Hoće li roboti uzrokovati masovnu nezaposlenost?

poruka: 85
|
čitano: 9.385
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Hoće li roboti uzrokovati masovnu nezaposlenost?".
15 godina
offline
Hoće li roboti uzrokovati masovnu nezaposlenost?

Kada su parni strojevi zamijenili radničke ruke, situacija je toliko uzavrela da je vojska morala čuvati tvornice. Bez otvaranja novih zanimanja, dogodit će se isto. Pa čak i tamo gdje se misli da je to nemoguće.

I thought that I heard you laughing I thought that I heard you sing I think I thought I saw you try But that was just a dream That was just a dream
Moj PC  
9 0 hvala 0
16 godina
offline
Hoće li roboti uzrokovati masovnu nezaposlenost?

Umjetna iteligencija koja će biti puno pametnija od nas je u biti jako blizu.

waitbutwhy.com waitbutwhy.com
I'm silicon-based life-form
Poruka je uređivana zadnji put čet 18.6.2015 20:10 (kowach).
Moj PC  
8 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Hoće li roboti uzrokovati masovnu nezaposlenos
fredii kaže...

Kada su parni strojevi zamijenili radničke ruke, situacija je toliko uzavrela da je vojska morala čuvati tvornice. Bez otvaranja novih zanimanja, dogodit će se isto. Pa čak i tamo gdje se misli da je to nemoguće.

U potpunosti se slažem.

Tehnološka revolucija bi mogla donjeti utopiju, ali uzevši u obzir ljudsku narav, a i povjest, teško da će se to dogoditi.

 

Po mojoj veuma neifnormiranoj i na ničim baziranoj procjeni preuzimanje poslova dogoditi će se brže nego što su predvidjeli u ovo članku.

Ali, treba biti optimističan :)

SoSlI' bopummeH motlhbogh val.
16 godina
offline
Re: Hoće li roboti uzrokovati masovnu nezaposlenos
Xanzzu kaže...

 

Po mojoj veuma neifnormiranoj i na ničim baziranoj procjeni preuzimanje poslova dogoditi će se brže nego što su predvidjeli u ovo članku.

Ali, treba biti optimističan :)

 Kako misliš optimističan? 
Pa meni bi bilo optimistično da što prije preuzmu repetitivne i mučne poslove na koje ljudi idu kao po kazni i skupljaju invalidnost.
Nije nestalo posla kad su roboti u tvornicama počeli sklapati aute, pogledaj broj zaposlenih u npr vokswagenu prije i poslije robotizacije.
A jel loše što ne farba čovjek 8 sati u otrovnim parama i vrućini komade lima, neznam.
Ja bih osobno napravio robote skupljače smeća i svih vrsta otpada. To bi se kreatorima moglo i isplatiti zbog sekundarnih sirovina.
Prebacio bih ih i na postojeća odlagališta da naknadno razdvajaju korisne sirovine. Osobno bih rado i da me u autobusu (prije svega tramvaju) vozi
autonomni robot, nego neispavani živčani tip koji tipka na mobitel i gura se u opasne situacije.

http://www.bug.hr/forum/post/lcd-plazma-televizori/stvarni-vlasnici-brandova/2909836.aspx
Poruka je uređivana zadnji put čet 18.6.2015 20:41 (overhaul).
16 godina
offline
Hoće li roboti uzrokovati masovnu nezaposlenost?

Mene zanima odgovor na drugo pitanje.

 

Dakle roboti će zamijenit radnike... OK, sve 5.

 

Dakle milijuni ljudi će ostati bez posla i bez primanja.

 

Roboti će proizvoditi robu...

 

Ključno pitanje je:

 

Tko će kupovati tu robu kad ljudi neće imat para jer neće radit? Dakle na kraju će skupi roboti postat hrpa starog željeza jer će biti niškoristi...

 

Ovakva revolucija u proizvodnji mora doći i s drugačijim društvenim poretkom i drugačijom politikom, inače se vraćamo u feudalno doba što neće dobro završit. Pogotovo ne danas kad je u igri puno jače i moćnije oružje nego ikada prije na planetu.

 

 

Moj PC  
11 2 hvala 0
15 godina
offline
Hoće li roboti uzrokovati masovnu nezaposlenost?

Hoće.

morrisoN
 
2 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Hoće li roboti uzrokovati masovnu nezaposlenos
lllnuclearlll kaže...

Mene zanima odgovor na drugo pitanje.

 

Dakle roboti će zamijenit radnike... OK, sve 5.

 

Dakle milijuni ljudi će ostati bez posla i bez primanja.

 

Roboti će proizvoditi robu...

 

Ključno pitanje je:

 

Tko će kupovati tu robu kad ljudi neće imat para jer neće radit? Dakle na kraju će skupi roboti postat hrpa starog željeza jer će biti niškoristi...

 

Ovakva revolucija u proizvodnji mora doći i s drugačijim društvenim poretkom i drugačijom politikom, inače se vraćamo u feudalno doba što neće dobro završit. Pogotovo ne danas kad je u igri puno jače i moćnije oružje nego ikada prije na planetu.

 

 

 Već sada se mnogi zalažu za "zajamčeni dohodak" računicu po kojoj manje košta da svatko dobija tu socijalnu pomoć, i njome kupovinom i ulaganjem vrti ekonomski sektor, nego loše i manjkavo radi glup i lako zamjenjiv posao za koji će i tako uskoro dobiti penziju ili invalidninu pa dođe na isto.
Naravno, ovuh 18 milijuna robota koji bi istisnuli ljude u njemačkoj prvenstveno je loša vijest za "našu raju" s balkana koja sad opet nabrijana da ide u "obećanu zemlju" na bauštelu, ali
bešga. Nećemo sad natrag u početak 19. stoljeća i luditizam, samo da bi svaki imigrant imao nešto u švabiji za radit.

http://www.bug.hr/forum/post/lcd-plazma-televizori/stvarni-vlasnici-brandova/2909836.aspx
14 godina
neaktivan
offline
Re: Hoće li roboti uzrokovati masovnu nezaposlenos
overhaul kaže...

 Kako misliš optimističan? 
Pa meni bi bilo optimistično da što prije preuzmu repetitivne i mučne poslove na koje ljudi idu kao po kazni i skupljaju invalidnost.
Nije nestalo posla kad su roboti u tvornicama počeli sklapati aute, pogledaj broj zaposlenih u npr vokswagenu prije i poslije robotizacije.
A jel loše što ne farba čovjek 8 sati u otrovnim parama i vrućini komade lima, neznam.
Ja bih osobno napravio robote skupljače smeća i svih vrsta otpada. To bi se kreatorima moglo i isplatiti zbog sekundarnih sirovina.
Prebacio bih ih i na postojeća odlagališta da naknadno razdvajaju korisne sirovine. Osobno bih rado i da me u autobusu (prije svega tramvaju) vozi
autonomni robot, nego neispavani živčani tip koji tipka na mobitel i gura se u opasne situacije.

 Slažem se s tobom, mislio sam na optimističan što se tiče utopije / odnosno da će u ovo preuzimanje poslova u konačnici biti pozitivno za čovječanstvo i da ćemo konačno prihvatiti socijalizam. Trenutno u kapitalizmu 1% ljudi drži skoro 50% svjetskog bogatstva. Tim ljudima jedini je cilj biti bogatiji jer imaju toliko novca da zapravo ne postoji materijano dobro koje si nemogu priuštiti. Ako se kapitalizam nastavi isti će iskoristiti tehnološku revoluciju da postanu još bogatiji dok ostatak svijeta gladuje. Ili ćemo prihvatiti više socijala način funkcioniranja društva. Treba biti optimističan.

SoSlI' bopummeH motlhbogh val.
9 godina
neaktivan
offline
Hoće li roboti uzrokovati masovnu nezaposlenost?

mi smo nastali od majmuna a oni od inzinjera 

pjeva i treat you like a real lady a rijanu vratio na tvorničke postavke
Moj PC  
16 1 hvala 0
16 godina
offline
Re: Hoće li roboti uzrokovati masovnu nezaposlenos
Xanzzu kaže...

 Slažem se s tobom, mislio sam na optimističan što se tiče utopije / odnosno da će u ovo preuzimanje poslova u konačnici biti pozitivno za čovječanstvo i da ćemo konačno prihvatiti socijalizam. Trenutno u kapitalizmu 1% ljudi drži skoro 50% svjetskog bogatstva. Tim ljudima jedini je cilj biti bogatiji jer imaju toliko novca da zapravo ne postoji materijano dobro koje si nemogu priuštiti. Ako se kapitalizam nastavi isti će iskoristiti tehnološku revoluciju da postanu još bogatiji dok ostatak svijeta gladuje. Ili ćemo prihvatiti više socijala način funkcioniranja društva. Treba biti optimističan.

 Socijalizam je vid diktature. Nastao je u drugo vrijeme. Komunizam je kao utopija totalno neizvediv, jer ljudi nisu mravi bez mozga.
Mislim da bi bilo malo vrijeme nakon ovolikih industrijsko tehnoloških revolucija i znanstvenih spoznaja da se razvije neki novi poredak, prilagodljiv, neposredan i responzivan na trenutne situacije.
Ideologije od prije 200 godina kad se još mislilo da je zrakom nemoguće letjeti, nije znalo ni za atom, ni galaksije, za bolesti smatralo da su zli duhovi, 
a vrijeme se predviđalo bacanjem graha,... mislim skromno da ne drže vodu ništa bolje od vjerskih dogmi.

http://www.bug.hr/forum/post/lcd-plazma-televizori/stvarni-vlasnici-brandova/2909836.aspx
Poruka je uređivana zadnji put čet 18.6.2015 21:02 (overhaul).
14 godina
neaktivan
offline
Re: Hoće li roboti uzrokovati masovnu nezaposlenos

Upravo tako lllnuclearlll , uzeo si mi rijeci iz usta, valjda bi roboti onda počeli i kupovati tu istu robu.

Poruka je uređivana zadnji put čet 18.6.2015 21:36 (Kandalf).
15 godina
neaktivan
offline
Hoće li roboti uzrokovati masovnu nezaposlenost?

Svako stoljeće ima svoje ludiste koji uništavaju strojeve za koje smatraju da im uzimaju posao.

Ned Ludd Ned Ludd
 

 
3 0 hvala 0
16 godina
offline
Hoće li roboti uzrokovati masovnu nezaposlenost?

Ovo da ce AI preuzet nekakve poslove u dogledno vrijeme je totalna nebuloza. Radi se jednostavno o tome da je pomocu ekspertnih sustava (koje neupuceni zovu AI) danas puno toga moguce automatizirati. I to nije lose nego dobro, dapace odlicno. Ljudi ce se baviti razvojem tih sustava, a mehanika ce raditi. Uostalom - puno vise ce izgubiti istocne slobodne ekonomske zone (Kina, Indija, Indonezija..) nego zapadne zemlje - jer ce se dio proizvodnje zapravo VRATITI u domovinu.

Moj PC  
1 2 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Hoće li roboti uzrokovati masovnu nezaposlenost?

Roboti će uzrokovati izumiranje ženskog roda.

Tražim anime shoegaze djevojku. Slonovi, žbljohe i grobovi neka se ne javljaju.
Moj PC  
6 1 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Hoće li roboti uzrokovati masovnu nezaposlenost?

Čudno neko predviđanje da će se izgubiti N poslova, ali ne kaže za koliko godina... tako se može navesti bilo koji broj. Jasno mi je da je u predviđanju budućnosti nemoguće biti nešto posebno precizan, ali ovako i ja mogu reći da će, unutar neodređenog razdoblja, u RH roboti preuzeti dva milijuna radnih mjesta.

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Hoće li roboti uzrokovati masovnu nezaposlenost?

Da, razvoj robota i AI će dovest do smanjene potrebe za ljudskom radnom snagom što će nužno značiti neke promjene u društvu. Što AI i roboti budu više napredovali to će uvođenje minimalnog dohotka biti nužnije...

 
1 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Hoće li roboti uzrokovati masovnu nezaposlenos
funat kaže...

Ovo da ce AI preuzet nekakve poslove u dogledno vrijeme je totalna nebuloza. Radi se jednostavno o tome da je pomocu ekspertnih sustava (koje neupuceni zovu AI) danas puno toga moguce automatizirati. I to nije lose nego dobro, dapace odlicno. Ljudi ce se baviti razvojem tih sustava, a mehanika ce raditi. Uostalom - puno vise ce izgubiti istocne slobodne ekonomske zone (Kina, Indija, Indonezija..) nego zapadne zemlje - jer ce se dio proizvodnje zapravo VRATITI u domovinu.

 da, a inače vrlo visoko intelektualni gro stanovništva će raditi točno šta? Imat ćeš 2 milijuna inženjera sa prosječnim IQ-om 100-110 koji će razvijat "te sustave", LOL. 

16 godina
offline
Re: Hoće li roboti uzrokovati masovnu nezaposlenos
BlackDog22 kaže...
funat kaže...

Ovo da ce AI preuzet nekakve poslove u dogledno vrijeme je totalna nebuloza. Radi se jednostavno o tome da je pomocu ekspertnih sustava (koje neupuceni zovu AI) danas puno toga moguce automatizirati. I to nije lose nego dobro, dapace odlicno. Ljudi ce se baviti razvojem tih sustava, a mehanika ce raditi. Uostalom - puno vise ce izgubiti istocne slobodne ekonomske zone (Kina, Indija, Indonezija..) nego zapadne zemlje - jer ce se dio proizvodnje zapravo VRATITI u domovinu.

 da, a inače vrlo visoko intelektualni gro stanovništva će raditi točno šta? Imat ćeš 2 milijuna inženjera sa prosječnim IQ-om 100-110 koji će razvijat "te sustave", LOL. 

 

Pa neko treba kucat kod po speckama. Daleko smo jos od xUML-a i slicnih omiljenih tema nasih mladih doktora informatike.

9 godina
protjeran
offline
Hoće li roboti uzrokovati masovnu nezaposlenost?

Vidi se da ste mladi i neiskusni, ako se nastavi ova e(re)volucija vecina ce ljudi biti robovi, fizicki ili virtualni. Bogati ce bit jos bogatiji, a ostatak ljudi ce zivjeti na granici egizistencije. 

 
7 1 hvala 0
16 godina
offline
Re: Hoće li roboti uzrokovati masovnu nezaposlenos
Ivo Robić kaže...

Vidi se da ste mladi i neiskusni, ako se nastavi ova e(re)volucija vecina ce ljudi biti robovi, fizicki ili virtualni. Bogati ce bit jos bogatiji, a ostatak ljudi ce zivjeti na granici egizistencije. 

 Da hm, hvala na komplimentu. Većina ljudi su sad robovi. U smislu da nisu slobodni odlučiti da bi sutra na pecanje - jer eto petak je "radni dan".

http://www.bug.hr/forum/post/lcd-plazma-televizori/stvarni-vlasnici-brandova/2909836.aspx
15 godina
neaktivan
offline
Hoće li roboti uzrokovati masovnu nezaposlenost?

Kakvi roboti,jel nećemo sve printat?

 

Jednom kada dostignemo utopiju ćemo ionako pocrkat.

--------------------------------------------------------------------------------------------
 
2 0 hvala 0
9 godina
protjeran
offline
Re: Hoće li roboti uzrokovati masovnu nezaposlenos
overhaul kaže...
Ivo Robić kaže...

Vidi se da ste mladi i neiskusni, ako se nastavi ova e(re)volucija vecina ce ljudi biti robovi, fizicki ili virtualni. Bogati ce bit jos bogatiji, a ostatak ljudi ce zivjeti na granici egizistencije. 

 Da hm, hvala na komplimentu. Većina ljudi su sad robovi. U smislu da nisu slobodni odlučiti da bi sutra na pecanje - jer eto petak je "radni dan".

 Slobodan si ti odluciti da ides na pecanje, pitanje je jedino od cega ces kruh zaraditi. Takve probleme imaju oni koji rade za druge.

15 godina
offline
Hoće li roboti uzrokovati masovnu nezaposlenost?

Ne brinu mene roboti da će uzrokovat masovnu nezaposlenost, nego ovi kancelarijski štakori koji kur*a ne rade, koji su je već i uzrokovali.
Čast izuzecima i poštenim ljudima na tim mjestima.

Robot će izrađivati, a radnik koji bude njime upravljao primat će par tisuća kuna (Hrvatska), a njih 5 će sjedit u kancelariji šetat se po kavama, drka* po mobitelu i gledat kad će kraj radnog vremena, oni će primat nekoliko tisuća kuna i plus cipelarinu. Naravno plus političari, koji su većinom i zaslužni za ovo.
Za vanjske zemlje plaće u veće, ali gdje god došao uvijek sam stranac. Njemačka nas opet spašava od crvenih vragova.

Poruka je uređivana zadnji put pet 19.6.2015 1:35 (razer1911).
 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Hoće li roboti uzrokovati masovnu nezaposlenos
lllnuclearlll kaže...

 

Ovakva revolucija u proizvodnji mora doći i s drugačijim društvenim poretkom i drugačijom politikom,

 

 

 Kome drago, kome krivo, no rjesenje je samo i iskljucivo - komunizam.

9 godina
protjeran
offline
Re: Hoće li roboti uzrokovati masovnu nezaposlenos
razer1911 kaže...

Ne brinu mene roboti da će uzrokovat masovnu nezaposlenost, nego ovi kancelarijski štakori koji kur*a ne rade, koji su je već i uzrokovali.
Čast izuzecima i poštenim ljudima na tim mjestima.

Robot će izrađivati, a radnik koji bude njime upravljao primat će par tisuća kuna (Hrvatska), a njih 5 će sjedit u kancelariji šetat se po kavama, drka* po mobitelu i gledat kad će kraj radnog vremena, oni će primat nekoliko tisuća kuna i plus cipelarinu. Naravno plus političari, koji su većinom i zaslužni za ovo.
Za vanjske zemlje plaće u veće, ali gdje god došao uvijek sam stranac. Njemačka nas opet spašava od crvenih vragova.

 Sve je jasno osim tko su crveni vragovi SDP ili HDZ, za mene oboje posto su nasljednici KPH, iako ih u HDZ-u ima vise i kriminalnije su nastrojeni.

12 godina
offline
Re: Hoće li roboti uzrokovati masovnu nezaposlenos
Onjegin kaže...

Roboti će uzrokovati izumiranje ženskog roda.

0100011001000001010100000010000000110100001000000100110001001001010001100100010100100001
Poruka je uređivana zadnji put pet 19.6.2015 3:36 (pr0n_addict).
12 godina
protjeran
offline
Hoće li roboti uzrokovati masovnu nezaposlenost?

Ako bude stvarno tak onda ih treba sve razmontirati i prodati u staro željezo.

Moj PC  
0 1 hvala 0
15 godina
offline
Hoće li roboti uzrokovati masovnu nezaposlenost?

na ovako postavljeno pitanje odgovor je: rajčica. ako niste zadovoljni, pokušajte preformulirati pitanje. 

 

referenca: Douglas Adams

 

Again, a significant pause.
"Yes," said Deep Thought, "I can do it."
"There is an answer?" said Fook with breathless excitement.
"Yes," said Deep Thought. "Life, the Universe, and Everything. There is an answer. But, I'll have to think about it."
...
Fook glanced impatiently at his watch.
“How long?” he said.
“Seven and a half million years,” said Deep Thought.
Lunkwill and Fook blinked at each other.
“Seven and a half million years...!” they cried in chorus.
“Yes,” declaimed Deep Thought, “I said I’d have to think about it, didn’t I?"

[Seven and a half million years later.... Fook and Lunkwill are long gone, but their ancestors continue what they started]

"We are the ones who will hear," said Phouchg, "the answer to the great question of Life....!"
"The Universe...!" said Loonquawl.
"And Everything...!"
"Shhh," said Loonquawl with a slight gesture. "I think Deep Thought is preparing to speak!"
There was a moment's expectant pause while panels slowly came to life on the front of the console. Lights flashed on and off experimentally and settled down into a businesslike pattern. A soft low hum came from the communication channel.

"Good Morning," said Deep Thought at last.
"Er..good morning, O Deep Thought" said Loonquawl nervously, "do you have...er, that is..."
"An Answer for you?" interrupted Deep Thought majestically. "Yes, I have."
The two men shivered with expectancy. Their waiting had not been in vain.
"There really is one?" breathed Phouchg.
"There really is one," confirmed Deep Thought.
"To Everything? To the great Question of Life, the Universe and everything?"
"Yes."
Both of the men had been trained for this moment, their lives had been a preparation for it, they had been selected at birth as those who would witness the answer, but even so they found themselves gasping and squirming like excited children.
"And you're ready to give it to us?" urged Loonsuawl.
"I am."
"Now?"
"Now," said Deep Thought.
They both licked their dry lips.
"Though I don't think," added Deep Thought. "that you're going to like it."
"Doesn't matter!" said Phouchg. "We must know it! Now!"
"Now?" inquired Deep Thought.
"Yes! Now..."
"All right," said the computer, and settled into silence again. The two men fidgeted. The tension was unbearable.
"You're really not going to like it," observed Deep Thought.
"Tell us!"
"All right," said Deep Thought. "The Answer to the Great Question..."
"Yes..!"
"Of Life, the Universe and Everything..." said Deep Thought.
"Yes...!"
"Is..." said Deep Thought, and paused.
"Yes...!"
"Is..."
"Yes...!!!...?"
"Forty-two," said Deep Thought, with infinite majesty and calm.”

I know that you believe you understand what you think I said, but I'm not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
2 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Hoće li roboti uzrokovati masovnu nezaposlenos

Zajamceni dohodak vrlo je opasno primjeniti na vrstu Homo, to je prckanje po temeljima covjecanstva. Sustav u kojem vecina stanovnistva nista ne radi, vec je prisiljen iskljucivo trositi, dovela bi do epidemije psihickih bolesti, kojekakvih poremecaja licnosti i povrh svega suicidalnosti (sto je mozda i cilj svjetski lidera, bez ikakvih TZ). Naime kroz citavu povijest ljudskog roda, covjek je morao nesto raditi da bi prezivio-prvo je lovio i skupljao bobice, poslije orao i cuvao stoku, a danas ide na posao. Kada bi cijeli dan besposlicario, sve bi mu vise bilo dosadno, u sve mu bi izgubio smisao, a onda i u vlastitom zivotu i poceli bi se javljati gore navedeni problemi. Koliko god mi mislili da mozemo, cijeli dan, svaki dan nista ne raditi samo hedonizirati-citati, igrati, je***i, gledati, piti i zderati, to je nemoguce-instiktivno se  u Homou javlja osjecaj besmislenosti, ponajvise zbog nedostatka satisfakcije, nestaje glavni pokretac zivota-smislenost, ispunjenost, osjecaja da je koristan. Do sada bi dosao zadovoljan time sto je ulovio svinju, sto mu je izrastao kukuruz, sto je dobro ispekla kruh, sto je dobro iskopao rudnik, sto je dobro isprogramirao, dobio parnicu ili sklopio big deal - a sto bi sa robotima i zajamcenim dohotkom!?

Poruka je uređivana zadnji put pet 19.6.2015 11:50 (Dominik3333).
16 godina
offline
Hoće li roboti uzrokovati masovnu nezaposlenost?

Sad cekamo Apple da uvede iKomunizam kojeg cemo svi rado prihvatiti.

Those damn scientist people have been promising global warming for years now. But when I go outside it's still very cold. I want the global warming like they promised NOW! I hate being cold...
Moj PC  
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice