Kad Linux dođe glave...

poruka: 115
|
čitano: 17.765
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Kad Linux dođe glave...".
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Prodan Novell za 2,2 milijarde dolara
15 godina
offline
Kad Linux dođe glave...

Vidim našla se i disketa...

 

Izgleda je još jedino IBM sposoban nešto zaista i izumiti i od toga živjeti, a ne propasti zbog lošeg upravljanja.

 

 

# rm -rf /windows
 
4 0 hvala 0
15 godina
offline
Kad Linux dođe glave...

Drago, mislim da su kometari izostali prvenstveno stoga što je većina publike Bugovog foruma mlađa generacija koja ne zna što je Novell i Novell Netware bio prije 20 godina. Dobar dio ih još nije bio niti rođen. 1994. godine sam radio u firmi koja je imala i koristila Novell Netware. Bio je zakon za mrežno okruženje.

1.e4 Best by test. ~ Bobby Fischer
 
9 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Kad Linux dođe glave...

ja se dobro sjecam (taman sam se krenuo profesionalno baviti ITem) kada je bilo

 

Novell = mreza

Netscape = Browser

 

ali samo mijena stalna jest....

Moj PC  
2 0 hvala 0
15 godina
offline
RE: Kad Linux dođe glave...
Grognard kaže...

Drago, mislim da su kometari izostali prvenstveno stoga što je većina publike Bugovog foruma mlađa generacija koja ne zna što je Novell i Novell Netware bio prije 20 godina. Dobar dio ih još nije bio niti rođen. 1994. godine sam radio u firmi koja je imala i koristila Novell Netware. Bio je zakon za mrežno okruženje.

Ima firmi koje još uvijek imaju požutjele bijele kante u prašini. Zuji i vrti "nešto, nisu vindovsi, al nam treba"

# rm -rf /windows
16 godina
moderator
offline
RE: Kad Linux dođe glave...

Grognard, vidim da neke diskusije pod izvornu vijest ipak ima - ova vijest je napisana oko podneva dok komentara još nije bilo. 

 

Bez obzira na publiku koja sada čita Bug, kupnja Novella donosi mnoga pitanja za linuksaše, kojih nije mnogo, ali su uvijek dosta aktivni u raspravama, ali i za nas ostale koji to pratimo sa strane. 

 

I sami smo u Bugu nakon raznih Lantastica i priručnih rješenja dosta rano prešli na NetWare koji je radio savršeno i dugo nakon prelaska na Win 95. Ipak, pogotovu iz današnje perspektive, bio je skup, ali tada su sva takva rješenja bila skupa.

This space for rent!
15 godina
odjavljen
offline
Kad Linux dođe glave...

Malo je komentara upravo zato što je malo publike koja poznaje okruženje i materiju. Još je manje onih s BOL-a koji su upoznati s Linuxom i cijelim carstvom intriga i problema koji se tu nalaze. Novell je samo još jedna pala žrtva otvorenog koda i za krajnjeg konzumenta često besplatnog softvera, koji da bi bio profitabilan, traži savršen menadžment, savršeno balansirana ulaganja i planiranje.

Teško je to tržište i zbog puke distribucije publike na stotine distribucija i ostalih komponenti. Ono što velike tvrtke drži nad vodom, a pogotovo Microsoft i Apple, upravo je činjenica da platforme drže zatvorenima i kontroliranima, unificiranog sučelja, korisničkog iskustva i razvojne zajednice.

 

Android je odličan primjer onoga što distribuiranost svega i svačega može napraviti jednoj platformi, ali i toga kako takva situacija utječe na tvrtke okupljene oko platforme. Tvrtkama koje poslovanje baziraju na određenoj platformi trebaju stabilnost i homogenost, koju je u svijetu Linuxa jako teško postići bez gubitka ogromnog dijela potencijalnog tržišta.

Poruka je uređivana zadnji put uto 23.11.2010 15:43 (Tonči).
Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Kad Linux dođe glave...
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Kad Linux dođe glave...
Drago kaže...

Grognard, vidim da neke diskusije pod izvornu vijest ipak ima - ova vijest je napisana oko podneva dok komentara još nije bilo. 

 

Bez obzira na publiku koja sada čita Bug, kupnja Novella donosi mnoga pitanja za linuksaše, kojih nije mnogo, ali su uvijek dosta aktivni u raspravama, ali i za nas ostale koji to pratimo sa strane. 

 

I sami smo u Bugu nakon raznih Lantastica i priručnih rješenja dosta rano prešli na NetWare koji je radio savršeno i dugo nakon prelaska na Win 95. Ipak, pogotovu iz današnje perspektive, bio je skup, ali tada su sva takva rješenja bila skupa.

 

Novell Netware smo koristili na 4 lokacije u produkciji, 2002 godine. Kako je Windows server postajao popularniji i jednostavniji za održavanje prebacili smo ih sve na tada Windows Server 2000.

Server 2003 je dodatno zakucao čavao u lijes Novellu na polju small i medium tvrtki. Server 2008 R2 je nešto poput, budimo realni, giljotine...

 

 

 

 

 

13 godina
offline
Kad Linux dođe glave...

Drago je kao i obično napisao jako dobar članak. Mada mislim da ja naslov malo nategnut. Po meni je u naslovu trebala stajati uprava ili strategija.

 

S druge strane u vremenima recesije i pada tržišta događaju se ovakve stvari veća riba jede manju ribu. A za knačni stav o tome kako je cijela priča prošla trebalo bi čuti i dioničare jer 2,2 milijardi dolara nije mala stvar. Možda se varam ali je to cca 10% državnog proračuna RH ili bolje rečeno plomba koja bi začepila rupu na rashodovnoj strani.

 

Mislim da ovo preuzimanje, u kompletu s Microsoftovim paketom i nastavno na preuzimanje Sun-a od strane Oracla nadvija crne oblake nad Open Source zajednicom.

 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Kad Linux dođe glave...

Slava mu..

 

Ako me sjećanje ne vara, najpopularnija je verzija bila 3.12 dosta dugo u vrijeme kad je žario i palio. Čista hardcore instalacija, ali kad je jednom server dignut, radio je k'o curica. Za razliku od win.. Kladio bih se da negdje u podrumu imam điđi instalaciske diskove i manual koji ima cca 4,5 kg. Ako nađem, nabacim koju fotku..

 

15 godina
protjeran
offline
RE: Kad Linux dođe glave...
Tonči kaže...

Malo je komentara upravo zato što je malo publike koja poznaje okruženje i materiju. Još je manje onih s BOL-a koji su upoznati s Linuxom i cijelim carstvom intriga i problema koji se tu nalaze. Novell je samo još jedna pala žrtva otvorenog koda i za krajnjeg konzumenta često besplatnog softvera, koji da bi bio profitabilan, traži savršen menadžment, savršeno balansirana ulaganja i planiranje.

Teško je to tržište i zbog puke distribucije publike na stotine distribucija i ostalih komponenti. Ono što velike tvrtke drži nad vodom, a pogotovo Microsoft i Apple, upravo je činjenica da platforme drže zatvorenima i kontroliranima, unificiranog sučelja, korisničkog iskustva i razvojne zajednice.

 

Android je odličan primjer onoga što distribuiranost svega i svačega može napraviti jednoj platformi, ali i toga kako takva situacija utječe na tvrtke okupljene oko platforme. Tvrtkama koje poslovanje baziraju na određenoj platformi trebaju stabilnost i homogenost, koju je u svijetu Linuxa jako teško postići bez gubitka ogromnog dijela potencijalnog tržišta.

Linux se koristi i zivi na desetinama milijuna desktopa i jos hrpi servera svakodnevno. Ljudi koji ga koriste su s njim, ocito, zadovoljni. Takodjer treba razlikovati open source i free software. Open source znaci jako malo, a free software jako puno. Nadalje, rekao bih da vecina GNU/Linux korisnika voli cinjenicu da ima izbor distrubicija i tu ne vidi problem.

 

Ljudi koji nemaju previse veze s GNU/Linuxom cesto misle da znaju sto Linux korisnici zele bolje od samih korisnika istoga. Tko kaze da Linux korisnici zele da njihov sistem bude novi Windows? Pogotovo dobar dio uopce ne voli korporativne nacine, niti terminologiju kad se radi o njihovom Linuxu...

 

Point: Linux ima za desetine milijuna ljudi sve sto im treba i jos vise, ne trebaju nam nikakve tvrtke koje ne zele doci. Pa dok traje, traje...

15 godina
odjavljen
offline
RE: Kad Linux dođe glave...
kvark kaže...
Tonči kaže...

Malo je komentara upravo zato što je malo publike koja poznaje okruženje i materiju. Još je manje onih s BOL-a koji su upoznati s Linuxom i cijelim carstvom intriga i problema koji se tu nalaze. Novell je samo još jedna pala žrtva otvorenog koda i za krajnjeg konzumenta često besplatnog softvera, koji da bi bio profitabilan, traži savršen menadžment, savršeno balansirana ulaganja i planiranje.

Teško je to tržište i zbog puke distribucije publike na stotine distribucija i ostalih komponenti. Ono što velike tvrtke drži nad vodom, a pogotovo Microsoft i Apple, upravo je činjenica da platforme drže zatvorenima i kontroliranima, unificiranog sučelja, korisničkog iskustva i razvojne zajednice.

 

Android je odličan primjer onoga što distribuiranost svega i svačega može napraviti jednoj platformi, ali i toga kako takva situacija utječe na tvrtke okupljene oko platforme. Tvrtkama koje poslovanje baziraju na određenoj platformi trebaju stabilnost i homogenost, koju je u svijetu Linuxa jako teško postići bez gubitka ogromnog dijela potencijalnog tržišta.

Linux se koristi i zivi na desetinama milijuna desktopa i jos hrpi servera svakodnevno. Ljudi koji ga koriste su s njim, ocito, zadovoljni. Takodjer treba razlikovati open source i free software. Open source znaci jako malo, a free software jako puno. Nadalje, rekao bih da vecina GNU/Linux korisnika voli cinjenicu da ima izbor distrubicija i tu ne vidi problem.

 

Ljudi koji nemaju previse veze s GNU/Linuxom cesto misle da znaju sto Linux korisnici zele bolje od samih korisnika istoga. Tko kaze da Linux korisnici zele da njihov sistem bude novi Windows? Pogotovo dobar dio uopce ne voli korporativne nacine, niti terminologiju kad se radi o njihovom Linuxu...

 

Point: Linux ima za desetine milijuna ljudi sve sto im treba i jos vise, ne trebaju nam nikakve tvrtke koje ne zele doci. Pa dok traje, traje...

Često besplatan za krajnjeg konzumenta, ne uvijek. Na desktopima je Linux u većini slučajeva baš zbog toga. Na radnim stanicama ponekad i iz drugih razloga. Na serverima podjednako.

Da, Linux korisnici žele, ali nešto treba podržati i poslovanje na takvoj platformi. Poslovanje s Linuxima temelji se na dodatnim uslugama, a distribucija platforme, odnosno široka lepeza distribucija Linuxa itekako negativno utječu na poslovanje. Android je Linux i to mu je i najveća zamjerka.

15 godina
neaktivan
offline
RE: Kad Linux dođe glave...
Na koju je foru android linux...

linuxoidan da... ali linux... daleko od toga...
In Control... MNOGE države imaju mafiju. Ali u Hrvatskoj mafija ima državu...
15 godina
offline
RE: Kad Linux dođe glave...
EnlightenedPhoenix kaže...
Na koju je foru android linux...

linuxoidan da... ali linux... daleko od toga...

Pitaj Google pa će ti on reći na koju je foru Android linux :))

16 godina
offline
Kad Linux dođe glave...

Možda nevezano, no kad ste se već dotakli Linux-a i small business servera. Pa ako koga zanima Zentyal (bivši Ebox) nek baci oko. 

 

 
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
RE: Kad Linux dođe glave...
Buhaha kaže...
EnlightenedPhoenix kaže...
Na koju je foru android linux...

linuxoidan da... ali linux... daleko od toga...

Pitaj Google pa će ti on reći na koju je foru Android linux :))

"Android is based upon a modified version of the Linux kernel".

15 godina
neaktivan
offline
RE: Kad Linux dođe glave...
Ali to ne znači da je linux, nego linuxoidan...

bar koliko ja pratim priču s foruma Open source communitya...
In Control... MNOGE države imaju mafiju. Ali u Hrvatskoj mafija ima državu...
16 godina
neaktivan
offline
Kad Linux dođe glave...

Nije im linux došao glave, nego nesposobnost i manjak fokusa.

Ne može se dovijeka živjeti na subvencijama IBMa i Microsofta, a mjesta za 2 velika igrača je sigurno bilo.

Sun je npr. prošao slično, velika ostavština IT-u što se tiče tehnologija ... malo para na računu. Java ih došla glave {#}.

 

Microsoftu pala sjekira u med bez obzira koliko su platili. Sad imaju prilično veliku polugu za španat ostale igrače.

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Kad Linux dođe glave...
EnlightenedPhoenix kaže...
Na koju je foru android linux...

linuxoidan da... ali linux... daleko od toga...

 

Na istu foru kao i svaka linux distribucija, baziran je na linux kernelu.

14 godina
neaktivan
offline
RE: Kad Linux dođe glave...
redrum781 kaže...

Vidim našla se i disketa...

 

Izgleda je još jedino IBM sposoban nešto zaista i izumiti i od toga živjeti, a ne propasti zbog lošeg upravljanja.

 

 

 ᴁ

Iznenađujuće malo komentara Bugovog, uvijek (prijekom) komentaru sklonog čitatelja, privukla je vijest da je Novell prodan za 2,2 milijarde dolara tvrtki Attachmate Corp.

tako je (nažalost) zbog profila korisnika bug foruma

 

kod mene normalno radi.....
15 godina
offline
RE: Kad Linux dođe glave...
EnlightenedPhoenix kaže...
Ali to ne znači da je linux, nego linuxoidan...

bar koliko ja pratim priču s foruma Open source communitya...

Daj objasni pojam "linuxoidan" ??  ako si i malo radio na nekoj distribuciji Linux trebalo bi ti bit jasno da je to sve bazirano na jednom Linux kernelu. 

16 godina
offline
Kad Linux dođe glave...

Mene samo zanima sta ce biti sa Mono-om. Bas sam se mislio poceti polako prebacivati na linux + Mono + MonoDevelop + (ASP).NET (i ovo kao web server/Framework), kad ono uleti ova cudna nepoznata firma.

Smith and Wesson - the original point and click interface | http://twitter.com/hhrvoje, http://www.hudosvibe.net
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Kad Linux dođe glave...

"Iznenađujuće malo komentara Bugovog, uvijek (prijekom) komentaru sklonog čitatelja"

 

Oprostite gospodine Galić, ali mi smo ipak zemlja Indo-Europskog (ili evropskog) dlakavca, zemljoradničke i stočarske krvi, volimo pojest i popit, lučit endorfine (između ostalog), odmjerit snagu i nakon toga lijepo odmoriti - par dana.

Dokaze tome ne treba posebno tražiti ni danas.

 

Ukratko, jebe ga se nama za Linux - ionako se ne može kvalitetno igrati na njemu.

 

Čast onima koje odudaraju ali jebe ga se i za vas, ionako ste u manjini i ništa vas se ne pita. 

 

War vs Us: http://www.youtube.com/watch?v=1tyhN7Us-F8&feature=related
Poruka je uređivana zadnji put uto 23.11.2010 19:29 (PureEntity).
Moj PC  
3 10 hvala 0
16 godina
offline
RE: Kad Linux dođe glave...
stef kaže...
EnlightenedPhoenix kaže...
Na koju je foru android linux...

linuxoidan da... ali linux... daleko od toga...

 

Na istu foru kao i svaka linux distribucija, baziran je na linux kernelu.

 Bio Android linux ili ne, uskoro ce biti jedino sto ce ostati od Linux-a. Jos samo da google kupi Redhat, i nakon toga moze prebacit izradu linux android kernela kod sebe. {#}

 

Think locally, act globally...
15 godina
neaktivan
offline
RE: Kad Linux dođe glave...
Pa koliko ja znam NITKO nema prava na linux kernel... niti jedna tvrtka...

Tako da je smiješno uopće reći da će linux otići negdje...
In Control... MNOGE države imaju mafiju. Ali u Hrvatskoj mafija ima državu...
16 godina
offline
RE: Kad Linux dođe glave...

Nije bitno tko ima prava, bitno je tko financira razvoj, jer on odlucuje u kojem smjeru ide razvoj...

Think locally, act globally...
15 godina
neaktivan
offline
RE: Kad Linux dođe glave...
SupremeCommander kaže...

Nije bitno tko ima prava, bitno je tko financira razvoj, jer on odlucuje u kojem smjeru ide razvoj...

  Zato mogu postojati 2 ili više verzija... :) odabereš onu stariju i nadograđuješ na nju (entuzijasti i druge tvrtke) ako previše preuzmu ostali...

 

itd itd...

 

Zabavno je to :)

In Control... MNOGE države imaju mafiju. Ali u Hrvatskoj mafija ima državu...
14 godina
protjeran
offline
RE: Kad Linux dođe glave...
mario.L_hr kaže...

Drago je kao i obično napisao jako dobar članak.

Drago je, kao i obično, napisao tendenciozni članak sklepan od netočno interpretiranih informacija, upakiran u tipično Galić-humor FUD zaglavlje (naslov).

Naslov kao i obično nema veze sa činjenicama, a većim dijelom ni sa (wanna-be) člankom.

Naime, Novell vrluda već godinama, a SuSe Linux je samo kolateralna žrtva dosljedne stupidne politike kroz desetljeća.

Za napomenuti je da je upravo zbog ovog Galićevskog stila animozitet inferiornih bagovaca spram linuxa poznat (i karikaturalan) i izvan domaje...

a Drago, polunovinarski (as usual) nije ni spomenuo:

- Novell UnixWare kojeg je Ray Noorda (CEO) - sprčkao;

- gomilu drugih akvizicija - npr. WordPerfect Corporation, Digital Research (DR DOS, baza za Novel DOS), neke Borlandove perjanice (Quattro Pro)...   s kojima nisu znali što bi, ili pak također -sprčkali

itd.

Vidjevši ovo, Novel (...) napravio je i Mono - implementaciju Microsoftovog .NET frameworka u otvorenom kodu (itd)

Ovo je tipična Copy&Paste glupost Galića, koji sramoti svoju profesiju.

Krenimo redom:

Autor Mono-a je Miguel de Icaza (autor Gnome-a, Midnight Commandera itd) -2001., kojeg je Novell, zajedno s Ximianom TEK NAKNADNO (potkraj 2003.) - kupio (i sprčkao, naravno).

Treba i wikipediju znati pretraživati, Drago.

Mono je trebao biti razvojno sučelje za Linux desktop aplikacije, a Novel ga je pretvorio u ASP.NET server alternativu.

Gle čuda što je FLOSS zajednica Ximianu/Novellu okrenula leđa... a otprilike je slična stvar i sa SuSe-om.

 

Od Galića "feštani" .NET je de facto propao, unatoč MS vjetru u leđa. Razlog je vrlo jednostavan: za pokretanje "Hello world" programića potreban je runtime od 50-280MB!

.NET i Passport (kao i npr. Silverlight) su propale MS tehnologije za kupovanje vremena i ometanje konkurencije.

 

Upravo su pokušaji implementiranja open source rješenja u "vlastite" (maznute/kupljene) proprietary proizvode/standarde koštali Novell gubljenja baze...

Da su se držali čak npr. Google-a umjesto Microsfta, Androida/Jave umjesto ovih hibridnih opskurnosti, vjerojatno bi Novell još uvijek postojao.

Ali, tko s vragom tikve sadi... MS (a ne Linux) mu dođe glave.

 

 

13 godina
offline
RE: Kad Linux dođe glave...
darkborn kaže...
mario.L_hr kaže...

Drago je kao i obično napisao jako dobar članak.

Drago je, kao i obično, napisao tendenciozni članak sklepan od netočno interpretiranih informacija, upakiran u tipično Galić-humor FUD zaglavlje (naslov).

 

 

Što ćeš subjektivan sam i sviđa mi se njegov stil pisanja, mada često puta ne dijelim njegove stavove.

14 godina
protjeran
offline
RE: Kad Linux dođe glave...
Tonči kaže...

Android je Linux i to mu je i najveća zamjerka.

Da fakat... Android je Linux; većina tableta, ebook readera, smartphonea... (uglavnom kompletna ARM arhitektura) su ako ne na Androidu, na nekom Linuxu.

Apple OS (iPhone OS, Mac OS....) je također unixoid, k vragu i snjima.

Sve su to neke propale firme, Google, Apple...  Audi i BMW su vjerojatno neke kineske firme kad imaju MS Free Linux bazirane platforme.

Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Prodan Novell za 2,2 milijarde dolara
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice