Nedostaje nam informatičara!

poruka: 329
|
čitano: 55.754
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Nedostaje nam informatičara!".
14 godina
neaktivan
offline
Nedostaje nam informatičara!

Nažalost niti jednoj od tih tvrtki koje kukaju da im fali stručnog kadra ne pada na pamet investirati u znanje postoječih zaposlenika ili novih zaposlenika i vezat ih ugovorom da vrate uložen novac u znanje.

 

Naravno da svatko želi stručnjaka za Oracle baze sa 5+ godina iskustva, čak će ga i adekvatno platiti, ali ga nisu spremne stvoriti. Od obrazovanja do praćenja kroz godine radnog iskustva.

 

Isto vrijedi i za programere.

Sistemaša i mrežaša ima i to poprilično, međutim za one teže kategorije ala baze podataka, programiranje isl. daleko manje. Međutim da se uzme neki prosječan sistemaš i u njega se uloži vremena, novca i znanja da ga se iskleše kao programera dobio bi se kvalitetan i izuzetno zahvalan zaposlenik.

 

Međutim to je mukotrpan i naporan proces na kojeg se malokoja tvrtka odlučuje.

 
34 0 hvala 3
15 godina
odjavljen
offline
Nedostaje nam informatičara!

Jedno su informaticari, a sasvim drugo su kvalitetni IT strucnjaci.

Isto kao i pravnici, ekonomisti... Imamo ih za bacanje, a onih kvalitetnih izrazito malo. Zato nam i je ovako uredjena drzava i ovako razvijena ekonomija.

Nije poanta u stancanju brojeva, vec u kvaliteti naobrazbe. Kod nas se studiranje svelo na bubanje necega sto ces zaboraviti za godinu dvije, a prakticno znanje je gotovo nikakvo.

Umjesto da se napravi reforma prastarog sistema (da se uci ono sto se trazi, a ne nebitne stvari na kojima se gubi i godina) oni i dalje guslaju staru melodiju...

I to tako vec 15 godina...

 

 

Moj PC  
15 0 hvala 1
13 godina
protjeran
offline
Nedostaje nam informatičara!

Sve 5, nedostaje informatičara - IT stručnjaka.

 

Ali ako je itko pratio oglase za posao onda i fali oglasa iliti poslova za te iste koji fale. Prosječno 4-5 novih oglasa na tjedan, pa onda prema tome zaključujem da gospoda direktori, menadžeri i njima slični naveliko i nadebelo laprdaju.

Lulz is on lulz.
 
26 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Nedostaje nam informatičara!

Sto to znaci "IT strucnjak"?

 

Prema Algebri vidim da se radi o nekome tipa administratora, tj katice za sve koja bu ljudima podesavala OS, kreirala accounte i tak to.

 
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Nedostaje nam informatičara!

Poslodavci žele jedno, tražitelji posla nešto drugo, kako u informatici, tako i u drugim područjima.

 

Uvijek će poslodavci reći da je teško naći dobre zaposlenike i da im fali izbora.

Tako mogu i ja kukati da fali zgodnih cura...

 

No čitav ovaj okrugli stol i poruke s njega su u funkciji reklame za Algebru i njezine tečajeve za sve i svašta u informatici.

Premda završeni Algebra tečaj nije baš ono za čim poslodavci žude kod kandidata, ali eto, riječ tamo, reklama amo, neka se ribica bu uplela...

Poruka je uređivana zadnji put pon 26.3.2012 18:47 (uuY).
Moj PC  
13 0 hvala 0
16 godina
offline
Nedostaje nam informatičara!

Laži i obmane!

 

Hrpa ljudi s iskustvom i znanjem je na burzi, a isto tako i onih VSS. Oni sretnici koji i dobiju posao (obično preko veze), obično su potplaćeni za svoje znanje, jer je jednostavno prevelika potraga za poslom, ljudi su opterećeni razno raznim kreditima i pristati će raditi i u puno lošijim uvjetima, nego što bi inače pristali.

Što se tiče podataka o malom broju VSS informatičara, to je smiješno. Pa ti ljudi u 98% slučajeva nemaju blage veze o poslu za kojeg su potrošili barem 5 godina (a nerijetko i 6-8 g.) školujući se. Kome onda treba takav kadar? U čemu je razlika između VSS i SSS radnika koji nemaju blage veze o poslu, kakva je korist poslodavcu od takvih ljudi? Više se isplati učiti sam i upisati neke od tečajeva, pa imati nekakvo kvalitetno znanje.

 

Zadnjih dana po novinama stalno pišu kako informatičara fali, kako je 60+% ljudi na burzi SSS spreme, a to su sve obmane kako bi ljude naveli na razmišljanje da nešto s njima samima ne valja kad ne mogu naći posao. Npr. nisu naveli koliko radno sposobnog stanovništva i inače ima SSS, pa taj podatak usporedili s onima na burzi, te koliko ljudi s VSS je na burzi (i zašto, kad je VSS tako super cool po njihovom mišljenju)?

 

Od početka stvaranja ove države, vode ju razni lopovi, mutikaše i propaliteti, koji su na kraju državu s jako puno potencijala upropastili. Očekivati da će njihovo laprdanje i mazanje očiju iz dana u dan dovesti do boljeg života, je iluzija.

 

Učite i trbuhom za kruhom, jer ovdje neće biti prosperiteta još vrlo dugo!

 
20 0 hvala 1
12 godina
neaktivan
offline
Nedostaje nam informatičara!

Drago mi je ovo čuti. Ja sebe u budućnosti vidim kao IT stručnjaka i ovo je lijepa stvar za mene.
Nadam se da će ih trebati i za 5 godina.

Naravno mislim biti "pravi" IT stručnjak, ASP.NET, IIS, C#, SQL Server, Windows Server, Project management, Cisco...
Nadam se da će takvih trebati. {#}

 
3 0 hvala 0
12 godina
protjeran
offline
Nedostaje nam informatičara!

zasto je onda toliko ljudi na burzi molim lijepo?????

 
0 0 hvala 0
12 godina
protjeran
offline
Nedostaje nam informatičara!

Ja pratim oglase za poslove u IT-ju u SLO več par godina i poslova ima.

 

Ali isto tako je istina da se je broj tih oglasa u zadnjih par godina jako smanjio. Od tih poslova je dobar dio tipa "sales" ("prodajni inžinjer, vođa prodaje" i slično).

Plaće su isto tako išle dole. Velika poduzeća su morala otpustiti dio ljudi jer se broj projekata dosta smanjio.

 

Uglavnom trenutna situacija nije ružičasta.

A kad vidiš koliko moraš vremena uložiti da bi stizao nove tehnologije i držao korak sa vremenom.....

I onda vidiš da razni manager-i vrte par puta veču lovu, a cijeli dan su na kavama i sastancima.

Još kad te počnu svaki dan pitat jeli več gotovo i zašto se kasni....

 

Uglavnom IT je u našim krajevima (HR/SLO) podcijenjen glede na uloženu energiju i vrijeme.

Barem je takva moja percepcija, ali i mojih suradnika i kolega.

 

Druga stvar je da Algebra tu nije objektivan subjekt. Naravno da njima odgovara da se u javnosti vrti priča kako je IT vrlo unosan i da sa par tečajeva možeš

uletit na posao za 10+ K kuna.

 

 

 
1 0 hvala 0
16 godina
protjeran
offline
Nedostaje nam informatičara!

Moja istraživanja imaju drugačije rezultate nego ova u ovom tekstu{#}.

Isto kao i onih ICTovaca iz VIP-a i T-COM-a (, a znam ih još nekoliko manje poznatih) što su prije nekoliko dana dobili radnu knjižicu.

Programko http://programko.bloger.hr
Poruka je uređivana zadnji put pon 26.3.2012 19:19 (Programko).
 
1 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Nedostaje nam informatičara!
dd.inc kaže...

Laži i obmane!

 

(...)

Nažalost, sve je ovo samo bolna istina, i događa se situacija da se osobe koje traže posao prvo oslanjaju na veze i poznanstva jer se očito sa svojim znanjem ne mogu istaknuti u masi. 

A iskreno, to što piše u medijima obično nema veze sa stvarnim svijetom - jednom napišu da ih ima previše, drugi puta premalo, tak da. Na koncu, kada bi se pregledalo kolika je zapravo ponuda poslova u IT sektoru, vidjelo bi se da je očajna, a ne da ih fali..

~21 god, ETFOS, Slavonac, linux and open source fan, net addict, želim znati više, interesi: web dev, svemir, glazba...
15 godina
odjavljen
offline
Nedostaje nam informatičara!

Inače, vijesti bi ipak trebalo regionalizirati, jer se (u optimističnom obliku) ova vijest odnosi isključivo na Zagreb.

Moj PC  
3 1 hvala 0
16 godina
offline
Re: Nedostaje nam informatičara!
royalhero kaže...

Drago mi je ovo čuti. Ja sebe u budućnosti vidim kao IT stručnjaka i ovo je lijepa stvar za mene.
Nadam se da će ih trebati i za 5 godina.

Naravno mislim biti "pravi" IT stručnjak, ASP.NET, IIS, C#, SQL Server, Windows Server, Project management, Cisco...
Nadam se da će takvih trebati. {#}

 

 

Pola tih tehnologija uopće neće postojati za 5 godina, plaća će ti biti 4000kn, a kad pređeš 35-tu

ako se ne uvališ negdje drugdje iz programiranja završit ćeš na burzi

It is our duty as men and women to proceed as though the limits of our abilities do not exist - Pierre Teilhard de Chardin
15 godina
neaktivan
offline
Re: Nedostaje nam informatičara!
kakapo kaže...
dd.inc kaže...

Laži i obmane!

 

(...)

Nažalost, sve je ovo samo bolna istina, i događa se situacija da se osobe koje traže posao prvo oslanjaju na veze i poznanstva jer se očito sa svojim znanjem ne mogu istaknuti u masi. 

A iskreno, to što piše u medijima obično nema veze sa stvarnim svijetom - jednom napišu da ih ima previše, drugi puta premalo, tak da. Na koncu, kada bi se pregledalo kolika je zapravo ponuda poslova u IT sektoru, vidjelo bi se da je očajna, a ne da ih fali..

Jeste zagrizli na Algebrinu marketinšku patku baš ono ko majmun bananu :-) 

Činjenica je ta da trenutno nema baš puno nikakvog posla. U biti koliko ja vidim najveća je potražnja za poslovima trgovina / ekonomija bar po broju oglasa na moj.posao.

Oglasa za informatičare ima ali niti približno kolika je ponuda.

 

Valjda se rulja raspitala kako stvari stoje pa i zbog krize i štednje novčića ne upisuju sumanuto tečajeve što Algebru primorava na ovakve marketinške objave.

16 godina
offline
Re: Nedostaje nam informatičara!

Treba trgovaca, kuhara, sobarica, konobara...to nama treba, a ne IT.

 

Nije da me ovo raduje, ali je realnost

It is our duty as men and women to proceed as though the limits of our abilities do not exist - Pierre Teilhard de Chardin
12 godina
neaktivan
offline
Re: Nedostaje nam informatičara!

@segregator

Ali namjeravam upisati fakultet. FIT(Fakultet Informacijskih Tehnologija Mostar). Da li i tada mogu sa 35 na biro?

Poruka je uređivana zadnji put pon 26.3.2012 19:43 (royalhero).
16 godina
offline
Re: Nedostaje nam informatičara!
royalhero kaže...

@segregator

Ali namjeravam upisati fakultet. FIT(Fakultet Informacijskih Tehnologija Mostar). Da li i tada mogu sa 35 na biro?

 

 

Starog programera (osim ako je baš neophodan) niko ne voli...teško

ga je natjerat da radi 18h dnevno kao onog od 20g nekim pričama i obećanjima,

kronično je nezadovoljan jer kuži da je popušio u životu, a počinje i

gnjaviti zahtjevima za većom plaćom itd...uglavnom, riješiti ga se što prije :)

It is our duty as men and women to proceed as though the limits of our abilities do not exist - Pierre Teilhard de Chardin
13 godina
offline
Nedostaje nam informatičara!

Da kritično nam nedostaje informatičara,zato sam ja umjesto da se upišem na neki faks i usavršim svoje znanje,morao sam sebi kontru stisnuti i poći za varioca daleko od Lijepe naše!That's all bullshit!

Biti ili ne biti pitanje je sada.
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Nedostaje nam informatičara!
royalhero kaže...

@segregator

Ali namjeravam upisati fakultet. FIT(Fakultet Informacijskih Tehnologija Mostar). Da li i tada mogu sa 35 na biro?

 

A čuj ja znam informatičara-programera sa 65 godina i sa britkim pamčenjem i respektabilnim znanjem i tzv. friško pečenih smartassova koji su dijametralno suprotni prvom primjeru. Tako da ono ništa nije 100%. Ako voliš to , ako imaš mogučnost formalno se educirat, Just do it {#}

 

 

13 godina
offline
Nedostaje nam informatičara!
Nedostaje IT stručnjaka = Upišite tečaj u Algebri. Potrošiti ćete novce ali ćete zauzvrat dobiti znanje. To što ćete s tim znanjem teško dobiti posao znači samo da se ne uklapate u statistiku jer istraživanja kažu drukčije. Molio bih da se definira pojam IT stručnjaka, jer ja npr. nemam nikakvog formalnog obrazovanja (iz te branše) a obavljam i posao koji bi potpao pod IT (ne smatram se stručnjakom). Takva je situacija u većini tvrtki (do 20-tak zaposlenih) koje ja poznajem. Nije da radimo neki high-tech posao ali skupi se toga.
Freedom is just another word for nothing left to loose ...
 
6 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Nedostaje nam informatičara!

Osim ako je u državnoj firmi?

Inače u recimo telekomunikacijskoj tvrtci u BiH, IT inžinjer koji ima platu od ~2000KM ~8000KN, ne zna šta je referentna tablica, brutalno, ali je tako. Web tehnologiju, nužna zna osnove PHP-a, ali kažem osnove. I zar nije bolje da radi neko ko zna dosta toga, ko voli informatiku, stvarno me informatika interesuje i svakim danom naučim nešto novo i učit ću. Nepravda čista.

Ovo gore navedeno je 100% tako.

Poruka je uređivana zadnji put pon 26.3.2012 19:52 (royalhero).
14 godina
neaktivan
offline
Re: Nedostaje nam informatičara!
mario.L_hr kaže...
Nedostaje IT stručnjaka = Upišite tečaj u Algebri. Potrošiti ćete novce ali ćete zauzvrat dobiti znanje. To što ćete s tim znanjem teško dobiti posao znači samo da se ne uklapate u statistiku jer istraživanja kažu drukčije. Molio bih da se definira pojam IT stručnjaka, jer ja npr. nemam nikakvog formalnog obrazovanja (iz te branše) a obavljam i posao koji bi potpao pod IT (ne smatram se stručnjakom). Takva je situacija u većini tvrtki (do 20-tak zaposlenih) koje ja poznajem. Nije da radimo neki high-tech posao ali skupi se toga.

 

Mislim da na liberano slobodnom tržištu ljudi kao ti imaju šansu, jer

 

a) manje koštaju

b) imaju industrijske certifiate i određeno znanje oje su stekli u vlastitom angažmanu

c) u pravilu su više poslušni i može se s njima manipuirat.

 

 

 

16 godina
offline
Re: Nedostaje nam informatičara!
royalhero kaže...

Osim ako je u državnoj firmi?

Inače u recimo telekomunikacijskoj tvrtci u BiH, IT inžinjer koji ima platu od ~2000KM ~8000KN, ne zna šta je referentna tablica, brutalno, ali je tako. Web tehnologiju, nužna zna osnove PHP-a, ali kažem osnove. I zar nije bolje da radi neko ko zna dosta toga, ko voli informatiku, stvarno me informatika interesuje i svakim danom naučim nešto novo i učit ću. Nepravda čista.

Ovo gore navedeno je 100% tako.

 

E al njemu je stric kantonalni ministar, i on će tamo ostati i jednog dana ti biti šef, a ti ćeš imat plaću 200KM, a ne 2000KM

It is our duty as men and women to proceed as though the limits of our abilities do not exist - Pierre Teilhard de Chardin
12 godina
neaktivan
offline
Re: Nedostaje nam informatičara!

Ma i ja znam neke ljude i možda bih se mogao uvaliti u jednu tk tvrtku, i imati platu kao on, ali to nije to, ja bih volio postizati svojim radom. Vjerovatno sam još premlad.

12 godina
neaktivan
offline
Re: Nedostaje nam informatičara!
woodgamesfx kaže...

 

Mislim da na liberano slobodnom tržištu ljudi kao ti imaju šansu, jer

 

a) manje koštaju

b) imaju industrijske certifiate i određeno znanje oje su stekli u vlastitom angažmanu

c) u pravilu su više poslušni i može se s njima manipuirat.

 

 

 

Recimo ovakav posao mi se sviđa, ali upitno je kakva je to kompanija i udaljena je 110 km od moga mjesta. {#}

http://www.posao.ba/job.php?user=459a12b06c0492ccabb8c480f09ceac7&jobID=60878

14 godina
neaktivan
offline
Re: Nedostaje nam informatičara!
royalhero kaže...

Recimo ovakav posao mi se sviđa, ali upitno je kakva je to kompanija i udaljena je 110 km od moga mjesta. {#}

http://www.posao.ba/job.php?user=459a12b06c0492ccabb8c480f09ceac7&jobID=60878

 

A čuj prema tekstu oglasa se čine OK, ali za recimo tržišne strategije isl. možda bolje da pitaš nekog kompetentnijeg u tom području s ovog foruma, ja sam " far away from that" {#}

14 godina
neaktivan
offline
Re: Nedostaje nam informatičara!
royalhero kaže...

Ma i ja znam neke ljude i možda bih se mogao uvaliti u jednu tk tvrtku, i imati platu kao on, ali to nije to, ja bih volio postizati svojim radom. Vjerovatno sam jošpremlad.

i naivan. NHF, ali realno, ono što je već izneseno, treba ti veza za takvu plaću i posao. iznad je sarkastičan komentar da mu je stric kantonalni ministar, zato i ima takvu plaću (a neznanje frca). Slažem se

~21 god, ETFOS, Slavonac, linux and open source fan, net addict, želim znati više, interesi: web dev, svemir, glazba...
14 godina
protjeran
offline
Nedostaje nam informatičara!

Očito da nam nedostaje, zato i jesam od 11. mjeseca prošle godine nezaposlen.... prije toga sam nakon tri godine od diplome i na stotine poslanih zamolbi jedva dobio posao i to sam radio 5 mj. bez ugovora (na crno) min. 10 sati na dan (a znalo se ostat i do 21. 00 h), plaću (astronomskih 3500 kn) sam dobival na tri djela, i to sam moral molit i tražit svaki čas.... onda mi je 6 mjesec dal ugovor na čak mjesec dana (prijavio me na minimalac NKV) i onda više nije bilo posla i pedala sinko. E onda sam bio mjesec dana na "godišnjem" pa sam jedva dobil posel ko "sezonac" u jednoj kompaniji  (u kojoj se prek veze zapošljavaju kojekakvi polupismeni degeni bez škole i bez pameti i to na pozicije gdi bi trebal netko s mozgom i iskustvom)  to sam arbajtal 2.5 mjeseca i onda više nije bilo potrebe za "sezoncima"(bar ne onima koji nemaju debelu vezu) i opet na biro {#}.
Dok većina cijele dane visi na fejsu itd.. ja se fino zanimam sa stručnom literaturom i upijam sve to silno znanje(jer kao znanje je moć).... a na kraju krajeva to u ovoj ušljivoj državi ne vrijedi ni kolko je crno pod noktom.

Ak nemaš love da platiš, dobru vezu ili ludu sreću, bez debelog radnog iskustva nakon faksa se moš fućkat..... {#}, il si prekvalificiran, il si nedovoljno kvalificiran, il nisi podoban, il nisi ovo, il nisi ono..... uglavnom uvijek je problem u tebi!
Al bitno da nama nedostaje informatičara.... {#}

Trust me, I'm a Jedi!
Poruka je uređivana zadnji put pon 26.3.2012 23:16 (ITman).
Moj PC  
11 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Nedostaje nam informatičara!
royalhero kaže...

@segregator

Ali namjeravam upisati fakultet. FIT(Fakultet Informacijskih Tehnologija Mostar). Da li i tada mogu sa 35 na biro?

Slabo ćeš proči sa FIT-om, nije ti to neki respektabilni fakultet. Bolje ti je kako znaš i umiješ da se upišeš na Elektrotehinku, smijer informatika

Dafuq I just read?
13 godina
offline
Re: Nedostaje nam informatičara!
@woodgamesfx: nisi shvatio poantu, ja imam posao koji nema veze s IT-om, stekao sam i određeni renome tako da ne tražim posao u IT sektoru. Ono štosam htio reći da u malim tvrtkama, ljudi pored normalnog posla obavljaju i posao vezan uz IT. Inače kod nas svatko pored osnovnog posla ima još barem jedan sporedni posao. U nadolazećim vremenima će se ljudi morati naučiti na to.
Freedom is just another word for nothing left to loose ...
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice