Za nostalgične: mediji koje smo (gotovo) zaboravil

poruka: 31
|
čitano: 6.500
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Za nostalgične: mediji koje smo (gotovo) zaboravil".
10 godina
neaktivan
offline
Za nostalgične: mediji koje smo (gotovo) zaboravil

Štelovanje glave na Comodorcu - uh, vrati me u djetinjstvo ko Marcela Prousta

Moj PC  
12 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Za nostalgične: mediji koje smo (gotovo) zabor
E baš sam star od ZX 81 preko ZX Spectruma i C64 do prvog PC sa amber monitorom. Malog izvijača za posešavanje azimuta glave kasetofona koji je uvijek bio uz mene kao što sad čitač razine šećera u krvi :). No moja posbna ljubav je ZIP drive. CD piši briši diskovi bili su nešto što sam mrzio a firma za koju sam honorarno radio tražila je sve na tom smeću (poslije je to bilo bolje) bili su skupi a kao po pravilu svaki treći bi bio dobar. Kad se Zip pojavio to je bilo otkriće. Snimim im što treba oni presnime na HDD u vrate mi disk. Danas mi sve to izgleda smiješno
Voda tece a vrijeme prolazi ...
 
6 0 hvala 0
10 godina
protjeran
offline
Za nostalgične: mediji koje smo (gotovo) zaboravil

A kad se sjetim mog prvog HDD-a u svojem Amstrad PC 1512 - 086 procesor ,640 kb rama,CGA grafika na monocrome monitoru,5,25 DD,pc speaker,. I šlag na tortu dodatna kupovina HDD 5 i pol inčni za kojeg je u Grazu na velesajmu trebalo izdvojit 600 DM a kapacitet punokrvnih 20 MB (megabajta) i sa svoji cca 3 kile težine.Moglo se i nekog ubit ako si ga bacio nekom u glavu.

Moj PC  
5 0 hvala 0
16 godina
odjavljen
offline
Za nostalgične: mediji koje smo (gotovo) zaboravil

Ne sjecam se gotovo nikakvih frustracija oko ucitavanja stvari na C64. Dok su me diskete izludjivale na prvom PC-u. Sjecam se kad sam od frenda presnimavao prvi NFS. Majko mila, mislim da je bilo 34 diskete. Par ih nije valjalo, pa sjedaj na bicikl i ponovo kod njega...

Freak Show Inc.
 
10 0 hvala 0
10 godina
protjeran
offline
Za nostalgične: mediji koje smo (gotovo) zaboravil

A na ovom procu koji sam sačuvao zaigrao se i prvi 3D iliti DOOM.

Moj PC  
4 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Za nostalgične: mediji koje smo (gotovo) zabor
Jos se i sad sjecam specificnog mirisa C64. Ne znam da li je bilo do plastike ili elektronike, ali se jos sjecam toga...
Moj PC  
8 0 hvala 0
14 godina
offline
Za nostalgične: mediji koje smo (gotovo) zaboravil

Ne nedostaju mi ovi mediji u funkcionalnom smislu, ali mi nedostaje vrijeme moga odrastanja uz prva računala. Kad na InfoGameru vidim upaljene stare ZX Spectrume, kad dotaknem njegovu tipkovnicu, a osobito one naše prve igre tvrtke Suzy Soft, odmah me ozari veselje kao naše iseljnike u Argentini kad se sjete svoje mladosti na jadranskim otocima. Sjeća li se tko Vrućeg ljetovanja, Ali Babe...?

 
4 0 hvala 0
11 godina
offline
Za nostalgične: mediji koje smo (gotovo) zaboravil

A još kada Nero Burning ROM pred kraj procesa javi "Burn process failed"… nostalgiju brzo zamijeni osjećaj frustracije

 

e to...jos u ono vrijeme kupovao DL medije bilo cca 50ak kuna,a svaki drugi put ova gore poruka....čim su došli veći HDD-ovi sve sa to pobaco...nikad nisam volio fizicke medije

 
2 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Za nostalgične: mediji koje smo (gotovo) zabor
Kod mene je bio C64 i nekako istovremeno Atari 1040ST s odličnim c/b monitorom SM124 (sve je bilo u stanju "novo" s obzirom da je računalo imalo svoju neku "ceradu" :) , a i čuvao sam ga maksimalno....kasnije sam ga dao mlađem bratu da igra na njemu neke igre, a ovaj ga je razalatio za sat vremena (čak je pokušao u prorez za diskete ugurati autić!?)).
Zaboravio sam na Orao (basic i sati kuckanja), to je bio živi užas i vrijedno je spomena čisto iz nekih sentimentalnih razloga.
Kasnije je tu bio 286, 486 dx4 s "Turbo" tipkom (je li postojala osoba koja nije držala stroj na "turbo" 100 Mhz?), prvi Pentium itd.
Zip nismo nikada masovno koristili.
CD-RW smo normalno koristili, ali sam osjećao blagu mržnju prema istima. :)
Koliko god današnji kompovi bili bolji, nekako mi je bilo najzanimljivije vrijeme kada je došao prvi 3dfx voodoo (bio je to skup dodatak, ali je bilo zanimljivo).
Danas mi ništa nije posebno zanimljivo, a prije sam znao za svaki komp u okolici.
First they ignore you... Then they laught at you... Then they fight you... Then you win... Mohandas Gandhi
7 godina
neaktivan
offline
Za nostalgične: mediji koje smo (gotovo) zaboravil

a gameboy?

Netko radi što zna a netko zna šta radi.
Moj PC  
1 2 hvala 0
14 godina
offline
Re: Za nostalgične: mediji koje smo (gotovo) zabor
Nikad čuo za tu vrstu cuvanja podataka?! Tema je? Ljudi spominju stari HW u kontekstu podataka.
Back to topic: Moj prvi PC C64 je presvercao Ljubo Ćesić Rojs ☺ iz koljena. Ne lažem!
14 godina
offline
Re: Za nostalgične: mediji koje smo (gotovo) zabor
Ispravak: Nije "koljena", nego minkena. Pismeniji mob nego ja 😐
14 godina
offline
Re: Za nostalgične: mediji koje smo (gotovo) zabor
za 10 godina isto tako cemo sa nostalgijom gledati i flac mp3 aac
ogg mp4 mkv skidanje sa interneta a sva glazba i filmovi ce se strimati a samo zagrizeni audiofili i videofili ce kupovati originalne cd e ploce blu ray filmove itd

nije važno sudjelovati važno je pobijediti
Moj PC  
3 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Za nostalgične: mediji koje smo (gotovo) zabor
N!NO kaže...
Jos se i sad sjecam specificnog mirisa C64. Ne znam da li je bilo do plastike ili elektronike, ali se jos sjecam toga...

 Mislim da je bio od trafo-a, koji bi se nakon nekog vremena toliko ugrijao da si mogao jaja peći na njemu (u jednom komp. servisu su to, za okladu, i napravili). Fascinantno je bilo to da je takav kipući ispravljač i dalje normalno radio. Kocka je bila zalivena iznutra nekim polimerom koji je služio kao "passive cooling", sort of. Mislim da je miris otlen dolazio.

Heh, glede datasette azimuta:

10 godina
offline
Za nostalgične: mediji koje smo (gotovo) zaboravil

Godina 1986 .. Sredina ljeta .. kad se "pojavio":

 

C= commodore 64

 

2 x joystick quickshot II

 

1530 C2N Datassette

 

posuđene dvije kazete igara ...........

 

otprilike je tako počelo ..

 

Više nije trebalo visit po lunaparkovima .. :)

 

Poslije se pojavila gomila turbo programa + novih igara, kao i program za štelanje glave kazetofona jer, nažalost položaj nikad nije bio kompatibilan već je varirao ..

 

Poslije je došao C128 sa floppy 1571, pa AMIGA 500, a tek nakon nje PC Pentium 133 64 MB RAM .. :)

 

Poruka je uređivana zadnji put ned 14.5.2017 12:44 (W2000).
 
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Za nostalgične: mediji koje smo (gotovo) zaboravil

Nostalgy overdose: ex-YU Računalniške Revije

http://retrospec.sgn.net/users/tomcat/yu/revije.php

 
0 0 hvala 9
10 godina
offline
Za nostalgične: mediji koje smo (gotovo) zaboravil

Da, sjećam se prvog...Da, bila su to dani, bila su to vremena, bilo je sve tada nekako drugačije....poslije Mastersa(He-Mana, Skeletora...), došao je na red C64....stariji razbu roka po hardveraju, ja asistiram...Za sve loše ja sam kriv...

 

Da, sjećam se i disketa...Mada su one još uvijek negdje aktualne, ne znam dal' sam i na faks nosio diskete(nemrem se sjetiti...), jerbo su tako htjeli neki napredni....

 

 

 

 

Panzerkampfwagen.Unatoč svemu - Dinamo Zagreb.Leaving or dead, always ahead...
Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Za nostalgične: mediji koje smo (gotovo) zaboravil

Strašno mi je drago da sam preskočio Zip Drive (Jazz itd). Bio je preskup, premalo je pružao i krajnje nepouzdan (Click of death).

Fantastično je izgledao, ali... Iomega je osnovana na način da je par biznismena htjelo zaraditi na "e-tehnologiji", a da o njoj nisu de facto imali previše pojma. Pa su prvo napravili istraživanje tržišta, saznali koja je moguća "rupa" na tržištu, odn. što bi potrošači najviše htjeli. Onda su platili dizajnere da osmisle izgled (nepostojećeg) Zip Drive-a, a tek onda počeli razmišljati o tehnologiji kojom bi to omogućili... Što objašnjava sve gluposti kasnije.

Ono za što im skidam kapu da su to marketinški vrhunski odradili - de facto izmislili i prodali nepostojeći proizvod (odn. kasnije je "postojao", stvoren je, ali nikad - ni u jednoj verziji - nije doista bio onih performansi i kvalitete koju su obećavali).

EDIT: najgluplja stvar (a to sam skoro zaboravio) je da je postojala superiornija stvar od Zip Drive-a, LS-120 SuperDisk od 3M i Mitsubishija, koji je bio kompatibilan sa starim floppyem i puno brže čitao obične 3.5" diskete, ali je i podržavao 120 (kasnije i 240!) MB diskete. 120>100, a još brže i pouzdanije od ZipD. Nažalost, Iomega je imala bolje marketingaše i jbš ga, promijenili tok povijesti.

Zip Drive je raji naprosto - bolje izgledao.

Možda još veća ironija je da je Iomega sama započela sa LS-120 tehnologijom, ali su se sprtljali i prepustili to drugima na razvijanje.

"The biggest hurdle standing in the way of success was that Iomega's Zip drive had been out for three years when SuperDisk had been released. Zip had enough popularity to leave the public mostly uninterested in SuperDisk, despite its superior design and its compatibility with the standard floppy disk."

 

Ja sam se držao floppya, vjerojatno još uvijek imam negdje RAR/ACE-ane 2M formatirane diskete - 2,019,328 bytes na 1,4MB 3,5" vulgaris mediju.

GUI verzija je fino radila i na Windows95.

 

Poruka je uređivana zadnji put ned 14.5.2017 13:51 (Zechina).
 
8 0 hvala 3
16 godina
offline
Za nostalgične: mediji koje smo (gotovo) zaboravil

Ni ja nisam imao problema sa štelanjem glave na komodorcu. Nakon što sam nabavio Turbo modul sa štelanjem glave :P. Prije toga je trebalo zategnuti do maksimuma, pa 4,5 okreta, pa onda mogu učitati Turbo 250 i podešavanje glave za tu drugu kazetu :P.

 

ZIP drive sa 4 diskete još uvijek imam. Čak i radi. No sjećam se "zabave" koju je korisnicima priuštio njegov "Click of death". Srećom moj je bio novijeg datuma pa je (valjda) imao to riješeno.

 

 

 

http://imgur.com/gallery/CmWoK

Poruka je uređivana zadnji put ned 14.5.2017 13:59 (Solo761).
Moj PC  
4 0 hvala 0
9 godina
offline
Za nostalgične: mediji koje smo (gotovo) zaboravil

Gdje je sada taj Comodor 64, kada je to bilo, uuhuhuuu, mali saravciger pa nastimavati glavu! Vise od 20godina je proslo kada sam sa bratom igrao!Neznam ni gdje je zavrsio!..... R.I.P. COMODOR, LOL!

Život je jednostavan ne treba komplicirati! ;))
Moj PC  
3 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Za nostalgične: mediji koje smo (gotovo) zabor
Pocetkom '90-tih sam radio na odrzavanju velikog broja racunala i uvujek nosio komplete malih i velikih disketa sa instalacijama. I onda je dosao Zip drive. Kakav spas. 100 MB na jednoj disketi.
I onda Jazz za server, spojen na Scsi. Milina. :)
Ako nekog zanima jos uvijek imam ispravan Zip drive i diskete za njega.
Life is jazz. Play it cool.
Moj PC  
1 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Za nostalgične: mediji koje smo (gotovo) zaboravil

Spectrum...

Lijepa sjećanja. Išlo mi je na živce što komodorovci imaju turbo loadere pa sam uz pomoć Sveta Kompjutera napisao svoj saver/loader 3x brži od originalnog. I onda probijao zaštite na igrama da bi ih mogao presnimiti svojim saverom. Copy protection zaštite na piratskim (!) igrama, sjeća li se toga netko? Ono kad hackeri/pirati probiju originalnu zaštitu, ali ne žele da drugi pirati prejednostavno presnimavaju njihov trud nego pičnu svoju zaštitu i prisile ih da ili ponovno razbijaju.

 

Inače u originalnoj saver/loader rutini u Spectrumovom ROM-u bilo je dosta promijeniti svega par instrukcija pa da ista radi duplo brže a zvuči praktički isto kao originalna. Svaki bit se snimao točno jednim up down signalom - kao digitalni val. Ako me sjećanje ne vara, jedinice su imale duplo duži val od nula. Došao sam na ideju maknuti drugu polovicu vala, pa je svaki sljedeći bit počinjao alternativno od up ili od down. Rutina je efektivno bila duplo brža, a na uho bila neraspoznatljiva od originalne.

Inače duljina vala se mjerila u procesorskoj petlji. Nakon podataka bio je snimljen i jednostavni 1-bitni xor checksum. (nepodudarnost je aktivirala onaj "R Tape loading error" na kraju, nakon 5 min učitavanja...)

Za onaj 3x brži loader sam samo skratio duljinu vala na trećinu, ali sam ostavio puni up down val za svaki bit. Naravno, probao sam 6x rutinu s istim trikom alternativne polovice vala, ali nije bilo stabilno...

U pokušaju da to riješim došao sam na ideju spojiti zvučni izlaz iz Spectruma na video ulaz od VHS video rekordera (nadao sam se da će video kazeta podnijeti veće frekvencije stabilnije). To naravno nije radilo (bez smijanja molim!), ali mi je nekoliko godina kasnije bilo drago vidjeti da moja ideja ipak nije bila za bacanje! I drugi su došli na istu ideju samo su imali više znanja o snimanju video signala i elektronici, pa su napravili adapter za backupiranje Amiga programa na video kazete. U biti, snimalo se direktno iz Amiginog video izlaza, dok je za učitavanje trebao neki adapter.

 
6 0 hvala 4
10 godina
offline
Za nostalgične: mediji koje smo (gotovo) zaboravil

Eh,kad se sjetim dok sam kao mali vadio vrpce iz audio kazeta pa je stari vječito pizdio i sakrivao ih duboko u ormar od mene  .

I dan danas imam neke audio kazete na tavanu,a prije par godina sam znao i snimati nešto na njih. Zanimljive su mi makar su još davnih dana izašle iz upotrebe. VHS kazeta imam par komada na ormaru i VHS recorder koji također skuplja prašinu na tavanu.

Disketu više niti jednu nemam,no negdje prije sam kod prijatelja našao jednu dok smo čistili šupu u kojoj su bili bačeni stara kučišta kompjutera i par CRT-ovih monitora.

John Rambo
Poruka je uređivana zadnji put ned 14.5.2017 21:29 (Shumy).
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Za nostalgične: mediji koje smo (gotovo) zaboravil

Ja naprimjer sa nostalgijom se sjecam kada su se kolektivno slusale radio liste,napeti kao puske drzali smo kaziprst na REC tipki,samo da bi snimili omiljenu pjesmu.

Onda ti se "kreten" ubaci u pola pjesme i kaze "Vi slusate otvoreni radio".

Bio je manga onaj koji je na tulum nosio audio kasetu sa pjesmama koje su cjele,bez prekidanja.

Isto tako znam da smo svi sa cudenjem gledali Sonyevu liniju sa okretnom kasetofonskom glavom+ mali ekran sa RDS-om

Ako želiš pobijediti,ne smiješ izgubiti!
Moj PC  
5 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Za nostalgične: mediji koje smo (gotovo) zabor
Milka30 kaže...

Onda ti se "kreten" ubaci u pola pjesme i kaze "Vi slusate otvoreni radio".

 Sve 5, samo teško da je tada bio otvoreni radio... 101, RVG itd prije 

8 godina
offline
Re: Za nostalgične: mediji koje smo (gotovo) zabor
higgs kaže...

Spectrum...

Lijepa sjećanja. Išlo mi je na živce što komodorovci imaju turbo loadere pa sam uz pomoć Sveta Kompjutera napisao svoj saver/loader 3x brži od originalnog.

Meni je išlo na živce što spektrumovci imaju paper screen (sliku) dok se učitavalo, pa bar mogu buljiti u nešto suvislo osim psihodeličnih crta dok se učitavalo.

Onda sam nacimao pokojnog frenda, izuzetno talentiranog (ali nevjerojatno nekreativnog) hakera da mi složi turbo sa slikom.

Napravio je nešto fantastično: SS Turbo (Screen & Screaming Turbo), koji je imao sliku, bio brži od npr. Nova loadera a pouzdaniji. Jedino je odvratno zvučao (odatle "screaming").
Međutim, taj turbo je bio i za disk, tako da je brže radio i sa diskom. Najbolja fora je bila da mi ga je ugradio i u (Turbo) Art Studio, a format slike je bio identičan.
Sintaksa je bila LOAD"",129 tako da je bio 100% kompatibilan sa BASICom, pa si u par minuta mogao sam uraditi svoje loadere sa slikom.
Jbg, lik je preminuo i sad ja jedini na svijetu imam (negdje na tavanu) taj superiorni Turbo. I Turbo Art Studio. Trebao bi to nekako prebaciti na web, bar u spomen tom liku.

Poruka je uređivana zadnji put pon 15.5.2017 10:30 (Zechina).
12 godina
offline
Re: Za nostalgične: mediji koje smo (gotovo) zabor
Zechina kaže...

 Sve 5, samo teško da je tada bio otvoreni radio... 101, RVG itd prije 

Otvoreni sam naveo jer ga svakodnevno slusam,a pošto sam iz Slavonije,tamo se tada masovno slušala radio Đungla i onda u po pjesme ti kaže ĐĐĐĐĐĐĐĐĐĐĐUNGLA

Ako želiš pobijediti,ne smiješ izgubiti!
14 godina
offline
Re: Za nostalgične: mediji koje smo (gotovo) zabor
N!NO kaže...
Jos se i sad sjecam specificnog mirisa C64. Ne znam da li je bilo do plastike ili elektronike, ali se jos sjecam toga...

 Mislim da je to definitivno bio miris one cigletine od power brick adaptera sa strane

 

Ja ga nisam imao osobno ali kao da jesam jer je najbolji frend imao c64, na njemu i kasnije na Amigi 500 smo visili cijeni dan, a mačka bi se u zimske periode uvijek zaklupčala oko c64 bricka ili sjela direktno na njega da ugrije dupe :)

 

 

Knowing is not enough; we must apply. Willing is not enough; we must do.
14 godina
offline
Re: Za nostalgične: mediji koje smo (gotovo) zabor
higgs kaže...

Spectrum...

Lijepa sjećanja. Išlo mi je na živce što komodorovci imaju turbo loadere pa sam uz pomoć Sveta Kompjutera napisao svoj saver/loader 3x brži od originalnog. I onda probijao zaštite na igrama da bi ih mogao presnimiti svojim saverom. Copy protection zaštite na piratskim (!) igrama, sjeća li se toga netko? Ono kad hackeri/pirati probiju originalnu zaštitu, ali ne žele da drugi pirati prejednostavno presnimavaju njihov trud nego pičnu svoju zaštitu i prisile ih da ili ponovno razbijaju.

 

 

Knowing is not enough; we must apply. Willing is not enough; we must do.
14 godina
offline
Za nostalgične: mediji koje smo (gotovo) zaboravil

Spectrum ZX pa poslije C64 a onda 286 pa poslije x86 P2 sa AMD procesorom i BigFootom od 1,2 na kojem se vrtio MS-DOS i Win3.11. Kad pomislim kako su bili ti windowsi ruzni al funkcionalni da ne povjerujes i sve je letilo ili se nama nije nikuda zurilo.

veni vidi didici
Moj PC  
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice