Hibridna memorija u tri dimenzije

poruka: 23
|
čitano: 3.193
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Hibridna memorija u tri dimenzije".
16 godina
offline
Hibridna memorija u tri dimenzije

Ako će stvarno biti kako najavljuju onda je ovo senzacija i to već dolazi iduće godine. Odlično jedva čekam da vidimo 70% manju potrošnju i samo 10% površine klasičnih memorija.

 
6 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Hibridna memorija u tri dimenzije
Mislim da to nece biti koristeno jos dugo u necemu nama dostupnom. Performanse su bolesne.
Cure su lude kad se zaljubljuju u naš muške,dlakva smrdljiva stvorenja.Ja da sam cura\žena bio bi največa lezbača na svijetu. (c) QFlash
16 godina
offline
Re: Hibridna memorija u tri dimenzije

Ovo bi bila fantastična stvar za APU-ove, a i općenito je memorija postala usko grlo

It is our duty as men and women to proceed as though the limits of our abilities do not exist - Pierre Teilhard de Chardin
16 godina
offline
Re: Hibridna memorija u tri dimenzije
segregator kaže...

Ovo bi bila fantastična stvar za APU-ove, a i općenito je memorija postala usko grlo

Ja sam uvijek mislio da su diskovi usko grlo... ovo mi je nešto novo ?!?!?!

Tehnika narodu!!!! ...narod kaže: Tko ne pije! Virovat mu nije! ...
13 godina
offline
Re: Hibridna memorija u tri dimenzije
daseparo kaže...
segregator kaže...

Ovo bi bila fantastična stvar za APU-ove, a i općenito je memorija postala usko grlo

Ja sam uvijek mislio da su diskovi usko grlo... ovo mi je nešto novo ?!?!?!

Trenutno su igre usko grlo s obzirom na konzolitis.

Ovaj forumaš je netolerantan prema osobama svih nacionalnosti, rasa i spolnog opredjeljenja te smatra da svaka osoba ima pravo biti ugnjetavana zbog svojih glupih mišljenja.
12 godina
protjeran
offline
Hibridna memorija u tri dimenzije

. malo mi je prebrza ta memorija.. neću je kupiti još dugo vremena

Ne volim opterećene ljude. Preduvjet opterećenosti je primitivizam a preduvjet primitivizmu je glupost.
Moj PC  
2 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Hibridna memorija u tri dimenzije

FTW!

kinder milch schokolade
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Hibridna memorija u tri dimenzije
daseparo kaže...
segregator kaže...

Ovo bi bila fantastična stvar za APU-ove, a i općenito je memorija postala usko grlo

Ja sam uvijek mislio da su diskovi usko grlo... ovo mi je nešto novo ?!?!?!

 

Usko grlo za što? Ako imaš dovoljno RAM-a, jednom kad si učitao aplikaciju (i potrošio 10s za to)

 

slijedećih par sati uglavnom ti je usko grlo cpu, memorija, grafička i slično, ovisi čime se baviš

 

(pa i disk, ako se npr radi o serveru sa bazama podataka ili file serveru)

It is our duty as men and women to proceed as though the limits of our abilities do not exist - Pierre Teilhard de Chardin
15 godina
offline
Re: Hibridna memorija u tri dimenzije
segregator kaže...
daseparo kaže...
segregator kaže...

Ovo bi bila fantastična stvar za APU-ove, a i općenito je memorija postala usko grlo

Ja sam uvijek mislio da su diskovi usko grlo... ovo mi je nešto novo ?!?!?!

 

Usko grlo za što? Ako imaš dovoljno RAM-a, jednom kad si učitao aplikaciju (i potrošio 10s za to)

 

slijedećih par sati uglavnom ti je usko grlo cpu, memorija, grafička i slično, ovisi čime se baviš

 

(pa i disk, ako se npr radi o serveru sa bazama podataka ili file serveru)

Misli za AMD APU-e zato jer koriste grafiku integriranu u procesor, i onda koriste memoriju od sustava, koja je danas najcesce DDR3. A trenutna klasicna memorija je prespora da se dobiju performanse kao npr. sa diskretnom GDDR5 memorijom. Zato ako ovo dode, onda ce te graficke kartice u APU-ima najvise profitirat. Mislim da je to segregator mislio rec.

14 godina
neaktivan
offline
Re: Hibridna memorija u tri dimenzije
daseparo kaže...

Ja sam uvijek mislio da su diskovi usko grlo... ovo mi je nešto novo ?!?!?!

Ovisi za sto, za baze podataka diskovi su usko grlo. Normalni programi za vrijeme rada ne kopaju stalno po disku, pa im samim time disk niti ne moze biti ogranicavajuci faktor. Ali zato prosjecna aplikacija puno kopa po radnoj memoriji, a kako uglavnom kompletna aplikacija ne stane u L1 cache procesora, tako treba konstatno dohvacati nove podatke iz RAM-a. U usporedbi sa procesorom RAM je grozno spor. Latencija je ogromna, procesor lapi besposleno dok ceka na podatke iz memorije.

 

Da RAM nije usko grlo, procesor ne bi imao nikakav cache na sebi. To ti je dovoljan argument...

My computer once beat me at chess, but we got even after a round of boxing.
16 godina
offline
Hibridna memorija u tri dimenzije

Prosječna aplikacija se stalno pali i gasi, nešto se otvara i zatvara i tako se ona redovito povlači sa diska u RAM.

 

Ako radite nešto npr. video dok ste pripremili materijal za obradu ste otvorili mnogo datoteka, zatvorili ih još više, sve potrbene materijale ste učitali i pretraživali disk u potrazi sa starijim projektima itd. itd. itd. Opet je tu mnogo radnje sa diskovima. 

 

Ako gledate prosječnog telca koji browsa, (browser se dosta dobro uklapa u vašu teoriju da se učita u memoriju i ne radi sa diskom  ) opet mu memorija nije usko grlo jer mu je sad mrežna kartica usko grlo... 

 

U konačnici prosječna aplikacija (da ne bi bilo zabune obrada videa nije prosječna radnja/aplikacija) neće osjetiti niti jedno (ili vrlo malo) usko grlo jer je prosječna!!!

 

Ugl tvrdnja da je memorija usko grlo nije baš dobra, iako ste dobro argumentirali i više manje točno napisali neke detalje priča vam u konačnici ne stoji ili stoji samo u usporedbi procesor - memorija. 

 

 

 

i btw. ja neznam na što je segregator mislio, znam što je napisao. jednu rečenicu u kojoj tvrdi da je općenito memorija usko grlo

 

Tehnika narodu!!!! ...narod kaže: Tko ne pije! Virovat mu nije! ...
Poruka je uređivana zadnji put čet 1.12.2011 13:01 (daseparo).
 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Hibridna memorija u tri dimenzije
daseparo kaže...
Ugl tvrdnja da je memorija usko grlo nije baš dobra, iako ste dobro argumentirali i više manje točno napisali neke detalje priča vam u konačnici ne stoji ili stoji samo u usporedbi procesor - memorija. 

Samo zato sto ti kao korisnik u 95% slucajeva ne osjecas usko grlo radne memorije, ne znaci da ono ne postoji. Svakako da neces osjetiti apsolutno nikakvu razliku u programcicima tipa notepad, ali u modernim browserima bi vec mogao. Razmisli malo, prijenos podataka sa interneta u tvoj RAM se dogada rijetko u usporedbi sa brojem prijenosa koji se tada odvijaju izmedu RAM-a i procesora (tocnije cachea na procesoru). Tu je onda samo pitanje velicine cachea na procesoru. Sto je cache veci, broj prijenosa iz RAM-a u cache ce biti manji (rijede ce se dogadati).

 

Procesor - RAM ti je vjerojatno najvaznija veza u racunalu, tako da je malo bezveze reci da teorija stoji "samo" u tom slucaju. I tebi kazem: da je memorija doista toliko brza, ne bi danas imao cache na svom procesoru.

My computer once beat me at chess, but we got even after a round of boxing.
Poruka je uređivana zadnji put čet 1.12.2011 13:18 (rustweaver).
16 godina
offline
Re: Hibridna memorija u tri dimenzije
rustweaver kaže...
daseparo kaže...
Ugl tvrdnja da je memorija usko grlo nije baš dobra, iako ste dobro argumentirali i više manje točno napisali neke detalje priča vam u konačnici ne stoji ili stoji samo u usporedbi procesor - memorija. 

Samo zato sto ti kao korisnik u 95% slucajeva ne osjecas usko grlo radne memorije, ne znaci da ono ne postoji.

 

Procesor - RAM ti je vjerojatno najvaznija veza u racunalu, tako da je malo bezveze reci da teorija stoji "samo" u tom slucaju. I tebi kazem: da je memorija doista toliko brza, ne bi danas imao cache na svom procesoru.

Ti sam sebi skačeš u usta...

 

Ako se u 95 slučajeva ne osjeća zastoj na tom dijelu znači da to nije usko grlo. Posebno kad gledaš računalo u cjelini, di se disk i mrežna kartica puno više osjetu. Znači memorija je usko grlo u odnosu na procesor, ali nije općenito usko grlo. 

 

 

Tehnika narodu!!!! ...narod kaže: Tko ne pije! Virovat mu nije! ...
Poruka je uređivana zadnji put čet 1.12.2011 13:17 (daseparo).
14 godina
neaktivan
offline
Re: Hibridna memorija u tri dimenzije
daseparo kaže...

Ti sam sebi skačeš u usta...

 

Ako se u 95 slučajeva ne osjeća zastoj na tom dijelu znači da to nije usko grlo

Ne, to samo znaci da ne dolazi do izrazaja, ne znaci da usko grlo nije prisutno. Ti ga, normalno, u velikom broju slucajeva ne mozes primjetiti jer se radi o iznimno kratkim pauzama i samo u slucajevima kada se obavlja nesto memorijski intenzivno pa se te pauze pocnu nadodavati, nakon zilijunte iteracije ti pocinjes osjecati nekakvo usporenje.

 

Dobar primjer su ti racunalne igre. Kompletna mapa se ucita u RAM, i sto se tada dogada? Beskonacno procesiranje odredenog dijela memorije. Tj. RAM <-> L3 <-> L2 <-> L1 cache prijenosi...

 

Bitno je istaknuti (da netko ne bi dobio pogresne ideje) da 15x brzi RAM ne znaci 15x brze izvodenje aplikacije (zbog prisutnosti cachea). To samo znaci da se prijenos izmedu cachea i RAM-a obavlja do 15x brze (stvarna brzina ce ovisiti o propusnosti sabirnice i jos nekim faktorima). Znaci ako smo samo dobili ubrzanje prijenosa podataka izmedu cachea i radne memorije, konacno ubrzanje koje cemo osjetiti ce ovisiti o tome koliko cesto aplikacija prebacuje podatke izmedu cachea i radne memorije. Tocnije ovisit ce o tome koliki joj je working set.

 

daseparo kaže...
Posebno kad gledaš računalo u cjelini, di se disk i mrežna kartica puno više osjetu. Znači memorija je usko grlo u odnosu na procesor, ali nije općenito usko grlo.

Ako je procesor mozak racunala i jedinica koja obraduje podatke sa dostupnih memorija, sve sto radi sporije od njega je usko grlo. Jedino je diskutabilno koje od uskih grla u kojem trenutku dolazi do izrazaja.

My computer once beat me at chess, but we got even after a round of boxing.
Poruka je uređivana zadnji put čet 1.12.2011 13:59 (rustweaver).
13 godina
offline
Hibridna memorija u tri dimenzije

Možda će memorije, moduli biti spremni dogodine?
Ali na što ćete priključivati?

Moraju vodeći proizvođači matičnih ploča mijenjati standarde, novi utori, novi naponi na sabirnicima, puno je tu posla za jednu godinu.


Prototip, ideja, sve to stoji. Vrhunska stvar koju svi željno očekujemo.

Ali treba proći neko vrijeme da se stadandizira. 

Ako se slažeš, ne košta te ništa TU. Ako sam ti uz to pomogao, neka ti ne bude mrsko stisnuti i HVALA! ;)
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
protjeran
offline
Re: Hibridna memorija u tri dimenzije

Ako je procesor mozak racunala i jedinica koja obraduje podatke sa dostupnih memorija, sve sto radi sporije od njega je usko grlo. Jedino je diskutabilno koje od uskih grla u kojem trenutku dolazi do izrazaja.

Koji filozof ovo ću morati spremit za kasniju umnu analizu. Analogno tome svaki auto koji vozi na autoputu sporije od ferrari-ja je usko (duboko :D) grlo

14 godina
neaktivan
offline
Re: Hibridna memorija u tri dimenzije
yebivjetar kaže...

Koji filozof ovo ću morati spremit za kasniju umnu analizu. Analogno tome svaki auto koji vozi na autoputu sporije od ferrari-ja je usko (duboko :D) grlo

Ne, ako cemo ici tom analogijom sve sto vozi sporije od minimalne propisane brzine na autoputu je usko grlo. Ako je minimalna propisana brzina 150 km/h, a imas traktora koji vozi 50 km/h i ficeka koji vozi 90 km/h oboje predstavljaju usko grlo, s time da se prvo treba pobrinuti za traktora jer je najsporiji, ali to ne mijenja cinjenicu da je i ficek sporiji od dopustenog te da ce se netko i s njime trebati pozabaviti kada se traktor ukloni.

 

Nitko se ne treba ravnati prema vozacima koji voze iznad ogranicenja brzine...

My computer once beat me at chess, but we got even after a round of boxing.
Poruka je uređivana zadnji put čet 1.12.2011 14:49 (rustweaver).
12 godina
protjeran
offline
Re: Hibridna memorija u tri dimenzije
rustweaver kaže...
yebivjetar kaže...

Koji filozof ovo ću morati spremit za kasniju umnu analizu. Analogno tome svaki auto koji vozi na autoputu sporije od ferrari-ja je usko (duboko :D) grlo

Ne, ako cemo ici tom analogijom sve sto vozi sporije od minimalne propisane brzine na autoputu je usko grlo. Ako je minimalna propisana brzina 150 km/h, a imas traktora koji vozi 50 km/h i ficeka koji vozi 90 km/h oboje predstavljaju usko grlo, s time da se prvo treba pobrinuti za traktora jer je najsporiji, ali to ne mijenja cinjenicu da je i ficek sporiji od dopustenog te da ce se netko i s njime trebati pozabaviti kada se traktor ukloni.

 

Nitko se ne treba ravnati prema vozacima koji voze iznad ogranicenja brzine...

http://www.mup.hr/1158.aspx

 

Sigurno nisi još punoljetan ili nemaš položen vozački ja se nadam. Ne daj Bog da imaš pa se držiš "minimalne brzine od 150 km/h". I onda kažu zašto ljudi ginu na cestama

14 godina
neaktivan
offline
Re: Hibridna memorija u tri dimenzije
yebivjetar kaže...
Sigurno nisi još punoljetan ili nemaš položen vozački ja se nadam. Ne daj Bog da imaš pa se držiš "minimalne brzine od 150 km/h". I onda kažu zašto ljudi ginu na cestama

Pricam hipotetski, nisu ni sve autoceste u svijetu iste. Nemoj se sada izvlaciti na semantiku, skuzio si sto sam htio reci.

My computer once beat me at chess, but we got even after a round of boxing.
12 godina
protjeran
offline
Re: Hibridna memorija u tri dimenzije

nećemo se više svađat. Tema {#}

16 godina
offline
Re: Hibridna memorija u tri dimenzije

S tom memorijom možda bi i procesor poput

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Texas_Instruments_TMS9900

 

imao smisla :)

 

It is our duty as men and women to proceed as though the limits of our abilities do not exist - Pierre Teilhard de Chardin
16 godina
offline
Re: Hibridna memorija u tri dimenzije
daseparo kaže...

Prosječna aplikacija se stalno pali i gasi, nešto se otvara i zatvara i tako se ona redovito povlači sa diska u RAM.

Što ti točno znači da se "prosječna aplikacija stalno pali i gasi"?

 

Prosječna aplikacija je pokrene kada zatreba, i aktivna je svo vrijeme dok god nam treba. Kada nam više ne treba, onda se "gasi". A ključno je ovo "gasi", budući da u nov(ij)im Windowsima, iako je aplikacija prestala sa radom, njezini djelovi ostaju u radnoj memoriji u slučaju da ju se ponovno pokrene, gdje se izbjegava ponovno dohvaćanje sa diskovnog sustava.

 

Ovom memorijom bi zapravno najviše profitirale igre, budući da je u tom kontekstu memorija doista usko grlo. Silne teksture koje GPU/APU svako malo dohvaća iz (video) memorije mogu bez problema zagušiti i najbrže današnje memorije, i tu bi brža memorija svakako bila dobrodošla. A da ne govorim da bi se u tom slučaju dalo vjetra u leđa 3D grafici koja se temelji na raytracingu, koji uvelike ovisi o brzini memorije i kao i pristupa memoriji, što bi kod ove novopredstavljene memorije trebalo biti višestruko veće.

Svakom poklopcu lonac!
16 godina
neaktivan
offline
Hibridna memorija u tri dimenzije
za nekoga tko je spomenuo da sve novo treba raditi i interface i sve - ne mora, ako se modificira kontroler ide direkt na ddr3, a pošto znaju da ddr3 sabirnica ima ograničenje, naprave manji čip sa manjim brinama čitanja koje ne premašuju one od ddr3 kontrolera - ovo navedeno je maksimalna teoretska brzina
samim time bi se dobio jeftini, brzi ddr sa niskom potrošnjom

a ako je i ovakoveć mogu vidjeti ssd-ove od ovog ili ako ništa ramdisk zanebeske performanse
Ovo je moj potpis...
Moj PC  
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice