Mobiteli nas čine glupljima, kaže studija

poruka: 26
|
čitano: 4.147
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Mobiteli nas čine glupljima, kaže studija".
7 godina
neaktivan
offline
Mobiteli nas čine glupljima, kaže studija

Kao da smo bez njih pametni...

Netko radi što zna a netko zna šta radi.
Moj PC  
15 0 hvala 3
16 godina
offline
Mobiteli nas čine glupljima, kaže studija

Smanjuju razinu pozornosti i izazivaju slabljenje koncentracije, bar kod mene. Kad imam mobitel uza se, imam neku čudnu tendenciju provjeravati što se događa, što diže razinu hormona stresa. Papirnati BUG u stvari daleko najproduktivnije čitam u avionu, jer mi je mobitel ugašen, i tek se tada osjećam ka čovik iz onih starih vremena, bez žurbe i ajmo vidit što je ekipa lipo napisala i guštat.

 
19 0 hvala 5
14 godina
neaktivan
offline
Mobiteli nas čine glupljima, kaže studija

Već si dovoljna budala kad daš 6000 kn za njega.

 
19 0 hvala 3
16 godina
neaktivan
offline
Mobiteli nas čine glupljima, kaže studija

Naslov je promašaj.

 

Pozornost/pažnja je jedno, a "postat gluplji" je nešto totalno drugo (jer implicira "trajno stanje ograničenosti" u odnosu na početno stanje).

 

Normalno da odvlači pažnju, bilo što što je interaktivno, a da ti je stalo do toga će ti odvući pažnju.

 

Da staviš hetero tipu polugolu ženu koja mu se sviđa, ode pažnja. Stavi gladnom čovjeku hranu ispred nosa a da pritom ne smije jest nego mora riješiti neki test - rezultati će sigurno biti niži u oba slučaja, a da pritom nitko od njih nije zapravo poglupio, već je usmjerio kognitivne resurse negdje drugdje.

 

To tako funkcionira tisućama godina i ostat će tako još neko vrijeme, to ima smisla iz evolucijskog aspekta.

 

Ali kada se ovako izvadi iz kontexta i kada novinari pokušavaju interpretirat znanstveni članak onda se dobija ovakav članak koji zapravo širi dezinformacije. Ista stvar sa onom gluposti da ljudi koriste samo 10% mozga, a ostalo je kao "skriveno ili zaključano" ili kakav bulšit se već spominje za tu lažnu informaciju. Ista stvar da igrice u pravilu čine djecu glupljom ili agresivnijom.

 

Clickbait.

 
31 0 hvala 0
8 godina
offline
Mobiteli nas čine glupljima, kaže studija

Nitko ne čita članak nego samo komentare, kaže studija

Moj PC  
13 0 hvala 1
16 godina
offline
Mobiteli nas čine glupljima, kaže studija

Moju glupost nemože povećat. Tu sam siguran. 

http://www.bug.hr/forum/post/lcd-plazma-televizori/stvarni-vlasnici-brandova/2909836.aspx
Moj PC  
4 0 hvala 0
9 godina
neaktivan
offline
Mobiteli nas čine glupljima, kaže studija

Preletio sam preko članka, ali za takve informacije je dovoljno prošetati gradom, a ne raditi studije.

Bolje biti ratnik u vrtu nego vrtlar u ratu!
Moj PC  
4 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Mobiteli nas čine glupljima, kaže studija
win10pro kaže...

Nitko ne čita članak nego samo komentare, kaže studija

 Je, ali ovaj članak su 3 rečenice, pa se nekako izdura i skonta da je naslov clickbait, tj. da mobiteli odvraćaju pažnju, a ne čine glupljima. 
Nije da nam za to treba studija. No ja i smartphonei imamo toliko ignorantski odnos, da nekad nakon dva dana skužim da me je netko zvao.
Ako je slučajno uključen zvuk, služi mi samo da ga psujem. Dobro i to je odvraćanje pažnje. Treba smislit psovku. I tome čini glupljim :)

http://www.bug.hr/forum/post/lcd-plazma-televizori/stvarni-vlasnici-brandova/2909836.aspx
16 godina
neaktivan
offline
Re: Mobiteli nas čine glupljima, kaže studija
Čine li clickbaitovi novinare glupljima, ili je obrnuto?
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
 
14 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Mobiteli nas čine glupljima, kaže studija
overhaul kaže...

Ako je slučajno uključen zvuk, služi mi samo da ga psujem. Dobro i to je odvraćanje pažnje. Treba smislit psovku. I tome čini glupljim :)

 Studije kažu da su ljudi koji psuju inteligentniji i imaju bogatiji vokabular. 

 

Inače potpuno se slažem sa tvojim odnosom prema mobitelu. Ni ja svoj ne doživljavam. Ok doživljavam samo viber poruke jedne osobe al sve ostalo nula bodova.

I da, istina je. Naslov nema veze s člankom. Glupost ima veze s poremećajem pažnje. Netko tko je tupav neće riješiti zadatak ni s mobitelom a ni da mu je mobitel na dnu oceana. 

 

Hoy te he vuelto a recordar. Venias hacia mi, te oia sonreir. Hoy me dio por llorar. Me di cuenta que sin ti jamas sere feliz.
9 godina
neaktivan
offline
Re: Mobiteli nas čine glupljima, kaže studija
win10pro kaže...

Nitko ne čita članak nego samo komentare, kaže studija

 Čemu? Odokativno procjeniš članak po naslovu, pročitaš prvih par komentara i uletiš konstruktivno, znalački :)

15 godina
offline
Mobiteli nas čine glupljima, kaže studija

"istraživanje" je promašilo ceo fudbal i treba im uzeti novce natrag. smartfoni su posljedica a ne uzrok. zaglupljivanje provodi "društvo u cjelini" nadriobrazovnim sustavom, dominacijom gluposti i nepismenosti u svim područjima djelovanja (poglavito u politici), zatiranje kreativnosti i kulture, forsiranje potpuno nebitnih kretenarija i umjetnih tvorevina, na koje se ionako ne može utjecati (nacionalnost, rod, pleme, spol, većinska religija, obitelj, krv, bla), forsiranje suludih ekstremističkih ideologija i ostala dna ljudske sorte. statistički (normalna distribucija) je ionako većina ljudi jednostavno "prosječno" pametna = budale. ekstremno glupih 5% su desničari a onih 5% najpametnijih šuti jer ne može ništa protiv vladavine većine mediokriteta (= demokracija, valjda najgori društveni sustav koji su ljudi izmislili). tu negdje uleti kapitalinjarski marketing i eto smartfona. ostalo je povijest, tehnički, fiskultura, vjeronauk, bilogija, psihologija i psihijatrija. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Poruka je uređivana zadnji put uto 27.6.2017 20:31 (Ajar).
Moj PC  
5 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Mobiteli nas čine glupljima, kaže studija
exxe kaže...

Naslov je promašaj.

 

Pozornost/pažnja je jedno, a "postat gluplji" je nešto totalno drugo (jer implicira "trajno stanje ograničenosti" u odnosu na početno stanje).

Ne samo to, već je pitanje i negativne korelacije između inteligencije i sposobnosti koncentracije - inteligentni ljudi će prije krenuti razmišljati o drugim stvarima, pogotovo ako im zadatak koji moraju raditi ne predstavlja intelektualni izazov.

Big wheel keep on turning, Proud Mary keep on burning, Trolling, trolling, trolling on the river.
16 godina
offline
Re: Mobiteli nas čine glupljima, kaže studija
Naslov je relativno ok, iako napisan s tendencijom clickbaita.
Zaglupljivanje ne mora nuzno biti trajno, a to i ne stoji u naslovu.
Dodajmo jos tome da su mobiteli prakticno trajno uz nas, naslov postaje sve tacniji, jer imamo trajno stanje privremene zaglupljenosti.
Sto vodi u trajnu zaglupljenost.

Usput, iako je 100x preporucena na forumu...procitajte knjigu Shallows.
 
1 1 hvala 0
16 godina
offline
Re: Mobiteli nas čine glupljima, kaže studija
Ajare, salonski ljevicaru, ne prosipaj se. ;)
 
1 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Mobiteli nas čine glupljima, kaže studija
Svima vama kojima vas mobiteli čine glupljima molim da mi iste dostavite i tako ću vas besplatno riješiti te muke.
O Matijeviću jesi li pri piću?!Kud će boca nego da se joca.
Moj PC  
2 0 hvala 0
8 godina
offline
Mobiteli nas čine glupljima, kaže studija

Ma još i grafovi prikazuju ko da je 40% razlike a stvarne razlike nije ni 10%

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Mobiteli nas čine glupljima, kaže studija

Možda vas s iphone mob. , za android to ne vrijedi.

moje aplikacije na play-u : https://play.google.com/store/search?q=nik02droid
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
protjeran
offline
Mobiteli nas čine glupljima, kaže studija

Ja sam još uvek na WP-u pa nemam problema s odvlačenjem pažnje (bijaše već ohoho mrazova prošlo otkad nema na WP-u ničeg novog ili vrijednog pozornosti), a i pravo da vam kažem nemam život tak  da kad meni mob dobaci zvučni signal - to more bit samo posel ili još posla...

A sad zaozbač: tehnologija nas sve općenito zaglupljuje - živimo u vremenu informacija al ljudi se sve manje informiraju a sve više dangube i vegetiraju pred ekranima različitijeh dijagonala....

Trust me, I'm a Jedi!
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: Mobiteli nas čine glupljima, kaže studija
PlayMaker10 kaže...

Već si dovoljna budala kad daš 6000 kn za njega.

 

To je relativno.
Ako imaš plaću 5000 kuna, onda jesi budala, ako imaš 45000, onda nisi, onda si možeš priuštiti.

 

EDIT: Trebao sam citirati.

Ne predaj se nikada osim kad moraš - Grunf
Poruka je uređivana zadnji put uto 27.6.2017 22:29 (chutac).
14 godina
neaktivan
offline
Re: Mobiteli nas čine glupljima, kaže studija
chutac kaže...
PlayMaker10 kaže...

Već si dovoljna budala kad daš 6000 kn za njega.

 

To je relativno.
Ako imaš plaću 5000 kuna, onda jesi budala, ako imaš 45000, onda nisi, onda si možeš priuštiti.

 

EDIT: Trebao sam citirati.

 Budala si kako god jer niti jedan mobitel nema realnu vrijednost od 6000 kn. Ove cijene koje sad imamo su plod ljudske gluposti i kupovine i daju im do znanja da mogu stavit takve i još veće cijene.

11 godina
odjavljen
offline
Mobiteli nas čine glupljima, kaže studija

Zbog posla i tak moram biti dostupan na mobitel, pa ga gotovo uvijek nosim sa sobom. Ali kad mi je baterija prazna, pustim ga na punjaču i tako odlutam negdje, cijeli dan prođe bez njega, i bez da razmišljam o njemu. Kad je uz mene, uvijek nešto gledam na int pratim, dopisujem, baš nemam mira 🐒

eskeiouarvikei
Moj PC  
2 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: Mobiteli nas čine glupljima, kaže studija

Budala si ako si priuštiš nešto što ne možeš.

 

Ne predaj se nikada osim kad moraš - Grunf
8 godina
offline
Mobiteli nas čine glupljima, kaže studija
Ne treba biti jako pametan pa zaključiti, kako su zaključili čitatelji prije mene, da mobitel nikog ne čini glupljim nego da odvlači pažnju, smanjuje koncentraciju. Ovdje se očito radi o još jednom zbunjenom prijevodu tko zna koje engleske riječi (dumb? dummy?). U hrvatskom imamo mnogo riječi za glup (najširi pojam), npr.: lud, zbunjen, bedast, budalast, priglup, slabouman, nerazuman, bezuman, nesklapan, uz knjiške, više medicinske izraze neinteligentan, dementan, oligofren (=slabouman), infantilan. Kada se nešto hoće prenijeti s engleskog u hrvartski jezik treba se malo poigrati s riječima i vidjeti koja hrvatska riječ najbolje odgovara onoj engleskoj.
 
1 0 hvala 1
16 godina
neaktivan
offline
Re: Mobiteli nas čine glupljima, kaže studija
Ajar kaže...

"istraživanje" je promašilo ceo fudbal...

Tako nekako da. Iako su autori rekli da je inicijalna studija, ako su već htjeli to mjeriti, onda su trebali ubaciti još par varijabli npr. težina zadataka ili dali je dani odgovor točan ili ne.

 

Treba se isključiti taj efekt - ako je zadatak prelagan (npr. znaš odgovor bez mozganja) da je odvlačenje pažnje manje, a ako ne znaš odgovor da ga pokušavaš riješiti kakogod (guglanjem u ovom slučaju).

 

Ili su trebali staviti knjigu sa točnim odgovorima uz mob pa bi onda ispalo da i knjige odvlače pažnju i čine nas glupljima.

 

Dosta se priča da nas tehnologija čini glupljima - ja mislim upravo suprotno - onaj tko nauči razmišljat kritički, njemu tehnologija olakšava život višestruko. Onaj tko shvaća stvari kako mu se prezentiraju, ima prirodni otpor prema mentalnom trudu, takav sigurno neće napredovati.

 

Argument da nas tehnologija, internet, mobiteli poglupljuju je isto kao da kažem da su nas knjižnice poglupile - ne živimo u vremenu gdje svatko treba znati sve napamet, bitno je naučiti razmišljati produktivno, a onda tehnologija upada kao medij koji zapravo potencira industrijsku revoluciju.

 

Siguran sam kad je izašla prva Gutenbergova "kopirka" da su ljudi slično razmišljali - poglupit ćemo jer eto sad nam sve piše negdje.

 

Znamo kako je to završilo.

 

EDIT: besmisleni višak riječi :)

Poruka je uređivana zadnji put sri 28.6.2017 9:11 (exxe).
12 godina
neaktivan
offline
Mobiteli nas čine glupljima, kaže studija

I zato njima treba studija....

Svaka akcija ima svoju reakciju.
Moj PC  
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice