Kakav to 'beskonačan izvor energije' pokreće Njema

poruka: 47
|
čitano: 9.080
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Kakav to 'beskonačan izvor energije' pokreće Njema".
9 godina
protjeran
offline
Kakav to 'beskonačan izvor energije' pokreće Njema

Daba to sve kada struja opet nece pojeftiniti ili postati besplatna da se mali covjek nebi slucajno obogatio.

Poruka je uređivana zadnji put sub 21.11.2015 20:04 (Firef0X).
 
3 9 hvala 0
15 godina
offline
Kakav to 'beskonačan izvor energije' pokreće Njema

Izvrstan clanak, puno toga mi je razjasnio, dajte nam jos....

 
23 0 hvala 2
13 godina
neaktivan
offline
Re: Kakav to 'beskonačan izvor energije' pokreće N
Firef0X kaže...

Daba to sve kada struja opet nece pojeftiniti ili postati besplatna da se mali covjek nebi slucajno obogatio.

 Istina. A ja mislio napisati već:
Đaba koliko je ružan, kad je toliko koristan.

Vječni izazivač na gostujućem terenu.Moj blog:http://thebluedrag.blogspot.com/ Svi smo mi jedna velika obitelj sa prezimenom Čovječanstvo
12 godina
neaktivan
offline
Re: Kakav to 'beskonačan izvor energije' pokreće N
Hvala Nenade!
Užitak je bilo ovo pročitai 😊 zaista izvrstan članak.
Moj PC  
9 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Kakav to 'beskonačan izvor energije' pokreće N
a da sastave onaj torijev reaktor sto trune vec 50 godina na onom sveucilistu jeftinije i vec radi a soli ima svuda.

http://www.youtube.com/glodalica
Moj PC  
4 1 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Kakav to 'beskonačan izvor energije' pokreće Njema

Gdje ovaj silni novac odlazi, placama radnika ili materijalu koji je egzotican za ovakve stvari? Isto mi se cini puno da su milijarde, koliki uopce timovi rade na ovakvim projektima?

LoL acc THCJoshi
Moj PC  
0 7 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: Kakav to 'beskonačan izvor energije' pokreće N
Nije problem u veličini tima, nego kompleksnosti istraživanja. 19 godina već traje.
Vječni izazivač na gostujućem terenu.Moj blog:http://thebluedrag.blogspot.com/ Svi smo mi jedna velika obitelj sa prezimenom Čovječanstvo
8 godina
offline
Re: Kakav to 'beskonačan izvor energije' pokreće N
Zašto ulagati tolike novce i tko će to na kraju platiti? Staro pitanje kada je riječ o znanstveno-tehnološkom napretku. Novac uložen u znanstveno istraživanje donosi najveću dobit, kao
što je i najisplativije ulagati u vlastito obrazovanje. Stara istina, no nije posve očita, pa se stalno isto pitanje postavlja.
Da bi ovladavanje nuklearnom fuzijom riješilo sve energetske probleme svijeta uz minimalno zagađivanje okoliša (nema trajne radijacije ni onečišćenja okoliša izotopima i ugljikovim
dioksidom) to je jasno. Goriva ima na pretek. Teškog vodika (deuterija) ima u vodi, a drugi potreban vodikov izotop (tricij) proizvodio bi se iz litija djelovanjem samog neutronskog
zračenja iz reaktora. Tako stvari stoje.
Otvaraju se dakle beskonačne mogućnosti, no problem je očito da postoje beskonačni tehnolološki zahtjevi, da ne kažem prepreke pred takvim reaktorom. Još se pedesetih godina
pisalo kako ćemo za trideset godina imati takve reaktore. O roku od trideset godina govori se i danas...
15 godina
offline
Kakav to 'beskonačan izvor energije' pokreće Njema

mene ovaj dio asocira na životne pouke i rezultate istraživanja o seksu:

 

Oni mogu kontrolirati plazmu samo u kratkim intervalima koji za sada ne traju duže od sedam minuta - rekord od 6 i pol minuta trenutno drži francuski tokamak 'Tore Supra'. Osim toga energija koja se ulaže u stvaranje vruće plazme u tokamaku još uvijek je veća od one koja se oslobađa za relativno kratkih periodičnih fuzijskih reakcija. Za razliku od njih, W7-X trebao bi bez problema moći održavati plazmu na okupu više od 30 minuta, što podrazumijeva duže razdoblje fuzije, a time i veću proizvodnju energije.

 

 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
8 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Kakav to 'beskonačan izvor energije' pokreće N
Ajar kaže...

mene ovaj dio asocira na životne pouke i rezultate istraživanja o seksu:

 

...ne traju duže od sedam minuta - rekord od 6 i pol minuta...

...više od 30 minuta...

 asocira te zato jer si došao u godine kad više nema zdvajanja o centimetrima, pomirio si se s vlastitim potencijalima i to je dobro

sad te muči što krepaš nakon pet minuta žuljanja i onda se opet javlja zdvajanje, ovaj put, ne o centimetrima, nego o minutama...

ne brini, još malo i nećeš više zdvajati, kad ti "alat" počne služiti isključivo za pišanje, nestat će sva zdvajanja...  

 

EDIT: baš mi se sviđa ova riječca zdvajanje, morat ću je češće koristiti....

Poruka je uređivana zadnji put ned 22.11.2015 10:35 (picajzla0707).
8 godina
neaktivan
offline
Re: Kakav to 'beskonačan izvor energije' pokreće N

Hvala. Zbog ovakvih komentara/čitatelja pisanje o znanosti je zadovoljstvo.

8 godina
neaktivan
offline
Re: Kakav to 'beskonačan izvor energije' pokreće N

Hvala anndrej.

15 godina
neaktivan
offline
Re: Kakav to 'beskonačan izvor energije' pokreće N
Tragos kaže...

Hvala. Zbog ovakvih komentara/čitatelja pisanje o znanosti je zadovoljstvo.

 Sretni što je Ajar skužio igru rijeći :P.. (Šalim se, NHF :) )

 

Stvarno pre dobar članak, iako sam noobina teška po tom pitanju,bilo ga je ljepo čitati.

--------------------------------------------------------------------------------------------
8 godina
protjeran
offline
Re: Kakav to 'beskonačan izvor energije' pokreće N
Firef0X kaže...

Daba to sve kada struja opet nece pojeftiniti ili postati besplatna da se mali covjek nebi slucajno obogatio.

 bila je besplatna pod Gadafijevom nepotistickom diktaturom u Libiji pa se to nije svidjelo malom covjeku koji vise voli religijski fanatizam i tzv demokraciju.

16 godina
neaktivan
offline
Kakav to 'beskonačan izvor energije' pokreće Njema

Zašto zapravo reaktori ne mogu kontrolirati plazmu dulje vrijeme? Zacijelo tu fali nešto, jer sumnjam da će ITER jednom upaliti na pola sata i zatim zauvijek ugasiti. (Logički iz teksta ispada da će mijenjati tijek povijesti i valjda stalno resetirati vrijeme na tih pola sata kad im je radilo, ali slutim da vjerojatno nije baš sasvim tako...)

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Kakav to 'beskonačan izvor energije' pokreće N
Bitno da je covjek po VOKACIJI fizicar. Krivo bi bilo napisati po zanimanju kad vec postoji latinska rijec...
 
1 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Kakav to 'beskonačan izvor energije' pokreće Njema

Moze li ovakav nacin postizanja fuzije biti poguban? Npr. moze li se dogoditi da magnetski sustavi "zataje" i fuzija "pobjegne van" i prouzroci havariju?

Kako iz toga sto se u reaktoru stvara fuzija nastaje el. struja? Termo, hidro i nuklearna elektrana pretvaraju toplinsku i potencijalnu energiju vode u mehanicku i putem generatora nastaje struja. Nedostaje mi dio slagalice koji to objasnjava u vezi fuzijskog reaktora.

 

Sve u svemu odlican clanak,  taman za vikend citanje 

 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Kakav to 'beskonačan izvor energije' pokreće N
Lion King kaže...

Moze li ovakav nacin postizanja fuzije biti poguban? Npr. moze li se dogoditi da magnetski sustavi "zataje" i fuzija "pobjegne van" i prouzroci havariju?

Kako iz toga sto se u reaktoru stvara fuzija nastaje el. struja? Termo, hidro i nuklearna elektrana pretvaraju toplinsku i potencijalnu energiju vode u mehanicku i putem generatora nastaje struja. Nedostaje mi dio slagalice koji to objasnjava u vezi fuzijskog reaktora.

 

Sve u svemu odlican clanak,  taman za vikend citanje 

 1. Ne može, zato što se onda gubi pokretač fuzije (temperatura + tlak)

 

 2. To je veči dio problema, na kojem znanstvenici rade...

scientia est potentia
15 godina
offline
Re: Kakav to 'beskonačan izvor energije' pokreće N
picajzla0707 kaže...

 asocira te zato jer si došao u godine kad više nema zdvajanja o centimetrima, pomirio si se s vlastitim potencijalima i to je dobro

sad te muči što krepaš nakon pet minuta žuljanja i onda se opet javlja zdvajanje, ovaj put, ne o centimetrima, nego o minutama...

ne brini, još malo i nećeš više zdvajati, kad ti "alat" počne služiti isključivo za pišanje, nestat će sva zdvajanja...  

 

EDIT: baš mi se sviđa ova riječca zdvajanje, morat ću je češće koristiti....

 nemoj previše zdvajati oko uporabe zdvajanja da ti ne prijeđe u ztrajanje. 

 

nota bene, kad sam bio unešto mlađi, mi smo komadima zbilja morali skidati zvijezde s neba, što je znalo biti dosta komplicirano (odobito ako bi zatražila VY Canis Majoris) pa bi je radije zviznuli da odmah vidi sve zvijezde. sljedećim naraštajima bit će dovoljno samo poslati curu u njemačku uz poslovično: "eno ti tamo zvijezde, pusti me na miru." 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
8 godina
offline
Kakav to 'beskonačan izvor energije' pokreće Njema

Još ovakvih članaka, plz. Jednostavnim jezikom (i to hrvatskim) pojašnjavaju se komplicirane teme ljudima kojima to nije struka ali ih zanimaju stvari iz znanosti i tehnologije. Nekada u davna vremena su postojali specijalizirani časopisi za popularnu znanost, sada su važni samo Seve, BB, Milanović = Karamarko, šoping kraljica ...

 
3 0 hvala 0
8 godina
neaktivan
offline
Re: Kakav to 'beskonačan izvor energije' pokreće N

Hvala anndrej

16 godina
neaktivan
offline
Re: Kakav to 'beskonačan izvor energije' pokreće N
Lion King kaže...

Moze li ovakav nacin postizanja fuzije biti poguban? Npr. moze li se dogoditi da magnetski sustavi "zataje" i fuzija "pobjegne van" i prouzroci havariju?

Kako iz toga sto se u reaktoru stvara fuzija nastaje el. struja? Termo, hidro i nuklearna elektrana pretvaraju toplinsku i potencijalnu energiju vode u mehanicku i putem generatora nastaje struja. Nedostaje mi dio slagalice koji to objasnjava u vezi fuzijskog reaktora.

 

Sve u svemu odlican clanak,  taman za vikend citanje 

Pa jedna od ocitih varijanti bi bila slicno kao i kod sadasnjih nuklearnih reaktora. Pretvaranje tekucine u paru koja pokrece generatore el. struje.

Druga varijanta bi bila direktna pretvorba gdje se kineticka energija cestica pretvara u napon.

https://en.wikipedia.org/wiki/Fusion_power#Power_production

Perhaps today IS a good day to die. PREPARE FOR RAMMING SPEED!
11 godina
neaktivan
offline
Kakav to 'beskonačan izvor energije' pokreće Njema

Zadnji clanak iz kategorije Znanost i tehnologija je bio prije 20 dana i vec sam se zabrinuo da nisu Bug-ovci odustali... Dajte to malo cesce :)

 
5 0 hvala 0
16 godina
offline
Kakav to 'beskonačan izvor energije' pokreće Njema

što se desi ako nestane struje koja drži plazmu podalje od stjene?

Plamene zore bude me iz sna Fabrička jutra, dim iz dimnjaka Pesma se ori, mladi radnici Čelicna jutra, hitam fabrici.
 
1 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Kakav to 'beskonačan izvor energije' pokreće N
dalibor kaže...

što se desi ako nestane struje koja drži plazmu podalje od stjene?

 

Ja bi ovak rekao, iako nemam pojma bas,ali prema tome kolko sam skuzio, smanjio bi se potreban tlak i u najgorem slucaju bi plazma zbog vrucine uspjela rastaliti stjenke koje okružuju taj reaktor.

--------------------------------------------------------------------------------------------
15 godina
offline
Kakav to 'beskonačan izvor energije' pokreće Njema

There is no such thing as "the" Max Planck Institute. In fact, the Max Planck Society operates a number of research institutions in Germany as well as abroad..

Creativity is allowing yourself to make mistakes. Art is knowing which ones to keep.
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Kakav to 'beskonačan izvor energije' pokreće Njema

Kad će Mr. Fusion?

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Kakav to 'beskonačan izvor energije' pokreće Njema

Žele tvar od 100 milijuna celzijanera držati u tunelu. Teško i preteško, nije čudo da im treba puno godina da to tehnički riješe. Da ne spominjem što kad sustav koji udaljava plazmu od stijenki "kihne" a u realnosti do toga mora doći kad-tad. Zato smatram da rješenje mora biti radikalno jednostavnije. Npr. zašto uopće približavati plazmu ikakvoj materiji? Napraviti zagrijanu plazmu u orbiti zemlje i s pristojne udaljenosti upijati toplinu. Novo sunce, džepno izdanje, ali je puno bliže pa ga bolje iskorištavamo. I imati spremne topove ili "puhače" ako počne padati prema Zemlji.

 
1 4 hvala 0
15 godina
offline
Kakav to 'beskonačan izvor energije' pokreće Njema

možda je bolje pričekati da vidimo kako je to Totenkopf riješio u sljedećem nastavku Wolfensteina. pretpostavljam da će imati oblik kugle, jer je to praktičnije od ovog jegera. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Poruka je uređivana zadnji put pon 23.11.2015 5:28 (Ajar).
Moj PC  
3 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Kakav to 'beskonačan izvor energije' pokreće N
Super kako si ti to radikalno pojednostavio, samo treba cijeli taj isti reaktor napraviti u orbiti...sta nisi rekao da ga treba na Mjesecu složiti...
Lack of money is the root of all evil. George Bernard Shaw
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice