Kodiranje ili povijest, pitanje je sad?

poruka: 176
|
čitano: 20.177
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Kodiranje ili povijest, pitanje je sad?".
15 godina
neaktivan
offline
Kodiranje ili povijest, pitanje je sad?

U potpunosti se slažem sa tekstom članka.

 
1 2 hvala 0
16 godina
odjavljen
offline
Re: Kodiranje ili povijest, pitanje je sad?
Glamdring kaže...

U potpunosti se slažem sa tekstom članka.

 

I da je programiranje "rudarenje i tetris"?

Freak Show Inc.
16 godina
offline
Re: Kodiranje ili povijest, pitanje je sad?
BlueMax kaže...

 Ja si krivo predocavam cinjenice a ti bi djetetu u prvom osnovne uveo kodiranje? Dijete u prvom osnovne ne zna slova, ne zna brojeve. Nema razvijenu logiku niti zna osnovne zivotne pojmove a kamoli informaticke. Igrom slucaja imam sina u prvom osnovne i bas me zanima kako bi mu ti objasnio sto je npr. petlja i koliko bi ti vremena za to trebao. Obrazovanje nam je na nivou kakvom je upravo zbog genijalaca koji ne shvacaju sistematiku ucenja. Treba uciti dobro a ne puno.

Zaista ne shvacam koji je smisao buduceg pekara ili konobara daviti s kodiranjem umjesto mu pruziti znanje koje ce mu trebati. U osnovnoj osnovno a u srednjoj strucno.

Informatika u osnovnim skolama - da. Umjesto povijesti ili geografije definitivno ne. Programiranje uciti prije osnovnih matematickih operacija je idiotizam.

 

Pa smisao je valjda da vidiš što ranije da li će biti pekar, konobar ili programer?

It is our duty as men and women to proceed as though the limits of our abilities do not exist - Pierre Teilhard de Chardin
9 godina
protjeran
offline
Kodiranje ili povijest, pitanje je sad?

Covjek je u 100% u pravu.Ovi danasnji programski jezici se nisu promjenili jos od Autocode-a iz 1952.Jadno i zalosno da u 2015 jos moramo pisati hijeroglife i ostale gluposti.Kad naprave programski jezik gdje cu moci programirati na nacin da naredbe pisem ljudsikm jezikom e to ce biti tehnoloski pomak.Znam da ce se sad na noge dici "programeri" jer ce braniti sate i ste utrosene u ucenje neceg sto se radilo jos prije 60 godina.Strojevi bi trebali da se prilagode ljudima,a ne ljudi strojevima,sto se nazalost danas radi.

 

 

Primjer: program za blinkanje led diode svakih 1s na strojnom jeziku:                            Primjer kako bi izgledalo na ljudskom:

           


#include <htc.h>                                                                                                               pocetak
#define _XTAL_FREQ 8000000                                                                                          frekvencija vanjskog oscilatora 8MHz
void main()                                                                                                                        aktivni izlaz 2,pozitivnog potencijala
{                                                                                                                                       upali 1000ms,ugasi 1000ms
  TRISB=0X00;                                                                                                                    beskonacno
  PORTB=0X00;                                                                                                                   kraj
  while(1)
  {
    PORTB=0XFF;
    __delay_ms(1000);
    PORTB=0X00;
    __delay_ms(1000);
  }
}

 

 

 

Sad vas pitam ko bi normalan ucio ovaj ljevi programski jezik kada bi se moglo to isto uraditi na ljudskom kako sto je desno naspisano?.Old school programeri bi izumrli ko Dodo prica.

 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put sri 30.9.2015 15:40 (Firef0X).
 
0 10 hvala 0
16 godina
odjavljen
offline
Re: Kodiranje ili povijest, pitanje je sad?
Firef0X kaže...

Strojevi bi trebali da se prilagode ljudima,a ne ljudi strojevima,sto se nazalost danas radi.

 

Ti strojevi su baš neki bezobrazni, ako smijem nadodati...

Freak Show Inc.
16 godina
offline
Kodiranje ili povijest, pitanje je sad?

Ja bi umjesto predmeta "Programiranje" uveo u škole predmet "Arduino"

It is our duty as men and women to proceed as though the limits of our abilities do not exist - Pierre Teilhard de Chardin
Moj PC  
0 3 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Kodiranje ili povijest, pitanje je sad?
Firef0X kaže...

Tvoj post je odličan primjer zašto Oleg ima stav kakav ima i zašto je problem nastao. :)

 

Old Iggy kaže...

Memorija nije znanje. Npr. ne dira logiku nimalo.

U npr. matematici ima enormno malo stvari koje se uče napamet (npr. tablica množenja ili derivacija), ali nadalje ništa od učenja napamet.

Slično je i povijest, zempljopis... Ralno je bitnije znati da su u WWII Nijemci napali Poljsku i Rusiju, ako je priča dobra znat ćeš da je to bilo '41., ako baš moraš bubati napamet naučit ćeš da je to bilo 22.06.1941.

 Naš obrazovni sustav i učenici matematiku uče na memoriju: nauče (i izvježbaju da zapamte) šablonu i primjenjuju istu na ispitima/kontrolnima. Koliko si izvježbao i upamtio proceduru, toliku ocjenu dobiješ. Za par godina ni procedure ni ocjene ako ne ponoviš. Promijeniš raspored zadataka, dobit ćeš padanje ispita. :P

Poruka je uređivana zadnji put sri 30.9.2015 16:12 (Tonči).
15 godina
neaktivan
offline
Re: Kodiranje ili povijest, pitanje je sad?

Nije ni arduino neka sreća. Ako ćeš učiti mikrokontrolere treba krenuti od početka. AVR + C, a to opet nema smisla uvaljivati djeci.

Za pošteno programiranje je potrebno previše predznanja da bi se ubacilo u osnovne škole.

Za arduino ti trebaju osnove elektrotehnike, elektronički sklopovi, diskretna matematika, engleski jezik...

kad sam ja bio mali na 286-icama smo imali qbasic i LOGO, neku kornjaču. I to je bilo sasvim ok za učenje programiranja.

dovoljno jednostavno za djecu, a opet dovoljno blizu temeljima da sve što naučiš tamo ostaje primjenjivo u svakom drugom slučaju.

 

16 godina
offline
Re: Kodiranje ili povijest, pitanje je sad?
Glamdring kaže...

Nije ni arduino neka sreća. Ako ćeš učiti mikrokontrolere treba krenuti od početka. AVR + C, a to opet nema smisla uvaljivati djeci.

Za pošteno programiranje je potrebno previše predznanja da bi se ubacilo u osnovne škole.

Za arduino ti trebaju osnove elektrotehnike, elektronički sklopovi, diskretna matematika, engleski jezik...

kad sam ja bio mali na 286-icama smo imali qbasic i LOGO, neku kornjaču. I to je bilo sasvim ok za učenje programiranja.

dovoljno jednostavno za djecu, a opet dovoljno blizu temeljima da sve što naučiš tamo ostaje primjenjivo u svakom drugom slučaju.

 

 

Ne zbog mikrokontrolera kao takvog, nego zato što je zanimljivo...i uključuje i hardware i programiranje

i web i baze podataka...a paljenje LED-ica ili programiranje zujalice je dovoljno jednostavno i za djecu,

pa onda polako dalje...možda bi čak i nastavnici tehničkog bili sretni :)

It is our duty as men and women to proceed as though the limits of our abilities do not exist - Pierre Teilhard de Chardin
8 godina
neaktivan
offline
Kodiranje ili povijest, pitanje je sad?

Slažem se da se povijest i geografija nikako ne smiju ukinuti, možda jedino malo promijeniti način predavanja tih predmeta u našim školama. Ali mi nije jasan jedan dio teksta, i razočarao sam se čitajući ga. "Za Internet generaciju science su glupe sličice sa Fejs pagea I Fucking Love Science (koje nemaju veze sa znanošću)". Ja osobno (a i hrpa ljudi koje znam) imam velik interes za znanost (astronomiju i astrofiziku konkretno) i učim o njoj od kad znam za sebe. Sudite po tome što nas vidite vani s mobitelima, "pa smo uvijek na fejsu". Što ako ja baš onda čitam neki znanstveni članak? Možda čak i na tom "smeću od stranice" I Fucking Love Science. Ne kužim to opće mišljenje da smo mi mladi fejsbuk tupci i da nemamo pojma o znanosti, da je to za nas samo hrpa beskorisnog smeća. Ja ovo govorim za sebe, ali vjerujte mi da je to što pišete netočno, za dobar dio populacije te tzv. internet generacije. I nisam ja neki štreber koji je cijeli dan za knjigom, prolazim prirodoslovno-matematičku gimnaziju s ne-tako-jakom četvorkom.

Nadalje, "kodiranje je pola rudarenje, pola Tetris". Bi li ovaj članak bio moguć da nema kodiranja? Technology samo robotika. Ima li robotike bez kodiranja? Ima, možeš napraviti da se robot vozi gore-dolje. 

Kažete da djecu ne treba učiti kodiranju, jer neki nisu za to i neće im trebat. Nisu ni svi za fiziku pa je ipak obavezni predmet. Kodiranje je danas jedan od plaćenijih poslova, i nikad nisam vidio ovakvu količinu pljuvanja po kodiranju.

I onda nek idemo na STEM fakultete. Ja bih najrađe studirao astronomiju jer me od malena fascinirala. Ali neću, studirat ću neku granu IT-a, jer nema u Lijepoj Našoj kruha od znanosti.

Ne želim nikog osobno uvrijediti, ali ovo je jedan jako, jako close-minded post.

Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Kodiranje ili povijest, pitanje je sad?
Glamdring kaže...

Nije ni arduino neka sreća. Ako ćeš učiti mikrokontrolere treba krenuti od početka. AVR + C, a to opet nema smisla uvaljivati djeci.

Za pošteno programiranje je potrebno previše predznanja da bi se ubacilo u osnovne škole.

Za arduino ti trebaju osnove elektrotehnike, elektronički sklopovi, diskretna matematika, engleski jezik...

kad sam ja bio mali na 286-icama smo imali qbasic i LOGO, neku kornjaču. I to je bilo sasvim ok za učenje programiranja.

dovoljno jednostavno za djecu, a opet dovoljno blizu temeljima da sve što naučiš tamo ostaje primjenjivo u svakom drugom slučaju.

 

 Imas i danas... scratch.mit.edu

A mozes paliti i ledice, i pokrece se na RasPI-u :)

15 godina
odjavljen
offline
Re: Kodiranje ili povijest, pitanje je sad?
Firef0X kaže...

Covjek je u 100% u pravu.Ovi danasnji programski jezici se nisu promjenili jos od Autocode-a iz 1952.Jadno i zalosno da u 2015 jos moramo pisati hijeroglife i ostale gluposti.Kad naprave programski jezik gdje cu moci programirati na nacin da naredbe pisem ljudsikm jezikom e to ce biti tehnoloski pomak.Znam da ce se sad na noge dici "programeri" jer ce braniti sate i ste utrosene u ucenje neceg sto se radilo jos prije 60 godina.Strojevi bi trebali da se prilagode ljudima,a ne ljudi strojevima,sto se nazalost danas radi.

E kad koristiš krivi alat/jezik. Aj mi reci što je ovdje komplicirano i nerazumljivo?

 

        private const int LED_PIN = 5;
        private GpioPin pin;
        private GpioPinValue pinValue;

        DispatcherTimer timer = new DispatcherTimer();

        public void Run(IBackgroundTaskInstance taskInstance)
        {
            InitGPIO();
            timer.Interval = new TimeSpan(2000);
            timer.Start();
            timer.Tick += Timer_Tick;
        }

        private void Timer_Tick(object sender, object e)
        {
            if (pinValue == GpioPinValue.High)
            {
                pinValue = GpioPinValue.Low;
                pin.Write(pinValue);
            }
            else
            {
                pinValue = GpioPinValue.High;
                pin.Write(pinValue);
            }
        }

        private void InitGPIO()
        {
            var gpio = GpioController.GetDefault();

            if (gpio == null)
            {
                pin = null;
                return;
            }

            pin = gpio.OpenPin(LED_PIN);
            pinValue = GpioPinValue.High;
            pin.Write(pinValue);
            pin.SetDriveMode(GpioPinDriveMode.Output);

        }

 

 

And I looked, and behold a pale horse: and his name that sat on him was Death, and Hell followed with him...
13 godina
neaktivan
offline
Re: Kodiranje ili povijest, pitanje je sad?
Što se povijesti tiče ona se može iskoristiti i za neodgajanje nacionalista ako im objasniš brutalnu realnost ratovanja i ljudske gluposti.

Naravno da sam protiv izbacivanja povijesti i geografije. Eventualno im smanjiti satnicu da se uvede prostor za obaveznu informatiku. Ono što bi se moralo izbacit je vjeronauk-sasvim beskoristan. Etiku i građanski odgoj bi se moglo i ostaviti kao izborneI predmeti pošto ipak imaju veću odgojnu vrijednost. Što se Finske tiče nisu maknuli pisanje iz škola nego pisanje pisanim slovima.

A inače, vjerujem da bi 100 osoba reformiralo odgojni sustav na 120 različitih načina.
Vječni izazivač na gostujućem terenu.Moj blog:http://thebluedrag.blogspot.com/ Svi smo mi jedna velika obitelj sa prezimenom Čovječanstvo
13 godina
neaktivan
offline
Re: Kodiranje ili povijest, pitanje je sad?
Firef0X kaže...

Covjek je u 100% u pravu.Ovi danasnji programski jezici se nisu promjenili jos od Autocode-a iz 1952.Jadno i zalosno da u 2015 jos moramo pisati hijeroglife i ostale gluposti.Kad naprave programski jezik gdje cu moci programirati na nacin da naredbe pisem ljudsikm jezikom e to ce biti tehnoloski pomak.Znam da ce se sad na noge dici "programeri" jer ce braniti sate i ste utrosene u ucenje neceg sto se radilo jos prije 60 godina.Strojevi bi trebali da se prilagode ljudima,a ne ljudi strojevima,sto se nazalost danas radi.

 

 

Primjer: program za blinkanje led diode svakih 1s na strojnom jeziku:                            Primjer kako bi izgledalo na ljudskom:

           


#include <htc.h>                                                                                                               pocetak
#define _XTAL_FREQ 8000000                                                                                          frekvencija vanjskog oscilatora 8MHz
void main()                                                                                                                        aktivni izlaz 2,pozitivnog potencijala
{                                                                                                                                       upali 1000ms,ugasi 1000ms
  TRISB=0X00;                                                                                                                    beskonacno
  PORTB=0X00;                                                                                                                   kraj
  while(1)
  {
    PORTB=0XFF;
    __delay_ms(1000);
    PORTB=0X00;
    __delay_ms(1000);
  }
}

 

 

 

Sad vas pitam ko bi normalan ucio ovaj ljevi programski jezik kada bi se moglo to isto uraditi na ljudskom kako sto je desno naspisano?.Old school programeri bi izumrli ko Dodo prica.

 

 

 

 Kada bi netko sa današnjom tehnologijom programirao u takvom jeziku ozbiljan program, trebalo bi mu malo superračunalo da se program izvrši. Ako želiš da ti program bude brz moraš raditi čim bliže binarnom sustavu. Ali se u načelu slažem da bi bilo super, samo što još ni danas nemamo takve tehnološke preduvjete da bi to bilo moguće.

Vječni izazivač na gostujućem terenu.Moj blog:http://thebluedrag.blogspot.com/ Svi smo mi jedna velika obitelj sa prezimenom Čovječanstvo
15 godina
offline
Re: Kodiranje ili povijest, pitanje je sad?
Sum_of_all_fears kaže...

E kad koristiš krivi alat/jezik. Aj mi reci što je ovdje komplicirano i nerazumljivo?

 

 

 

 meni samo ovo u okviru dolje 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
15 godina
neaktivan
offline
Re: Kodiranje ili povijest, pitanje je sad?
Old Iggy kaže...
BlackDog22 kaže...
Boky Milanovic kaže...

 

2. Da li se dječije razmišljanje i kreativnost više ravijaju kada uče nešto napamet ili kada moraju da "napregnu mozak" i stvarno pronađu rješenje...?

 

 Da li se udaljenost bolje mjeri metrima ili kilogramima?

 

Mješaš kruške i jabuke. Učenjem napamet se trenira memorija i memorija se najbolje uči pamteći stvari, napamet.

Memorija nije znanje. Npr. ne dira logiku nimalo.

U npr. matematici ima enormno malo stvari koje se uče napamet (npr. tablica množenja ili derivacija), ali nadalje ništa od učenja napamet.

Slično je i povijest, zempljopis... Ralno je bitnije znati da su u WWII Nijemci napali Poljsku i Rusiju, ako je priča dobra znat ćeš da je to bilo '41., ako baš moraš bubati napamet naučit ćeš da je to bilo 22.06.1941.

 Što se programiranja tiče, u srednjim školama bi bilo uredu jer u osnovnoj školi ima zanemarivo malo interesa za takve stvari, treba ići sa osnovama računala, tipa osposobljavanje za rad na računalu, da djeca kasnije ne plaćaju tisuće kuna za tečaj koji će im pokazati kako pretraživati internet. Po meni, bilo bi uredu odraditi osnove, baze podataka, office paket. Ako jednu osobu od njih 20, 30 zanima programiranje, nema smisla forsirati to na cijeli razred. 


Ps. mali savjet od trenutnog studenta povijesti, nemoj spajati priče o napadu na Poljsku i Rusiju, koliko ima kolega forumaša koji ne znaju povijest (a ukidali bi je), mogli bi pomisliti da je rat umjesto '39. počeo '41. 

Why so serious?
12 godina
neaktivan
offline
Kodiranje ili povijest, pitanje je sad?

Mi bi kodiranje, a niti redovna informatika nam ne valja, jer na kraju učenici izlaze bez praktičnog znanja kako nešto spržiti, skinuti i instalirati da se pri tome ne instalira 20 addonova jer treba odznaciti kvacicu kad se instalira.. 

 

Drila se word, power point, excel, a na kraju vecina opet u sredinu retka dolazi na način da tiska "space" koliko treba, no word, power point i excel su super i koriste u svakodnevnoj uporabi.

 

Inzistira se na pojmovima tipa širina sabirnice, ovo ono na procesoru, ovakva onakva grafička kartica, učenik otvori kućište i nema pojma kak izgleda taj procesor o kojem je znao napamet svaku sitnicu, niti u koji utor da zašteka grafičku, naravno ako to nije sam naučio.

 

Na kraju, gradivo je relativno zastarjelo, treba znati način prenošenja bitova putem paralelnog porta koji je u širokoj upotrebi te se svakodnevno koristi za pisače i periferne uređaje tamo u 7. razredu, a valjda su zadnji paralelni port nekamo ugradili pred 15 godina. 

 

Zapravo bi najosnovnije bilo na informatici barem naučiti kako se pravilno koristi google, i onda s tim mozes nauciti kaj te god zanima.

 

Ali dobro, stvaramo glupu djecu koja za obični error ne znaju što poduzeti pa zovu servisera ili lokalnog znalca koji to dobro naplati.

All rights reserved. Copyright (c) by Dipl. Pješak 2015.
Moj PC  
3 0 hvala 0
10 godina
neaktivan
offline
Kodiranje ili povijest, pitanje je sad?

Bilo bi im bolje da umjesto te retardacije uvedu nutricionizam jer ionako su svi previše masni. A kod nas umjesto popova i informatike odmah nutricionizam i seksualni odgoj i natezanje kožice.

 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Kodiranje ili povijest, pitanje je sad?
segregator kaže...
BlueMax kaže...

 Ja si krivo predocavam cinjenice a ti bi djetetu u prvom osnovne uveo kodiranje? Dijete u prvom osnovne ne zna slova, ne zna brojeve. Nema razvijenu logiku niti zna osnovne zivotne pojmove a kamoli informaticke. Igrom slucaja imam sina u prvom osnovne i bas me zanima kako bi mu ti objasnio sto je npr. petlja i koliko bi ti vremena za to trebao. Obrazovanje nam je na nivou kakvom je upravo zbog genijalaca koji ne shvacaju sistematiku ucenja. Treba uciti dobro a ne puno.

Zaista ne shvacam koji je smisao buduceg pekara ili konobara daviti s kodiranjem umjesto mu pruziti znanje koje ce mu trebati. U osnovnoj osnovno a u srednjoj strucno.

Informatika u osnovnim skolama - da. Umjesto povijesti ili geografije definitivno ne. Programiranje uciti prije osnovnih matematickih operacija je idiotizam.

 

Pa smisao je valjda da vidiš što ranije da li će biti pekar, konobar ili programer?

 Ne. Smisao je da naucis dijete osnovama.

 

Ali i da je smisao rana selekcija, sto bi to znacilo? Da buduci pekar tri puta padne prvi razred osnovne iz programiranja? Da ga se 8 godina pila s necim sto mu nikad nece trebati?

 

Osim toga, djeca se razlicitim tempom razvijaju mentalno i fizicki. Nemoguce je za nekog osmogodisnjaka reci da mu je konobarenje krajnji domet.

 

11 godina
offline
Re: Kodiranje ili povijest, pitanje je sad?
Firef0X kaže...
 

Primjer: program za blinkanje led diode svakih 1s na strojnom jeziku:

 

Ovo je kod za 8-bitni PIC mikrokontroler pisan u C-u.

Gdje je tu točno strojni jezik?

 

Što se tiče teme, bagovski novinari sada imaju tjednu normu trolerskih ili navlačkih tekstova, ili je nešto drugo u pitanju?

 

EDIT:

Ono što kronično nedostaje u nastavi barem od srednje škole ili viših razreda osnovne škole je učenje kritičkog mišljenja.

Poruka je uređivana zadnji put sri 30.9.2015 19:45 (Djuro von Prekoplotovich).
15 godina
offline
Kodiranje ili povijest, pitanje je sad?

Kad sam pročitao članak, samo sam vidio Fridaya, kako ulazi u arenu... 

I thought that I heard you laughing I thought that I heard you sing I think I thought I saw you try But that was just a dream That was just a dream
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Kodiranje ili povijest, pitanje je sad?

pola rudarenje, pola Tetris stetno je kao i strebanje godina napamet.
algoritamski nacin razmisljanja dobar je kao i uciteljica zivota.
mislim da ce se klinci ipak lakse snaci u algoritmima...

 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Kodiranje ili povijest, pitanje je sad?

upravo tako, sad će me popljuvati, ali za vrijeme Juge išlo se na vjeronauk tko je htio, bez opterećenja u školi...

15 godina
offline
Kodiranje ili povijest, pitanje je sad?

Oleg, kada si ti posljednji put napisao neku liniju koda? Čista znatiželja.

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Kodiranje ili povijest, pitanje je sad?
Diplomirani pješak kaže...

 

Na kraju, gradivo je relativno zastarjelo, treba znati način prenošenja bitova putem paralelnog porta koji je u širokoj upotrebi te se svakodnevno koristi za pisače i periferne uređaje tamo u 7. razredu, a valjda su zadnji paralelni port nekamo ugradili pred 15 godina. 

 Pa da je paralelni port zadnji krik tehnologije stvarno ne znam zašto bi netko u osnovnoj ili srednjoj školi učio način prenošenja bitova kroz njega.

16 godina
neaktivan
offline
Kodiranje ili povijest, pitanje je sad?

ako vec idete na mikrokontrolere, onda je najjednostavnije u asembleru. 

 

org 000h

start:

cpl p1.7

call tajmer

ajmp start

 

tajmer:

mov r7,#000h

mov r6,#000h

djnz r6,$

djnz r7,$-4

ret

 

end

 

 

inace je skolstvo prespora bestija koja je lancima vezana za ministarstvo u kojem rade ljudi koji vjerojatno niti ne razume koliko tehnika ide naprid. davnih sam dana jos prica o sudjelovanju u IPA projektu, osobno i moje skole. e pa malo je rec da sam razocaran sto taj novi program nije zazivia dalje od eksperimentalnog u pojedinim skolama i razredima. stari iz davne 1997. je jos uvijek aktualan u 90% skola. tako da ako se ima koga krivit za dosadan i naporan program po kojem se uci, onda to sigurno nisu profesori. nitko nebi bia sritniji kad bi dobili odrisene ruke i slobodu, samo sto to tako ne ide.

 

sto se tice arduina, vec par godina vodim jednu arduino grupu, i tu obicno ukljucim 1. i 2. razred srednje, sto im da malo uvida u to sto su objekti i objektno programiranje, a na primjerima na kojima fizicki mogu sebi docarat "objekt", koje su njegove karakteristike i sto moze obavljati. 

kasnije ipak radje neka udju dublje, u razumijevanje rada mikrokontrolera, registre, itd. ukljucujuci programiranje u asembleru, meni osobno jedna od drazih stvari. 

 

 

 

 

 

 

 
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Kodiranje ili povijest, pitanje je sad?
BlackDog22 kaže...
Diplomirani pješak kaže...

 

Na kraju, gradivo je relativno zastarjelo, treba znati način prenošenja bitova putem paralelnog porta koji je u širokoj upotrebi te se svakodnevno koristi za pisače i periferne uređaje tamo u 7. razredu, a valjda su zadnji paralelni port nekamo ugradili pred 15 godina. 

 Pa da je paralelni port zadnji krik tehnologije stvarno ne znam zašto bi netko u osnovnoj ili srednjoj školi učio način prenošenja bitova kroz njega.

 Upravo to, a osnovne stvari ljudi ne znaju. Čak do te mjere da imaju email samo da mogu imati fejs, a fejs i youtube su im krajnji doseg informatičke pismenosti. Ali dobro, kak i sve ostalo u našem obrazovanju, svi znaju da ne valja, ali nitko nebi mijenjao.

All rights reserved. Copyright (c) by Dipl. Pješak 2015.
12 godina
offline
Re: Kodiranje ili povijest, pitanje je sad?

Pokusaji "ljudskog" programskog jezika COBOL 1950-tih, SQL 1970-tih , Python donekle 1990-tih ...

 

Iako se iz razmisljanja koje iznosis, moze jedino zakljuciti da za tebe treba samo jedna naredba racunalu  "DO IT ALL I WANT!"

9 godina
protjeran
offline
Re: Kodiranje ili povijest, pitanje je sad?
Sum_of_all_fears kaže...

E kad koristiš krivi alat/jezik. Aj mi reci što je ovdje komplicirano i nerazumljivo?

 

     

 

 

 Meni sve.A de ti meni reci sta ti vidis nerazumljivo mu mom primjeru.

g12356 kaže...

 

 

 

 Kada bi netko sa današnjom tehnologijom programirao u takvom jeziku ozbiljan program, trebalo bi mu malo superračunalo da se program izvrši. Ako želiš da ti program bude brz moraš raditi čim bliže binarnom sustavu. Ali se u načelu slažem da bi bilo super, samo što još ni danas nemamo takve tehnološke preduvjete da bi to bilo moguće.

 Vidi ovo bi bio npr. nekompajlirani program koji bi kompajler preveo na strojni jezik.Zamisao je da umjesto ovih sad znakova upotrebljava normalni svakodnevni rjecnik.

 

Djuro von Prekoplotovich kaže...
Firef0X kaže...
 

Primjer: program za blinkanje led diode svakih 1s na strojnom jeziku:

 

Ovo je kod za 8-bitni PIC mikrokontroler pisan u C-u.

Gdje je tu točno strojni jezik?

 

A gdje je tu ljudski jezik?I sta fali da umjesto sto napises: #define _XTAL_FREQ 8000000 >  definiraj frekvecnciju vanjskog oscilatora 8MHz?Znaci koristim se svojim rjecnikom i ne moram prevoditi u glavi moju rijec definiraj u define,vanjski oscilator u xtal itd.I time si olaksavam posao.

Sa sadasnjim programiranjem mi svoje pismo pretvaramo u neki programski jezik(npr.C++) pa onda taj programski jezik kompajliramo.Zasto nebi program iz naseg pisma direktno kompajlirali.Neka kompaler prevodi nase rijeci direktno u strojni jezik.Ne vidim potrebu zasto nase rijeci šifrirati kroz programske jezike.

13 godina
neaktivan
offline
Re: Kodiranje ili povijest, pitanje je sad?
To što si ti rekao je upravo to što programski jezici i kompajleri i programski jezici već i danas rade. Samo što je to užasno sporo i pri samom kompajliranju i pri izvršavanju programa, a sa tim tvojim izmišljenim kompajlerom i jezikom bi bilo još 100x sporije. Pogledaj malo npr. koliko brzo chatbot i Siri rade za jednu rečenicu, što bi u tvom jeziku bila jedna linija koda.

Ideja je super, ali je u sadašnjosti neizvediva.
Vječni izazivač na gostujućem terenu.Moj blog:http://thebluedrag.blogspot.com/ Svi smo mi jedna velika obitelj sa prezimenom Čovječanstvo
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice