Musk je muljator - vaš idući auto neće biti elektr

poruka: 859
|
čitano: 131.625
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Musk je muljator - vaš idući auto neće biti elektr".
15 godina
odjavljen
offline
Re: Musk je muljator - vaš idući auto neće biti el
Feudalac kaže...
Hibridi su, prije desetak godina od strane onog istog MIT-a proglašeni tehnologijom s najvećim potencijalom u idućih 20-25 godina. Međutim, oni su prijelazno rješenje bas kao i punjenje Tesle iz termoelektrane na ugljen. Prednost Tesle je sto on može koristiti nuklearku i bilo koji drugi izvor, hibrid i dalje ovisi isključivo o nafti pa se agonija samo produžava.

Poz

Hibridi s jedne strane manje zagađuju pri proizvodnji i deponiranju (jer imaju manje baterije), a s druge strane nemaju problema sa sporim punjenjem i limitiranim dosegom.

 

Plug-in hibridi dodatno omogućuju punjenje onda kad je to praktično i isplativo, a klasično korištenje kad nije uz mali kompromis po pitanju gore navedenih prednosti (što je praktično za vlasnike koji imaju više vožnje po gradu, a manje van). Također iskorištava prednost klasičnog EV-a po pitanju punjenja na ekološki prihvatljivijem izvoru struje.

 

Međutim, ta prednost ne postoji dok ne budemo imali višak čiste struje. Ako misliš da ćemo imati kroz 10 godina, onda bih te nazvao poprilično optimističnim.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
15 godina
odjavljen
offline
Re: Musk je muljator - vaš idući auto neće biti el
Mandor kaže...

Tako je. Drago govori o tome i onda nacrta nekakav scenarij gdje se sve urušava. Nema struje, nema litija, nema tko zna čega. 

Nema viška struje iz ekološki prihvatljivog izvora. Nije pitanje ima li litija, već koliko ga je ekonomski isplativo vaditi i po kojoj cijeni tamo gdje ga ima. Ovo je ipak novinski članak, a ne znansteni rad, pa nema smisla inzistirati na toliko preciznom izražavanju.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
8 godina
offline
Re: Musk je muljator - vaš idući auto neće biti el
Mi kao Hrvatska nemamo razloga glumiti većeg Papu nego što je on sam. Em smo po pitanju udjela obnovljivih izvora u vrhu svijeta (pukim slučajem, ali i drugi su tamo gdje jesu spletom lokalnih uvjeta) em nemamo svoju spomena vrijednu proizvodnju solara, vjetroelektrana ili bilo čega novog po pitanju obnovljivih izvora pa tako ni ekonomskih niti političkih razloga poticati uvoz. Obzirom na to, ne očekujem viškove struje iz solara u skorije vrijeme, ali kroz desetljeće ili dva, možemo po ekonomskoj osnovi imati struje za cijeli Balkan. Međutim, Njemačka već sada ima viškove struje za koju plaća Poljacima i francuzima da je preuzmu iz mreže kako ne bi pokrepali silni roboti i ostala fina tehnologija kojom se oni ponose dok štanca robu za cijeli svijet 24/7/365.
Ja rekoh
13 godina
offline
Re: Musk je muljator - vaš idući auto neće biti el

Konvencionalne hidrocentrale se ne smatraju obnovljivim izvorima električne energije zbog svog utjecaja na okoliš.

Stručnjak za odmaganje...
8 godina
offline
Re: Musk je muljator - vaš idući auto neće biti el
Mario-L: držao sam te za čovjeka iz struke. Hidro jest obnovljivi izvor, a sve sto čovjek napravi ima neki utjecaj na okoliš. Hidro je jedno vrijeme bio izbačen iz kalkulacija dok je na snazi bila politička borba za uvođenje subvencija i namjestanje poslova novim ulagačima pa se govorilo o ‘novim obnovljivim izvorima’. Sada to vise nitko ne spominje, biodizel je aut, ostali su samo vjetar i Solar koji gube te subvencije pa hidro o vise nikome ne smeta - dapače
Ja rekoh
15 godina
odjavljen
offline
Re: Musk je muljator - vaš idući auto neće biti el
Feudalac kaže...
Mi kao Hrvatska nemamo razloga glumiti većeg Papu nego što je on sam. Em smo po pitanju udjela obnovljivih izvora u vrhu svijeta (pukim slučajem, ali i drugi su tamo gdje jesu spletom lokalnih uvjeta) em nemamo svoju spomena vrijednu proizvodnju solara, vjetroelektrana ili bilo čega novog po pitanju obnovljivih izvora pa tako ni ekonomskih niti političkih razloga poticati uvoz. Obzirom na to, ne očekujem viškove struje iz solara u skorije vrijeme, ali kroz desetljeće ili dva, možemo po ekonomskoj osnovi imati struje za cijeli Balkan.

Da, kad se zbog ekonomskih razloga iseli pola države i uništi bilo kakva proizvodnja, potrošnja struje će značajno pasti.

 

Feudalac kaže...
Međutim, Njemačka već sada ima viškove struje za koju plaća Poljacima i francuzima da je preuzmu iz mreže kako ne bi pokrepali silni roboti i ostala fina tehnologija kojom se oni ponose dok štanca robu za cijeli svijet 24/7/365.

Da, pa malo zavirimo iza brojki: http://www.energetika-net.com/vijesti/obnovljivi-izvori-energije/iz-obnovljivih-izvora-trecina-elektricne-energije-u-njemackoj-23910

 

U odnosu na 2015. u 2016. su proizveli 2 TWh više energije iz vjetra (povećanje na pućinskim, manjenjem na kopnenim, +2 TWh je razlika), 3,8 TWh manje iz sunca, 2,5 TWh više iz hidroelektrana, a 1,5 TWh iz biomase i spaljivanja smeća. Krasne brojke.

 

Što se tiče negativne cijene, jedan malo pristran članak, ali opet dosta toga otkriva: http://www.vjetroelektrane.com/svijet/2219-kako-je-u-njemackoj-doslo-do-negativnih-cijena-elektrcine-energije

 

U čemu je problem? Sunce i vjetar su nestalni izvori, pri tom je vjetar i nepredvidiv. Trebaš imati spreman kapacitet koji će preuzeti opterećenje mreže kod smanjenja generacije. Hidroelektrane su idealne za to, a nakon njih plinske. Nuklearke su tu beskorisne jer su jako trome (one su dobre za base load). Elektrane s kogeneracijom su ujedno i toplane, pa gašenje proizvodnje tople vode ne dolazi u obzir.

 

Dakle, s instaliranjem vjetroelektrana i solara raste potreba za backupom, a elektrane koje su prikladne za takav backup su ekološki prihvatljivije od onih koje nisu prikladne, pa onda moraš gasiti čišće elektrane, a koristiti prljavije za pokriti base load. Alternativa je proizvoditi višak i prodavati ga po negativnoj cijeni.

 

Međutim, ta alternativa fukcionira sam kad imaš kome prodati. Zbog toga je privlačna ideja punjenja auta u trenutku takvog viška. Ta ideja na papiru djeluje dobro, ali sam u prijašnjem postu objasnio probleme u praksi.

 

Feudalac kaže...
Mario-L: držao sam te za čovjeka iz struke. Hidro jest obnovljivi izvor, a sve sto čovjek napravi ima neki utjecaj na okoliš. Hidro je jedno vrijeme bio izbačen iz kalkulacija dok je na snazi bila politička borba za uvođenje subvencija i namjestanje poslova novim ulagačima pa se govorilo o ‘novim obnovljivim izvorima’. Sada to vise nitko ne spominje, biodizel je aut, ostali su samo vjetar i Solar koji gube te subvencije pa hidro o vise nikome ne smeta - dapače

Utjecaj akumulacijskog jezera nije zanemariv, kao što nije ni utjecaj proizvodnje panela. Vidim da ti je jasno da tu dosta pravila kroje interesni lobiji, a ne struka, samo je pitanje zašto tu činjenicu zanemaruješ onda kad ti ne ide u prilog.

 

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
7 godina
offline
Re: Musk je muljator - vaš idući auto neće biti el
Mandor kaže...

Tako je. Drago govori o tome i onda nacrta nekakav scenarij gdje se sve urušava. Nema struje, nema litija, nema tko zna čega. 

Zato i komentiram ovu temu. Jer je izmislio nešto i onda govori protiv toga.

Musk nije rekao da će tvoj sljedeći auto biti električni već da bi za 10 godina moglo pola novih auta u SAD biti električno. Razlika je svemirska. KOJI DIO TI NIJE JASAN?

Senzacionalizam i bombastični naslovi i tekstovi su temelj modernog novinarstva.

Drago je sastavio kvalitetan tekst bez nekih rupa i s realnim osvrtom na trenutno stanje stvari.

A zbog tona teksta i relativno "polariziranog" stava su se svi emotivno angažirali 

Uglavnom, odličan posao, bravo Drago !

 

E sad, kaj je on to konkretno izmislio?

Sve stoji.

Druga je stvar kaj nekima smeta kad netko promatra to sa strane romantičnih maštanja pa mu smeta realan osvrt.

A u SAD-u uopće ne sumnjam da bude najbrža penetracija EV (ne zbog Tesle, zapravo malim dijelom da) jer je kod njih tržište liberalizirano i sve ove zamisli sa solarima i komplet neovisnim sustavom su kod njih lako ostvarive.

Kaj god mislili o amerima, jedini imaju tržište u duhu današnjih vremena.

Ali neću se ponavljat svakih par stranica.

 

Kaj se tiče elektrana, smatram da do komercijalne pojave fuzijskih elektrana najbolje rješenje je reverzibilna hidroeletrana u kombinaciji sa solarnom elektranom povrh nje, sistem koji je prvi uveden u Španjolskoj ako se dobro sjećam.

S tim da se onda ako se radi o dva bazena neovisna o vodnom sustavu nema ni utjecaja na floru i faunu kao kod normalnih hidroelektrana izgrađenih na prirodnim vodnim površinama.

A uz pametno planiranje se lako takve elektrane distribuiraju točno tam di treba da se smanje gubici.

Zašto to nije popularnije u današnje doba ne znam.

Svi se uhvatili samo PV elektrana pa sami problemi...

Njemačka je zakasnila s regulativama, a ovaj sistem nigdje ne bude išao sve dok tržišta ne postanu kao ona u SAD-u.

A to ne budemo skoro gledali.

 

 

Kruha i igala...
13 godina
offline
Re: Musk je muljator - vaš idući auto neće biti el
Feudalac kaže...
Mario-L: držao sam te za čovjeka iz struke. Hidro jest obnovljivi izvor, a sve sto čovjek napravi ima neki utjecaj na okoliš. Hidro je jedno vrijeme bio izbačen iz kalkulacija dok je na snazi bila politička borba za uvođenje subvencija i namjestanje poslova novim ulagačima pa se govorilo o ‘novim obnovljivim izvorima’. Sada to vise nitko ne spominje, biodizel je aut, ostali su samo vjetar i Solar koji gube te subvencije pa hidro o vise nikome ne smeta - dapače

Ne bavim se hidroelektranama ali mi je ostalo u sjećanju da su postavili neku snagu kao granicu snage za ostvarivanje poticaja za OIE. Na ovom linku je izvještaj HROTE-a o obnovljivim izvorima energije u 2016. (trebalo kolegi neki dan za kogeneracijsko postrojenje). Ima hrpetina statističkih podataka (istina većim dijelom se odnose na one kapacitete i proizvođače koji su u sustavu povlaštenih proizvođača) pa ko voli nek baci oko. Još malo statističkih podataka vezano za OIE i zemlje EU. Po udjelu OIE-a smo visokopozicionirani a prema onome što sam pročitao na energetika.netu to je zbog toga što su nam priznali grijanje na drva kao korištenje OIE.

Stručnjak za odmaganje...
15 godina
odjavljen
offline
Re: Musk je muljator - vaš idući auto neće biti el
Već stvaranje velikih vodenih bazena stvara razliku u mikroklimi. Sad, kad bi oba bazena bila zatvorena, vjerojatno bi utjecaj bio manji ili ga čak ne bi bilo, ali je to i dalje ogromna investicija koja traži ogromne površine.
Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
15 godina
offline
Re: Musk je muljator - vaš idući auto neće biti el
fer-de-lance kaže...

Senzacionalizam i bombastični naslovi i tekstovi su temelj modernog novinarstva.

Drago je sastavio kvalitetan tekst bez nekih rupa i s realnim osvrtom na trenutno stanje stvari.

A zbog tona teksta i relativno "polariziranog" stava su se svi emotivno angažirali 

Uglavnom, odličan posao, bravo Drago !

 

E sad, kaj je on to konkretno izmislio?

Sve stoji.

Druga je stvar kaj nekima smeta kad netko promatra to sa strane romantičnih maštanja pa mu smeta realan osvrt.

 

 

OK, ja sigurno ne maštam i nisam romantičar u ovoj temi.

bez rupa, relano, odličan posao.... krenimo redom.

 

Naslov Musk je muljator i vaš idući auto neće biti električni. Što je izmuljao i tko je rekao da će idući biti električni? To što ne posluje u plusu je očekivano i poznato ulagačima, a krajnjeg korisnika nije previšpe briga. Dakle, clickbait.

 

To što se konstantno reklamira besplatno je ništa čudno jer postoje youtuberi, obični novinari koji su oduševljeni. Zašto i ne bi bili kad je ovo najveća promjena u osobnom prijevozu (niti ne kažem da je napredak) još od kad smo prešli sa zaprežnih kola na automobile. Od kad smo prvi put napravili auto sa klipovimai cilindrima i pogonom na benzin, nije bilo tako dramatične promjene.

 

Zatim spominje visuku tržišnu kapitalizaciju "za koju čak sam Musk kaže da je totalno nerealna" i još daje link. Je li to onda

muljator koji sam to kaže?

 

Proizveo je samo 200000 automobila u 9 godina. Pa? Trebalo je razviti proizvodnju. Čovjek gradi najveće tvornice baterija jer ne postoji dovoljno proizvodnje i preskupe su. Trebalo je i to napraviti. Trebalo je izmisliti i softver i autopilot. Koliko je to Rimac proizveo auta? Koliko bi trebalo da se sva tehnička ekipa sa ovog foruma sastavi i da naprave makar jedan auto? Malo je, da, ali raste. Ipak, zar je zato muljator?

 

Ugljični otisak. Da, realnim ljudima je jasno da se još uvijek stvara zagađenje proizvodnjom pa i napajanjem EV. Ali stvara se i proizvodnjom kelja. Stvara se i zimskim grijanjem prostora. i zato, prvo, izmjestit ćemo zagađenje samo na proizvodnju, drugo, raste proizvodnja "zelene" energije konstantno, a tom energijom ne napajamo IC. Ponavljam po peti put, ako samo neće voziti posvuda milijuni auta sa katalizatorima i filterima čestica i usprkos tome izbacuju kancerogene tvari direktno u naše nosnice, već i to je napredak bez obzira da li je išta zelenije.

 

Auti su skupi i cijena pada. To ima veze s tim što je proizvodnja još uvijek smiješno mala, zar ne???

 

Cijena struje (jeftinije) ne može nadoknaditi razliku u cijeni. Kao da je netko rekao da može??? Nije to nitko rekao, nego može pomoći. Ne moraš imati cipele da trčiš maraton, ali, eto, pomaže.

 

"Na jednoj od grupa korisnika Teslinog Modela S jedan vlasnik je zadovoljno zaključio..." kao prvo, relevantna je statistika...

 

Zatim, najnoviji je Tesla auto "toliko ružan" i "čekat ćete ga"... je li to referenca na muljaže opet? Da, ljudi znaju da čekaju i doslovno godinama. Koja je poanta?

 

Zatim se opet vraća na to da Tesla ne zarađuje i mora vraćatio ogromne kamate. Nova tvornica se i dalje gradi. "ideja o masovnom, dostupnom, jeftinom i općeprihvaćenom električnom automobilu kao zamijeni za klasične automobile nikad se nije činila daljom" Stvarno??? Ili se možda nikad nije činila bližom ako se gradi tvornica i najviše ih je ikada na cesti i najviše ikada ih se proizvodi??? Molim?

 

Usporedimo Aute s mobitelima. Odmah zaključak iz toga. A što je točno usporedio? Parametri?? Zar nisu samo poneki imali NMT mobitele? Pa se polako probijao GSM... pa su onda odjednom svi imali mobitel kad je cijena pala i format se smanjio? Što uspoređujemo?

 

 

 

 

Moj zaključak nakon komentiranja svakog odlomka teksta je da je Drago taj koji je emotivno angažiran i ima romantična maštanja o postojećem stanju s milijunima smrdljivih automobila na cestama.

 

 

12 godina
offline
Re: Musk je muljator - vaš idući auto neće biti el
Mandor kaže...
BlueMax kaže...
Što se tiče ubrzanja i brzine na cesti, s BMW-om 750ix relaciju Split-Zagreb odradit ću ispod 2 i po sata. Tesla neće ispod 3 i po. A ako s Teslom pokušaš biti brz trebat će ti nekih 10 sati.

 

 

Užasno¸, ali užasno me ljute ljudi poput tebe.

Prestani širiti laži.

Ne može nijedan automobil odraditi Zagreb-Split za ispod 2 i pol sata kad Lučko-Dugopolje ima 400 km. Uz maksimalnu brzinu stalnih 130 km/h je to preko 3 sata.

Ti bi trebao voziti 160 konstantno da prevališ Dugopolje-Lučko u 2 i po sata? A koliko još do gradova? Koliko se brzo onda voziš? 200? 250?

Čemu takvi argumenti kad tako nešto mogu izvoditi ljudi koji ugrožavaju sve druge na cesti???

 Što sad ja trebam napisati? Da me užasno ljute ljudi poput tebe i da si ti lažov?

Kako ja vozim to je moja stvar i eventualno stvar policije. Više moja žena ugrožava promet kada vozi 100 nego ja kad vozim 200. Dugopolje-Lučko s dvije trećine slabijim autom od 750ix odvozim ispod 2 i po sata.

8 godina
offline
Re: Musk je muljator - vaš idući auto neće biti el
Vezano za udio obnovljivih izvora energije OIE. To je malo širi pojam od Tesle i ove rasprave, ali hvala.
Poz
Ja rekoh
14 godina
online
Musk je muljator - vaš idući auto neće biti elektr

@Feudalac

 

FYI, Švabe lopataju ugljen iz površinskih kopova na warp 9 brzini, kao da sutra ne postoji...

 

Njihova eko-struja je melem/sveta vodica (nit pomaže nit odmaže u globalnoj slici svijeta pogonjenog par sto milijuna godina starim crkotinama) za romantične eko-dušice koje su in-sync s višim celestijalnim sferama

 

Ju je je? Je ju je!
Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Musk je muljator - vaš idući auto neće biti el
MrBlc kaže: ‘Utjecaj akumulacijskog jezera nije zanemariv, kao što nije ni utjecaj proizvodnje panela. Vidim da ti je jasno da tu dosta pravila kroje interesni lobiji, a ne struka, samo je pitanje zašto tu činjenicu zanemaruješ onda kad ti ne ide u prilog.’

Pa nismo djeca, apsolutno svaka aktivnost ima utjecaj na okoliš. Pitanje ja koliki i kakav. To je glavno pitanje za EV , ja mislim da je manji i da ima smisla poticati proizvodnju i kupnju (nemojmo se zavaravati - apsolutno sve energetske industrije su subvencionirane na jedan ili drugi način u cijelomsvijetu, bez izuzetaka).

Cijela ova priča postoji zbog Tesle. Čak i da posrnu na modelu tri, lavina se zakotrljala.

Problemi koje si naveo vezano za nestalnost vjetra i solara će nestati omasovljavanjem EV-ova. Oni su kompatibilna tehnologija, to je moj argument cijelo vrijeme. Ostalo su tehnički detalji i financije, ništa ne premostivo, ništa nemoguće.
Ja rekoh
8 godina
offline
Re: Musk je muljator - vaš idući auto neće biti el
Imali smo tu temu već na forumu, nemoj sad širiti ovih 27 strana na još 30 o Njemačkoj struji
Ja rekoh
12 godina
offline
Re: Musk je muljator - vaš idući auto neće biti el
Feudalac kaže...
MrBlc kaže: ‘Utjecaj akumulacijskog jezera nije zanemariv, kao što nije ni utjecaj proizvodnje panela. Vidim da ti je jasno da tu dosta pravila kroje interesni lobiji, a ne struka, samo je pitanje zašto tu činjenicu zanemaruješ onda kad ti ne ide u prilog.’

Pa nismo djeca, apsolutno svaka aktivnost ima utjecaj na okoliš. Pitanje ja koliki i kakav. To je glavno pitanje za EV , ja mislim da je manji i da ima smisla poticati proizvodnju i kupnju (nemojmo se zavaravati - apsolutno sve energetske industrije su subvencionirane na jedan ili drugi način u cijelomsvijetu, bez izuzetaka).

Cijela ova priča postoji zbog Tesle. Čak i da posrnu na modelu tri, lavina se zakotrljala.

Problemi koje si naveo vezano za nestalnost vjetra i solara će nestati omasovljavanjem EV-ova. Oni su kompatibilna tehnologija, to je moj argument cijelo vrijeme. Ostalo su tehnički detalji i financije, ništa ne premostivo, ništa nemoguće.

 Ovisi kako gledaš. Hidroelektrane ne možeš smjestiti gdje hoćeš. Ne možeš ni termoelektrane baš gdje hoćeš ali ipak imaš puno veći manevarski prostor a samim time i mogućnost smještaja tamo gdje će imati manji utjecaj. Kod hidroelektrana je veći trenutni utjecaj tj. onaj utjecaj koji se stvara samom izgradnjom elektrane i akumulacije. Kod termoelektrana je veći konstantni utjecaj tj njihovo kontinuirano zagađivanje. Kad bi to bilo to, pametni ljudi bi uvijek išli na hidroelektrane. Međutim, pametan čovjek hoće i zaraditi pa mu je termoelektrana ipak prvi izbor. Zaboravi socijalizam i megaprojekte. U Hrvatskoj se više nikad neće napraviti hidroelektrana. Eventualna modernizacija postojećih i to je to.

8 godina
offline
Re: Musk je muljator - vaš idući auto neće biti el
kod hidrocentrala nije stvar pameti već činjenice da su sve velike prilike iskorištene. To čak nema veze ni s društvenim uređenjem, i na zapadu su države/lokalna uprava gradili centrale. Ima još mjesta za manje projekte i bit će toga uz dosta prepreka, ljudi se opiru svemu, a vrište ako na minut dođe do ispada
Ja rekoh
15 godina
odjavljen
offline
Re: Musk je muljator - vaš idući auto neće biti el
Feudalac kaže...
Pa nismo djeca, apsolutno svaka aktivnost ima utjecaj na okoliš. Pitanje ja koliki i kakav. To je glavno pitanje za EV , ja mislim da je manji i da ima smisla poticati proizvodnju i kupnju (nemojmo se zavaravati - apsolutno sve energetske industrije su subvencionirane na jedan ili drugi način u cijelomsvijetu, bez izuzetaka).

Pa normalna stvar da je pitanje koliki je utjecaj. Ako pretpostavimo da si u pravu onda je relativni ujecaj i veći - HE ima veći trenutni utjecaj, a TE ima veći kumulativni (iako ni kod HE nije zanemariv). Ako je to prijelazno rješenje, onda je manji utjecaj TE koji ćeš ugasiti kad prođe prelazni period nego HE koja je em nepovratno uništila staništa, em skuplja investicija, pa time i neisplativa za kraći period eksploatacije.

 

Feudalac kaže...
Cijela ova priča postoji zbog Tesle. Čak i da posrnu na modelu tri, lavina se zakotrljala. 

Zašto to misliš? Misliš li da ne bi drugi proizvođači počeli koketirati sa EV-om? Hibridi su tu od 1997. godine, baterije se razvijaju i zbog drugih uređaja, EV je samo bonus. Možda bi veći fokus bio na plug-in hibridima nego na EV-ovima, a time bi možda i veće tržište bilo je plug-in hibrid traži manje kompromisa od kupca.

 

Trenutno je i dalje najveći Teslin proizvod hype, a ako misliš da je hype tu bio presuda i priznaješ da nećeš kupiti EV tako skoro, o čemu onda uopće pišeš? Pa upravo to i jest tema članka.

 

Feudalac kaže...
Problemi koje si naveo vezano za nestalnost vjetra i solara će nestati omasovljavanjem EV-ova. Oni su kompatibilna tehnologija, to je moj argument cijelo vrijeme. Ostalo su tehnički detalji i financije, ništa ne premostivo, ništa nemoguće.

Ponovno ista tvrdnja, ponovno bez argumenata vezano uz probleme o kojima sam ti pisao:

- Kapacitet baterija: prema trenutnim kretanjima, bez nekog veće skoka, baterijama će trebati dugo da dosegnu potreban kapacitet. Za navedeno bi baterije trebale u normalnom dnevnom ciklusu oscilirati između 50 i 75%. Ako idu ispod 50% riskiraš neugodne situacije s dometom, a ako redovno idu preko 75% riskiraš da pređeš dostupne kapacitete u izvanrednim okolnostima.

- Distribucija: vozila su u pravilu locirana tamo gdje se struja u tom trenutku i troši, a ne nužno i proizvodi. Fotonaposnke elektrane su van grada puno praktičnije nego u gradu, a termosolarne i vjetroelektrane stavljati u gradove ili u neposrednu blizinu može samo totalni idiot.

- Insfrastruktura: da, nije nepremostivo ni nemoguće, ali je skupo i traži vremena, a upravo vremenski ovir je tema ove rasprave.

 

P.S. i fuzijska elektrana je samo stvar tehničkih detalja...

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
8 godina
offline
Re: Musk je muljator - vaš idući auto neće biti el
Fuzija ima malo vise poteškoća od sitnih tehničkih detalja za razliku od pametne distribucije el. energije.

Nego vezano za kapacitet - ja ne razumijem ljude koji uporno inzistiraju na premalom dometu. Ovo sto Tesla radi zadovoljava 99% potreba 99% posto ljudi. Stalno navodim tu prosječnu dnevnu kilometražu. Ovdje jedan navodi da ne može do Splita u dva i pol sata. Pa ne smije, ionako. Nebitno koliko je vješt vozač. Kako baterije napreduju svojim tempom situacija će kroz 10 godina biti znatno bolja, ali nebitno.

Sada trenutno, ako zanemarimo SAD gdje je potrošnja struje ogromna, mi Europljani nemamo takvih briga. Uz prosječnu dnevnu potrošnju od 10 kWh, modelu tri nakon cjelonoćnog pogona kuće ostane 40 kWh za vožnju i to je bazični model. To bas i nije loše, zar ne. I to danas, sada s ovom tehnologijom. Za 10 godina situacija može biti samo bolja obzirom da je Generalna intencija smanjiti potrošnju gdje god se može kroz povećanje efikasnosti raznoraznih uređaja.
Ja rekoh
15 godina
odjavljen
offline
Re: Musk je muljator - vaš idući auto neće biti el
Feudalac kaže...
Fuzija ima malo vise poteškoća od sitnih tehničkih detalja za razliku od pametne distribucije el. energije.

Nisam napisao da su sitni, samo da su tehnički.

 

Što se tiče pametne distribucije, nije problem pametna, problem je distribucija. Korištenje baterija u vozilu znači dovođenja viška struje tamo gdje je mreža već opterećena (jer ljudi u tom trenutku tamo borave i/ili rade) da bi onda trošili energiju na transport tih baterija u područje u kojem u vrijeme viška struje nije bilo uopće opterećenja, a koje je ionako bliže području u kojem se struja generira. Zato sam ti napisao da takvo rješenje nema nikakvu prednost u odnosu na korištenje fiksnih baterija koje će se kući puniti iz lokalnih izvora dok su stanovnici na poslu/u školi i pri tom koristiti mrežu koja je ionako neopterećena. 

 

Da ne govorim o tome da onda opet imaš vikende kad su automobili ili kod kuće ili na izletu, mreža u poslovnim zonama je neiskorištena, a u rezidencijalnim zonama se jače koristi. Opet radiš disbalans i moraš pojačavati oba segmenta za razliku od rješenja sa fiksnim baterijama.

 

Forsiranjem korištenja baterija u autu ne dobijaš ama baš ništa osim argumenta za EV.

 

Feudalac kaže...
Nego vezano za kapacitet - ja ne razumijem ljude koji uporno inzistiraju na premalom dometu. Ovo sto Tesla radi zadovoljava 99% potreba 99% posto ljudi. Stalno navodim tu prosječnu dnevnu kilometražu. Ovdje jedan navodi da ne može do Splita u dva i pol sata. Pa ne smije, ionako. Nebitno koliko je vješt vozač. Kako baterije napreduju svojim tempom situacija će kroz 10 godina biti znatno bolja, ali nebitno. 

Da, u Hrvatskoj ne smiješ, ali opet, Hrvatska nije mjerilo. U Njemačkoj smiješ.

 

99% potreba 99% ljudi je tvoja procjena temeljena više na želji nego na podacima. Kod nas ljudi vikendom odu na selo, u državama s boljim standardom idu na izlet. U Danskoj ljudi za dnevni komuting koriste javni prijevoz, a za izlete vikendom uzimaju rent-a-car jer im je javni prijevoz dostupan, povljan i kvalitetan, a rent-a-car jeftin, dok je auto skupo. Jednostavno im se ne isplati. Ako ću morati za vikend rentati ICE, onda bi za dnevni komuting radije imao dobar javni prijevoz nego EV (a kako to rješava problem zagađenja, ali i gužve i parkinga, onda je bolje ulagati poticaje u javni prijevoz). Ako ću imati vlastiti automobil, onda mi pokrivanje 80% potreba nije dovoljno da opravda ulaganje.

 

Ali, da, povećanjem dostupnosti punjača i brzine punjenja, kapacitet će postati manji problem, iako smo sada daleko od toga. Istina je i da ćemo sigurno ostvariti napredak kroz 10 godina, ali je pitanje koliki, a treba uzeti u obzir i da prodaja kaska za napretkom. Onaj tko je nedavno kupio novi ICE taj neće kupovati EV čim izađe model koji ga zadovoljava, već će voziti ICE određeni broj godina. Onda tu još imamo i faktor pada vrijednosti - neće sirotinja kupovati polovni EV ako treba uložiti još 1000 € u nove baterije. Ako ga neće kupovati, onda će brže gubiti vrijednost, pa je time i manja isplativost kupnje.

 

Feudalac kaže...
Sada trenutno, ako zanemarimo SAD gdje je potrošnja struje ogromna, mi Europljani nemamo takvih briga. Uz prosječnu dnevnu potrošnju od 10 kWh, modelu tri nakon cjelonoćnog pogona kuće ostane 40 kWh za vožnju i to je bazični model. To bas i nije loše, zar ne. I to danas, sada s ovom tehnologijom. Za 10 godina situacija može biti samo bolja obzirom da je Generalna intencija smanjiti potrošnju gdje god se može kroz povećanje efikasnosti raznoraznih uređaja.

Međutim, ja sam o kapacitetu pisao prvenstveno u kontekstu pohrane viška energije. Ako ćeš imati takav režim, onda ti treba veći kapacitet nego ti zapravo treba za vožnju. Ako vozila na kraju radnog dana imaju punu bateriju, onda imaš problem sa viškom struje. Onda vozila krenu kući, pa do tamo potroše dio struje. Pa se onda troši za kuću, pa ujutro opet ideš na posao, ako ti nešto ne iskrsne da moraš dalje putovati. Zbog takvog režima moraš imati dodatnu rezervu (ako odlučiš zanemariti argumente koji govore da takav režim nema ni smisla).

 

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
Poruka je uređivana zadnji put sri 15.11.2017 13:49 (MrBlc).
12 godina
offline
Re: Musk je muljator - vaš idući auto neće biti el
Feudalac kaže...
Fuzija ima malo vise poteškoća od sitnih tehničkih detalja za razliku od pametne distribucije el. energije.

Nego vezano za kapacitet - ja ne razumijem ljude koji uporno inzistiraju na premalom dometu. Ovo sto Tesla radi zadovoljava 99% potreba 99% posto ljudi. Stalno navodim tu prosječnu dnevnu kilometražu. Ovdje jedan navodi da ne može do Splita u dva i pol sata. Pa ne smije, ionako. Nebitno koliko je vješt vozač. Kako baterije napreduju svojim tempom situacija će kroz 10 godina biti znatno bolja, ali nebitno.

Sada trenutno, ako zanemarimo SAD gdje je potrošnja struje ogromna, mi Europljani nemamo takvih briga. Uz prosječnu dnevnu potrošnju od 10 kWh, modelu tri nakon cjelonoćnog pogona kuće ostane 40 kWh za vožnju i to je bazični model. To bas i nije loše, zar ne. I to danas, sada s ovom tehnologijom. Za 10 godina situacija može biti samo bolja obzirom da je Generalna intencija smanjiti potrošnju gdje god se može kroz povećanje efikasnosti raznoraznih uređaja.

 I stalno zbog toga griješiš. Moja prosječna kilometraža je 40'50km dnevno. Čovjek bi pomislio kako je Tesla za to idealan auto. Međutim, ja većinu dana autom prijeđem ispod 10km. Prosjek je 50km zato jer par puta mjesečno odem Makarska-Zagreb, a par puta godišnje i na puno duže relacije. Niti Makarska-Zagreb ne mogu komotno odraditi s Teslom (pogotovo zato jer se najčešće vračam isti dan) a o dužim relacijama da ni ne govorim. Prosjek mi je apsolutno nebitan. Vođen nekakvom ekološkom sviješću svakodnevna putovanja trebao bi obavljati pješice, na biciklu ili na skuteru što ako vrijeme dozvoljava često i uradim.  Aza ono kad mi auto najviše treba, za to mi Tesla ne ispunjava uvjete. Da ga kupim za svakodnevna putovanja a ostavim karavana za veće udaljenosti? Da je jeftin, opet ne bi imao smisla jer mi za te potrebe puno više paše mali gradski auto. A nije jeftin.

15 godina
offline
Re: Musk je muljator - vaš idući auto neće biti el
BlueMax kaže...
Mandor kaže...
BlueMax kaže...
Što se tiče ubrzanja i brzine na cesti, s BMW-om 750ix relaciju Split-Zagreb odradit ću ispod 2 i po sata. Tesla neće ispod 3 i po. A ako s Teslom pokušaš biti brz trebat će ti nekih 10 sati.

 

 

Užasno¸, ali užasno me ljute ljudi poput tebe.

Prestani širiti laži.

Ne može nijedan automobil odraditi Zagreb-Split za ispod 2 i pol sata kad Lučko-Dugopolje ima 400 km. Uz maksimalnu brzinu stalnih 130 km/h je to preko 3 sata.

Ti bi trebao voziti 160 konstantno da prevališ Dugopolje-Lučko u 2 i po sata? A koliko još do gradova? Koliko se brzo onda voziš? 200? 250?

Čemu takvi argumenti kad tako nešto mogu izvoditi ljudi koji ugrožavaju sve druge na cesti???

 Što sad ja trebam napisati? Da me užasno ljute ljudi poput tebe i da si ti lažov?

Kako ja vozim to je moja stvar i eventualno stvar policije. Više moja žena ugrožava promet kada vozi 100 nego ja kad vozim 200. Dugopolje-Lučko s dvije trećine slabijim autom od 750ix odvozim ispod 2 i po sata.

 Kazneni zakon

Članak 226.
Sudionik u cestovnom prometu koji iz obijesti teško krši propise o sigurnosti prometa vozeći u stanju nesposobnosti za vožnju izazvanoj trošenjem alkohola uz koncentraciju od najmanje 1,50 g/kg alkohola u krvi, ili droge ili psihoaktivnih lijekova, ili vozeći u zabranjenom smjeru, ili pretječući na nepreglednom mjestu kolonu vozila, ili vozeći brzinom koja prelazi pedeset km/h iznad dopuštene u naseljenom mjestu ili području s naznačenim ograničenjem brzine, izazove opasnost za život ili tijelo ljudi, kaznit će se kaznom zatvora do tri godine.

 

Ako ti tvrdiš da je to samo stvar tebe i policije ja samo mogu ustvrditi da mislim da ti nisi čist u glavi i da je ova tema za mene definitivno završena. Očito ne možemo raspravljati racionalno ako je tebi počinjenje kaznenog djela nešto što ne treba brinuti drugog građanina.

15 godina
odjavljen
offline
Re: Musk je muljator - vaš idući auto neće biti el

Znaš da možeš, ukoliko nema ograničenja zbog posebnih uvjeta i kad uračunaš toleranciju od 10% stići za 2 i po sata, a da pri tom nigdje ne pređeš ograničenje za 50 km/h. Nije da podržavam takav pothvat, ali je izvediv bez kaznenog djela (i dalje si u prekršaju).

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
12 godina
offline
Musk je muljator - vaš idući auto neće biti elektr

Zanimljivo! Legalist koji citira zakone a ne razumije ih. 

Još zanimljivije je da na moj komentar kako Tesla ni u kojem slučaju osim drag racea nije sportskiji auto od BMW-a 750ix (koji nije sportski auto) kontrira besmislicama. Isto kao da kaže kako Tesla ne ubrzaje od 0 do 200 za 11s jer je to protuzakonito?! 

 
2 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Musk je muljator - vaš idući auto neće biti el
Mandor kaže...
BlueMax kaže...
Što se tiče ubrzanja i brzine na cesti, s BMW-om 750ix relaciju Split-Zagreb odradit ću ispod 2 i po sata. Tesla neće ispod 3 i po. A ako s Teslom pokušaš biti brz trebat će ti nekih 10 sati.

  

Užasno¸, ali užasno me ljute ljudi poput tebe.

Prestani širiti laži.

Ne može nijedan automobil odraditi Zagreb-Split za ispod 2 i pol sata kad Lučko-Dugopolje ima 400 km. Uz maksimalnu brzinu stalnih 130 km/h je to preko 3 sata.

Ti bi trebao voziti 160 konstantno da prevališ Dugopolje-Lučko u 2 i po sata? A koliko još do gradova? Koliko se brzo onda voziš? 200? 250?

Čemu takvi argumenti kad tako nešto mogu izvoditi ljudi koji ugrožavaju sve druge na cesti???

 Čemu tolika nervoza?
1. maksimalna legalna brzina je 143km/h (130+tolerancija). Kad se vozim 140 imam osjećaj da me skoro svi prolaze. Rekao bih da se kod nas ljudi u prosjeku voze brže nego na autobahnu. Činjenica jest da je u današnjim automobilima 170-180 sasvim ugodna i ležerna brzina pa se možda u budućnosti ograničenja i korigiraju.
2. Vratimo se na bitno. Električni automobili na autocesti imaju autonomiju manje od 200km. Ako imaš idealno postavljene brze punjače do Splita moraš dva puta stati po 45-60 minuta. Dakle ne putuješ 2,5-3 sata već 5 sati. Takvo putovanje se može pretvoriti u mučenje ili avanturu a to nije ono što ljudi žele.

8 godina
offline
Re: Musk je muljator - vaš idući auto neće biti el
Ja sam se navozio tako da znam šta znače prosječne brzine. Imati prosjek od 160 na autoputu znaci voziti se 200 gdje god možeš, tu i tamo prikociti dok se sporiji ne maknu desno. U takvim uvjetima, njemački korisnici javljaju da im model s 85 prijeđe 200 km. S prosječnom brzinom od 120, može se preko 300 km.
Ja rekoh
12 godina
offline
Re: Musk je muljator - vaš idući auto neće biti el
Feudalac kaže...
Ja sam se navozio tako da znam šta znače prosječne brzine. Imati prosjek od 160 na autoputu znaci voziti se 200 gdje god možeš, tu i tamo prikociti dok se sporiji ne maknu desno. U takvim uvjetima, njemački korisnici javljaju da im model s 85 prijeđe 200 km. S prosječnom brzinom od 120, može se preko 300 km.

 Što je opet debelo premalo za doći do Zg a kamoli se vratiti isti dan.

Prije 50 godina si to mogao a danas, s nečim što pojedinci nazivaju najnovijom tehnologijom, ne možeš?!

Iskreno, da mi netko poklanja električni automobil bez mogućnosti preprodaje prije bi uzeo Leafa nego Teslu. Neki plug in hybrid najprije.

 

 

16 godina
online
Re: Musk je muljator - vaš idući auto neće biti el
BlueMax kaže...

Što je opet debelo premalo za doći do Zg a kamoli se vratiti isti dan.

 

 

Sa ovakvim stanjem punionica situacija je još gora. Mislim da ih na AC do Splita ni nema, mora se ozbiljnije izaći van autoceste.

15 godina
online
Musk je muljator - vaš idući auto neće biti elektr

nešto mi nije baš ...hmm? jasno? :))

-ili-ili? kriterij/argumenti? Pa, o čemu sad ja to trkeljam :))

-o brzini, ograničenju, zakoni (kamo je tema skrenula), i čak se mogu složiti s argumentima o ograničenju brzine, naš autoput 130kmh (do..150/200 nevažno). Iz tog 'optužbe' za rizičnu vožnju.

.. a pri tome, nova tesla-roadster (predstavljen s kamionom), ide 400kmh. Nema to veze s niskom potrošnjom, ekologijom, proizvodnjom struje ili punionicama. To je roadster za četvrtinu-petinu miliona dollara.

(osim bedaste najave da će biti prvi-takav/najbrži, serijski auto.. a serije se broje na komade :)) ).

ako je neki klasičan žderač benzina 'protuzakonit' ili bar amoralan, što je ovo s 400kmh? Smisao? Racionlana objašnjenja ili dostupnost i kapacitet baterija, cijena, sve to je nevažno za roadster, pa mi malo kriterij nije jasan, jel vrijedi ista 'kritika' prebzog automobila i za Teslu? :) -pa, onda mu treba zabraniti prodaju, preventivno ... :)) eto, kad se nategnu kriteriji-argumenti, ako vrijede za jednu stranu, vrijede li za drugu?

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Musk je muljator - vaš idući auto neće biti el
Old Iggy kaže...
BlueMax kaže...

Što je opet debelo premalo za doći do Zg a kamoli se vratiti isti dan.

 

 

Sa ovakvim stanjem punionica situacija je još gora. Mislim da ih na AC do Splita ni nema, mora se ozbiljnije izaći van autoceste.

 Kompliciraju bez veze s tim punionicama, moglo bi se jednostavnije to riješiti.

Udruzili su se BMW i Mercedes i još neki proizvođači da će raditi punionice. Umjesto toga mogli su se udružiti i složiti, recimo 3 tipa izmjenjivih baterija, za nekoliko klasa vozila. Jednu za recimo klasa golf, megan, A3 i slično, jedan za limuzine, BMW 3-5, C i E klasa, Passat, A4 i slično, te još jednu za SUV-ove. Dođeš u punionicu zamjenis bateriju i vozi dalje. Znam da je to utopija, jer se debili ne mogu složit za jedinstven priključak na vozilu i punionici nego svako ima svoju pa ti nosi razne adaptere, ali mogu se nadati.

Life is a sexually transmitted disease and there is a 100% mortality rate.
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice