O dilataciji vremena i prizivanju kiše

poruka: 57
|
čitano: 7.960
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "O dilataciji vremena i prizivanju kiše".
15 godina
offline
O dilataciji vremena i prizivanju kiše

Prvi post! {#}

 

Jos jedan odlican tekst.

 

Uzivam citati ovakve stvari!

 

Usput, nije li diletacija prilicno opipljiv problem i u danasnjem svakodnevnom zivotu? GPS satovi se moraju uskladjivati periodicno upravo iz tog razloga. Ukoliko me pamcenje ne vara rijec je bila o nekih 6-7 mikrosekundi dnevno. Ispravite me ako grijesim (kad ulovim vremena ici cu potraziti stranicu gdje sam to procitao)

Gods are fragile things; they may be killed by a whiff of science or a dose of common sense. – Chapman Cohen
Poruka je uređivana zadnji put pon 13.10.2014 20:08 (syncmaster245b).
 
17 0 hvala 0
15 godina
offline
O dilataciji vremena i prizivanju kiše

u onoj seriji Cosmos - A Spacetime Odissey, Neil deGrasse Tyson tvrdi kako je moguće (nečemu drugom, osim svjetla) gibati se i brzinom od 99,999999999999999...% svjetlosne ali ne i njome. eto čuđenja u svijetu. što čini tu razliku do pune brzine? {#}

I know that you believe you understand what you think I said, but I'm not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
4 1 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: O dilataciji vremena i prizivanju kiše
Ajar kaže...

u onoj seriji Cosmos - A Spacetime Odissey, Neil deGrasse Tyson tvrdi kako je moguće (nečemu drugom, osim svjetla) gibati se i brzinom od 99,999999999999999...% svjetlosne ali ne i njome. eto čuđenja u svijetu. što čini tu razliku do pune brzine?  {#}

Razliku čini činjenica da je potrebno uložiti beskonačnu količinu energije za ubrzati objekt koji ima masu s brzine  0,99999999999999999... * c   na brzinu 1 * c.

Big wheel keep on turning, Proud Mary keep on burning, Trolling, trolling, trolling on the river.
16 godina
neaktivan
offline
O dilataciji vremena i prizivanju kiše

Svaka cast na tekstu.

Nazalost, nekome te stvari nece nikada biti jasne. Bez obzira na svu tehniku sto im upravo te iste teorije pruzaju.

 

Jos jednom {#} za tekst.

Perhaps today IS a good day to die. PREPARE FOR RAMMING SPEED!
 
5 1 hvala 0
16 godina
offline
O dilataciji vremena i prizivanju kiše

Ali subjektivno gledajući ako se približim brzini svijetlosti, zbog dilatacije vremena imam osjećaj da se gibam brže od svijetlosti.  

I'm silicon-based life-form
Moj PC  
0 7 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: O dilataciji vremena i prizivanju kiše

Super članak i zanimljiva ali jako apstraktna tema. Teško probavljiva nekome tko nije "iz struke".

 

Evo, dobro je pitanje ajar postavio. Što točno čini taj jedan djelić postotka nemogućim?

A C program is like a fast dance on a newly waxed dance floor by people carrying razors.
16 godina
neaktivan
offline
Re: O dilataciji vremena i prizivanju kiše
kowach kaže...

Ali subjektivno gledajući ako se približim brzini svijetlosti, zbog dilatacije vremena imam osjećaj da se gibam brže od svijetlosti.  

Ne, ako bi mjerio brzinu svjetlosti opet bi dobio da se ona giba brzinom od 299 792 458 m/s, bez obzira sto se ti gibao 299 792 457,99 m/s.

rustweaver kaže...

Super članak i zanimljiva ali jako apstraktna tema. Teško probavljiva nekome tko nije "iz struke".

 

Evo, dobro je pitanje ajar postavio. Što točno čini taj jedan djelić postotka nemogućim?

Sama priroda. Ne da ti da ides tom brzinom i gotovo. Ulozis jos energije, poveca se brzina, ali se poveca i dilatacija vremena. I opet si na pocetku, ajmo to tako reci.

Perhaps today IS a good day to die. PREPARE FOR RAMMING SPEED!
16 godina
moderator
offline
Re: O dilataciji vremena i prizivanju kiše
1domagoj1 kaže...

Sama priroda. Ne da ti da ides tom brzinom i gotovo. Ulozis jos energije, poveca se brzina, ali se poveca i dilatacija vremena. I opet si na pocetku, ajmo to tako reci.

 

 

Mislim da krivo govoriš - poveća se ukupna masa tijela tako da trebaš još povećati energiju za dodatnu masu, a onda opet za tu dodanu energiju koja po pravilu ekvivalencije mase i energije opet raste dodavanjem energije moraš još povećati energiju i tako zauvijek...

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Mass%E2%80%93energy_equivalence

 

i

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Speed_of_light#Upper_limit_on_speeds

 

 

This space for rent!
15 godina
offline
Re: O dilataciji vremena i prizivanju kiše
1domagoj1 kaže...

Sama priroda. Ne da ti da ides tom brzinom i gotovo. Ulozis jos energije, poveca se brzina, ali se poveca i dilatacija vremena. I opet si na pocetku, ajmo to tako reci.

 

Onda komprimiras prostor ispred sebe!{#}

Star Trek FTW! {#}

Gods are fragile things; they may be killed by a whiff of science or a dose of common sense. – Chapman Cohen
12 godina
protjeran
offline
O dilataciji vremena i prizivanju kiše

stvarno odlican tekst{#}, dakle Bog nam je stavio granicu od cca 300,000km/s i mozemo se karaty!{#};)lp

Intel Core™ i7 ----- Battlelog: SoldierStippy, Xfire; 2fu2L :)LP
Moj PC  
1 12 hvala 0
15 godina
offline
Re: O dilataciji vremena i prizivanju kiše
Stjepanj kaže...

stvarno odlican tekst{#}, dakle Bog nam je stavio granicu od cca 300,000km/s i mozemo se karaty!{#};)lp

Uuuuuu, sad bi moglo postati zanimljivo!

<uzimam kokice u ruke, udobno se naslanjam u fotelju i periodicno stiscem F5>

Gods are fragile things; they may be killed by a whiff of science or a dose of common sense. – Chapman Cohen
9 godina
protjeran
offline
O dilataciji vremena i prizivanju kiše

Malo o Tachyionima..zanimljiva teorija..minimalna im je brzina svjetlosti..dakle,kvantno podrucje.Hajmo misljenja {#}

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Tachyon

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
O dilataciji vremena i prizivanju kiše

Ako se ne varam ima nekoliko pojava koje su objasnjive samo ako c nije absolutno max brzina.

Jedna od pojava je i entangelment gdje cestice trenutno mjenjaju stanje jedna ovisno o drugoj. Ako nisam u krivu na Tenerifama je bio takav experiment.

 

Kao sto je u clanku lijepo napisano sve je to teorija koja jos nije probijena. Prije sto godina tako je bilo i sa Newtonom pa je dosao Einstein. Mozda ce za 50 godina doci Zweistein i dati novu teoriju. A onda ce proci jos 50 godina dok neko ne smisli nacin kako dokazati.

 
2 4 hvala 0
12 godina
protjeran
offline
Re: O dilataciji vremena i prizivanju kiše
Drazen kaže...

Ako se ne varam ima nekoliko pojava koje su objasnjive samo ako c nije absolutno max brzina.

Jedna od pojava je i entangelment gdje cestice trenutno mjenjaju stanje jedna ovisno o drugoj. Ako nisam u krivu na Tenerifama je bio takav experiment.

 

Kao sto je u clanku lijepo napisano sve je to teorija koja jos nije probijena. Prije sto godina tako je bilo i sa Newtonom pa je dosao Einstein. Mozda ce za 50 godina doci Zweistein i dati novu teoriju. A onda ce proci jos 50 godina dok neko ne smisli nacin kako dokazati.

upravo tako, i cini mi se dok se nebudemo kretali brzinom svjetlosti ili barem priblizno ostat ce samo "teorije"...sad nam je rekord cca 30,000km/h a skocili bi odma na 300.000km/s "E da nebi mali covjece"{#}

Intel Core™ i7 ----- Battlelog: SoldierStippy, Xfire; 2fu2L :)LP
11 godina
neaktivan
offline
O dilataciji vremena i prizivanju kiše

Još malo "apsurdnih" posljedica

.

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: O dilataciji vremena i prizivanju kiše
Drazen kaže...

Ako se ne varam ima nekoliko pojava koje su objasnjive samo ako c nije absolutno max brzina.

Jedna od pojava je i entangelment gdje cestice trenutno mjenjaju stanje jedna ovisno o drugoj. Ako nisam u krivu na Tenerifama je bio takav experiment.

 

Kao sto je u clanku lijepo napisano sve je to teorija koja jos nije probijena. Prije sto godina tako je bilo i sa Newtonom pa je dosao Einstein. Mozda ce za 50 godina doci Zweistein i dati novu teoriju. A onda ce proci jos 50 godina dok neko ne smisli nacin kako dokazati.

Nema ni razloga biti "probijena". S ničim nije u konfliktu, kao ni s quantum entanglement-om. Nema kontradikcije, informacija se ne prenosi brže od svjetlosti i to je to.

Quantum entanglement je zanimljiva pojava (za to se zna već 80 godina, za neke stvari se i koristi danas) koja se često krivo shvaća, ali opet, malo ju je i zeznuto za shvatiti.

Ima na wiki-ju jako puno, pa kome se da čitati.. (wiki na engleskom)

16 godina
offline
Re: O dilataciji vremena i prizivanju kiše
Drago kaže...

 

 

Mislim da krivo govoriš - poveća se ukupna masa tijela tako da trebaš još povećati energiju za dodatnu masu, a onda opet za tu dodanu energiju koja po pravilu ekvivalencije mase i energije opet raste dodavanjem energije moraš još povećati energiju i tako zauvijek...

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Mass%E2%80%93energy_equivalence

 

i

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Speed_of_light#Upper_limit_on_speeds

 

 

Iako mnogi srednjoškolski udžbenici iz fizike, a ponekad i fakultetski koriste taj koncept "dodatne (relativističke) mase" pogotovo da bi objasnili tu granicu "ubrzanja", to kasnije izaziva mnoge pedagoške i konceptualne poteškoće. Stoga je bolje koristiti pojmove masa kao "masa mirovanja" i "ukupna energija čestice/objekta" umjesto "relativistička masa". Dakle u ovom tumačenju nije se masa tijela povećala, već samo njegova (ukupna) energija -- masa (mirovanja) ostala je nepromijenjena.

 

Wikipedija:

http://en.wikipedia.org/wiki/Mass_in_special_relativity

 

Malo stručnije o toj problematici:

http://www.itep.ru/theor/persons/lab180/okun/em_3.pdf

http://www.stat.physik.uni-potsdam.de/~pikovsky/teaching/stud_seminar/einstein_okun.pdf

A neutron walks into a bar; he asks the bartender, 'How much for a beer?' The bartender looks at him, and says 'For you, no charge.'
15 godina
offline
O dilataciji vremena i prizivanju kiše

-u apsurdistanu je i takva rečenica apsurdna. Možda tu naši 'umovi' imaju realnu (ili relativnu) prednost nad ostalim 'normalnim' znanstvenicima.

 

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
 
0 0 hvala 0
11 godina
offline
O dilataciji vremena i prizivanju kiše

Fizičari uvijek vole otić u filozofiju. Objektivno za nas ne postoji. Jer sve informacije koje mi kao ljudi imamo o svijetu oko nas smo primili putem naših ljudskih osjetila (koja su ograničena), te smo ih procesirali obradili putem našeg ljudskog mozga(koji je također vrlo ograničen). I vodeći se ljudskom logikom (ograničenom, već u samom startu bazirnoj na ograničenim osjetilima i ograničenom procesoru) izveli eksperimente (ograničene) koji su dokazali da naše viđenje stvari šljaka. Kakva je objektivna stvarnost mi nikada nećemo znati. Kad bi fizičari doista mogli dokučiti i objasnit stvarno-objektivno stanje svijeta u kojem živimo, onda se ne bi bavili filozofijom nego bi nam dali odgovore na pitanja, zašto i kako? Sada koliko ja vidim, to su samo zakonitosti, ali nemaju objašnjenje. Daju samo djelomičan-površan odgovor za strogo ograničene uvjete. A s obzirom da takvi djelomični-površni odgovori na pitanja zašto i kako? dolaze od ljudi koji su krema inteligencije ljudskog roda, teško je za očekivati da ćemo išta mi ljudi skužit. Čini se kao da je ljudska mogućnost spoznaje svijeta oko sebe usporediva sa ljudskom mogućnosti postizanja brzine svjetlosti. Što dalje idemo, treba sve više i više tisuća znanstvenika da naprave neki mali pomak. Kao u medicini, potrebne su tisuće znanstvenika da spase šačicu života, bolje rečeno da ih požive još koji dan, možda godinu. Koliko je medicina jadna shvatiš tek kad ti zatreba neka manja/veća pomoć. Nije li to sve skupa, ograničeno, jadno, baš poput plesa za prizivanje kiše...

Time waits for no man.
Moj PC  
2 13 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
O dilataciji vremena i prizivanju kiše

Članak je super. Što više takvih treba biti. Inače ako vas zanima specijalna teorija relativnost posjetite www.worldscienceu.com. Tamo imate besplatni tečaj gdje vam se objašnjava teorija. Tečaj vodi prof. Brian Green. Imate 2 stupnja. Jedan vam je potpuno bez matematke. Super kao uvod. Nakon toga možete isti tečaj proči kao na faksu sa matematikom. Tu imate primjere, vježbe, zadatke koji su super zabavni. To vam se sve boduje i nakraju imate završni ispit. Ako skupite 75% bodova dobite i certifikat. Ne budete baš nešto mogli s njim, osim osobno zadovoljstva. Nem vremenskog ograničenja tako da možete svojim tempom. Predviđeno je otprilike da ako slušate bez matematike da vam treba otprilike 4 tjedna uz 3 sata tjedno. Za tečaj sa matematikom to je otprilike 8 tjedana uz 3 sata tjedno rada.

I am Guybrush Threepwood, Mighty Pirate!
Poruka je uređivana zadnji put uto 14.10.2014 9:15 (ROADRUNNER).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
O dilataciji vremena i prizivanju kiše

Uzoran primjer dobrog članka. Temom i stilski odudara od žurnalističke žabokrečine i ignorancije koja vlada masovnim medijima u Hrvatskoj. Avaj, lektorski zelot u meni mi ne da mira:

 

"Posebna teorija relativnosti ujedinila je elektrodinamiku i mehaniku, a svu slavu duguje tome što je iz temelja promijenila naše koncepte protora i vremena."

 
1 0 hvala 0
16 godina
odjavljen
offline
O dilataciji vremena i prizivanju kiše

Jako zanimljivo štivo, a članak napisan izuzetno pitko...

Freak Show Inc.
 
2 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: O dilataciji vremena i prizivanju kiše
Ajar kaže...

u onoj seriji Cosmos - A Spacetime Odissey, Neil deGrasse Tyson tvrdi kako je moguće (nečemu drugom, osim svjetla) gibati se i brzinom od 99,999999999999999...% svjetlosne ali ne i njome. eto čuđenja u svijetu. što čini tu razliku do pune brzine? {#}

 

Najlakse je zamisliti da se svakim dodatnim ubrzavanjem samo dodaju nove devetke i tako do u beskonacnost. To je ta razlika. Naravno nikad ne dolazi do 100% jer nikad nece biti ulozeno beskonacno energije.

http://eu.battle.net/d3/en/profile/AFARON-2891/hero/420352
Poruka je uređivana zadnji put uto 14.10.2014 9:16 (AFARON).
16 godina
offline
Re: O dilataciji vremena i prizivanju kiše
kowach kaže...

Ali subjektivno gledajući ako se približim brzini svijetlosti, zbog dilatacije vremena imam osjećaj da se gibam brže od svijetlosti.  

U principu da, kao sto je netko napisao dobio bi osjecaj da se prostor oko tebe skracuje, sto se opet svodi na isto. Jedini problem je sto bi svi pomrli oko tebe dok bi stigao do nekuda.

U praksi to znaci da se ubrzas na recimo 0.9999999999C za tri godine izasao bi iz nase galaksije.  Medjutim svima ostalima bi proslo 200000 godina, tak da to bas i nije korisno previse. {#}

Those damn scientist people have been promising global warming for years now. But when I go outside it's still very cold. I want the global warming like they promised NOW! I hate being cold...
Poruka je uređivana zadnji put uto 14.10.2014 19:10 (SupremeCommander).
9 godina
neaktivan
offline
O dilataciji vremena i prizivanju kiše

Newton je tvrdio da čovjek ne može letjeti što se zbog njegova autoriteta uzimala kao znanstvena činjenica. Demantiran je nakon stotinjak godina. Znanstvenici su tvrdili da ni jedno tijelo na Zemlji  ne može biti ubrzano  iz stanja mirovanja iznad brzine zvuka. Dokazano je suprotno prije 90-tak godina. Čovjek leti tom brzinom tek 60 godina. Neće proći puno godina za rušenje sadašnjih znanstvenih "dogmi"

 
1 9 hvala 0
16 godina
odjavljen
offline
Re: O dilataciji vremena i prizivanju kiše
maximilian kaže...

Newton je tvrdio da čovjek ne može letjeti što se zbog njegova autoriteta uzimala kao znanstvena činjenica. Demantiran je nakon stotinjak godina. Znanstvenici su tvrdili da ni jedno tijelo na Zemlji  ne može biti ubrzano  iz stanja mirovanja iznad brzine zvuka. Dokazano je suprotno prije 90-tak godina.

 

Ti hoćeš reći da su projektili u prvom svjetskom ratu letjeli brzinom manjom od brzine zvuka?

Freak Show Inc.
9 godina
neaktivan
offline
Re: O dilataciji vremena i prizivanju kiše

Upravo sam ovo čekao, da, tada su neka oružja, posebne puške i poneki teški topovi imali brzinu projektila veću od zvuka. Npr. većina ručnog oružja ni u  WW2 nisu imala tu brzinu

Poruka je uređivana zadnji put uto 14.10.2014 11:32 (maximilian).
16 godina
odjavljen
offline
Re: O dilataciji vremena i prizivanju kiše
maximilian kaže...

Upravo sam ovo čekao, da, tada su neka oružja, posebne puške i poneki teški topovi imali brzinu projektila veću od zvuka. Npr. većina ručnog oružja ni u  WW2 nisu imala tu brzinu

 

Znači slažeš se sa mnom da baljezgaš?

Freak Show Inc.
16 godina
neaktivan
offline
Re: O dilataciji vremena i prizivanju kiše
@maximilian
Koje će to dogme biti srušene?
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
16 godina
odjavljen
offline
Re: O dilataciji vremena i prizivanju kiše
maximilian kaže...

Da, slažem se s tobom da si se uhvato za 10-tak godina kao derište i cmizdravac

 

A vidi - loše sam odgojen. A malo sam i cendrav danas jer sam umoran...

Freak Show Inc.
 
1 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice