Higgsov bozon napokon ulovljen?

poruka: 113
|
čitano: 17.052
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Higgsov bozon napokon ulovljen?".
16 godina
moderator
offline
Higgsov bozon napokon ulovljen?

Kažu da su sada najtužniji oni koji su radili na Standardnom modelu koji se pokazao previše točnim. Što dalje? Nema dokaza za supersimetriju i masivnije supersimetrične parove čestica.

 

Higgs, ako se nedvosmisleno potvrdi otkriće, točno je onakav kakav treba biti po Standardnom modelu, a ničim ne podržava supersimetriju. 

 

 

This space for rent!
Poruka je uređivana zadnji put sri 4.7.2012 12:37 (Drago).
 
5 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Higgsov bozon napokon ulovljen?

Konačno jedan članak u kojemu se ne spominje Božja čestica..bravo Bug {#}

Moj PC  
36 0 hvala 4
15 godina
odjavljen
offline
Re: Higgsov bozon napokon ulovljen?

Kako su maloprije objasnili na presici, pronašli su vjerojatno Higgs boson, ali nitko još ne može reći jesu li pronašli Higgs boson Standardnog modela.

Poruka je uređivana zadnji put sri 4.7.2012 12:39 (Tonči).
16 godina
neaktivan
offline
Higgsov bozon napokon ulovljen?

Kako do sada nikad nije opažen u eksperimentima, a 99.9% su sigurni da su ga našli (obavljajući eksperimente već nekoliko godina)?

 

Moj PC  
0 2 hvala 0
15 godina
offline
Re: Higgsov bozon napokon ulovljen?

vjerovatno jer ga do sad nikad nisu opazili, a sad prvi put, znaš ono, sve špekule zelene pa kupiš jednu crvenu ><

when I'm sad, I stop being sad and be AWESOME instead! True story :)
16 godina
moderator
offline
Re: Higgsov bozon napokon ulovljen?
DigiMagic kaže...

Kako do sada nikad nije opažen u eksperimentima, a 99.9% su sigurni da su ga našli (obavljajući eksperimente već nekoliko godina)?

 

 

dafuq?

 

This space for rent!
14 godina
odjavljen
offline
Re: Higgsov bozon napokon ulovljen?

Pa postoji teorijski model higgsovog bozona i on veli da je on težak tolko i tolko, nabijen tolko i tolko, te i te boje, tolko i tolko velik (lupam bezveze, ali ju get d pojnt) I ako onda nađu česticu koja se poklapa s tim karakteristikama, onda je to to, nebre drugo biti. Makar je i 1. put do sad opažen, ali je teorijski opisan.

Kak bi definirao ŠIRE?, Frend: Bočno dulje (c) Highway Star
14 godina
neaktivan
offline
Re: Higgsov bozon napokon ulovljen?
Random. kaže...

Od sreće sam prevrnuo laptop.

 

Crknut će ti hdd xd.

 

Jel može netko ukratko "hrvatskim" jezikom reć što je higgsov bozon i što ovo otkriće znači?

Nikad te necemo zaboraviti. RIP EnlightenedPhoenix 24.6.2011.
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Higgsov bozon napokon ulovljen?
Drago kaže...

Higgs, ako se nedvosmisleno potvrdi otkriće, točno je onakav kakav treba biti po Standardnom modelu, a ničim ne podržava supersimetriju. 

 Ako ne podrzava supersimetriju, mozda podrzava ultrasimetriju. {#}

 

Those damn scientist people have been promising global warming for years now. But when I go outside it's still very cold. I want the global warming like they promised NOW! I hate being cold...
14 godina
offline
Higgsov bozon napokon ulovljen?

Ma na kraju će zaključiti, da su to bile samo mrvice od bureka, koje su ispale nekom znanstveniku

Lt.Lowenbrau prozvan cheaterom preko 9000 puta
 
9 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Higgsov bozon napokon ulovljen?
athlon64 kaže...
Jel može netko ukratko "hrvatskim" jezikom reć što je higgsov bozon i što ovo otkriće znači?

Higgsov bozon je ono što subatomskim česticama daje masu. Bez te mase subatomske čestice ne bi se mogle spojiti u atome, od kojih je napravljeno sve u svemiru, već bi samo letjele naokolo po brzini svjetlosti.
To mi je davno pričao prof. fizike, ako sam nešto fulao...

Poruka je uređivana zadnji put sri 4.7.2012 13:03 (royalhero).
14 godina
neaktivan
offline
Re: Higgsov bozon napokon ulovljen?
royalhero kaže...
athlon64 kaže...
Jel može netko ukratko "hrvatskim" jezikom reć što je higgsov bozon i što ovo otkriće znači?

Higgisov bozon je ono što subatomskim česticama daje masu. Bez te mase subatomske čestice ne bi se mogle spojiti u atome, od kojih je napravljeno sve u svemiru, već bi samo letjele naokolo po brzini svjetlosti.
To mi je davno pričao prof. fizike, ako sam nešto fulao...

jasno ali zašto to mijenja shvaćanje svemira?

Nikad te necemo zaboraviti. RIP EnlightenedPhoenix 24.6.2011.
16 godina
moderator
offline
Re: Higgsov bozon napokon ulovljen?
athlon64 kaže...

jasno ali zašto to mijenja shvaćanje svemira?

 

Ne vidim da je u vijesti napisano da to mijenja shvaćanje svemira.

 

Samo potvrđuje da je jedan određeni fizikalni model (zv. Standarni model) ispravan. Ovo je bio zadnji od teških bozona koji (vjerojatno, još će se godinama analizirati podaci) je predviđen modelom, a eksperimentalno je potvrđen u akceleratoru.

 

 

 

This space for rent!
Poruka je uređivana zadnji put sri 4.7.2012 13:26 (Drago).
15 godina
neaktivan
offline
Higgsov bozon napokon ulovljen?

http://vimeo.com/41038445

 

odličan video na tu temu

 
5 0 hvala 3
16 godina
neaktivan
offline
Re: Higgsov bozon napokon ulovljen?
Drago kaže...
DigiMagic kaže...

Kako do sada nikad nije opažen u eksperimentima, a 99.9% su sigurni da su ga našli (obavljajući eksperimente već nekoliko godina)?

dafuq?

Prva rečenica u članku.

 

15 godina
offline
Re: Higgsov bozon napokon ulovljen?
Drago kaže...

 Što dalje? Nema dokaza za supersimetriju i masivnije supersimetrične parove čestica.

 

 

Što ne moraju još naći onu "spodobu" iz Standardnog modela koji nema masu?

 

EDIT: Graviton

You can patch technical vulnerabilities as they evolve, but there is no patch for stupidity, or rather gullibility. - Kevin Mitnick
Poruka je uređivana zadnji put sri 4.7.2012 13:20 (Bukva).
16 godina
moderator
offline
Re: Higgsov bozon napokon ulovljen?

Do sada nije, sada jest. U čemu je problem - u formulaciji rečenice? Mislim da je dosta jasna.

Ako misliš, pak, zašto ranije nije primijećen, odgovor je jednostavan -  nije bilo dovoljno velikog akceleratora kao što je LHC u CERN-u, koji je mogao proizvesti dovoljnio velike energije za dobivanje ovoga bozona. 

 

 

This space for rent!
13 godina
neaktivan
offline
Higgsov bozon napokon ulovljen?

Ocel od toga Booz(ona) biti pivo brze ladno? Nece! Ocel pomoc siromasima u svijetu? Nece! Ocel ikako ista pomoc svijetu ? Nece! Userem se ja u taj Bozon bolje da su sve te silne pare iskoristili u neka puno vaznija i puno korisnija otkrica! {#}

 
3 58 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Higgsov bozon napokon ulovljen?
sudy_freak kaže...

Pada li dosadašnja fizika u vodu?

Ne!, zašto bi?

 
4 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Higgsov bozon napokon ulovljen?

Ovime se potvrđuje dosadašnja fizika tj standardni model.

 
3 1 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Higgsov bozon napokon ulovljen?
HoN kaže...

Ocel od toga Booz(ona) biti pivo brze ladno? Nece! Ocel pomoc siromasima u svijetu? Nece! Ocel ikako ista pomoc svijetu ? Nece! Userem se ja u taj Bozon bolje da su sve te silne pare iskoristili u neka puno vaznija i puno korisnija otkrica! {#}

Pa da, zašto bi se bavili naukom, zašto će nam to?, pih, bacanje para...

14 godina
neaktivan
offline
Re: Higgsov bozon napokon ulovljen?

Nismo našli Higgsov bozon! Bazinga!

Našao sam Sheldonov trozon! ;)

13 godina
offline
Higgsov bozon napokon ulovljen?

Mislim da je večeras na HRT 1/2 (ne znam sada) emisija o CERN-u pa bi svakako bilo pametno pogledati.

Naravno, odabrao Đelo Hadžiselimović 

Samsung Galaxy SII (GT-I9100) @ MIUI 2.6.15 + Siyah 3.3.2
Moj PC  
8 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Higgsov bozon napokon ulovljen?

Prema originalnom izjescu obradjeni su tek podaci za 2011 dok 2012 moraju detaljno pregledati. Ono kaj je pronadjeno je definitivno nova cestica koja uzasno slici Higgsu, ili Bozjoj cestici da nerviram. Oni se nadaju da je Higgs jer ako su pronasli nesto drugo onda su u velikim problemima {#}

 

Puno veci uspjeh je sto su nesto novo pronasli prije Amera i time dokazali da Europa nije za bacit (postoji utrka izmadju americkog Fermi laba i njihovog Tevatrona i CERNa).

 
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: Higgsov bozon napokon ulovljen?
sudy_freak kaže...
Random. kaže...
Riker kaže...

Konačno jedan članak u kojemu se ne spominje Božja čestica..bravo Bug {#}

Od sreće sam prevrnuo laptop.

Bog? Fuj. Ne to.

Trolle, prošetaj!
Ovo nije Apple tema, stoga ti tu nemaš što raditi.



Ovo je izvanredna vijest.

Pada li dosadašnja fizika u vodu?

Vidjet ćemo. 

Mrzin kad se ljudi prave pametni.. Nema šta past u vodu. ovo je potvrđivanje teorije.

LoL acc THCJoshi
Poruka je uređivana zadnji put sri 4.7.2012 13:39 (Jonja).
Moj PC  
2 1 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Higgsov bozon napokon ulovljen?
HoN kaže...

Ocel od toga Booz(ona) biti pivo brze ladno? Nece! Ocel pomoc siromasima u svijetu? Nece! Ocel ikako ista pomoc svijetu ? Nece! Userem se ja u taj Bozon bolje da su sve te silne pare iskoristili u neka puno vaznija i puno korisnija otkrica! {#}

 Prva poruka na forumu i onda ovakva glupost. 

 

Znanstvena otkrića, naravno, pomožu svima, pa tako i siromašnima u svijetu, kojima će pomoći jednako kao i, primjerice, vakcinacija, a kojoj su prehodila fundamentalna istraživanja u medicini i biologiji (teorija patogenih klica), ili fundamentalni fizikalni radovi na elektromagnetizmu, EM poljima i valovima i sve ostalo. 

 

Seljačku terminologiju i "logiku" molim ostaviti doma. 

 

 

This space for rent!
13 godina
offline
Re: Higgsov bozon napokon ulovljen?
Jonja kaže...

Mrzin kad se ljudi prave pametni.. Nema šta past u vodu. ovo je potvrđivanje teorije.

Kako smo pametni danas.

Zabrijao sam da smo u temi o neutrinima i postojanju istih te njihovoj apsolutnoj brzini.

Ti pametni, ne budi tako bahat.


Pobogu,.

Samsung Galaxy SII (GT-I9100) @ MIUI 2.6.15 + Siyah 3.3.2
15 godina
odjavljen
offline
Re: Higgsov bozon napokon ulovljen?
mrkač kaže...

Ovime se potvrđuje dosadašnja fizika tj standardni model.

Ne. Nisu sigurni da su pronašli taj Higgs boson.

16 godina
moderator
offline
Re: Higgsov bozon napokon ulovljen?
Tonči kaže...
mrkač kaže...

Ovime se potvrđuje dosadašnja fizika tj standardni model.

Ne. Nisu sigurni da su pronašli taj Higgs boson.

 

 

Nego neki drugi Higgsov bozon?

 

Krivo govoriš. Radi se o tome da vjeruju da je pronađena čestica na onim energijama koje odgovaraju tom Higgsovom bozonu, ali se čekaju potvrde detekcije same jer je količina šuma u ovom konkretnom eksperimentu ogromna i trebaju ogromne količine podataka i kasnije statističke analize da bi se potvrdilo s onom sigurnošću koju fizičari zahtijevaju od sebe. 

 

Iz službenog priopćenja IRB-a: 

 

"Danas je potvrđeno iz CERN-a (Europski centar za nuklearna istraživanja) da je uočena nova subatomska čestica koja ima obilježja Higgsovog bonzona ili popularno nazvane „Božje čestice“. Znanstvenici koji rade na projektima CMS i ATLAS predstavili su rezultate istraživanja, kojima je potvrđeno da se nova čestica raspada na dva fotona što govori da se radi o bozonu, čija je masa 125-126 GeV i čini ga najmasovnijim bozonom. Nova čestica je konzistentna s očekivanjem za Higgsov bozon, ali znanstvenici ne mogu još sa sto postotnom sigurnošću potvrditi da se doista radi o dugo očekivanoj „Božjoj čestici“. Važno je naglasiti da rezultati oba ova istraživanja imaju vrijednost 5 sigma, na ljestvici koju fizičari koriste da bi naznačili koliko je neko otkriće točno, odnosno kolika je vjerojatnost da je opažanje plod slučajne fluktuacije poznatih procesa, a ne znak nove čestice, a ta je vjerojatnost manja od jednog dijela u tri milijuna."

 

This space for rent!
15 godina
odjavljen
offline
Re: Higgsov bozon napokon ulovljen?

Bertolucci je na presici odgovorio jednoj novinarki i rekao: We have found a particle that has similar properties to a higgs boson we expected. We have not excluded the existence of the Standard Model Higgs, but we need more research to determine the precise properties to see if it is a SMH or a more exotic particle.

 

Dakle, otkrivena čestica može biti Standard model Higgs boson, ali ne mora, već može biti i čestica egzotičnijih karakteristika koja će se uklopiti u neku drugu teoriju. Ovo su samo preliminarni rezultati koji tek odgovaraju očekivanjima za SMH.

 

Naravno, može se sve zaokružiti i reći da je to 99% SMH, ali tako su mogli i oni nagađati, ionako se radi o 125GeV, veličini koja je zanemariva u bilo kojem kontekstu. LHC im ni ne treba onda. :)

 

Dodatak: na stranicama CERNA u PR dokumentu kažu:

The next step will be to determine the precise nature of the particle and its significance for our understanding of the universe. Are its properties as expected for the long-sought Higgs boson, the final missing ingredient in the Standard Model of particle physics? Or is it something more exotic? The Standard Model describes the fundamental particles from which we, and every visible thing in the universe, are made, and the forces acting between them. All the matter that we can see, however, appears to be no more than about 4% of the total. A more exotic version of the Higgs particle could be a bridge to understanding the 96% of the universe that remains obscure.

 

Idući je korak precizno odrediti prirodu ove čestice i njenu važnost za naše razumijevanje svemira. Jesu li njene karakteristike očekivane karakteristike dugo traženog Higgs bosona, konačnog nedostajućeg elementa Standardnog modela čestične fizike? Ili se radi o nečemu egzotičnijem? Standardni model opisuje fundamentalne čestice od čega smo mi i sve vidljivo u svemiru načinjeni, te sile koje djeluju među njima. Sva materija koju vidimo, ipak je tek 4% svega. Egzotičnija verzija Higgs čestice mogla bi biti most prema razumijevanju ostalih 96% svemira koji nam je nerazumljiv.

Poruka je uređivana zadnji put sri 4.7.2012 14:29 (Tonči).
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice