Nećete vjerovati, ali MP3 nije mrtav

poruka: 41
|
čitano: 8.296
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Nećete vjerovati, ali MP3 nije mrtav".
8 godina
protjeran
offline
Nećete vjerovati, ali MP3 nije mrtav

Oprostite nam, ispricavamo se na pogresnoj vijesti nista.... vi kao da ste roboti samo copy-paste odnosno prijevod sa drugih stranica i to je to. Po ovome se vidi da autori ne traze, ne istrazuju i ne pisu vijesti sami nego samo copy-paste.  Jesu vam vijesti svaka vam cast...

www.aocsource.com
Moj PC  
23 0 hvala 0
15 godina
offline
Nećete vjerovati, ali MP3 nije mrtav

Čini mi se da je ovaj članak fini način na koji je Davor kolegici Biserki rekao: "Koji ti je klinac ženo, što si to napisala?!"

origin: mrxa
 
16 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Nećete vjerovati, ali MP3 nije mrtav

"Izuzetak su, naravno, audiofili i vlasnici moćnijih hi-fi sustava, koji će nastojati inzistirati na loseless formatima, kao što je FLAC."

 

Lossless, gospodo BUG-ovci, lossless, ne loseless. Ta riječ čak ni ne postoji.

Poruka je uređivana zadnji put pon 22.5.2017 15:52 (Mirko935).
Moj PC  
15 0 hvala 1
15 godina
offline
Nećete vjerovati, ali MP3 nije mrtav

narafski da neće nikamo: sve je ionako otišlo u mp3. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
15 0 hvala 0
16 godina
offline
Nećete vjerovati, ali MP3 nije mrtav

NEĆEŠ VJEROVATI - ali autoru teksta bih opalio šamar samo zbog naslova.

Boris_CRO (War thunder, il2 Sturmovik, Steam account)
 
2 5 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Nećete vjerovati, ali MP3 nije mrtav

Dobro ajde žena se malo zeznula, ali polako prema njoj, ipak ima disclaimer u vlastitom imenu ...

 
7 0 hvala 0
14 godina
offline
Nećete vjerovati, ali MP3 nije mrtav

Nema poveznice na vlastitu vijest, vjerojatno namjerno radi unutarredakcijske kolegijalnosti. One koje zanima: http://www.bug.hr/vijesti/mp3-odlazi-povijest/160327.aspx.

 
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Nećete vjerovati, ali MP3 nije mrtav
Korny1603987 kaže...

NEĆEŠ VJEROVATI - ali autoru teksta bih opalio šamar samo zbog naslova.

 

 

Mislim da je vjerojatnije da bi se samo glupo smješkao i osvrtao gdje ti je mama da se uživo nađeš s Davorom.

 

 

This space for rent!
10 godina
offline
Nećete vjerovati, ali MP3 nije mrtav

Prvi članak je definitivno bio pretenciozan i zbunjujući. Nisam imao vremena istraživati detaljno pa sam nekako zaključio da se više neće moći proizvoditi novi uređaji koji mogu reproducirati MP3 (stoga što tvorci ne mogu dobiti pravo korištenja patenta pa ga ne smiju koristiti). Zašto bi to uopće bilo tako? Moguće je zamisliti svakakve razloge - zato što Fraunhofer želi više zaraditi od AAC, zato što industrija želi novi standard s mogućom zaštitom, itd.

 

Naravno, da su izjave u prvom članku o tome kako je MP3 mrtav bile teška glupost (pogotovo ono "još uvijek je popularan u određenim dijelovima svijeta" - gdje to nije popularan????). Međutim, autorica prvog članka me uspjela zbuniti i zabrinuti s tom implikacijom kako neće biti novih uređaja jer što ću za 10 godina sa svojom kolekcijom od 20.000 pjesama!? ;-)

 

Stoga, zahvaljujem Davoru na pojašnjenju!

 

Inače, koliko sam u svom, prvim člankom potaknutom kratkom istraživanju vidio, doći do kvalitetnog AAC encodera (libfdk_aac) lagana je noćna mora, kao u ranim danima MP3-a. S tim da AAC baš i nije nova tehnologija...

 
9 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Nećete vjerovati, ali MP3 nije mrtav
Lossless formati nisu samo za audiofile, već i ulog u budućnost. Ako postoji ikakva šansa da će nam neki zapis trebati u nekom treće formatu, čuvanje u lossless formatu se nameće kao jedino logično. Većina današnjih formata nudi kvalitetu zvuka koja može zadovoljiti i istančan sluh, ali konverzija iz lossy u lossy format je nešto što treba izbjegavati. Ako enkoder nema potpunu informaciju, ne može kvalitetno odraditi posao.
Big wheel keep on turning, Proud Mary keep on burning, Trolling, trolling, trolling on the river.
 
9 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Nećete vjerovati, ali MP3 nije mrtav
mrxa1 kaže...

Čini mi se da je ovaj članak fini način na koji je Davor kolegici Biserki rekao: "Koji ti je klinac ženo, što si to napisala?!"

 Bivšoj kolegici...

BarbaVeli kaže...

Nema poveznice na vlastitu vijest, vjerojatno namjerno radi unutarredakcijske kolegijalnosti. One koje zanima: http://www.bug.hr/vijesti/mp3-odlazi-povijest/160327.aspx.

 Ima poveznica, ali za napredne korisnike (vezane vijesti, vidi sliku).

 

Znam da si dobronamjeran, mada izgleda kao da trolaš, ali kao i obično nisi shvatio da se Davor osvrnuo na brojne medije, a ne samo na nas uboge. Prva rečenica glasi:

"Prošlog su tjedna brojni mediji, uključujući nas sam...", kako to da nisi priložio ni jedan drugi link, ako već misliš da to nedostaje u tekstu?

...
7 godina
neaktivan
offline
Nećete vjerovati, ali MP3 nije mrtav

a jeste svi cjepidlake više nitko ni pogriješiti ne smije

Netko radi što zna a netko zna šta radi.
Moj PC  
5 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Nećete vjerovati, ali MP3 nije mrtav
Miro kaže...

 Bivšoj kolegici...

 Nije valjda "bivša" zbog spomenutog članka?

 

Moram priznati da mi baš i nije jasno zašto se Fraunhofer morao odreći patenta. Jel može to netko malo pojasniti?

 

 

14 godina
neaktivan
offline
Re: Nećete vjerovati, ali MP3 nije mrtav
BlueMax kaže...
Miro kaže...

 Bivšoj kolegici...

 Nije valjda "bivša" zbog spomenutog članka?

 

Moram priznati da mi baš i nije jasno zašto se Fraunhofer morao odreći patenta. Jel može to netko malo pojasniti?

 Patenti imaju određeno trajanje, ovisno o području o kojem se radi itd.. Pretpostavljam da se radilo o nekom patentu iz 1992. koji je istekao nakon 25 godina i stoga više nemaju pravo naplaćivati njegovo korištenje. 

12 godina
neaktivan
offline
Nećete vjerovati, ali MP3 nije mrtav

Jedno je "baciti kubik zemlje na nešto" a drugo je "zamjeniti nešto navodno boljim".Potpuno glupa vijest kako je nešto "mrtvo" ako ću ja i dalje vrtit originale ripane u mp3cama doma.

Svaka akcija ima svoju reakciju.
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Nećete vjerovati, ali MP3 nije mrtav
Miro kaže...
mrxa1 kaže...

Čini mi se da je ovaj članak fini način na koji je Davor kolegici Biserki rekao: "Koji ti je klinac ženo, što si to napisala?!"

 Bivšoj kolegici...

 Hm da, iako bih rekao da je općenito stanje novinarstva tu gdje je jer urednici svoj posao shvaćaju olako (općenito, ne Bug konkretno)...

16 godina
offline
Re: Nećete vjerovati, ali MP3 nije mrtav
BlueMax kaže...

 Nije valjda "bivša" zbog spomenutog članka?

 

Zašto ne bi bila bivša zbog tog članka?

Da sam ja šef informatičkog časopisa/portala i da držim do sebe, nakon takvog članka otkaz bi bila logična stvar.

Da je zaposlena u nekoj žutoj tiskovini koja nema veze s informatikom tamo bi ju vjerojatno i pohvalili jer se ne cijeni istinitost i dosljednost članka nego nešto drugo.

 

Tako da.. čestitke Miri na potezu sa svrhom očuvanja integriteta Buga!

16 godina
moderator
offline
Re: Nećete vjerovati, ali MP3 nije mrtav
BlueMax kaže...

 

Moram priznati da mi baš i nije jasno zašto se Fraunhofer morao odreći patenta. Jel može to netko malo pojasniti?

 

 

 Ako postavljaš ovakvo pitanje znači da uopće nisi pročitao Davorov tekst? 

...
12 godina
offline
Nećete vjerovati, ali MP3 nije mrtav

Ha?....a ja već pobrisao sve mp3-ce jer onako, površno čitajući naslove članaka dođoh do zaključka kako novi update windowsa neće podržati narečeni format. Ionako nebitno, nemam pojma kad sam posegnuo za uskladištenim empetricama, kad mi se nešto prisluša upalim jubito.

 
1 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Nećete vjerovati, ali MP3 nije mrtav
Miro kaže...

 

 

 Ako postavljaš ovakvo pitanje znači da uopće nisi pročitao Davorov tekst? 

 Naravno da sam ga pročitao. Znam da patenti imaju definiran "rok trajanja" no isto tako znam da neki vlasnički formati (dwg, doc, xls) postoje znatno duže od .mp3 pa me zanima preko kojih mehanizama vlasnici tih formata (Autodesk, MS, Adobe...) održavaju te patente tj. zašto oni nisu primorani otvoriti te formate nakon 25 godina?

16 godina
moderator
offline
Re: Nećete vjerovati, ali MP3 nije mrtav

Davor jasno objašnjava da se radi o patentima vezanim uz format ("Jedini razlog zašto to više neće biti slučaj jest to što su svi patenti vezani uz sam format, kao i njegovu reprodukciju, istekli, stoga Fraunhofer više nema što naplaćivati."). Dakle, patenti i datotečni format nisu jedno te isto, odnosno, datotečni format može i ne mora biti zaštićen.

 

Što se datotečnih formata tiče (to nisu patenti sami po sebi) postoje vlasnički (proprietary) i oni u javnom vlasništvu, dokumentirani i nedokumentirani. 

 

MP3 datotečni format je uvijek bio dokumentiran i otvoren vlasnički format, a za korištenje MP3 formata ne moraš platiti nikome ništa, ali za korištenje patenata vezanih uz kodiranje i reproduciranje zapisa u MP3 si morao platiti, ali više ne jer su patenti, a ne format, istekli. 

 

Doc i XLS su vlasnički, sada otvoreni i dokumentirani (ranije ni otvoreni ni dokumentirani), DWG je zatvoren i nedokumentiran itd. 

 

 

 

 

This space for rent!
Poruka je uređivana zadnji put uto 23.5.2017 15:24 (Drago).
15 godina
odjavljen
offline
Re: Nećete vjerovati, ali MP3 nije mrtav
Nerijetko proizvođači softwarea stalno mijenjaju specifikacija mu formata kako bi novije verzije koristile neke nove patente, pa third party programi mogu otvarati starije varijante formata, dok ti program traži da spremiš u novoj verziji ako želiš koristiti sve mogućnosti. Dok s grafičkim formatima to funkcionira, a audio i video formatima to nije moguće jer bi format bio osuđen na propast (zamisli da ti MP3 player ne može svirati MP3 fileove koji su ekodirani s novijom verzijom codeca koja je izašla već godinu nakon kupovine playera).
Big wheel keep on turning, Proud Mary keep on burning, Trolling, trolling, trolling on the river.
12 godina
offline
Re: Nećete vjerovati, ali MP3 nije mrtav
PaleRider kaže...
BlueMax kaže...

 Nije valjda "bivša" zbog spomenutog članka?

 

Zašto ne bi bila bivša zbog tog članka?

Da sam ja šef informatičkog časopisa/portala i da držim do sebe, nakon takvog članka otkaz bi bila logična stvar.

Da je zaposlena u nekoj žutoj tiskovini koja nema veze s informatikom tamo bi ju vjerojatno i pohvalili jer se ne cijeni istinitost i dosljednost članka nego nešto drugo.

 

Tako da.. čestitke Miri na potezu sa svrhom očuvanja integriteta Buga!

 Zato jer - tko radi griješi.

Nekome tko je tek počeo raditi treba dati šansu. Postoje ljudi koji će iz vlastitih grešaka učiti i oni koji neće. Upozoriti ga na greške, a otkaz treba biti opcija samo ako se iste greške ponavljaju.

S obzirom da i sam radim znam da su greške uvijek moguće. Da ne govorim o svojim počecima kada su bile očekivane, da ne kažem redovite. Neki ljudi su imali strpljenja i to im se isplatilo. Danas sam ja taj koji ima strpljenja. Dobri radnici ne rastu na grani oni se stvaraju. U pravilu, netko tko tek završi fakultet blage veze o poslu nema i ako nećeš tolerirati pokoju grešku i potruditi se oko radnika onda ćeš ih mijenjati ko čarape a to je najgora opcija.

 

Ako ćemo svaku greškicu (a ja smatram da je ovdje riječ o greškici jer su istu vijest objavili i mnogi eminentniji portali od Bug-a pa se žurba podrazumijevala jer je i kašnjenje s vijestima - greška) onda je pogriješio i onaj tko je dotičnog novinara angažirao pa i on treba snositi posljedice? O gafovima nekih iz stalne postave Bug-a da ne govorim. Sami sebi bi valjda deset puta do sad trebali dati otkaz. Razmišljanje tipa "on je moj dugogodišnji radnik i naravno da ću mu istolerirati nešto što nekome početniku neću" je uobičajeno ali nije baš logično. Iako je taj "provjereni" radnik svojim radom stekao nekakav kredibilitet, logika govori da njegove greške imaju veću težinu od početničkih.

 

Pošto na moje pitanje "Nije valjda "bivša" zbog spomenutog članka?" nije odgovorio onaj kome je postavljeno, cijeli ovaj post spada u sferu laprdanja.

10 godina
offline
Nećete vjerovati, ali MP3 nije mrtav

I sam sam kada sam vidio prvu vijest o "smrti" MP3 povjerovao u nju,m jerbo sam lakonski taj info uzeo zdravo za goto, tako da mi tekst od Šuštinja dobro dođe da mi razjasni kako u stvari stoje stvari.

 

E, ako netko želi djeliti šamare, neka se okani mojih bugovaca, te neka se javi meni na PP. Ponuda je neograničena, te je džaba.

Bugovcima se ništa ne smije dogoditi.

 

Da, osim samog teksta, lajkam i odgovor Drage onome tastatura-ratniku željnog fizičkih obračuna.

 

 

Panzerkampfwagen.Unatoč svemu - Dinamo Zagreb.Leaving or dead, always ahead...
Moj PC  
0 1 hvala 0
12 godina
offline
Re: Nećete vjerovati, ali MP3 nije mrtav
Drago kaže...

 

 

MP3 datotečni format je uvijek bio dokumentiran i otvoren vlasnički format.

 

 

 

 

 E ovo nisam znao. Dakle datotečni format se sastoji od niza patenata koji imaju "rok trajanja", a sam format je zaštićen onako kako se može zaštititi bilo koji brand?

Onda je najveća greška (s financijske strane) Fraunhofera što nisu zaštitili format?

11 godina
offline
Re: Nećete vjerovati, ali MP3 nije mrtav
BlueMax kaže...

 

 E ovo nisam znao. Dakle datotečni format se sastoji od niza patenata koji imaju "rok trajanja", a sam format je zaštićen onako kako se može zaštititi bilo koji brand?

Onda je najveća greška (s financijske strane) Fraunhofera što nisu zaštitili format?

Da je Fraunhofer zaštitio mp3 format, onda mp3 ne bi bi mp3 nego još jedan u nizu lossy audio formata. I danas se nitko ne bi uzbuđivao zbog njegove navodne smrti.

Poruka je uređivana zadnji put uto 23.5.2017 21:29 (markoBT).
12 godina
offline
Re: Nećete vjerovati, ali MP3 nije mrtav
markoBT kaže...

Da je Fraunhofer zaštitio mp3 format, onda mp3 ne bi bi mp3 nego još jedan u nizu lossy audio formata. I danas se nitko ne bi uzbuđivao zbog njegove navodne smrti.

 Mislim da nisi u pravu. Zaštititi ne znači naplatiti korisnicima. Jedina razlika je da i ono što su naplaćivali do sada (od onih koji zarađuju na njihovom formatu) mogli naplaćivati i dalje.

Znači da bi do sad sve bilo isto a od sad "po starom".

16 godina
offline
Re: Nećete vjerovati, ali MP3 nije mrtav
BlueMax kaže...
Nekome tko je tek počeo raditi treba dati šansu. Postoje ljudi koji će iz vlastitih grešaka učiti i oni koji neće. Upozoriti ga na greške, a otkaz treba biti opcija samo ako se iste greške ponavljaju.
...

 

Relativno.

Sve ovisi kakav kadar tražiš, da li ti je ok zaposliti nekog zelenog pa ga učit radu ili profesionalnog radnika sa iskustvom.

Pošto ovaj drugi u pravilu ima veću plaću naravno da ćeš mu dati otkaz ukoliko se pokaže zelenim.

 

Ne znam pravi razlog otkaza, ali "bivša" je pokazala određenu dozu neprofesionalizma i nepoštivanja etičkog koda (kodeksa) jednog novinara, a mislim da joj i nije prvi put.

 

16 godina
neaktivan
offline
Re: Nećete vjerovati, ali MP3 nije mrtav
Osnovna stvar je da novinar vijest provjeri na još nekom izvoru. Ja to redovito radim za sve što zvuči neobično, i često se otkrije sasvim druga pozadina. Takvih grešaka ima i kod drugih bugovih web novinara, ali vrlo malo kod stare garde. Iskustvo tu igra veliku ulogu, pa bi mlađi trebali više provjeravati, što opet ovisi o normama koje su im zadane i raspoloživom vremenu.
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Nećete vjerovati, ali MP3 nije mrtav

Pa što ako je i pogriješila, tko u radu nije pogriješio, bit će opreznija ubuduće.

Greška ispravljena, sva šteta u tome.

Poruka je uređivana zadnji put sri 24.5.2017 12:05 (Floki).
 
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice