Muskova hipoteza o simulaciji kozmosa

poruka: 258
|
čitano: 19.823
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Muskova hipoteza o simulaciji kozmosa".
15 godina
offline
Re: Muskova hipoteza o simulaciji kozmosa
eywa33 kaže...
 Nisam rekao da prestaje mozak radit već da nekoliko sekundi nakon srčanog zastoja, mozak nema MJERLJIVU aktivnost,

Moze izvor ove tvrdnje?

Ili link na istrazivanje, ako je moguce?

Gods are fragile things; they may be killed by a whiff of science or a dose of common sense. – Chapman Cohen
11 godina
odjavljen
offline
Re: Muskova hipoteza o simulaciji kozmosa
syncmaster245b kaže...
eywa33 kaže...
 Nisam rekao da prestaje mozak radit već da nekoliko sekundi nakon srčanog zastoja, mozak nema MJERLJIVU aktivnost,

Moze izvor ove tvrdnje?

Ili link na istrazivanje, ako je moguce?

Imaš na gugl scholar tražilicu pa kucaj ključne pojmove. Nisam za kompom.

 

Ovdje imaš reference i istraživanja. Kopaj malo.

 

Dont these talking monkeys know that Eden has enough to go around? Plenty in this holy garden, silly old monkeys, Where there is one you are bound to divide it Right in two!
Poruka je uređivana zadnji put pet 22.7.2016 15:50 (eywa33).
15 godina
offline
Re: Muskova hipoteza o simulaciji kozmosa
eywa33 kaže...
syncmaster245b kaže...
eywa33 kaže...
 Nisam rekao da prestaje mozak radit već da nekoliko sekundi nakon srčanog zastoja, mozak nema MJERLJIVU aktivnost,

Moze izvor ove tvrdnje?

Ili link na istrazivanje, ako je moguce?

Imaš na gugl scholar tražilicu pa kucaj ključne pojmove. Nisam za kompom.

 

Ovdje imaš reference i istraživanja. Kopaj malo.

 

 

Daj nemoj me zezati.

Lijepo te pitam, gdje si to procitao?

Gods are fragile things; they may be killed by a whiff of science or a dose of common sense. – Chapman Cohen
15 godina
offline
Re: Muskova hipoteza o simulaciji kozmosa
syncmaster245b kaže...
eywa33 kaže...
 Nisam rekao da prestaje mozak radit već da nekoliko sekundi nakon srčanog zastoja, mozak nema MJERLJIVU aktivnost,

Moze izvor ove tvrdnje?

Ili link na istrazivanje, ako je moguce?

 I meni je ovo sumnjivo. Prestanak mozdane aktivnosti znaci prestanak svih tjelesnih funkcija, pa i onih refleksnih kao sto su disanje i slicno, kao i motorickih kao sto je hvatanje za srce ko u filmu, da ne spominjemo osjet bola koji se javlja pri srcanom. Ja mislim da il kakas ili si nesto krivo procitao.

Rvat katolik!
11 godina
odjavljen
offline
Muskova hipoteza o simulaciji kozmosa

Linkao sam ti priručnik, zbornik radova na temu o srčanom zastoju, štoviše na stranicu članka koja se bavi nde fenomenom i paradoksom svijesti za vrijeme nde-a. Jedan od članaka - ovaj.

Dont these talking monkeys know that Eden has enough to go around? Plenty in this holy garden, silly old monkeys, Where there is one you are bound to divide it Right in two!
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
odjavljen
offline
Re: Muskova hipoteza o simulaciji kozmosa
tnakir kaže...
syncmaster245b kaže...
eywa33 kaže...
 Nisam rekao da prestaje mozak radit već da nekoliko sekundi nakon srčanog zastoja, mozak nema MJERLJIVU aktivnost,

Moze izvor ove tvrdnje?

Ili link na istrazivanje, ako je moguce?

 I meni je ovo sumnjivo. Prestanak mozdane aktivnosti znaci prestanak svih tjelesnih funkcija, pa i onih refleksnih kao sto su disanje i slicno, kao i motorickih kao sto je hvatanje za srce ko u filmu, da ne spominjemo osjet bola koji se javlja pri srcanom. Ja mislim da il kakas ili si nesto krivo procitao.

Tnakir a što misliš što se događa prilikom srčanog zastoja? Postaneš altetičar? Dakle nakon zadnjeg otkucaja srca, aktivnost mozga instantno opada što je gore linkani članak istraživao i pokazao. To je posljedica pomanjkanja kisika u mozgu dostatnog za metabolizam moždanog tkiva. Gašenje moždanih aktivnosti sigurno nije na prekidač već postepeno, no prilično brzo nakon zadnjeg otkucaja srca. Ovdje govore da već 10s mogu vidjeti da se mozak "gasi", a nakon 2minute slijedi prilična šteta za stanice. Između 10s i 2min, pacijent nema moždanu aktivnost potrebnu za svjesno iskustvo prema hipotezi. 

Dont these talking monkeys know that Eden has enough to go around? Plenty in this holy garden, silly old monkeys, Where there is one you are bound to divide it Right in two!
15 godina
offline
Muskova hipoteza o simulaciji kozmosa

Opadanje mozdanih funkcija nije isto sto i totalni shutdown

Rvat katolik!
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Muskova hipoteza o simulaciji kozmosa

 

eywa33 kaže...

 Nisam rekao da prestaje mozak radit već da nekoliko sekundi nakon srčanog zastoja, mozak nema MJERLJIVU aktivnost,

eywa33 kaže...

Linkao sam ti priručnik, zbornik radova na temu o srčanom zastoju, štoviše na stranicu članka koja se bavi nde fenomenom i paradoksom svijesti za vrijeme nde-a. Jedan od članaka - ovaj.

 

Slowing and attenuation of the dominant frequency of the electroencephalogram (EEG) are changes commonly used to detect cerebral ischemia. To assess the validity of this method, the EEGs recorded during 93 episodes of circulatory arrest in ten normothermic, lightly anesthetized patients undergoing implantation of automatic internal cardioverting defibrillators (AICDs) were visually inspected for change. The number of events recorded for each patient varied from 5 to 18 and was a function of the duration and success of AICD testing in each patient. In 82 of 93 (88%) episodes, EEG changes were identified, and occurred an average of 10.2 s after the last normal heart beat. Of these 82, 67 (82%) illustrated slowing and attenuation. However, 15 (18%) of the hemodynamic events showed changes not previously described as indicative of cerebral ischemia: 6 (7%) showed a loss of delta-wave activity and 9 (11%) showed an increase in the amplitude of theta activity. Time to onset of these unusual changes (10.6 and 9.2 s, respectively) was not significantly different from that for EEG slowing and attenuation (10.2 s).

 

 

Koliko ja vidim iz linkanog clanka, iako je aktivnost u vecini slucajeva smanjena, stvari su jos uvijek prilicno mjerljive i nakon 12 sekundi. Cak stovise neki su cak i povecali aktivnost.

 

 

 

Gods are fragile things; they may be killed by a whiff of science or a dose of common sense. – Chapman Cohen
11 godina
odjavljen
offline
Muskova hipoteza o simulaciji kozmosa

Odi do lokalnog doktora i upitaj ga kakv je eeg mozga prilikom srčanog. 10s je potrebno da se uoče simptomi cerebralne ishemije, a što slijedi neposredno nakon? Što se dogodi kad nestane goriva u rezervaru? Koristi zadnje zalihe iz filtera i pumpe i motor se gasi. Što se dogodi s mozgom kad mu nestane kisika? Praktički ista stvar.

 

edit: Ovisno o autorima i pojedinim doktorima/profesorima, variraju i podaci. No svi se slažu da neposredno nakon srčanog zastoja mozak prestane sa normalnom funkcijom i članak nedvojbeno govori da do 10s slijedi opadanje i usporavanje moždane aktivnosti. I ponavljam opet, paradigma i hipoteza u medicini je ona stara već nekoliko stoljeća, i ne drži vodu bez obzira je li riječ o 10 ili 20s nakon srčanog. Jer sama činjenica da mozak, pazi ovo, NEMA KISIKA, a ljudi imaju sjećanja i svjesna iskustva, govori da je hipoteza u banani.

 

Što biste rekli da vam kažem ovo: Motor pokreće auto kada u njega dospijeva gorivo ali kada motor prestane dobivat gorivo on ubrzaje. Evo ovakvu hipotezu branite, ako je uzeti u obzir prospektivne studije o iskustvima ljudi koji su doživjeli nde. Sretno s tim.

Dont these talking monkeys know that Eden has enough to go around? Plenty in this holy garden, silly old monkeys, Where there is one you are bound to divide it Right in two!
Poruka je uređivana zadnji put pet 22.7.2016 17:55 (eywa33).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Muskova hipoteza o simulaciji kozmosa
eywa33 kaže...

Odi do lokalnog doktora i upitaj ga kakv je eeg mozga prilikom srčanog. 10s je potrebno da se uoče simptomi cerebralne ishemije, a što slijedi neposredno nakon? Što se dogodi kad nestane goriva u rezervaru? Koristi zadnje zalihe iz filtera i pumpe i motor se gasi. Što se dogodi s mozgom kad mu nestane kisika? 

 To uopce nije upitno.

Problematicno je sto si naveo da mozak nakon 12 sekundi nema mjerljivu aktivnost, sto je netocno. To znaci ili da nisi procitao clanak koji si linkao, ili si procitao pa nisi shvatio, ili si namjerno lagao.

Da budem iskren, neznam sto je gore od tog troje.

 

Nemoj upropastavati zanimljivu temu preslobodnim tumacenjima.

Gods are fragile things; they may be killed by a whiff of science or a dose of common sense. – Chapman Cohen
16 godina
online
Muskova hipoteza o simulaciji kozmosa

Dobro dobro... ali primjetite da se negdje u međuvremenu izgubila korelacija naslova teme i postova: 

Muskova hipoteza o simulaciji kozmosa≠Opadanje moždanih funkcija.
Zgodan dio dokumentarca od Brian Greena prema njegovoj knjizi "fabric of the Cosmos"

(imate, ako slučajno tko nije gledao, i prva tri dijela u https://www.youtube.com/playlist?list=PLKpwiprjMOnbhc7ajRqFvevEYh-Z_6XGv)
u 4. dijelu imate i objašnjenje hipoteze multiversea od strane vodećih znanstvenika uključujući i pokojeg nobelovca.

http://www.bug.hr/forum/post/lcd-plazma-televizori/stvarni-vlasnici-brandova/2909836.aspx
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Muskova hipoteza o simulaciji kozmosa
eywa33 kaže...

Ako, naime, mozak proizvodi svijest, onda slučaj kojeg je naveo gore kolega overhaul, čovjek sa hidrocefalusom bi trebao biti ozbiljno detrementiran, svjestan kao riba, i nesposoban za društveni život u svakom slučaju; možda čak ne bi trebao imati nikakve kognitivne funkcije. A slučaj je suprotan. 

Naravno, moj odgovor koji govori o tome kako je mozak u ranom periodu fleksibialn i u stanju sebe pokrpati si preskočio. Čovjek ima IQ koji spada u mentalnu retardaciju, a što je još zahvaćeno ovisi i o napretku bolesti i o prilagodbi mozga na propadanje. Njemu je bolest najveći napredak ostvarila u djetinjstvu, a možda je i samo poremećaj utjecao na brzinu kojom mozag gubi mogućnost prilagodbe.

 

eywa33 kaže...

Nadalje, imaš jedan članak koji opisuje da u slučaju kada elektro-kemijska aktivnost na području mozga za kojeg smatraju da je nužno za svjesno iskustvo, potpuno utiša i postane gotovo nemjerljiva na mri-u, testirani subjekti prikazuju i svjedoče potpuno suprotno - iznimno lucidno i svjesno iskustvo. A onda, ako je trenutna hipoteza o svijesti kao proizvodu moždanih funkcija točna, onda ljudi prilikom srčanog zastoja, ni u kojem slučaju ne bi smjeli imati ikakvo svjesno iskustvo. Dok je slučaj potpuno suprotan.

Osim onih tvrdnji koje su ti pobijene, moram ti skrenuti pažnju na još jednu stvar - s jedne strane i ljudi koji mjesečare mogu djelovati lucidno, dok s druge strane, veći dio onog na što se pozivaš spada u domenu sjećanja, a ne doživljaja promotrivih iz drugog lica. Sjećanje je zeznuta stvar inače, a pogotovo prilikom nestabilnog rada i gašenja.

Ako svijest nije proizvod moždanih funkcija, kako objasniti intezivnost utjecaja droga i lijekova na svijest!?

Big wheel keep on turning, Proud Mary keep on burning, Trolling, trolling, trolling on the river.
14 godina
offline
Re: Muskova hipoteza o simulaciji kozmosa
eywa33 kaže...

Tnakir a što misliš što se događa prilikom srčanog zastoja? Postaneš altetičar? Dakle nakon zadnjeg otkucaja srca, aktivnost mozga instantno opada što je gore linkani članak istraživao i pokazao. To je posljedica pomanjkanja kisika u mozgu dostatnog za metabolizam moždanog tkiva. Gašenje moždanih aktivnosti sigurno nije na prekidač već postepeno, no prilično brzo nakon zadnjeg otkucaja srca. Ovdje govore da već 10s mogu vidjeti da se mozak "gasi", a nakon 2minute slijedi prilična šteta za stanice. Između 10s i 2min, pacijent nema moždanu aktivnost potrebnu za svjesno iskustvo prema hipotezi. 

Samo mi objasni kako se npr. utopljenik reanimira masažom srca i umjetnim disanjem? Postoje zabilježeni slučajevi gdje su unesrećene osobe bile pod vodom i 20 minuta a koje su zatim uspješno reanimirane bez ozbiljnih posljedica.

16 godina
neaktivan
offline
Re: Muskova hipoteza o simulaciji kozmosa
eywa33 kaže...

 

Vodiš sam sebe negdje odakle se ne možeš izvući. Znači činjenica da ovaj svemir postoji vodi do neprovjerljive hipoteze da postoji bezbroj svemira? Izvrsna hipoteza.

 

 Pa da, neki vide svemir, pa zamisle neprovjerljivu hipotezu o bezbroj svemira, neki spoznaju svijest, pa zamisle neprovjerljivu hipotezu lebdeće svijesti. Svakakve gluposti ljudima padaju na pamet.

eywa33 kaže...

 

Što se tiče "LS" (zanimljivu sintagmu si skrojio, možda je budem negdje u pisanju i koristio, hvala) - ona je validna, verifikabilna i znanstvena hipoteza što god ti mislio o tome. Znanstvena je jer se dade provjeriti, za razliku od mv "teorije". Već sam spomenuo iands-ovo istraživanje koje je nedavno objavljeno i to sam već spomenuo ako nisi primjetio, evo ovdje. Otvori oči. Istraživanje je straight-forward, jednostavno, hipoteza je provjerljiva, a metodologija jasna. Ako ne želiš čitat (a pretpostavljam da nećeš), mogu ti dati kratku verziju: od x slučajeva, 1 slučaj je potvrdio hipotezu, ne doduše po predviđenoj metodologiji no to ne znači da je hipoteza netočna, već da je metodologiju teško pratit, te ju je potrebno proširiti s tim da se pazi na dosljednost i verifikabilnost.

 

 Ha ha, ti mora da se šališ. Potvrdio tezu, ali ne po metodlogiji? Nego kako, ti si procijenio da je potvrdio? Postavili su određeni uvjet i taj uvjet nije ispunjen, dakle istraživanje nije potvrdilo ono što su si zadali.

 

Za ostale: Zamislili su pokus tako da postave predmete gdje nisu vidljivi (recimo vrh ormara), pa poslije ispituju pacijente. Od 2000 ljudi samo nekolicina je nešto doživjela, a od njih su se samo dvojica kvalificirala za ozbiljan intervju, no jedan je bio prebolestan za to, pa su intervjuirali samo tog jednog preostalog. U njegovoj sobi nije bilo skrivenih predmeta, ali je on opisao zvuk (govornu snimku) koji proizvodi defibrilator i opisao ćelavog liječnika, kojeg je poslje i prepoznao.

Dakle pokus je bio zamišljen da pacijenti opišu nešto što nikako nisu mogli doživjeti ležeći na krevetu, a on je opisao nešto što je mogao. I to je eywi samo mala sitnica u metodologiji, inače je stvar dokazana...

 

Kad smo kod validne znanstvene hipoteze, opiši kako bi se ona mogla opovrgnuti. Naime, to je vrlo važan uvjet, kojeg usput budi rečeno multisvemir ne zadovoljava, što ga automatski diskvalificira.

eywa33 kaže...

 

Jedan recimo Galileo, kojeg se smatra začetnikom moderne znanosti, bio je teist i tvrdio da je Bog, napisavši "knjigu" nazvanu priroda, htio da i mi ljudi koristimo razum, misao i intelekt kako bismo otkrivali ono što je On već promislio stvorivši ovaj elegantni svemir, matematiku, prirodne zakone etc. Je li po tebi on isto trebao odgovarati na jeftine provokacije o vilama, jednorozima upućene od tipova poput tebe, dok je radio teleskop u svom sobičku kojim ćeš sutra gledati Jupiter i njegove mjesece? 

 

 Galileovo mišljenje o bogu je posve irelevantno. Već sam spomenuo Einsteina, koji je bio u zabludi čak i u svom području. Nije bitno tko je rekao, nego može li se dokazati. Ono što smo dokazali čini ga velikim znanstvenikom, a ostalo je bolje što prije zaboraviti.

eywa33 kaže...

 

Kad sam rekao da si loš poznavatelj znanosti, to tvrdim odgovorno na temelju toga što je materijalizam (kojeg gore spominješ) trenutno, kako je rekao C.Fields u onom klipu kojeg sam ranije linkao, prava lebdeća hipoteza koja, osim što samo mislimo da je stvarna (materija)- jer što ćeš, pipamo i osjećamo tvrdoću zida, vlažnost vode i kad lupiš šakom ona boli - nema apsolutno nikakvo uporište u najskrupuloznijoj znanstvenoj teoriji - kvantnoj. Jedina teorija koja je potvrđena svaki put, čvrsto, jasno, samo nažalost i protuintuitivno, tvrdi da je ono što ti smatraš materijom, sve osim materije. Nisam fizičar, no volim misliti da sam upućen u teoriju kvantne mehanike i ono što ona implicira s obzirom na "materijalističku" hipotezu. No to nisam izvukao iz dupeta, već prilično mukotrpnim prelistavanjem radova filozofa znanosti i fizičara koji se time bave, a do kojih sam došao preispitivanjem vlastitih hipoteza. Čini li me to skeptikom? 

 Šteta tog tvog mukotrpnog prelistavanja, možda bolje da odeš čuvati ovce, jer od knjiga očito nećeš izvući neku korist. Materijalizam ne znači vjerovanje u čvrste zidove, nego da ne postoji ništa osim materije i energije. Ako nešto postoji, to je detektabilno. Duhovnjaci se stalno zapliću s tim duhom/sviješću koji nije materijalan, ali ima interakciju s materijom, no mi ga ne možemo detektirati. Ako ima interakciju mora biti detektabilan, a onda potpada pod materijalizam. Ili nema interakcije, pa nemamo uopće što pričati o njemu. Ne može se j**** i biti pošten.

eywa33 kaže...

 

Nešto ozbiljniji tipovi koji govore i aludiraju, neki jasnije, a neki suptilnije, da živimo u informacijski baziranoj stvarnosti su tipovi poput: John Archibald Wheeler, Chris Fields, Roger Penrose, Tom Campbell,

... Svima je zajednički oslonac činjenica točnosti i predvidivosti kvantne mehanike. 

Predvidljivost kvantne mehanike, to je neka šala?

 

Ponovno nisi odgovorio koja to saznanja o LS postoje i kako se to može praktično primjeniti.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
11 godina
odjavljen
offline
Re: Muskova hipoteza o simulaciji kozmosa
MrBlc kaže...

Naravno, moj odgovor koji govori o tome kako je mozak u ranom periodu fleksibialn i u stanju sebe pokrpati si preskočio. Čovjek ima IQ koji spada u mentalnu retardaciju, a što je još zahvaćeno ovisi i o napretku bolesti i o prilagodbi mozga na propadanje. Njemu je bolest najveći napredak ostvarila u djetinjstvu, a možda je i samo poremećaj utjecao na brzinu kojom mozag gubi mogućnost prilagodbe.

 

Osim onih tvrdnji koje su ti pobijene, moram ti skrenuti pažnju na još jednu stvar - s jedne strane i ljudi koji mjesečare mogu djelovati lucidno, dok s druge strane, veći dio onog na što se pozivaš spada u domenu sjećanja, a ne doživljaja promotrivih iz drugog lica. Sjećanje je zeznuta stvar inače, a pogotovo prilikom nestabilnog rada i gašenja.

Ako svijest nije proizvod moždanih funkcija, kako objasniti intezivnost utjecaja droga i lijekova na svijest!?

Naravno da sam neuroplasticet spomenuo, i rekao kako je apsurdno tvrditi da je on u stanju nadoknaditi 90% moždane mase. Znači čovjeku fali 90% mozga i u stanju je rješavati IQ test - to samo po sebi je crvena lampica za hipotezu.

 

Koje pobijene tvrdnje, molim te pokaži. I ti možda tvrdiš da ljudi mogu imati savršeno lucidno sjećanje ili svjenso iskustvo za vrijeme srčanog zastoja? Inače kad govoriš o sjećanju, volio bih te napomenuti da trenutno neuroznanost nema apsolutno nikakvu čvrstu teoriju o njima. A za doživljaje promotrive iz drugog lica - pa kako inače psihologija kao znanost funkcionira? Dakle subjekt iznosi duševno stanje, a psiholog radi adekvatnu terapiju. Dakle psihologija kao znanost funkcionira na način da psiholog stvara povjerenje u pacijenta bez obzira što ne može provjerit je li pacijent koji tvrdi da je svjedočio nekom potresnom događaju - istinit. Zamisli kako bi bilo da pacijent dođe psihologu i tvrdi mu nešto, a ovaj mu dođe: ne kaki, lažeš. ROFL. 

 

Kod nde, ljudi tvrde da svjedoče događajima kojima inače nisu mogli po svim fizikalnim zakonima svjedočit - provjerljiva je hipoteza, i potvrđena je u barem jednom slučaju na račun svjedočanstava nekolicine ljudi koji mogu potvrditi priču; istraživanje koje sam spomenuo već. Takvih "rekla-kazala" slučajeva je na pregršt i naravno da se ne smiju uzeti kao znanstvena istina, no to ne znači da se ne bi trebalo istraživati jer ti smatraš da svijest nastaje isključivo zbog moždane aktivnosti. Istraživanje ljudi sa iands instituta bi svakom od vas trebala biti prva stanica ako biste se htjeli informirati o nde fenomenu od strane obrazovanih i sposobnih ljudi koji to istražuju možda duže nego smo neki i živi. Držati njihova uvjerenja i istraživanja na razini priča H.C. Andersona je jadna izlika i argument from ignorance i obezvrijeđuje sve što znanost predstavlja, a onda se takav usudi pozivati na nekakvu znanstvenost, ili skeptičnost. Presmiješno... 

 

Na pamet znam za članak u kojem se promatrala moždanu aktivnost ljudi na psilocibinu. Trenutno nisam kući za pc-em gdje imam svoj članak za kojeg sam koristio upravo to istraživanje. No kao činjenicu znam da je istraživanje pokazalo da je testirani subjekt svjedočio kako je imao iznimno svjesno iskustvo, a bio mu je utišan onaj dio mozga za kojeg hipooteza drži da je njegova aktivnost potrebna za svjesno iskustvo. Ako se, dakle, taj dio mozga utišao, a subjekt pokazao, odn. prepričao da je imao iznimno svjesno iskustvo (od drevnih civilizacija, naročito istočnih, to se naziva "iskustvo proširene svijesti" kakvo je možda prepričao kolega Ges par stranica iza i bezbroj ljudi koji su probali DMT, LSD i slične halucinogene) - proturiječi hipotezi! Mislim da je Iversen prezime autora i u članku imaš ključnu riječ psilocybin. Hameroff Stuart je u nekom svom članku referirao i objašnjavao implikacije tog istraživanja.

 

Nedamise sve vam crtat ljudi, trenutno sam u izgradnji kuće, žena mi je u poodmakloj trudnoći i u apsolutnoj sam strci, a htio bih odgovorit sva pitanja što detaljnije. Proveo sam godinu dana prilično intezivnog istraživanja za članak koji radim na ovu temu i imam teoriju koju sam vam iznio. Polijepio sam nekoliko članaka i masu autora. U suradnji i konzultacijama sa fizičarima, psihologom i filozofom sam sve pisao i radio, tako da sam ova vaša pitanja sva prešao u komunikaciji s njima, sve moguće hipoteze i odgovore. Da se razumijemo, ne donosim nikakva nova otkrića, već pokušavam već postignuta otkrića povezati u smislenu cjelinu. Znanstvenici danas ne stignu imati nekakvu plodonosnu komunikaciju sa znanstvenicima iz drugih područja koja se ne vežu izravno na njihovo. To je normalna pojava, zato su filozofi znanosti nužni da takve stvari pokušaju teoretizirat. Prije su znanstvenici poput Newtona ili Galilea bili iznimno obrazovani na više razina i područja i imali cjelovitu naobrazbu, a danas je kompartmentalizacija tolika da je nemoguće temeljito pratit čak niti jednu granu prirodne znanosti.

 

Da vam pokušam skratit i dat punch-line. Ako je mozak proizvođač svijesti, onda izgleda da umrtvljenje moždane aktivnosti potiče pojačanu svjesnost subjekta koji doživljava to umrtvljenje, bilo da je uzrokovano halucinogenom, a napose srčanim zastojem. Pojačana svjesnost nije provjerljiva znanstvena hipoteza sama po sebi no ako uključuje svjedočanstva nekih događaja koja nisu ni u kojem slučaju po trenutnim fizikalnim zakonima moguća, onda "pojačana svjesnost" ili kako kolega tamo kaže LS, predstavlja izravnu kontradikciju hipotezi, a onda se istraživanja mogu odvijati adekvatno tome. Znanstvena metodologija u ovim istraživanjima je gotovo nemoguća i teško izvediva, otud i nedostatak znanstvenih članaka, po pitanju i kvalitete i kvantitete. Tzv. God helmet i činjenica da se može uzrokovat pomutnja u percepciji subjekta te da nekim podražajima možemo proizvesti iskustva slična onima koja prijavljuju nde subjekti je iznimno klimava a ja bih rekao i pobijena, a jedina je slamka skeptičarima s obzirom na trenutnu hipotezu. Zašto je pobijena, stvar je diskusije i malo "mekše" metodologije. No zato nisam znanstvenik koji će biti skrupulozan, i članak koji pišem neće izaći u science magazinu, već eventualno nekom za filozofiju. Ali ponavljam, isto kao što znanstvenici prilikom svojih istraživanja rijetko i gotovo nikad nemaju namjeru sintetizirati nalaze tako da dođu do nekih općih filozofskih koncepata i teorija, već praktički samo iznesu mjerenja, a filozofi znanosti pokušavaju pronaći implikacije tih otkrića na stvari kao što je "narav svijesti" recimo. 

Dont these talking monkeys know that Eden has enough to go around? Plenty in this holy garden, silly old monkeys, Where there is one you are bound to divide it Right in two!
16 godina
neaktivan
offline
Re: Muskova hipoteza o simulaciji kozmosa
eywa33 kaže...

Tnakir a što misliš što se događa prilikom srčanog zastoja? Postaneš altetičar? Dakle nakon zadnjeg otkucaja srca, aktivnost mozga instantno opada što je gore linkani članak istraživao i pokazao. To je posljedica pomanjkanja kisika u mozgu dostatnog za metabolizam moždanog tkiva. Gašenje moždanih aktivnosti sigurno nije na prekidač već postepeno, no prilično brzo nakon zadnjeg otkucaja srca. Ovdje govore da već 10s mogu vidjeti da se mozak "gasi", a nakon 2minute slijedi prilična šteta za stanice. Između 10s i 2min, pacijent nema moždanu aktivnost potrebnu za svjesno iskustvo prema hipotezi. 

 Zapravo to i nije tako. Mozak radi shutdown, ali se ne gasi. Moguće je i više od 30 minuta da bude bez kisika, problem nastaje tek kada se kisik nekontrolirano vraća, onda nastaju oštećenja.

No tu govorimo o standardnim ljudskim reakcijama, a poznato je da nisu svi ljudi isti, neki mogu držati dah 25 minuta, pa ne možemo na sve primjenjivati ista mjerila.

 

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
11 godina
odjavljen
offline
Muskova hipoteza o simulaciji kozmosa

Visak ti kao filozof spadaš u naturaliste i redukcioniste te kao takav ne možeš niti pojmit hipotezu o kojoj govorim ja i pregršt drugih autora i znanstvenika, kompetentnijih od oboje. Ti nemaš apsolutno nikakvu ideju o svijesti u okviru naturalističke hipoteze. Dakle, nikakvu. I potpuno je bezobrazno znati da nemaš apsolutno ništa za reć o nečemu, potrošiti 20minuta lošeg guglanja i onda trolat u temi koja priča o hipotezi koju ti ne držiš mogućom. Za tebe je materijalnost stvarna i jedina supstancija te nemaš nikakvo pravo argumentirati protiv nečega što tvrdi da postoji nešto što nadilazi materiju/energiju. Kako će riba koja je od početka bila u akvariju moći pojmiti ocean, ili dokazati ga? 

 

Nadalje, kad govoriš o materiji i energiji, zašto izbjegavaš govoriti o informaciji? Jer kvantna fizika upravo govori da je informacija ključ za razumijevanje materije i energije. Ontološki prethodi materiji i energiji, no ni to ne možeš pojmit jer si čisti redukcionist. A ne shvaćaš da je redukcionizam pobio sam sebe. Poslušaj predavanje J. Valleea na Ted Talksu da se malo informiraš o toj temi. Inače, lik ima nekoliko doktorata, od kojih je jedan iz informatike, a drugi iz fizike, pa držim da ga možeš smatrat adekvatnim da vašem veličanstvu objasni nešto o čemu se bavio u znanstvenoj karijeri. No nije jedini, ima ih još. Valjda znaš guglat. Neke sam linkao, no pretpostavljam da si iščitavajući njihove članke pronašao rupe u teorijama pa se nisi niti pokušao osvrnuti na njih... 

 

Predvidivost kvantne mehnike... eh da je malo čitati između redaka. Predvidivost u smislu da će double slit exp. svaki put biti isti, kao prvi, odn. kako se predvidi. Recimo da će svaki eksperiment o kvantnom sprezanju pokazati ono što je pokazao i prvi. Da će schrodingerova jednadžba uvijek dati statistiku o položaju ili brzini kvantnog sustava, a nikad oboje. To se, po definiciji, zove predvidivost. 

 

edit - kako se "LS" može eksperimentalno potvrdit, a kako opovrgnuti? Kao prvo, prihvaćajući mogućnosti da ti je početna hipoteza pogrešna. A onda je lako odrediti metodologiju istraživanja.

Dont these talking monkeys know that Eden has enough to go around? Plenty in this holy garden, silly old monkeys, Where there is one you are bound to divide it Right in two!
Poruka je uređivana zadnji put pet 22.7.2016 20:37 (eywa33).
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Muskova hipoteza o simulaciji kozmosa

 

eywa33 kaže...

Visak ti kao filozof spadaš u naturaliste i redukcioniste te kao takav ne možeš niti pojmit hipotezu o kojoj govorim ja i pregršt drugih autora i znanstvenika, kompetentnijih od oboje. Ti nemaš apsolutno nikakvu ideju o svijesti u okviru naturalističke hipoteze. Dakle, nikakvu. I potpuno je bezobrazno znati da nemaš apsolutno ništa za reć o nečemu, potrošiti 20minuta lošeg guglanja i onda trolat u temi koja priča o hipotezi koju ti ne držiš mogućom. Za tebe je materijalnost stvarna i jedina supstancija te nemaš nikakvo pravo argumentirati protiv nečega što tvrdi da postoji nešto što nadilazi materiju/energiju. Kako će riba koja je od početka bila u akvariju moći pojmiti ocean, ili dokazati ga? 

Malo smo obrnuli teze, a? Cijelo vrijeme te tražim da kažeš što ti znaš o svojoj hipotezi i to uporno izbjegavaš. Uza svo nabrajanje imena i radova nisi rekao ništa koherentno i konzistentno o tome što zastupaš.

Ti si taj koji ne zna apsolutno ništa o nečemu u što si duboko uvjeren. Ja svoje neznanje o suštini svijesti ne skrivam, što me nimalo ne diskvalificira da kažem bulšit kad vidim da netko nešto tvrdi bez osnove.

eywa33 kaže...

 

Nadalje, kad govoriš o materiji i energiji, zašto izbjegavaš govoriti o informaciji? Jer kvantna fizika upravo govori da je informacija ključ za razumijevanje materije i energije. Ontološki prethodi materiji i energiji, no ni to ne možeš pojmit jer si čisti redukcionist. A ne shvaćaš da je redukcionizam pobio sam sebe. Poslušaj predavanje J. Valleea na Ted Talksu da se malo informiraš o toj temi. Inače, lik ima nekoliko doktorata, od kojih je jedan iz informatike, a drugi iz fizike, pa držim da ga možeš smatrat adekvatnim da vašem veličanstvu objasni nešto o čemu se bavio u znanstvenoj karijeri. No nije jedini, ima ih još. Valjda znaš guglat. Neke sam linkao, no pretpostavljam da si iščitavajući njihove članke pronašao rupe u teorijama pa se nisi niti pokušao osvrnuti na njih... 

 

 Tvoja retorika je nevjerojatna. Kako misliš izbjegavam, kada si me pitao o tome? Čak ni sada nisi ništa pitao, samo si me optužio. Nasuprot tome ja tebe uporno pitam iste stvari i ti ih uporno ignoriraš.

eywa33 kaže...
 

Predvidivost kvantne mehnike... eh da je malo čitati između redaka. Predvidivost u smislu da će double slit exp. svaki put biti isti, kao prvi, odn. kako se predvidi. Recimo da će svaki eksperiment o kvantnom sprezanju pokazati ono što je pokazao i prvi. Da će schrodingerova jednadžba uvijek dati statistiku o položaju ili brzini kvantnog sustava, a nikad oboje. To se, po definiciji, zove predvidivost. 

 

 A u ostatku fizike je ponekad E=mc2, a ponekad E=mc3, nikad ne znaš unaprijed? Upravo kvantna mehanika sa svojim statističkim predviđanjima je uvela nepredvidivost u fiziku.

eywa33 kaže...
 

edit - kako se "LS" može eksperimentalno potvrdit, a kako opovrgnuti? Kao prvo, prihvaćajući mogućnosti da ti je početna hipoteza pogrešna. A onda je lako odrediti metodologiju istraživanja.

 Bulšit! Znanstvena hipoteza mora sadržavati opovrgljivost, dakle mora sama postulirati okolnosti koje bi ju činile netočnom. Bez toga nije znanstvena.

 

Da ponovimo pitanja  (uz par novih):

1. Što točno znaš o LS?

2. Koje dokaze za to imaš?

3. Kako to što znaš možeš primjeniti, koja predviđanja možeš izvesti?

4. Ima li LS interakciju s materijom?

5. Ako ima zašto ju ne možemo detektirati?

6. Kojom tehnikom LS 'vidi' odnosno' čuje'? Ima li pri tome interakcije s materijom?

7. Gdje LS ode ako tijelo umre?

8. Zašto LS postane retardirana ako je mozak oštećen kada se vrati u njega?

9. Što ako čovjek oživi a LS se ne želi vratiti u njega?

10. Može li LS izaći iz nas i kad nismo u NDE?

 

Ako možeš samo odgovoriti na ta pitanja umjesto da se prepucavamo oko onoga gore.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
Poruka je uređivana zadnji put pet 22.7.2016 21:15 (Visak).
11 godina
odjavljen
offline
Re: Muskova hipoteza o simulaciji kozmosa
Visak kaže...

  ....

Hajde, molim te učini uslugu sebi i meni te umjesto autora poput primjerice Dawkinsa, pročitaj Davida Chalmersa, Rogera Penrosea. Ne želim ispast kao da ti dociram, ali tvoj očiti nedostatak kapaciteta za diskusiju van argumenata tipa "dokaži ovo ili ono" me potpuno demotivira za daljnjom komunikacijom. Pitanja i zahtjevi koji počinju sa "dokaži", a dotiču se naravi nečega što u suštini nije izravno dostupno materijalističkoj empirijskoj metodi su neozbiljna, i tek kad to shvatiš možemo razgovarat. No shvaćam te da van tih okvira ne možeš izać, s obzirom da ne prihvaćaš da postoji bilo što van materijalne stvarnosti. A opet ti govorim, i uporno ne shvaćaš - informacija prethodi energiji i materiji. To su shvatili svi koji su pokušali razumijeti implikacije kvantne mehanike, evo i Elon Musk je to shvatio, i Penrose, i Wheeler i C. Fields i J. Vallee i masu drugih koji su pokušali shvatit što govori činjenica da izvanjski utjecaj na kvantni sustav iznuđuje odgovor tog sustava koji rezultira materijom/energijom, odn. konkretnom pozicijom ili brzinom objekta/kvanta. Prije te interakcije, materija ne postoji. Da ponovim, prije utjecaja na kvantni sustav (zapravo čak i nakon utjecaja ako smo bez informacija o interakciji sa detektora!), dok je u superpoziciji, nema apsolutno nikakva svojstva materijalnosti. A ti upravo materijalnost držiš jedinom supstancijom. Ne shvaćaš li gdje griješiš? Materijalizam je potkopan materijalističkom metodom, i to redukcionističkom. Kvant nije materijalan, a od njega se tvori ova tvoja materijalna stvarnost. Shvaćaš li, pobogu, zašto onda Musk i ostali tvrde da možda ipak živimo u simulaciji? I Lara Croft pogine kad je gurneš sa vrha litice, no ne znači da je litica materijalna. Znamo da je od nula i jedinica koje su u suštini - informacija.

 

Ako imaš problem za hipotezom da svijest nije proizvod moždanih funkcija, izvoli se informirat o tome. Ali prije nego kreneš, molim te, počni od početka, malo Platona i Aristotela, pa Kanta, pa Chalmersa i Penrose-a, možda i Wheelera. Imam ti kembriđeve kompanione na čitavu povijest filozofije, pregršt članaka i knjiga o svijesti pa ti mogu možda olakšat posao da ne iščitavaš jednu Kritiku čistog uma od korica do korica, jer vjeruj mi nije zabavno. Jer, stvarno si dosadan sa "dokaži" pitanjima i zahtjevima. To je kao kad te dite pita "tata možeš li ti dignut ovaj kamion?" nakon što pogleda crtani film o Hulku... Tako i ti vjerojatno pročitaš slikovnicu Michael Shermera ili R. Dawkinsa pa me pitaš "dokaži nematerijalnu svijest materijalističkom metodom". Kad ti pojedeš pijat juhe viliom, ja ti odgovorim na pitanje.

Dont these talking monkeys know that Eden has enough to go around? Plenty in this holy garden, silly old monkeys, Where there is one you are bound to divide it Right in two!
Poruka je uređivana zadnji put pet 22.7.2016 22:05 (eywa33).
15 godina
odjavljen
offline
Re: Muskova hipoteza o simulaciji kozmosa
eywa33 kaže...

Naravno da sam neuroplasticet spomenuo, i rekao kako je apsurdno tvrditi da je on u stanju nadoknaditi 90% moždane mase. Znači čovjeku fali 90% mozga i u stanju je rješavati IQ test - to samo po sebi je crvena lampica za hipotezu.

Uz neuroplastičnost, javlja se još jedna teorija koja može objasniti samu svijest, a to je da svijest nije nešto što s čim smo rođeni, već nešto što razvijamo učenjem (proučavanjem sebe i svijeta oko sebe). Ono što ovim teorijama ide u prilog je i svi ostali slučajevi kod kojih se ovako nešto nije dogodilo - ukoliko ne mozak plastičan, a svijest se postepeno razvija, ovako nešto je moguće samo ako se napredovanje bolesti poklopi sa sposobnošću da se mozak prilagodi, a sve skupa se poklopi s razvojem svijesti na način da veći dio naučenog ne ostane izgubljen zbog degeneracije. Šansa za tako nešto je nevjerojatno mala, ali to ne znači da je događaj nemoguć.

 

eywa33 kaže...

Koje pobijene tvrdnje, molim te pokaži. I ti možda tvrdiš da ljudi mogu imati savršeno lucidno sjećanje ili svjenso iskustvo za vrijeme srčanog zastoja? Inače kad govoriš o sjećanju, volio bih te napomenuti da trenutno neuroznanost nema apsolutno nikakvu čvrstu teoriju o njima. A za doživljaje promotrive iz drugog lica - pa kako inače psihologija kao znanost funkcionira?

Pod pobijene tvrdnje mislim na onaj dio o kompletnom gašenju dijelova mozga nakon 10 sec i slično. Pod doživljaje iz drugog lica mislim na prisutne koji su vodili razgovor s osobom koja djeluje lucidno, a po moždanoj aktivnosti ne bi trebala biti. Ti si taj koji je iznio tvrdnju da je bilo takvih slučajeva kod srčanog zastoja, a ja sam povukao analogiju s poremečajima sna, iako konkretniji razgovor o tome ne planiram voditi ako svoju tvrdnju ne potkrijepiš linkovima.

 

eywa33 kaže...

Dakle subjekt iznosi duševno stanje, a psiholog radi adekvatnu terapiju. Dakle psihologija kao znanost funkcionira na način da psiholog stvara povjerenje u pacijenta bez obzira što ne može provjerit je li pacijent koji tvrdi da je svjedočio nekom potresnom događaju - istinit. Zamisli kako bi bilo da pacijent dođe psihologu i tvrdi mu nešto, a ovaj mu dođe: ne kaki, lažeš. ROFL. 

Jedno je psihološka pomoć, a drugo je psihološka procjena - ista je znanost, ali je različit pristup. Kod psihološke procjene laš ima veći značaj od istine - daleko više otkriva.

 

eywa33 kaže...

Kod nde, ljudi tvrde da svjedoče događajima kojima inače nisu mogli po svim fizikalnim zakonima svjedočit - provjerljiva je hipoteza, i potvrđena je u barem jednom slučaju na račun svjedočanstava nekolicine ljudi koji mogu potvrditi priču; istraživanje koje sam spomenuo već. Takvih "rekla-kazala" slučajeva je na pregršt i naravno da se ne smiju uzeti kao znanstvena istina, no to ne znači da se ne bi trebalo istraživati jer ti smatraš da svijest nastaje isključivo zbog moždane aktivnosti. Istraživanje ljudi sa iands instituta bi svakom od vas trebala biti prva stanica ako biste se htjeli informirati o nde fenomenu od strane obrazovanih i sposobnih ljudi koji to istražuju možda duže nego smo neki i živi. Držati njihova uvjerenja i istraživanja na razini priča H.C. Andersona je jadna izlika i argument from ignorance i obezvrijeđuje sve što znanost predstavlja, a onda se takav usudi pozivati na nekakvu znanstvenost, ili skeptičnost. Presmiješno... 

Jedan jedini slučaj koji nije u skladu s metodologijom i može se objasniti na druge načine. Metodologija je osmišljena da isključi UPRAVO TAKVE slučajeve.

 

eywa33 kaže...

Na pamet znam za članak u kojem se promatrala moždanu aktivnost ljudi na psilocibinu. Trenutno nisam kući za pc-em gdje imam svoj članak za kojeg sam koristio upravo to istraživanje. No kao činjenicu znam da je istraživanje pokazalo da je testirani subjekt svjedočio kako je imao iznimno svjesno iskustvo, a bio mu je utišan onaj dio mozga za kojeg hipooteza drži da je njegova aktivnost potrebna za svjesno iskustvo. Ako se, dakle, taj dio mozga utišao, a subjekt pokazao, odn. prepričao da je imao iznimno svjesno iskustvo (od drevnih civilizacija, naročito istočnih, to se naziva "iskustvo proširene svijesti" kakvo je možda prepričao kolega Ges par stranica iza i bezbroj ljudi koji su probali DMT, LSD i slične halucinogene) - proturiječi hipotezi! Mislim da je Iversen prezime autora i u članku imaš ključnu riječ psilocybin. Hameroff Stuart je u nekom svom članku referirao i objašnjavao implikacije tog istraživanja.

A dokaz da mozak na halucinogenoj drogi radi drugačije nego bi inače trebao i stvara sjećanja koja se ne uklapaju u naše poimanje svijesti dokazuje što?

 

 

 

Ako je LS "teorija" ispravna, kako objašnjavaš promjene osobnosti nakon oštećenja mozga? Ako ih objasniš na način da mozak radi kao "prijemnik" upadaš u zamku upravo onoga čime pokušavaš potkrijepiti "teoriju".

Big wheel keep on turning, Proud Mary keep on burning, Trolling, trolling, trolling on the river.
16 godina
neaktivan
offline
Re: Muskova hipoteza o simulaciji kozmosa
eywa33 kaže...
Visak kaže...

  ....

Hajde, molim te učini uslugu sebi i meni te umjesto autora poput primjerice Dawkinsa, pročitaj Davida Chalmersa, Rogera Penrosea. Ne želim ispast kao da ti dociram, ali tvoj očiti nedostatak kapaciteta za diskusiju van argumenata tipa "dokaži ovo ili ono" me potpuno demotivira za daljnjom komunikacijom. Pitanja i zahtjevi koji počinju sa "dokaži", a dotiču se naravi nečega što u suštini nije izravno dostupno materijalističkoj empirijskoj metodi su neozbiljna, i tek kad to shvatiš možemo razgovarat. No shvaćam te da van tih okvira ne možeš izać, s obzirom da ne prihvaćaš da postoji bilo što van materijalne stvarnosti. A opet ti govorim, i uporno ne shvaćaš - informacija prethodi energiji i materiji. To su shvatili svi koji su pokušali razumijeti implikacije kvantne mehanike, evo i Elon Musk je to shvatio, i Penrose, i Wheeler i C. Fields i J. Vallee i masu drugih koji su pokušali shvatit što govori činjenica da izvanjski utjecaj na kvantni sustav iznuđuje odgovor tog sustava koji rezultira materijom/energijom, odn. konkretnom pozicijom ili brzinom objekta/kvanta. Prije te interakcije, materija ne postoji. Da ponovim, prije utjecaja na kvantni sustav (zapravo čak i nakon utjecaja ako smo bez informacija o interakciji sa detektora!), dok je u superpoziciji, nema apsolutno nikakva svojstva materijalnosti. A ti upravo materijalnost držiš jedinom supstancijom. Ne shvaćaš li gdje griješiš? Materijalizam je potkopan materijalističkom metodom, i to redukcionističkom. Kvant nije materijalan, a od njega se tvori ova tvoja materijalna stvarnost. Shvaćaš li, pobogu, zašto onda Musk i ostali tvrde da možda ipak živimo u simulaciji? I Lara Croft pogine kad je gurneš sa vrha litice, no ne znači da je litica materijalna. Znamo da je od nula i jedinica koje su u suštini - informacija.

 

Ako imaš problem za hipotezom da svijest nije proizvod moždanih funkcija, izvoli se informirat o tome. Ali prije nego kreneš, molim te, počni od početka, malo Platona i Aristotela, pa Kanta, pa Chalmersa i Penrose-a, možda i Wheelera. Imam ti kembriđeve kompanione na čitavu povijest filozofije, pregršt članaka i knjiga o svijesti pa ti mogu možda olakšat posao da ne iščitavaš jednu Kritiku čistog uma od korica do korica, jer vjeruj mi nije zabavno. Jer, stvarno si dosadan sa "dokaži" pitanjima i zahtjevima. To je kao kad te dite pita "tata možeš li ti dignut ovaj kamion?" nakon što pogleda crtani film o Hulku... Tako i ti vjerojatno pročitaš slikovnicu Michael Shermera ili R. Dawkinsa pa me pitaš "dokaži nematerijalnu svijest materijalističkom metodom". Kad ti pojedeš pijat juhe viliom, ja ti odgovorim na pitanje.

 Uporno se hvataš za newtonovsku definiciju materije. Nije bitno što je materija u svojoj suštini, nego pravila po kojima se ponaša. Ta pravila su materijalizam. Svaki korak koji napraviš radiš pazeći na ta pravila i u suštini duboko vjeruješ u njih, kuću gradiš na temelju njih, ali u slobodno vrijeme očito voliš maštati i filozofirati.

 

Samo jedno pitanje se ticalo dokaza, a ti ga slobodno preskoči ako ti je teško. Ponovit ću ih ovdje da te podsjete kako ništa ne znaš o onome o čemu pričaš:

 

1. Što točno znaš o LS?

2. Koje dokaze za to imaš?

3. Kako to što znaš možeš primjeniti, koja predviđanja možeš izvesti?

4. Ima li LS interakciju s materijom?

5. Ako ima zašto ju ne možemo detektirati?

6. Kojom tehnikom LS 'vidi' odnosno' čuje'? Ima li pri tome interakcije s materijom?

7. Gdje LS ode ako tijelo umre?

8. Zašto LS postane retardirana ako je mozak oštećen kada se vrati u njega?

9. Što ako čovjek oživi a LS se ne želi vratiti u njega?

10. Može li LS izaći iz nas i kad nismo u NDE?

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
11 godina
odjavljen
offline
Re: Muskova hipoteza o simulaciji kozmosa
Visak kaže...

 Uporno se hvataš za newtonovsku definiciju materije. Nije bitno što je materija u svojoj suštini, nego pravila po kojima se ponaša. Ta pravila su materijalizam. Svaki korak koji napraviš radiš pazeći na ta pravila i u suštini duboko vjeruješ u njih, kuću gradiš na temelju njih, ali u slobodno vrijeme očito voliš maštati i filozofirati.

 

Samo jedno pitanje se ticalo dokaza, a ti ga slobodno preskoči ako ti je teško. Ponovit ću ih ovdje da te podsjete kako ništa ne znaš o onome o čemu pričaš:

 

1...

Već sam se previše napisao i na izmaku sam snaga. Lako je postavljati pitanja, a odgovore na pitanja koja mogu ponuditi, ti po definiciji svog svjetonazora ne možeš prihvatiti, stoga me nemoj pravit budalom jer dobro znam što radiš i pokušavaš. Uporno se odbijaš uhvatiti ukoštac sa ovom temom ozbiljnije od prepucavanja po forumu. Drago mi se prepucavat, ali ne s nekim kome moraš definirat osnovne pojmove filozofije dok pričamo o filozofiji, jer ovo dragi višče nije ništa drugo nego filozofija. 

 

O mom neznanju o temi... Pih, nasmijao bih se glasno al nesmim jer mi žena spava. Imaš pravo, ne znam što je svijest, al barem se dostojim potražiti odgovor dok se ti brćkaš u plićaku materijalističke hipoteze. Brat bratu, pročitao sam oko tri tisuće (stranica, da ne bi bilo zabune:) akademskih članaka i knjiga o temi svijesti. Priznajem, uglavnom filozofija, često fizika-filozofija, ponekad medicina-neuroznanost, rijetko čista kemija. Može biti da ne znam o čemu pričam, al ipak ću radije tebi reći da nemaš pojma o fizici, i gore post to potvrđuje.

 

Ja bih da ti meni probaš odgovorit sljedeća pitanja:

 

1. zašto ovaj čovjek tvrdi 

? Poslušaj mu predavanje umjesto da se sa mnom prepucavaš.

2. zašto materijalni mozak stvara kvalije?

3. zašto nešto jest, a radije nije ništa?

 

Dont these talking monkeys know that Eden has enough to go around? Plenty in this holy garden, silly old monkeys, Where there is one you are bound to divide it Right in two!
Poruka je uređivana zadnji put sub 23.7.2016 0:14 (eywa33).
11 godina
odjavljen
offline
Re: Muskova hipoteza o simulaciji kozmosa
MrBlc kaže...

 

  • Uz neuroplastičnost, javlja se još jedna teorija koja može objasniti samu svijest, a to je da svijest nije nešto što s čim smo rođeni, već nešto što razvijamo učenjem (proučavanjem sebe i svijeta oko sebe). Ono što ovim teorijama ide u prilog je i svi ostali slučajevi kod kojih se ovako nešto nije dogodilo - ukoliko ne mozak plastičan, a svijest se postepeno razvija, ovako nešto je moguće samo ako se napredovanje bolesti poklopi sa sposobnošću da se mozak prilagodi, a sve skupa se poklopi s razvojem svijesti na način da veći dio naučenog ne ostane izgubljen zbog degeneracije. Šansa za tako nešto je nevjerojatno mala, ali to ne znači da je događaj nemoguć.

 

  • Pod pobijene tvrdnje mislim na onaj dio o kompletnom gašenju dijelova mozga nakon 10 sec i slično. Pod doživljaje iz drugog lica mislim na prisutne koji su vodili razgovor s osobom koja djeluje lucidno, a po moždanoj aktivnosti ne bi trebala biti. Ti si taj koji je iznio tvrdnju da je bilo takvih slučajeva kod srčanog zastoja, a ja sam povukao analogiju s poremečajima sna, iako konkretniji razgovor o tome ne planiram voditi ako svoju tvrdnju ne potkrijepiš linkovima.

 

  • Jedno je psihološka pomoć, a drugo je psihološka procjena - ista je znanost, ali je različit pristup. Kod psihološke procjene laš ima veći značaj od istine - daleko više otkriva.

 

  • Jedan jedini slučaj koji nije u skladu s metodologijom i može se objasniti na druge načine. Metodologija je osmišljena da isključi UPRAVO TAKVE slučajeve.

 

  • A dokaz da mozak na halucinogenoj drogi radi drugačije nego bi inače trebao i stvara sjećanja koja se ne uklapaju u naše poimanje svijesti dokazuje što?

 

 

 

  • Ako je LS "teorija" ispravna, kako objašnjavaš promjene osobnosti nakon oštećenja mozga? Ako ih objasniš na način da mozak radi kao "prijemnik" upadaš u zamku upravo onoga čime pokušavaš potkrijepiti "teoriju".

> Teorija o postepenoj "evoluciji" svijesti ne dotiče teški problem svijesti. Malo teško za objasnit ako nisi nikad naletio na koncept "hard problem of consciousness". I malo dijete, dok nema ništa u "riznici" znanja, dok bleji tupo u strop i čudna bića koja gleda po prvi put... ima svijest, odn. kvalie koje su srž problema svijesti u znanosti. Kvalija je ono što kamen nema (ili barem izgleda da nema), dok s druge strane ti neće biti ugodno šutnuti psa nogom jer znaš da on ipak do-življava taj čin. Osjećanje nema izravne veze s tim, jer osjećaj se u neuroznanosti objašnjava arbitrarno: ubrizgaj endorfine i osoba ima ovu fiziološku reakciju. No kako neka osoba doživljava osjećaj sreće se instrumentalno ne može izmjeriti. Materijalističkom metodom, mjerenja "stanja svijesti" mogu biti samo, u najbolju ruku - arbitrarna. Neki izvanjski podražaj može izazvati objektivne promjene u fiziologiji subjekta koji prima podražaj, no ne postoji način na koji možeš predvidjet subjektivni doživljaj kojeg taj subjekt ima, bez obzira na objektivno znanje koje imaš o promjeni, podražaju i njegovom utjecaju na fiziologiju čovjeka. 

 

Dakle, teorija o postepenoj evoluciji svijesti ne pogađa problem kojeg svijest u samoj srži predstavlja. Vjerujem da ti se neće svidjet odgovor, no zato te upućujem na Chalmersa koji je praktički nacrtao sve moguće odgovore na to pitanje i odabrao nešto što je nazvao pan-proto-psihizam :P ... No nebitno, ponajvažniji filozof na ovu temu.

 

> Zastoj srca rezultira prestankom mjerljivih moždanih aktivnosti u x (od 10sec - 2min) vremenu kojeg još uvijek nemamo apsolutno izmjerenog jer je svaki slučaj poseban i ne može biti identičan. Tvrditi da mozak nakon srčanog zastoja može "proizvoditi" svijest je protivno čak i hipotezi u medicinskim priručnicima, ako to uopće pokušavaš?! Što se tiče analogije s poremećajem sna i mojim tvrdnjama o srčanom zastoju - nisam siguran da znam na što misliš konkretno. Mislim da si me krivo shvatio (ovo boldano).

 

> Nema se što ovdje diskutirati. Poanta moje analogije je da subjektivni neprovjerljivi događaji i iskustva, bez obzira što su empirijski neprovjerljivi, mogu biti istiniti te ih se u psihološkoj terapiji uzimaju zdravo za gotovo. Iako su u laži kratke noge, psihološkoj procjeni lažno svjedočanstvo nekog pacijenta itekako lako promakne.

 

> Poanta jedinog slučaja koji ne prati metodologiju ali potvrđuje hipotezu ukoliko je istinit - bila je da je dovoljno dokazati hipotezu jednim slučajem koji se može ponovit. Kod ovih istraživanja, potrebno je vremena, sreće i strpljenja. Bez obzira što se spomenuti slučaj može objasniti na druge načine, činjenica ostaje da ti drugi načini ne moraju i biti istiniti. Odn. ostavlja hipotezu i dalje provjerljivom. Visak pita kako se hipoteza može opovrgnuti - pa teško u okvirima striktne znanosti, jer je riječ o kvalijama pobogu. Ne razumije kako ne razumiješ. Da je sto ljudi potvrdilo test po metodologiji, ti (visak) bi i dalje ovdje tvrdio da je riječ o uroti ludih doktora ili da lažu, da se eywa urotio s guglom i ludim znanstvenicima da te obrati :P

 

> Dokaz sa psilocibinom je tu da pokaže da inače ono što se smatra "tvornicom" svijesti, prilikom smanjenja aktivnosti (kao kad je marenda radnicima u škveru) pojača produkciju svijesti. Dakle, kad su škverovci na marendi, švker proizvodi 20% više nego kad radnici rade... Što, kad uzmeš u obzir Dalmaciju, čak i može biti istina.

 

> Promjene osobnosti nakon otećenja mozga govore da sigurno postoji korelat u mozgu sa svijesti. Nešto kao kad zvekneš antenu kad ti Hajduk primi gol, pa ti se signal ošteti, više nemaš zvuka i sl. Korelat između mozga i svijesti postoji, bez daljnjega, no ne proizvodi je. Penrose i Hameroff tvrde da su našli taj korelat u tvorevinama mikrotubuli. Ima veze sa kvantnom fizikom i nagađanjima oko teorije o kvantnoj gravitaciji, no obojica su ozbiljni i trenutno imaju jedini fizikalni korelat za svijest. Teorija ima iznimno bogatu filozofsku interpretaciju o kojoj mi se ne da. Imate sve na netu, interesirane rado uputim ili mailam knjige, članke, predavanja i sl.

 

 

 

 

Dont these talking monkeys know that Eden has enough to go around? Plenty in this holy garden, silly old monkeys, Where there is one you are bound to divide it Right in two!
11 godina
odjavljen
offline
Muskova hipoteza o simulaciji kozmosa

Umjesto sna ipak sam odabrao čašu (čaše) dobrog vina i malo čituckanja i mozganja... 

 

No prije nego krenem on topic:syncmaster245b , zašto sam ustvrdio da u mozgu nemamo mjerljivu aktivnost neposredno nakon srčanog zastoja? Jer sam to čuo od nekoliko izvora. Naglasak je čuo, a izvori su doktori. Ja sigurno nisam bio u intezivnoj i blejio u eeg pacijenta koji doživljava srčani zastoj, a članak o točnim informacijama je zapravo teško pronać jer doktor koji je u intezivnoj i ima pacijenta koji proživljava srčani zastoj misli na to kako spasiti pacijenta više nego kolika mu je aktivnost u mozgu i koliko traje nakon zastoja. Članak koji sam linkao, i Kembriđov priručnik o srčanom zastoju, tvrde da kao rezultat srčanog zastoja, slijedi gubitak elektrofiziološke aktivnosti u korteksu, što se pogoršava proporcionalno duljini zastoja. Kao rezultat, svijest se izgubi (svršeno vrijeme su upotrijebili) rapidno za vrijeme srčanog zastoja. 

 

Poanta je i dalje jasna i ono što tvrdim i dalje stoji. Članak koji sam linkao tvrdi da se mjerljiva razlika u moždanoj aktivnosti kod 88 % vidi na eeg-u već 10s nakon zadnjeg otkucaja. Ako se dobro sjećam, mislim da sam

 čuo izjavu da nakon nekoliko sekundi mozak prestane funkcionirat. Čovjek je samo doktor, bio fokusiran na ER medicinu, isto kao i Pim van Lommel. Dakle, ako lažu ova dvojica (a siguran sam da sam na još više mjesta to čuo), onda lažem i ja.

 

----

Ako ćemo striktnije on topic - o virtualnoj stvarnosti / simulaciji, onda ideja o nematerijalnoj svijesti itekako može objasnit fenomen. Neke zanimljive ideje su mi pale na pamet dok sam razmišljao o VR-u odn. svemiru kao simulaciji. Jedini "problem" je upravo svijest subjekata u simulaciji, dok je računalna moć računala koje radi simulaciju arbitraran problem. Ako gledamo kroz perspektivu računalne igre, i pokušamo zamislit ovaj koncept, nije teško doći do nekih logičkih zaključaka.

 

Amo povuć paralelu između svijesti kao nečeg nematerijalnog i tijela kao nečeg materijalnog kroz analogiju računalne igre. Dakle imamo računalo koje simulira neku igru. Recimo igramo Tomb raidera. Tamo na ekranu je Lara koja skakuće po drevnim hramovima, bori sa divovima i sl. ali ja kao igrač stojim izvan simulacije i igram, upravljam Larom. Ja sam izvan Larinog svijeta, ali upravljam njime, dok računalo vrši komputaciju. Iz perspektive Lare Croft, simulaicija je stvarna, "materijalna". Ona, kad je onaj div zvizne , konzekventno - pogine. Dakle iz njene perspektive, ona gleda svoj svijet i njoj se on čini itekako stvarnim, materijalnim, sa svojim zadanim zakonima od strane igrača (više njih) odnosno tvoraca simulacije koji su je praktički kodirali. Računalo koje vrši komputaciju i simulira, zajedno sa mnom koji upravlja Larom - nalaze se izvan njene simulacije, njoj kao skupu nula i jedinica mi smo nedohvatljivi. Računalo koje radi simulaciju igre po definiciji ne može biti unutar simulacije koju simulira; to nema smisla. 

 

Iz perspektive Lare, ja i računalo su nematerijalni jer se ne nalaze u njenoj "materijalnoj" stvarnosti. Sad ako pokušamo zamislit svijest kao igrača koji igra Laru, a tijelo kao Laru... možemo reći možda da je svijest kao nešto nematerijalno koje upravlja našim tijelom i kroz analogiju Lare i igrača, nama je nespoznatljiva jer nije unutar simulacije. Čitava igra je skup jedinica i nula (informacija) koji simuliraju stvarnost i subjekte u njoj koji misle da je simulacija itekako stvarna. 

 

Ja kao onaj koji igra - svijest - i to računalo koje vrši simulaciju, iz perspektive Lare Croft ne postoji u njezinom "fizikalnom" svijetu jer po prirodi nije dohvatljivo nulama i jedinicama koji tvore simulaciju. Hmm... zašto onda ne možemo "dokazati" svijet kako bi Visak i ostatak materijalističke bagre htio? Zbog iste stvari zbog koje Lara ne može dokazati kompjuter koji vrši simulaciju, niti mene koji igra njome. Ona praktički "sluša" i izvršava ono što ja kažem i zamislim. Ona to doživljava kao slobodnu volju isto kako i ja slušam "sebe" koji odlučuje što ću sljedeće napraviti, a to je...hmm još jedna čaša vina ili leć??

 

inače, jel dobro vino? Domaće je  ln ekipa.

Dont these talking monkeys know that Eden has enough to go around? Plenty in this holy garden, silly old monkeys, Where there is one you are bound to divide it Right in two!
Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
neaktivan
offline
Re: Muskova hipoteza o simulaciji kozmosa
Kakav bullshit.Pa ljudi vec godinama razvijaju umjetnu inteligenciju a nisi dosli do razine amebe.Pogotovo tvrdit tako nesto kao najvjerojatnije rijesenje...imbecilno i nezrelo.
 
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Muskova hipoteza o simulaciji kozmosa
eywa33 kaže...

> Teorija o postepenoj "evoluciji" svijesti ne dotiče teški problem svijesti. Malo teško za objasnit ako nisi nikad naletio na koncept "hard problem of consciousness". I malo dijete, dok nema ništa u "riznici" znanja, dok bleji tupo u strop i čudna bića koja gleda po prvi put... ima svijest, odn. kvalie koje su srž problema svijesti u znanosti. Kvalija je ono što kamen nema (ili barem izgleda da nema), dok s druge strane ti neće biti ugodno šutnuti psa nogom jer znaš da on ipak do-življava taj čin. Osjećanje nema izravne veze s tim, jer osjećaj se u neuroznanosti objašnjava arbitrarno: ubrizgaj endorfine i osoba ima ovu fiziološku reakciju. No kako neka osoba doživljava osjećaj sreće se instrumentalno ne može izmjeriti. Materijalističkom metodom, mjerenja "stanja svijesti" mogu biti samo, u najbolju ruku - arbitrarna. Neki izvanjski podražaj može izazvati objektivne promjene u fiziologiji subjekta koji prima podražaj, no ne postoji način na koji možeš predvidjet subjektivni doživljaj kojeg taj subjekt ima, bez obzira na objektivno znanje koje imaš o promjeni, podražaju i njegovom utjecaju na fiziologiju čovjeka. 

 

Dakle, teorija o postepenoj evoluciji svijesti ne pogađa problem kojeg svijest u samoj srži predstavlja. Vjerujem da ti se neće svidjet odgovor, no zato te upućujem na Chalmersa koji je praktički nacrtao sve moguće odgovore na to pitanje i odabrao nešto što je nazvao pan-proto-psihizam :P ... No nebitno, ponajvažniji filozof na ovu temu.

Koliko teksta, a da zapravo si napisao 2-3 relevantne rečenice. Teorije učenja i razvoja ne isključuju mogućnost postojanja neke urođene "baze", sposobnosti, već naprotiv, da bi mogao učiti moraš imati sposobnost učenja koja se nadopunjuje eksponencijalno naučenim i tako sama sebe razvija. Dijete tek rođeno proučava sve s čim ima interakciju, s tim da ima ipak neke urođene porive koji su bliži životinjskim nego ljudskim. Kamen mu nije interesantan jer nema interakcije, ali ako mu lijepi glatki oblutak staviš u ruku, nastaje interakcija i dijete ga krene istraživati (opipa ga i pokuša staviti u usta).

 

Što se tiče odnosa prema životinjama, to je velikim dijelom naučeno - pa će tebi biti problem šutnuti psa, dok će ga u nekim ruralnim dijelovima Kine živog oderati. Naravno, i tu ima određene komponente koju takva društva gdje je to prihvatljivo potisnu, ali ona nastaje iz interakcije i empatije. I ne, empatija nije dokaz kolektivne svijesti koja nas povezuje i tako omogućava da osjetimo ono što pas osjeća, već je empatija gledanje drugog kroz vlastitu svijest, pa dijete prvi put ostane zgroženo kad vidi potkivanje konja jer zna da bi njega to bolilo, a ne zna da konja ne boli.

 

eywa33 kaže...

> Zastoj srca rezultira prestankom mjerljivih moždanih aktivnosti u x (od 10sec - 2min) vremenu kojeg još uvijek nemamo apsolutno izmjerenog jer je svaki slučaj poseban i ne može biti identičan. Tvrditi da mozak nakon srčanog zastoja može "proizvoditi" svijest je protivno čak i hipotezi u medicinskim priručnicima, ako to uopće pokušavaš?! Što se tiče analogije s poremećajem sna i mojim tvrdnjama o srčanom zastoju - nisam siguran da znam na što misliš konkretno. Mislim da si me krivo shvatio (ovo boldano).

Da li sam te krivo shvatio:

eywa33 kaže...

Nadalje, imaš jedan članak koji opisuje da u slučaju kada elektro-kemijska aktivnost na području mozga za kojeg smatraju da je nužno za svjesno iskustvo, potpuno utiša i postane gotovo nemjerljiva na mri-u, testirani subjekti prikazuju i svjedoče potpuno suprotno - iznimno lucidno i svjesno iskustvo. A onda, ako je trenutna hipoteza o svijesti kao proizvodu moždanih funkcija točna, onda ljudi prilikom srčanog zastoja, ni u kojem slučaju ne bi smjeli imati ikakvo svjesno iskustvo. Dok je slučaj potpuno suprotan. Nakon srčanog zastoja, kisika u mozgu nestane u roku od 12ak sekundi, a konzekventno mozak nakon tog kratkog perioda nema nikakvu mjerljivu aktivnost, a ljudi u takvom stanju svejedno prijavljuju iznimno svjesna iskustva što se može verificirat svjedočanstvima doktora, medicinskih sestara i drugih ljudi.

Ja bih rekao da si poprilično jasno napisao upravo ono što sam shvatio, a ja pokušavam reći, da čak i ako je tvoja tvrdnja istinita, lucidnost i puna svijesnost je upitna. Ali, ako si se zaletio s tvrdnom, ne moraš se izmotavati i imputirati da sam ja krivo shvatio, reci da si se zaletio i idemo dalje.

 

eywa33 kaže...

> Nema se što ovdje diskutirati. Poanta moje analogije je da subjektivni neprovjerljivi događaji i iskustva, bez obzira što su empirijski neprovjerljivi, mogu biti istiniti te ih se u psihološkoj terapiji uzimaju zdravo za gotovo. Iako su u laži kratke noge, psihološkoj procjeni lažno svjedočanstvo nekog pacijenta itekako lako promakne.

Koja demagogija. Da, subjektivni neprovjerljivi događaji i iskustva MOGU biti istiniti. ali NE MORAJU. U psihološkoj terapiji se uzimaju zdravo za gotovo jer je a.) cilj pomoći subjektu; b.) ako imaju utjecaj na psihološko stanje, potpuno je nevažno da li su produkt stvarnog događaja ili rezultat poremećaja pamćenja. Kad se radi o svjedoćenju o događajima koji su se odvijali u stanjima poremećaja svijesti, skeptičan pristup je ipak nužan.

 

eywa33 kaže...

> Poanta jedinog slučaja koji ne prati metodologiju ali potvrđuje hipotezu ukoliko je istinit - bila je da je dovoljno dokazati hipotezu jednim slučajem koji se može ponovit. Kod ovih istraživanja, potrebno je vremena, sreće i strpljenja. Bez obzira što se spomenuti slučaj može objasniti na druge načine, činjenica ostaje da ti drugi načini ne moraju i biti istiniti. Odn. ostavlja hipotezu i dalje provjerljivom. Visak pita kako se hipoteza može opovrgnuti - pa teško u okvirima striktne znanosti, jer je riječ o kvalijama pobogu. Ne razumije kako ne razumiješ. Da je sto ljudi potvrdilo test po metodologiji, ti (visak) bi i dalje ovdje tvrdio da je riječ o uroti ludih doktora ili da lažu, da se eywa urotio s guglom i ludim znanstvenicima da te obrati :

Jedan slučaj bi bio dovoljan za dokazati hipotezu ukoliko je istinit. Zato se osmislila metodologija koja će osigurati da kroz nju prođu samo slučajevi koji su nepobitno istiniti, a takav slučaj se NIJE POJAVIO. Slučaj koji se pojavio može biti indicija za daljnje istraživanje, međutim, s njim postoji jedan problem - na osnovu takvih slučajeva je istraživanje i pokrenuto, tako da nas ne dovodi ništa bliže odgovoru.

 

 

eywa33 kaže...

1. zašto ovaj čovjek tvrdi 

? Poslušaj mu predavanje umjesto da se sa mnom prepucavaš.

Imao sam najbolju namjeru, ali ipak, sorry, neću. Razlozi:
- zašto ovaj čovjek tvrdi ovo nije argumentirana rasprava, već bi to bilo da si napisao "ovaj čovjek tvrdi to i to, a mislim da je u pravu zbog toga i toga"
- općenito su video predavanja zanimljiva za pogledati u dva slučaja: kad te tema zanima samo površno ili kad znaš puno, pa ćeš samo malo se podsjetiti. Analizirati nečije tvrdnje da bih mogao odgovoriti na tvoja pitanja je iz videa jako teško. Tu je tekstualni oblik daleko prikladniji jer te video lako "zavede", teže je kritički razmišljati, voditi zabilješke i slično, a i općenito je sporije

- ako od mene tražiš da potrošim pola sata da bi ti uopće mogao odgovoriti na pitanje koje si pisao 15 sekundi, bez da mi uopće daš sažetak tvrdnji samo pokazuje da ne poštuješ sugovornika i njegovo vrijeme

- općenito ljudi bez argumenata posežu za ovom metodom koju neki nazivaju logičnom pogreškom, ali zapravo se radi o čistoj zlobi: ja ću tebe zasuti linkovima i to mogu raditi u nedogled, a ti ako ne stigneš odgovarati na sve, znači da sam ja u pravu. E, pa neće ići.

 

P.S. Ostala pitanja su sročena poput onog "zna li ti otac da si peder".

 

Big wheel keep on turning, Proud Mary keep on burning, Trolling, trolling, trolling on the river.
Poruka je uređivana zadnji put sub 23.7.2016 11:55 (MrBlc).
11 godina
odjavljen
offline
Muskova hipoteza o simulaciji kozmosa

^ I onda ja puno drobim bez da išta kažem? ...

 

Ništa nisi rekao o kvalijama. 

 

Lucidnost i svjesnost u slučaju kojeg spominješ, nije lucidnost i svjesnost ako djeluje lucidno - po definiciji. Pokušavaš povući jako težak skok i hvataš slamke. Moguće, ali jednostavno ne vjerujem i ne možeš ništa po tom pitanju dokazati...

 

Dio posta o prozivanju moje demagogije, je - zanimljivo - demagogija.

 

Onaj dio ispod toga je ponavljanje onoga već što si rekao ti i visak, a ja sam već dao odgovor na to pa nema smisla da glumim papigu. 

 

Pitanja nisu bila upućena tebi, mrblc, već visku, kao protupitanja na njegovo propitivanje mene. Upravo sam to htio dokazat što si napisao u zadnjem dijelu posta - da je lako postsavljati pitanja. Ne moraš ni ti ni visak odgovarati na to, prvenstveno jer znam da ne možeš, i ne zato jer nisi upućen (što je moguće i izgledno) već jer ne možeš radi epistemoloških granica koje ljudi imaju. Ponuđeni odgovori se ne mogu provjerit kako biste htjeli vi materijalisti. Isto kao što Lara Croft može samo lajat na mjesec pokušavajući dokazat računalo koje vrti simulaciju, ili mene koji je igram.

 

Tako da se nemoj trudit išta odgovarat jer vidim da nisi upućen kad me tražiš sažetke tvrdnji. Mislim, te sažetke si trebao već imat u glavi ako se raspravljaš o onome što tvrdim, u suprotnom trolaš. Likovi koje spominjem u linkovima su oni koji se smatraju (i po definiciji jesu) znanstvenicima, a ja to interpretiram kao nekakav filozof, jer vidi vraga - imam potpuno pravo na to i mogu pričat što god hoću, no za razliku od tebe, recimo, ja imam neko potkrijepljenje za to što govorim u tim likovima koji imaju nekakvu znanstvenu pozadinu. 


Poštujem te kao sugovornika, no ne mogu znati koje je tvoje znanje o kvantnoj mehanici koju dotičem u u raspravi, ali s obzirom da pretendiraš odgovarati na moje postove, pretpostavljam da si upućen u teme koje sam spomenuo i dotaknuo.

 

Ne moraš trošit pola sata jer pretpostavljam da nećeš puno shvatit ako je istina da ti trebaju sažeci tvrdnji sa linka. Zašto čovjek x tvrdi izjavu y nije argumentirana rasprava, imaš pravo. Računao sam da imaš odgovor na to iz glave jer ako zastupaš nekakav materijalizam, onda si ga, pretpostavljam, stavio protiv kvantne teorije i pronašao odgovor zašto i dalje materijalizam. A ti nisi, niti možeš ponuditi takav odgovor i ne moraš se trudit jer jednostavno - ne možeš. Ne mogu fizičari koji se time bave, ne mogu filozofi koji ih interpretiraju, pa ne možeš ni ti, i toga sam svjestan debelo.

 

Na ot-u se ispričavam, i u ime ovih koji su pokušavali "jesti juhu vilicom". Mislim da je vrijeme da nastavimo on topic kojeg sam pokušao nastavit u ranojutarnjem druženju sa domaćim vinom. 

Dont these talking monkeys know that Eden has enough to go around? Plenty in this holy garden, silly old monkeys, Where there is one you are bound to divide it Right in two!
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Muskova hipoteza o simulaciji kozmosa
eywa33 kaže...

Ništa nisi rekao o kvalijama. 

O kvalijama možemo pričati isključivo s filozofskog stajališta jer toliko duboko u razumijevanje mozga još nismo ušli da bi ih mogli shvatiti. Međutim, to što neki filozofi kvalije potpuno mistificiraju i trenutnu nemogućnost razumijevanja istih koriste kao dokaz dualnosti uma i mozga, pa nakon toga i dokaz LS-a je potpuno neznanstveni pristup. Zato ću te prvo pitati, što s njima?

 

eywa33 kaže...

Lucidnost i svjesnost u slučaju kojeg spominješ, nije lucidnost i svjesnost ako djeluje lucidno - po definiciji. Pokušavaš povući jako težak skok i hvataš slamke. Moguće, ali jednostavno ne vjerujem i ne možeš ništa po tom pitanju dokazati...

Oprosti, ali ja nemam što po tom pitanju dokazivati. Ti si iznio tvrdnju i nudiš dokaze, a ja te dokaze preispitujem i smatram da je ostalo dovoljno prostora za sumnju u njihovu vjerodostojnost, odnosno da nisu nepobitni dokazi. A čak i kad bi bili vjerodostojni nisu direktan dokaz tvoje tvrdnje iako joj poprilično idu u prilog.

 

eywa33 kaže...

Tako da se nemoj trudit išta odgovarat jer vidim da nisi upućen kad me tražiš sažetke tvrdnji. Mislim, te sažetke si trebao već imat u glavi ako se raspravljaš o onome što tvrdim, u suprotnom trolaš.

... 

Ne moraš trošit pola sata jer pretpostavljam da nećeš puno shvatit ako je istina da ti trebaju sažeci tvrdnji sa linka. 

Tražim konkretnu temu navedenog prevdavanja jer ista iz naslova nije vidljiva, a s radom konkretnog znanstvenika nisam upoznat. Predavanje od 30 minuta u tekstualnom obliku možeš obraditi za 10 - 20 minuta, ovisno o tome koliko si upoznat s materijom jer iz videa na možeš tako lako uočiti koje dijelove znaš dovoljno dobro da ih možeš preskočiti i slično. Znati o nekoj temi i znati što je točno neki znanstvenik u nekom predavanju rekao nije isto.

 

eywa33 kaže...

Računao sam da imaš odgovor na to iz glave jer ako zastupaš nekakav materijalizam, onda si ga, pretpostavljam, stavio protiv kvantne teorije i pronašao odgovor zašto i dalje materijalizam.

Oprosti, fizika mi ipak leži bolje od filozofije, pa sam sad ostao malo zbunjen. 

Materijalizam je ipak filozofski pogled na stvari, a koliko sam upućen unutar sebe ima više pogleda na stvari, a neki uključuju energiju i polja pod materijalizam i kao takvi se ne protive kvantnoj fizici. Ja nisam nigdje zastupao izrijekom materijalizam, pa da te to moglo dovesti u zabludu da zagovaram neki oblik koji se kosi sa kvantnom fizikom, dok ti je Vrisak izričito napisao da zagovara materijalizam koji je kompatibilan s kvantnom fizikom.

 

Big wheel keep on turning, Proud Mary keep on burning, Trolling, trolling, trolling on the river.
11 godina
odjavljen
offline
Re: Muskova hipoteza o simulaciji kozmosa
MrBlc kaže...

Oprosti, fizika mi ipak leži bolje od filozofije, pa sam sad ostao malo zbunjen. 

Materijalizam je ipak filozofski pogled na stvari, a koliko sam upućen unutar sebe ima više pogleda na stvari, a neki uključuju energiju i polja pod materijalizam i kao takvi se ne protive kvantnoj fizici. Ja nisam nigdje zastupao izrijekom materijalizam, pa da te to moglo dovesti u zabludu da zagovaram neki oblik koji se kosi sa kvantnom fizikom, dok ti je Vrisak izričito napisao da zagovara materijalizam koji je kompatibilan s kvantnom fizikom.

 

Dobro. Ako ti fizika bolje leži od filozofije, a ovdje ipak pričamo o filozofiji znanosti i implikacijama KM na filozofske koncepte kao što je materijalizam, onda bi možda mogao detaljnije o tome kako je točno KM kompatibilna sa materijalizmom s obzirom na probleme u teoriji polja i supersimetriji kao nužnoj sastavnici teorije? Teorija polja u KM je matematički koncept koji nema čvrste temelje u dokazima. Mnogo se fizičara ne slaže da će se pronaći supersimetrija, i zapravo ismijavaju čitav koncept.

 

I kozmološka konstanta je bila matematički i teorijski zanimljiva, no ispostavilo se da je, uvrštena u einsteinove jednadžbe, bila pogrešna za 120 redova veličine. khm khm...120 redova veličine. Da sam ja išao pogađat, vjerojatno bi bio bliže. Dakle ovo samo govori koliko matematički i teorijski koncepti mogu biti pogrešni. Dakle supersimetrija nije dokazana. Indikativna su istraživanja u LHC-u no još uvijek lebdi u zraku taj koncept. A onda, što je to "polje" koje teorija pretpostavlja? Kakva je narav tog polja? Možemo li govorit o energiji tog polja?

 

Jer koliko je meni jasno, jedan double slit eksperiment, a naročito tzv. delayed choice eraser, pokazuju da je znanje o sustavu ključno, a ne energija ili čin observacije. Dakle, mjerenje uopće nije "problem". Riječ je o tome postoji li znanje o sustavu ili ne. Postoji li zapis o tome "gdje je prošao elektron" ili ne postoji. Delayed choice savršeno jasno implicira da je znanje o sustavu ono što daje konkretni "objektivni" rezultat, što uzrokuje tzv. kolaps valne jednadžbe. 

 

Zaključak ekipe koja je provodila quantum eraser exp:

 

In conclusion, we have realized a quantum eraser experiment of the type proposed in ref. [3]. The experimental results demonstrate the possibility of observing both particle-like and wave-like behavior of a light quantum via quantum mechanical entanglement. The which-path or both-path information of a quantum can be erased or marked by its entangled twin even after the registration of the quantum.

 

Iz perspektive teorije polja, ovaj experiment narušava osnovne koncepte u fizici kao što je vrijeme i kauzalnost, dok iz perspektive informacijske teorije ne narušava ništa. Riječ je o statistici, vjerojatnosti i dostupnom znanju o sustavu. Dok informacija postoji, foton je dao odgovor "gdje", dok informacija ne postoji, fotona - jednostavno nema, on je statistika i vjerojatnost. Iz ovog navedenog, informacija, a ne materija je jasan koncept koji ne narušava spomenute "anomalije". 

 

Dakle teorija polja em što nije eksperimantalno utvrđena i po svoj prilici, polje kojeg teorija predviđa nije izravno dostupno eksperimentalnoj metodi. Kako onda, ona može predstavljati ikakav "izazov" implikacijama najobičnijeg double slit eksperimenta koji jasno postavlja informaciju i znanje o sustavu iznad samog sustava (materije)?! 

 

Dont these talking monkeys know that Eden has enough to go around? Plenty in this holy garden, silly old monkeys, Where there is one you are bound to divide it Right in two!
11 godina
odjavljen
offline
Re: Muskova hipoteza o simulaciji kozmosa
MrBlc kaže...
eywa33 kaže...

Ništa nisi rekao o kvalijama. 

O kvalijama možemo pričati isključivo s filozofskog stajališta jer toliko duboko u razumijevanje mozga još nismo ušli da bi ih mogli shvatiti. Međutim, to što neki filozofi kvalije potpuno mistificiraju i trenutnu nemogućnost razumijevanja istih koriste kao dokaz dualnosti uma i mozga, pa nakon toga i dokaz LS-a je potpuno neznanstveni pristup. Zato ću te prvo pitati, što s njima?

 

eywa33 kaže...

Lucidnost i svjesnost u slučaju kojeg spominješ, nije lucidnost i svjesnost ako djeluje lucidno - po definiciji. Pokušavaš povući jako težak skok i hvataš slamke. Moguće, ali jednostavno ne vjerujem i ne možeš ništa po tom pitanju dokazati...

Oprosti, ali ja nemam što po tom pitanju dokazivati. Ti si iznio tvrdnju i nudiš dokaze, a ja te dokaze preispitujem i smatram da je ostalo dovoljno prostora za sumnju u njihovu vjerodostojnost, odnosno da nisu nepobitni dokazi. A čak i kad bi bili vjerodostojni nisu direktan dokaz tvoje tvrdnje iako joj poprilično idu u prilog.

 

Idem unatraške. Kvalije filozofi ne mistificiraju kao dokaz dualnosti uma i mozga. I ne slažem se da je pristup hipotezi o svijesti kao fundamentu stvarnosti neznanstven. Zapravo to samo govori o tome koliko si ti i slični spreman prihvatiti hipotezu za koju je potrebno nešto više mašte i inovativnosti nego inače, i dovesti svoj pogled na svijet u pitanje. 

 

Dakle ako ćemo pričat o tzv. LS, probat doći do nekakvih zaključaka o njoj znanstvenom metodologijom, onda bi po svim prilikama trebali uzeti u obzir neke pretpostavke kao fizikalno moguće/stvarne, i nastaviti metodologiju u što rigoroznijem izdanju. Dakle, isto kao što je pretpostavka supersimetrije u teoriji polja aksiomatski pristup teoriji, a ne znanstven, tako i pretpostavka svijesti>materije može biti pretpostavka čije se implikacije mogu dalje istraživat. 

 

Znači supersimetriju kao maematički geometrijski koncept nije stvaran niti dokazan, već se traže drugotni učinci pretpostavljene supersimetrije. Tako svijest i ova priča o informacijama kao temelju predstavlja aksiom kojeg bi bilo potrebno prihvatit da bi se dalje istraživali drugotni učinci takve postavke. Ovo je općeprihvaćena znanstvena metodologija koja se koristi već stoljećima i kako su se stvarale sve veće teorije. Očiti problem koji neki pojedinci imaju s obzirom na ovakvu teoriju, jasno je vezan za njihove osobne pretpostavke o naravi stvarnosti, a ne znanstvenu metodologiju. 

Dont these talking monkeys know that Eden has enough to go around? Plenty in this holy garden, silly old monkeys, Where there is one you are bound to divide it Right in two!
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice