Lektire dostupne online

poruka: 42
|
čitano: 5.785
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Lektire dostupne online".
16 godina
neaktivan
offline
Lektire dostupne online

headshot knjiznicama ha?

wat?
Moj PC  
10 0 hvala 0
16 godina
odjavljen
offline
Lektire dostupne online

Umjesto da su digitalizirali nastavne materijale i stali na kraj besmislenim troškovima koje roditelji imaju iz godine u godinu oni rješavaju problem koji praktički ni ne postoji.

Kao da u africi glad rješavaju tako da prvo naprave najsuvremenije WC-e uzduž i poprijeko kontinenta...

 

EDIT:

Mislim da nije headshot u pitanju nego nekakav puno perfidniji pogodak od kojeg se dugo i bolno umire!

Freak Show Inc.
Poruka je uređivana zadnji put pon 9.2.2015 11:36 (Friday).
 
15 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Lektire dostupne online
Doduse i ne. Svaka cast projektu jer ce uvelike pomoci ucenicima koji zive na udaljenijim mjestima te nemaju bas pristup mnogim knjiznicama,(da ne pricam o sustavu obrazovanja po kojem sve skole s gim. programom imaju istu lektiru pa je povremeno tesko doci do neke knjige) te ce ovo vjerojatno posluziti za lektire do nekih stotinjak stranica, cisto sumnjam da ce se netko upustiti u citanje nekih 400-500 stranica recimo "Zlocina i kazne" te provesti pet-sest sati buljeci u ekran. Knjiga je ipak, u tom slucaju svakako bolji izbor
“In every crowd there are certain persons who seem just like the rest, yet they bear amazing messages.” Antoine de Saint-Exupery, Night Flight
12 godina
neaktivan
offline
Lektire dostupne online

Lektire su na carnetu dostupne vec par godina, ne znam zasto su se tek sad sjetili objaviti da su online. 

Moj PC  
5 0 hvala 0
16 godina
odjavljen
offline
Re: Lektire dostupne online
Johnny4286 kaže...
Doduse i ne. Svaka cast projektu jer ce uvelike pomoci ucenicima koji zive na udaljenijim mjestima te nemaju bas pristup mnogim knjiznicama,(da ne pricam o sustavu obrazovanja po kojem sve skole s gim. programom imaju istu lektiru pa je povremeno tesko doci do neke knjige) te ce ovo vjerojatno posluziti za lektire do nekih stotinjak stranica, cisto sumnjam da ce se netko upustiti u citanje nekih 400-500 stranica recimo "Zlocina i kazne" te provesti pet-sest sati buljeci u ekran. Knjiga je ipak, u tom slucaju svakako bolji izbor

 

Naravno da postoje problemi u tom kontekstu ali u odnosu na druge probleme - gotovo da su nevažni. Radi se nešto samo da bi ispalo kako se radi.

Freak Show Inc.
16 godina
neaktivan
offline
Re: Lektire dostupne online
Ovime ne gube knjižnice, nego đaci, jer je većini upravo lektira bila jedini razlog da ikada kroče u knjižnicu, što je na neke moglo utjecati da posude još ponešto.

Ovo je poput ugradnje pokretnih stepenica na putu do gimnastičke dvorane.
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
11 godina
neaktivan
offline
Re: Lektire dostupne online
Johnny4286 kaže...
Doduse i ne. Svaka cast projektu jer ce uvelike pomoci ucenicima koji zive na udaljenijim mjestima te nemaju bas pristup mnogim knjiznicama,(da ne pricam o sustavu obrazovanja po kojem sve skole s gim. programom imaju istu lektiru pa je povremeno tesko doci do neke knjige) te ce ovo vjerojatno posluziti za lektire do nekih stotinjak stranica, cisto sumnjam da ce se netko upustiti u citanje nekih 400-500 stranica recimo "Zlocina i kazne" te provesti pet-sest sati buljeci u ekran. Knjiga je ipak, u tom slucaju svakako bolji izbort

 Slažem se.

 

Nezamislivo je da netko pet ili šest sati bulji u ekran!

12 godina
offline
Re: Lektire dostupne online
Visak kaže...
Ovime ne gube knjižnice, nego đaci, jer je većini upravo lektira bila jedini razlog da ikada kroče u knjižnicu, što je na neke moglo utjecati da posude još ponešto.

Ovo je poput ugradnje pokretnih stepenica na putu do gimnastičke dvorane.

Ne znam kako je sada, ali dok sam ja isao u osnovnu i srednju skolu, trcalo se u knjiznice odmah po najavi slijedece lektire jer nije postojao dovoljan broj knjiga za sve, a ucenici naravno nisu bili kolegijalni pa knjige vratili nakon sto je procitaju nego su je drzali kod sebe maksimalno koliko su mogli. Hvale vrijedan projekt. A sada pohod na udzbenike!

16 godina
offline
Re: Lektire dostupne online
Johnny4286 kaže...
Doduse i ne. Svaka cast projektu jer ce uvelike pomoci ucenicima koji zive na udaljenijim mjestima te nemaju bas pristup mnogim knjiznicama,(da ne pricam o sustavu obrazovanja po kojem sve skole s gim. programom imaju istu lektiru pa je povremeno tesko doci do neke knjige) te ce ovo vjerojatno posluziti za lektire do nekih stotinjak stranica, cisto sumnjam da ce se netko upustiti u citanje nekih 400-500 stranica recimo "Zlocina i kazne" te provesti pet-sest sati buljeci u ekran. Knjiga je ipak, u tom slucaju svakako bolji izbort

 

 Još nemam školarca, ali bi sigurno za ovo (a i za druge stvari) investirao dijetetu u Kindle. Čitanje (koliko god dugo bilo) na Kindleu ili sličnom uređaju ne predstavlja nikakav problem.

Poruka je uređivana zadnji put pon 9.2.2015 12:30 (Kuv).
12 godina
offline
Lektire dostupne online

ti bi, ali neki nažalost djeci ne mogu ni gablec priuštiti....

Moj PC  
1 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Re: Lektire dostupne online

Ne slažem se. Ako postoji volja za čitanjem, onda će posuditi i nešto izvan lektire. Nisu dostupne sve lektire već samo one kojima su istekla autorska prava ili postoji dogovor s autorom i/ili nasljednicima prava. Uz to, nikad nije dovoljno knjiga u knjižnici za sve učenike pa je ovime riješen i taj problem. Postoji i određeni broj učenika koji teže dolaze do knjiga pošto ne postoji školska knjižnica ili je zaliha knjiga vrlo malena. 

Čudno mi je što u vrijeme kad je digitalizacija već odavno prošla pored nas ovaj potez netko vidi kao negativan. Vrlo često na forumu se raspravlja o digitalizaciji udžbenika i sličnih materijala, a kad se napravi neki korak, onda naiđe na dosta negativnih kritika. Smatram da je digitalizacija lektira pozitivan korak.

16 godina
offline
Lektire dostupne online

Bolje da su umjesto tog projekta svakom učeniku dali ovu knjigu, ili da su nju digitalizirali:

 

http://www.mozaik-knjiga.hr/repository/book/lead_pic/88/9799532231204.gif

 

To je jedina lektira koju sam ja pročitao u svom osnovnoškolskom i srednjošolskom obrazovanju 

 

Lektira, najgora stvar ikada izmišljena... To bi trebalo biti za one koji žele znati više, a redovno možda 1-2 knjige u školskoj godini...

 

Nas su tjerali čak da čitamo i 2 mjesečno u srednjoj... Mislim kao da djeca nemaju dovoljno obveza i s predmetima koji će im stvarno nešto značiti u životu, nego još moraju čitati neke knjige koje ih realno ni ne zanimaju i na koje je potrebno potrošiti poprilično puno vremena.

Moj PC  
1 7 hvala 0
16 godina
odjavljen
offline
Re: Lektire dostupne online
lllnuclearlll kaže...

Bolje da su umjesto tog projekta svakom učeniku dali ovu knjigu, ili da su nju digitalizirali:

 

http://www.mozaik-knjiga.hr/repository/book/lead_pic/88/9799532231204.gif

 

To je jedina lektira koju sam ja pročitao u svom osnovnoškolskom i srednjošolskom obrazovanju 

 

Lektira, najgora stvar ikada izmišljena... To bi trebalo biti za one koji žele znati više, a redovno možda 1-2 knjige u školskoj godini...

 

Nas su tjerali čak da čitamo i 2 mjesečno u srednjoj... Mislim kao da djeca nemaju dovoljno obveza i s predmetima koji će im stvarno nešto značiti u životu, nego još moraju čitati neke knjige koje ih realno ni ne zanimaju i na koje je potrebno potrošiti poprilično puno vremena.

 

Meni je žao što nisam više čitao (dosta lektira sam se "pošlepao"). Mišljenja sam da trebaju djeca što više čitati. Pogotovo u današnje vrijeme kad iz škola izlaze glupi ko qurci...

Freak Show Inc.
15 godina
neaktivan
offline
Lektire dostupne online

Odličan potez, mogli su to napraviti dok sam još išao u srednju (do prije 3 godine), ali barem će iduće generacije učiti "digitalno". 

Što se mene tiče, dobili su palac gore, neka samo nastave sa ovakvim stvarima, ulaganje u obrazovanje nikad nije loša stvar.

 

A što se negativnih komentara tiče, kao da bi netko inače išao u posjetu knjižnici jer mora čitati "Zločin i kaznu" pa će mu usput zapeti za oko neka druga knjiga koju će odmah posuditi. Neće, posudit će tu knjigu, tj. ako je uopće bude čitao (sažetci khm khm) i do iduće obvezne lektire neće ni svratiti u knjižnicu. Tko voli čitati, čitat će i bez lektira, tko ne, njemu ni 500 lektira neće promijeniti mišljenje. 

Why so serious?
 
3 0 hvala 0
16 godina
offline
Lektire dostupne online

A eto, ja recimo ne volim knjige tipa romani/drame itd. Volim čitati enciklopedije i nekakve tematske znanstvene knjige (tipa o svemiru, astronomiji i sl.). Znači knjige iz kojih stvarno mogu nešto pametno naučiti.

 

Nekva Ana Karenjina i Ivica Kičmanović me ne zanimaju nit malo, i radije bi proveo 10 dana u samici nego 10 dana čitao te knjige. Što me briga šta je ona bacila pod vlak jer je bila psihički poremećena osoba...  Dok recimo filmsku umjetnost obožavam... Recimo LOTR i Hobbit knjige mi ne pada na pamet čitati, a filmove sam gledao 3x... Jednostavno ne volim, a u školi su me prisiljavanjem na to naveli da zamrzim čitanje tak da mi više nikad ne padne na pamet uzeti neki roman u ruke.

Poruka je uređivana zadnji put pon 9.2.2015 12:48 (lllnuclearlll).
Moj PC  
3 4 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Re: Lektire dostupne online
Friday kaže...
lllnuclearlll kaže...

Bolje da su umjesto tog projekta svakom učeniku dali ovu knjigu, ili da su nju digitalizirali:

 

http://www.mozaik-knjiga.hr/repository/book/lead_pic/88/9799532231204.gif

 

...

 

Meni je žao što nisam više čitao (dosta lektira sam se "pošlepao"). Mišljenja sam da trebaju djeca što više čitati. Pogotovo u današnje vrijeme kad iz škola izlaze glupi ko qurci...

Dvije knjige mjesečno nije uopće puno. Svakako se slažem s Fridayom - što više, to bolje. Sve se stigne u srednjoj školi, nikad nisam imao više energije i manje trebao spavati nego u to vrijeme.

16 godina
offline
Re: Lektire dostupne online
IvanPricic kaže...

Dvije knjige mjesečno nije uopće puno. Svakako se slažem s Fridayom - što više, to bolje. Sve se stigne u srednjoj školi, nikad nisam imao više energije i manje trebao spavati nego u to vrijeme.

 Za nekoga tko mrzi čitati je jakoooooooo puno. Zašto se recimo nebi za lektiru uvela i filmska umjetnost? Znači tko ne želi čitati da pogleda film i piše o njemu, načinu snimanja, radnji, glumcima, da djeca nauče kako se stvaraju filmovi i sl. Generalno je filmska umjetnost zapostavljena u obrazovanju. Dakle da se ponudi neka alternativa jer nisu svi za čitanje... A ima podosta hrvatskih filmova koji bi mogli ući u obrazovanje kao filmska lektira.

Poruka je uređivana zadnji put pon 9.2.2015 13:13 (lllnuclearlll).
16 godina
odjavljen
offline
Re: Lektire dostupne online
lllnuclearlll kaže...

Dakle da se ponudi neka alternativa jer nisu svi za čitanje...

 

A jbg, neki možda nisu za matematiku pa da onda njima ponudimo dodatne sate stolnog nogometa? Zato i jesu djeca danas tako razmažena i sve im je teško...

Freak Show Inc.
Poruka je uređivana zadnji put pon 9.2.2015 13:18 (Friday).
16 godina
offline
Re: Lektire dostupne online
Friday kaže...
lllnuclearlll kaže...

Dakle da se ponudi neka alternativa jer nisu svi za čitanje...

 

A jbg, neki možda nisu za matematiku pa da onda njima ponudimo dodatne sate stolnog nogometa? Zato i jesu djeca danas tako razmažena i sve im je teško...

 

Ljudi s dobrim znanjem matematike imaju šanse naći posao i zarađivati svoj kruh. Najjače IT firme traže matematičare/programere za razvijanje algoritama i aplikacija... Onaj tko pročita 200 knjiga hrvatske lektire napisane u razdoblju 1500-2000g. može te iste papire koje je pročitao uzeti i obrisati si s njima dupe koliko će mu to značiti u životu. Matematika je znanost, lektira je da ne kažem šta. Jezik se može naučiti i bez lektire...

 

Jesi vidio možda u nekoj prijavi za posao u traženim znanjima dobro poznavanje romana i drama hrvatske književnosti? OK, kog zanima će čitati, ne kažem da bi trebalo skroz ukinuti lektire, ali za one koji ne žele čitati ih dobrano smanjiti i ponuditi alternativu tipa filmske umjetnosti. Naravno ovo je samo moje mišljenje jer eto meni su knjige mrske, a tu je školska lektira odigrala dobru ulogu zašto je to tako. Ali da je kod nas 90% razreda pisalo lektiru isto kao i ja iz vodiča i s Interneta. JE! Bile su koliko se sjećam od 30 učenika dvije cure koje su se isticale i voljele čitati, a ostatak 0 bodova. Jezična gimnazija lektire naravno da treba imati, ali neka škola za računalnog tehničara, ma daj molim te...

Poruka je uređivana zadnji put pon 9.2.2015 13:27 (lllnuclearlll).
11 godina
neaktivan
offline
Re: Lektire dostupne online
lllnuclearlll kaže...

A eto, ja recimo ne volim knjige tipa romani/drame itd. Volim čitati enciklopedije i nekakve tematske znanstvene knjige (tipa o svemiru, astronomiji i sl.). Znači knjige iz kojih stvarno mogu nešto pametno naučiti.

 

Nekva Ana Karenjina i Ivica Kičmanović me ne zanimaju nit malo, i radije bi proveo 10 dana u samici nego 10 dana čitao te knjige. Što me briga šta je ona bacila pod vlak jer je bila psihički poremećena osoba...  Dok recimo filmsku umjetnost obožavam... Recimo LOTR i Hobbit knjige mi ne pada na pamet čitati, a filmove sam gledao 3x... Jednostavno ne volim, a u školi su me prisiljavanjem na to naveli da zamrzim čitanje tak da mi više nikad ne padne na pamet uzeti neki roman u ruke.

 Naravno da voliš filmove jer ti je u njima sve servirano u nekih 2 sata i filmovi zbog potrebe za komercijalnošću izbjegavaju ikakvu složenost pa i nakomplikovaniji filmovi složenost temelje na trikovima i forama jer si ne smiju dozvoliti iskrenost.

 

Problem je, makar ja mislim, što ti ne znaš čitati.

 

Ako išta mrzim u svom životu to je što istinski uživam u sviranju, a nešto manje i u pisanju. Shodno tome i konzumiranju tih sadržaja.

Navest ću samo par teza vezanih za književnost koje ti nitko nije objasnio:

 

Čitati prevedena djela je većinom besmisleno. Dok se zbirke pjesama mogu kupiti u obliku u kojem je na jednoj strani prepjev, a na drugoj original, duži oblici ne.

 

Djelo nije neka univerzumska tvorevina koja se manifestirala kroz pisca nego izravna ideja pisca i njegove inspiracije. Zato se za čitanje djela treba spremiti, ukoliko ono nije izašlo jučer (a u tom slučaju imat ćeš probleme ako ne poznaješ povijest, pop kulturu i globalna zbivanja) jer svi pišu pod nekim utjecajem, velikim ili malim (možda i pod utjecajem porodice pa bi trebalo poznavati biografiju pisca).

 

Samo želim da kažem da uživanje u 40-satnom čitanju djela ne dolazi bez malo muke i da bi to bilo isto kao slušanje Albana Berga nakon što si prvi put čuo za njega i da su svi pisci i pjesnici koji su izdali djela (umjesto da su ih čuvali za sebe) komercijalni, što zbači da su na kraju svega namjenjeni čitanju i ostavili su prostora da se njihova djela razumiju.

 

I moram još spomenuti da je čitanje knjiga, baš kao i igranje video-igrica ovisna aktivnost i izvrstan bijeg od stvarnosti, obaveza i istine da je svo vrijeme utrošeno u te aktivnosti vrijeme tijekom kojeg ne misliš na fakultet, ispite, samoću, samoubistvo i slično. Zato, u slučaju da ja budem imao djecu, knjiga će biti no-no.

12 godina
offline
Re: Lektire dostupne online
lllnuclearlll kaže...
IvanPricic kaže...

Dvije knjige mjesečno nije uopće puno. Svakako se slažem s Fridayom - što više, to bolje. Sve se stigne u srednjoj školi, nikad nisam imao više energije i manje trebao spavati nego u to vrijeme.

 Za nekoga tko mrzi čitati je jakoooooooo puno. Zašto se recimo nebi za lektiru uvela i filmska umjetnost? Znači tko ne želi čitati da pogleda film i piše o njemu, načinu snimanja, radnji, glumcima, da djeca nauče kako se stvaraju filmovi i sl. Generalno je filmska umjetnost zapostavljena u obrazovanju. Dakle da se ponudi neka alternativa jer nisu svi za čitanje... A ima podosta hrvatskih filmova koji bi mogli ući u obrazovanje kao filmska lektira.

I sam si rekao da volis citati enciklopedije. Dakle nije problem koliko citati, vec - sto citati. No to je puno veci problem na koji nase spretno i uvijek u toku s vremenom Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta neci imati spreman odgovor sljedecih 40 godina. Ja sam dok sam jos isao u osnovnu procitao "Svet oko nas" prvi i drugi svezak od korica do korica. Nitko me nije tjerao, nije puhao za vrat niti prijetio losim ocjenama. Ane Karenjine se nisam mogao natjerati niti film pogledati, a s druge strane sam uzivao citajuci "Zlocin i kazna". Uglavnom sam mrzio HR knjizevnost, a osobiti poeziju i ona famozna pitanja "sto je pjesnik htio reci". Djeca niti imaju razvijene mozgove na dovoljnoj razini, niti su upuceni u socio-politicke prilike doticnog doba - kada im gurnu knjizurine ocekujuci od njih wunderkinde. Par godina kasnije bi ih te stvari mozda i zanimale, jer bi tada bili u stanju ta pusta slova i shvatiti. Ovako sam ja "citajuci" lektire naucio zaobilaziti prepreke. Upisao sam se u novinarsku grupu koju je vodila prof iz hrvatskog i tipkao tekstove koje bi drugi napisali, tako sam trebao procitati mozda 1/3 realizma u srednjoj skoli.

15 godina
neaktivan
offline
Lektire dostupne online

Razlika između papira i ekrana je ogromna, već dugo gledam neki kindle sa eink ekranom jer volim tu i tamo neš pročitati al većina tih knjiga nije dostupna kod nas a čitanje na lapu ili mobu je zamorno do bola.

--------------------------------------------------------------------------------------------
 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Lektire dostupne online
lllnuclearlll kaže...
IvanPricic kaže...

Dvije knjige mjesečno nije uopće puno. Svakako se slažem s Fridayom - što više, to bolje. Sve se stigne u srednjoj školi, nikad nisam imao više energije i manje trebao spavati nego u to vrijeme.

 Za nekoga tko mrzi čitati je jakoooooooo puno. Zašto se recimo nebi za lektiru uvela i filmska umjetnost? Znači tko ne želi čitati da pogleda film i piše o njemu, načinu snimanja, radnji, glumcima, da djeca nauče kako se stvaraju filmovi i sl. Generalno je filmska umjetnost zapostavljena u obrazovanju. Dakle da se ponudi neka alternativa jer nisu svi za čitanje... A ima podosta hrvatskih filmova koji bi mogli ući u obrazovanje kao filmska lektira.

 

Bez uvrede, ali i vidi se da nisi baš puno čitao -  iz podebljanog, kao i stilskih konstrukcija tipa "Znači tko ne želi...", "Znači knjige iz kojih..." itd.

 

Nisam mislio da će ikome biti potrebno dokazivati koristi čitanja književnih djela, ali hajde da nabacamo par:

 

- proširenje vokabulara i stila izražavanja, što pomaže u bilo kojoj djelatnosti kojom se čovjek bavi, pa bila ona i 100% tehnička. Osoba širokog vokabulara koja u arsenalu ima široku paletu stilskih figura i koja do u tančine poznaje standardni govorni jezik će svaku ideju, analizu ili prijedlog, ma kako kompleksnu, izložiti na jasan i sažet način. Time će je lakše "prodati", a ostavit će i bolji profesionalni dojam;

 

- vježbanje mozga, u smislu kratkotrajnog i srednjeročnog pamćenja i koncentracije (zbog praćenja fabule, iako je fabula samo jedna, najprimitivnija razina recepcije književnog djela), razvijanja sposobnosti vizualizacije stvari opisanih riječima (nepotrebno kod vizualnih sredstava izražavanja kao što je film ili TV, čime se doprinosi intelektualnoj lijenosti), verbalizacije složenih apstraktnih koncepata koje je i nemoguće prikazati na drugi način (npr. emocije, psihička stanja). Naposlijetku, cjelokupna čovjekova intelektualna aktivnost se odvija kroz interakciju koncepata "utjelovljenih" riječima na materinjem jeziku, pa je onda pametno što više i raznovrsnije konzumirati taj jezik.

 

 

Try to look unimportant - the enemy may be low on ammo...
16 godina
offline
Re: Lektire dostupne online
kerum kaže...

Ja sam dok sam jos isao u osnovnu procitao "Svet oko nas" prvi i drugi svezak od korica do korica. Nitko me nije tjerao, nije puhao za vrat niti prijetio losim ocjenama.

 Ovu enciklopediju sam čitao dok sam bio 5-6 razred. Cijelu sam pričitao i uvijek sam se vraćao na nju kad bi me nešto zanimalo što sam mogao naći unutra. Na žalost imao sam samo 2. svezak 

16 godina
offline
Re: Lektire dostupne online
Supermano kaže...

 

Bez uvrede, ali i vidi se da nisi baš puno čitao -  iz podebljanog, kao i stilskih konstrukcija tipa "Znači tko ne želi...", "Znači knjige iz kojih..." itd.

 

Nisam mislio da će ikome biti potrebno dokazivati koristi čitanja književnih djela, ali hajde da nabacamo par:

 

- proširenje vokabulara i stila izražavanja, što pomaže u bilo kojoj djelatnosti kojom se čovjek bavi, pa bila ona i 100% tehnička. Osoba širokog vokabulara koja u arsenalu ima široku paletu stilskih figura i koja do u tančine poznaje standardni govorni jezik će svaku ideju, analizu ili prijedlog, ma kako kompleksnu, izložiti na jasan i sažet način. Time će je lakše "prodati", a ostavit će i bolji profesionalni dojam;

 

- vježbanje mozga, u smislu kratkotrajnog i srednjeročnog pamćenja i koncentracije (zbog praćenja fabule, iako je fabula samo jedna, najprimitivnija razina recepcije književnog djela), razvijanja sposobnosti vizualizacije stvari opisanih riječima (nepotrebno kod vizualnih sredstava izražavanja kao što je film ili TV, čime se doprinosi intelektualnoj lijenosti), verbalizacije složenih apstraktnih koncepata koje je i nemoguće prikazati na drugi način (npr. emocije, psihička stanja). Naposlijetku, cjelokupna čovjekova intelektualna aktivnost se odvija kroz interakciju koncepata "utjelovljenih" riječima na materinjem jeziku, pa je onda pametno što više i raznovrsnije konzumirati taj jezik.

 

 

 

OK, svjestan sam tog. I naravno da čitanje doprinosi svemu ovom što si napisao. Ali ja svejedno još uvijek ne volim čitati romane/drame/hrv. književnost. Da sam i čitao lektire u školi na sliu sumnjam da bi mi to previše pomoglo u izražavanju jer bi to radio prek one stvari. A i što se tiče izražavanja ne smatram baš da sam totalno nesposoban u tome i da se previše razlikujem u tome od ostatka društva. OK, za osnovnu školu još lektire imaju smisla, ali za srednje strukovne po meni više ne, tj. trebalo bi ih poprilično smanjiti. Inače otac mi radi u jednoj obrtničkoj školi. Jedan učenik ide za automehaničara, zna rastavit i složit auto sam bez ičije pomoći, popravit, ma stvarno talent za automobile. I što se desilo? Srušila ga prof. hrvatskog jezika. Pa nije dečko odabrao automehaničarski zanat da bi čitao 2. lektire mjesečno...

15 godina
neaktivan
offline
Re: Lektire dostupne online
lllnuclearlll kaže...
Supermano kaže...

 

Bez uvrede, ali i vidi se da nisi baš puno čitao -  iz podebljanog, kao i stilskih konstrukcija tipa "Znači tko ne želi...", "Znači knjige iz kojih..." itd.

 

Nisam mislio da će ikome biti potrebno dokazivati koristi čitanja književnih djela, ali hajde da nabacamo par:

 

- proširenje vokabulara i stila izražavanja, što pomaže u bilo kojoj djelatnosti kojom se čovjek bavi, pa bila ona i 100% tehnička. Osoba širokog vokabulara koja u arsenalu ima široku paletu stilskih figura i koja do u tančine poznaje standardni govorni jezik će svaku ideju, analizu ili prijedlog, ma kako kompleksnu, izložiti na jasan i sažet način. Time će je lakše "prodati", a ostavit će i bolji profesionalni dojam;

 

- vježbanje mozga, u smislu kratkotrajnog i srednjeročnog pamćenja i koncentracije (zbog praćenja fabule, iako je fabula samo jedna, najprimitivnija razina recepcije književnog djela), razvijanja sposobnosti vizualizacije stvari opisanih riječima (nepotrebno kod vizualnih sredstava izražavanja kao što je film ili TV, čime se doprinosi intelektualnoj lijenosti), verbalizacije složenih apstraktnih koncepata koje je i nemoguće prikazati na drugi način (npr. emocije, psihička stanja). Naposlijetku, cjelokupna čovjekova intelektualna aktivnost se odvija kroz interakciju koncepata "utjelovljenih" riječima na materinjem jeziku, pa je onda pametno što više i raznovrsnije konzumirati taj jezik.

 

 

 

OK, svjestan sam tog. I naravno da čitanje doprinosi svemu ovom što si napisao. Ali ja svejedno još uvijek ne volim čitati romane/drame/hrv. književnost. Da sam i čitao lektire u školi na sliu sumnjam da bi mi to previše pomoglo u izražavanju jer bi to radio prek one stvari. A i što se tiče izražavanja ne smatram baš da sam totalno nesposoban u tome i da se previše razlikujem u tome od ostatka društva. OK, za osnovnu školu još lektire imaju smisla, ali za srednje strukovne po meni više ne, tj. trebalo bi ih poprilično smanjiti. Inače otac mi radi u jednoj obrtničkoj školi. Jedan učenik ide za automehaničara, zna rastavit i složit auto sam bez ičije pomoći, popravit, ma stvarno talent za automobile. I što se desilo? Srušila ga prof. hrvatskog jezika. Pa nije dečko odabrao automehaničarski zanat da bi čitao 2. lektire mjesečno...

 

Smisao obvezne lektire jest da čitavu jednu generaciju postepeno "svede na zajednički nazivnik" po pitanju usvajanja standardnog književnog jezika, misleći pritom na sve aspekte koje sam gore naveo. Mi sad možemo raspravljati o tome jesu li naslovi naspretnije odabrani u odnosu na navedenu svrhu, ali priznat ćeš da ima ljudi koji, da nisu natjerani, makar i pod prijetnjom loše ocjene, ne bi cijelog svog života pročitali išta duže od članka u "Sportskim novostima". Dvije knjige mjesečno zbilja nije mnogo, a moje je mišljenje da čak i automehaničar mora znati barem donekle koristiti standardni jezik. Čitao on lektiru s voljom ili preko volje, nešto će mu od toga podsvjesno ostati u glavi.

 

Try to look unimportant - the enemy may be low on ammo...
11 godina
neaktivan
offline
Re: Lektire dostupne online
lllnuclearlll kaže...

OK, svjestan sam tog. I naravno da čitanje doprinosi svemu ovom što si napisao. Ali ja svejedno još uvijek ne volim čitati romane/drame/hrv. književnost. 

 Što se hrvatske književnosti tiče, ona je pretjerano forsirana u srednjim školama jer su Hrvati minijaturan narod i kroz svu svoju povijest obilježeni su potlačenošću koju je pratila i nepismenost pa se može reći da je i sama pojava Šimića nešto čemu svi možemo biti zahvalni, ali budući da hrvatski supremisti i slični tvrde obrnuto, u srednjoj se čita skoro pola-pola (Svijet-Hrvatska).

16 godina
offline
Re: Lektire dostupne online
Supermano kaže...

 Dvije knjige mjesečno zbilja nije mnogo, a moje je mišljenje da čak i automehaničar mora znati barem donekle koristiti standardni jezik. Čitao on lektiru s voljom ili preko volje, nešto će mu od toga podsvjesno ostati u glavi.

 

 Kak nije puno? Dvije knjige po 200-300-400 stranica (neke su znale imati i puno više), pa to je 20-25 stranica dnevno. Znači treba mi barem sat vremena dnevno samo za taj predmet, čak ne predmet nego samo lektiru na tom predmetu. To je 30 sati mjesečno. Niti na jedan predmet u srednjoj školi nisam trošio toliko vremena, a nisam baš išao u neku laganu srednju. Bilo je svake godine 13-14 predmeta ako se ne varam. Po toj logici bi za svaki predmet trebao odvojiti sat vremena dnevno? Znači 14h dnevno bi trebao učiti?

 

Jedna knjiga kroz 2 mjeseca bi čak i mogla proć kao nešto obvezno, za ostalo postoje dramske/književne grupe i slično. I realno je da skoro niti jedan učenik ne čita toliko lektire, i onda se na kraju prepisuje i kopira s Interneta. I gdje je onda tu smisao? Jel nije bolje manje i kvalitetnije nešto obradit nego nagomilat i onda to sfuširat? Iz engleskog smo također imali lektire, dvije su bile godišnje. Njih sam čak pročitao jer nisu bile nešto velike i bile su relativno zanimljive.

Poruka je uređivana zadnji put pon 9.2.2015 14:28 (lllnuclearlll).
12 godina
offline
Re: Lektire dostupne online
lllnuclearlll kaže...

A eto, ja recimo ne volim knjige tipa romani/drame itd. Volim čitati enciklopedije i nekakve tematske znanstvene knjige (tipa o svemiru, astronomiji i sl.). Znači knjige iz kojih stvarno mogu nešto pametno naučiti.

 

Nekva Ana Karenjina i Ivica Kičmanović me ne zanimaju nit malo, i radije bi proveo 10 dana u samici nego 10 dana čitao te knjige. Što me briga šta je ona bacila pod vlak jer je bila psihički poremećena osoba...  Dok recimo filmsku umjetnost obožavam... Recimo LOTR i Hobbit knjige mi ne pada na pamet čitati, a filmove sam gledao 3x... Jednostavno ne volim, a u školi su me prisiljavanjem na to naveli da zamrzim čitanje tak da mi više nikad ne padne na pamet uzeti neki roman u ruke.

 Lektira je stvar osnovne kulture. Ne mozes na skolsko gradivo gledati ja volim/ja ne volim. Ima puno djece koja ne vole nista.

Nisu tebe u skoli naveli da zamrzis citanje nego ti nikad nisi ni volio citati a natjerali su te (ili bar pokusali natjerati) da bar nesto procitas. Isto kao sto su nekoga natjerali da nauci koliko je 2+2 ili nekoga da nauci da glavni grad Brazila nio Rio. 

Stav kako tebe nije briga sto se neka tamo luda bacila pod vlak moze se prosiriti i na to kako te nije briga koji je drugi korijen iz 9, ko je bio Napoleon, od cega se sastoji voda, donose li rode djecu... a da ne govorim o usporedbi filmova sa knjizevnoscu. Zar ti mislis kako bi djeca u skoli umjesto o Mozartu trebala uciti o Severini jer oni to vise vole?

16 godina
offline
Re: Lektire dostupne online
BlueMax kaže...

 Lektira je stvar osnovne kulture. Ne mozes na skolsko gradivo gledati ja volim/ja ne volim. Ima puno djece koja ne vole nista.

Nisu tebe u skoli naveli da zamrzis citanje nego ti nikad nisi ni volio citati a natjerali su te (ili bar pokusali natjerati) da bar nesto procitas. Isto kao sto su nekoga natjerali da nauci koliko je 2+2 ili nekoga da nauci da glavni grad Brazila nio Rio. 

Stav kako tebe nije briga sto se neka tamo luda bacila pod vlak moze se prosiriti i na to kako te nije briga koji je drugi korijen iz 9, ko je bio Napoleon, od cega se sastoji voda, donose li rode djecu... a da ne govorim o usporedbi filmova sa knjizevnoscu. Zar ti mislis kako bi djeca u skoli umjesto o Mozartu trebala uciti o Severini jer oni to vise vole?

 Ne.  Potpuno ste me krivo shvatili, ili prije da sam se ja možda krivo izrazio jer sam mrzio lektiru 

 

Imaš potpuno pravo u svom postu. Ono što smatram da treba napraviti je dati veći izbor lektire djeci u školama i smanjiti lektiru na jednu u dva mjeseca za redovnu nastavu u srednjim strukovnim školama. Mislim da bi ju veći postotak djece tada stvarno i čitao. Eto, ja bi recimo radije pročitao Mozartovu biografiju nego priču o ivici Kičmanoviću koja je iskreno rečeno poprilično dosadna. Sjećam se da smo imali i knjiga za lektiru pisanih na starohrvatskom koje nitko nije razumio.  A što se tiče filmova, ne shvaćam zašto ih ne uspoređivati s književnošću. Filmska umjetnost je jedna od najvećih i najpraćenijih danas. Dakle nešto što bi čak bilo korisno naučiti. U RH nemamo baš previše redatelja, scenarista, itd... Možda i zato jer se o toj umjetnosti u školama ni ne govori.

Poruka je uređivana zadnji put pon 9.2.2015 15:14 (lllnuclearlll).
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice