Googleov VP9 kodek dobiva širu podršku

poruka: 18
|
čitano: 2.492
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Googleov VP9 kodek dobiva širu podršku".
15 godina
neaktivan
offline
Googleov VP9 kodek dobiva širu podršku

{#} Još jedna pobjeda za otvoreni kod! Codec bez hardverske akceleracije nebi bio nikome zanimljiv. Tko bi rekao da će sa VP9 uspjeti jer VP8 nije uspio dobiti podršku i širu prihvaćenost. Mislio sam da su patentni lobiji prejaki. Google je jako puno novca uložio u taj codec i otvorio ga, super poklon open source zajednici. Neka postane standard pa da više nitko ne mora plaćati glupe licence za video format. Hardver i softver neće pojeftiniti jer će se i dalje ugrađivati i podrška za popularni H264 kao što je i mp3 ali sada barem postoji izbor. Napokon u 21. stoljeću možemo imati jednostavne video pozive unutar bilo kojeg preglednika (WebRTC) bez ovisnosti o pluginovima kao što je flash ili programima kao što je Skype. Jako je važno da internet standardi budu oslobođeni bilo kakvih patenata i nameta koji stvaraju monopol.

 

Is it weird that this gave me an orgasm?
Poruka je uređivana zadnji put sub 4.1.2014 18:11 (DragonShit).
 
30 0 hvala 0
16 godina
offline
Googleov VP9 kodek dobiva širu podršku

Pozdravljam ovaj buduci codec {#}

Poruka je uređivana zadnji put sub 4.1.2014 18:09 (4mal).
Moj PC  
9 0 hvala 0
16 godina
offline
Googleov VP9 kodek dobiva širu podršku

mp3... meh, otkad postoji flac, mp3 je nestao za mene

http://www.zvonimirbuzanic.com/ - http://www.doom.com.hr/ - http://www.weboteka.net/
Moj PC  
3 2 hvala 0
16 godina
offline
Re: Googleov VP9 kodek dobiva širu podršku
zbuzanic kaže...

mp3... meh, otkad postoji flac, mp3 je nestao za mene

Nisu niti slični. Vorbis, recimo, ili noviji Opus su lossy codeci koji su učinkovitiji od mp3ja.

EDIT: naravno, da su open source.

Living on my planet is so easy; there is peace, there is love and there is ecstasy.
Poruka je uređivana zadnji put sub 4.1.2014 23:50 (Father_Dougal).
15 godina
offline
Re: Googleov VP9 kodek dobiva širu podršku
zbuzanic kaže...

mp3... meh, otkad postoji flac, mp3 je nestao za mene

To su audio kodeci, a sa audiom stvar je manje više završena. Malo tko može razlikovati 320 kbps mp3 od istog zvučnog zapisa kodiranog u .flacu. (istina moje 30 godišnje uši kao nešto i razlikuju) Naravno i ja sam audiophile, i od kada se pojavio .flac mislio sam da će i za mene mp3 biti mrtav. A gle čuda, .flac čita skoro svaki receiver na svijetu, čita ga i perilica za rublje kao i stroj za peglanje rublja, ali ne i usb utor u BMW-u ovaj iako uredno čita i mp3, wma, ogg ali ne i .flac. Tuga i jad, kada moram rekodirati neke simfonije iz .flaca u .mp3 kako bi iste mogao slušati u autu. Tako stvari stoje sa audio kodecima.

 

MEĐUTIM, stvar sa video kodecima još ni blizu nije završena. 4K se otvara, a 8K ulazi na uska vrata, granice ne postoje, ni sa rezolucijom ni sa dubinom boje... dok ne vidim prvi 4K film na nekom nosećem formatu za mene ova priča tek počinje.

 

l.p. svima

Because anything Korea does, Japan does it better.
11 godina
protjeran
offline
Googleov VP9 kodek dobiva širu podršku

ma kakve gluposti s nekim 4k formatima ni Htv nije još ni u hd-u a kamoli fullhd-u ,kodeci da ali ne one glupe rezolucije koje če kod nas zaživit za 100 godina a  i ne vjerujem da kao neko vidi razliku na 2-3 metra u rezolucijama na tv-u ili slučajno vidi piksele na tv-u

 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Googleov VP9 kodek dobiva širu podršku
Envy kaže...
zbuzanic kaže...

mp3... meh, otkad postoji flac, mp3 je nestao za mene

To su audio kodeci, a sa audiom stvar je manje više završena. Malo tko može razlikovati 320 kbps mp3 od istog zvučnog zapisa kodiranog u .flacu. (istina moje 30 godišnje uši kao nešto i razlikuju) Naravno i ja sam audiophile, i od kada se pojavio .flac mislio sam da će i za mene mp3 biti mrtav. A gle čuda, .flac čita skoro svaki receiver na svijetu, čita ga i perilica za rublje kao i stroj za peglanje rublja, ali ne i usb utor u BMW-u ovaj iako uredno čita i mp3, wma, ogg ali ne i .flac. Tuga i jad, kada moram rekodirati neke simfonije iz .flaca u .mp3 kako bi iste mogao slušati u autu. Tako stvari stoje sa audio kodecima.

 

MEĐUTIM, stvar sa video kodecima još ni blizu nije završena. 4K se otvara, a 8K ulazi na uska vrata, granice ne postoje, ni sa rezolucijom ni sa dubinom boje... dok ne vidim prvi 4K film na nekom nosećem formatu za mene ova priča tek počinje.

 

l.p. svima

rekodiraj u wav ili u krajnjem slučaju ogg, možda podržava appleov lossless format aiff?

12 godina
protjeran
offline
Re: Googleov VP9 kodek dobiva širu podršku
Envy kaže...

Ti kao audiofil bi onda trebal znati da ni B&O ni Bose u autu nisu ni blizu klasičnom kucnom hi-fi sistemu. Tak da mp3 je više nego dobar.

Crkva je zlo 21. stoljeća
14 godina
neaktivan
offline
Re: Googleov VP9 kodek dobiva širu podršku
zbuzanic kaže...

mp3... meh, otkad postoji flac, mp3 je nestao za mene

Bezveze - onda si mogao oduvijek koristiti i wav, bitne razlike u veličini fajla nema a podržan je na daleko većem broju playera.

 

P.S. kladim se da bi pao na blind testu s flacom i mp3 :P

15 godina
offline
Re: Googleov VP9 kodek dobiva širu podršku
zelja55 kaže...

ma kakve gluposti s nekim 4k formatima ni Htv nije još ni u hd-u a kamoli fullhd-u ,kodeci da ali ne one glupe rezolucije koje če kod nas zaživit za 100 godina a  i ne vjerujem da kao neko vidi razliku na 2-3 metra u rezolucijama na tv-u ili slučajno vidi piksele na tv-u

Nas ovdje većinom ne zanimaju tv proframi, nego sadržaj 'srknut' sa torrenta.. A razliku.. vjeruj mi, ispred onog Sony X9 sjedio sam 40-tak cm i gledao neki 4K demo.... Pa čovječe tek tada sam vidio nekakvu šumu i skontao da mogu svaku lisku prebrojati, pa neki japanski dvorac i vidio sam da crepke (a ima ih na hiljade) mogu izbrojati. Ne budali, želimo 4K i želimo da stigne što prije.

 

 

daniel.hajdinjak666 kaže...
Envy kaže...

Ti kao audiofil bi onda trebal znati da ni B&O ni Bose u autu nisu ni blizu klasičnom kucnom hi-fi sistemu. Tak da mp3 je više nego dobar.

MP3 (naravno govorim 320 kbps) je svakako dobar. Ne znam što ti znači da nisu ni blizu klasičnom kućnom sistemu, misliš bolje ili lošije. Kod mene je u autu Harman Kardon, ali vjeruj mi čuo sam i Bose i Bang & Olufsen i mogu ti reći da muzika u autu ima čudan, nekako dodirljiv zvuk. Jednostavno zvuči bolje nego u dnevnom boravku. 

drstoka kaže...
zbuzanic kaže...

mp3... meh, otkad postoji flac, mp3 je nestao za mene

Bezveze - onda si mogao oduvijek koristiti i wav, bitne razlike u veličini fajla nema a podržan je na daleko većem broju playera.

 

P.S. kladim se da bi pao na blind testu s flacom i mp3 :P

Dok nije postojao .flac a postojao je samo wav to je bilo vrijeme diskova od 160 GB tako da sjećam se tog vremena. Flac je donio uštedu od čak i do 60%. Što se tiče tog testa sa blind test prepoznavanja flaca i mp3 tu su ti tri faktora odlučujuća, prije svega sistem na kome se izvodi, a zatim godine i naravno muzika koja se pušta. Treba malo poznavati i autonomiju ljudske prirode, pa reći recimo običnu činjenicu da ljudsko uho 10 ms (treptaj oka je 100 ms, dakle deseti dio sekunde) nakon udara jačeg basa ništa ne čuje, tako da nije isto da li se na tom testu pušta Chill Out, Klasika ili Tehno. Ja lično sam prolazio na testu za muziku koju sam ja rekao bratu da mi pušta, dok sam isto tako padao na muzici koju je on puštao.

Također, nije zgoreg napomenuti ni samu produkciju, na blakanu (izuzev par studija, mislim jedan je onaj gdje Gibonni snima) je sve katastrofa loše, pa rekodirati u flac ili mp3 i nije neka velika razlika.. Ali kupi neku muziku sa sadržajem saksofona snimljenom u nekom od Sony Music studija i to u SACD-u pa rekodiraj to u flac pa u mp3 (a u flac ostavi i frekfencije i uzrokovanje isto, a za mp3 znamo ograničenja) eee pa ćeš onda da vidiš blago talasanje kodeka sa gubitkom.

 

Bilo kako bilo, priča oko audio formata manje više je završena. Imamo savršenstvo, dok sa slikom samo nebo je granica, kad mi TV postane kao prozor da se približžim 15 cm od panela i da iza ne znam da li je elektronika ili samo staklo onda mogu reći da smo i na tom polju poprilično dogurali, ali to se neće desiti još stoljeće cijelo.

l.p. svima 

Because anything Korea does, Japan does it better.
16 godina
offline
Re: Googleov VP9 kodek dobiva širu podršku
Envy kaže...
zelja55 kaže...

ma kakve gluposti s nekim 4k formatima ni Htv nije još ni u hd-u a kamoli fullhd-u ,kodeci da ali ne one glupe rezolucije koje če kod nas zaživit za 100 godina a  i ne vjerujem da kao neko vidi razliku na 2-3 metra u rezolucijama na tv-u ili slučajno vidi piksele na tv-u

Nas ovdje većinom ne zanimaju tv proframi, nego sadržaj 'srknut' sa torrenta.. A razliku.. vjeruj mi, ispred onog Sony X9 sjedio sam 40-tak cm i gledao neki 4K demo.... Pa čovječe tek tada sam vidio nekakvu šumu i skontao da mogu svaku lisku prebrojati, pa neki japanski dvorac i vidio sam da crepke (a ima ih na hiljade) mogu izbrojati. Ne budali, želimo 4K i želimo da stigne što prije.

 

A kad si taj isti dvorac gledao sa udaljenosti sa koje se telka inače gleda, dva-tri metra...? Jesi li i onda brojao crijepove?

Living on my planet is so easy; there is peace, there is love and there is ecstasy.
11 godina
protjeran
offline
Googleov VP9 kodek dobiva širu podršku

a vjerojatno če uzet tv od metra i gledat ga sa 20 cm daljine umjesto mobitela i brojat crjepove i cigle

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Googleov VP9 kodek dobiva širu podršku

Bas sam sad gledao par testova i ispada da je na niskom bitrateu VP9 stvarno puno bolji od x264, al problem je sto je enkodiranje strasno sporo. U vecini slucajeva oko 100x sporije, a slican je slucaj s brzinom enkodiranja bio i s VP8, tako da ispada da je to glavni nedostatak njihovog codeca.

 
1 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Googleov VP9 kodek dobiva širu podršku
Renesis kaže...

Bas sam sad gledao par testova i ispada da je na niskom bitrateu VP9 stvarno puno bolji od x264, al problem je sto je enkodiranje strasno sporo. U vecini slucajeva oko 100x sporije, a slican je slucaj s brzinom enkodiranja bio i s VP8, tako da ispada da je to glavni nedostatak njihovog codeca.

Ne ako dobije HW podršku. Recimo, specijalizirani DSP čip za kamere, mobitele, whatsnot...

Living on my planet is so easy; there is peace, there is love and there is ecstasy.
13 godina
neaktivan
offline
Googleov VP9 kodek dobiva širu podršku

koliko sam vidio, h.265 je takodjer dvostruko ucinkovitiji od h.264

nece samo uhd reprodukcija profitirati vec i "obicna" hd poshto ce zauzimati dvostruko manje prostora

shto se tice akustike u autu,ona moze biti samo snazna,nikako i dobra

iz jednostavnog razloga shto je i prostor u autu akusticki sjeban

 
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: Googleov VP9 kodek dobiva širu podršku
Father_Dougal kaže...

A kad si taj isti dvorac gledao sa udaljenosti sa koje se telka inače gleda, dva-tri metra...? Jesi li i onda brojao crijepove?

postoji razlika izmedju 4k i 2k formata bez obzira sa koje udaljenosti, osobno sam se uvjerio

stvarno vidish razliku od 4 puta vishe informacija kao i dojam da gledash neshto kroz prozor a da nit nije 3D

istina,ako pogledash cetvrtinu tevea,on nije nishta drugo nego obicni hd tv

mislim,tehnologija 4k televizora je samo u rezanju panela

imash 20" hd televizore gdje 4 takva predstavlja 40" uhd televizor

ono shto je problem bio kod uhd televizora jest upravo jacina procesora za obradu slike

15 godina
offline
Re: Googleov VP9 kodek dobiva širu podršku
Father_Dougal kaže...
Envy kaže...
* * *

 

A kad si taj isti dvorac gledao sa udaljenosti sa koje se telka inače gleda, dva-tri metra...? Jesi li i onda brojao crijepove?

zelja55 kaže...

a vjerojatno če uzet tv od metra i gledat ga sa 20 cm daljine umjesto mobitela i brojat crjepove i cigle

Ja sam samo htio reći, da se sa (ako se ne varam 40 cm) može gledati u takav film bez da vas oči peku i da vidite pixelizaciju. Sigurno bilo koju seriju ili film neću gledati sa 2,5 - 3 metra, sa takve udaljenosti mogu gledati samo dnevnik nove tv a gledam ga često i iz kuhinje koja je udaljena 7 metara.

također, želio sam reći da ako se sa 40cm mogu brojati crepke na tom čudesnom dvorcu, onda i sa 2 metra 4K film (ne upsaclirani, nego pravi jednog kada već krenu na tržište) vjerojatno će izgledati bolesno.

Nije zgoreg ni reći da je prostorija u kojem sam gledao shopping centar za tehniku osvjetljen sijalicama čija se ukupna potrošnja mjeri u 10-tak kW, pa ne mogu reći koliko je takav TV usporediv sa pokojnom 6-tom generacijom Panasonic plazmi u mrklome mraku.

 

nebuloZZa kaže...

* * *

iz jednostavnog razloga shto je i prostor u autu akusticki sjeban

Kad budeš krečio stan ili kuću, i izbacio pola stvari iz prostorije gdje ti je zvučni sustav, pusti malo neke pjesme pa ćeš da vidiš da je dojam sličan onaj kao da si u nekoj vrsti limene kante. Prostor u autu i zvučnici raspoređeni u njemu su takvi da zaista imate osjećaj da se radi o boljoj zvučnoj slici u bilo kakvoj prostoriji ili pak pravom pravcatom kinu. Naravno govorim o Premium segment automobilima tako da sam neki dan sjedio u novoj faceliftovanoj seriji 5 gdje se iz središnje konzole izvlači visokotonac čiji je frekfentni raspon oko 100 kHZ (ok, nastranu rasprava sada što ne možemo čuti ništa iznad 20 Khz) i bio je nei 5.1 demo (neka simfonija) pa to bolesno dobro zvuči. Jest da se momak žali da čim krene sa autom TV mu se ugasi (što je po propisnom standardu da ne bi ljudi puštali film na ono 10,1" ekranu i pravili udese) ja mu govorim da ima tačno jedan osigurač, samo nek ga izvuče i imat će i sliku na ekranu ali eto on se boji čačkati o takvoj limuzini.

 

nebuloZZa kaže...
* * *

* * *

mislim,tehnologija 4k televizora je samo u rezanju panela

* * *

Ne može biti samo u rezanju panela ako imaš 65" FullHD TV i 65" QHD (4K) TV. Očigledno je ovaj drugi izrezan iz sasvim drugog panela. Možeš panel rezati ali ne i pixele.

Because anything Korea does, Japan does it better.
13 godina
neaktivan
offline
Re: Googleov VP9 kodek dobiva širu podršku
Envy kaže...

nebuloZZa kaže...

* * *

iz jednostavnog razloga shto je i prostor u autu akusticki sjeban

Kad budeš krečio stan ili kuću, i izbacio pola stvari iz prostorije gdje ti je zvučni sustav, pusti malo neke pjesme pa ćeš da vidiš da je dojam sličan onaj kao da si u nekoj vrsti limene kante. Prostor u autu i zvučnici raspoređeni u njemu su takvi da zaista imate osjećaj da se radi o boljoj zvučnoj slici u bilo kakvoj prostoriji ili pak pravom pravcatom kinu. Naravno govorim o Premium segment automobilima tako da sam neki dan sjedio u novoj faceliftovanoj seriji 5 gdje se iz središnje konzole izvlači visokotonac čiji je frekfentni raspon oko 100 kHZ (ok, nastranu rasprava sada što ne možemo čuti ništa iznad 20 Khz) i bio je nei 5.1 demo (neka simfonija) pa to bolesno dobro zvuči. Jest da se momak žali da čim krene sa autom TV mu se ugasi (što je po propisnom standardu da ne bi ljudi puštali film na ono 10,1" ekranu i pravili udese) ja mu govorim da ima tačno jedan osigurač, samo nek ga izvuče i imat će i sliku na ekranu ali eto on se boji čačkati o takvoj limuzini.

ponavljam, radi se o previshe odbijanja shto samo stvara shum i iskrivljava zvucnicku sliku

jednostavno,tako je

Envy kaže...

nebuloZZa kaže...
* * *

* * *

mislim,tehnologija 4k televizora je samo u rezanju panela

* * *

Ne može biti samo u rezanju panela ako imaš 65" FullHD TV i 65" QHD (4K) TV. Očigledno je ovaj drugi izrezan iz sasvim drugog panela. Možeš panel rezati ali ne i pixele.

rezesh onaj od 32,5" umjesto na 32,5" na 65" -.-

dakle,radi se o jednostavnom rezanju panela

problem je na 4 puta vecoj povrshini imati manje mrtvih pixela,no mislim da to ocito nije vishe problem

i najveci problem je snazan procesor koji je sposoban tako brzo obradjivati sliku sa svim tim cudesima (posebno upscale-ing koji moraju ponuditi zbog tipa prijema)

no, sa procesorom za iste potrebe je svakih 6 mjeseci duplo bolja stvar,tako da...

 

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice