Paramount snima filmove samo u digitalnom formatu

poruka: 48
|
čitano: 5.636
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Paramount snima filmove samo u digitalnom formatu".
10 godina
neaktivan
offline
Paramount snima filmove samo u digitalnom formatu

Hobbit je većim dijelom sniman sa Epic Red digitalnim kamerama 

Moj PC  
1 0 hvala 0
10 godina
neaktivan
offline
Re: Paramount snima filmove samo u digitalnom form
Arnold Layne kaže...
darko_sam kaže...
Arnold Layne kaže...
8ax kaže...

Ja preferiram zrnatost filma nad čistoćom digitalnog snimanja.

Film na filmskoj vrpci je po meni daleko bolji nego u digitalnom obliku 

npr. filmovi snimani na 70mm  filmu tipa Ben Hur se daju uvecat iznad 4K rezolucije bez gubljenja ostrine dok filmovi u digitalnom obliku se ne mogu 
sniman je u 1080p i to je to iznad toga ne moze ic


 

A digitalni upscaling? 

Obajsni kako bi digitalni upscale stvorio vise informacija nego kaj film ima ? S tim muku muce Japanici kad su snimali vecinu novijih tv anime serijala  digitalno u 540p ,480p ili 720p pa sad izmiljaju razne tehnologije tipa Q-tec upscale 

Koji je po meni sranje 

 

Pa, ne vidim zašto bi to trebalo biti neki problem? 

Nisam jako upućen u temu, ali pretpostavljam da se radi o algoritmima koji informacije između susjednih piksela pretvaraju u međuinformaciju na osnovi koje je svaki piksel daljnje raščlanjen.

 

Whats shitty about that?  

12 godina
odjavljen
offline
Re: Paramount snima filmove samo u digitalnom form

 

Pa, ne vidim zašto bi to trebalo biti neki problem? 

Nisam jako upućen u temu, ali pretpostavljam da se radi o algoritmima koji informacije između susjednih piksela pretvaraju u međuinformaciju na osnovi koje je svaki piksel daljnje raščlanjen.

 

Whats shitty about that?  

pa uzmi si neki 480p dvd film i napravi upscale na 1080p i usporedi ga sa pravim blurayem koji je postignut skeniranjem 35mm filma  pa ces vidjet 

kad bi to tak bilo kak ti velis svi bi tak radili i nitko nebi se zamarao sa skupim procesor 35/70mm filma

Poruka je uređivana zadnji put pon 20.1.2014 11:09 (Arnold Layne).
16 godina
offline
Re: Paramount snima filmove samo u digitalnom form
Arnold Layne kaže...

pa uzmi si neki 480p dvd film i napravi upscale na 1080p i usporedi ga sa pravim blurayem koji je postignut skeniranjem 35mm filma  pa ces vidjet 

kad bi to tak bilo kak ti velis svi bi tak radili i nitko nebi se zamarao sa skupim procesor 35/70mm filma

 

To stoji.

No nije isto napraviti upscale sa 480 na 1080 i recimo 4K na 6K - ipak je tu nešto više podataka, pa problemi iz prvog slučaja ne bi bili toliko očiti.

Poanta je u tome da se - osim ako se ne radi o nekom niskobužetnom kratkom filmu i sl. - materijal ne snima u HD nego (barem duplo) većim rezolucijama, za potrebe postprodukcije se smanjuje (rijetko se radi u originalnom formatu, iz čisto praktičnih razloga) i na kraju prikazuje u 2K (što je još uvijek standard u većini kina). S vremenom će se to promijeniti pa će vjerojatno skroz preći na 4K, no dokle god je izvorni materijal "veći", neće biti problema; čak i kad bi se radio upscaling, to su toliko ogromne rezolucije da je golim okom razlika praktički neprimjetna.

 

Netko je spomenuo problem prostora kod snimanja 4K+ materijala - pa, to i nije neki problem. Recimo, sirovi R3D 5K materijal zauzima znatno manje od .dpx formata itd.

A i digitalno je lakše spremati od filmskih rola :)

 

Da se razumijemo - ja također preferiram film, i smatram da bi trebala postojati barem mogućnost izbora, što će vjerujem još dugo i biti tako; dosta oldskul redatelja preferira klasično snimanje i ne pristaje na digitalije.

Neporecivo je, međutim, da digitalno ima svoje prednosti (pogotovo po pitanju uštede - transfer filma, pretpostavljam da znaš, je iznimno skup i osjetljiv proces) i automatski je studijima (tj. financijerima) privlačno bez obzira što to možda i nije optimalno rješenje - ne treba se zaboraviti da je filmska industrija baš to, industrija.

Split your lungs with Blood and Thunder
Poruka je uređivana zadnji put pon 20.1.2014 11:35 (fler).
10 godina
neaktivan
offline
Paramount snima filmove samo u digitalnom formatu

Arnold, naravno da nije isto, ali čisto tehnički, radi se o povećanju informacije tako da tvoja tvdnja ne stoji.

1080p raščlanjen na 2160p ipak postaje detaljniji

Poruka je uređivana zadnji put pon 20.1.2014 11:39 (darko_sam).
Moj PC  
0 4 hvala 0
12 godina
odjavljen
offline
Re: Paramount snima filmove samo u digitalnom form
darko_sam kaže...

Arnold, naravno da nije isto, ali čisto tehnički, radi se o povećanju informacije tako da tvoja tvdnja ne stoji.

1080p raščlanjen na 2160p ipak postaje detaljniji

ne postaje 
cisto jednostavno  

"Detalji" koji uopce ne postoje na orginalu zovemo greske ,a ne detalji :)

 

da nebi rekli da lupetam bezveze

http://www.red.com/learn/red-101/upscaled-1080P-vs-4K

 

Poruka je uređivana zadnji put pon 20.1.2014 11:51 (Arnold Layne).
14 godina
neaktivan
offline
Re: Paramount snima filmove samo u digitalnom form
Arnold Layne kaže...
Frankie kaže...

Evo jedan film sniman potpuno digitalno:

 

 

http://www.red.com/products/epic-mx

Znaci koristili su je samo zbog 3D-a 

To bi bio nepotpun zaključak. Siguran sam da su producenti/redatelj dobro razmislili što će i kako će snimiti prije nego su odlučili potrošiti nekoliko stotina milijuna dolara na ove filmove. Tako da vjerujem da su ove kamere morale zadovoljiti mnoge druge uvjete da bi bile izabrane kao sredstvo snimanja ovog filma. Tim više što ne pričamo o nekoj obiteljskoj drami ili slično, nego o fantasy filmu čiji (ne)uspjeh itekako ovisi o tehničkoj izvedbi. Upravo sam zato uzeo ovaj film kao primjer; film gdje je tehnologija ključan faktor.

 

Ja se slažem da filmska vrpca ima svoju draž u estetskom smislu, ali činjenica je da je po inerciji cijeli sustav filmske produkcije posložen tako da se izvuče maximum iz klasične vrpce tako da se ne može govoriti o tehničkoj prednosti već o čistoj ekonomskoj računici. Studija su gotovo 100 godina ulagala u klasične filmske procese i normalno da im nije lako niti drago u 10-ak godina prešaltati se na digitalu. Ne kažem da je digitala prestigla film, IMAX je još uvijek kralj, ali digitala smanjuje razlike iz filma u film. Samo pogledaj koji filmovi su snimani na RED-u: http://www.red.com/shot-on-red - Thor 2, 300-RotE, Robocop, Enders Game, itd... - ako digitalna kamera može "odraditi" ovakve filmove, onda više nije pitanje što je bolje, nego što je isplativije (jer razlika u kvaliteti je postala nevidljiva).

 

Na kraju krajeva, više i ne možemo govoriti u ovom ili onom načinu snimanja. Kako god da snimaju filmove, sve to završi kao digitalni file u kompu, montira se digitalno, efekti su digitalni i krajnji output je digitalan. Čak i u banalnim situacijama u filmovima gdje ne očekuješ. Npr. Vuk s Wall Streeta. Film se odvija u 90-im godinama u New Yorku, dakle ne tako davno, scenografija je praktički na dohvatu ruke, ali oni svejedno imaju brdo efekata. Najjači mi je jedan kadar na vratima kuće. To je snimljeno negdje u New Yorku na vratima neke zgrade i jedino što su iz snimljenog materijala uzeli su vrata i glumci na vratima. Ostalo je sve umetnuto o postprodukciji. To je na 1:11: 

 

Poruka je uređivana zadnji put pon 20.1.2014 15:03 (Frankie).
15 godina
neaktivan
offline
Paramount snima filmove samo u digitalnom formatu

Interesantno da prema ovom, današnje FHD plazme ne mogu prenjeti niti rezoluciju, niti gamut boja, niti gradaciju sive standardnog 35mm filma. Na nekoj normalnoj udaljenosti rezolucija je i prevelika, dok druge dvije mane ostaju. Po meni onda nije opravdana proizvodnja 4K panela, bolje da se ide u razvoj u drugim mjerilima.

 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Paramount snima filmove samo u digitalnom form
darko_sam kaže...

Arnold, naravno da nije isto, ali čisto tehnički, radi se o povećanju informacije tako da tvoja tvdnja ne stoji.

Uh, što? Kod upsamplinga, iz ničega nastaje nešto, da. Ali to nešto su samo interpolirani pixeli između dva snimljena pixela. Takve slike u pravilu izgledaju mutno, jer iako filter doda nekakve pixele (jer bi inače imao doslovce rupu između pixela), on ne može vratiti informaciju koja je izgubljena.

 

Otvori photoshop i skaliraj slike, postoje razni filteri koji daju različite rezultate, ali najveća je razlika prelazak sa nearest neighbour na bilinearno filtriranje, bikubični filter ima diskutabilno bolju kvalitetu (u samo nekim slučajevima), uz puno veće računske zahtjeve. Sve dalje od bilinearnog filtera je u biti prelijevanje iz šupljeg u prazno.

 

darko_sam kaže...

1080p raščlanjen na 2160p ipak postaje detaljniji

Ni pod razno. Nisi dobio nikakve detalje, samo fino interpolirane pixele.

To understand what recursion is, you must first understand recursion.
Poruka je uređivana zadnji put pon 20.1.2014 17:05 (rustweaver).
16 godina
neaktivan
offline
Re: Paramount snima filmove samo u digitalnom form
Arnold Layne kaže...

Ako ti mislis da je digitalan video buducnost molim te reci mi gdje je ? Ne nazire se uopce IMAX  kamera je kralj i bit ce jos dugo 

 

Od zvucnijih imena samo sam cuo da je danski The Hunt sniman digitalnom kamerom (tocnije  Arri Alexa Plus) i slika izgleda jako dobro no vise od 1080p nece ic 

tu je film zaglavio 

Digitalni video je sadašnjost, paralelno uz film. Razlika je u tome što video ima budućnost, koju film nema.

Kompletna postprodukcija i distribucija rade se u digitalnoj domeni. Jedino u snimanju još dominira film, no to je naprosto samo pitanje vremena kada će kamere prijeći s 5K (a ne 1920 o kojem ti pričaš) na 10K, 20K... Ako se film skenira, pa dalje digitalno obrađuje, onda sva zla digitalije imaš bez obzira kojom tehnikom snimaš, a kada senzor u kameri dostigne kvalitetu senzora u skeneru, film slobodno možeš izostaviti.

 

Prije desetak godina slična se rasprava vodila oko digitalnih fotoaparata. Tada su senzori bili vrlo niske rezolucije i velikog šuma. Profesionalni fotografi (a pogotovo 'šmekeri' po forumima) zgražali su se nad tom novotarijom, dokazivali superiornost filma i odbijali svaku pomisao da će film ikada biti zamijenjen. Znamo kako danas stvari stoje.

 

Prije dvadeset godina slično smo prolazili s gramofonskim pločama. Čak i danas ima ljudi koji vole slušati te šuškavice, tvrdeći da CD zvuči 'digitalno'. To što se ploče tiskaju od istih digitalnih mastera kao i CDovi nije bitno.

12 godina
odjavljen
offline
Re: Paramount snima filmove samo u digitalnom form
Visak kaže...
Arnold Layne kaže...

Ako ti mislis da je digitalan video buducnost molim te reci mi gdje je ? Ne nazire se uopce IMAX  kamera je kralj i bit ce jos dugo 

 

Od zvucnijih imena samo sam cuo da je danski The Hunt sniman digitalnom kamerom (tocnije  Arri Alexa Plus) i slika izgleda jako dobro no vise od 1080p nece ic 

tu je film zaglavio 

Digitalni video je sadašnjost, paralelno uz film. Razlika je u tome što video ima budućnost, koju film nema.

Kompletna postprodukcija i distribucija rade se u digitalnoj domeni. Jedino u snimanju još dominira film, no to je naprosto samo pitanje vremena kada će kamere prijeći s 5K (a ne 1920 o kojem ti pričaš) na 10K, 20K... Ako se film skenira, pa dalje digitalno obrađuje, onda sva zla digitalije imaš bez obzira kojom tehnikom snimaš, a kada senzor u kameri dostigne kvalitetu senzora u skeneru, film slobodno možeš izostaviti.

 

Prije desetak godina slična se rasprava vodila oko digitalnih fotoaparata. Tada su senzori bili vrlo niske rezolucije i velikog šuma. Profesionalni fotografi (a pogotovo 'šmekeri' po forumima) zgražali su se nad tom novotarijom, dokazivali superiornost filma i odbijali svaku pomisao da će film ikada biti zamijenjen. Znamo kako danas stvari stoje.

 

Prije dvadeset godina slično smo prolazili s gramofonskim pločama. Čak i danas ima ljudi koji vole slušati te šuškavice, tvrdeći da CD zvuči 'digitalno'. To što se ploče tiskaju od istih digitalnih mastera kao i CDovi nije bitno.

Donekle se slazem 
Po meni najbolja je kombinacija 70mm film + digitalna obrada
digitalan film ce zamjenit analogni kada rezolucija dosegne neki svoj vrhunac ,recimo ona 5k digitalna kamera je odlicna stvar i vjerojatno ce film sniman njom bit dosta dugo futureproof

no dali je bilo mudro snimat The Hunt sa 1080p kamerom ? Mislim da nije jer 4K televizori su nam pred vratima i prava je steta kaj ce tak odlican film zaglavit na 1080p rezoluciji ,a 2001: A Space Odyssey iz 1968 ce ici daleko iznad te rezolucije i  film star 46 godina ce izgledat bolje nego onaj snimljen 2013. 
Gdje je tu logika ? 

Poruka je uređivana zadnji put pon 20.1.2014 22:24 (Arnold Layne).
16 godina
offline
Paramount snima filmove samo u digitalnom formatu

upravo to ! kubrick je bio hebeni futurist i entuzijast snimat sa analognom 10k kamerom vec onda ! i kao da je znao sto nas ceka 40ak godine poslje

da prvi put vidimo orginalni video souce kojoj je sniman {#} jedva cekam da padne cijena 4k telki {#}

Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Paramount snima filmove samo u digitalnom formatu

Nekima nije jasno da upscaling ne dodaje nove informacije - kako dodati nešto čega u originalu nema? Možete samo pretpostaviti (interpolirati) što bi tu moglo biti na osnovi razlike između 2 susjedna piksela. Probajte recimo 320x240 sliku uvećati na 1024x768 ili tako nešto (ne sad bit zločesti i npr. sliku koja je kompletno crvena i zadane reze dignuti na višu i onda vikati "gle, uspio sam").

 

Ista stvar vrijedi i za zvuk. Rekodiranje 64kbit u 320kbit neće napraviti apsolutno ništa osim povećati veličinu fajla i vrlo vjerojatno degradirati ionako loš materijal.

 

Interpolacija je i dalje poprilično loša, i za slike i za audio. Nekakvo povećanje za 10-20% dolazi u obzir a sve preko je šum i artefakti.

 

Još jedna paralela - pretvaranje JPEGa u neki RAW ili rekodiranje .mp3 u WAV/FLAC. Materijal je kompresiran, originalne informacije su izgubljene i algoritam može samo pokušati pogoditi što je tu bilo.

 

Jeftini trikovi sa upscalingom su bili popularni na starijim digitalcima i kamerama na mobitelima. Piše 3MP a ono u najboljem slučaju upscaleani 1MP. To pogotovo vrijedi za one minijaturne leće na mobitelima koje same sebe ne vide a kamo što drugo.

http://nighthawk-software.blogspot.com/
Poruka je uređivana zadnji put pon 20.1.2014 23:12 (Sum_of_all_fears).
Moj PC  
2 0 hvala 0
16 godina
offline
Paramount snima filmove samo u digitalnom formatu

mali ot:

izuzev nokiji pure wiew 880 koja slika 41Mpix i snima u 4k imao sam taj mob vidjet u akciji pa i nacin kako snima stereo zvuk sa 4 ACC mikrofona u njemu  ;)

Poruka je uređivana zadnji put pon 20.1.2014 22:59 (4mal).
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Paramount snima filmove samo u digitalnom form
4mal kaže...

mali ot:

izuzev nokiji pure wiew 880 koja slika 41Mpix i snima u 4k imao sam taj mob vidjet u akciji pa i nacin kako snima stereo zvuk sa 4 ACC mikrofona u njemu  ;)

Ne snima u 4K, chipset u 808 je preslab za išta iznad 1080p.

Mobiteli su većinom ograničeni procesorima i bandwidthom za 4K snimanje, Sonyev IMX135 (1/3.06" veličina tak da i nije nekaj senzacionalno) senzor koji je u dosta mobitela pa i u Noteu 3 podržava 4K snimanje ali su njihovi procesori preslabi.

Sposral bum ti se na gelender i vkral kobasice. Gotovo je konju zmuzgani. // i7-920@3.9GHz // 6GB DDR3 // GTX660 2GB // Eisberg 240L // Silencio 652
14 godina
offline
Re: Paramount snima filmove samo u digitalnom form
zlatkor kaže...

nijedan flim sa vrpce se ne može uvećat beskonačno...

Ali se može uvećati, a digitalno snimljen 4K film nećeš uvećati na 8K da ga je*eš.

STB-7710/SG8000/VIP1003 Firmware Development: http://blagus.info
16 godina
neaktivan
offline
Re: Paramount snima filmove samo u digitalnom form
Sum_of_all_fears kaže...

Nekima nije jasno da upscaling ne dodaje nove informacije - kako dodati nešto čega u originalu nema?

Panasonic npr. nastoji matchati teksturu u pojedinom dijelu slike, te u upscaleanu sliku stavi prilagođenu unaprijed spremljenu teksturu veće rezolucije. Ovisno o slici, ponekad dobro radi i vektorizacija traceanjem kontura. Darbyjevi procesori ne upscalaju, pa svejedno uspjevaju postići dojam veće oštrine... Uglavnom, nije nemoguće.

 

14 godina
neaktivan
offline
Re: Paramount snima filmove samo u digitalnom form
DigiMagic kaže...

Panasonic npr. nastoji matchati teksturu u pojedinom dijelu slike, te u upscaleanu sliku stavi prilagođenu unaprijed spremljenu teksturu veće rezolucije. Ovisno o slici, ponekad dobro radi i vektorizacija traceanjem kontura. Darbyjevi procesori ne upscalaju, pa svejedno uspjevaju postići dojam veće oštrine... Uglavnom, nije nemoguće.

To više nije klasičan upscaling nego nekakav oblik lossy kompresije, gdje se originalni uzorak odbacuje i na njegovo mjesto se ubacuje zamjenski računajući s time da je dovoljno sličan da korisnik ne primjećuje veliku razliku.

 

Što se ovog drugog tiče, to je nekakav sharpen filter primijenjen, možda u kombinaciji sa noise filterom (nagađam, prvi puta čujem za te procesore). Ključna riječ je da je to samo iluzija oštrine, nije stvarna oštrina. Originalnih detalja nema.

To understand what recursion is, you must first understand recursion.
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice