Gravitacijski valovi - mit ili stvarnost?

poruka: 30
|
čitano: 5.519
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Gravitacijski valovi - mit ili stvarnost?".
16 godina
offline
Gravitacijski valovi - mit ili stvarnost?

evo, meni ko laiku ali i nekome ko dosta prati astronomiju i astrofiziku zvuci gotovo nevjerojatno da gravitacijski valovi ne postoje.

nevjerojatno mi je zamisliti da bi zemlja momentalno osjetila nestanak sunceve gravitacije u slucaju da sunce "nestane", ipak bi joj trebalo onih 8.5 famoznih minuta koliko treba i svjetlu da dodje do nas..

pitanje autoru (ili nekome ko se kuzi) - zar nije moguce takve eksperimente odradjivati u nekoj od lagrange-ovih tocaka u svemiru? jest da bi se radilo sa ekstremno malim masama u odnosu na svemirska tijela ali opet..

Demokracija je, također, kada dva vuka i jedna ovca glasuju što će biti za večeru.
Moj PC  
3 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Gravitacijski valovi - mit ili stvarnost?

Još jedan lijep članak, čudno mi je što jedva ima komentara. 

But where did he come from, this fleck of spite in an abandoned paradise?
 
1 0 hvala 1
16 godina
offline
Re: Gravitacijski valovi - mit ili stvarnost?
NecroKnight kaže...

Još jedan lijep članak, čudno mi je što jedva ima komentara. 

 bio je jedan "New Age Alu Foil" komentar sa lavinom odgovora al su admini na vrijeme korigirali

Demokracija je, također, kada dva vuka i jedna ovca glasuju što će biti za večeru.
16 godina
offline
Re: Gravitacijski valovi - mit ili stvarnost?
nixass kaže...
NecroKnight kaže...

Još jedan lijep članak, čudno mi je što jedva ima komentara. 

 bio je jedan "New Age Alu Foil" komentar sa lavinom odgovora al su admini na vrijeme korigirali

 Ipak nisu dovoljno "na vrijeme" da oni koji su to uspjeli pročitat ne bi imali dugotrajne posljedice.

zer0se7en
15 godina
offline
Gravitacijski valovi - mit ili stvarnost?

ma čudno je to i nadasve relativno. u blizini nekih cura osjetim snažne gravitacijske valove (nemaju veze s masom neimenovane i u kojoj mjeri zakrivljuje prostor oko sebe) a kod ostalih ništa. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
4 0 hvala 0
16 godina
protjeran
offline
Gravitacijski valovi - mit ili stvarnost?

U potragu za gravitacijskim valovima možete se uključiti i osobno, u sklopu Einstein@home BOINC projekta. Među ostalim, analiziraju se i podaci sa LIGO interferometra (koji se spominje u članku).

Distributed Computing Statistics for Croatia http://goo.gl/5b6Q5W
 
5 1 hvala 0
13 godina
offline
Gravitacijski valovi - mit ili stvarnost?

Svaki put se iznenadim kako autor uspije prilično kompliciranu temu obraditi na zanimljiv i razumljiv nači. Odličan članak.

 

@autor i uredništvo BUG-a: jeste li razmišljali o tiskanju materijala objavljenog na web-u?

Stručnjak za odmaganje...
 
5 0 hvala 1
14 godina
neaktivan
offline
Re: Gravitacijski valovi - mit ili stvarnost?
nixass kaže...
NecroKnight kaže...

Još jedan lijep članak, čudno mi je što jedva ima komentara. 

 bio je jedan "New Age Alu Foil" komentar sa lavinom odgovora al su admini na vrijeme korigirali

 Jel se može znati o čemu je bio komentar. Sad me baš zanima. Može i na PP :)

SoSlI' bopummeH motlhbogh val.
12 godina
offline
Gravitacijski valovi - mit ili stvarnost?

koliko sam skužio, o tome da je einstein bio prosječna osoba koju židovi prodaju pod genija, uz neke primjese teorija zavjera. uglavnom, tabla teksta kojom forumaš nije ništa pametnog rekal.

ontopic: članak pročitan od a do ž, kaj reći osim dajte nam još

Ne predaj se nikad osim kad moraš!
 
8 1 hvala 1
11 godina
neaktivan
offline
Gravitacijski valovi - mit ili stvarnost?

Krasno napisano, i svaki napredak znanosti je više nego dobro došao...

Ipak, ne vidim neku praktičnu primjenu dokaza postojanja tih valova.

Kao laiku zanimljiviji su mi napretci znanosti u području kvantne fizike, 

ili možda u nekoj budućnosti zajašimo na neki gravitacijski val i vozi miško...

 
0 1 hvala 1
14 godina
offline
Re: Gravitacijski valovi - mit ili stvarnost?
Vortac kaže...

U potragu za gravitacijskim valovima možete se uključiti i osobno, u sklopu Einstein@home BOINC projekta. Među ostalim, analiziraju se i podaci sa LIGO interferometra (koji se spominje u članku).

Trebali bi da oživimo jednu već otvorenu BOINC temu na forumu ili otvoriti novu. BTW podaci sa LIGO instrumenta su obrađeni u potpunosti i u relativno bliskoj budućnosti se očekuju rezultati istraživanja. Advanced LIGO je počeo prikupljanje novih, višestruko preciznijih podataka koji će za par mjeseci biti analizirani u naravno volonterskoj mreži. Zanimljivo je da 2012 godine Einstein@home superkompjuter, koji se sastoji od mreže volontera, ušao u top 20 na svjetskoj listi superkompjutera snagom 1005 petaflops-a. Ja sam osobno od 2009 godine član volonterske mreže E@H i do danas sam prikupio preko 25 000 000 poena.

9 godina
offline
Re: Gravitacijski valovi - mit ili stvarnost?

@mario.L_hr

Hvala.

U planu je da ovi tekstovi, i neki drugi koji su bili objavljivani u časopisima, budu tiskani u obliku knjige.

A hoće li se plan ostvariti... e, to se još ne zna :)

9 godina
offline
Re: Gravitacijski valovi - mit ili stvarnost?
@xcvb

što se praktične primjene tiče, baš sam napisao jedan komentar na fejsu o tome pa ga mogu ovdje kopirati:


To je pitanje tipa: "Dobro, našli ste Higgsovu česticu. So what? Što ja sad imam od toga?"

Kao prvo, cilj prirodnih znanosti je, vrlo pojednostavljeno, RAZUMJETI SVIJET. Temeljna ili fundamentalna prirodna znanost pogoni se ljudskom znatiželjom da razumije svijet oko sebe. Znanstvenici koji se bave temeljnom (a ne primijenjenom) prirodnom znanošću naprosto žele znati i ne opterećuju se puno time kada će i kakve primjene iz toga eventualno proizaći. E sad, kad bi na tome ostalo bili bi mi u temeljnoj znanosti "kruha gladni".

Srećom, stvari stoje ovako: temeljna je znanost pogonski motor za primijenjenu znanost i tehnologiju. Ako ugasite motor, primijenjena znanost i tehnologija još će jedno vrijeme ići po inerciji a onda će stati. Drugim riječima, ako želite korist od znanosti, ako želite praktične stvari koje će korititi čovječanstvu onda morate imati i pogonski motor za to - fundamentalnu znanost.

Teško je reći koliko će vremena trebati da iz nekog otkrića proizađe praktična korist za čovječanstvo. I što će sve proizaći. Ali, iz iskustva znamo da stvar funkcionira. Iz kvantne fizike (za koju ste početkom prošlog stoljeća mogli reći: what the fuck, kome to treba?) proizašla je mikroelektronika a iz nje u konačnici kompjutor na kojemu sad radite i mobitel bez koga danas ne možete. Jedan od nepredviđenih nusprodukta CERN-a bio je world wide web. Detektori koji se razvijaju za potrebe astročestične fizike su u većini slučajeva fotosenzori koji su, pokretani potrebama temeljne znanosti, razvijeni do te mjere da su postali toliko usavršeni i jeftini da će uskoro svaka lokalna bolnica moći imati CT, PET/CT i slične sofisticirane naprave za učinkovitu dijagnozu.
14 godina
offline
Gravitacijski valovi - mit ili stvarnost?

Ja bi volio znati što uzrokuje zemljinu gravitaciju i gdje se nalazi taj uzrok. Kad razjasnimo zemljinu gravitaciju bit će nam jasnija i svemirska gravitacija i valovi, jer i Zemlja ima svoje gravitacijske valove.

Za zahvalu klikni na Hvala
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Gravitacijski valovi - mit ili stvarnost?
ivo454 kaže...

Ja bi volio znati što uzrokuje zemljinu gravitaciju i gdje se nalazi taj uzrok. Kad razjasnimo zemljinu gravitaciju bit će nam jasnija i svemirska gravitacija i valovi, jer i Zemlja ima svoje gravitacijske valove.

 evo jedan generalan odgovor. uzrokuje ju ista ona "stvar" koja uzrokuje i suncevu, betelgeusovu i onu od svemirske prasine. zasad to tumacimo ko poremecaj prostor-vremena a kada ce biti vise informacija to nitko ne zna.

Demokracija je, također, kada dva vuka i jedna ovca glasuju što će biti za večeru.
9 godina
offline
Re: Gravitacijski valovi - mit ili stvarnost?
Uzrok gravitacijske sile je MASA, kao što je uzrok električne sile električni naboj. A masa i električni naboj se samo neka od temeljnih svojstava materije.

Uzrok gravitacijskih valova je (intenzivno) gibanje (velikih) masa. U načelu, i gibanja Sunce-Zemlja pa čak i Zemlja-Mjesec emitiraju gravitacijske valove ali zanemarivog (bolje reći izvan svake granice detekcije) intenziteta.
Tek veliki, nagli poremećaji dovoljno zatitraju prostor da taj poremećaj može biti opaziv instrumentima koje danas imamo na raspolaganju. Recimo, eksplozija supernove ili pad dviju neutronskih zvijezda jedne na drugu.

Osnovne stvari o gravitaciji možete naći u mojem gimnazijskom udžbeniku koji je dostupan online na
http://www.neodidacta.com/WWW_Fizika_Novo/Fizika_gimnazije/Prvi_razred/0357_5_Gravitacijska_sila/0357_5_Gravitacijska_sila.html
(lista se klikom na gornje uglove stranica)
14 godina
offline
Gravitacijski valovi - mit ili stvarnost?

Ako je uzrok gravitacije masa, zašto se dva tijela neke mase u prostoru ne privlače, nego tu silu posjeduju samo svemirska tijela, razmišljam dosta laički, jer mi je tako lakše shvaćati. Ja bih prije rekao, da gravitacija djeluje na masu, na tijelo veće mase, gravitacija će biti veća, a tijelo koje nema masu ili je tako mala, gravitavija neće djelovati, balon sa helijem.

Za zahvalu klikni na Hvala
Poruka je uređivana zadnji put pon 5.10.2015 10:35 (ivo454).
Moj PC  
0 3 hvala 0
14 godina
offline
Gravitacijski valovi - mit ili stvarnost?

Uzrok gravitacije nije masa već zakrivljen prostor oko tijela koje ima masu. Moraš shvatiti da je i planeta Zemlja (a samim tim i mi) dio svemira. To što stojimo na Zemlji možemo zahvaliti gravitaciji. Vidiš, to je konkretan primjer da se dva tijela privlače.

Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Gravitacijski valovi - mit ili stvarnost?
SVAKA dva tijela u prostoru se privlače. Ne opažamo privlačenje dvaju manjih tijela zato što gravitacijska sila nije jedina sila u svemiru.
Postoje četiri temeljne sile, a gravitacija je od njih daleko najslabija. Na malim skalama, od elementarnih čestica pa do naših dimenzija i dalje, dominiraju druge sile, prvenstveno elekromagnetska.
Tek za stvarno velike mase počinje dominirati gravitacijska sila.

Evo još literature za znatiželjne :)
Poglavlje "Temeljna međudjelovanja u prirodi"
http://www.neodidacta.com/WWW_Fizika_B/Fizika_3/Fizika_3_B_U_01.html
(primjer 1 na stranici 15 je jednostavan račun iz kojeg vidite da je električna sila bilijun bilijuna bilijuna puta veća od gravitacijske)
14 godina
offline
Gravitacijski valovi - mit ili stvarnost?

Znači dva tijela na Zemlji se ne privlače u odnosu jedno na drugo, zato što ima neda gravitacija i otpor u odnosu na površinu na kojoj se nalaze, da bi se privukli - približili, moraju savladati gravitaciju. Svako gibanje je savladavanje gravitacije, osim slobodnog pada, jeli dobro razmišljam?

Za zahvalu klikni na Hvala
Poruka je uređivana zadnji put pon 5.10.2015 10:53 (ivo454).
Moj PC  
0 1 hvala 0
9 godina
offline
Re: Gravitacijski valovi - mit ili stvarnost?
@phoenix2003

"Uzrok gravitacije nije masa već zakrivljen prostor oko tijela koje ima masu."

Hvala na dopuni :)

To, naravno, već piše u članku. Ako pažljivo čitate, naći ćete.

No, spustili smo se na gimnazisku razinu pa je masa ta koju možemo smatrati uzrokom. Kad se uđe dublje u problem, onda se vidi da masa zakrivljuje prostor i da je taj zakrivljeni prostor pravi "uzrok" gravitaciji. Samo je opća teorija relativnosti (OTR) daleko izvan gimnazijske fizike (čak i izvan fizike na tehničkim fakultetima) pa je onda opravdano zadržati se na masi kao uzroku.
Kad znate OTR malo bolje onda se vidi da masa nije jedina koja može zakriviti prostor.

Problem nastaje kad se skače na napredne teme bez da su savladani temeljni koncepti. Zato sam se vratio na gimnazijsku razinu i dao linkove na poglavlja iz udžbenika.
9 godina
offline
Re: Gravitacijski valovi - mit ili stvarnost?
@ivo454

Hm... nije to baš dobro sročeno.

Dva tijela na Zemlji se uvijek privlače. Zbog gravitacije. Ne brani im gravitacija privlačenje, nego zbog gravitacije to privlačenje uvijek postoji. Ali, utjecaj gravitacije nadjačan je ostalim silama. Na makroskopskom nivou to su sile otpora, sile trenja... koje se na mikroskopskom nivou svode na elektromagnetsko međudjelovanje. Gravitacijsko privlačenje biva nadvladano drugim silama.

Postoje iznimke: ako je jedno od dva tijela cijela Zemlja onda je sila dovoljno jaka da postane itekako opaziva. To možete dobro opaziti kad vam mobitel ispadne iz ruke, ili kad pukne grana na kojoj sjedite.
15 godina
neaktivan
offline
Re: Gravitacijski valovi - mit ili stvarnost?
autor kaže...
...
Uzrok gravitacijskih valova je (intenzivno) gibanje (velikih) masa. U načelu, i gibanja Sunce-Zemlja pa čak i Zemlja-Mjesec emitiraju gravitacijske valove ali zanemarivog (bolje reći izvan svake granice detekcije) intenziteta.
Tek veliki, nagli poremećaji dovoljno zatitraju prostor da taj poremećaj može biti opaziv instrumentima koje danas imamo na raspolaganju. Recimo, eksplozija supernove ili pad dviju neutronskih zvijezda jedne na drugu. ...

 Mene zanima kako su uspjeli učiniti zrcala na interferometru toliko nepomičnim da izbace utjecaje sa Zemlje iz računice (seizmičke i druge koji bi uzrokovali pomake)?

Ako sam dobro pročitao, ideja je detektirati pomake koji su u granicama 10^-18, a to je veličina koja je usporediva sa veličinom subatomskih čestica.

Origin: F4stReload ----- | ----- Nema na čemu! ----- | ----- Google is your friend !
16 godina
neaktivan
offline
Gravitacijski valovi - mit ili stvarnost?

Ako postoje 4 temeljne sile, i 2 od njih stvaraju valove koji se mogu detektirati... što je s valovima preostale dvije sile?

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Gravitacijski valovi - mit ili stvarnost?
autor kaže...
No, opća teorija relativnosti je puno više od pukog opisa privlačenja masivnih tijela u prostoru. Ona sam prostor tretira kao fizički entitet koji ima svoja svojstva, a ne kao ništavilo, prazninu u koju možemo smjestiti objekte.

Tek veliki, nagli poremećaji dovoljno zatitraju prostor..

Dakle, nije prazan prostor, nego neka vrsta etera. Naravno, ne radi se Lorenzovom eteru ili viđenju etera 19.-st, ali definitivno nije ništavilo. Sam Einstein kaže da teorija relativnosti ne isključuje postojanje etera, čak da je teorija relativnosti nezamisliva bez etera. Međutim kaže on, taj eter ne treba shvatiti kao nešto mjerljivo u fizikalnim veličinama, jer se sastoji od dijelova koji se mogu pratiti kroz vrijeme. Kad smo već kod toga, može koja na tu temu? Prostora koji nije prazan, etera ili kako ga već nazvali..

 

9 godina
offline
Re: Gravitacijski valovi - mit ili stvarnost?
@Zura

Nisu zrcala toliko nepomična koliko se ti drugi utjecaju daju prepoznati i odbaciti. Dva dijela opservatorija LIGO međusobno su udaljena 3000 km.
Seizmički valovi putuju jako sporo (najviše 5 km/s) u odnosu na gravitacijske valove (300 000 km/s) pa se iz odziva oba detektora može odrediti uzrok poremećaja.

Svejedno, preciznost tog instrumenta je fantastična.
9 godina
offline
Re: Gravitacijski valovi - mit ili stvarnost?
DigiMagic kaže...

Ako postoje 4 temeljne sile, i 2 od njih stvaraju valove koji se mogu detektirati... što je s valovima preostale dvije sile?

 

 Nije baš da "sile stvaraju valove" (ne bi se baš to tako moglo reći), no...

ukratko, preostale dvije sile (zvane "jaka" i "slaba") su KRATKODOSEŽNE. Djeluju do na promjer nukleona (jaka) odnosno do na promjer atomske jezgre (slaba). Izvan te udaljenosti utrnu. Gravitacija i elektromagnetska sila su dugodosežne (teorijski beskonačnog dosega). Odatle ta razlika.

14 godina
offline
Gravitacijski valovi - mit ili stvarnost?

Ako nastavimo ovako doći će nam Domagoj i ubiće nas sve u pojam!

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Gravitacijski valovi - mit ili stvarnost?
Kad se kaže 'utrnu', pretpostavljam da se misli da postaju beznačajno malene. Ili doista postoji granica nakon koje su nula?
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
 
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Gravitacijski valovi - mit ili stvarnost?
Visak kaže...
Kad se kaže 'utrnu', pretpostavljam da se misli da postaju beznačajno malene. Ili doista postoji granica nakon koje su nula?

možemo reći da postaju beznačajno male

granica nakon koje su točno nula ne postoji zato što ništa u fizici nije točno, fizika je umijeće aproksimacija

razni se utjecaji uvijek isprepliću i neki su zanemarivi a neki važni, a neki eventualno dominiraju

imati istinski osjećaj za fiziku znači moći procijeniti koji su utjecaji u kojoj situaciji važni, a koji nisu

takvu intuiciju za fiziku razvili su tek rijetki, Enrico Fermi je bio jedan od njih

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice