Prvi "dvoboj" kvantnih računala

poruka: 16
|
čitano: 2.900
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Prvi "dvoboj" kvantnih računala".
11 godina
offline
Prvi "dvoboj" kvantnih računala

Samo malo, jesam li nešto prespavao ili? Zar nisu kvantna računala još koje desetljeće udaljena?

jaska jaska jaskaja
Moj PC  
2 0 hvala 0
16 godina
offline
Prvi "dvoboj" kvantnih računala

Za sada se radi o probnim primjercima i unikatima ;) 

Dok dođe do komercijale proči će još par godina.. 

Lijep pozdrav ;)
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Prvi "dvoboj" kvantnih računala

Znači i kod strojeva postoji klasična dvojba, što je bolje? Brz i šlampav ili spor i precizan? Nekako mi je draži ovaj spori.

Stručnjak za odmaganje...
 
2 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Prvi "dvoboj" kvantnih računala

Dobro objašnjenje takvih računala, s razumljivim primjerima:

 

ಠ_ಠ Rolling on the floor laughing until someone jump on me a makes me stop rolling on the floor laughing but then I do it again cuz it's awesome
Moj PC  
4 0 hvala 7
16 godina
odjavljen
offline
Prvi "dvoboj" kvantnih računala

35% tocnost...

 

 

Freak Show Inc.
 
3 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Prvi "dvoboj" kvantnih računala
mario.L_hr kaže...

Znači i kod strojeva postoji klasična dvojba, što je bolje? Brz i šlampav ili spor i precizan? Nekako mi je draži ovaj spori.

 Ali ovaj neprecizni je 1000 puta brzi s druge strane, pa tako onda vrlo lako moze kompenzirati netocnost...

Battlefield is the Best, fuck the rest!!!
15 godina
offline
Re: Prvi "dvoboj" kvantnih računala
acarnoje kaže...
mario.L_hr kaže...

Znači i kod strojeva postoji klasična dvojba, što je bolje? Brz i šlampav ili spor i precizan? Nekako mi je draži ovaj spori.

 Ali ovaj neprecizni je 1000 puta brzi s druge strane, pa tako onda vrlo lako moze kompenzirati netocnost...

 Bas i ne, reci to NASA-inim strucnjacima ili npr. developerima koji izraduju emulatore za konzole itd.....

Whenever there's light, there are shadows. We, who were changed by being bathed in the light only once... will spend our future in a world without light.
14 godina
offline
Re: Prvi "dvoboj" kvantnih računala
Ova računala su totalno u povojima i uopće ih ne treba usporediti sa klasičnim. Ovo što se radi su laboratorijski testovi. Dok ti u pcu imas memoriju koja se mjeri u desetinama GB, ovdje se radi o 'racunalu' koje ima 5 qubita, sta bi bilo pandan 5 bitova u klasicnom binarnom računalu, sta nije ni jedan bajt. Pa se na toj razini testiraju mogućnosti i nalaze rješenja za probleme, a još dosta toga treba riješiti. Znaci tek se rjesavaju osnovne stvari, daleko je to od ikakvog stvarnog računala.
Lack of money is the root of all evil. George Bernard Shaw
 
1 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Prvi "dvoboj" kvantnih računala
Koliko sam shvatio, 1 kubit može biti u 3 stanja, 0/1/superpozicija, znači da je 5 kubita pandam 243-bitnom klasičnom računalu? (3^5)
16 godina
offline
Re: Prvi "dvoboj" kvantnih računala
0x4c756b61 kaže...
Koliko sam shvatio, 1 kubit može biti u 3 stanja, 0/1/superpozicija, znači da je 5 kubita pandam 243-bitnom klasičnom računalu? (3^5)

 Ako ćeš tako gledati, onda je pandan 8-bitnom a ne 243-bitnom klasičnom računalu (3^5 = 243 ~= 2^8)

15 godina
offline
Re: Prvi "dvoboj" kvantnih računala
mario.L_hr kaže...

Znači i kod strojeva postoji klasična dvojba, što je bolje? Brz i šlampav ili spor i precizan? Nekako mi je draži ovaj spori.

 da-ne :)

-za calculator, 2+2 i dalje će ostati samo jedan način, jedan rezultat.. taj dio calculationsa se neće dirati (teorija..).

ono u čemu su bio-kvant-qubit .. experimenti jaki, su ogromni stat.proračuni kao vremenska prognoza, čestice atoma itd.

Tad je brzina važnija, donosno razlike u vremenu izračuna su x100-x1000000.. brže dok konvencionalni načini generiraju veću grešku/beskorisnost samim vremenom kalkulacije.

banalan primjer, računanje s PI .. 3.14.. ovisno o potrebnoj preciznosti, zaokružujemo, time unaprijed ubacujemo nepreciznost, ali kod gradnje kuće-mosta bitno nam je unutar cm, za chip unutar nm .. i računamo s tom preciznošću. Nasuprot tome, precizno ne bi nikad izračunali.. stali bi kod pi i čekali 'točan pi' .. beskonačno. (možeš napraviti algoritam, za bilo koju decimalu.. ali broj atoma ti nij tad dovoljan za memoriranje..) itd.

 

tad su 'neprecizna' računala upotrebljiva i radit će upravo takav task, dok će sve ostalo i dalje biti klasično, 0-1 i 2+2=4. Da smo na placu i vagnem odokativno 4kg krumpira.. nevažno jel 3,999 ili 4,0011.. ima smisla, ali programerski u startu zvuči nelogično. Vidjet ćemo. :)

 

edit: od ova dva neprecizna, brži ima smisla, jer je brži.. sporiji je zapravo besmislen-promašaj (ne kao terija-test.. treba razvijati, nije to kraj evolucije).. jer i dalje mada precizniji, nije precizan, manje-više je tad sporedno, jer će za takvu potrebu to obavljati klasičan algoritam dok se ne pronađe način da onaj brži i to odradi. Pobjednik je tad samo brži, sporiji je izgubio, nevažno pri tome nepreciznost 35-75%.. ili bi drugačije gledali da je npr nepreciznost oba jednaka ili jedan posto razlike ..ili dva posto 3%?.. gdje je granica, što je osnovni cilj? tak da odabrati sporijeg je promašaj, no tko zna, možda baš njegov razvoj za godinu pretekne sada bržeg.. i tad je to pravi put :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put čet 23.2.2017 10:30 (ihush).
16 godina
offline
Re: Prvi "dvoboj" kvantnih računala
CalvinRi kaže...
Ova računala su totalno u povojima i uopće ih ne treba usporediti sa klasičnim. Ovo što se radi su laboratorijski testovi. Dok ti u pcu imas memoriju koja se mjeri u desetinama GB, ovdje se radi o 'racunalu' koje ima 5 qubita, sta bi bilo pandan 5 bitova u klasicnom binarnom računalu, sta nije ni jedan bajt. Pa se na toj razini testiraju mogućnosti i nalaze rješenja za probleme, a još dosta toga treba riješiti. Znaci tek se rjesavaju osnovne stvari, daleko je to od ikakvog stvarnog računala.

Radi se o sasvim drugačijoj arhitekturi i principu rada / paradigmi. Klasična računala su diskretna računala dok su kvantna računala probabilistička, temeljena na superpoziciji i uplitanju (entanglement) i kao takvi podliježu teoriji vjerojatnosti.

 

Tako ne možeš uspoređivati ni bitove sa qubitima jer bitovi se uvijek nalaze u određenom stanju (0 ili 1) dok su qubitovi u superpoziciji svih mogućih stanja sve dok ne izmjeriš stanje,

drugim rječima vjerojatnost da se bit u klasičnom računalu nalazi u jednom od stanja 0 i 1 je jednaka 1 dok za kvantno računalo postoji vjerojatnost da se nalazi u bilo kojem broju različitih stanja.

 

Ako zbrajaš 2 i 2 na klasičnom računalu možeš biti siguran da ćeš dobiti 4 (vjerojatnost = 1), dok na kvantnom računalu za 2 + 2 možeš dobiti 3, a vjerojatnost točnog rezultata se povećava ponovnim računanjem i mjerenjem.

 

Ljudi krivo misle da će jednom moći zamjeniti svoje računalo za kvantno i očekivati da sve radi kao na klasičnom i da radi brže.

Neke stvari kvantno računalo može odraditi puno (eksponencijalno) brže, no ne sve tako da će se kvantna računala upotrebljavati za rješavanje specifičnih problema, a ne kao katica za sve.

 

Ono što omogućuje kvantnom raćunalu brže računanje rezultata je upravo superpozicija (inherentni paralelizam) a za pronalaženje pravog rezultata (s određenom vjerojatnošću ipak) tu je uplitanje (entanglement).

 

No pronalaženje algoritama koje kvantna računala mogu izvoditi brže nije trivijalno i još uvijek traje, a za sada su poznati ovi algoritmi:

1) Shorov kvantni algoritam za faktoriranje integera u polinomijalnom vremenu (= efikasno, brzo, u stvarnom vremenu) - praktički čini današnju kriptografiju beskorisnom

2) Groverov algoritam za pretraživanje nesortirane baze podataka brže od O(n) (linearno vrijeme) - pronalaženje tel. broja u imeniku 1000 puta brže od klasičnog računala

3) Harrow, Hassidim i Lloyd - kvantni algoritam za pronalaženje rješenja skupa linearnih jednadžbi - procesiranje slika, signala, modeliranje vremena - eksponencijalno brže od klasičnog računala

Poruka je uređivana zadnji put čet 23.2.2017 10:30 (PaleRider).
14 godina
offline
Prvi "dvoboj" kvantnih računala

Zanimljivo mi je ovo s probabilistickim racunanjem. Lako za 2+2, pa mi mozemo rec jel tocno ili nije, al ako racunalo racuna stvar gdje ne znamo rjesenje, kako mozemo znat tocnost?

Lack of money is the root of all evil. George Bernard Shaw
 
2 0 hvala 0
11 godina
offline
Prvi "dvoboj" kvantnih računala

Jel ti kvantni kompovi mogu vrtit CoD?

Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Prvi "dvoboj" kvantnih računala
Ne mogu
13 godina
neaktivan
offline
Re: Prvi "dvoboj" kvantnih računala
CalvinRi kaže...

Zanimljivo mi je ovo s probabilistickim racunanjem. Lako za 2+2, pa mi mozemo rec jel tocno ili nije, al ako racunalo racuna stvar gdje ne znamo rjesenje, kako mozemo znat tocnost?

 Provjeriš. Kvantna računala bi trebala biti bolja u računanju NP problema, problema kojim lako možemo provjeriti točnost, ali je jako teško doči do rješenja.

https://en.wikipedia.org/wiki/NP-completeness

 

 

ಠ_ಠ Rolling on the floor laughing until someone jump on me a makes me stop rolling on the floor laughing but then I do it again cuz it's awesome
Poruka je uređivana zadnji put čet 23.2.2017 22:31 (ROFLOLMAO).
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice