SSD za svakoga

poruka: 32
|
čitano: 8.398
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "SSD za svakoga".
11 godina
protjeran
offline
SSD za svakoga

Skupo je ovo za tu klasu

Moj PC  
9 0 hvala 0
16 godina
protjeran
offline
SSD za svakoga

Ne znam odakle vam podatak da Samsung 840 Pro troši samo 0.068 W to mi se čini apsurdno premalo i totalno nemoguće i nije mi jasno kako takvo što uopće može biti objavljeno na jednom informatičkom portalu. Prema Anandtechu, taj SSD troši cca 3 W u random write operacijama i 0.31 W u idle modu i to su općenito nekakve realne vrijednosti.

BOINC Combined Statistics for Croatia http://goo.gl/DiiXr
 
4 0 hvala 1
16 godina
offline
SSD za svakoga

Pa to je Bug,sta se čudiš ?!

Moj PC  
5 9 hvala 1
12 godina
neaktivan
offline
SSD za svakoga

i dalje preskupo :)

 

Kada bude 0.4$ po 1GB, odnosno 100$ za 256GB, mislim da bi tek tada bilo povoljno.

Statistički gledano svake godine cijena je 50% off, što znači za 1-2 godine sigurno će biti 0.4$ pa i povoljnije :)

 

Za 4-5 godina se može reći da će se baš koristiti više ssd-ovi nago hdd-ovi u običnih pc-ova.

 
6 1 hvala 0
11 godina
protjeran
offline
Re: SSD za svakoga

Ne znam odakle su Bugovci prepisali ovaj clanak, ali brzing prenosa podataka za Samsung 840 pro krece se od 390MB/s za pisanje za 128Gb model do 520Mb/s za 256Gb i 512Gb modele.

16 godina
moderator
offline
Re: SSD za svakoga
Vortac kaže...

Ne znam odakle vam podatak da Samsung 840 Pro troši samo 0.068 W to mi se čini apsurdno premalo i totalno nemoguće i nije mi jasno kako takvo što uopće može biti objavljeno na jednom informatičkom portalu. Prema Anandtechu, taj SSD troši cca 3 W u random write operacijama i 0.31 W u idle modu i to su općenito nekakve realne vrijednosti.

 

ovdje se navode vrijednosti koje je Dubravko napisao (u samom tekstu ti i piše izvor, na koji se autor poziva): http://reviews.cnet.com/internal-hard-drives/samsung-840-pro-256gb/4505-9998_7-35458095.html
...
16 godina
protjeran
offline
Re: SSD za svakoga
Miro kaže...

ovdje se navode vrijednosti koje je Dubravko napisao (u samom tekstu ti i piše izvor, na koji se autor poziva): http://reviews.cnet.com/internal-hard-drives/samsung-840-pro-256gb/4505-9998_7-35458095.html

To je onda neka greška jer se taj članak poziva na Samsungove specifikacije, međutim čak i u Samsungovim specifikacijama je navedeno da dotični SSD troši 0.15 W što već spada u neka uobičajena marketinška pretjerivanja (jer se vjerovatno misli na nekakvu "prosječnu desktop operativnu potrošnju" a to je onda uglavnom idle). Definitivno je pretjerano čak i na osnovu te brojke tvrditi da bilo koji SSD troši samo "0,068 W tijekom rada".

BOINC Combined Statistics for Croatia http://goo.gl/DiiXr
16 godina
neaktivan
offline
SSD za svakoga

E kako ovaj članak ne bi odbio potencijalne kupce od inače vrlo korisnih SSD-ova, na ebayu su cijene 5-10 puta niže (ne za navedene diskove, naravno, i brzina i kapacitet ovise od modela do modela). 64GB za 32$ bez šipinga je trenutno najjeftiniji koji mi se dalo tražiti.

 

Poruka je uređivana zadnji put sub 16.3.2013 21:43 (DigiMagic).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
SSD za svakoga

Ja si već kupio Vertex 4,128Gb,razlika u brzini je suluda,sve je toliko fluidno i brzo da mi ponekad čak bude i čudno što nema uobičajenih trzanja i zastajkivanja,pogotovo kod kopiranja i rada na laptopu na kojemu je nekad bio klasični 750Gb hard sa 5400 okretaja.

You are what you believe yourself to be
Moj PC  
3 0 hvala 0
16 godina
offline
SSD za svakoga

Nisam baš na ti sa SSD-ovima pa imam jedno pitanje ako mi može tko odgovoriti. Naime imam laptop s 500GB HDD-om pa bih ga mijenjao za neki SSD od 256GB (lap mi je uglavnom kod kuće i zamjenio mi je stolno računalo pa za spremanje podataka i trenutno koristim vanjski mehanički disk, a isto bih napravio i sa ovim iz laptopa).

Ono što me zanima je koliki je vijek trajanja kad bi SSD koristio kao što trenutno koristim mehanički HDD za svakodnevnu upotrebu, a to znači uglavnom obrada grafike na gotovo svakodnevnoj bazi, nešto 3D-a, svakodnevno surfanje, izrada dokumenata (klasične word i excel gluposti za firmu) i igranje (npr. u prosjeku 2-3 sata dnevno za koje djeca imaju vremena, a zato ja teško dolazim na red ponekad za malo dobrog starog Freelancer-a ili trening mozga na Transport Tycoon-u), jer ako se ne varam u prošlosti se govorilo o nekom ograničenom vijeku trajanja što se tiče pisanja po SSD-ovima. Uglavnom shvatili ste vjerujem.

 

Dali je došlo do značajnog napretka u memorijskom smislu da mogu manje više očekivati relativno dug vijek rada s navedenim gore načinom upotrebe?

 

Možda sam potpuno u krivu, ali kao što rekoh nisam baš na ti što se tiče SSD-ova i općenito memorija korištenih za sve te silne memorijske kartice, usb stickove itd.....

 

Thx

 

edit:

Ugledah na Samsungovim specifikacijama 5 godina garancije na uređaj, ali što u slučaju da ga napadnem sa torentima, renderiranjem i slično u većim količinama.

U besptičju i krava zvuči kao slavuj!
Poruka je uređivana zadnji put sub 16.3.2013 22:25 (Azr43l).
Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: SSD za svakoga
AjgorR kaže...

Ja si već kupio Vertex 4,128Gb,razlika u brzini je suluda,sve je toliko fluidno i brzo da mi ponekad čak bude i čudno što nema uobičajenih trzanja i zastajkivanja,pogotovo kod kopiranja i rada na laptopu na kojemu je nekad bio klasični 750Gb hard sa 5400 okretaja.

 Ah meni je drago da si ti okrio ssd, ali ne vidim da je tvoj model spomenut u članku ni temi,
da bi bio relevantan za usporedbu autorovih navoda? Inače, da, petljanje po kompu je brže sa ssd-om:)
No OK, nije sad da je i prepis članka neka premija za našu ponudu, gdje prevladavaju
intel, kingston, g skill, a od spomenutih brandova corsair gt, samsung 830 ili ocz vertexi...

16 godina
offline
Re: SSD za svakoga
Na Amazonu je akcija. Samsung serije 840 od 250 GB kosta 144 eura.
15 godina
offline
Re: SSD za svakoga
overhaul kaže...
AjgorR kaže...

Ja si već kupio Vertex 4,128Gb,razlika u brzini je suluda,sve je toliko fluidno i brzo da mi ponekad čak bude i čudno što nema uobičajenih trzanja i zastajkivanja,pogotovo kod kopiranja i rada na laptopu na kojemu je nekad bio klasični 750Gb hard sa 5400 okretaja.

 Ah meni je drago da si ti okrio ssd, ali ne vidim da je tvoj model spomenut u članku ni temi,
da bi bio relevantan za usporedbu autorovih navoda? Inače, da, petljanje po kompu je brže sa ssd-om:)
No OK, nije sad da je i prepis članka neka premija za našu ponudu, gdje prevladavaju
intel, kingston, g skill, a od spomenutih brandova corsair gt, samsung 830 ili ocz vertexi...

Članak govori o ssd-ovima i komentiram osobno iskustvo u vezi pomenutih diskova,zašto bi komentar morao biti isključivo vezan za diskove iz članka?Ti si forum police?Wtf...

You are what you believe yourself to be
15 godina
offline
Re: SSD za svakoga
Azr43l kaže...

Nisam baš na ti sa SSD-ovima pa imam jedno pitanje ako mi može tko odgovoriti. Naime imam laptop s 500GB HDD-om pa bih ga mijenjao za neki SSD od 256GB (lap mi je uglavnom kod kuće i zamjenio mi je stolno računalo pa za spremanje podataka i trenutno koristim vanjski mehanički disk, a isto bih napravio i sa ovim iz laptopa).

Ono što me zanima je koliki je vijek trajanja kad bi SSD koristio kao što trenutno koristim mehanički HDD za svakodnevnu upotrebu, a to znači uglavnom obrada grafike na gotovo svakodnevnoj bazi, nešto 3D-a, svakodnevno surfanje, izrada dokumenata (klasične word i excel gluposti za firmu) i igranje (npr. u prosjeku 2-3 sata dnevno za koje djeca imaju vremena, a zato ja teško dolazim na red ponekad za malo dobrog starog Freelancer-a ili trening mozga na Transport Tycoon-u), jer ako se ne varam u prošlosti se govorilo o nekom ograničenom vijeku trajanja što se tiče pisanja po SSD-ovima. Uglavnom shvatili ste vjerujem.

 

Dali je došlo do značajnog napretka u memorijskom smislu da mogu manje više očekivati relativno dug vijek rada s navedenim gore načinom upotrebe?

 

Možda sam potpuno u krivu, ali kao što rekoh nisam baš na ti što se tiče SSD-ova i općenito memorija korištenih za sve te silne memorijske kartice, usb stickove itd.....

 

Thx

 

edit:

Ugledah na Samsungovim specifikacijama 5 godina garancije na uređaj, ali što u slučaju da ga napadnem sa torentima, renderiranjem i slično u većim količinama.

Ovdje imaš jako dobar,zanimljiv i edukativan članak o ssd-ovima gdje imaš i odgovore o prosječnom radnom vijeku modernih diskova koji bi mogli raditi i do 20 godina:

http://howto.cnet.com/8301-33088_39-57571866/digital-storage-basics-part-4-ssd-explained/

You are what you believe yourself to be
15 godina
offline
Re: SSD za svakoga
NEW_MAN kaže...
Na Amazonu je akcija. Samsung serije 840 od 250 GB kosta 144 eura.

što amazon šalje u Hrvatsku?

14 godina
neaktivan
offline
Re: SSD za svakoga
Ges kaže...
NEW_MAN kaže...
Na Amazonu je akcija. Samsung serije 840 od 250 GB kosta 144 eura.

što amazon šalje u Hrvatsku?

Nakon carine, pdv-a i ostalih nameta, ne iplati se.

pero_HR
16 godina
offline
Re: SSD za svakoga

Jel se smiju na SSD-u raditi particije?

16 godina
neaktivan
offline
SSD za svakoga
Naravno da se mogu radit particije. Prema van nema razlike izmedju ssda i obicnog diska.
Sto se tice radnog vijeka ssda tu su velika pitanja i sve ovisi o kontroleru. Jeftini kineski diskovi sigurno nisu sigurni kao oni poznatih firmi.
Da pojasnim, u ssdovima se koristi flash memorija koja ima vrlo ogranicen broj brisanja (memorija se brise na sve 1, a upisuju se 0). Taj broj je reda 1000 do 10000 za flasheve velikog kapaciteta. Ako se na disku nalazi swap file tada memorija moze krepati nakon koju sekundu ili minutu. Da se to sprijeci kontroler vodi evidenciju koliko puta je svaki sektor (flash memorija se brise u sektorima, npr velicine 4k) pobrisan i ujednacava broj brisanja. Na taj nacin drasticno se produljuje radni vijek. Kod obicnih diskova u tom slucaju doslo bi do drasticne degradacije performansi (defregmenracija). Da se razumijemo, do usporenja dolazi i kod ssda ali ne tolikog jer kod obicnog diska vrijeme da se glava pomakne na slijedeci track je reda 2-5mS (linearno raste ovisno koliko su podaci udaljeni), a kod ssda vrijeme je konstantno i iznosi reda 10-100uS.
 
0 0 hvala 2
16 godina
offline
SSD za svakoga
Drazen kaže...
"Ako se na disku nalazi swap file tada memorija moze krepati nakon koju sekundu ili minutu."

Moram ovo iskomentirati - krepati za koju sekundu ili minutu?!?! Pa što ti misliš da se u swap file zapisuje po nekoliko tisuća puta u minuti?
Naravno da nije preporuka staviti swap file na SSD, ali čak i sa swap file-om radio bi barem godinu dana, ako ne i više.

Na primjer Windowsi 7 (64 bitni) sa 8GB RAM-a zapisuju u swap file jako malo podataka (no ipak ga nije preporučljivo skroz isključiti zbog nekih aplikacija/situacija).
Lijep pozdrav ;)
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: SSD za svakoga

Cek, kaj nije swap na istoj particiji di i windowsi?

A SSD se preporuca stavit tamo di su windowsi?

16 godina
offline
SSD za svakoga
Swap si sam definiraš gdje ga želiš a naravno da se preporuča da SSD bude upravo sistemski disk (s OS-om).
Lijep pozdrav ;)
Moj PC  
1 0 hvala 1
14 godina
neaktivan
offline
Re: SSD za svakoga
Dado_ZG78 kaže...

Naravno da nije preporuka staviti swap file na SSD, ali čak i sa swap file-om radio bi barem godinu dana, ako ne i više. 

A gdje da ju korisnik stavi ako u pc-u ima samo ssd?

Također, po ovome što si napisao izgleda da zbog swap file će ssd trajati "barem godinu dana, ako ne i više", neovisno što su u startu proizvođač ssd-a jamči 5 godina odličnog rada za svoj proizvod, a pritom je upoznat sa radom današnjih OS-a... Po svemu što sam do sada pročitao, na cijelu ovo priču oko page fajle, s danšnjom tehnologijom, gledam kao nepotrebno filozofiranje. Ovdje jedan od tipskih odgovora na ovo pitanje: http://www.tomshardware.co.uk/forum/286922-32-page-file-shorter-life-matter

I evo jedan od mnogih opisa zašto ne isključivati swap fajlu, za one koji misle da ju treba ukloniti http://lifehacker.com/5426041/understanding-the-windows-pagefile-and-why-you-shouldnt-disable-it

15 godina
offline
Re: SSD za svakoga
Dachande kaže...

Cek, kaj nije swap na istoj particiji di i windowsi?

A SSD se preporuca stavit tamo di su windowsi?

 ..

Dado_ZG78 kaže...
Swap si sam definiraš gdje ga želiš a naravno da se preporuča da SSD bude upravo sistemski disk (s OS-om).

- naravno, NE. To je samo defaultna postavka, nikako preporučljiva (kad se krene u podešavanje-optimizacije), do te mjere da (pametna) instalacija npr linuxa kreira zasebnu particiju i koristi je tako. Još poželjnije je postaviti na fizički drugi disk, svejedno mehanički-SSD-RAID.. jer tad sistem može optimalnije koristiti disk, tj ako se swap postavi na više diskova, Win pametno koristi onaj koji je manje opterećen.

Pravilo zapravo vrijedi za sve podatke-tempove-sys fileove-aplikacije.. treba tako podesiti da se može koristiti paralelan rad diska (sys+podatak istivremeno).

 

Canis kaže...
..neovisno što su u startu proizvođač ssd-a jamči 5 godina o...
.., gledam kao nepotrebno filozofiranje. ..

 -točno. Ostaje samo praziti na ispravnost iz praktičnog razloga (kad crkne ne mora garancija biti jedino bitna... ali pametan juzer ima backup, tad mu je zapravo ''u interesu'' da crkne u garantnom roku jer dobija novi.. kroz recimo 3godine (do 5te), tad u pravilu dobije novu generaciju .. i novu garanciju. = perpetum mobile ako je backup napravljen).

 

-btw samsung 840 je najsporiji od novijih serija, ovisno o kapacitetu brzine se mijenaju, tako je podatak od 250 točan (pa 300, 500).. ostalo je samo marketinško lupetanje brojki o potrošnji i mjerenju nečeg...

 

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
14 godina
neaktivan
offline
Re: SSD za svakoga
Dado_ZG78 kaže...
Moram ovo iskomentirati - krepati za koju sekundu ili minutu?!?! Pa što ti misliš da se u swap file zapisuje po nekoliko tisuća puta u minuti?

Aha, kada se premaši kapacitet dostupne radne memorije pa operacijski sustav u žurbi počne žonglirati sa pagevima u radnoj i swap memoriji. Broj tih operacija u sekundi ovisi o memorijskom opterećenju i brzini memorije koja se koristi za swapping.

 

Nema nekakvog općeg pravila za tu situaciju, previše je parametara. Jednostavno ovisi o situaciji.

 

Dado_ZG78 kaže...
Na primjer Windowsi 7 (64 bitni) sa 8GB RAM-a zapisuju u swap file jako malo podataka (no ipak ga nije preporučljivo skroz isključiti zbog nekih aplikacija/situacija).

Zato što je 8 GB brdo radne memorije. Prosječan korisnik će rijetko probiti tu granicu, tako da nema stvarne potrebe za swappingom. Razlozi radi kojih OS može švrljati po swap memoriji, čak i kada to realno nije potrebno, su neke druge prirode (recimo bacati pageve kojima dugo nije pristupano u swap memoriju kako bi se smanjilo opterećenje na radnu memoriju, to se radi uglavnom kada CPU besposličari).

0xBADC0DE
16 godina
neaktivan
offline
SSD za svakoga
Kao sto je napisano, koliko se koristi swap file ovisi o kolicini i zahtjevima za RAMom. 32bit Windowsi imaju vecih zahtjeva i uglavnom ako imamo 3GB RAMa i dvije aplikacije koje traze 3GB doci ce silnog swappanja.. Ja sam napisao da u slucaju DA NEMAMO pametni kontroler flash moze krepat u par minuta. Naravno, danasnji ssdovi SVI od reda imaju nekakvi algoritam za produljenje zivotnog vijeka.

Ako se dobro sjecam iz svojih MS ispita najbolje je koristit SCSI diskove koji mogu radit istovremeno na istom kablu, a za SATA ovisi o kontroleru (prije mislim da nije u stanju). Swap bi se trebalo stavit na drugi disk od OSa (stavljanje na drugu particiju istog diska je isto kao da je zajedno sa OSom) ali najbolje rijesenje je vise RAMa.
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
SSD za svakoga
Kao sto je napisano, koliko se koristi swap file ovisi o kolicini i zahtjevima za RAMom. 32bit Windowsi imaju vecih zahtjeva i uglavnom ako imamo 3GB RAMa i dvije aplikacije koje traze 3GB doci ce silnog swappanja.. Ja sam napisao da u slucaju DA NEMAMO pametni kontroler flash moze krepat u par minuta. Naravno, danasnji ssdovi SVI od reda imaju nekakvi algoritam za produljenje zivotnog vijeka.

Ako se dobro sjecam iz svojih MS ispita najbolje je koristit SCSI diskove koji mogu radit istovremeno na istom kablu, a za SATA ovisi o kontroleru (prije mislim da nije u stanju). Swap bi se trebalo stavit na drugi disk od OSa (stavljanje na drugu particiju istog diska je isto kao da je zajedno sa OSom) ali najbolje rijesenje je vise RAMa.
 
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: SSD za svakoga
ihush kaže...

  -točno. Ostaje samo praziti na ispravnost iz praktičnog razloga (kad crkne ne mora garancija biti jedino bitna... ali pametan juzer ima backup, tad mu je zapravo ''u interesu'' da crkne u garantnom roku jer dobija novi.. kroz recimo 3godine (do 5te), tad u pravilu dobije novu generaciju .. i novu garanciju. = perpetum mobile ako je backup napravljen).

Zapravo, pametan korisnik uvijek ima backup važnih podataka, ali jedna od prednosti SSD-a je to što prilikom crkavanja zbog potrošenosti podatci ostaju zapisani (zadnji podatak ostaje trajno).

Big wheel keep on turning, Proud Mary keep on burning, Trolling, trolling, trolling on the river.
15 godina
offline
Re: SSD za svakoga
MrBlc kaže...
..

Zapravo, pametan korisnik uvijek ima backup važnih podataka, ali jedna od prednosti SSD-a je to što prilikom crkavanja zbog potrošenosti podatci ostaju zapisani (zadnji podatak ostaje trajno).

slažem se, dodatak..

-teoretski kod predviđenog kraja.. (read-write) da, kao i postojenje SMARTa na diskovima. Za sve ostale kvarove nema pravila, backup je backup ili podatci nisu važni. :) Problem kod većine juzera je što nikad nemaju backup.

-jednako se može reči za mehaničke diskove da je 'prednost kad crkne' što postoji neka šansa za spašavanje.. kod flasha šanse skoro da nema (prema USB-flash diskovima) jer je crknut chip jednak pregorenoj žarulji, radi-ne radi.

 

To su kvarovi i ne treba ih gledati kao 'prednosti' ili nešto sl. pogotovo računati na mogućnost spašavanja (backup). Ali se za brzinu i ležernost u radu SSD s 5g. garancije može trošiti bez grižnje savijesti.

- Zapravo nema 'čuvanja' HDDa, ugradiš, radi.. (nit' čuvam frižider, mobitel.. koristim ih.)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
offline
SSD za svakoga

Ja bih želio nadodati da sam na svojim kompovima sa 6 i 8 GB rama kompletno isključio swap i imam dojam da sistem radi puno fluidnije i što je bonus nema više nepotrebnog roštanja po disku.

Naravno radi se o 64bitnim verzijama i mehaničkim diskovima.

 

Također imam laptop s posla koji ima SSD gdje sam isto tako isključio swap, no tu nisam primjetio ubrzanje, vjerojatno zbog samog ubrzanja SSD-om.

Hot Rodney
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
SSD za svakoga

Dečki,

Imam Thinkpad T410 sa diskom WD Black 750GB, 7200 rpm. Zamijenio bih ga SSDom od 256GB, a ovaj klasičan disk bih ostavio kao vanjski za backup. S obzirom da je laptop star već preko 3 godine i nema najnoviji SATA kontroler ima li smisla uzimati OCZ Vertex 4 ili bi preporučili neki drugi. Za sada ne bih uzimao 512GB modele, jer vidim da ih i nema za kupiti, a ako i ima jako su skupi i ne mogu to sam sebi opravdati (trenutno mi je ukupna potrošnja ovog WD Blacka oko 150GB -> sistem + podaci).

Hvala!

Moj PC  
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice