SSD-ovi sve jeftiniji

poruka: 61
|
čitano: 7.816
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "SSD-ovi sve jeftiniji".
13 godina
neaktivan
offline
SSD-ovi sve jeftiniji

Iz svega se dade zaključiti da je najjeftinije uzeti Agility 3 120gb, jer je upola jeftiniji uredaj od crucial-a m4 240gb, em je $/GB skoro isti (Naravno govorim za nase trziste, ali tu sve analize padaju u vodu)

Poruka je uređivana zadnji put pet 22.6.2012 15:18 (xyan).
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
SSD-ovi sve jeftiniji

u nas se to nije bas dogodilo, ali vidjet cemo jos.

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
SSD-ovi sve jeftiniji

SSDovi su i dalje velik problem. Sve ispod 250GB je neiskoristivo, a ovi kostaju reda 3000kn. Ako gledamo Windowse 99.999999999% ljudi sve instalira na C drive. Pa i sami Windowsi automatski si sve stavljaju na C bez da te ista pitaju (npr MyDocuments gdje vecina ljudi drzi dokumente je na C i nama jednostavnog nacina prebacit na D).

 

Za gornje novce (3000kn) dobije se serverski HDD od 3TB ili smrtnicki 4TB za 1800kn. Ja bi sebi zel SSD od 512GB i to me kosta reda 5500kn! Osim kaj se moram iskrcat ko Mujo dobijem nesto sto ima garanciju 2 god i nema nikakvu garanciju na unistene cellove (flash memorija ima tocno odredjen broj brisanja koji je reda 10000x). Kako Windowsi mahnito koriste swap file ovaj bi na SSDu samo ubijao zivotni vijek memorija. Sve je to ok dok je SSD prazan, ali kako se puni tako se i proporcionalno skracuje zivotni vijek.

 

Da pojasnim onima koji nisu upoznati s tim OGROMNIM problemom o kojem se suti.

Svaka FLASH memorija prije nego sto se u nju nesto upisuje mora se pobrisati. Svako brisanje ostavlja nesto naboja u celijama (pamcenje podataka svodi se na upucavanje naboja u izolirane celije) koji s vremenom poprime razmjere da se detektiraju kao upisani podatak (kod flasha se upisuju 0, a 1 je pobrisana celija). To se naziva weardown ili wearout. Da bi se to umanjilo (ne moze se sprijeciti) SSD kontroler svaki puta upisuje podatak na drugo mjesto. To se moze shvatiti kao defregmentacija diska. E sada, sto je SSD popunjeniji to kontroleru ostaje manje mjesta za upis. Pametniji kontroleri ce tako i trajno upisane podatke, npr neki file koji se ne mjenja, poceti prebacivati okolo kako bi se njihove celije pocele koristiti. Sve to se moze i izracunati. Kod flasha podaci se upisuju u blokovima velicina 64k ili vise. Dok se moze upisati svaki byte (neki flashevi) brisanje se izvodi po blokovima. Ako imamo 128mb SSD to znaci da uz blok velicine 64k ima 2000 blokova. Ako se svaki blok moze pobrisati 1000 puta to znaci da SSD mozemo ukupno pobrisati 2,000,000 puta, tj 2m puta mozemo upisati neki podatak. Iz ovoga vidimo da sto imamo veci SSD to ce njegov zivotni vijek biti dulji. Ali, koliko puta Widnowsi upisuju nesto u swap file? Puno puta u sekundi! Takav SSD swap file bi unistio za nekoliko sati (recimo 10). Nakon toga SSD ide u smece.

Iz gornjeg razloga "prave" naprave, tj serveri, koriste SLC flasheve koji imaju endurance (broj brisanja) oko 100,000x. Smrtnicki SSDovi koriste MLC flasheve koji endurance imaju reda 10,000x. Osim toga, SLC ima blokove reda 64k dok MLC ima 128k. Razlog je u kompleksnosti chipa i broju vodova koji se moraju povuc (MLC ima 2 - 4x vece kapacitete).

 

 

 
19 20 hvala 7
12 godina
offline
Re: SSD-ovi sve jeftiniji
cod2playahhh kaže...

u nas se to nije bas dogodilo, ali vidjet cemo jos.

Kako nije? 120GB SATA 3 SSD sa brzinama preko 500MBs moze se naci ispod 800kn. Znam da prosle godine u ovo vrijeme, kad sam kupovao, nije bilo ispod 1200kn. To je pad preko 25%.

Jedino ako ocekujes da ce doci na kunu po GB mogao bi se nacekati.

12 godina
offline
Re: SSD-ovi sve jeftiniji

Drazen napisao si bar 15 zescih gluposti, ne da mi se objasnjavati. :S

15 godina
online
Re: SSD-ovi sve jeftiniji
W1ck3d8u2z kaže...

Drazen napisao si bar 15 zescih gluposti, ne da mi se objasnjavati. :S

Kada vec navodis da je pisao gluposti, oda se ocekuje da ga isto tako i ispravis..... FAIL!

Ne stavljajte ruku u ventilator dok ventilator radi. Upozorenje na klimatizacijskom uređaju
13 godina
neaktivan
offline
SSD-ovi sve jeftiniji

ne vidim razloga zasto bi SSDove nazvao smecem, kad su ionako kao i sve ostalo danas  -  potrosna roba.

Moj PC  
5 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: SSD-ovi sve jeftiniji
Drazen kaže...

Kako Windowsi mahnito koriste swap file ovaj bi na SSDu samo ubijao zivotni vijek memorija. vijek.

 Navodno nema problema u koristenja page file na SSD-u:

 

Should the pagefile be placed on SSDs?

Yes. Most pagefile operations are small random reads or larger sequential writes, both of which are types of operations that SSDs handle well.

In looking at telemetry data from thousands of traces and focusing on pagefile reads and writes, we find that

  • Pagefile.sys reads outnumber pagefile.sys writes by about 40 to 1,
  • Pagefile.sys read sizes are typically quite small, with 67% less than or equal to 4 KB, and 88% less than 16 KB.
  • Pagefile.sys writes are relatively large, with 62% greater than or equal to 128 KB and 45% being exactly 1 MB in size.

In fact, given typical pagefile reference patterns and the favorable performance characteristics SSDs have on those patterns, there are few files better than the pagefile to place on an SSD

 

http://blogs.msdn.com/b/e7/archive/2009/05/05/support-and-q-a-for-solid-state-drives-and.aspx

 

Imas neki dokaz da je ikome pagefile unistio SSD?

 

Those damn scientist people have been promising global warming for years now. But when I go outside it's still very cold. I want the global warming like they promised NOW! I hate being cold...
12 godina
neaktivan
offline
SSD-ovi sve jeftiniji

Cijene idu dole a pouzdanost i kvaliteta?

Nije bogat onaj koji nema, nego onaj koji ima
Poruka je uređivana zadnji put pet 22.6.2012 18:01 (Shockwave).
 
0 0 hvala 0
13 godina
protjeran
offline
Re: SSD-ovi sve jeftiniji
SupremeCommander kaže...

 

Imas neki dokaz da je ikome pagefile unistio SSD?

 

ma vidiš da je čovjek zapeo još na pretpotopnim kontrolerima i dječjim bolestima ranih ssd-ova. jednostavno, širi dezinformacije.

 

 

"Ako se svaki blok moze pobrisati 1000 puta to znaci da SSD mozemo ukupno pobrisati 2,000,000 puta, tj 2m puta mozemo upisati neki podatak."

 

ROFL

koja matematika i logika :D

 

a prestao sam čitat detaljnije komentar nakon izjave da se my documents ne može jednostavno prebacit. desni klik-properties-location-move je stvarno turbo kompicirana radnja.

 

ostatak komentara je u istom stilu.

Poruka je uređivana zadnji put pet 22.6.2012 18:17 (Loco).
15 godina
neaktivan
offline
Re: SSD-ovi sve jeftiniji
BlueMax kaže...
cod2playahhh kaže...

u nas se to nije bas dogodilo, ali vidjet cemo jos.

Kako nije? 120GB SATA 3 SSD sa brzinama preko 500MBs moze se naci ispod 800kn. Znam da prosle godine u ovo vrijeme, kad sam kupovao, nije bilo ispod 1200kn. To je pad preko 25%.

Jedino ako ocekujes da ce doci na kunu po GB mogao bi se nacekati.

Ja mogu čekati {#}

scientia est potentia
13 godina
offline
SSD-ovi sve jeftiniji

"Općeniti zaključak je da su cijene SSD-ova u posljednjih godinu dana pale u prosjeku prepolovile." {#}

 

 

A što se tiče neiskoristivnosti SSD-a ja ne vidim problem.

Uzmem si 60-100 GB za OS, jer sam svakako sve naučio instalirati (a vjerujem da je i većina BUGovaca) na Custom install.

 Dakle, na C:/ stavim OS, Program Files, Office i sitnjuriju tipa raznih programa.

Jedini je problem što Origin, Steam instaliraju sve na C:/.
Ili nisam dobro slušao na satu te se to može promijeniti? {#}

 

 

 

Stoga SSD od 60-100 GB je itekakav pogodak za svakog korisnika.

Jer bolje bilo kakav SSD nego nikakav. 

Samsung Galaxy SII (GT-I9100) @ MIUI 2.6.15 + Siyah 3.3.2
Moj PC  
3 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
SSD-ovi sve jeftiniji

Steam ti instalira sve tamo gdje je njegov folder? Meni je Steam na D: i sve ide u D.

Mes que un Club! FCBarcelona!
Moj PC  
3 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: SSD-ovi sve jeftiniji
PLASMAorLCD kaže...

Steam ti instalira sve tamo gdje je njegov folder? Meni je Steam na D: i sve ide u D.

Eto, i kontao sam da je tako.
Isto je i sa Originom.


Taj smo problem dakle riješili. 

Samsung Galaxy SII (GT-I9100) @ MIUI 2.6.15 + Siyah 3.3.2
16 godina
offline
Re: SSD-ovi sve jeftiniji
Drazen kaže...

SSDovi su i dalje velik problem. Sve ispod 250GB je neiskoristivo, a ovi kostaju reda 3000kn. Ako gledamo Windowse 99.999999999% ljudi sve instalira na C drive. Pa i sami Windowsi automatski si sve stavljaju na C bez da te ista pitaju (npr MyDocuments gdje vecina ljudi drzi dokumente je na C i nama jednostavnog nacina prebacit na D).

Ovo je totalna glupost! SSDovi od 120GB su i više nego dovoljni za prosječnog korisnika, a oni napredniji ga ionako kombiniraju sa kakvim prosječnim HDDom. Ja na svom imam particiju od 50GB i za Sedmicu i više no dovoljno!

 

Promjeniti lokaciju My Documents mape nije toliko komplicirano, a kao jednostavnije rješenje mape se mogu integrirati u Library krajnje jednostavno - desnim klikom miša.

The written word is the only way to present yourself on the forum. So if you type like an idiot, people will assume you are one.
13 godina
offline
Re: SSD-ovi sve jeftiniji
Pupi kaže...
Drazen kaže...

SSDovi su i dalje velik problem. Sve ispod 250GB je neiskoristivo, a ovi kostaju reda 3000kn. Ako gledamo Windowse 99.999999999% ljudi sve instalira na C drive. Pa i sami Windowsi automatski si sve stavljaju na C bez da te ista pitaju (npr MyDocuments gdje vecina ljudi drzi dokumente je na C i nama jednostavnog nacina prebacit na D).

Ovo je totalna glupost! SSDovi od 120GB su i više nego dovoljni za prosječnog korisnika, a oni napredniji ga ionako kombiniraju sa kakvim prosječnim HDDom. Ja na svom imam particiju od 50GB i za Sedmicu i više no dovoljno!

 

Promjeniti lokaciju My Documents mape nije toliko komplicirano, a kao jednostavnije rješenje mape se mogu integrirati u Library krajnje jednostavno - desnim klikom miša.

 

Ako si glup, pa stavis da ti je torrent folder u MyDocuments onda ti je malo 120GB. Inace je i vise nego dovoljno.

15 godina
online
SSD-ovi sve jeftiniji
Ne stavljajte ruku u ventilator dok ventilator radi. Upozorenje na klimatizacijskom uređaju
Moj PC  
1 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
SSD-ovi sve jeftiniji

Možda će konačno krenuti malo povećavati kapacitet...čekam dan kada ću moći kupit ssd od pristojne količine terabajta znajuči pri tome da mi je ssd bio čak i jeftiniji od tvrdog diska.

 

Nije toliki užitak kombinirati hdd i ssd kao što je koristiti ekskluzivno ssd...

Ja sam Plavi zmaj.Form the future!Masa,društvo većina,''normalni'' su ništa bez onih pojedinaca koji ih čine.
Poruka je uređivana zadnji put pet 22.6.2012 23:31 (g12356).
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: SSD-ovi sve jeftiniji
Drazen kaže...

Da pojasnim onima koji nisu upoznati s tim OGROMNIM problemom o kojem se suti.

Svaka FLASH memorija prije nego sto se u nju nesto upisuje mora se pobrisati. Svako brisanje ostavlja nesto naboja u celijama (pamcenje podataka svodi se na upucavanje naboja u izolirane celije) koji s vremenom poprime razmjere da se detektiraju kao upisani podatak (kod flasha se upisuju 0, a 1 je pobrisana celija). To se naziva weardown ili wearout. Da bi se to umanjilo (ne moze se sprijeciti) SSD kontroler svaki puta upisuje podatak na drugo mjesto. To se moze shvatiti kao defregmentacija diska. E sada, sto je SSD popunjeniji to kontroleru ostaje manje mjesta za upis. Pametniji kontroleri ce tako i trajno upisane podatke, npr neki file koji se ne mjenja, poceti prebacivati okolo kako bi se njihove celije pocele koristiti. Sve to se moze i izracunati. Kod flasha podaci se upisuju u blokovima velicina 64k ili vise. Dok se moze upisati svaki byte (neki flashevi) brisanje se izvodi po blokovima. Ako imamo 128mb SSD to znaci da uz blok velicine 64k ima 2000 blokova. Ako se svaki blok moze pobrisati 1000 puta to znaci da SSD mozemo ukupno pobrisati 2,000,000 puta, tj 2m puta mozemo upisati neki podatak. Iz ovoga vidimo da sto imamo veci SSD to ce njegov zivotni vijek biti dulji. Ali, koliko puta Widnowsi upisuju nesto u swap file? Puno puta u sekundi! Takav SSD swap file bi unistio za nekoliko sati (recimo 10). Nakon toga SSD ide u smece.

Iz gornjeg razloga "prave" naprave, tj serveri, koriste SLC flasheve koji imaju endurance (broj brisanja) oko 100,000x. Smrtnicki SSDovi koriste MLC flasheve koji endurance imaju reda 10,000x. Osim toga, SLC ima blokove reda 64k dok MLC ima 128k. Razlog je u kompleksnosti chipa i broju vodova koji se moraju povuc (MLC ima 2 - 4x vece kapacitete).

 

 

 

To jest problem, al ga nebi opisao kao ogromni - ni kao vrijedan spomena u danasnje vrijeme kad i mehanicki HDD jedva izdrzi par god.

Takoder ovo sa ubijanje SSD-a swap memorijom jednostavno nije istina, jer ljudi vec jedno vrijeme drze windowse na SSD-u.

 

 

A racunica ti jednostavno ne drzi vodu jer nisi uzeo u obzir sve stvari. Prvo, nije uvijek nuzno obrisati celiju prije nego se u nju nesto upisuje. Pojedinacni bit (ili "dvobit" za MLC) u flashu se moze izmjeniti iz 0 i 1 samo brisanjem cijelog bloka, ali iz 1 u 0 se moze u svakoj celiji pojedinacno. Tako da ako npr. imas zapisanu vrijednost 1101 i trebas je zamijeniti sa 1001, ne brises cijeli blok nego samo pises u tu celiju. I opet ako je poslije nova vrijednost npr. 1000 opet se samo moze snimati u celiju bez brisanja bloka. Obicni thumb drive flashevi tu mogucnost ne koriste, ali SSD-ovi koliko znam interno to koriste.

 

Takoder, ako program pise i 10000 puta u sekundi u neku datoteku, to ne znaci da je u fizicku memoriju pisano 10000 puta, vrlo je moguce da je pisano samo jednom. Izmedu fizicke memorije i programa postoje i po nekoliko razina fizickog i "softverskog" cache-a u kojima se puno pise i rise prije nego informacije na nekoj logickoj adresi bude fizicki azrirane u samoj flash memoriji. A takoder SSD-ovi imaju i rezervu "sakrivenih" blokova koji uskacu kao zamjena "izgorjelim" blokovima, sto dodatno ulazava i odgada stvar.

 

 

Zbog neuzimanja takvih stvari u obzir su i proizasli mitovi tipa da fragmentacija ne utjece na perfomanse SSD-a, ili da ce defragmentiranje drasticno smanjiti zivotni vijek SSD-a, danasnji SSD-i su dovoljno "izdrzljivi" da prezive defragmentaciju svakih par mjeseci do kraja korisnikovog zivota. Naprimjer ako imamo 512kB datoteku na NTFS sa 4kB clusterom, i ako je ona maksimalno defragmentirana na najgori moguci nacin nalazit ce se u 512/4 = 128 flash sektora. Buci da kod citanja nekog podatka SSD ne posalje u samo taj podatak nego u cache salje cijeli blok (za MLC od 128kB) onda ce u tom slucaju za citanje te pol 512 kilobajtne datoteke napraviti transakciju od 16384kB = 128 * 128, odnosno citati 16MB podataka za ucitavanje pola megabajta, a da ne govorimo da se u tom slucaju dolazi do liminta u nekim djelovima cache hierarhije pa se moraju raditi razni kompromisi izmedu ogranicavanja citanja i flushanja ostalih cachiranih stvari koje rade jos dodatne IO operacija. A da ne govorimo kakva se belaja napravi kad se ta datoteka ide azurirati - prebrisavanje i do stotine block sektora, umjesto samo 4 bloka ili manje.

 

 

http://www.lagom.nl/misc/flash_fragmentation.html

 

http://izrada-igara.bloger.hr/ -> Blog o izradi igara :)
Poruka je uređivana zadnji put sub 23.6.2012 0:04 (Koki007).
16 godina
neaktivan
offline
SSD-ovi sve jeftiniji
Cuj W1ck3d8u2z, bilo bi lijepo da napises kojih to "bar 15 gluposti" i da malo pojasnis cime se bavis i sto znas o hardwareu. Vidis, ja zadnjih 15 godina radim s flashevima i hardwarom i jako dobro znam kaj pisem.
Danas najkvalitetniji flashevi imaju garantiranih 100,000 brisanja. U stvarnosti taj broj je veci i ovisi o temperaturi. Pametni kontroleri nakon svakog upisa provjere sto je upisano i vode ref count za svaki blok. Kada dodje do pogreske blok se oznacava kao bad i gubi se kapacitet. Sto imas manje blokova to je zivotni vijek kraci.
Kao sto sam napisao, sto veci SSD to dulje zivi. Nikakav super pametan kontroler ne pomaze kada memorija ima feler. Iz tog razloga razvijaju se druge tehnologije kao FeRAM koje ne pate od navedenih bolesti. Navedeni FeRAM imam kod sebe na stolu i bez ikakva problema u njega upisujem podatke 100x u sekundi. Podijeli 100,000 sa 100 i dobijes 1000 sekundi koliko prezivi SLC flash. I to je upravo tako. Mikrokontroler sa flashom i blokovima od 1k potrosi svu memoriju za par dana. Isprobano!
Sto se tice page filea mislim da sam negdje procitao da neki SSD to kuzi i drzi ga u cachu. U pravilu, idealno bi bilo page file staviti na zasebni disk da se ne kolje sa sistemskim.
I da, znam da se na Win7 lako MyDocuments moze premjestiti, ali to znade 0.1% ljudi. Ni instalacija te to ne pita, niti te pita dal zelis MyDownloads stavit na drugi disk. Sve se uredno trpa tamo gdje se instalira Win. Dapace, puno programa cak i ocekuje instalaciju na C.
Kada ce uspjeti povecati kapacitet FeRAMa i slicnih tehnologija tek tada ce poceti padati cijena SSDa. Za sada dok imaju monopol ne.
 
1 1 hvala 0
14 godina
offline
Re: SSD-ovi sve jeftiniji
Drazen kaže...

Mene baš zanima jel ima razlike između ssd-a i usb stick-a, oba dva imaju flash chip na koji pohranjuju podatke, nisam nikada imao priklike raditi sa ssd-om, ali koliko pročitam, svi pišete kako ima određeni ciklus upisa podataka, a šta je sa usb stikom, neki ljudi još imaju prastare stikove sa memorijom od 512Mb ili 1Gb koji još uvijek rade {#}

15 godina
offline
Re: SSD-ovi sve jeftiniji
Drazen kaže...

SSDovi su i dalje velik problem. Sve ispod 250GB je neiskoristivo, a ovi kostaju reda 3000kn. Ako gledamo Windowse 99.999999999% ljudi sve instalira na C drive. Pa i sami Windowsi automatski si sve stavljaju na C bez da te ista pitaju (npr MyDocuments gdje vecina ljudi drzi dokumente je na C i nama jednostavnog nacina prebacit na D).

 

Za gornje novce (3000kn) dobije se serverski HDD od 3TB ili smrtnicki 4TB za 1800kn. Ja bi sebi zel SSD od 512GB i to me kosta reda 5500kn! Osim kaj se moram iskrcat ko Mujo dobijem nesto sto ima garanciju 2 god i nema nikakvu garanciju na unistene cellove (flash memorija ima tocno odredjen broj brisanja koji je reda 10000x). Kako Windowsi mahnito koriste swap file ovaj bi na SSDu samo ubijao zivotni vijek memorija. Sve je to ok dok je SSD prazan, ali kako se puni tako se i proporcionalno skracuje zivotni vijek.

 

Da pojasnim onima koji nisu upoznati s tim OGROMNIM problemom o kojem se suti.

Svaka FLASH memorija prije nego sto se u nju nesto upisuje mora se pobrisati. Svako brisanje ostavlja nesto naboja u celijama (pamcenje podataka svodi se na upucavanje naboja u izolirane celije) koji s vremenom poprime razmjere da se detektiraju kao upisani podatak (kod flasha se upisuju 0, a 1 je pobrisana celija). To se naziva weardown ili wearout. Da bi se to umanjilo (ne moze se sprijeciti) SSD kontroler svaki puta upisuje podatak na drugo mjesto. To se moze shvatiti kao defregmentacija diska. E sada, sto je SSD popunjeniji to kontroleru ostaje manje mjesta za upis. Pametniji kontroleri ce tako i trajno upisane podatke, npr neki file koji se ne mjenja, poceti prebacivati okolo kako bi se njihove celije pocele koristiti. Sve to se moze i izracunati. Kod flasha podaci se upisuju u blokovima velicina 64k ili vise. Dok se moze upisati svaki byte (neki flashevi) brisanje se izvodi po blokovima. Ako imamo 128mb SSD to znaci da uz blok velicine 64k ima 2000 blokova. Ako se svaki blok moze pobrisati 1000 puta to znaci da SSD mozemo ukupno pobrisati 2,000,000 puta, tj 2m puta mozemo upisati neki podatak. Iz ovoga vidimo da sto imamo veci SSD to ce njegov zivotni vijek biti dulji. Ali, koliko puta Widnowsi upisuju nesto u swap file? Puno puta u sekundi! Takav SSD swap file bi unistio za nekoliko sati (recimo 10). Nakon toga SSD ide u smece.

Iz gornjeg razloga "prave" naprave, tj serveri, koriste SLC flasheve koji imaju endurance (broj brisanja) oko 100,000x. Smrtnicki SSDovi koriste MLC flasheve koji endurance imaju reda 10,000x. Osim toga, SLC ima blokove reda 64k dok MLC ima 128k. Razlog je u kompleksnosti chipa i broju vodova koji se moraju povuc (MLC ima 2 - 4x vece kapacitete).

 

 

 

 

Kakve su to gluposti da My documents mora biti na disku na kojem su windowsi??

Pa bez problema napravis drugu metu na drugi disk( Stavim My documents, My music, Desktop, Downloads, My pictures metu na drugi disk  )i onda ti sve tamo sprema. Ja tako radim skoro svima kojima instaliram windowse ako ne daj boze dođe do necega da moram ponovno instalirati sustav na glavnom disku, tako su skoro sve vazne stvari na drugom disku.

 

Evo ti primjer na slikama, znaci prvo odredis metu i kasnije samo maknes druge foldere.

 

 

 

 

 

Danas je tesko biti glup jer je konkurencija prevelika!!!
16 godina
neaktivan
offline
Re: SSD-ovi sve jeftiniji
1BIT kaže...
Drazen kaže...

Mene baš zanima jel ima razlike između ssd-a i usb stick-a, oba dva imaju flash chip na koji pohranjuju podatke, nisam nikada imao priklike raditi sa ssd-om, ali koliko pročitam, svi pišete kako ima određeni ciklus upisa podataka, a šta je sa usb stikom, neki ljudi još imaju prastare stikove sa memorijom od 512Mb ili 1Gb koji još uvijek rade {#}

 

Nema razlike, oboje je eeprom tip memorije, osim sto SSD-i imaju prilicno softiciranije kontrolere. Da, imam i ja prastari stick, kao sto kazem nije to toliko izrazeni problem kao sto se prikazuje. Nije da ce ti nakon tolko pisanja stick jednostavno prestati raditi, tek ce se onda poceti javljati greske, koje korisnik nece ni primjetiti jos jedno duze vrijeme od pocetka pojavljivanja zbog internih mehanizama kontrolera koji "prikriva" takve stvari.

http://izrada-igara.bloger.hr/ -> Blog o izradi igara :)
16 godina
neaktivan
offline
SSD-ovi sve jeftiniji
Samo mali ispravak. EEPROM memorija je nesto sasvim drugo od FLASHa. EEPROM ima mogucnost brisanja jednog bytea i pozivi preko milijon brisanja. Problem je vrlo mala gustoca. Najkapacitivniji EEPROM koji imam je 128k. Ne sjecam se da sam vidio vece kapacitete.
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: SSD-ovi sve jeftiniji
Patrick_cro kaže...
Drazen kaže...

 

 

Kakve su to gluposti da My documents mora biti na disku na kojem su windowsi??

Pa bez problema napravis drugu metu na drugi disk( Stavim My documents, My music, Desktop, Downloads, My pictures metu na drugi disk  )i onda ti sve tamo sprema. Ja tako radim skoro svima kojima instaliram windowse ako ne daj boze dođe do necega da moram ponovno instalirati sustav na glavnom disku, tako su skoro sve vazne stvari na drugom disku.

 

Evo ti primjer na slikama, znaci prvo odredis metu i kasnije samo maknes druge foldere.

 

 

Slazem se da je na Win7 to iznimno jednostavno, ali na XPu nije.

Zasto instalacija odmah ne bi pitala korisnika da li zeli odvojiti OS od podataka i objasniti mu prednosti?

 

Ono sto me smeta je sto je sve prilagodjeno bedacekima bez ikakvih opcija za naprednije korisnike. Npr Office. Po defaultu je hrpa attachmenta zablokirana i mozes se je... Jedini nacin je traziti po Internetu kako to napraviti sto 99.9999999% korisnika nije u stanju. Jednostavno, u opcijama veliki button kojim se ukljuce advanced opcije (sve pogaseno) i 10x te trazi da "potpises" da MS ne snasa nikakvu odgovornost ako se kaj desi.

 

15 godina
neaktivan
offline
Re: SSD-ovi sve jeftiniji
Drazen kaže...

Slazem se da je na Win7 to iznimno jednostavno, ali na XPu nije.

Zasto instalacija odmah ne bi pitala korisnika da li zeli odvojiti OS od podataka i objasniti mu prednosti?

 

Ono sto me smeta je sto je sve prilagodjeno bedacekima bez ikakvih opcija za naprednije korisnike. Npr Office. Po defaultu je hrpa attachmenta zablokirana i mozes se je... Jedini nacin je traziti po Internetu kako to napraviti sto 99.9999999% korisnika nije u stanju. Jednostavno, u opcijama veliki button kojim se ukljuce advanced opcije (sve pogaseno) i 10x te trazi da "potpises" da MS ne snasa nikakvu odgovornost ako se kaj desi.

 

XP i SSD? Molim te .... XP ne zna ni koristit SSD u punoj mjeri zbog svoje starosti. (uostalom ,kao ni multi core cpu)

 

Zašto nebi ubacili 500 pitanja u instalacijsku proceduru pa da (opet) traje pola dana!!

 

OS ne smije biti sam sebi svrha ,nego samo alat ,kojeg ćeš instalirati što brže i jednostavnije.

Uostalom ,ako voliš opcije ,podešavanja i slaganje svojeg OS-a po svojoj volji ,niti nećeš instalirati Windows.

Znamo šta se uzima u takvim slučajevima!!

 

Ako si napredni korisnik ,to već znaš ,a znaš i načine kako to izbjeći. Ako ne znaš ,sorry ....

 

 

If it ain't broken, you're not working hard enough ...
Poruka je uređivana zadnji put sub 23.6.2012 13:58 (kizo2703).
16 godina
offline
Re: SSD-ovi sve jeftiniji
Bakaluar kaže...
Pupi kaže...
Drazen kaže...

SSDovi su i dalje velik problem. Sve ispod 250GB je neiskoristivo, a ovi kostaju reda 3000kn. Ako gledamo Windowse 99.999999999% ljudi sve instalira na C drive. Pa i sami Windowsi automatski si sve stavljaju na C bez da te ista pitaju (npr MyDocuments gdje vecina ljudi drzi dokumente je na C i nama jednostavnog nacina prebacit na D).

Ovo je totalna glupost! SSDovi od 120GB su i više nego dovoljni za prosječnog korisnika, a oni napredniji ga ionako kombiniraju sa kakvim prosječnim HDDom. Ja na svom imam particiju od 50GB i za Sedmicu i više no dovoljno!

 

Promjeniti lokaciju My Documents mape nije toliko komplicirano, a kao jednostavnije rješenje mape se mogu integrirati u Library krajnje jednostavno - desnim klikom miša.

 

Ako si glup, pa stavis da ti je torrent folder u MyDocuments onda ti je malo 120GB. Inace je i vise nego dovoljno.

 

Ili ako si mulac koji samo skida pornjavu preko torrenta, a ne piše dokumente, radi slike u photoshopu, ili nedajbože programira :)

It is our duty as men and women to proceed as though the limits of our abilities do not exist - Pierre Teilhard de Chardin
16 godina
neaktivan
offline
Re: SSD-ovi sve jeftiniji
Drazen kaže...
Samo mali ispravak. EEPROM memorija je nesto sasvim drugo od FLASHa. EEPROM ima mogucnost brisanja jednog bytea i pozivi preko milijon brisanja. Problem je vrlo mala gustoca. Najkapacitivniji EEPROM koji imam je 128k. Ne sjecam se da sam vidio vece kapacitete.

 

Ne znam, mene su bili ucili da je flash samo vrsta EEPROM memorije. Kolko znam tehnoloski su isti osim sto flash nema sklop za brisanje u svakoj celiji.

http://izrada-igara.bloger.hr/ -> Blog o izradi igara :)
16 godina
offline
Re: SSD-ovi sve jeftiniji
Koki007 kaže...
Drazen kaže...
Samo mali ispravak. EEPROM memorija je nesto sasvim drugo od FLASHa. EEPROM ima mogucnost brisanja jednog bytea i pozivi preko milijon brisanja. Problem je vrlo mala gustoca. Najkapacitivniji EEPROM koji imam je 128k. Ne sjecam se da sam vidio vece kapacitete.

 

Ne znam, mene su bili ucili da je flash samo vrsta EEPROM memorije. Kolko znam tehnoloski su isti osim sto flash nema sklop za brisanje u svakoj celiji.

EEPROM tehnologija koristi NOR logiku, dok flash memorija (USB, SSD) koristi NAND logiku. EEPROM sklopovlje je u mogućnosti čitati, pisati i brisati podatke na razini bajtova, dok Flash sklopovlje to čini na razini blokova. I tu se očituje te razlika, jer za obrisati svaki pojedini bajtni zapis u EEPROM memoriji, potreban je dedicirani sklop, koji čini taj tip memorije kompleksnijim, skupljim i samim tim ekonomski manje opravdanim u odnosu na Flash tip.

 

Analogno tome je i razlog zašto je RAM memorija u računalima dinamička, a ne statička. Neisplativo je.

The written word is the only way to present yourself on the forum. So if you type like an idiot, people will assume you are one.
13 godina
protjeran
offline
Re: SSD-ovi sve jeftiniji
Drazen kaže...

Slazem se da je na Win7 to iznimno jednostavno, ali na XPu nije.

eto, vidiš kako malo znaš čim stavljaš winxp u isti kontekst sa SSD-ovima. molim te, informiraj se malo prije nego ljudima koji znaju manje čak i od tebe počneš davat krive informacije.

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice