Neprilike s fizikom multiverzuma

poruka: 53
|
čitano: 7.396
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Neprilike s fizikom multiverzuma".
14 godina
neaktivan
offline
Neprilike s fizikom multiverzuma

Dokazati ili opovrgnuti multiverzum ima podjednako šanse kao dokazati ili opovrgnuti boga. Slična je i korisnost. Ali niti jedno od ta dva nije loše za mentalnu gimnastiku. :-)

 
10 2 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Neprilike s fizikom multiverzuma

Nisam baš skontao, ako postoje dvije hipoteze, da postoje drugi univerzumi i da postoji samo jedan, i obje se jednako ne mogu (trenutno) provjeriti, zašto bi prva bila pseudoznanost a druga ne?

 

Moj PC  
3 4 hvala 0
14 godina
offline
Re: Neprilike s fizikom multiverzuma
DigiMagic kaže...

Nisam baš skontao, ako postoje dvije hipoteze, da postoje drugi univerzumi i da postoji samo jedan, i obje se jednako ne mogu (trenutno) provjeriti, zašto bi prva bila pseudoznanost a druga ne?

 

Ovo je i meni palo na pamet, a posebno me zasmetala ova rečenica "Hipoteza koja nije provjerljiva, štoviše koja nije opovrgljiva, nije znanstvena hipoteza."

16 godina
moderator
offline
Re: Neprilike s fizikom multiverzuma
DigiMagic kaže...

Nisam baš skontao, ako postoje dvije hipoteze, da postoje drugi univerzumi i da postoji samo jedan, i obje se jednako ne mogu (trenutno) provjeriti, zašto bi prva bila pseudoznanost a druga ne?

 

 

Kako se to teza da postoji jedan svemir (u kojem jesi) ne može provjeriti? 

 

 

D0mag0j kaže...

 

Ovo je i meni palo na pamet, a posebno me zasmetala ova rečenica "Hipoteza koja nije provjerljiva, štoviše koja nije opovrgljiva, nije znanstvena hipoteza."

 

Opovrgljivost, (falsifiability) je osnovni preduvjet da bi se neka teza mogla uopće razmatrati kao znanstvena, a ne pseudoznanstvena, religijska ili ideološka dogma. Treba nešto znati o znanstvenoj metodi prije facepalmova. 

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Scientific_method - "Under modern interpretations, a scientific hypothesis must be falsifiable, implying that it is possible to identify a possible outcome of an experiment that conflicts with predictions deduced from the hypothesis; otherwise, the hypothesis cannot be meaningfully tested."

 

 

Ukratko - prije komentiranja molim informirati se.

 

 

 

 

 

 

This space for rent!
Poruka je uređivana zadnji put pon 26.1.2015 20:07 (Drago).
16 godina
neaktivan
offline
Neprilike s fizikom multiverzuma

Ne može se provjeriti da postoji samo točno upravo 1 ovaj naš svemir i nikoji drugi...

 

Moj PC  
5 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Neprilike s fizikom multiverzuma

Može se provjeriti postoji li ovaj naš svemir. Ti si dodao kriterije po volji: samo on i nikoji drugi koji zapravo spadaju u dio teorije o multiverzumu i koji jesu (za sada) neprovjerljivi. 

This space for rent!
16 godina
neaktivan
offline
Neprilike s fizikom multiverzuma

Kada se već spominje teorija struna biti će zanimljivo pratiti događanja u CERNu kada LHC ponovo krene sa radom. Ako bi uspjeli potvrditi supersimetriju bili bi korak bliže teoriji struna. Mislim da nam ipak zanimvljiva vremena dolaze. Kaj se tiče više svemira teško je reći. I za Higgsa nam je trebalo vremena. Tko zna kakva će nam tehnologija biti dostupna za 50, 100 ili više godina. Možda će LHC djelovat smiješno tada. Mislim da ne bi trebalo odustati. Ako niš drugo iz toga bi mogle izaći stvari koje će nam biti korisne za nešto drugo.

 

Inače baš je neki dan pokrenut kratki tečaj o paralelnim svemirima na WorldscienceU. Ako nekoga zanima može pogledati. Ima i drugih zanimljivih stvari.

 

link

I am Guybrush Threepwood, Mighty Pirate!
Poruka je uređivana zadnji put uto 27.1.2015 8:20 (ROADRUNNER).
Moj PC  
5 0 hvala 1
15 godina
offline
Neprilike s fizikom multiverzuma

Ideja nije toliko neprovjerljiva (kao ni strune, LHC će sada ići na dosta veće energije, supersimetrija - dobar indikator za strune, a i traže se više dimenzije)

Pronašli su jednu čudnu strukturu u svemiru, izgleda kao "ožiljak" koji je mogao nastati sudarom s drugim svemirom.

 

Dakle postoje načini, ali čak i da ne znamo za njih, ne treba odustajati, matematika je rijetko bila u krivu u povijesti fizike.

Strune i multiverse se zapravo nameću zbog matematike, isto kao što se puno čestica otkrilo samo zato jer je matematika pokazivala da bi trebale postojati.

 
8 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Neprilike s fizikom multiverzuma

Istina, ali u matematici imaš i bezbroj drugih mogućnosti koje mogu i ne moraju imati nikakve veze s objektivnom stvarnošću, jer matematički konstrukt može i ne mora biti vezan uz bilo kakvu stvarnu pojavu - bitno je da je interno konzistentan. 

 

 

This space for rent!
Poruka je uređivana zadnji put pon 26.1.2015 22:27 (Drago).
12 godina
neaktivan
offline
Re: Neprilike s fizikom multiverzuma
GuitarMaster kaže...

Ideja nije toliko neprovjerljiva (kao ni strune, LHC će sada ići na dosta veće energije, supersimetrija - dobar indikator za strune, a i traže se više dimenzije)

Pronašli su jednu čudnu strukturu u svemiru, izgleda kao "ožiljak" koji je mogao nastati sudarom s drugim svemirom.

 

Dakle postoje načini, ali čak i da ne znamo za njih, ne treba odustajati, matematika je rijetko bila u krivu u povijesti fizike.

Strune i multiverse se zapravo nameću zbog matematike, isto kao što se puno čestica otkrilo samo zato jer je matematika pokazivala da bi trebale postojati.

 Ako pod oziljak mislim na Dark Flow, opovrgnut je s novim snimkama (mislim da od max planc satelita) koje imaju vecu rezoluciju od WMAPa koji je prvi pokazao nekaj cudno. 

 

Da, LHC ide na vece energije, ali cak i upgrejdan LHC je dovoljan tek da ispita neke modele SuSyja, jer neki drugi predvidjaju super teske cestice na energijama koje LHC nikad nece moci dostici (te energije rastu eksponencijalno, a LHCu se snaga povecava samo linearno svakim upgrejdom)

let's put a smile on that face
15 godina
offline
Re: Neprilike s fizikom multiverzuma
Drago kaže...

Istina, ali u matematici imaš i bezbroj drugih mogućnosti koje mogu i ne moraju imati nikakve veze s objektivnom stvarnošću, jer matematički konstrukt može i ne mora biti vezan uz bilo kakvu stvarnu pojavu - bitno je da je interno konzistentan. 

 

 

 i upravo zato je (znanstvena) greška koristiti za postojanje npr multija. Matematika nije univerzum, kao što nije ni glazba, mada postoji formula za pojedine dijelove.

 

-ne postoji multi. (i točka).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
13 godina
offline
Neprilike s fizikom multiverzuma

Zanimljiva mi je ova opservacija o prividu koji se kroz školovanje stiče o znanosti i realnom životu. Mogu si samo zamisliti koliko je razočaranje koje se pokaže na kraju nekog neuspješnog eksperimenta.

Stručnjak za odmaganje...
 
1 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Neprilike s fizikom multiverzuma
GuitarMaster kaže...

Ideja nije toliko neprovjerljiva (kao ni strune, LHC će sada ići na dosta veće energije, supersimetrija - dobar indikator za strune, a i traže se više dimenzije)

Pronašli su jednu čudnu strukturu u svemiru, izgleda kao "ožiljak" koji je mogao nastati sudarom s drugim svemirom.

 

 moze kakav link? :)

Demokracija je, također, kada dva vuka i jedna ovca glasuju što će biti za večeru.
15 godina
offline
Re: Neprilike s fizikom multiverzuma
Drago kaže...

Istina, ali u matematici imaš i bezbroj drugih mogućnosti koje mogu i ne moraju imati nikakve veze s objektivnom stvarnošću, jer matematički konstrukt može i ne mora biti vezan uz bilo kakvu stvarnu pojavu - bitno je da je interno konzistentan. 

 

 

Pa naravno, ali kako ti možeš reći da to nešto nije objektivna stvarnost?

To su uvijek i govorili kada su naišli na tako nešto (čestice, crne rupe, itd..), pa kada su poslije ozbiljnije razmotrili te stvari, skužili su da to "stvarno postoji".

 

Zato sam i rekao da ne treba odustajati tako lako, jer je matematika toliko puta pokazala da je "u pravu".

14 godina
offline
Re: Neprilike s fizikom multiverzuma

 

nixass kaže...
GuitarMaster kaže...

Ideja nije toliko neprovjerljiva (kao ni strune, LHC će sada ići na dosta veće energije, supersimetrija - dobar indikator za strune, a i traže se više dimenzije)

Pronašli su jednu čudnu strukturu u svemiru, izgleda kao "ožiljak" koji je mogao nastati sudarom s drugim svemirom.

 

 moze kakav link? :)

NASA-ina misija WMAP je napravila famozni Cosmic Microwave Background snimak univerzuma. Daljom analizom snimka uočeni su krugovi koji bi mogli biti tragovi sudara sa drugim univerzumima.

 

http://www.ucl.ac.uk/news/news-articles/1108/110802-first-test-of-multiverse

15 godina
offline
Re: Neprilike s fizikom multiverzuma
phoenix2003 kaže...

..

NASA-ina misija WMAP je napravila famozni Cosmic Microwave Background snimak univerzuma. Daljom analizom snimka uočeni su krugovi koji bi mogli biti tragovi sudara sa drugim univerzumima...

 -katastrofa što se popularizacijom gura pod znanost.

npr NLO, ako je nešto nepoznato, tad je 'svemirac!', ne, ako je nepoznato tad nemam dovoljno podataka za reči što je, ne što nije ili nagađati.

Znanstvenik po ''PeSu'' (osim u promo svrhe) nebi smio tako zaključivati tj tad je 'vjernik' i sl. kategorija ili još gore kad zbog svojih niša ili autroiteta ostaju utaboreni u održavanju ideje.. (krugovi u žitu, kristalne lubanje, .. može i multiverzum).

 

edit: ima nogu, ima uho. To je konj! (može biti i zec, slon, marsovac jer udovoljava nekoj slici, pa do znakova zodijaka koje vidimo na nebu ili bilo kojeg random uzorka kojeg odaberemo.. 'baš mi liči na ženske sise', i zaključak koji se tad izvede).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pon 26.1.2015 23:44 (ihush).
15 godina
offline
Re: Neprilike s fizikom multiverzuma
whysoserious kaže...
GuitarMaster kaže...

Ideja nije toliko neprovjerljiva (kao ni strune, LHC će sada ići na dosta veće energije, supersimetrija - dobar indikator za strune, a i traže se više dimenzije)

Pronašli su jednu čudnu strukturu u svemiru, izgleda kao "ožiljak" koji je mogao nastati sudarom s drugim svemirom.

 

Dakle postoje načini, ali čak i da ne znamo za njih, ne treba odustajati, matematika je rijetko bila u krivu u povijesti fizike.

Strune i multiverse se zapravo nameću zbog matematike, isto kao što se puno čestica otkrilo samo zato jer je matematika pokazivala da bi trebale postojati.

 Ako pod oziljak mislim na Dark Flow, opovrgnut je s novim snimkama (mislim da od max planc satelita) koje imaju vecu rezoluciju od WMAPa koji je prvi pokazao nekaj cudno. 

 

Da, LHC ide na vece energije, ali cak i upgrejdan LHC je dovoljan tek da ispita neke modele SuSyja, jer neki drugi predvidjaju super teske cestice na energijama koje LHC nikad nece moci dostici (te energije rastu eksponencijalno, a LHCu se snaga povecava samo linearno svakim upgrejdom)

"In 2013, data from the European Space Agency's Planck satellite was claimed to show no statistically significant evidence of existence of dark flow. However, another analysis by a member of the Planck collaboration, Fernando Atrio-Barandela, suggested the data were consistent with the earlier findings from WMAP. Popular media continued to be interested in the idea, with Mersini-Houghton claiming the Planck results support existence of a multiverse."

A evo, ni to nije sigurno (da je ideja pobijena). Ja sam ovo spomenuo samo kao primjer da te ideje nisu toliko neprovjerljive kako se inače misli.

A za LHC se slažem, nisam ja ni rekao da možemo naći direktan dokaz struna, za to će nam trebati stotine godina možda (ogromne energije kako kažeš).

Ali indirektno možemo naći neke stvari koje se slažu s teorijom struna (SuSy).
I npr. ovo s "višim" dimenzijama. Ako se dogodi da smo negdje izgubili energiju, moglo bi biti da je "otišla" u "višu" dimenziju (opet indirektan dokaz struna).

14 godina
offline
Re: Neprilike s fizikom multiverzuma
Drago kaže...
 
D0mag0j kaže...

 

Ovo je i meni palo na pamet, a posebno me zasmetala ova rečenica "Hipoteza koja nije provjerljiva, štoviše koja nije opovrgljiva, nije znanstvena hipoteza."

 

Opovrgljivost, (falsifiability) je osnovni preduvjet da bi se neka teza mogla uopće razmatrati kao znanstvena, a ne pseudoznanstvena, religijska ili ideološka dogma. Treba nešto znati o znanstvenoj metodi prije facepalmova. 

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Scientific_method - "Under modern interpretations, a scientific hypothesis must be falsifiable, implying that it is possible to identify a possible outcome of an experiment that conflicts with predictions deduced from the hypothesis; otherwise, the hypothesis cannot be meaningfully tested."

 

 

Ukratko - prije komentiranja molim informirati se.

 

 

 

Sad pogledaj malo bolje rečenicu "Under modern interpretations" znači to je samo tumačenje pojma znanstvene hipoteze sa kojim se nitko ne mora složiti jer nije činjenica, te se ja s takvim tumačenjem mogu slagati ili ne.

Jer ako bolje razmisliš, a nadam se da hoćeš, implikacije takve rečenice su vrlo problematične i imaju dalekosežnije posljedice pogotovo za osobu koja uzme ovaku interpretaciju kao zdravo za gotovo.

 

 

16 godina
moderator
offline
Re: Neprilike s fizikom multiverzuma
GuitarMaster kaže...

n. 

 

 

Pa naravno, ali kako ti možeš reći da to nešto nije objektivna stvarnost?

 

Lako - objektivna stvarnost je ono što se može objektivno utvrditi. Da li je nešto stvarnost ili ne razlučujemo na osnovu empirijskih opažanja - sve ostalo su nepotvrđene pretpostavke za koje je nemoguće dokazati da ne postoje (jer je dokazivanje negativnog logički nemoguće), pa zato i samo ono za što postoji potvrda prihvaćamo kao objektivnu stvarnost. 

 

 

This space for rent!
16 godina
moderator
offline
Re: Neprilike s fizikom multiverzuma
D0mag0j kaže...

 

 

Sad pogledaj malo bolje rečenicu "Under modern interpretations" znači to je samo tumačenje pojma znanstvene hipoteze sa kojim se nitko ne mora složiti jer nije činjenica, te se ja s takvim tumačenjem mogu slagati ili ne.

Jer ako bolje razmisliš, a nadam se da hoćeš, implikacije takve rečenice su vrlo problematične i imaju dalekosežnije posljedice pogotovo za osobu koja uzme ovaku interpretaciju kao zdravo za gotovo.

 

 

 

Mislim da ne znaš značenje riječi "činjenica" pa ga ovdje krivo koristiš. 

 

Moderna znanstvena metoda kao UVJET da bi nešto uopće bilo priznato kao znanstvena teza postavlja zahtjev da ona bude opovrgljiva. Radi se o dogovornom PRAVILU, a ne o "činjenici".  Dakle, još jednom - opovrgljivost nije "činjenica" niti je itko predstavlja kao "činjenicu" jer bi to bilo semantički besmisleno. Pravilo je prvi postavio filozof znanosti Karl Popper u 20. stoljeću i prihvaćeno je od znanstvene zajednice. 

 

Kakve su "implikacije takve rečenice"? Da je znanstveni konsenzus da znanstvene hipoteze koje se ne mogu provjeriti nemaju status znanstvenih hipoteza? Što je tu "problematično"?

 

Termin "modern interpretation" ne znači "moderna (jedna od mogućih) interpretacija" nego "današnje shvaćanje" znanstvene metode. Dakle, DANAS znanstvenici smatraju opovrgljivost uvjetom da bi neka ideja mogla dobiti status znanstvene hipoteze, odnosno, nema znanstvenika koji to "interpretira" na neki drugi način. 

 

Znači li to da ideje koje nisu opovrgljive istovremeno znače da i pojave koje opisuju nisu stvarne ili ne postoje? NE, naravno. Takve pojave mogu objektivno postojati (multiverzumi), ali teze koje se njima bave, ali nisu opovrgljive ne zadovoljavaju kriterije potrebne da ih smatramo znanstvenim tezama. 

 

Bez uvjeta opovrgljivosti možeš postaviti bilo koju besmislenu hipotezu. U mojoj sobi živi nevidljiv vilenjak kojega se ne može ni čuti, ni vidjeti ni omirisati ni na bilo koji način detektirati, ali on postoji. Bez uvjeta opovrgljivosti (kako dokazati da takvo biće koje je nemoguće detektirati stvarno postoji?) takva idiotska ideja dobiva status "znanstvene teorije". 

 

Toliko o znanstvenoj metodologiji, tema su multiverzumi. 

 

 

 

 

 

Pročitaj i ostatak teksta, umjesto te jedne rečenice - ovo što si napisao je jednostavno besmisleno. 

 

 

This space for rent!
16 godina
offline
Neprilike s fizikom multiverzuma

Nebih Hawkinga svestao u predvodnika multiverzum koncepta. 
Njemu je to samo dio alata za matematičke akrobacije teorije ujedinjenja.
Zaboravili ste na samodopadnog Max Tegmarka.
Simpa lik (np. 80tih usput sam napravio u mašincu word procesor), ali
njemu je omiljena tema beskonačno svega, i o tome brije baš malo preautoritativno.
Od broja univerzuma, do veličine svemira, pa i sam pojam beskonačnosti, stalno je 
mušterija kad je nešto takvo u igri:)
Inače, a i izvedenice Planckove konstante su realno još nedokazive/neoborive,
iako je gotovo sigurno da je to mjera najniže kvantizacije materije, vremena i energije. 
Mnogo je kozmoloških pretpostavki u domenu ideja i spekulacija, ali se propituju,
i čak i dokazive nisu dogme. To je najbitnije. 
I prvonavedeni Hawking, koliko god bio u biti pomalo okorjeli u svojim stavovima, 
zna promijeniti mišljenje, ako shvati da su protuargumenti valjani,
neće ni jednog kritičara popljuvati bez saslušanja i protuargumenata.
(najpoznatije je ono nadmudrivanje oko gubitka informacije u crnoj rupi)

http://www.bug.hr/forum/post/lcd-plazma-televizori/stvarni-vlasnici-brandova/2909836.aspx
Poruka je uređivana zadnji put uto 27.1.2015 1:11 (overhaul).
Moj PC  
3 1 hvala 1
15 godina
offline
Re: Neprilike s fizikom multiverzuma
Drago kaže...
GuitarMaster kaže...

n. 

 

 

Pa naravno, ali kako ti možeš reći da to nešto nije objektivna stvarnost?

 

Lako - objektivna stvarnost je ono što se može objektivno utvrditi. Da li je nešto stvarnost ili ne razlučujemo na osnovu empirijskih opažanja - sve ostalo su nepotvrđene pretpostavke za koje je nemoguće dokazati da ne postoje (jer je dokazivanje negativnog logički nemoguće), pa zato i samo ono za što postoji potvrda prihvaćamo kao objektivnu stvarnost. 

 

 

Ma nisam na to mislio..
Kada je Einstein 1915. "napravio" opću relativnost, nitko nije sljedećih 40 godina vjerovao u crne rupe. Mislili su da je to samo jedno od rješenja koje eto nije fizikalno.
Na to sam mislio. Kada matematika tako pokaže neke čudne stvari (poput multiverse-a), ne treba odmah odbacivati "rješenje" kao nefizikalno, koliko god nevjerojatno izgledalo.

15 godina
offline
Neprilike s fizikom multiverzuma

To što mi nemamo sposobnost dokazati je li točan A ili ne A, ne znači da je točan "ne A" kao što neki u tekstu tvrde.

Pošto nemamo način dokazati, ostaje nam samo procjena utemeljenosti teorije, procjena vjerojatnosti, na neki način vjerovanje a ne dokazi.

Ako je teorija zasnovana na matematici koja do sada dobro opisuje svijet, ne vidim čemu toliki skepticizam. Mislim da je veća šansa da je istina nego da nije.

Treba kopati dok se ne iskopa. Tražite i naći ćete.

 
3 0 hvala 0
9 godina
protjeran
offline
Neprilike s fizikom multiverzuma

Prirodu uopće ne zanima hoće li ili neće grupa stručnjaka, znanstvenika na nekom planetu u jednom od trilijuna planeta koji čine njezino biće biti zadovoljni sa tim na koji način ona biva, hoće li u trenutku u njenom razvoju postojati uvjeti kojim će njihove teorije biti oborive, provjerljive ili po bilo kojim načinom spadati u znanstvene ili poluznanstvene... priroda naprosto jest i ne tiču je se društveno konvekcionaški ratovi pojedinih njezinih stanovnika koji o njoj misle, priroda prirode je isključivo naš problem i imamo se s time uhvatiti u koštac kako znamo, sudeći prema dosadašnjim znanstvenim uspjesima a oni nisu mali već ćemo se s tim nositi bez da moramo praviti akceleratore čestica veličine galaksije...

Poruka je uređivana zadnji put uto 27.1.2015 8:42 (nemrem_mama_mi_sere).
 
1 3 hvala 1
14 godina
offline
Neprilike s fizikom multiverzuma

Nekako mi je prirodno vjerovati da postoji beskonacno "svemirova", mnogih sa nezamislivim zakonima i oblicima postojanja, tj bar sam tako uvijek razmisljao. Ali bez dokaza to je samo vjerovanje :)

http://eu.battle.net/d3/en/profile/AFARON-2891/hero/420352
Moj PC  
0 0 hvala 1
16 godina
neaktivan
offline
Neprilike s fizikom multiverzuma

Tema Isac Asimov memorial debate je 2006 bila baš to. Nažalost nigdje nema te snimke. Ali 2011. tema je bila tema Theory of everything koja je vezana na ovo, pa ako nekoga zanima evo:

 

I am Guybrush Threepwood, Mighty Pirate!
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Neprilike s fizikom multiverzuma

pametnom i jedan svemir dosta. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I'm not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
2 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Neprilike s fizikom multiverzuma

Terrence McKenna je davno reka: "Kogod je otkria vodu, sigurno nije bia riba." Tako da su sve to naklapanja, bar dok ne evoluiramo u viša bića. 

I never learned from a man who agreed with me. - Robert A. Heinlein
Moj PC  
0 2 hvala 0
9 godina
protjeran
offline
Re: Neprilike s fizikom multiverzuma
Ajar kaže...

pametnom i jedan svemir dosta. 

 pa baš mu i nije dosta pogotovo ukoliko su neka od osnovnih svojstava ovog jedinog svemira tako fino ugođeni da se ne mogu objasniti na način da ne postoje mnogi svemiri gdje ta svojstva variraju, neke konstante u ovom svemiru su toliko precizno određene da bi i najmanje odstupanje u konačnici rezultiralo u potpunosti drugačijim svemirom, sama mogućnost da određeni parametri... jačine sila etc. mogu varirati a da su u našem svemiru upravo onakvi da smo se u njemu pojavili mi kao bića koja ovise o tim i takvim parametrima nameću logički zaključak da svemira postoji još gdje su uslovi za tebe kao promatrača koji misli o svemiru potpuno nevjerojatni...

 

 

16 godina
moderator
offline
Re: Neprilike s fizikom multiverzuma
nemrem_mama_mi_sere kaže...
Ajar kaže...

pametnom i jedan svemir dosta. 

 pa baš mu i nije dosta pogotovo ukoliko su neka od osnovnih svojstava ovog jedinog svemira tako fino ugođeni da se ne mogu objasniti na način da ne postoje mnogi svemiri gdje ta svojstva variraju, 

 

 

 

Ima više knjiga u kojima fizičari objašnjavaju da svemir, konstante i fizikalni zakoni uopće nisu "fino ugođeni" već postoje rasponi vrijednosti za nama poznate fizikalne vrijednosti  u kojima svemir kao naš ili vrlo sličan njemu može postojati. Također, za druge vrijednosti i dalje mogu postojati drugačiji svemiri (a za koje nemamo dokaza da postoje, ali nam opet ništa ne govori o fine-tuningu). 

 

http://www.amazon.com/The-Fallacy-Fine-Tuning-Universe-Designed/dp/1616144432

 

Mislim da je čitav koncept fine tuninga logička pogreška jer kreće od krajnjeg, 100% postojećeg stanja i onda zamišlja sva druga hipotetska stanja kojih može biti beskonačno, te ih ponderira kao jednako moguća kao i ovo koje faktički postoji i onda na osnovu toga radi izračun. 

 

U tom smislu možeš svako stanje uzeti kao nevjerojatnu koincidenciju, odluku providnosti ili nešto drugo mistično kada ideš izračunati kolika je vjerojatost da bude baš tako, a ne nekako drugačije. 

 

Kolika je, primjerice, vjerojatnost da ja sada baš tebi odgovaram na argument fino ugođenog svemira, a mogao sam za to vrijeme raditi bezbroj drugih stvari: od mučenja ljudi u Gunatanamu kao dio programa "unaprijeđenog ispitivanja" (enhanced interrogation) pa do učenja lebdenja od nekog indijskog gurua i sve između? 

 

Idući tom logikom svaki događaj i stanje koje realno postoji postaju ekstremno "nevjerojatni" ili "malo vjerojatni" ako se ide tim putem izračuna vjerojatnosti. 

 

 

PS: nick ti rula. :-)

 

 

This space for rent!
Poruka je uređivana zadnji put uto 27.1.2015 12:24 (Drago).
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice