Hrvatska prelazi na DVB-T2 i kodiranje HEVC-om

poruka: 234
|
čitano: 87.853
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Hrvatska prelazi na DVB-T2 i kodiranje HEVC-om".
8 godina
neaktivan
offline
Re: Hrvatska prelazi na DVB-T2 i kodiranje HEVC-om
Želim vidjeti rezultate. Nemoraju sve kuće odjednom preći na ho-ruk na HD. Neka barem jedna pokrene HD ako su one sve 'spremne'. Čisto za razbijanje leda.
Osim ako je problem u odašiljačima. Naravno govorim za zemaljsku TV.
https://en.wikiquote.org/wiki/Mikhail_Bakunin
14 godina
neaktivan
offline
Hrvatska prelazi na DVB-T2 i kodiranje HEVC-om

Molim vas za info:

 

Kupujem TV i sada ne znam da li ako kupim TV sa DVB-T2 tunerom, ce raditi sada, odnosno da li postoji back compatibility sa dvb-t? I ako ima da li je to 100% provjereno, tj. da se necu zeznuti :=

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Hrvatska prelazi na DVB-T2 i kodiranje HEVC-om
Naravno da da. T2 je novija verzija i hvata bez problema ove stare programe. Imam TV sa T2 i uređaj sa T2 koji sve hvataju.
15 godina
neaktivan
offline
Re: Hrvatska prelazi na DVB-T2 i kodiranje HEVC-om

S T2 prijemnikom ćeš sigurno moći gledati sve sadašnje programe, ali najvjerojatnije nećeš buduće HD, jer trenutno na tržištu gotovo da nema prijemnika s HEVC podrškom.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
Poruka je uređivana zadnji put čet 16.6.2016 10:33 (Visak).
 
1 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Hrvatska prelazi na DVB-T2 i kodiranje HEVC-om
railfan kaže...

Molim vas za info:

 

Kupujem TV i sada ne znam da li ako kupim TV sa DVB-T2 tunerom, ce raditi sada, odnosno da li postoji back compatibility sa dvb-t? I ako ima da li je to 100% provjereno, tj. da se necu zeznuti :=

 Ovo nije vrijeme za kupnju novog TV prijemnika. Upravo zato što se predviđa prelazak na DVB-T2 sa HEVC kodiranjem. Svi će ti trgovci govoriti da novi prijemnici podržavaju taj format, ali to samo važi kad npr. putem USB sticka hoćeš pogledati neki film s hevc kodekom. Ali ti nitko ne može garantirati da će TV zaista primati program sa tim novim kodiranjem. Zato jer se još nigdje ne emitira takav program i ne može se to provjeriti. E sada, ako ćeš im vjerovati na riječ ...

Dobro je, a bit će i gore!
14 godina
neaktivan
offline
Hrvatska prelazi na DVB-T2 i kodiranje HEVC-om

Hvala na uputama.

 

Totalni sam laik za sve vezano za ovu tematiku i samo povremeno se malo dublje upustim u temu, tako da mi mnoge (mozda osnovne) stvari nisu bas jasne.... Uglavnom to sto kazete da u buducnosti necu moci gledati HD program, da li to znaci da ce kvaliteta biti samo niza ali da cu moci primati signal i gledati program (u bilo kojem formatu)?

 

Stvari je u tome da kupujem TV za vikendicu odnosno kucu na moru, u kojoj efektivno godisnje provodim max 3 mjeseca. Sada imam staru televizorcinu staru bar 20 godina i STB koji mi pravi velike probleme. Sada zelim kupiti neki low end TV ali sa ugradjenim DVB-T2 reciverom, jer bih volio da ne moram opet za par godina kupiti novi TV ili ponovo STB. 

 

Znaci, pristajem na to da npr. 2020.g (ako zazivi T2) jos uvijek mogu koristit isti TV bez STB-a pa cak i ako ne budem mogao koristiti sve beneficije vezane za kvalitet slike i ostalo, jer TV uglavnom tokom ljeta sluzi onako da ne bude "gluha kuca" :) Ne bih volio da kupim TV sada pa da za dvije godine moram kupti novi odnosno nabavljati opet STB.

 

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 16.6.2016 11:58 (railfan).
 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Hrvatska prelazi na DVB-T2 i kodiranje HEVC-om
Nećeš uopće moći gledati bez STBa. Ako ikako možeš odgodi kupnju na godinu-dvije.
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
 
0 0 hvala 1
16 godina
online
Re: Hrvatska prelazi na DVB-T2 i kodiranje HEVC-om

Tu imate njemacku stranicu gdi je lista TVa koji rade sa DVB-T2, oni su to nazvali DVB-T2 HD i svi uredaji koji imaju taj DVB-T2 HD zeleni logo su sposobni dekodirat HEVC signal. Na taj nacin ljudi odma znaju na cemu su i ne da moraju pitat trgovce koji u pravilu nemaju pojma.
www.tv-plattform.de/de/dvb-t2-hd-geraeteliste
Ako vas zanima neki brand izaberite Marke - Samsung i kliknite na Zeige alle, na taj nacin vam izlista sve Samsunge koji su u stanju dekodirat HEVC signal.
Na popisu su i druge firme pa bacite oko u nadi da vas TV podrzava HEVC signal a ne samo HEVC film sa sticka :)

Poruka je uređivana zadnji put čet 16.6.2016 14:28 (NEW_MAN).
15 godina
neaktivan
offline
Re: Hrvatska prelazi na DVB-T2 i kodiranje HEVC-om
Često postoje modeli koji se razlikuju u jednom slovu, a namijenjeni su različitim tržištima i nemaju identične karakteristike.
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Hrvatska prelazi na DVB-T2 i kodiranje HEVC-om

Hvala svima na pomoci ;)

 
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
EBU concerned about threat to HRT

Mozda ipak ne bude nista od prelaska, a mozda usput ostanemo i bez kojeg SD programa?

 

 

If the reduction of 19% is made, the additional reduction of revenues for HRT would not only lead to severe cuts in programming but would undermine the functioning of PSM in Croatia.

 

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: EBU concerned about threat to HRT
Loroc kaže...

Mozda ipak ne bude nista od prelaska, a mozda usput ostanemo i bez kojeg SD programa?

 

 

If the reduction of 19% is made, the additional reduction of revenues for HRT would not only lead to severe cuts in programming but would undermine the functioning of PSM in Croatia.

 

nemojte bilo kome vjerovati. štite svoju guzicu pa će izmislit svašta. oni moraju preći na dvb-t2 jer će se dio frekvencija koji će se osloboditi prelaskom na dvb-t2 dobiti netko drugi na korištenje (pretpostavljam mobilni operateri). uglavnom, više je tu interesa u igri pa hrt nema nikakav utjecaj na ovu odluku

nemam za potpis
10 godina
offline
Hrvatska prelazi na DVB-T2 i kodiranje HEVC-om

Kazu Bolja slika a niko ne spominje HD/nedaj boze FullHD :)

http://www.poslovni.hr/tehnologija/bolja-slika-na-televizorima-graane-ce-baciti-u-dodatan-trosak-322590

Netreba nama HEVC, nama treba napokon da nacionalni programi sa koncesijom za cjelu zemlju napokon udju u 21 stoljece i pocnu slati 1080 sliku a ne 720*576. Susjedi (Srbija, Madjarska, Slovenija, Italija) odavno vec emitiraju HD programe u DVB-T i DVB-T2 (bez HEVCa).

--- Lewis --- www.lewis.tomsoft.hr --- Skype: lewis3d ---
Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Hrvatska prelazi na DVB-T2 i kodiranje HEVC-om

Neka konacno usput HRT uvede i svoje kartice za gledanje i nitko sretan nego ja. Placam glupu pretrplatu, a uopce ne gledam TV.

Moj PC  
4 1 hvala 0
8 godina
odjavljen
offline
Re: Hrvatska prelazi na DVB-T2 i kodiranje HEVC-om
Mrgud Veliki kaže...

Neka konacno usput HRT uvede i svoje kartice za gledanje i nitko sretan nego ja. Placam glupu pretrplatu, a uopce ne gledam TV.

 Ali računalom se uredno koristiš da pišeš ove izmetine. Dakle, plaćanje pristojbe sasvim je opravdano. :)

vocap, bičz?
14 godina
offline
Re: Hrvatska prelazi na DVB-T2 i kodiranje HEVC-om
Lewis kaže...

Kazu Bolja slika a niko ne spominje HD/nedaj boze FullHD :)

http://www.poslovni.hr/tehnologija/bolja-slika-na-televizorima-graane-ce-baciti-u-dodatan-trosak-322590

Netreba nama HEVC, nama treba napokon da nacionalni programi sa koncesijom za cjelu zemlju napokon udju u 21 stoljece i pocnu slati 1080 sliku a ne 720*576. Susjedi (Srbija, Madjarska, Slovenija, Italija) odavno vec emitiraju HD programe u DVB-T i DVB-T2 (bez HEVCa).

nitko ne prelazi na hevc, a da ne planira prenositi hd. u njemačkoj hevc ima oznaku dvb-t2-hd i oni su već počeli emitirati ove godine (vjerojatno u 4k). koja je prednost hevca je opće glupo pričati. jedan full hd kanal je moguće strpati u 4 mbita/s i kroz jedan multipleks emitirati 5-7 hd kanala.

nemam za potpis
9 godina
neaktivan
offline
Re: Hrvatska prelazi na DVB-T2 i kodiranje HEVC-om

Ne nije, ne na postojećem kodeku kojeg mi imamo. Sadašnji kanali su na 4.5 mbita i vidim artefakte tu i tamo, a kakva bi li tek slika bila kad bi rezolucija bila 4 puta veća. Niti sa h.264 nije preporučljivo trpati 1080p u 4 mbita. Kako bi ti strpao 5-7 kanala od 4 mbita u kanal koji ima 22 mbita? 

 

Hrvatska definitivno prelazi na HEVC, zato jer to već stoji u HAKOM-ovoj strategiji, a i dužni smo prijeći na novi kodek do 2020. zbog europske digitalne dividende, tako da je gotovo sigurno da će se ići na DVB-T2 i HEVC opciju 2019. godine.

Bolje biti ratnik u vrtu nego vrtlar u ratu!
14 godina
offline
Re: Hrvatska prelazi na DVB-T2 i kodiranje HEVC-om
JozoBozo121 kaže...

Ne nije, ne na postojećem kodeku kojeg mi imamo. Sadašnji kanali su na 4.5 mbita i vidim artefakte tu i tamo, a kakva bi li tek slika bila kad bi rezolucija bila 4 puta veća. Niti sa h.264 nije preporučljivo trpati 1080p u 4 mbita. Kako bi ti strpao 5-7 kanala od 4 mbita u kanal koji ima 22 mbita? 

 

Hrvatska definitivno prelazi na HEVC, zato jer to već stoji u HAKOM-ovoj strategiji, a i dužni smo prijeći na novi kodek do 2020. zbog europske digitalne dividende, tako da je gotovo sigurno da će se ići na DVB-T2 i HEVC opciju 2019. godine.

 nisam ja ovo izmislio nego su to podaci iz njemačke. btw. ja govorim o hevcu, a ne mpeg2, da ne bi bilo zabune. izvor: 

nemam za potpis
Poruka je uređivana zadnji put pet 6.1.2017 15:15 (tenac).
14 godina
offline
Hrvatska prelazi na DVB-T2 i kodiranje HEVC-om

Što će nam sve to kad je program proizveden prije ovog standarda, kad će mo imati HD, nikad.

Za zahvalu klikni na Hvala
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Hrvatska prelazi na DVB-T2 i kodiranje HEVC-om
tenac kaže...

nitko ne prelazi na hevc, a da ne planira prenositi hd. u njemačkoj hevc ima oznaku dvb-t2-hd i oni su već počeli emitirati ove godine (vjerojatno u 4k). koja je prednost hevca je opće glupo pričati. jedan full hd kanal je moguće strpati u 4 mbita/s i kroz jedan multipleks emitirati 5-7 hd kanala.

Ma naravno, jasno je meni sto se moze s tehnologijom, poanta je da se moze dosta i sa sadasnjim DVB-T i DVB-T2 prenositi 1080i sasvim dobre kvalitete ali kod nas ga eto i dalje nema premda susjedne drzave to vec imaju puno godina. Srbija je tek prolse godine krenula u DVBT-2 i eto imaju nacionalnih kanala u HDu sasvim normalno, znaci kasne kolko ? 5-6 godina za nama sa uvodjenjem Digitalnog signala i odma su ispred po kvaliteti. Madjari vec godinama imaju vrhunsku sliku na M1, M2, M4 kanalima (te mogu hvatati free) i slicno.

Kod nas je bitno da se "odere" narod sa prodajom novih tunera/recievera. To su napravili sa DVB-T MPEG2 vs MPEG4 odmah na pocetku pa su ljudi dva puta kupovali recievere ili mjenjali televizore zbog onih par slucaja kad smo imali probno emitiranje u HDu (SP nogomet, Olimpijada i slicno) nadjauci se da ce HD ostati (cak je i NovaTV imala HD promo kanal dosta dugo vremena i onda ga ukinula).

--- Lewis --- www.lewis.tomsoft.hr --- Skype: lewis3d ---
14 godina
offline
Re: Hrvatska prelazi na DVB-T2 i kodiranje HEVC-om
Lewis kaže...
tenac kaže...

nitko ne prelazi na hevc, a da ne planira prenositi hd. u njemačkoj hevc ima oznaku dvb-t2-hd i oni su već počeli emitirati ove godine (vjerojatno u 4k). koja je prednost hevca je opće glupo pričati. jedan full hd kanal je moguće strpati u 4 mbita/s i kroz jedan multipleks emitirati 5-7 hd kanala.

Ma naravno, jasno je meni sto se moze s tehnologijom, poanta je da se moze dosta i sa sadasnjim DVB-T i DVB-T2 prenositi 1080i sasvim dobre kvalitete ali kod nas ga eto i dalje nema premda susjedne drzave to vec imaju puno godina. Srbija je tek prolse godine krenula u DVBT-2 i eto imaju nacionalnih kanala u HDu sasvim normalno, znaci kasne kolko ? 5-6 godina za nama sa uvodjenjem Digitalnog signala i odma su ispred po kvaliteti. Madjari vec godinama imaju vrhunsku sliku na M1, M2, M4 kanalima (te mogu hvatati free) i slicno.

Kod nas je bitno da se "odere" narod sa prodajom novih tunera/recievera. To su napravili sa DVB-T MPEG2 vs MPEG4 odmah na pocetku pa su ljudi dva puta kupovali recievere ili mjenjali televizore zbog onih par slucaja kad smo imali probno emitiranje u HDu (SP nogomet, Olimpijada i slicno) nadjauci se da ce HD ostati (cak je i NovaTV imala HD promo kanal dosta dugo vremena i onda ga ukinula).

Susjedne države koje imaju hd su na mpeg4. Da bi na mpeg2 prenosili hd signal imali bi samo 2 programa (prema mojoj procjeni) po multipleksu, a to znači da treba odašiljati 8 multipleksa (umjesto sadašnja 4), a to isto košta jer su potrebni odašiljači za to. Kada bi prelazili na mpeg4, s naše strane je sve čisto jer imamo televizore, al bi odašiljači i veze imali trošak jer treba mijenjati opremu. Upravo zbog toga nemamo hd jer su se prvi put zeznuli i umjeto mpeg4 (koji je tada bio nov standard kao hevc sada) su odabrali mpeg2. Austrijanci koji su uzeli mpeg2 kao i mi isto nemaju hd signal (mogu potvrditi jer ih lovim).

 

Računajte da se prelazak planira od 2019. do 2021. a do tada će mpeg4 ili mpeg2 biti skroz ugašeni u nekim europskim državama. Ja mislim da bi s prelaskom trebalo početi i ranije.

btw. vivax je hevc ugradio u sve svoje nove televizore, a to bi ove godine trebali učiniti i svi proizvođači televizora koji još to nisu. Negdje sam već vidio i vivaxov dvb-t2 prijamnik s h.265 za 150 kn.

nemam za potpis
Poruka je uređivana zadnji put pet 6.1.2017 16:51 (tenac).
10 godina
offline
Re: Hrvatska prelazi na DVB-T2 i kodiranje HEVC-om
tenac kaže...

Susjedne države koje imaju hd su na mpeg4. Da bi na mpeg2 prenosili hd signal imali bi samo 2 programa (prema mojoj procjeni) po multipleksu, a to znači da treba odašiljati 8 multipleksa (umjesto sadašnja 4), a to isto košta jer su potrebni odašiljači za to. Kada bi prelazili na mpeg4, s naše strane je sve čisto jer imamo televizore, al bi odašiljači i veze imali trošak jer treba mijenjati opremu. Upravo zbog toga nemamo hd jer su se prvi put zeznuli i umjeto mpeg4 (koji je tada bio nov standard kao hevc sada) su odabrali mpeg2. Austrijanci koji su uzeli mpeg2 kao i mi isto nemaju hd signal (mogu potvrditi jer ih lovim).

 

Računajte da se prelazak planira od 2019. do 2021. a do tada će mpeg4 ili mpeg2 biti skroz ugašeni u nekim europskim državama. Ja mislim da bi s prelaskom trebalo početi i ranije.

btw. vivax je hevc ugradio u sve svoje nove televizore, a to bi ove godine trebali učiniti i svi proizvođači televizora koji još to nisu. Negdje sam već vidio i vivaxov dvb-t2 prijamnik s h.265 za 150 kn.

A kako to da se "mi" uvijek ugledamo na "krivu" susjednu drzavu ? Mos mislit, gje je bila studija kad su uzimali MPEG2 pa za godinu dana shvatili da je trebalo MPEG4 ? Sto nismo gledali tada sto koriste Slovenci, Madjari, Njemci... Ma nee, trebalo je utopiti hrpu recievera koje nitko vani netreba/nece (MPEG2 i SD signal) i eto nasi su bas slucajno uvozili na slepere jeftinih MPEG2 recievera i prodavali ljudima mu*a pod burege i govorili im "...sidjite s krovova..." kao da DVB-T signal netreba antenu ili jos vece nebuloze kako su ljudima onda prodavali "DVB-T antene" :).
Zasto nebi oni djelili besplatno receivere svojim pretplatnicima ? Za sta se svaki mjesec potrosi 80 miliona kn (milion pretplatnika puta 80kn za RTV Pristojbu) i onda  jos pucaju hrpu reklama u prijenosima ?

NovaTv i HRT u HDu su bili svaki put u MPEG4 tako da odasiljaci su OK, kamere su isto vec dugo godina na HRTu i drugim televizijama (cak i male Lokalne TV stanice) odavno HD (sto studijske sto terenske). Znaci ja ne govorim o MPEG2 u HDu nego MPEG 4 kojeg imamo i radio je ali samo za demo projekte i neke prijenose (premda je onaj HRT HD bio u testnoj fazi duze od godinu dana prije nego su ga ugasili). Reciever za 150kn me ne zanima , u tome i je stos kod nas tj. "kakao zaj.. raju i utopiti im milion novih receivera...", nezelim imat 4-5 daljinskih na stolu :).

Suma sumaru ja razumijem sto ti pricas (ne krtizirma tvoj reply, sorry ako tako izgleda :)) ali treba prestati opravdavati takva sr*nja koje rade uhljebi u takvim drzavnim institucijama koji "smisljaju" strategiju i to na NAS trosak (znaci kupio sam novi TV 2015e i sad opet trebam 2019 jer ce oni opet mjenjati standard jer eto tako im se smislilo i prva dva puta su slucajno "fulali" ??).

Kao sto je netko vec spomenuo nek se fino ukine pretplata/pristojba i nek kodiraju signal SVI odreda a ko hoce nek plati da dobije karticu i to je to. 80kn mjesecno je sasvim dovoljno da mi posalju karticu za TV CAM modul ili reciever.


--- Lewis --- www.lewis.tomsoft.hr --- Skype: lewis3d ---
Poruka je uređivana zadnji put pet 6.1.2017 17:32 (Lewis).
16 godina
offline
Hrvatska prelazi na DVB-T2 i kodiranje HEVC-om

nisma sve citao ali da kazem nest na naslov

 

hevc je mrak ja ga imam u tleki 2 godine bilo koji bitrate na 264 se nemoze nosit snjim 

npr kad gledam nesto preko KODI-a odbarem hevc stream slika je fantasticna i manji bitrate

od npr neki 1080 rip stream :)

 

tako da pozdravljam ako ce to doprinijeti fHD napokon a ne samo kad su neki sportski eventi na HRT2 HD-u 

onda je to super meni je vise za sliku nego da bude vise programa transporteru imho 

Poruka je uređivana zadnji put pet 6.1.2017 17:33 (4mal).
Moj PC  
0 1 hvala 0
10 godina
offline
Re: Hrvatska prelazi na DVB-T2 i kodiranje HEVC-om
4mal kaže...

nisma sve citao ali da kazem nest na naslov

 

hevc je mrak ja ga imam u tleki 2 godine bilo koji bitrate na 264 se nemoze nosit snjim 

 Imas HEVC u TVu za Tuner ili player (nije isto ;)). Imam i ja HEVC support za Player ali to nije to sto ce ti pomoci da gledas kanale kad predju na HEVC jer ces trebati i HEVC Tuner.

--- Lewis --- www.lewis.tomsoft.hr --- Skype: lewis3d ---
7 godina
offline
Re: Hrvatska prelazi na DVB-T2 i kodiranje HEVC-om
tenac kaže...

 Upravo zbog toga nemamo hd jer su se prvi put zeznuli i umjeto mpeg4 (koji je tada bio nov standard kao hevc sada) su odabrali mpeg2. Austrijanci koji su uzeli mpeg2 kao i mi isto nemaju hd signal (mogu potvrditi jer ih lovim).

 Ne baš, MPEG4 je u potpunosti definiran u obliku kompletnog distribucijskog standarda već 1998. (a od 1994. je bio u "beta" fazi).

https://en.wikipedia.org/wiki/MPEG-4

I nije ni problem u promjeni opreme, što si naveo, nego isključivo u cijeni najma zračnog (radiofrekvencijskog) prostora.

I nemojte fantazirati o HD-u, uvođenjem HEVC-a ćemo mi još barem 5 godina uživati u 576i (cca. <100 kbps po kanalu), sve u jednom frekvencijskom pojasu (naravno, kanali ispod 40-og, jer je tamo manja atenuacija signala.

Kruha i igala...
16 godina
offline
Hrvatska prelazi na DVB-T2 i kodiranje HEVC-om

imam tuner HEVC i max tv tako da nema zime kako god okrenem  

 

p.s sa modulom sam dobio DVB-T2 

Poruka je uređivana zadnji put pet 6.1.2017 17:43 (4mal).
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Hrvatska prelazi na DVB-T2 i kodiranje HEVC-om
Lewis kaže...
tenac kaže...

Susjedne države koje imaju hd su na mpeg4. Da bi na mpeg2 prenosili hd signal imali bi samo 2 programa (prema mojoj procjeni) po multipleksu, a to znači da treba odašiljati 8 multipleksa (umjesto sadašnja 4), a to isto košta jer su potrebni odašiljači za to. Kada bi prelazili na mpeg4, s naše strane je sve čisto jer imamo televizore, al bi odašiljači i veze imali trošak jer treba mijenjati opremu. Upravo zbog toga nemamo hd jer su se prvi put zeznuli i umjeto mpeg4 (koji je tada bio nov standard kao hevc sada) su odabrali mpeg2. Austrijanci koji su uzeli mpeg2 kao i mi isto nemaju hd signal (mogu potvrditi jer ih lovim).

 

Računajte da se prelazak planira od 2019. do 2021. a do tada će mpeg4 ili mpeg2 biti skroz ugašeni u nekim europskim državama. Ja mislim da bi s prelaskom trebalo početi i ranije.

btw. vivax je hevc ugradio u sve svoje nove televizore, a to bi ove godine trebali učiniti i svi proizvođači televizora koji još to nisu. Negdje sam već vidio i vivaxov dvb-t2 prijamnik s h.265 za 150 kn.

A kako to da se "mi" uvijek ugledamo na "krivu" susjednu drzavu ? Mos mislit, gje je bila studija kad su uzimali MPEG2 pa za godinu dana shvatili da je trebalo MPEG4 ? Sto nismo gledali tada sto koriste Slovenci, Madjari, Njemci... Ma nee, trebalo je utopiti hrpu recievera koje nitko vani netreba/nece (MPEG2 i SD signal) i eto nasi su bas slucajno uvozili na slepere jeftinih MPEG2 recievera i prodavali ljudima mu*a pod burege i govorili im "...sidjite s krovova..." kao da DVB-T signal netreba antenu ili jos vece nebuloze kako su ljudima onda prodavali "DVB-T antene" :).
Zasto nebi oni djelili besplatno receivere svojim pretplatnicima ? Za sta se svaki mjesec potrosi 80 miliona kn (milion pretplatnika puta 80kn za RTV Pristojbu) i onda  jos pucaju hrpu reklama u prijenosima ?

NovaTv i HRT u HDu su bili svaki put u MPEG4 tako da odasiljaci su OK, kamere su isto vec dugo godina na HRTu i drugim televizijama (cak i male Lokalne TV stanice) odavno HD (sto studijske sto terenske). Znaci ja ne govorim o MPEG2 u HDu nego MPEG 4 kojeg imamo i radio je ali samo za demo projekte i neke prijenose (premda je onaj HRT HD bio u testnoj fazi duze od godinu dana prije nego su ga ugasili). Reciever za 150kn me ne zanima , u tome i je stos kod nas tj. "kakao zaj.. raju i utopiti im milion novih receivera...", nezelim imat 4-5 daljinskih na stolu :).

Suma sumaru ja razumijem sto ti pricas (ne krtizirma tvoj reply, sorry ako tako izgleda :)) ali treba prestati opravdavati takva sr*nja koje rade uhljebi u takvim drzavnim institucijama koji "smisljaju" strategiju i to na NAS trosak (znaci kupio sam novi TV 2015e i sad opet trebam 2019 jer ce oni opet mjenjati standard jer eto tako im se smislilo i prva dva puta su slucajno "fulali" ??).

Kao sto je netko vec spomenuo nek se fino ukine pretplata/pristojba i nek kodiraju signal SVI odreda a ko hoce nek plati da dobije karticu i to je to. 80kn mjesecno je sasvim dovoljno da mi posalju karticu za TV CAM modul ili reciever.


 ne opravdavam ja njihove postupke iz prošlosti, trebali smo odma na mpeg4 već tvrdim da sada trebamo na hevc tj. 2019-21. kada planiraju prelazak

nemam za potpis
14 godina
offline
Re: Hrvatska prelazi na DVB-T2 i kodiranje HEVC-om
fer-de-lance kaže...
tenac kaže...

 Upravo zbog toga nemamo hd jer su se prvi put zeznuli i umjeto mpeg4 (koji je tada bio nov standard kao hevc sada) su odabrali mpeg2. Austrijanci koji su uzeli mpeg2 kao i mi isto nemaju hd signal (mogu potvrditi jer ih lovim).

 Ne baš, MPEG4 je u potpunosti definiran u obliku kompletnog distribucijskog standarda već 1998. (a od 1994. je bio u "beta" fazi).

https://en.wikipedia.org/wiki/MPEG-4

I nije ni problem u promjeni opreme, što si naveo, nego isključivo u cijeni najma zračnog (radiofrekvencijskog) prostora.

I nemojte fantazirati o HD-u, uvođenjem HEVC-a ćemo mi još barem 5 godina uživati u 576i (cca. <100 kbps po kanalu), sve u jednom frekvencijskom pojasu (naravno, kanali ispod 40-og, jer je tamo manja atenuacija signala.

a čime bi onda opravdali ovu promjenu? pa razapeli bi ih ljudi. danas svaka budala ima hd televizor, a sd sliku

nemam za potpis
7 godina
offline
Re: Hrvatska prelazi na DVB-T2 i kodiranje HEVC-om
tenac kaže...

a čime bi onda opravdali ovu promjenu? pa razapeli bi ih ljudi. danas svaka budala ima hd televizor, a sd sliku

 Sjeti se samo gdje živiš, pa ponovno pročitaj svoj post...

Opravdanje će biti: sad možete gledat svih 10 programa, a da ne morate stalno okretat kućnu antenu , ili tak nekaj.

I ovo za HD televizore se varaš, pogledaj samo koliko baba ima u tvojoj okolici koje još imaju crnobijeli Grundig/Philips i nikad nisu ni oprale onaj tabletić na kojem je reciever.

Ajde, ako ništa drugo, bar naprave fin mrzli bažulj s zeljem, uz domaći kukuruzni kruh 

Kruha i igala...
13 godina
neaktivan
offline
Hrvatska prelazi na DVB-T2 i kodiranje HEVC-om

Ma kakvo novo kodiranje!!!!!

Nama je HD dovljan još 10 godina.

Punici na moru nemogu ni HTV1 paket naći da radi dobro, još će me motikom po leđima 

 

Samo da joj kažem da nijedan tv u 10 apartmana neće raditi za 3 godine 

 
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice