku...

 

 bar susjedima nabijamo komplekse

16 godina
online
Re: Država će graditi optičku mrežu uz ulaganje od
JozoBozo121 kaže...

Pa Bog te ne ubio, pa država može napraviti iste stvari u toj tvrtci kao i privatnik.

Nažalost, ne može. Za početak ne može platiti ljude kao realni sektor, educirati ih, davati im razne povlastice...

O javnim natječajima i slično da ne govorim.

hoover kaže...

Nema smisla svoditi cijelu raspravu na ceste jer to je samo jedan dio puno kompleksnije price i spomenuo sam to samo kao primjer, ali kad si vec toliko zapeo, moram ti reci da si ti taj koji ovdje uporno mijenja uzrok i posljedicu. Kako ti to zamisljas da su te danas razvijene drzave gradile svoje ceste i pruge i kada su to cinile?

Ceste su dobar primjer, a jako dobro pokazuju da nisu toliko bitne kako se nama čini za razvoj gospodarstva.

Većina naglog razvoja istočnoeuropskih zemalja počela je bez autocesta, a ono što se danas radi dobrim dijelom je financirano od drugih, ne državnih izvora.

Da nemamo takvih dugova za autoceste država bi mogla potpuno drugačije definirati fiskalnu politiku.

picajzla0707 kaže...

 bar susjedima nabijamo komplekse

Da, ne znam čiji su političari gluplji. Samo je bitno kako je kod susjeda.

15 godina
offline
Država će graditi optičku mrežu uz ulaganje od 4 m

Ja se samo nadam da će država ozbiljno i što prije napokon krenuti u ovo i nije mi nimalo žao što tzo neće raditi HT jer ako ćemo njih čekati, onda nikada optime Hrvatska neće dočekati.

Primjer......upravo sam bio na stranicama Hakoma na portalu Objava namjere postavljanja svjetlovodne mreže. Umjesto da tu vidimo hrpu projekata u tijeku, svakih par GODINA tek pokoji projekt.

Smiješno mi je vidjeti primjerice plan HT-a da za jedan kvartić u nekom Zagrebu plan izgradnje mreže je 2,5 GODINE . Hellouuuuu, pa to ljudi moji treba biti završeno za 2,5 MJESECA, jer ovakvim poslovima neće biti optike u Hrvata prije idućeg milenija.

 
2 0 hvala 0
16 godina
online
Re: Država će graditi optičku mrežu uz ulaganje od
bobyg kaže...

Smiješno mi je vidjeti primjerice plan HT-a da za jedan kvartić u nekom Zagrebu plan izgradnje mreže je 2,5 GODINE . Hellouuuuu, pa to ljudi moji treba biti završeno za 2,5 MJESECA, jer ovakvim poslovima neće biti optike u Hrvata prije idućeg milenija.

Je je, odi probati napraviti idejni projekt / glavni projekt / građevne dozvole pa vidi koliko je gotovo u dva i pol mjeseca.

Državi će na to trebati dodatnih pola godine za kreiranje tendera, godinu dana za provođenje javne nabave, o ostalim "dodacima" (vremenskim i financijskim) da ne pričam.

7 godina
odjavljen
offline
Država će graditi optičku mrežu uz ulaganje od 4 m
Dok čekamo državu

Danas me iznenadili sa letkom, citiram

"Obavijest

o mogućnosti priključenja na otvorenu, širokopojasnu optičku infrastrukturu
Poštovani,
Tvrtka Infrastruktura d.o.o. iz Ludbrega u suradnji sa Općinom Belica gradi na podrucju Vaše zajednice
novu komunalnu infrastrukturu u smislu optičih kabela i pripadajuće pasivne opreme. Kao to ste
već mogli primijetiti, radi se o novopostavljenim kabelirna na niskonaponskim stupovima.
Želja nam je da imate sve informacije u pismenom obliku kako bi se izbjegle bilo o kakve dezinformacije
iii kriva tumačenja.
Nova telekomunikacijska infrastruktura sastoji se od „glavne mreže" koja je razvedena po stupovima
od „priključaka"iii pristupne mreže.
Priključak je u biti kabel debljine 3,5 milimetara koji započinje na niskonaponskom stupu i zavšava
na Vašoj kući i praktično je slabo vidljiv sa obzirom na visinu postavljanja i njegovu debljinu.
Uobičajeno ja da drugi kraj kabela zavšava kraj mjesta, gdje je spojen i priključak na mrežu HEP-a,ali
nije neophodno. Moguće su i ostale - varijante mjesta završetka koje se dogovaraju posebno sa svak -im
vlasnikom objekta koji se priključuje. Završni dio kabela koji je u jednom komadu završava sa „optičkom
utičnicom" veličine i oblika obične utičnice kakve već imate na mjestu koje je Vama najprikladnije.
Uglavnom je način priključenja zračni, all postoji mogućnost da se izradi i podzemni priključak uz
prihvaćanje troškovnika za dodatne radove koji se plaćaju. U torn smislu je za oočekivati da treba
ishoditi i posebne uvjete i dozvole ako se iskop vrši preko tuđih parcela.
Posebno treba naglasiti da je u ovoj fazi priključenje ( zračnim putem ) potpuno besplatno i nema
nikakve naknade za to ni sada ni u buduće. Sva naknadna priključenja obračunat će se u skladu sa
cjenikom i troškovima (cca 1250 kuna i više).
Preko ove infrastrukture moći ćete birati Operatora usluge (Magic Net, VIP -net, Iskon i ostak
zavisno od potpisanog ugovora o najmu optičke mreže od strane zainteresiranog Operatora usluge i
njihovoj dostupnosti).
Zašto ovakva infrastrukura i kome je potrebna ?
Ova najmodernija komunalna-telekomunikacijska infrastruktura osnov je razvoja svake zajednice i to
prema sljedećim načelirna:
• Gledajući sa tehničke strane omogućava velike brzine prijenosa podataka i ostalih
informacija, do 1 000 Mbps
• infrastruktura koju gradimo Vama je za vas potpuno besplatna i zato će na nju biti
priključeni apsolutno svi koji to žele i na taj smo način izbjegli sve socijalne razlike u smislu
mogućnosti priključenja. To je temelj pametne zajednice.
• Pošto je mreža „otvorenog tipa" postoji mogućnost odabira usluge od Operatora usluge koji
je Vama najpovoljniji što izravno smanjuje odljev novaca iz Vaše zajednice
• Tvrtka Infrastruktura ne pruža usluge telefonije, pristupa internetu, teievizije, već samo
projektira i gradi potrebnu infrastrukturu za tu namjenu. Za to će Vas kontaktirati ovisno o
Vađoj želji tvrtka/e koje pružaju te usluge.
• Vaša SUGLASNOST da se spojite na ovaj moderan TELEKOMUNIKACIJSKI AUTOPUT
nam je neophodna da to uradimo u kratkom roku, zato Vas ovim putem molimo da Vaš
odgovor bude unutar TM DANA od zaprimljene obavijesti.
Za sva dodatna pitanja možete kontaktirati nagu predstavnicu iii predstavnika za vau općinu iii
direktno nas na tel:
Pozdrav od Tima Infrastrukture !"
 
3 0 hvala 1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice